BINNENLAND. Laatste Berichten. ADVERTENTIËN. IMvcrseel-Zulverlngszout. Inhoud van Ceres. POLITIE. Burgerlijke Stand. aantal leden verminderd "fs. ,Een krachtige steun voor deze vereenigiug verwachtte men van een sa mensmelting met den Noordschen boud e.u tot berei king van dat doel werd een der aanwezige afge vaardigden uit de Noorder-provincien, waar de schaaklust toeneemt, opgedragen in dien geest po gingen in het werk te stellen ten einde versnippe ring der reeds geringe krachten te voorkomen. De overige werkzaamheden waren grootendeels gewijd aan de huishoudelijke belangen der Vereeni- ging. O. a. werd besloten tot het in stand houden der afdeeiingen ook al daalt het getal harer leden tijdelijk beneden 7, met bepaling evenwel dat afdee iingen minder dan dat getal geen recht hebben op het zenden van een afgevaardigde ter algemeens vergadering. Tot bepaling der plaats voor de volgende bijeenkomst, die met een gewonen wedstrijd zal gepaard gaan, aangezien de vergadering besloot tot afschaffing der zoogenaamde kleine wedstrijden, is het bestuur ge machtigd een keuze te doen fcschen Amsterdam en Gouda. Ook heeft het bestuur toestemming verkre gen om casu quo voor rekening van het bond een tijdschrift voor schaakspelers te steunen. Onmiddellijk na afloop der vergadering is het schaakconcours, waartoe uitsluiteud leden van den Schaakbond worden toegelaten, aangevangen, om des gvonds en de volgende -dagen te worden voortgezet. Het gerechtshof te 's Hage bevestigde Zaterdag, in hooger beroep, een vonnis van de rechtbank te llottenlara, waarbij L. en B. v. G., vader en zoon, kooplieden te Rotterdam, zijn veroordeeldde vader tot 2 jaren en de zoon tot 1 jaar celstraf, ter zake van medeplichtigheid aan diefstal eener partij erwten, boonen en rystmeel, bedreven door twee werklieden in het pakhuis hunt^ieesters. Dc medeplichtigheid van den vader werd gegrond op het feit, dat hij, wetende -dat de goederen door diefstal waren ver kregen, tleze 50 a 60 pCt. beneden de waarde heeft getocht; de medeplichtigheid van den zodn rustte op de omstandigheid, dat hij door het in ontvangst nemen der goederen den koop heeft bevorderd. De 7e algemeene vergadering van het „Nederlandsch Tooneelverbond" zal plaats hebben te 's Gravenhage op ÏKterdag 15 September a. s. des voormiddags ten 11 ure, an de bovenzaal van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Na de huishoudelijke zaken zal worden behandeld het rapport van de commissie, benoemd naar aanleiding van JlBt behandelde in de 6de algemeene vergadering, en ter beantwoording van de vraag: „Is het wensche lijk en mogelijk en ligt het op den weg van het Tooneelverbond een pensioenfonds voor tooneelspejers op te .richten?'1 Verder de volgende vraagpunten: „Welke eischen behooren in ons land en in onzen tijd te worden gesteld aan stoffeeriug, kleeding en schikking (mise en scène) op het Nederlandsch tooneel." „Wat mpet in de bestaande omstandigheden in het oóg worden gehouden bij de sam^istelling van de lijst der op té voeren stukken répertoirevan het Nederlandscb tooneel." „Welke maatregelen kunnen door Nederlandsche tooneelbestuurders worden genomen om ontijdige -en den gang der voorstelling storende toejuichingen en huldeblijken (ovatim) te voorkomen." De commissie voor de vraag omtrent het pensioen fonds stelt de volgende besluiten voor 1°. De oprichting van een eigenlijk pensioenfonds voor tooneelspelers is niet wenschelijk, noch noodig, en li«£ ook niet op den weg van het Tooneelverbond. 2°. Het oprichten door de afdeeiingen van waar- deeringsfondsen, waaruit verdienstelijke tooneclkunste- naars, door van hun wil onafhankelijke oorzaken ongeschikt geworden voor dc uitoefening van hun vak, een jaargeld ontvangen, is wenschelijk in het belang der kunst, en verdient aanmoediging en, zoo mogelijk, ondersteuning van wege het hoofdbestuur. Uit Arnhem wordt nan de N. R. Cl. gemeld: Maandag was het de dag, waarop anders de (nu voor 't eerst afgeschaft?} kermis werd gehouden. Nadat de dag kalm was afgcloopen, begonnen zich des avonds half negen eenige troepjes zingende door de stiaten te bewegen onder bet geschreeuw van „hop! hop hop hangt den burgemeester opZij kozen op het nieuwe plein voor de woning des burgemeester hunne verzamelplaats, waar zich weldra eenige dui- zeudcu hadden vereenigd. Enkele steenworpen brachten geen schade aan, doch spoedig werd het tumult zóó ernstig, dat de Burgemeester, mr. Pels Rijkeu, uit zijne woning kwam, zich onder het volk begaf cn het toesprak om het tot rust en orde aan te sporen. Overtuigd door zijne gezonde taal eu zijne flinke houding, trok men daarop met een „leve de Burge meester!" af. Een uur later echter werden de ongeregeldheden ernstiger, zoodat de plaatselijke kommandant alarm in de kazerne liet blazen en de militaire patrouilles deed versterken. Tal van spiegelruiten eri honderden andere ruiten werden door de baldige menigte ingeslagen, in welk lot mede een paar honderd gaslantaarns beelden. Een detachement artillerie doorkruiste daarop de stad, en nadat talrijke arrestatiën door de politie waren gedaan, Svas de rust omstreeks half twee des nachts hersteld. Enkele agenten van politie werden gewond. De volgende proclamatie werd gisteren ten 12 ure van het Raadhuis afgekondigd De goedgezincje burgers worden verzocht ten hunne huize te verblijven, ten einde de kwaadwilligen beter te kunnen onderscheiden en tegen hen maatregelen te nemen. Men schrijft aan 't IIbl.t dat 18 mineurs, die uit Friesland naar Utrecht moesten worden vervoerd, per ilarlinger stoomboot iu plaats van per spoor de reis moesten doen, welke daardoor 6 a 7 uren langer duurde, omdat dit per man bespaardeéén halven cent of te zaracn negen centen. De 87-jarige heer M. Kalff, te Leur (by Wijeben) herdacht dezer dagen zijn zeventig-jarige dienst als onderwijzer. Blijkens berichten uit Zuid-Afrika, van 31 Juli door het Hbl. medegedeeld werd de sluiting van het parlement spoedig verwacht. Over de confederatie is weinig of niet gesproken. De regeering heeft twee leeningen voorgesteld de eene voor spoorwegen, de andere voor de betaling der schulden in West Grikwaland. Het gerucht is in omloop dat de gou verneur Bartle Frère tot gouverneur-generaal van Indic zou worden benoemd. Dit zou een gftot verlies voor de Kaapkolonie zijn. Berichten uit de Trans vaal verklaren bepaald voor onwaar alsof de boeren met de annexatie zouden ingenomen zijn. In af wachting van den uitslag der zending van de depu tatie verkroppen zij hunne woede. Nog een 400-tal onderteekeningen tot het protest zijn afgezonden. Het besluit van Bhepstone tot staking van den spoorweg werd zeer afgekeurd. Dr. Allwood, geneesheer te Macclesfield, heeft in de stad zijner inwoning groote sensatie teweegge bracht. Hij betuigt namelijk in het openbaar, dat de enorme sterfte onder de zuigelingen hoofdzakelijk te wijten is aan de moeders. Yerwaarloozing en onvoldoend voedsel blijken maar al te dikwijls de oorzaken van den dood der kleinen te zijn ge weest. De geneesheer geeft zijn leedwezen te kennen, dat geen wettelijke ljepalingen hier kunnen helpen en doet een beroep op het zedelijkheidsgevoel der vrouwen in het algemeen. Naar aanleiding van dr. Allwoods onthullingen, heeft de gemeenteraad eene ge neeskundige commissie benoemd, ten einde een on derzoek in te stellen naar de vermoedelijke oorzaken van voorkomende sterfgevallen onder de kleinen. Hoewel wjj reeds ter gelegenheid van de Alge meene Vergadering der afdeeiingen en leden van de Maatschappij van Weldadigheid, den 19n Juni jl. te Amsterdam gehouden, melding maakten van de belangrijkste besluiten en mededeelingen, wenaohen wij toch, nu het pas verschenen verslag van die bijeenkomst uitgekomen is enkele bijzonderheden aan het toen uitgebracht rapport over den toestand der maatschappij te ontleenen, ten einde daardoor nog eens Jer op te kunnen wijzen, dat deze instelling wel tc onderscheiden van een bedelaars- of straf kolonie een stichting is voor vrije lieden, die door arbeid eerlijk het brood trachten te verdienen. De talrijke en grootendeels welvarende en gelukkige bevolking vniF het liefelijk gelegen Willemsoord, van Frederiksoord en Wilhelmina'soord bewijzen hoe uuttio- deze weldadige stichting werkt en dit zal kunnen blij- ven, indien haar slechts bij voortduring de toe nemende ondersteuning te beurt valt, die zij zoozeer verdient. In 1876 werden beteeld 5U/3 heet. rogge, 581/» heet. haver, 42 heet. boekweit, 381/* heet. aard appelen, 116 heet. groenland, 2'ó1/3 heet. koolrapsn en diverse gewassen, 1274 heet. brem, 51 heet. herfat- kuollcn en spurrie; totaal 393 heet. en 68000 kilo hooi werd verkregen. De veestapel bestond op ultimo December uit: 249 stuks rundvee en trekossen, 32 stuks vette kalveren, 27 stuks paarden, 207 stuks schapen cn 28 stuks varken. Totaal 543 stuks. Ue fabriekmatige arbeid (mattenweverij, manden- makerij, Jateweverij, kleedcr- en loopermakerij, touw- slagerij enzleverde gunstige resultaten op. Öp 1 Januari 1876 telde de bevolking met inbe grip der ambtenaarsgezinnen 1887 zielen, tegen 1839 op uit. Dec. 54 kinderen werden geboren, terwijl 24 sterfgevallen plaats hadden. Ter vervanging van vertrokken gezinnen werden zeven huisgezinnen ge plaatst, als6 door de afd. Amsterdam, 1 door de afd. Rotterdam. Negen gezinnen verlieten de Koloniën van de maatschappijhieronder waren er twee, die wegens schulden heimelijk vertrokken zijn. Vhn vrijboer tot kolonist-arbeider werden teruggeplaatst drie gezinnen. Twee hiervan voldeden niet aan hun verplichtingen, terwijl de derde wegens hoogen ouderdom niet meer in zijn onderhoud kon voorzien. Van kolonist arbeider tot vrijboer werden bevorderd drie gezinnen 68 kolonisten-kinderen vertrokken als nuttige leden der maatschappij ais werklieden, dienstboden en mili tairen, uit de koloniën. Voor den eeredienst der kolonisten protestanten, katholieken en israëlieten wordt steeds behoorlijk zorg gedragen. De Israëlitische gemeente is tot een minimam gedaald, zoodat het voor het voortdurend bestaan dezer kerkelijke gemeente alleszins wenschelijk was, dat een of meer Israëlitische gezinnen geplaatst werden. Ook voor 't onderwijs wordt het noodige gedaan. Na afgelegd examen werd aan 74 leerlingen ontslag van de school verleend, terwijl 27 een eerediploraa ontvingen, omdat zij in minstens drie hoofdvakken goed voldaan hadden. Het voortgezet onderwijs zoowel als naai- en brei-onderrieht werden geregeld voortgezet. De maatschappij ontving in 1876 talrijke giften en legaten p. hl 16,000 en reeds 3100 in de eerste maanden van dit jaar. De hoer Revers te Dordrecht kondigt dc ver schijning aan van „Mijn leven," door Mina Krüse- raan. Daarin wordt, volgens het prospectus, door mej. Kriiseman een zelf-biografic gegeven, boeiend rioor waarheid zonder eenige terughouding. Haar kunstenaarsloopbaan in Amerika, haar letterkundig optreden in Nederland, haar reis door Duitschlaud en Italië, haar kennismaking met Multatuli, enz. worden er in besehreven. 't Boek zal verschijnen in drie deelen, en ook een portret van de schryfsttr bevatten. Een postduif van Rotterdam heeft den afstand van Brussel naar die stad in 1 uur 15 minuten afgelegd. Ook te Amsterdam bestaat eene, reeds ruim 300 leden tellende afdeeling vfca^het Multapatiorsbifrad, dat ten doel heeftbestrijding van het misbruik van bedwelmende dranken. Bij het overwegen der middelen, welke de Am* sterdamsche afdeeling raadzaam achtte, meende zij bovenal een poging te moeten doen om, en wel op ruime schaal, eene samenwerking van werkgevers in het leven te roepen, die overal, waar zij het vermogen, zullen trachten te bewerken, dat het misbruik van bedwelmende dranken, inzonderheid by de arbeidende klasse, binnen de engst mogelijke grenzen beperkt worde Een aanzienlyk getal van de voornaamste fabri kanten en werkgevers werden daarom in den loop van het vorige jaar uitgenoodigd, om hunne ervaring ten aanzien van het geduchte kwaad en de naar hun oordeel meest gepaste middelen tot bestrijding er van bij de arbeidende klasse, ter kennis van het bestuur te brengen. Zy brachten rapport uit: en als uitvloeisel van de beraadslagingen over dat be langrijk rapport werd door de aanwezige werkgevers wenschelijk geacht gezamenlijk de volgende regelen toe te passen. 1. Dc werkgevers en de werkman moeten door drongen zijn van de overtuiging dat zij, door elkan- GOUDA, 28 Augnalus 1877. Br is van hopgerhaud gelast geene scherpe patro nen meer te gebruiken die in het jaar 1874 of vróeger zijn aangemaakt. Naar men verneemt, staat dtze maatregel iu verband met ongelukken bij liet schijfschiéteu. De zittingen van de Synode der Ohr. Gqr. kerk zyn afgeloopeu. Donderdag was de voormiddag- zitting gewijti aan de beantwoordiug van verschillende vragên aangaande sabbath viering, liederen voor jongelingsvereeuigingen en zondagseholen, enz. De namiddagzittiug werd besteed tot beantwoor ding van verschillende verzoekschriften, aan de Synode gezonden. Ook werd nog verslag uitgebracht door den algemeenen/penningmeester over de uitbreiding der theologische school. Eene som van tusschen •30,0(10 en 40,000 gulden was tot dat doel reeds bijeengebracht; dit gaf stof tot dankbaarheid. Com mission werden benoemd om de Chr. Geref. kerk ten volgenden jare in het buitenland te vertegen woordigen op de synodale vergaderingen iu Belgie eu'/.. De provincie, waarin de eerstvolgende Synode moet gehouden wérden, is Gelderland. Gisteren had te 's Gravenhage in het gebouw voor kunsten en wetenschappen bij gelegenheid van het schttakconceurs de algemeene vergadering plaats van den' Nederlandschen schaakbond. Uit de mede deelingen van het bestuur bleek dat de kas een batig saldo heeft van ruim 320 maar dat het ders welzijn ie Behartigen, hun eigen belang liet best bevorderen. 2. Door zedelyken invloed en overreding van de zijde van den werkgever, moet het misbruik van sterken drank worden tegengegaan. 3. Blijken deze middelen onvoldoende, dan moet de arbeider, die misbruik maakt: a. bij de verdeeling van werkzaamheden zooveel mogelijk bij anderen worden achtergesteld; b. bij herhaling, tijdelijk worden weggezonden, cn baat ook dit niet. c. eindelijk geheel worden verwijderd. 4. Ploeg- en onderbazen worden niet in dienst genomen of toegelaten, wanneer zij kroeghouders zijn. 5. Aan ieder werkman wordt zijn loon zooveel mogelijk, afzonderlijk uitbetaald. 6. Een wegens dronkenschap ontslagen werkman wordt niet door een anderen werkgever in dienst geuomen. Ten aanzien van een werkman, die niet kan bewijzen, dat hij om een andere reden dan dronkenschap zijn vroegeren meester heeft verlaten, wordt vóór de indienstneming een onderzoek ingesteld. 7. I)e werkgevers zijn overtuigd, dat voor de toekomst het misbruik wordt bestreden door, en willen daarom, zoovoel in hun vermogen is, gaarne medewerken tot a. de aanschaffing van behoorlijke woningen aan de werklieden, ter aaukweeking van huiselijkheid; b. den werkman in de gelegenheid te stellen goede en goedkoope levensbehoeften te bekomen c. bevordering van verstandelijke ontwikkeling der werklieden eu vooral van bet geregeld en goed schoolgaan hunner kinderen. (Vooral op dit punt kan de werkgever door zijn invloed krachtig tot het beoogde doel medewerken.) d. de uitspanningen van den werkman zooveel mogelijk te doen strekken tot zijne aesthetische en zcdclyke ontwikkeling. Tot de uitvoering van bovenvermelde maatregelen treilen byna alle aanwezige werkgevers toe, en het béfcftuur heeft, zelfs ongevraagd, van eene firma bericht ontvangen, dat zoowel hare gezellen als zij zelve van gauscher harte met de vastgestelde regelen instemden. Thans heeft het bestuur zich tot de andere werk gevers gewend, met het verzoek mede ie werken tot bereiking van het groote doel, de beteugeling van het misbruik van bedwelmende dranken, eu wel* bepaaldelijk door aan de vastgestelde regelen hunne goedkeuring te schenken. Op het voorstel van het Hoofdbestuur der Holland- sclie Maatschappij van Landbouw, om ter eefe van wijlen den heer mr. D. R. Gevers Deynoot een gedcuk- teeken op te richten op een der landerijen behoorende bij de hofstede Rust-Hoekheeft het bestuur der af deeling De Hoeksohe Waard geantwoord, dat het liever op eeu andere wyze den naam van den waardigeu bevorderaar van den landbouw aan de vergetelheid zag ontrukken, te meer omdat die landerijen worden verkocht en dus weldra aan andereu zullen toebehooren. Het bestuur verklaart zich echter bereid mede te werken tot het stichten van een fonds voor landbouw-onder- wijs of iets van dien aard, dat de herinnering aan de vele verdiensten van den oud-secretaris Maat schappij zal levendig houden. Naar de Middelb. Öourant verneemt, zullen vermoe delijk tegen het einde dezes janrs, twee nieuwe stoom schepen der Maatschappij Zeeland op de lijn Vlissingen- Queeuborougli in dienst gesteld worden, die thans aan de Clyde te Glasgow in aanbouw zijn. Zij zullen de namen drugen van Prinses Marie cn Prinses Eli zabeth naar de dochters van den groothertog van Saksen- Wei mar-Eisennch, wiens gemalin de zuster is van Z. K. H. prins Hendrik. Deze beide stoomschepen, welke ieder 100 meter lang zijn, zullen in ruimte en doelmatige inrichtin- voor passagiers de Stad Middelburg en de Stad Vlis- singen nog overtreffen. De salons zullen met weelde en smaak ingericht worden, terwijl schilde rs van naam, als de heer Mesdag, Heemskerck van Beest enz., hunne medewerking hebben toegezegd oin de paneelen der beschotten met hunne werken op te luisteren. Men deelt verder mede dat het lvoornemeu zou be staan, bij de indienststelling dezer schepen, de kleinere Stad Breda niet meer voor de dagelijkschc vaart te ge bruiken. Ook zou dan de dienst, zoowel van Queeubo- rough als van Vlissingen, niet alleen op alle dagen der week, maar ook des Zondags aangevangen worden. Over üle statistiek van het aantal redevoeringen, door de Afgevaardigden gehouden, dezer dagen door de meeste Nederlandsche dagbladen opgenomen zegt <1& Arnh. Ct. „Wij hebben achting voor het geduld van hem, die zich de meeste getroostte om dezen arbeid te ver richten. Zien Wij er niet zoo dadelijk de waarde van in, die waarde kan niet wel in twijfel worden ge trokken, daar alle dagbladen, op zeer enkele uitzon deringen na, de opgave aan hun lezers mededeelen. Eén wensch koesteren we slechtsdat^deze statistiek nist moge strekkeu om leden der Kamer, die weinig redevoeringen hielden, aan tc sporen om er meer te gaan houden, ten einde bij een evenluecle volgende opgave een hooger rang op het lijstje te ver werven. Veel te spreken is geen eer en weinig te spreken is geen -schande. Liever echter dan een volgende opgave over het zittingsjaar 18771878 van het aantal redevoeringen, zouden wij in cijfers wenschen uitgedrukt te zien, hoeveel maal onze ver tegenwoordigers de vergaderingen der afdeeiingen hebben bijgewoond. Kon dit eenige emulatie tengevolge hebben, dan zou de moeite van hern, die de telling op zich nam, waarschijnlijk beter beloond worden." Het klerikale gemeentebestuur van Brugge heeft een groot déél van de gemeente-bibliotheek bij 't ge wicht verkocht, aan Gebroeders De Vriendt, die er, gelijk zij gulweg erkenueif,' een schitterende zaak mede gemaakt hebben. Er moet o. a. eene prachtige uit gave van al de plakkaten en ordon nancies van de Hertogen van Brabant bij zijn geweest. Daar voor het gereedmaken van liet Tentoonstel lingsterrein te Parijs de karrepaarden, hoe ook afge beuld, slechts zeer weinig kannen vorderen, bespreekt men in allen ernst het plan, om voorplat vervoer van 240,000,000 kilogrammen aardegedeeltelijk olifanten iu gebruik te nemen. Het in sommige bladen voorkomend bericht, dat, tengevolge van het aan de organieke sterkte van het leger groot aantal ontbrekende vrijwilligers, geen millicieus van de lichting van 1877, na het verstrijken van den iermyn voor perste oefening bepaald, met verlof zullen worden gezonden, heeft weinig grond van waarschijnlijkheid, wanneer men in aanmerking neemt dat de jaarlijksche lichting, ook die van 1877, nagenoeg 1/5 bedraagt van de sterkte der militie te land, en dat, behalve de lichting welke voor het eerst dient, slechts 1/7 van het geheele bedrag der *jf lichtingen van de militie te land onder de wapenen kan worden ge- gehouden of geroepen. Een eerzaam burger der hoofdstad, die een paar eigendommen heeft te Arnhem, ging voor eenigen tijd die perceelen eens bezien en was niet weinig verbaasd, toen bij een daarvan, naar zijn beste weten onverhuurd, bewoond zag. Er hingen gordijnen, „de rook steek vriendelijk uit de schouw," eene dienstbode ging met de sleutel uit en in, enz. enz. Blijkbaar niet gaarne met de deur in zijn eigen huis willende vallen, snelde onze Amsterdammer naar zijn zaakwaar nemer en-riep hem ter verantwoording. Ja, hij had den sleutel afgegeven aan een mijnheer, die ge zegd had den heer eigenaar zeer goed, partikulier goed te kennen en van hem verlof te hebben ont vangen, ter wille zyner teringachtige vrouw, nu en dan eens in 't perceel te mogen zitten. Nu ze zaten er dan ook wel, als muren, zelfs tamelijk netjes geïn stalleerd op hunne medegebrachte kleeden en omringd' van hun op twee groote verhuiskarren medegevoerd roerend goed. De „particuliere bekendheid" bleek alleen van de zijde van den Arnhemmer te beslaan maar onze Amsterdammer, die een goed hart heeft, was toch niet hardvochtig genoeg, hem oogenblikkelijk, met eu benevens zijne teringachtige vrouw die al bijzonder veel van de gezonde lucht scheen geprofiteerd ie hebben op straat te zetten. Ze hadden dan ook al zooveel kosten gemaakt heette het, èn dat ver huizen was lastig. Men bood zelfs edelmoediglijk aan een gulden (zegge 1.00) per weck huur te betalen, maar dit genereuse bod werdniet aanvaard. Dan en dan echter zei de eigenaar moesten ze weg zijn. Die termijn verstreek, maar het „zitten" duurde voort. Nieuwe aanmaning tot vertrek, nieuw verbidden van den gratis-verhuurder tnalgré-luidie er in toestemt nog wat tijd te laten. Maar inmiddels verhuurt de zaakwaarnemer het perceel heuschelijk, in ernst, voor geld, waarop de eigenaar aan de vrij willigers, die zijn huis bewonen, kennis geeft van dit feit, met bijvoeging dat de tyd van gaan nu bepaalde lijk voor hen is aangebroken. En wat volgde? Eeu uitert sarkaatisch brieQa van den indringer, vol be dekte verwyten over goedkoope vriendelijkheid en niets meer of minder insinueerend dan kontraktbreuk. Nv. d. D.) In den nacht van 21 op 22 Aug. is te Karlsbad een moord gepleegd op den heer Kuöpfermaeher in rijn huis in de Parkstrasse. Kasten waren opgebroken en er werden eenige voorwerpen van waarde vermist. Onder de badgasten heeft dit groote opschudding veroorzaakt, daar de Prakstrasse aan de Gartenzeile, het elegantste gedeelte der stad grenst. Dit seizoen kwamen verscheidene diefstallen met inbraak voor. Men klaagt, dat de politie volstrekt niet voor haar taak berekend is en vele kroegen, waarin allerlei gespuis met drinken en spelen den dag doorbrengt, volstrekt niet surveilleert. LANDBOUW en VEETEELT: De braak. Pro gramma's der Examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid B. voor schoolonderwijs in de landbouw kunde, enz. Bijenteelt. Verslag, uitgebracht door den heer P. Bijdeudijk te Asperen, in de vergadering der Afdeeling „Viauen en Omstreken" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Vraagbus. FEUILLETONWat ik op eeu landbouwreisje hoorde en zag, door V. d. H. IV. GEMENGDE BERICHTEN. Uit de Pers. Varia. VAN ONZE LEESTAFEL. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Als gevonden gedeponeerd een SLEUTEL en een PARAPLUIE, die blijven staan is aan het telegraaf kantoor. Konstantinopel, 26 Aug. Een telegram van Moukhtar Pacha meldt eene groote overwinning^ Zaterdag door hem bij Kars behaald. De Turken vermeesterden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag den heuvel KisilZaterdagochtend wilden de Russen deze positie hernemen, het gevecht nam daarop groote proportien aan en duurde tot tegen 5 ure. Twee honderd vuurmonden waren in de gevechtslinie; drie aanvallen der Russen werden afgeslagen en de Turken bleven meester van het slagveld. De ver liezen der Russen worden op 3000 a 4000 man ge- rchat. De .Turken verloren 1200 man. Ali Pacha werd licht gewond. Generaal Zozovayoff, komman dant der Russische cavalerie, sneuvelde. Het paard van Moukhtar Pacha werd gewond. Petersburg, 27 Aug. De laatste, gisteren avond ten 101/* ure uit het hoofdkwartier ontvaugen berichten melden, dat de Russische troepen nog geen duimbreed hunne positie in de Schipka-pas opgaven. De berichten uit Konstantinopel omtrent het veroveren van eenige versterkingen in den Schipka-pas door de Turken zijn dus volgens de tot dusverre ontvangen berichten volkomen ongegrond. London, 27 Aug. Reuters OJice verneemt van heden uit Konstantinopel, dat geen officieele dépêche de verovering van den Schipka-pas bevestigd heeft. Het binnenloopen in de haven van Prevesa is na zonsondergang verboden. Londen, 28 Aug. De Daily Telegraph behelst eene depêche uit Pera, waarin gemeld wordt dat Gladstone in briefwisseling was met een Grieksch koopman te Konstantinopel en dat men ontdekt heeft dat Gladstone de Grieken tot een opstand tegen Turkije trachtte aan te zetten. Hij spoorde de Grieken aan zich te vereenigen met de slaven. De Grieksche koopman antwoordde, dat het eene betere staatkunde voor Griekenland was Rusland te bestrijden, veeleer dan Turkije. Home, 27 Aug. Op het Vaticaan is de bul he reed gemaakt aangaande de bijeenkomst van het toe komstig Conclave. De bul laat aan den kardinaal- kamerling de vrijheid om het Conclave, casu quo onmiddellijk bijeen te roepen of te wachten totdat de vreemde kardinalen zullen zijn aangekomen. GEBOREN: 25 Aug. Jolius Wilhelmus, ouders K. L. Reekers eu A. san der Veer. 26. Cornells, ouders J. I Jssel- stein en N. van der Kindt. 27. Gerardus, ouders J. Brem- roert en M. IJpeluar. 28. Adrian» Anna Maria, ouden J. M. Hers en J. Lijs. OVERLEDEN'25 Aug. H. aan Loon, 5 w. De Heer en Mevrouw J. M. NOOTHO VEN van GOOR—Roest van Limburg betuigen bunnen dank voor de bljjken van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hunne dochter. Gouda, den 27 Aug. 1877. Voor alle blijken van deelnenfing bij het overlijden onzer geliefde Moeder betuigen wjj onzen hartelijken dank. Namens de Familie, H. W. KRAMERS. Gouda, 28 Aug. 1877. Het echte, algemeen gunstig bekende UNIVERSEEL-ZÜIVERINGSZOUT, een zeker middel tegen maagkwalen, zuur, braking, hart water, enz. is thans echt verkijjgbaar in 1/4 pakjes a 15 Cent, 1/2 pakjes a 27'/, Cent eu heele pakjes a 50 Cent te Gouda, bp J. H. BOERS, Apotheker en te Boskoop bjj A. J. van TWOüT.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2