Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. er. II 1877. N? 2030. BUITENLAND. BINNENLAND. lp m- en (IGIIÏG I NASTIER en reeniging LID lertoe voor of «n te melden 5- iestuur, it LA Vrijdag 31 Augustus. il enwater, men de uit- :rné, it, Haarlem. Biritenlandsch Overzicht. I. I IIS lii VAR, Dz. ndeweg. i gevraagd irderalom. ft I 4 I i’ venhage. Rotterdam. nstr. Rotttrd' i. I Q. ïh. 8, Lands water kerken. ■I raien. ksaanwjjcing GOUDSCHE COURANT. i ij ti<-> II izing van de erL. 8ERNÉ, niddel in den lijn paard dat d, binnen wei- i en in een apen, durf ik paarden ten in den kor- n is, een re- een dergelijk )t ondubbel- i, dat er reeds van verkocht elijke en beil- le lijders aan t middel ten ia een betrek- het oplettend heilzame go gen water on zijn de zoo die bij een middel weder m, die door n te steken, wind vocht spoedig ge- jaren zonder it te laat is. lidziekte Igdt, men weinige rn verbruiker verkrijgbaar Hand a ƒ1.50 rotsen van Schipka. De Daily News zelf is echter nog voorzichtiger dan haar correspondenthet aan vankelijk succes der Russen, zegt zij, mag ons echter niet blind maken voor de gevaren der Russische posities. De verdedigers van den pas staan tegen over eene numerieke overmacht en goedgeslaagde flankbewegingen zouden, hunne verbinding kunnen afsnijden. Donderdag b. v. had het Russische geschut eenigen tijd geen amunitie meer en waren de sol daten zonder een droppel water, daar dit in de versterkte positie niet gevonden wordt, terwijl de weg naar het noordelijk dal en Grabowo door het moorddadig kruisvuur der Turksche scherpschutters bestreken werd. Volgens een telegram van een Weener blad zijn de opstandelingen in Bosnië weder slaags geweest en door de Turken voor een goed deel op Oostenrijksch grondgebied gedrongen. De Republique Franqaise heeft tot heden geen kennis gekregen van de tegen haar op last van den Ministerraad ingestelde vervolging, waarover wij in een vorig nr. spraken. Gambetta evenmin. Het blad drijft intusschen den spot met de //inlichtingen," die de officieuse bladen over de zaak geven en waaruit blijkt, dat de grootste moeielijkheid bestaat in het formuleeren van de aanklacht; de Franqaise zegt, dat de geheele redevoering als beleedigend voor den Maarschalk en de Ministers wordt aangemerkt. Ook noemt de Franqaise slechts twee bladen, die mede vervolgd worden. Twee is zeker gemakkelijker dan twee- af driehonderd, die aan hetzelfde vergrijp zich hebben schuldig gemaakt. De Moniteur, het orgaan van Deqazes, spreekt alleen van de vervolging van Gambetta en de Republique Franqaise. De Rappel noemt drf vervolging een monster-reclame voor Gam betta. De Figaro is buiten zichzelf van vreugde over de vervolging en vindt *t alleen jammer, dat zij zoo laat plaats heeft. De Pays meent echter, dat hier geldtbeter laat dan nooit, en vraagt, waarom Gambetta nog niet gevangen genomen is. Gisterèn morgen moest de Ministerraad vergaderen, maar zij werd uitgesteld tot ’s middags, naar de Temps wil omdat de Minister van Justitie nog niet recht wist hoe de vervolging van Gambetta moest worden in gekleed. De bekende correspondent van de Daily News, Archibald Forbes, woonde den stryd Vrijdag 11. bij en gaf in een nagenoeg 4 kolommen lang telegram eene beschrijving van hetgeen hij dien dag met eigen oogen waarnam, alsook van den stryd der vorige dagen, zooals hem daaromtrent door Russische staf officieren mededeeling werd gedaan. Donderdagnamid- dag scheen de Russische positie met de troepen, die zich daarin bevonden, verloren; de Turken waren er nagenoeg in geslaagd hunnen rechter- en linkervleu gel op den eenigen verbindingsweg in den rug der Russen te vereenigen, toen juist bijtijds het eerste bataljon eener jager-brigade, op Kozakken-paarden gezeten, aankwam, en, door onmiddellijk aan den stryd deel te nemen, het dreigend gevaar afwendde. Sedert dat oogenblik kwamen van lieverlede meer versterkingen aan, met wier hulp de reeds verloren posities herwonnen werden. De Schipka-pas is niet, gelijk men zich dien voorstelt, een min of meer breede weg aan beide zijden door hooge bergwanden ingesloten, maar een bergrug met ravijnen, dalen en spleten aan beide zijden, door welke ’t voor infanterie mogelyk is de positie om te trekken. De correspondent van de Daily News zegt, dat deze positie niet alleen volstrekt niet onneembaar, maar zelfs niet eens een sterke de fensieve stelling is, daar het geschut niet alle dalen en ravijnen, waardoor'! de weg aan beide zijden omzoomd is, bestrijken km, zoodat op enkele plaatsen eene geheele brigade infanterie, door de rotswanden tegen het vyandelijk geschutvuur gedekt, zich op een. 100 el afstand van de Russische positie ver eenigen kan. Voor het transport van voertuigen en geschut is het bezit van den weg noodzakelyk, zoodat de Turken, die in ’t front bergbatterijen en zelfs belegeringsgeschut in positie brachten, in de flanken uitsluitend met infanterie kunnen manoeu- vreeren. De zesdaagsche strijd, van Dinsdag tot Zondag, bestond dan ook nagenoeg uitsluitend in een infanterie-gevecht. Den eersten dag telde de Russische bezetting niet meer dan 3000 man. Vrydag was die 18,000, ter wyl de correspondent de strijdmacht van Suleiman Pacha op 50,000 schatte; doch met de versterkingen, welke hij op zijn terugweg naar het hoofdkwartier ontmoette, acht hij *t waarschijnlijk dat de Russen den Schipka-pas voor zich behouden kunnen, tenzij de Turken ook op de rechter- en linkerflank der Russische positie den aanval beginnen en noordelyk ▼an den pas en in den rug der Russen met succes opereeren. Geschiedt dit echter niet, dan zal Sulei man Pacha zijn leger te pletter loopen tegen de diensten zullen moeten mede verrichten en daarvan niet mogen worden vrijgesteld. Ontrent de handelingen van de Alg. Synode der Nederl. Herv. Kerk meldt de Kerk. Cl. onder andeien het volgende: In de zittingen van 15 tot 22 dezer kwam in behandeling een voorstel van den hoogleeraar Doedes, tot wijziging der reglementaire bepalingen op de vereisehten van het lidmaatschap der synode. De strekking van het voorstel was, dat die benoeming alleen zal mogen geschieden uit hen, die werkelijk leden van een provinciaal kerkbestuur zijn, en de gekoiene, die ophoudt lid van zulk een bestuur te zijn, als lid der synode door zijnen secundus zal moeten vervangen worden. Tegen dat voorstel .had echter de vergadering bezwaren, ontleend aan den strijd, die daardoor ontstaan zou met het beginsel vau de driejarige zitting der synodale leden, en aan de daardoor ontstaande beperking van den toch niet zeer ruimen kring, waaruit zoowel predikanten als ouderlingen tot leden der synode naar de reglementen kunnen ^gekozen worden. Zij meende daarenboven, dat hierdoor inbreuk zou worden gemaakt op de vrijheid der keuze, aan de classicale vergaderingen toegekend. Óp een schryven van het classikaal bestuur van Appingadam, waarbij aangedrongen werd op eene wijziging van art. 41 van het reglement op de vaca turen, het wegnemen van bezwaren in enkele ge meenten, waar het recht tot beroeping van predikanten bij collatoren berust, heeft de synode het bezwaarlijk en ongeraden geoordeeld, door wijziging van eenig reglement aan deze bezwaren te gemoet te komen, zoolang de door haar met den Minister van Justitie over de af koopbaarstelling der collatierechten gevoerde onderhandelingen nog niet tot eenig resultaat hebben geleid. De commissie voor de zaak van het hooger onder- wys heeft rapport uitgebracht omtrent enkele punten welker bespreking en beslissing aan de redactie en de voorloopse aanneming van het gewijzigd regle ment op het examen ter toelating tot de evangelie bediening, in verband met het reglement op het hoo ger onderwijs, moeten voorafgaan. Door de Nederlandsche hoofd-commissie voor de in 1878 te Parijs te houden internationale tentoon stelling is eene circulaire ontvangen van den heer //directeur des sections étrangères" aldaar, waarin uitvoerig verslag wordt gegeven van den stand der werkzaamheden op het terrein voor die tentoonstelling bestemd. Men stelde zich in de eerste plaats tot taak, het paleis op het Champ de Mars, dat het hoofdgebouw voor de tentoonstelling zal zijn spoedig te voltooien, opdat zoo tydig met de werkzaamheden voor de inwendige inrichting zou kunnen aangevan gen worden, als noodig is om het gereed komen van de geheele opstelling, vóér den dag tot de opening bepaald, te verzekeren. Het eerste gedeelte van dit programma zal weldra verwezenlijkt zijn. Op 15 September e. k. is de voltooiing van het paleis op het Champ de Mars te verwachten. Het tijdstip, waarop de commissiën der verschillende landen de aan haar afgestane gedeelten in het gebouw in bezit zullen kunnen nemen, is dan gekomen. De voor haar in de parken en tuinen bestemde terreinen zyn reeds nu ter harer beschikking gesteld. De Fransche commissaris-generaal wenscht, dat elke der commissiën, door de regeerimren van de ver schillende landen voor de tentoonstelling benoemd, met hare werkzaamheden op het terrein terstond na den genoemden datum aanvange, opdat de werken iu de buitenlucht vóór het ongunstige jaargetyde voltooid of onder dak gebracht zijn en gedurende den winter alleen werken voor inwendige inrichting te volbrengen blijven. Hij houdt er op aan, dat kasten, tafels enz. tijdig vóór de verzending der goederen worden geplaatst, in één woord, dat elke medewerke tot volledige op stelling vóór den dag voor de opening van de ten toonstelling bepaald. Voor October e. k. moeten de opgaven voor het zamenstellen en afdrukken van den algemeenen catalogus aan bet secretariaat-generaal toegezonden zijn. De toezeggingen tot deelneming aan de tentoon- GOUDA, 30 Augustus 1877. De dezer dagen door Burgemeester en Wethouders bij den raad ingediende begrooting dezer gemeente voor den dienst 1878, bedraagt in ontvang en uit gaaf de som van 241,030.42. Gaarne vestigen wij de aandacht van hen, aan wie ’t ontsnapt mocht zijn, op het zesde en laatste der Harmonie-Concerten in het abonnement, 4»* heden avond in //Ons Genoegen" plaats heeft. De wissel valligheid van het weder heeft aan de opkomst van dit jaar zeker eenige afbreuk gedaan, maar heden be looft het weêr gunstig te zullen zijn, althans terwyl we deze regelen schrijven is het zeer fraai. Iu grooten getale zal dan ook voorzeker het Goudsche publiek aanwezig zijn om te genieten van het heerlijk spel der Stafmuzikanten van de Rottenlamsche schutterij. De heer Hutschenruijter heeft voor een prachtig programma gezorgd. Men oordeele zelf. No. 1 Marche. No. 2 Ouver ture, die ZauberflöteMozart. No. 3 Fantaisie sur des Motifs de l’Opera la Traviata de Verdi; Lemaire. No. 4 Neu Wien, walzer; Strauss. No. 5 Fantaisie op von Weber’s Oberon; de Jong. (Pauze.) No. 6 Ouverture der Haideschacht; v. Holstein. No. 7 (op verzoek) RêverieVieuxtemps. No. 8 Ungarische Tanze No. 4 en 6; Brahms. No. 9 Grande Fantaisie sur des motifs de 1’opera Faust de Gounod; Dunkler. Blijkbaar wenscht hij, dat zijn corps een besten indruk zal achter laten. Zou het niet streelend zijn, indien men toonde dit op prijs te stallen door hem wederkeerig den indruk mede te geven, dat Gouda nog steeds zeer vele oprechte kunstminnaars onder zijne inwoners telt Gisteren werden op den Rijnspoorweg in de ge meente Reeuwijk, zes op dien weg zich bevindende runderen, vaa dfen landbouwer T. de R., overreden, waardoor er drie onmiddelijk werden gedood, twee zwaar en een licht gekwetstde trein heeft geen oponthoud ondervonden. De voor 1878 aangeboden begrooting der gemeente Waddinxveen bedraagt zoowel in ontvangst als in uitgaaf 3019449. Ten gevolge op het bericht in de Staatscourant vau 17 dezer kan worden medegedeeld, dat volgens een telegram van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indie gedurende drie dagen te Samalangen eenige vijandelyke sterkten genomen zijn, waaronder zeer belangrijke. De vijand liet 38 dooden achter. Van onze zijde werden één luitenant en 9 mindere mi litairen gewond, terwyl één man sneuvelde. Het bericht, dat op de begrooting voor 1878 gelden zouden zijn uitgetrokken tot verhooging van dc traktementen der kapiteins, is, naar wy van goederhand Ternemen, onjuist. (V. R. Ct.) Door den Minister van oorlog is bepaald, dat de onderofficieren, die de lessen der 2de klasse van den wetenschappelijken cursus bij de corpsen volgen, alle

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1