OPENBARE SCHOLEN. BURGERA70NESCH00L. TE HOOP EEN HUISJE, 0. UITTENEOOAARB, TWEEDE MEID. J.H.KIEBERT, MARKT, GOUDA. ZONDAG a. s. Schuttersraad te Gouda. Laatste Berichten. ADVERTENTIËN. Te Hiiur gevraagd Mevr. van AKEN—IJzendoorn, *Bidr «ei POLITIE. St. Petersburg, 24 Ang. OJkieet. Een te legram nit Gornj! Studeni van den 23nmeldt: Onze troepen in den Schibka-pas hielden zich heldhaftig. Den 21n sloegen zij tien aanvallen af, waarna de Turken zioh sleohts tot schermutselingen bepaalden. In eene door de Turken opgerichte batterij werden drie stokken geschut door ons vuur beschadigd en stort ten in den afgrond. De strijdkrachten der Turken verminderen niet. In den afgeloopen nacht kwamen onze versterkingen aan, nadat zij deels 40, deels 56 werst op éénen dag hadden afgelegd. Onze verliezen zijn betrekkelijk niet groot; ongelukkig echter worden vele officieren nit de gelederen gemist. De verliezen der Turken zijn ontzaglyk groot. De Bussen in den Schibka-pas staan onder bevel der generaals Doro- schinsky en Btoljetoff. Burgerlijke Stand. CORNELIA MARGARETHA DERCKSEN. Getrouwd Karnemelksloot Noordzijde R. 160 B. weer PORTRETTEN a ƒ1.- L. H. SERRÉ. end. Tat roorkoming van misbruik is de hoofd commissie door den Minister van Marine gemachtigd, dit handgeld te ontvangen en aan oudera of voog den uit te betalen,hun daarbij echter het belang vuu den knaap aanbevelende. Alleen de knapen, die den leeftijd van zeventien jaar hebben, kunnen terstond als ligtraatroös iu dienst treden, en ontvangen zelf een premie van 5G. Dadelijk bij het in dienst treden outvangt een scheepsjongen een maandelijksehe soldij van f 8. Wanneer de kweekeiing de inriehtiug verlaat, koint hij in de tweede klasse van het opleidingsschip Ad miraal van Wvuenaer te Amsterdam, en ontvangt gedurende nog ll/3 jaar aldaar mier uitgebreid school-, zeevaartkundig- en militair onderwijs. Behoort hij aldaar in de hoogste afdeeliHg gekomen zijnde, tot de meest gevorderden, dan ontvangt hij, indien bij dit verkiest, «en verdere opleiding ids stuurmans- of bootsmansleerling, De Kweekschool staat ten allen tijde voor de toe zending van knapen open. Men zorge echter voor een tijdige opzending tegen den dag 4®r keuring. De knaap moet bij aaukomst op de Kweekschool om iu 's Rijks zeedienst te knnnen treden, bezitten: Lichninelijke geachiktheid voor de zeevaart, vooraf zoo joist mogelijk te beoordeelen door ten genees heer op de plaats der inwoning. De offieieele keuring geschiedt pp den laatsten Maandag van elke maand des morgens ten 11 pre. Leeftijd^ 13 tot 17 jaar; jongelingen die hun 19e jaar zijn ingetreden, worden in geen geval toegelaten. In het Augustus-nummer van het //Tijdschrift van N.-I,* leest men onder de rubriek //Varia" een be schouwing over den toestand van Atchin, waarinde heer H. W. van Waey aantoont, dpt, als het gewest eenmaal onder een humaan bestuur tot vrede zal zijn gebracht, er dan ook spoedig een i koopstad zal ver rijzen, die na verloop van tyd met £atavia zal mede dingen en wellicht bet eeiimaal zal overtreffen. Atchin leverde toch reeds vóór den oorlog den wereldhandel péper en betelnojten. Verder heeft het olifantstanden, kamfer, benzoin, tabak, welke laatste uit Deli, dat kortbij ligt. Zijn rust en vrede eenmaal hersteld, dan zal Atchin ook koffie kunnen voortbrengen, terwijl het mede iu aanmerking komt voor indigo, kaneel, vanille, cochenille, cacao en notenmnscaat. Ook zal het suiker kunnen voortbrengen, doch vol gens den schrijver zal men daarmede met groote omzichtigheid moeten te werk gaan en is het veeleer te wenschen, dat aan de rijstcultuur de «meest moge lijke uitbreiding worde gegeven. Naar men rerueemt «egt het Wedkbl. c, h. Recht heeft m% J. de Wal, emeritus-boogleeraar der Leidsche hdogesChool, bij het overbrengen van zijne woonplaats van den Haag naar Derenter, zijne uitgebreide en keu rige boekerij overgedragen aan de koninklijke biblio theek, onder voorwaarde, dat zy afzonderlijk bewaard en gecatalogiseerd zal worden. Wij voegen bij deze medededing den wensch, dat aan de voorwaarden der overdracht spoedig gevolg zal worden gegeven, opdat rechtsgeleerden en geschiedkundigen, die prijs stellen op wetenschappelijke onderzoekingen, iu staat mogen worden gesteld de met zooveel zorg bijeen verzamelde boekerij van den heer de Wal, welke vooral op het gebeid van strafrecht en NederUndsche rechtsgeschiedenis door zeldzame volledigheid uitmunt, op den duur met vrucht te raadplegen. Te Dordrecht k Woensdag zekere L. H. veehan delaar te Zalt-Bommel, onder een voorbijsnellenden spoortrein geraakt «n onmiddellijk gedood. De D. Ct. deelt daaromtrent het volgende mede: L. II. was in den namiddag werkzaam geweast in de nabijheid van de Spoorweghaven om vee, voor transport naar België bestemd, in een spoorwegwagen te iaden. Na den afloop, omstreeks Sl/3 pren, heeft hij zich langs dé rails begeren in de richtidg naar het station en wilde,, nabjj den Spuiweg gekomen, een der «tellen rails oversteken, toen hem dit dopr den ran Rot terdam aankomenden trein belet werd, zoodat H., verschrikt rich omkeerende, nn de raile in de tegen overgestelde richting overstak, juist toen ook op die rail» de heiaden rdSwagen gedawd door een lo comotief van af de Spoorwegharen kwam aan rijden, met bet noodlottig gevolg, dat H. door een der boffers ran den wagen tegen het hoofd werd getroffen en op de rails nederstortte, waarna de wielen ran den wagen en vervolgens die der loeo- motief over het midden van het lichaam rijn gegaan, waardoor dft ah het ware ran elkander werd ge scheiden en de dood onmiddellijk moet gevolgd zijn. Het lijk is verroerd naar het Israëlitisch badhuis van de Varkenmarkt. - ingang zijn ter grootte van de Dejftsche Poort, en daarnaast zul het koffiehuis met hotel worden gebouwd, zoowel in de passage als aan de Korte Hoogstraat toegangen hebbende, liet inwendig gedeelte der passage zal breed zija 10 M. en hoog 20 meter en nit glas en jjzer worden vervaardigd. Hoogte en breedte zullen dus aanmerkelijk grooter ziju dan de reeds bestaande passage* in het buitenland. He passage zal bevatteu 25 a 30 winkelhsizen naar gelang der grootte. De nitgang aan de Vest 30 M. breed) zal gelijk zijn aan die ran de Hoog straat. Alle* zal in reuaisaance-styl worden gebouwd. Haandag ochtend waren te Middelburg eenige kinderen op een bovenwoning aan het spelen, toen demoeder eensklaps een luid geschreeuw vernam en toesnelde. Een 4'/J-jarig kind stond in brand, ten gevolge van het spelen met lucifers, waarvan ver scheidene op den grond verspreid lagen, terwijl ove rigens geen vnur in bet vertrek aanwezig was. Het kind werd terstond in een deken gewikkeld, waardoor bet vuur, dat zich niet verder bad verspreid, ge- btuscht werd, terwjjl dadelijk geneeskundige hulp aan het geheel met bramlwondcn overdekte kind werd verleend. De toestaullwvan het kind is zeer zorg wekkend et brandwouih toestanlWwan Door de firma M. Hakkert t Co. te Botterdam is aangekocht een buis roet tuin en koetshuis aan de Korte Hoogstraat, ran achter Uitkomende aan de Vest, met het voorarmen daarvan te maken eene passage, koffiehuis en hotel. Aan de Hoogstraat zal een In Belgisch schijnen de eerste levens behoeften bij uitstek goedkoop, ja schier voor niets te verkrijgen te rijn. Althans op een kostsehool wordt aldaar voor jaarlijksch kostgeld de kosten voor het onderwijs daaronder begrepen de vier levende talen, rekenen, letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, zang-, toon- en teckehkunst, hand werken zelfs, en alles wat tot een eeht besehaafde opvoeding gmischt wordt, sleohts 340 franken, nog geen volle 170 vereischt. Wiej vele pochten heeft, kan ze goedkooper daar heen sturen; dau te zelf onderhouden. 't Is alleen maar de vraag wat er voor dat wei- riigje geld, iftderdaad aan de meisjes geleenl wordt. Het getal der kroegen in Duitschland is blijkens de jongste offieieele rapporten nit vele Duitsche provinciën zeer aanmerkelijk toegenomen en veel grooter geworden dan uoodig geacht worden kan. Vooral op het platteland zijn zij bij menigte opgericht, onder dep weidseheu naam van «logementen,omdat bij deze laatsten het bewijs niet gevorderd wordt, dat er aan de oprichting behoefte bestaat. Naar aanleiding dier rapporten wordt er van verschillende zijden op aangedrongen, dat men jegens de houders dier „logementen" stipt de door de wet gestelde eiscben zal hiwidhaven, eoodat zij verplicht zullen zijn, werkelijk lokalen te bezitten eri\iu te richten, die hun herberg den naam van logement waardig maken. Men schrijft nit Leiden dd, 23 Aug". Met de werkzaamheden voor den spoorweg Leiden Woerden gaat men flink vooruit. Tosschaii Bode graven en Zwammerdam schijnt men met de eigenaars der te onteigenen perceelen iu eene minnelijke schik king te zijn getreden, zoodat alle perceelen aldaar aan de maatschappij zijn overgegaan. Buiten deze stad is men reeds druk bezig met bet bouwen ecner opzichterwoning en het noodige heiwerk voor de orerbrugging van den Rijn. Voor een paar maaadeu werd bij eene schietoefe ning te Kampen een korporaal-titulair bij ongeluk door een zjjaer kameraden doodgeschoten. De dader, die voor het feit moest terecht staan voor den krijgs raad te Leeuwarden, is thans vrijgesproken. De uitvinding van magahoniehoutenmeubelcn. Ge durende twee eeuwen hadden de Spanjaarden Middeu- Amerika in hun bezit gehad, zonder om het maga- honiehont als voornaam handelsartikel te denken, en na die Spanjaarden heeft, tot beschaving «p ontwik keling in de 18e eeuw meer doordrongen, ook niemand anders er om gedacht. In 17 00 was er zekere kapi tein die een reis op Indië maakte; hij zocht een veilige haren aan db kost van Honduras om daar rijn gehavend schip in orde te brengen, dat gedurende den storm danig toegetakeld was. De «cheepstim- meroian landde met eenige manschappen om het noodige hout op te zoeken en zij vonden daar een stpk magahontehout. Met veel moeite velden zij den hoornen zaagden hem aan planken, die zjj aan boord van het ontredderde schip brachten. Na de herstelling, bleven er eenige stukken over, die men nauwkeurig boog. Men keerde naar Engeland terug, waar des kapiteins broeder, een doctor, ran plan was een huis te doen bouwen. De zeeman schonk hem dit houtmaar de werklieden verklaarden, dat deze bouwstoffen te bard waren, en wierpen ze weg. Doch onze genees heer, die een zuinig man was, wilden niets laten verloren gaan en gelastte zijn schrijnwerker, en een tafel van te maken. De handwerksman klaagde hem orer de hardheid ran die planken, maar verrukt over den schoonen glans, die het hout verkreeg, werkte hij de lafel af. De geneesheer verzocht toen zfin cliënten en keunissen om zijn uit een onbekend soort van hout gemaakt meubel in oogenschonw te nemen de geheele stad was er vol van en de meubelfabrikanten wilden ook zulk hont te zien krijgen. De gravin van Bnekingham kocht de tafel voor een zeer hoogen prijs; andere zeer voorname dames verlangden het materiaal eveneens, en men zond spoedig schepen naar Honduras om er van dat kostbare hout te zoeken Sedert deze kapitein met zijn matrozen het eene stuk hout ronden, heeft 't aan maganoniehout niet ontbroken. Een Engelsch geleerde, M. Richardson, heeft door nauwkeurige proeven, op gevangenen genomen, be- vonden dat het menscheljjk lichaam zwaarder of lichter wordt in de verschillende jaargetijden. Ge durende 6 jaren heeft men geregeld 4000 penouen onderaooht. Daaruit is gebleken dat het lichaam gedurende de wintermaanden in gewicht achteruit gaat; de verandering openbaart zioh in de eerste dagen van Septemberde afneming duurt voort tot het einde van Maart. In September verliest het lichaam 0.21 pet. van hef geheele gearieht, in Octo ber 0.1, in November wordt er bij uitzondering iets gewonnen, in December bedraagt het verlies 0.03, in Januari 0.14, in Februari 0.24, in Maart O.Oö! In April is de vooruitgang 0.03, in Mei 0.01, in Juni 1.52, in Juli 0.08, in Augustus 0.7 perosnt. In de gemeente Bern heeft zich het zonderlinge geval voorgedaan, dat van de aldaar gehouden her stemming voor een raadslid, en door den voorzitter en door de beide stcmopnemers ieder een afzonderlijk proces-verbaal van stemopneming is opgemaakt. Dat V>n den voorzitter wijst aan dat zyn uitgebracht op F. J. E. 64 stemmen, op M. S. 58 stemmen, en alzoo eerstgenoemde gekozen ia. Dat van de stemopnemen kent ook 58 stemmen toe aan M. S.doch trekt van de 64 stemmen op F. J. af 82 briefjes, omdat deze opzettelijk van nMmtners waren voorzien, zoodat de stemopnemers M. S. als gekozen hebben gepro clameerd. Tengevolge van deze 'wijze van handelsa is geen der geproclameerde raadsleden in het bezit van een overeenkomstig de wet afgegeven afschrift van „het" proces-verbaal van stemopneming, dat tot geloofsbrief moet strekken. De Praisische regeering heeft het besluit genomes voor goed een einde te maken aan een toestand, dis reeds veel te lang heeft bestaan en waardoor gedu rende een reeks van jaren allerlei onaangenaamhedee zijn voorgevallen. In de industrieele gedeelten van Rijnland en Wcstfalen heb"ben ztch in den loop der jaren vele Nederlanders en Nederlandscbe families nedergezet, die ten gevolge- van hnu verblijf buitens lands hun Nederlanderschap hebben verloren, zonder tot heden eenigerlei poging in het werk te hebbes gesteld om zich in Pruissen te doen naturaliseeren. Zij genieten op die wjjze sl de vosrdeelen der Fruissiche wetten in gelyke mate als de inboorling, zotider dat zij de staatsburgerlijke plichten, op genes berustende, behoeven te vervullen; zoo zijn ze bij voorbeeld vrij gebleven van den millitairen dienstplicht. Dewjjl het blijkt, dat de Begeering thans ernstig gezind is, om daarin de noodige wijzigingen te brengen, zegt de ElherJelderzeitung, zal, naar vjj vernomen, door de meerderheid dier Nederlanden aanvraag worden gedaan om genaturaliseerd te worden. Men meldt uit Goes Eenige jaren geleden werd door het gemeentebe stuur alhier een lokaal op het raadhaia ingericht tot bewaring van onderscheidene voorwerpen tot de geschiedenis en oudheid der stad betrekking heb bende. De verzameling, waarvan een catalogus wat gedrukt, en die vooral door vreemdelingen niet zonder belangstelling bezocht en door oudheidkundigen ge waardeerd werd, groeide langzaam aau en beloofde weel voor de geschiedenia van menige Zeeuwsohe instelling en voorvaderlijke provinciale toestanden. Een der schoonste en merkwaardigste voorwerpen uit die verzameling werd door de oommisaie voer de tentoonstelling te Amsterdam in bruikleen ge vraagd en daarvoor afgestaan De schoone gebeeld houwde kast, met de wapens van Zeeland en öoss versierd, trok daar de aandacht van een koepaea in oudheden. I)eze deed een bod en het gemeente bestuur sloeg dadelijk toe en verkocht de kast. De liefhebbers van oudheden zullen waarschijnlijk vditi op het restant der verzameling afkomen enkunaen dan den gedrukten catalogus zeker nog op den koop toe krjjgen. Op een thans te Manchester gehouden wordende hygiënische tentoonstelling komen een aantal toestellen tot zuivering van drinkwater voor. Een onderzoek naar den aard der samenstelling dezer filtreer-machines doet duidelijk zien, dat men langzamerhand van indertijd zoo hoog geroemde blok-filters, waarbij ie vloeistof door een stuk geperste kool gezuiverd werd, terugkomt en losse houtskool in kleine stukjes pre fereert, daar deze veel beter kan gewaaschen en zoo doende herhanldelijk gebezigd worden. In deze af- deeling verdient no. 284 bijzondere vermelding; dit is een zoogenaamde A. B. C. watertester van Joseph,- Davis C°. te Londen, en bestaat uit negen stop- fleschjes en twee proefglazen, netjes in een houten doosje gepakt; de flesclijee bevatten verschillende chemische preparaten, waarvan de vermenging met water aantoont of dit door ammonia-, ijzer-, kalk of andere verbindingen verontreinigd is. Daar deze proefneming roet een paar druppels der vloeistof kan geschieden, kan men er jaren lang meê toe, en dit in aanmerking nemende, is de prijs, 12 sh. en 5 pence 7.50 per doos, niet te duur. Vooral voor veehouders en allen die door slecht drinkwater, behalve aan hun eigen gezondheid, «oms groote geldelijke aehada lijden, is dit zaklaboratonum zeer aan te bevelen. Onder de inzendingen, op het vraagstuk der begraving betrekking hebbende, verdienen ver melding de nieuwe lijkkisten van Seymour Haden, den uitvinder der teenen lykmanden. Daar vele persouen het gebruik van rieten of teenen baten als te veel van de houten kisten verschillend be streden, is de heer Haden op het denkbeeld geko men papier te gebruiken en zijn dan ook twee kisten van een soort papier-machine vervaardigt, hier ten toongesteld. Daar uitweuding bijua niet van de houten listen verschillen, is het doel van den uitvinder, nl. om een lijkkist te vervaardigen die spoedig vergaat en het lijk aan den invloed van aarde en lucht blootstelt, volkomen bereikt. (HU.) Gevonden en aau het Bureau van Folitie alhier gedeponeerd is sedert drie maanden een Den, ongeveer 35 oen- tiraeters dik en 15 meter lang, die iu de Kromme Gouwe drijvende is gevonden en ter beschikking ge steld van de Politie bij wlen inlichtingen te be komen zyu. Gisteren gevonden een Zilveren horlogie Kettingje. De Baad heeft veroordeeld de schuttere 1». F. J, in eene geldboete van 3.— wegen gedrag tegpn de oudergeschiktheid. 2°. C. Z. in twee geldboeten van 1.wegens Elichtverzuim door zonder i.e uniforme kleeding ij twee exercitiën te verschijnen, met aanneming van verzachtende omstandigheden. 3'. T. N. K. in eene' geldboete van 5.wegen plichtverzuim door dronkenschap. En bovendien allen in de kosten. I N GEZONDE I* Mijllieer de liedacteur) Na de lezing vuu het raadsrerslng van Dinsdag 14 Augustus gevoel ik my gedrongen u beleefd te verzoeken, deze weiuige regelen een plaatsje in nw Conrant te verleenen. De heer van Straatcn heeft gezegd: „Het is een ongelukkig ding, dat ik altijd over de gasfabriek moet klagen, het ia al dikwijls door mij gedaan, maar die fabriek schijnt, om 't zoo eens uit te drukken, geen schoenen naar de voeten te kunnen maken." De heer tan btraaten schijnt niet op de hoogte te zijn van de contracten en de regeling der fabriek, anders zou Z. E. weten, dat er jnarlyka een staat van ««lichting wordt opgemaakt, waarin voor eiken dag het' aantal uren- wordt opgegeven, die de lan- taarnen brauden moeten. Die staat wosdt opgemaakt door den architeot in overleg met het dagelyksch bestuur. Daaroau heeft de fabriek zich te houden. En dat'doét zij. De lantaarnopstekers worden gelast, juist naar dien slaat op te steken en uit te doen. Bij overtreding worden zy beboet. In den nacht vau den brand zyn de lantaarnen uitgedaan, doch later op bevel van den directeur dei fabriek weer in dè nabyheid van den bi-and aan- De directeur heeft dus meer gedaan dan h'y Ver plicht was te doen. Volgens de ljjst moesten om 2'/j uur de lantaarns nitgedaan zyn. Aladeheer van Straaten de weikiag der gasfabriek vergelijkt bij vroeger, zal hij zeker met mij tot de over tuiging komen, dat die tliaus veel verbeterd is. Wan neer net noodig mocht zyn, dat er hillyke verande ringen in den staat van verlichting gemaakt wórden, dan zal de directie er gaarne toe bereid zyn. Het getal uren branden», door den heer Viruly opgegeven als 2600, is maar 2100, dat maakt een groot verschil. Ten «lotte, M. de B., als meti in aanmerking neemt, dat deze fabriek zoolang zij gewerkt heeft altijd met de meest mógelijk deeaeter» te doen heeft gehad, het kapitaal was tc groot, het baizennet te klein, enz. enz., en tot overmaat van ramp, dat het toenmalig bestuur weer een nieuw contract gemaakt heeft, dan mogen wij nog tevreden ziju, dat er een directeur aan het hoofd staat, die, met zaakkennis gewapend, langzamerhand, zoo veel als de kas het eenigszins toelaat, verbetering aanbrengt door een nieuwen ketel, zuirerings-toestellen, verruiming van het buizennet als anderszins. Mocht het bestuur in deze geleerd hebben dat dergelijke ondernemingen als gasfabrieken en drink waterleidingen niet bij een maatschappij maar wel bij het bestnnr thuis behooren. U by voorbaat dank zeggende voor de plaatsing van deze regelen, ben ik met hoogachting UEd. Dv. Dienaar, M. Konstantinopel, 23 Aug. Depêches vau Me- heined Ali Facha melden, dat de Bnaaen bij Eski- Djuraa geslagen zijn. Zy leden groote verliezen. Het gevecht was van emstigen aard. In 19 districten van Thessalie is de staat van beleg afgekondigd. Londen, 24 Aug. Een depêche aan de Time» nit Therapie van den 23sten meldt, dat de Porte den Britschen ambassadeur kennis gaf van eene schit terende oversrinning van Mehemed Ali Pacha tusschen Eski-Djuma en Osmanbazar. De Turken maakten versoheidene kanonnen buit. OEBOKBK 'ZS Ang. Camelia Withelmina, onder. P. C Hehriek en M. G. Jager. 24. Cornell. Maarten, onder. 1. P. vap der Zijde. OVERLEDEN; 22 Aug. H. Prinaenberg, 8 m. M. Boer, 4 ra. 24. M. ran Vliet, 3 m. ONDERTROUWD: 24 Aug. A. ran O» te Vnrik, 28 j. en O. Terwat, 18 j. I. Brokaar, 38 j. en C. M. Derckaen te Delft, 84j. A. ran der Vree, 44j. en A. ran der Klein, 50 j Ondertrouwd IZAAK BROKAAR, Wedr. vau Jannetje Beelijn EN Omnia, 24 Augustus 1877. R. U. GERIflTSEN as JANSJE PLOMP, f die tevens bonnen dank betuigen, voor de ba" langstelling bij bun huweljjk ondervonden. J Wadditufieen, 23 Augustus 1877, Voorspoedig bevallen van een Dochter, M. G. SCHRIEKJagkk. Gouda, 23 Aug. 1877. Voorspoedig bevallen van een welge schapen Zoon, A. RECKERS—van dee Veie. Gouda, 25 Augustus 1877. Geboren GEERTRUIDA van WIJK Ouders J. C. van WIJK. J. Van WIJK—Niebüeo. Rotterdam, 23 Augustus 1877. De gewone Inschrijving van leerlingen zal plaats hebben op DINSDAG 28 AUGUSTUS 1877, des namiddags ten 5 ure, in de respectieve Schoollokalen. Wijders wordt dienaangaande verwezen naar de aauplakbilletten. De Secretarie der Plaatselijke School commissie te Gouda, NOOTHOVEN van GOOR. De COMMISSIE van TOEZICHT op het Middelbaar Onderwps, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de INSCHRIJVING voor de Burgeravondschool zal plaats hebben van OUD-LEERLINGEN op DONDERDAG 30 AUGUSTUSvan NIEUWE LEERLINGEN op VRIJDAG 31 AUGUSTUStelkens 's avonds ten 7 uren, in het gebonw der Burgeravond school op de Houtmansgracht. Het TOELATINGS-EXAMEN zal gehouden worden öp MAANDAG 3 SEPTEMBER, en volgende dagen 's avonds ten 7 uren. Na afloop van het Examen worden geene Nieuwe Leerlingen meer aangenomen. Het schoolgeld bedraagt drie Gulden voor eiken Leerlingindien meerdere Leerlingen uit één huisgezin de school bezoeken, voor elk twee Gulden; terwijl onvermogenden van betaling zyn vrijgesteld. Namens de Commissie van Toezicht, De, F. H. G van ÏTERSON, Galida, Augustus 1877. eene kleine BENEDEN- of BOVENWONING binnenshuis voorzien van de noodige gemakken en op een' netten vrolijken standof wel mede van niet te grooten omvang. Franco brieven onder Letter M. Bareel van dit blad. te 'sEage, 2de d. Bosch straat 33, verlangt tegen 1 November a. is. EENE en EENE Verkoopt de echte SINGER TRAP- en HAND-MACHINES met de Nieuwst apperaten, en geeft gratis onderricht; beveelt zich ook beleefdelijk aan tot het repareren van alle soorten van NAAIMACHINES, met drie maan den guarantie belovende een spoedige bediening. Geëmailleerde PORTRETTEN naar de laatste vinding, KOOLPORTRETTEN, die in duur zaamheid gewone Photographiën overtreffen, VERGROOTINGEN, Lijsten, Passepartouts enz.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2