kOlTIJSIKOOP. Laatste Berichten. ADVERTENTIE*!. V Vergadering van den Gemeenteraad, MARKTBERICHTEN. B u„r gerlijke Stand. Gouda: Gouderak: Haastrecht: Stolwijk: Reeuwijk Waddinxveen E. U. GERRETSEN manier om de ondernemers goeile vruciiten te doen genieten. Öra dat te verkrijgen zou echter het ge meentebestuur krachtig moeten medewerken, want het zou noodig zijn op sommige plaatsen vau de stad veranderingen «un te brengen, te breken en te bouwen. Kwamen nu ndlir de sinds jaren beraamde plannen tot verbouwing van de oude eu onooglijke binnenstad eindelijk tot uitvoering, dan *ou ineu eene uitmuntende gelegenheid hebben om de stad zonder eeqig gevaar voor het openbaar verkeer iu verschillende richtingen door tramway- lijnen te doorsnijden. Dit schijnt ook werkelijk Ju onze offieieele wereld de gedaöhte te zijii. Doch de uitvoering van die plannen schijnt te moeteh wachten tot het gemeentebestuur toevallig hier of daar een boompje ontdekt, waaraan geld groeit. Intusschen wordt onder het publiek het verlangen naar tramway's steeds sterker. De groote uitbreiding die de paardenspoordienst in Amsterdam verkrijgt en het groote gemak dat die dienst daar oplevert, hepft de ijverzucht opgewekt- De groote tentoon stellingen, achtereenvolgens in de hoofdstad gehouden, hebben vele Rotterdammers daarheen gevoerd en hun gelegenheid gegeveu om op te merken hoe Amsterdam, ook wat de middelen van openbaar verkeer betreft, de laatste jaren is vooruitgegaan, en levendig te gevoeleu hoe ver Rotterdam daarbij achter striat. Aaa pruttelaars is dan ook geen ge brek. Begreep men nuTnaar, dat handelen gewoon lijk meer uitricht dan pruttelenEeu algemeen petitionnement om het gemeentebestuur aan te sporen zich aan dit openbaar belang gelegen te laten lig gen en het maken van tramway's niet langer tegen te werken, zou stellig niet vruchteloos blijven. Er is eene gereede aanleiding nu dezer dagen bij het gemeentebestuur uit het buitenland opnieuw eene auuvrage om couoessie is ingekomen voor eeu geheel net van paardenspoorwegen door de stad met inbe grip van een eve* de Maasbrug. Volgens de Opmerker zou de.tegenwoordige refe rendaris van kwnsten en weteuschappen in de termen vallen, om «venHieel tot Minister van openbare werken te -worden benoemd, in welk geval het tevens geen bezwaar zeu opleveren, een ondergeschikt ambtenaare- jieraoneel te vinden. Het blad schijnt met dit vooruitzicht met ingeko men. Het besluit aldus: hVolgens onze bescheiden meening zou het best voor Minister van openbare werken in aanmerking kunnen komen de vereischteu van onpartijdighid, bezadigdheid en een helderen blik namelijk voorop stellende een hoofdofficier of oud-hoofdofficier der genie, 06 een hoofd-ingenienr of oud-ho^fdingeniéur van den waterstaat, die met het onder hem staand* ambtenaaraperaoneel, dat natuurlijk met veel omzichtig heid moet gekozen worden, de belangen van 's lands •peubare werken het best zal kunnefi dienen, terwijl wel niet nogmaals zal behoeven te worden herinnerd, dat, zoo geen Ministerie van openbare werken tot stand komt, de tegenwoordige toestand met geen mogelgklfcid kan bestendigd worden." Het Staatsblad n®, 164 bevat het kon. besluit van 3 Aug, jl., betrekkelijk de verzending met de post van open kaarten ter bestelling van boeken enz., volgens het tarief der gedrukte stukken. Met uit breiding van het bepaalde bij vroegere besluiten, zullen, te rekenen van 1°. October atftist*, open kaarten ter bestelling van boek- en plaatwerken, dag- ef weekbladen, tijdschriften» en muziekstukken op den voet van gedrukte stukkcu met de post kunnen worden verzpnden, zoodat schiftelyke bijvoegingen of veranderingen, onderstreepingen of doorhalingen op de gemelde kaarten' zijn toe te laten, een en ander overeenkomstig de daaromtrent door den minister van financiën te geven nadere voorschriften. De vereeuiging van Nederlajidsehe Boekhandelaren heeft hare jaarijksche algemeefie vergadering te Am sterdam gehouden, onder voorzitting van den heer D. A. Thieme, vap 'g Gravenhagc. Uit diens verslag bleek, dat de vereeniging zeer in bloei toeneemt, voort durend haren invloed*deed gelden tot het regelen van quaestiën tusschen de uitgevers in Nederland gerezen, joodnt meu buiten processen bleef, en de vereeniging dok in andere opzichten zorgde voor vele belangen •onze,u,rtationalen boekhandel en letterkunde betreffende, als 0. a. bleek uit de eindelijk ingetliende wet op het autcuTrsrecht. De vereeniging telt thans 426 leden, waarvan circa 100 heden uit alle oorden des lands waren bijeengekomen. In plaats van de aftredende bestuursleden Tj. van Holkema en D. A. Thieme werden door de vergadering benoemd de Keeren J. L. W. Seyffhrdt, te 'Amsterdam, en J. K. Tadema, te^ Haarlem. - Volgens e#n berekening in een Amerikaansch blad, maakt een matig billard-speler een" week per jaar zoek met het aan witten van zijn queue. Bij de algeraeene vergadering van het anti dienst ver vangingsbond op deu 30n dezer te 's Hage komt 0. a, in behandeling een voorstel*van het departe ment YVageningeu om deu naam van het boud te veranderen in //Bond voor de invoering van algemeenen dienstplicht." Het hoofdbestuur kan zich niet met deze naams verandering vereenigeu. Het bond heeft een louter zedelijk kuraktcr, als beoogende de persoonlijke ver vulling van den plicht, dien de grondwet,. poerat: //een der eerste plichten aller iugezetenen," de afschaf fing van de bevoorrechting der bemiddelden door dienst-afkoop. De naamsverandering zou het bond op militair gebied, waar het niet behoort, en scheuring onder zijne leden te weeg brengen. Van den minister van der Heim vertelt men aan den schr. der //brieven uit de hofstad" aan de Arnh. Ct.dat hij vooreerst nog niet aftreedt. Is dit zoo, dan zal hij, volgens dien schr.op nieuw naar nieuwe belastingen hebben te zoeken. Daarom maakt hij den min. opmerkzaam op eene belasting op het gebruik van wupeus (niet wapentuig), zooals er in Engeland een bestaat. //Wie aldaar een rijtuig bezigt met armorial bearing op het portier betaalt eene belasting van .twee guinjes (ƒ25.20) 'sjaars voor elk rijtuig, bovendien mug niemand een wapen voeren zonder machtiging door den heraut van Engeland, waarvoor meen ik tien pond 120) moet betaald worden. Men kan hierbij voegen een matig recht voor het gebruik van staartnamen, zelfs het voegen van een plaatsnaam achter de familienaam, eene in ons land van ouds tierende liefhebberij, dergelijke toevoegsels zouden kunnen erkend en vergund worden tegen eene betaling van 50 .of 100 'sjaars. Misschien zou men de adelijke van deze heffingen kunnen vrijstellen de adel is nu eenmaal eene door de grondwet erkende instelling. Maar ik houd mij overtuigd dat, zelfs met ontheffing van den adel, eene belasting uit de genoemde drie elementen samengesteld, mea zou daarbij ook een kleinigheid voor het dragen van ridderorden kunnen heffen. zonder iemand te doen klagen, een aanzienlijk bedrag aan de Neder&ndsehe sohatkist zou opleveren. En daar wij nu toch bedacht moeten gijn op verbetering van de hulpmiddelen van den staat, geef ik dit denkbeeld in ernstige -overweging aan den min. van finaneicn." Om vruchten of andere eetwaren tegen de aanvallen van iusekten, vooral van wespen te beveiligen, heeft men volgens Semper Virens eenvoudig flescbjes of andere glazen voorwerken, gevuld met water, waarin zieh een weinig roode wijn of rood gekleurd vocht bevindt, in de provisiekamers en bij de vruchtboomen te plaatsen. De rede van Alexander Dumas over de deugd is iu Parijs popolair geworden en vooral bewöud&t* men de wijze waarop de geestige jrchrijver spreekt over die weldadigheid die met zich zelve aanvangt. Men verhaalt, dat naar aanleiding van dat geschrift een onbekende dame hpm een awn van 100,000 franken had gezonden tiet opdracht om de jaar- lijksche renten te besteden voor hem die de liefda digheid het beste op ,zieh zelven heeft toegepast. Dumas heeft de opdracht aangenomen/en hield zich onmiddellijk met de eerste prijsaanwijzing bezig. Hij kende de eerste 5000 franken toe aan baron Rothschild. Deze is, moet Dumas gëzegd hebben, blijkbaar de man die zich de méeste weldaden ver schafte. In dit opzicht is hij Qnuitputtelijk. Wil hij een nieuw rijtuig, een nieuw schilderij, kost bare vazeu enz. hebben dan aarzelt hg geen oogen- blik om zich die aan te schaffen. "Hij eet de beste spijzen, drinkt de fijnste wgnenhij werkt veel, maar als hij vermoeid is gunt hij zich onmiddelgk de noodige rust. v Vóór eenigen tijd werd gemeld, dat men den dader van een moord ontdekt had, doordat zgn beeld, als het ware zij a pholographie, in het oog van den ver moorde zichtbaar was. Velen scheen dit verhaal on gelooflijk. Toch geven faterc onderzoekingen het recht, iets dergelijks als mogelijk aan te nemen. Men heeft 11I. gevonden, dat in het gevoelige netvlies een purpere stof aanwezig is, dogr Kfihne, uit Heidelberg, die dienaangaande proeven geflomen heeft, Sehpurper genoemd, weifee stof door inwerking van het licht ontkleurt. Bij het levend organisme komt de kleur spoedig terug, zoodat wanneer het oog uitgenomen en geopend wordt niets meer zichtbaar is. De proef, genomen met een stervend beest (een konijn), gaf een verrassende uitkomst. Nadat het netvlies gedurende 'ft uur in een oplossing van van aluM hard gemaakt was, vertoonde zich duideljjk het beeld van heü ven ster, waartegenover het dier gestorven was, Verdere proeven zullen ongetwijfeld 'over deze voor de kennis van het zien zeer belangrijke ontdekking meer licht verspreiden. Dat het onmogelijk zïu zijn, dat men in het oog.«van een vermoorde het beeld van den moordenaar afgetcekcnd zag, kan althans niet meer beweerd worden. Haarl. Ct H. v. E. uit Hoogevsen, die te Assen in arrest was, beschuldigd van iemand tot het afleggen van een valsch getuigenis te hebben overgehaald, ?af Maandag II. zijn verhingen te kennen, om voor den officier van justitie te worden gebracht. Dientenge volge werd hij naar het parket van den officier braeht. Toen hij daarop, ouder geleide van een rijks veldwachter naar zijne cel zou worden teruggevoerd nam hij het oogenblik waar, dat hij in de nabjjheid was van de openstaande voordeur van het gerechts gebouw en ontvluchtte zijn geleider. Deze liep hem na, roepende „houdt hem houdt hem Eeu voor bijganger greep den vluchteling bij zijn jas, maar deze liet de jas in de steek, en stormde het hotel- De Jong binnen, zijn vervolger hem aehterna. In den tain van het hfitel gekomen, trachtte hij over de schuttiflg te klimmen;. maar zijn vervolger was hem te na op zijn hielen eu had het geluk, om hem bij de beenen te grijpen, eu hem alzoo weder aan de justitie over te leveren. (2J. J). C.) Een dertienjarige knaap, werkzaam op een kantoor te Middelburg werd dezer dagen des middags om streeks half vijf uitgezonden om een som van ƒ203.88 'e. betalen. Korten tijd daarna kwam hij schreiende bij zijn pleegvader, bewerende dat hij' op de stations- brug door een onbekend persoon was aanvallen, die hem het geld ontnomen had. Ofschoon hierin weinig geloof gehecht werd, werd de zaak echter bij de politie aangegeven en hier na herhaaldelijk en scherper ondervraagd te zijn, kwam de knaap eindelijk tot de bekentenis dat hij het geld ergens onder het gras gestopt en eene kleinigheid er van verteerd had. Volgens zijne aanwijzing werd op het stationsterrein dicht bij de begraafplaats des nachts gezocht en daar het geld gevonden. De knaap had voor een bedrag van 19 cent er van verteerd. De zaak is in hauden der justitie. In de N. R. Ct. vindt men de volpfmde adver tentie, door de wethouders en de 7 le2m van deu gemeenteraad te Monster onderteekend. „De ondergeteekenden, leden van den gemeenteraad van Monster, verklaren dat ejj, in overeenstemming met het gevoelen van den raad van state (afdeeling voor de geschillen van bestuur) uitgedrukt in zijn advies van 18 Mei 1877 no. 25, de geldleening groot 11,000, door den commissaris des Konings in Zuid-Holland ten behoeve der gemeente Monster uitgeschreven, voor onwettig houden, en waarschuwen mitsdien een ieder, dat zjj die geldleening nimmer als eene Schuld der gemeente Monster zullen er kennen." Door dr. A. W. de Klerck te Amsterdam wordt in het Handelsblad- de aandacht gevestigd op een nieuw gevaar, dat den landbouwer uit Amerika dreigt eu nog veel eriiBtiger is flan de Colorado- kever. Wanneer men door de prairiën reist, ziet men Boms een ver uitgestrekte wolk zich aan den horizont verheffen, die tegen den middag de zon als het ware verduistert. De geheide hemel, voor-zoover de zon haar licht kan doen doorschemeren, schijnt voortdurend van kleur te veranderen, van blauw tot zilver wit, asehgrauw en loodkleur, naarmate van de dikte der wolken. Indien het zaeht weder is verneemt men daarbij een vreeselijk gegons.Ditfe verschijnsel wordt veroorzaakt door miliarden sprink hanen, die zieh bij compaete massa's van 500 tot 1000 voet hoog, tot zelfs duizend voeten boven den hoogsten bergtop verheffen, en uitgaan op een ge- meenschappelijken rooftocht. Bij het krieken van dèn /lag zetten zij zich in beweging en zwerven voort tot laat in den namid dag, tenzij een regenbui opkomt,' als wanneer zij zich plotseling perpendiculair doen neervallen. Wee hem op witjfis akker zijt op hun tocht uitrusten of tegen den avond nederdalen. Onmiddelijk vertoont zich daar een allertreurigst schouwspel. Het gras is in eenige minuten als het ware afgesneden tot een duim van den grond, op de graanvelden is niets meer te vinden dan korte stoppels. De sprinkhanen zijn vreeselijke verwoesters. ^Niet alleen dat zij den oogst vernielen, zelfs verslind!» zij zadclriemen, lede ren zakken, kleederea enz. Prof. Hind {Bed. River Exploring Expeditionzegt, dat tien minuten voor hen voldoende waren om drie paar wollen broeken te verslinden^ die op het gras waren blijven liggen. Deze vijand is ongetwijfeld meer te vreezen dar. de colorado-kever, die in de staten waarin hij het meest voorkomt de prijzen der aardappelen nog niet hééft kunnen doen stijgen. Zoo algemeen is eonter de belangstelling in de varspreiding van de sprinkhanen in de Yereenigde Staten, dat er in het voorjaar en in den zomer nauwelijks een blad ver- 4 - schijnt, dat géén berichten over de „grasshop pers" en hunne voortplanting bevat. Tot nogtoe kwam de sprinkhaan, evenals de colo- rado-kever, het meest in de westelijke staten voor, doch dezer dagen behelzen de N. Amerikaansche bladen het bericht,' dat ook groote massa's sprinkha nen zich aan de oostkust, in New-Jersey en New- York beginnen te vertoonen. Het gevaar dat dit insect (vooral door grof nieuw mandwerk) naar Europa wordt overgebracht, is zeer groot. Het wijfje legt namelijk de eieren (gewoonlijk legt zij er in het geheel ongeveer 500) iu den doorboorden bast van wilgen en andere takken, en eerst na 6 weken komen ze uit. «De koningen gaan heen," voorspelde men een vijfentwintigtal jaren en latger geleden zoo vangt de Arnh. Ct. een beschouwing over het kouingschap iu onze dagen aan. Thans gaan de koningen eu de keizers wel heen, maar om terug te komen. Z.j gaan heen met retourbiljetten. Zij reizen. Zij gaan de wereld bezien zoo vervolgt het blad. Eertijds was de Vorst, de regeerende Koning of Keizer, eene standvastige grootheid, iets stabiels, iets onbewege- lgks. De Vorst was niet denkbaar buiten het paleis; men kou hem zich niet voorstellen dan zittende op een gouden troon, met de kroon op het hoofd en den scepter in de hand, bekleed met den alleen aan de vorsten toekomenden hermelijueu mantel. Vertoonde hij zich eene enkele maal aan zijne onder danen, dan was het op een afstand, omstuwd door lijfwachten, hovelingen en lakeien. Men aanschouwde hem uit de verte als iets uit de hoogere sferen, als de personificatie eener niet menschelijke macht, als een persoon geworden beginsel. Hij was niet alleen de monarch, hij was de monarchie niet alleen de dynast, maar de dynastie. Van dezen koninklijken en keizerlijken stralenkrans, welke het vorstelijk hoofd omgaf, is in onzen tijd niets meer overgebleven. De vorsten hebben hem afgezethij geneerde hen. Zij nemen van tijd tot tijd vacnntie van bun koning- en keizerschap en reizen de landen af als waren zij reisbedienden. Na te hebben aangehaald wat, vijfentwintig jaren geleden, door van der Duyn, in een opstel getiteld de Voretenomtrent het koningschap werd geschre ven, vervolgt de A. C\: Is het niet alsof deze woorden, onder de regeering van Willeen I geschre ven, woorden van gisteren ziin Iu hunne zucht naar ongegeneerdheid werpen de vorsten dezer dagen niet enkel de etiquette, maar den goeden toon, den goeden smaak en alles wat men fatsoen en decorum noemt over boord. Met het prestige van het ko ningschap brekea zij allengs het koningsehap zelf af. Wanneer de vorsten hunne onderdanen gewen nen in hen den eerste den beste, een man meer van bet volk, te zien, zal het niet lang dureff of men zal tot de conclusie, komen, dat de eerste de beste even goed koning of keizer zij# kan en elk ander man even goed voor het ambacht geschikt, is, als die eene die, nu bij toeval de koning»of de keizer is. Een rondijfeeud vorst, een vorst die mej, de stoomboot en den spoortrein komt en gaat, die zelf, met de parapluie ontjer den arm, zijn handkoffer draagt eu in het hotel dat het naast bg het statiqu is zjiu intrek gaat nemen, deklasteert zich. Volken zijn zoo besluit het artikel even als kinderen, schrikkelijk in hunne logica. Zou de conolusie zoo vreemd zgn, dat wanneer de koning of keizer steeds op reis is en duidelgk toont zeer goed bulged" zijn land, en zgn volk te kunnen, het land eu het volk ging begrijpen dat het^veueens zeer goed zou kunnen buiten zijnen koning of zijnen keizer^ z/Queritur: wie bedreigen het koninklijk gezag?" j vraagt het Dagblad van Zuidh. en 's Gravenhage, het artikel van de Arnh. Courant besprékende. De Ko ningen zelf het meest en in de eerste plaats zoude men kunnen* antwoorden. Koning, $ich beklagende dat hij ih de voorgestelde concept verordening regelende de pensioenen der gemeent|Mrabtena- ren niet is opgeaomen en zich beklagende door het ontslag als ambtenaar van het openbaar Ministerie mindér inkomen te ontvangen, en door de duurte der huishuur en levensmid delen niet behoorlijk in zijn huisouden te kannen voorzien, waarom' adressant op verhoogiag van tractement aandringt; ter visie. Ingekomen is een adres van J. Molder, verzoekende in hunr 50 a 60 centimeter grond aan de Hootmansgracht. tot het leggen van steeuen, dakpannen, onder aanbod dit met rasterwerk af te zetten, wordt gesteld in handen van B. en W. ter visie van bericht en raad. De heer Virulij- komt ter vergadering. Ingekomen zijn ^rie adressen van verschillende personen om bcnoeind te worden als brugwachter aan de Gouwe ter visie, een adres van P. van Duin en D. Huurman, verzoekende de inuur en grond aan de bogen voor 225.af te staan, de voorzitter stelt voor dit dadelijk in behandeling te nemen, waartoe wordt besloten B. en W. stellen voor tot de pu blieke verkooping ever te gaan, nadat hierover verschillende leden het woord hadden gevoerd, wordt besloten om aan adressanten den grond aan te bieden voor ƒ132. en alsdan tot den verkoop der muur tot aan den begauen grond over te gaan. Aan de orde ia te onderzoeken de geloofsbrieven vau de in Juli jl. gekozen llaadsleden, hiertoe worden door deu voorzitter de hh. Virulij, Snel en Muller uitgenoodigd, en de vergadering voor een oogenblik geschorst, na heropening wordt door den heer Virulij geadviseerd tot toelating vau de vijf benoemde heeren, waarmede de vergadering zich ver- cenigt. Benoemd wordt tot hulponderwijzer aan dé Openbare Bar- gersehool voor jongens, de beer R. Elzinga te Reeuwijk met algemeene stemmen. De voorzitter deelt mede dat met 31 December a. s. expi reert de pacht van de Gonwesluis en vraagt om B. en W. te machtigen om tot de verpachting over te gaan, die machtiging wordt verleend. Daarna gaat de vergadering over in eene hiet gesloten deoreu, tot het resnmeeren der notulen van de vorige be sloten vergadering,na heropening wordt door den voorzitter voorgesteld het indertijd door van der Kleijo gedaan verzoek tot schadeloosstelling in te willigen tot een bedrag van ƒ100.— hiertoe wordt besloten. Door den heer van Straaten wordt het woord gevraagd en verkregen en bevat eene klaeht ovwr de gasfabriek dat de lichten bij de onlangs plaats gebad hebbende brand werden uitgedaan, spreker wenscht bij de volgende begrooting hierin verbetering, die klacht wordt door audere led«# gedeeld en op een ingesteld onderzoek is nog geen rapport ingekomen, na verdere discessie wordt door den voorzitter medegedeeld dat B. en W. bereid zijn een nadere overeenkomst te sluiten. Na machtiging om aan de genomen besluiten uitvoering te geven zonder reanmptie eindigt de vergadering. UINSDAG^l AUGUSTUS. Tegenwoordig dé hh. Remij, voorz. Prince, Luijten, Kranen burg, Noothoven van Goor, Messemaker, Muller, Fortuijn Droog- leaver, van Straaten, Samsom, Straver, Goedewaagen eu Snel. De not alen der vorige vergadering worden gelezen en gear resteerd. De voorzitter deelt, mede dat door bet overlijden van P. Kooien de betrekking van Schipper In het overzetveer aan den IJsel en door het overlijden "van F. Knaap de betrek king van brugwachter over de Gouwe zijn open gevallen. B. et W. bieden in overleg met deu districts-Schoolop- ziener en Hoofdonderwijzer der eerste armenschool eene voor dracht tot hulponderwijzer aan waarop geplaatst is de heer J. C. van der Hek, alhier, geeno meerdere sollicitanten hadden zich dangebodenter visie en iienoemins in eene volgende vergadering. M Wordt gelezen aen rapport van B. en W. op het inrhet vorige jaar aangehoudene adres van de hh. de Vries Robbé en Kapteijn tot het aanleggen eener waterleiding uit den IJsel, na gedurig onderzoek door de gezondheids-commissie wordt zulks door die Commissie en daarna ook door B. en W. voorgesteld afwijzend op hat adreB te beschikken ter visie. een adres vau den heer A. L. Wieckert, aan Z. M. den AthOllO, 14 Aug. Het Kabinet besloot de marine te bewapenen. Een plan, hetwelk daarvoor door den secretaris-generaal Palescas ontworpen was, werd ver- koze^ boven dat van den Minister van Marine. Het Ministerie zal een buitengewoon krediet van 30 miliioen drachmen aanvragen. Bucharest, 15 Aug. De Russische batterijen te Sloboaia beschoten gisterenavond Rustschuk. Een aldaar uitbarstende brand duurde tot middernacht. Sedert heden ochtend 5 uur beschieteu de Turken Giurgevo. De Russen beantwoorden het vuur niet. Erzerum, 13 Aug. Gisteren zija de versterkin gen voor de Russische troepen, bestaande uit vier bataljons met 'Cavalerie en artillerie te Zaim aangeko men, waar terzelfder - tijd de kolonne, door Loris Melikoff afgezonden, aaugekomen was. Sbhefmutse- lingen tusschen de cavalerie zgn aan de'orde van den dagde Russisohe divisie houdt zich staande iu hare posities. De Turksohe cavalerie heeft twee aan vallen der Russen afgeslagen. Gouda, 16 Augustus. Poldertarwe puike 13.75 a 14.25. Mindere 13.a 13.50. Rogge, puike 9.a f 9.40. Mindere ƒ8.25 a ƒ8.70. Voer ƒ7.a ƒ7.40. Gerst, puike 7.50 a ƒ8.25. Mindere 6.75 a ƒ7.25. Haver, zware 5.a 5.60 Lichte ƒ4.50 a 4.80. Koolzaad 14.50 a 15. Ter kaasmarkt van gisteren werden aangevoerd^ 106 partijen kaas, den handel was zeer vlug, prijzen van 30.— a 36.—. De veemarkt met weinig aaqvoerde handel vlug, grashalven #brden tot enorme hooge prgzen door Eransche kooplieden opgekocht, schapen vlug alsmedq magere varkens en biggen. GEBOREN13 Ang. Jocobas, ouders J. van Eijk en A van der Woensal. 14 Jan, ouders D. Uollertello en M. Belonje. 15. Christiaan, ouders M. de Jong en M. Jansen. Helena Maria, onders J. Gerritsen en A. M. H. Gooi. Nceltje, ouders J. Boersma en T. Veenstra. GEHUWD: 15 Aug. T. Roozendaal en'E. Busing. H. S. Weidema en H.Seton. H.J.Sanders en A. M. J. Klingen. D. Frank en F. vau Crevcld. Burgerlijke Stand van onderstaande gemeenten van 8 tot 16 Augustus 1877. Moordrecht: GBBOREN: Jan, oqdcra J. van Jeveren en G. Marelwse. OVERLEDEN: Ge?be. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. GEBOREN: Cornelia, onders J. de firnin en T. Zaal. OVERLEDEN: D. Kalkman, 23 j. ONDERTROUWDGeene. GEHUWD: Geneo. GEBOREN: Geene. OVERLEDEN: Geene. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: A. Booij 27 j. met P, N. van Danren, 24j. GEBOREN: Huig, ouders P. Bongerswn M. Meerkerk. Dirkje Jannigie, onders A. van Eek en M. de Vreugt. OVERLEDEN: J. Verheul 58 j. echtgenoote van A.Stigter. P. Baas, 68 j. echtgenoote van P. Knoop. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: J. J. Ouderkerk met C. de Borst. GEBORENMargaretba, onders C. Broer en J. van Es. OVERLEDEN: J. Verhoog wed. R. van Ree, 78j. D. van Kemper 6 ra. a s ONDERTROUWD: Geene. ^GEHUWD: Geene. GEBOREN: Maria, ouders T. Okkerse en H. Boekamp. Adriana, W. de Knegt en N. van Wgk. Maria, J. Verzijden en M. de' Roóij. Johannes Anthonie, J. Boon en H. B. Hneting. Jacobus, ouders L. Stolk e» A J. Veerman. OVERLEDEN: G Hoogenbrug, 5 m. N. de Rniter, 3 m. - I. van der Loo, 2 j. ONDERTROUWD; R. U. Gerretsen met J..Plomp. N. Verweij met A. C. Blok. GEHUWD: W. Groot met R. H. Bos. Ondejtrouwd ES JAN8JE KLOMP. WaddingSteen, 10 Augustus 1877. Eenige en algemeene kennisgeving. Bevallen van eene dochter, J. A. F. NOOTHOVEN van GOOR- 4 Roest van Limburg. Gouda, 12 Augustus 1877, Het is den ondergeteekende een ware behoefte om openlijk zijn harteljken dank te betuigen aan allen, die hem bij gelegenheid van de treurige gebeurtenis, die in den .nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn huisin de ascblegde, hulp en bijstand verleenden. Bovenal hebben de Wed. H. WENNEKES en Ds. J. N. SCHELTEMA aanspraak op zijne erkentelijkheid, doch niet minder de heer N. M. ENGELBREGT, die o. a. papieren en gelds waarden van den ondejgeteekende in veiligheid bracht. Gemelde' drie personen deden wat in hun vermogen was om hem tegemoet te komen in het ongeluk, dat hem trof en nooit zal de on dergeteekende" vergeten hoe welwillend en be reidvaardig zjj hem bjjstondeni in de ure des gevaars. Hij geeft bjj deze openljjk blijk van zjjne warme dankbaarheid en diep gevoelde erkente lijkheid. C. J. G. SMEETS. Gouda, 16 Augustus 1877, Een gevestigde Fabriek in bovenstaand arti kel wenscht'voor Gouda en omliggende gemeen ten een actief solied AGENT of REIZIGER bekend met Handelaars in Koloniale Waren. Aanbiedingen en referenties bij de-Heeren J. H. BRUIJNIS S Comp. te Tiel.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2