Nieuws- en Advertentieblad voer Gouda en Omstreken» Bi I iche 1877. N? 2027. BUITENLAND. BINNENLAND. I Vrijdag 24 Augustus. us CAT tiek Kennisgeving. Bultenlamlscli Overzicht. 1 ►A. ILZE, itenland- edigste I I W' De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. Hi H HENRIJK. r te «MAX. asue Zn. DKADK. Kurvkm. 1 gaarkeuken. Jacobi. EIijnxnbzbo. SVLAND. WoWT fa. MSN. Phnxino. I OuDZK. ni- de Jen Depóts Depót by M. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. rin zich niet loor den ant, A. De BURGEMEESTER van Gouda, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den 18 Augustus 1877 zijn executoir verklaardde roljaarskohieren, No. 2, 8 on 4 van het patentregt dienstjaar 1877/78. Dat voormelde Kohieren ter invordering zijn gesteld in handen vau den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verpligt is, zynen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van DRIE MAANDEN, binnen .eiken de reclames behooren te worden ingediend. Goads, den 21n Augustus 1877. De Voorzitter vooruoemd, REMU. Hat «de Algemeene Raden op dit eenige vertegenwoordigende lichamen te stem des lauds kunnen doen hooren”. Te Poix hebben tien conservatieve leden van den Algemeenen Raad de vergadering verlaten om de zitting onvoltallig te maken, zoodat de prefect haar kon sluiten. Uit Berlijn schrijft men dd. 21 Aug.: de Prins von Bismarck heeft gisterenavond nog de ministers van Bulow en Redowitz ontvangen en vertrekt hedenmorgen naar Babelsberg, om by den Keizer ontvangen to worden. Uit Madrid meldt men dat het oorloga-fregat Maria de Molinn gisteren naar het Oosten is vertrok- keu, ter bescherming van de Spanjaarden, die in Tur- kjje verblyf houden. GOUDSCHE COURANT. Z. M. heeft L. Paling, op zijn verzoek, eervol ont slagen als directeur van het postkantoor te Woerden. Men schrijft uit Nieuwerkerk a/d IJsel: De aardappelziekte doet zich meer in de vroege dan in de late aardappelen voor. De meeste land lieden haasten zich de vroege aardappelen te rooien; de prijs is thans per hectoliter 2 i J 225 naar soort. De rogge- en haveroogst valt in polder Prins Alexan der goed uitde opbrengst is grooter dan man ver wachtte. De thans ingevallen verbeterde weergesteldheid is zeer gewenscht daar de regens der laatste dagen reeds vele schoren doden door schieten. De weilanden zijn ongetwijfeld in geen jaren zoo weelderig geweest als thans het geval is. Men schrijft uit den Krimpenerwaard dd. 1* Aug.: Bij het aardappeldelven is het beschot sear groot en zijn de aardappelen dooreen Hoek van stuk. De ziekte heeft orengens dit gewas, wat de vroege betreft, hard aangetast. Niet alleen het loof, maar ook de knollen zijn dermate aangestoken, dat er op sommige akkers wel 20 percent bedorven is. Van ziekte onder de late aardappels hoort men zeer weinig. De pryzen blijven in deze streek naar verhouding met andere aardappelbouwende streken hoog. Door 111 ingezetenen der gemeente Boskoop is een adres aan de regeering onderteekend, waarin on dersteund wordt het door den gemeenteraad ingesteld booger beroep, tegen een besluit van Ged. Staten, houdende bevel om aan de rakken van m. o. L on- kerwys op de openbare school aldaar, ook handwerken van meisjes toe te voegen. Heet Hoofdbestuur van de tentoonstelling van kunst nijverheid te Amsterdam heeft bepaald, dat op Zon dagen kaarten voor werklieden, tot een maximum van 2000, zullen beschikbaar gesteld worden voor den prys van 25 cent. By de Regeering moet het plan bestaan een officieel rapport te doen uitgeven omtrent de tentoonstelling vau kunstnijverheid. Door den plaatscommandaut te Amsterdam is dezer dagen eene dagorder gericht aan de aldaar in zoen zynde militairen, waarbij Bun gelast woi politie by srrestatiën, wanneer die in hunne tegen woordigheid geschieden, bij te staan. Zy sullen na dergelyk dienstbetoon bij den naastbyzynden politie post daarvan aangifte moeten doen met opgave van uaam. De Minister van Oorlog heeft de chefs der ver schillende korpsen gemachtigd aan de miliciens der lichting van 1873 (plaatsvervangers en nummerrer- wisselaars daaronder bégrepen), die daartoe aanzoek mochten doen, toestemming te verleenen tot het aan gaan van een hnwelyk, echter voor zoover zij zich thans in werkelyken dienst bevinden, eerst bij hun vertrek met onbepaald verlof. Terwjjl de koetsier zat te slapen, maakten zich gisteren in den Haag drie knepen, van welke de oudste ongeveer 15 jaren, meester van het tuig van zijn paard. Een hunner verkocht ’t by een uitdrager; maar de politie, van het feit onderricht en waak zamer dan de voerman, wist de jeugdige dieren op te sporenzij zijn alle iu verzekerde bewaring. HONIG uit kb te Mainz, niddel tegen >n Maagca- etgeen door rd worden. met geele, ttecapsulen. jie Lactée,) tdermelkon- fessor R. 8. i Dr. D. db gerschool te dingsmiddel ver» TC worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommera VU F CENTEN. i Ook van Russische zyde wordt thans gemeld, dat er in Klein-Azie gevochten is, maar zonder toe te geven, dat de Turkeu een overwinning hebben behaald; daar zij echter ook voor zich zelf op die eer geeu aanspraak maken, mogen wy aannemen dat de Turk- sche berichtgever in hoofdtaak gelijk had; iu eeu nader telegram van Moukhtar wordt dan ook het aantal Turksohe dooden en gewonden als grooter op gegeven: 117 dooden en *42 gewonden; de Russen daarentegen zouden hebben verloren .1500 man dooden en gewouden en buitendien vele gevangenen. De correspondent van de Tempi, die het gevecht heeft bygewoond, stelt de zaak dus voor, dat de Russen met 30000 man een aanval hebben gedaan op de stelling van Moukhtar op de hoogte van Zegni, tus- sohen Kars en Ani, maar dat die aanval is afgeslagen, terwijl beide partijen zware verliezen hebben geleden. Zooveel blijkt reeds ook uit de Russische berichten, dat de stelling van Moukhtar van dien aard ie, dat de Russen vooreerst nog niet aan bet tweede beleg van Kan behoeven te denken. In verschillende Algemeene Raden in Frankrijk zijn dezer dagen tentond protesten opgemaakt tegen de aanschrijving van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij deze lichamen worden uitgenoodigd om geen nieuw bureel te benoemen, maar zonder behandeling van de werkzaamheden de zittingen te verdagen; de verkiezing van het nieuwe bureel had daarop plaats. De prefecten schenen geen last te hebben om verder te gaan. In den Algemeenen Raad van Lyon werd in het protest de uitdrukking ingevlocbten dat «de Algemeene Raden J:* oogeublik de - - zijn, die ae bbbloot; Leendert Jacobus Meijer, een prijs voor Latijn, Grieksch, Wiskunde, een getuigschrift voor Fransch, Hoogduitsch en Engel Johan Frederik M< Grieksch, Fransch, en een getuigschrift voor Engelsch, Christiaan Petrus Grieksch, Wiskunde en eeu getuigschi kunde en Engelsch Johan Christiaan Idenburg, een prijs voor Fransch en een getuigschrift voor Latijn, Grieksch, Aardrijks kunde, Engelsch en Fransch Willem Cornelia Kersbergen, een prys voor La tijn, Grieksch, Fransch, en een getuigschrift voor Wis- geschied- en Aardrijkskunde, Hoogduitsch en Fransch Johannes Cornelia Blonk, een prys voor Geschie denis en een getuigschrift voor Latijn, Grieksch, Aardrijkskunde en Hoogduitsch Cornelia Jan Pieter Verhoeff, een getuigschrift voor Latyu en Grieksch. Na ook hun een woord van lof en aanmoediging te hebben toegesproken herdacht de Rector de lot gevallen der school in het afgeloopen jaar, maakte melding van de herbenoeming van den Curator Mr. van Mierop en wees op het gevaar, dat der inrichting door de iuvqering der nieuwe wet op het hooger onderwijs dreigde. Hy drukte daarby den wensch uit, dat de bezwaren, die tegen het voortbestaan der school bestonden, nog zouden worden uit den weg geruimd en het den gemeenteraad mocht gelnkkeu de middelen op te sporen, die zouden kunnen strek ken om eene inrichting te behouden, die reeds eeu wen had bestaan en aan Gouda vele nuttige en be kwame burgers had verschaft, waarvan nog menigeen in de stad onzer inwoning zoo nuttig werkzaam is. Met een opwekking aan zijn toehoorders om daar toe mede te werken en een woord van dank voor hunne tegenwoordigheid werd de plechtigheid be sloten. van 15 regels h 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS y/ GOUDA «3 Augustus 1877. 'Nip den 20sten dezer had de gewone Jaarlyksohe openbare prysuitdeeling aan do leerlingen der Latijn- sebe school plaats. Na een korte toespraak van den Rector, droeg de leerling E. J. van Elden, eene door hem zalf opgestelde verhandeling in de Latynsche taal voor, waarin hy kortelyk het leven en sterven van den wysgeer Socrates beschreef. Zoowel hy als J. M. van Asch van Wyk werden naar de Hoogeschool bevor derd en ontvingen een prys voor de oude talen. Tot beiden richtte hierop de Rector eene harte lijke toespraak, waarbjj hy hen op de gevaren en genietingen van het Aoademie-leren weeshun, als leiddraad voor hun doen eu laten, de gulden spreuk der oudheid «niets te veel* in het geheugen terug riep en een welgemeend vaarwel naar hunue nieuwe bestemming medegaf. Daarop werden aan de andere leerlingen de hun toegewezen eereblyken uitgereikt, alsaan Johannes Hendrik Roodt een prijs voor de oude talen Leendert Jacobus Meyer, Hoogduitsch en Engelsch 'leyer, eeu prijs voor Latijn, Hoog- en Neder-Duitsch van Dillen, een prys voor Latyn, getuigschrift voor Aardryks- H i’ l’ i. ifl rS-lLn I I

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1