BINNENLAND. Laatste Berichten. ADVERTENTIËN. POLITIE. Burgerlijke Stand. Lowatt, eea aanval op de stelling ran Osman doot de Basses beproefd, die met verlies ran ecu duizend tal doodeu en gewoaden werd afgeslagen. Overigens ostkredt bet thans weder aan belangrijk oorlogs- nienws, terwijl het diplomatiek nieuws zoo mogelijk nog minder is. I» 't foor de Kussen op dit oogen- blik hoofdzaak aooveel versterkingen te doen aanruk ken, dat zij de overmacht hebben tegenover Oamau, ook deae maakt geen haast om den strjjd voort te zetten, deels omdat hij zijn stellingen wil versterken, deels omdat hij hoopt, dat het Suleiman spoedig zal gelukken over den Balkan te trekken en met zijn korpsen bet centrum te vormen vaa een leger, waar van Mehemed AU den rechtervleugel, Osman den linkervleugel moet vormen; gelnkt het deze vereeniging tot stand te brengen, dan zouden de Turken den aanval van hét versterkte Russische leger afwachten en in een grooten veldslag opnieuw hun geluk 'be proeven. De verschillende oorlogscorrespoudeutien behelzen overigens niets dan beschouwingen en nadere mededeelingen óver d,e vroegere gevechten bij Plewna ooggetuigen van die gevechten verzekeren, dat genoeg zaam gebteken is, dat de Kussische legerorgauisatie nog veel te weaschen overlaat; wanneer de troepen van een korps ongeduldig werden, gingen de officieren op' eigen gezag tot den aanval over, en van een be slissing van den strijd door artillerievuur schenen officieren en soldaten soms volstrekt geen begrip te hebben. Servië gaat voort dabbel spel te spelenhet wa pent zich, zendt troepen naar de grenzen en verze-, kert tevens, dat het zich in afwachting van de dingen, die komen znlten, neutraal zal houden. l>e Grieken lubben weer te veel geestdrift -, voortdurend worden ook hier nog troepen naar de grenzen gezonden men spreekt van de oproeping van de reserve der tweede klasse. De Koning zal bij Lancia een wapen schouwing hoaden oaer de troepen. Op C'andia heeft aieh volgens de ,Köt» Zeil." een groot aantal opstan delingen bij Rethymno verzameld. De Tnrken heb ben zich trruggetroften en het eiland wordt door het Turksehe eskader streng geblokkeerd, Na dat Bussisch-Tnrkschen oorlog trekt de binnen landsche krijg in Frankrijk het meest de aandacht. Jammer dat Fourton ook den Senaat niet heeft kun nen ontbinden of het vergaderen van in republi- keinsche senatoren verhinderen, want deze heeren deden som» onaangename dingen mede soo op een Zaterdag gehouden bijeenkomstin de eerste plaats wsrd geconstateerd, dat de aanbiedingen tot ouder- sleaning der repnblikeinsche zaak voortduren, terwijl de verontwaardiging van de kiezers, ook ten platte land», over de plagerijen der Begeering steeds toe neemt volgens een zoo nauwkeurig en onpartijdig mogelijk Opgemaakte berekening zondeu de republi- keiben zeker zijn van 3J2 zetel», terwijl de monar chale» er hoogstens 161 kannen halen; wanneer men 'de twijfelachtige districten meerekent, brengen de republikeinen 't tot 404. De Kegeering beeft baar eandidatenBjst nog niet klay want de mouarehalen zijn bet steeds oneens en Vandaar de grootc moei lijkheid. GOÜDA, 14 Angus tos 1877. 2. M beeft benoemd tot ontvanger te Oudewater de» Wr A. Toenhan Czn, thans onfr. der dir. bel. see. te 'a Gravendeel c. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij bet kanton gerecht te Goes mr. J. W. G. De Jonge van Kile- meet, thans te Woerden. Lands middelen over de zeven maandep dezes jaars hebben opgebracht ƒ52,356,699.13, zijnde f §94,858.25 meer dan in hetzelfde Tijdvak van 1876. De raming bedroeg 52,1*43,605,61. In het ia de Af. Ort. opgenomen verzlag' van de* commies-chartermeester omtrent de, regeling der archive* in Zaid-Holland leest men ten aan- rie* van de gemeente Alphen «Ik beaoeht dezer daan het archief van de ge- Alphen. Dit aiffiiief echter maakte een droevige tgaaz. In eea zestal kitten, op den zol der het armhaia, weiden er de overblijfselen via bewaard, die voor hm grootste gedeelte in staat van natlaadiag verkeerde-a. Al wat nog eenigszins voor beware» ra iaventanseeren vatbaar was heb ik reed»aitgreochtca zal door mn, bij een volgend bezoek, worde* geonjead." V Vit de Krimpeaerwaard woedt gemeld Op bat vaa het dijk-niirgi snede* thaaa de hottend ijk» 'slaande bnn^en laag» de* lekdijk afgeaagd- Veraebeidene igiaaeri dier hooae* haddea geweigerd te voldoen de I—hrijiiag, waarty" de oiirooiing gelast wend tea behoeve der hezalxhdeggiagen. Van Bergambacht is een adres van adhesie op gezonden aan een uit deze gemeente ingezonden adres, verzoekende verheffing der rijks hoogere burgerschool alhier tot eene met vyfjarigen cursus. De Commiaaie van oppertoezicht en (beheer kier kweekschool voor zeevaart te Leiden hevt bericht, dat op Maandag 27 Augustas a. a. in votmtwetnde inrichting eenè keuring zal plaats hebben van knapen», die eene verbintenis in 't rijks zeedienst wenscheu aan te gaan. De kerkerend der Ned. Herv. gemeente in den Haag heeft by de leden dier Kerk een circulaire rondgezonden, waarin wordt aangedrongen op een jaarlijksche bijdrage, variëerende tusschen 25 cent en f 100, ten einde de predikanten in hnnne trak tementen tegemoet te komen en tevens oin te voor zien in de kasten van godsdienstonderwijs en kerk- benoodigdheden. De Synode der Ned. Herv. kerk beeft een.besluit genomen omtrent, het in enkele pdressen bij haar ingekomen verzoek, om de belijdenisquaeatie in het openbaar te behandelen en daartoe den toegang tot hare zittingen open te stellen, voor zooveel die aan de behandeling van deze zaak zullen gewijd zijn. Na langdurige en ernstige discussie heeft de Srnode met 14 tegen 5 stemmen geoordeeld, aan dergelijk verzoek niet te kannen voldoen, zoolang het beginsel van openbaarheid der vergaderingen van Kerkelijke Besturen niet is gereglementeerd. Nochtans heeft zij gemeend, aan dezen eisch des tijds gehoor te moeten verleenen, en met 10 tegen 9 stemmen be sloten, langs kerkdijken weg in de reglementen eene bepaling op te nemen, waarbij de Kerkelijke Bestaren, daaronder ook de Kerkeraden begrepen, alsook aan de Classieale Vergaderinge% de bevoegd heid wordt toegekend om, zoo dikwerf zulks in bet belang der Kerk wensehelijk geacht wordt, hnnne zittingen in het openbaar te hoaden. Eene desbe treffend ampliatie in de Kerkelijke Reglementen zal aan de consideratiën der Provinciale Kerkbesturen en der Classieale Vergaderingen worden onderworpen. Daarenboven heeft zij, om bet belang der zaak, en bij de van verschillende zijden geopenbaarde be langstelling besloten, aangaande al hetgeen in de belydenisquaestie te dezen jare zal worden beraad slaagd en beslist, zoo volledig mogelijk in druk te geven en algemeen verkrijgbaar te stellen, zoodra de Vergadering hare beraadslagingen zal hebben ten einde gebracht, en te dezer zake een besluit zal hebben genomen. Ook heeft zij als antwoord op bovengemelde adressen, waarin op de openbare behan deling der belijden isqnaestie werd aangedrongen, geoor deeld reeds'terstond tot volledige openbaarmaking van 't rapport en de daarover gevoerde discnaaiën te moeten overgaan, door een afdruk van de notulen der zit tingen, waarin deze zaak is behandeld als by blad aan de Kerkelijke Courant toe te voegen. In de onlangs verschenen «Bijdragen tot de fllge- meene statistiek van Nederland" is o. a. opgenomen een overzicht van de bevolking en het aantal kiezers voor de verkiezing vau ledea voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en der Provinciale Staten voor ieder kiesdistrict afzonderlijk op 1 Januari 1876. In dit overzicht is teven» aangewezen de verhouding tusrishen het aantal inwoners en bet aantal kiezers voor iedere groep van gemeenten in hetzelfde kies district waar de censas dezelfdesom bedraagt. Dit deze Staten blijkt dat er tusschen de onderscheiden 'plaatsen van het rijk een groot verschil bestaat in het aandeel dat de bevolking i» het kiesrecht heeft. Om dit verschil sterker te doen uitkomen, zijn in de «Bijdragen" enz. nog twee verzamelstaten opgenomen, in welke staten de gemeenten waar de census, bepaald voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, meer dan 32 bedraagt, en ver der de groepen der overige gemeenten fan ierier kiesdistrict gerangschikt zijn, naarmate de verhouding (nsechen de bevolking en bet aantal kiezers grootcr of kleiner is. Een enkele blik in die staten leert orataigend de ongelijkheid in de"vbturoegdheid tot kiezer, aan de bevolking toegekend. Op de 10,000 inwoner» worden-er in de navolgende plaatsen zoo- veel kiezers geteld als achter de namen van elk dezer, ia aangeduid: Amsterdam 143, Rotterdam 173, Zaandam 101, 's Gravenhage 217, Delfb219, Schie dam 219, Vlaardingea 239, Dordrecht 245, Vlierin gen 247, Utrecht 261, Leiden 265, Haarlem 280, Middel borg 288, Gouda 293, Sneek 303, llarlingeu .£05,' Leeuwarden 306, Maastricht 311, Zierikzee 818, Groningen 319» 's Hertogenbosch 827, Zwolle 829, Meppd 830, Nijmegen 831, Gqri nebcin 348, Bola- ward 356, Arnhem 358, Brielic 368, Goes 886, Dokknm 399, Purperend 438 en Alkmaar 469. De ongelijkheid is opvallend, te meer wijl zij nagenoeg geijjken tred houdt met het bedrag van den oensus- Hoe hooger bet bedrag van den census, hoe kleiner in verbonding tot de bevolking het aantal kiezers. Stuitender dbg dan deze ongelijkheid, 1,1 ij kt ten klaarste uit de bedoelde verzamelstaten het groote overwicht van het platteland op de steden l)e groote centra van bevolking en daarmede ooi van beschaving staan in verreweg de meeste gevallen bii het platteland verre ten nebteren. Zoo b. r. worden .er op de 10,000 inwoners bet navolgend aantal kiezers gevonden: in het kiesdistrict Rotterdam te Rotterdam bij eene census afin 100173; ia l'Ke rneeute, census 32—179, en in 3 gemeenten" census f 28278; in bet kiesdistrict *s Gravenhage' te 's Gravenhage, bij een census van 100217* in 2 gemeenten, bij een census van 3237j in bet kiesdistrict lénden, te Leiden, bij een census' van 50265, in 28 gemeenten, bij een census van f 82864in het kiesdistrict Gouda, te Goud» bij een oensus van 44—293, in 1 gemeente bij een census van 32—543, in 41 gemeenten, bii een ceusus van 28403 en in 2 gemeenten bii een ceusus van 24696., Het mannen-oomité van het Rdode Kruis te Rot. terdam heeft ter beschikking van het hoofd-comité gesteld eene som van 500 ten behoeve der gekwetste krygslieden in den Rassisoh-Tnrksoheu oorlog. Men schryft ons: Geen wonder.dat de boezem is gezwollen ten gevolge van stortregen», die soms als wolkbreuken uit de ijzergraanwe met donder bela den wolken zijn neergekomen. Verscheidene polder molens .staan dan ook reeds in de zeilen, terwijl er voor den graaaoogst, die in vollen gang is, zoozeer naar droogte wordt verlangd. Het hooi is binnen, doch hoe zal bet met de late aardappelen gaan vragen de boeren. Immers reeds eenige honderden mnddea vroege aardappelen 0. a. uit het Westland zijn aan de markt gebracht, maar wegen» de ziekte, die ernstiger wordt opgevat dan het knagen van colórado-kevers, als voedsel onverkocht gebleven, naar de fabrieken vervoerd. ct.) Te Alpben zijn dezer dagen twee overtredingen geconstateerd van de wet op den kinderarbeid. In het verslag op de nieuwe kieswet wordt onder vele andere zonderlinge argumenten ook gezegd, dat het'er minder toe doet of vele capaciteiten en gegra dueerden van het stemrecht zijn uitgesloten, omdat dezen toob invloed op de verkiezingen uitoefenen! Zeer terecht antwoordt daarop de Haagsohe corres pondent der Zaanlandtcke Ct. «Zie! dat is nu weer een nieuwigheid, iets gebed frisch en oorspronkelijks in dit verslag. Men neme er akte van. Al wederom een subliem beginsel voor den lateren wetgever! Hij heeft nu njeta anders te doen dan het kiesrecht toe te kennen aan domme boeren en borger». Waarover maken de liberalen zich dan toch zoo ongerust Laten de domme boerea en burgers maar stemmenlaten de mannen van kennis en beschaving «invloed" uitoefenen! Wat kwaad? Jammer alléén dat de verkiezing afhangt 'van het aantal stembiljetten en niet van den voor» raad gebezigden invloed Jammer ook dat de velen, die dan invloed nitoefenen, dit niet mogen doen laags den éénigen weg, waardoor zy het allerhoogste burgq- schapsrccbt kunnen uitoefenen, waardoor zy recht streeks tot de richting van bet staatsbeleid mede werken." Het Duitsche Rijksdepartement voor openbare ge zondheid heeft eene waarschuwing afgekondigd tegen het gebruik van 'het zoogenaamde Amerikaansch leder, hetwelk in Dnitscbland, wegens bet fraaie voorkomen cn den goedkoopen prijs, tegenwoordig veel wordt gebezigd voor Kappen op kinderwagens. Sinds eenigen tijd bestond cr verdenking dat bet kleursel op dit leder meestal grijs eene niet geringe hoeveelheid lood bevatte, welke verdenking te meer gegrond scheen doordien zeer vele kinderen, die anders gezond waren, ziek werden, woarby zich alsdan min of meer duidelijke kentcekenen van lood- vergiftiging voordeden. Naar aanleiding daarvan, alsook^ van berichten uit Celie, Lünebnrg, Strombeijp en Windesheiip,beeft het Departement verschillende kleine strooken van dat leder meest uit fabrie ken te Leipzig, Hamburg en Zeitz onderzooht. Nadat daarin eene ruimt' 'hoeveelheid lood was ont dekt, Wbrd'ter nadere bepaling van hpt quantitative loodgehalte .een stuk van zoodanig leder in een winkel te Berlyn aangekocht en aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen.1 Het resultaat was, dat aan bet ledeh eene hoeveelheid van niet minder dan 42.7 percent loodoezr in een der strooken zelfs een schijfje te* tAirte van 4.27 gram werd gevonden. Den 24»tem Vuli werd eene strook zes uren aohter- een in het zonlicht gelegd" 011 vervolgens gewreven, waardoor de verfstof begon te kraken en te vervlie gen. Daar nu de kappen of kleppen der kinder wagens by het gebruik veelal aan de werking van zonnestralen en regen zMkblootgestelden bij het opslaan of nederlaten eeueovryving of atooting on dergaan, valt' er, naar de meening van hei Depar tement, niet aai) te twijfelen, dat de kinderen in «agens maar al "te zeer aan de inademing van lootlstof zijn blootgesteld, waarbij nog komt dat menig kind allicht een rand van zulk een nedergelaten kap in den mond neemt en er aan begint te zuigen. Wegens dit een en ander heeft het Departement het uoodig geacht, het publiek te waarschuwen. Door het Ministerie van binnenlandsche zaken in Baden ig een werkje verkrijgbaar gesteld, dat eenvou dige methoden aangeeft om vervalsching van levens middelen te onderzoeken, 0. a. van brood, meel, melk, boter, wijn, wyngeest, vruchteneap, suiker en thee. Te Wurzen in Pruisen heeft zich een gevaarlijke epidemie ten gevolge van het gebruik van vleesch voorgedaan. Door twee geneesheeren werden 206 zieken behandeld. De ziekte, die in hevigheid zeer verechilde,had over het algemeen het karakter van buikloop, die veel overeenkomst met cholera had, gepaard met hoofdpijn, duizeligheid enz.. In ernstige gevallen volgde de dood na tot 3 en meer dagen. In alle gevallen duurde de herstelling zeer lang. Van de bedoelde 206 patiënten waren 92 ziek geworden door het gebruik van rauw vleesch (6 zeer zwaar, 27 en 59 ligt)ten gevolge van het genot vail gé- kookt vleeseh 43 (1 zeer zwaar, 4 zwaar en 38 ligt,) en 30 ten gevolge van* het gebruik van worst (4 zeer zwaar, 3 zwaar en 23 ligt). In bet geheel stierven zeven personen. De resultaten der lijkopening hebben tot het vermoeden geleid, dat men met miltvuur of een daarmede overeenkomende ziekte te doen heeft. Over den oorsprong der almanakken. In eene «Verzameling van merkwaardige gebeurtenissen uit de ongewyde geschiedenis, uitgegeven door de Bataafsche Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, 1805", vindt men het volgende omtrent denoorsprong der almanakken vermeld De oude Saksers wared gewoon op vierkanten stokken van omtrent een voetlang, soms korter of langer, naar welgevallen, den loop der maan van een geheel jaar te snyden, volgens welke zij steeds met zekerheid konden zeggen, wanneer het nieuwe of volle maan was, met de tusacbenkwartieren. Zulke gesneden stokken droegen by hen Ren naam vah «Al-mon- aght," dat is: «Allemaan-wijzing», of het in acht nemen van alle maan-vereohnnselen, en van hier is de naam almanak ontleend. Dit aangehaalde ia eene eenvoudige afleiding van het woord almanak en verklaart tevens den misslag van hen, die het van het arabisch willen ontleenen, alleen door de eerste lettergreep «Al". In het St. Johns-College te Cambridge is een Saksi sche almanak, volkomen overeenstemmende met de boven beschrevene. De heer William Jackson aldaar bezat een almanak, gemaakt onder de regeering van Eduard III, op per karaent, niet in de gewone gedaante van een blad papier of .boek, maar bestaande uit afzonderlijke stukjes, gevouwen in den smaak vau een platten stok of lat, op de saksiscbe wjjze. Het stuk is volkomen in zijn, geheel sn vertoont het beste staaltje van de oude gebruikelijke tijdrekeningen. (Held. Ct.) In de laatste dagen las men herhaalde oude en nieuwe klachten over het vermissen van voorwerpen door. spoorwegmaatschappijen verzonden. Van pro cessen was er echter nooit sprake. In Engeland gaat men strenger te werk. Te Bdinburg ia dezer dagen een prooes gevoerd tegen eene spoorweg maatschappij, niet wegeps het vermissen vanvoor werpen aan haar ter verzending toevertrpuwd, maar wegens het te laat bezorgen. De Caledonia Railway nam den 30n Januari vau eeu dameakleediug-magazjjn een baljapon in ontvangst en bezorgde dien den 2den Februari aan zijn adres te Tromore. Het bal had den vorigen dag plaats gehad en de dame weigerde den japon nan te nemen. De modemaakster deed de maatschappij een proces aan en de reehter stelde haar in bet gelyk, op grond dat de aflevering had moeten geschieden binnen een behoorlijken tijd. Maar de hoogere rechter stelde de maatschappij in het gelyk, omdat deze het verzondene tijdig had afgeleverd aan de stoomboot, die het naar zjjne plaats van bestemming brengen moest; Jjkaarsehijn- lyk zal nu deze worden aangesproken, en is het uitgemaakt dat zij de schuldige is, dan zal er ver moedelijk eene aetie tot schadevergoeding worden ingesteld door' de jonge dame, die haar balkleed ■niet*, ontving en öf niet naar het bal ging, of in een minder fraai toilet. In het eerste geval zal het genot moeten getaxeerd worden dat zij heeft gederfd, in het tweede de sóhade die eene dame lijdt, wan neer zy minder mootqgekleed is, wat misschien voor haar toekomstig leven van overwegenden invloed was. Het rapport der Koninklyke Academie van Weten schappen over den afvoer van vuil in steden is by den Minister van -binnenlandsche zaken ingediend, die het stuk den Burgemeester van Amsterdam heeft doen toekennen met een bcgcleidond schrijven. In deze ministerieele missive wprdt, naar men ons ver zekert, de Burgemeester, nn de Academie zich in competent verklaart een oordeel uit te spreken, verwezen naar het oordeel van het geneeskundig Staatstoezicht in deze qutffestie. In deze uitspraak (van November 1876) komt 0. a. de volgende zinsnede voor«Geen ander stelsel vol doet zoo volledig en "zoo goed als het Liernurstelsel aan de eischen, die men aan het verzamelen en af voeren van faecale stoffen en van huis- en hemelwater van den vloeibaren afval in fabrieken en werkplaat sen, en aan het regelen van den stand van het grondwater behoort te stellen, zooweluit een hygi ënisch, als uit een aesthetisch, technisch en oeco- nomisoh (landbouwkundig en geldelijk) oogpunt." (Bbl.) Een ergerlijke straf is op een bewaarschool in de Sopbiastraat te Groningen toegepast. Er zijn wreede menschen die hondjes zindelijkheid trachten te leeren doormen begrijpt wat we be doelen. Welnu, de heer M. van Dijk verklaart in de Prov. Gron. Ct., dat men op een zijner kinderen in genoemde school dezelfde ergerlijke straf heeft toegepast en dat het kind daarna in een hok is gesmeten, waardoor het den teen van den rechter voet brak. De dame, die aan het hoofd dier bewaarschool staat heeft echter, naar een later bericht méldt, een aanklacht wegens laster ingediend bij de rechterlijke macht jegens den heer van Dijk. Aan de Aster Ct. is fcet volgende fragment ont leend van een brief uit Atchin geschreven uit een buitenpost, op twee uren van den kraton. «Een vierkant, met zijmuren van 70 a 80 passen, van palen van klapperboomen, ter hoogte van twee meter ongeveer. Daarvoor een drie meter brecde ver takking van bamboe doeri, waar zelfs geen kat door zon kunnen komen. Rondom been staan lantarens. Achter die palissadering is een banket of doorloopende stellage, om eroverheen te kannen vuren, terwijl in de binnenruimte het logies is voor de troepen, be staande uit een kapitein, twee a drie luitenants en ongeveer 120 man met vrouwen en kinderen. De bezwarendste dienst voor ons is de nachtdienst. 'sNachts is cr altijd een van de officieren, op wacht ieder 3 of 4 uur, die aanhoudend langs de schildwachten loopen om te zien of dezen wsakzaaniayn. Want die inlanders slapen staande, zingende, loopende, enfin op allerhande wijzen. Daags is het beter, dan kunnen wy vry zien,' want wij hebben alles op een 3 a 400 passen open- gekapt. En wij maken dan soms eene visite by onze buren, die een 20 minuten van ona af wonen op gelijke wijze, altijd echter met een geleide van 15 a 20 gewapende lui. Verder houden we den boel zoo wat in stand door flink te eten en te drinken. Jammer echter dat we dikwijls zoo weinig trek hebben, want we hebben overvloed. Het is hier nog onge zonder dan in den kraton. De grond onder ons is één grafheuvel. Geheel Atohin is bijna één grafheuvel, maar hier is het byzonder erg. Rondom ons heen vindt men' lagunen en moerassen, die, vooral des nachts, een vreesnlijken stank verspreiden, zoodat men begint té braken. Ik eet iederen dag zoowat 20 pillen en blijf zoodoende nog op de beeuen, hoewel ze zwak zijn. Verder wordt de tyd doorgebracht met mopperen over regeeringsbeleid uit Atchin, Tweede Kamer, generaals enz. "Het is ook werkelyk een treurige boel, waarvoor ook niemand gevonden wordt, die er zich'voo'r wil opofferen. Terwijl de vijand bij verraad een 30tal van ons heeft vermoord, hebben wy order om hem zooveel mogelijk met rust te laten. Dat ia hoogere politiek. Doch daar genoeg van, dat kunt gijlieden wel eens uitmaken van 't winter bij den kachel. He! ia hier een mooie gelegenheid aaa wat duiten over te honden. Maar het is wel Iiezwaarlyk om het lang volvte houdep, want ihen. Waagt zijn gezond heid er aan- Een jaar moet men hier blijven, dat is een vast gestelde tijd. Wordt men binnen dien tijd ziek, dan moet men later terugkomen. Als men wil, kan men langer blijven, er zyn er zelfs van twee jaren, doch dat zyn uitzonderingen. Ik dank u zeer voor de gezonden letteren. Het is een groot genot hier in de eenzaamheid. Zeg aan ieder die lust heeft, dat hij of zij het vooraf niet moeten laten. Als ze het van mij maar niet tergen, want overdag is het te walm en 's nachts plagen de mus kieten te veel, dan heb ik maar nietflfcnders te doen, dan ze met den zakdoek van mij af te slaan. Het is hier verschrikkelijk warm geweest en weken zonder regen. De thermometer stond steeds op 100 a 102 graden Ze stierven dan ook als katten en honden om ons heen en die niet dood was, was ziek. Gelukkig is het weer veranderd en de thermometer plotseling gedaald benejlen 80 graden. Die overgang is te groot, zoodat er weer andere zieken kwamen." Eugène Pothier, zoo verhaalt de Gazette iet Tri- bunaux, is stalknecht in een hotel te Orleans. Ten vorigen jare erfde hij 80,000 fr. van zijne moeder, maar hij nam die niet aan. Op alle officiëele ken nisgevingen daaromtrent bewaart hy het diepste stil- zwygen, evenzoo op alle aanbiedingen van het geld door den Notaris. Men moet herhaaldelijk de machtiging van den rechter inroepen om rente te ontvangen of te beleggen. Pothier geeft de voorkeur aan het roskammen «n 'het verzorgen der paarden. T De Hervorming deelt "het volgend mede: Het is volkomen uitgemaakt, wat de Synode in het midden laat, dat de secundus (van da. Römer) tijdig had kunnen worden opgeroepen. Reeds den 7 n April heeft de heer Römer de mogelijkheid zijner afwezigheid medegedeeld aan den seoretaris De Meyier, en den 28sten April officieel uit Frankryk gemeld, dat hij niet zou komen. Deze brief is den 30sten in handen van den secretaris gekomen en naar Zutfen aan den praeses Witkop afgezonden. Er waren dus drie dagen voor schriftelijke oproeping. Nog den eersten dag der vergadering had oproeping per telegraaf den secundus (ds. Roodhuizen, te Zalt- Bommel) in staat gesteld des namiddags in Arnhem te zijn en althans zeker op den tweeden dag de zitting bij te wonen, waarin de benoeming (van ds. .Creutz- berg tot lid der Synode) beeft plaats gehad. Nadat jaren veriaopen zijn, dat het eleotrische licht werd afgekeurd om voor practische doeleinden bruikbaar te zijn, schijnt de tegenwoordige tijd weder geneigd het vraagstuk in 't algemeen te zullen oplossen. Door de heeren Allegri Emmanueli Soli is een voorstel gedaan, om verschillende pleinen en straten van Milaan electrisch te verlichten. Dit voorstel is door een commissie nauwkeurig onderzooht en het Bestuur der stad heeft 150,000 fr. toegestaan om een proef op groote schaal te nemen en een der pleinen te verlichten. In de coupé van een spoorwagen zitten een heer en eene dame, De laatste heeft een schoothondje, dat zoo sterk naar muskus riekt, dat de heer het onuitstaanbaar vindt. Hij vraagt dus verlof, om eeu havana-sigaar te mogen rooken, doch de dame weigert het verlof zeer bepaald. Toch wordt.de sigaar aan gestoken, doch al spoedig sluimert de looker in en de dame neemt de gelegenheid waar, om de sigaar uit zijn hand te nemen en uit het portier te werpen, waardoor de heer ontwaakt. Later slaapt de dame in en nu pakt de heer voorzichtig het hondje en werpt dat insgelijks het venster uit. Toen de daipe ontwaakt en angstig gillend om «Loulou" roept, zegt de heer heel lenk: «maak u niet angstig; „Lonlon" kan zeker appórteeren, want hij is het portier uitge sprongen, om myn sigaar te zoeken en zal misschien wel aan 't eerste station zjjn." Gevonden en aan het Bureau van Politie alhier gedeponeerd Een Gouden RING met Plaatje gevonden op de Gouwe in de kerraisweek. Een Dames KRAAGJE. Een PORTEMONNAIE met Geld. Athene, 13 Aug. Er heeft eene manifestatie plaats gehad. Eene talrijke menigte liep door de stad onder het geroep van //leve de oorlogen bleef staan voor het balkon van kolonel Coroneo en vervolgens voor het hotel van Gomondouros.Men gelooft eene actie te gemoet te kunnen zien. Parijs^ 13 Aug. Eene officialise nota logenstraft de geruchten, /dat er oneenigheden ontstaan z^jn tusschen den Minister-president en den Minister yan Binnenlandsche Zaken.k Koostantinopel, 12 Aug. De Russin ont- ruimden^denBalkan-pas van^Hain-Boghal^^_^_ GEBOREN; 11 Aug, Catharina, ouders J. J.,Anlccuacn J. van Hum. Pieternella Cornelia, ouders B. Leeriutveld en J. Lin8en.fr- 11» Maria Tberesia Christina, ouders F. H. Kabel en C. C. G. P.-do Korte. Adrianus Leonardos Jacobus, ouders J. *aa Stavcl en C. C. Philip*Fredérika, ouders P. £1. Dunselman en A. van den Be{g. Abraham, ouderi J.' de Wijs en J. Nieuwveld. 12. Maria, ouders D. Schinkel en H. van der Starre. Anna \ttalradina, ouders J. Üi. Noothoven san Goor en J. A. F. Roest Van Limburg. OVERLÈDEN: 11 Aug. J. P. Epskamp, 7 w. A. van Veefi, 2 j. 8 ra. 12. J. O. Jongeneel, 10 j. J. Rijken, 1 m. 13. C. A. Dekker, 21 j. G. vau Dam, 2 j. C. Kiebert, 8#w. J. Verhoef, 26 j. 14. J. M. Boere, 9 w. Voorspoedig bevallen van eene Dochter, ENGELINA FRANCISCA JURGENS-Wïok. Gouda, 12 Augustus 1877.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2