Laatste Berichten. Onderlinge Steenkolenhandel. Vergadering van den Gemeenteraad. Konstantinopel, 21 Aug. De Forte richtte «telling, door de Nederlandsche hoofd-commissie reeds aanvankelijk, na hare uitnoodiging bij rond gezonden circulaire, ontvangen, zijn later ucg be langrijk toegenomen. Die toezeggingen zijn sedert, op weinige uitzonderingen na, aangevuld met de gegevens noodig voor de samenstelling van den algemeenen catalogus. Allen die zich bereid hebben verklaafd, door deelneming san de tentoonstelling, de eer van de kunst, de njjverheid, den land- en tuinbouw van Nederland in den aanstaanden grooten wedstrijd te Parijs te helpen handhaven, zullen met voldoening de mededeeling vernemen van dep ge vorderden stand der werken, die voor de schouw plaats van dien wedstrijd moeten worden tot stand gebracht. Het uitvoerend comité der hoofd-commissie zal de werkzaamheden ter voltoojjng vun de Ncderlaudsche afdeeling van de tentoonstelling zoodanig regelen, dat met de opstelling der voorwerpen en goederen tjjdig kan worden aangevangen. De Nederlandsohe inzenders zullen er derhalve op behooren te rekenen dat hunne voorbrenselen, voor de tentoonstelling be stemd, in de eerste dagen van 1878 ter verzending moeten gereed zijn. Van de negen antwoorden op de prijsvraag van 't Nut over: de beate middelen tot ontwikkeling van bet echoonheidegevoel op de lagere'_polksschooly zijn twee voorwaardelijk bekroond, en werd omtrent één te ken nen gegeven dat het wenschelijk geacht wordt den schrijver aan te sporen zijn opstel in het licht te geven. Als opsteller van de met de gouden medaille en 200 (behoudens enkele stijlverbeteringen) bekroonde verhandeling heeft zioh bekend gemankt de heer J. H. van Duinen, te Muiderberg. De schrijver, die met een premie van 100 is bekroond, is nog niet bekend; die der verhandeling waarvan de uitgaaf wenschelgk wordt geacht, is de heer W. B. G. Mol- keuboer, te Leeuwarden. De heer W. H. Jacobs te Haarlem heeft eene stoommachine uitgevonden, waarbij de rechte bewe ging van den zuiger door den cilinder, overgebracht •door de Krukas, vervangen is door eene ronddraai ende beweging van de as, die uit de stoompijp te voorschijn komt. Deze uitvinding zal, naar de Haar- leutscke Courant meent, een geheelen omkeer ia het stoomwezen te weeg brengen. Het koffiehuis La Vlaehandely op de Vlasmarkt te Botterdam stond sedert geruimen tijd onder ver denking hazardspel toe te laten. Het was van vrij algemeene bekendheid, dat het potspel op het biljart er tot dobbelen aanleiding gaf. Het potspel was -slechts voorwendsel om dikwerf aanzienlijke inleggelden toe te kennen aan den trekker van een der nummers, waarnaar de volgbeurt van de verschillende spelers zich regelt. Dat ook de Justitie kennis van de zaak kreeg, zal niemand verwonderen; maar het is in vele- gevallen, naar het schijnt, voor haar gemakkelijker eene vaste overtuiging dat het wettig bewijs van schuldig te bezitten. Vrutstyeloos is onder leiding van den officier van justitie Patijn door den commis saris van politie Ebbeler eene instruotie geopend. Ook latere pogingen om de feiten wettig te constateeren, bleven vruchteloos. De belanghebbenden waren uiter mate op hunne hoede en de geplukte slachtoffers gaven er de voorkeur aan maar het stilzwijgen te bewaren. Het ging te moeilijker om de schuldigen op heeter daad te betrappen, omdat de habitués bet personeel van de Botterdamsche politie kenden en zioh zelfs door geen vermomming om den tuin lieten leiden. De heer Van Hamel, substituut-officier van justie, is toen op het denkbeeld gekomen zich iu dit geval van de rjjksvéld wacht te dienen, waarmede het personeel minder of in het geheel niet in het bedoelde koffiehuis bekend kon zijn. De noodige bevelen werden aan den majoor der rjjksveldwacht Goudriaan gegeven Hij vermomde zich, begaf zich in het koffiehuis, maar wekte zonder zjjn schuld argwaan. Men hield zich stil. Goudriaan liet toen uit aangrenzende steden een paar veldwachters overkomen, die zich, flink ver momd, naar het koffiehuis begaven. Die twee wekten geen wantrouwen en schijnen getuige van ftrafwaar- dige handelingen geweest te zijn. De justitie besloot althans de, zaak aknu door te zetten. Dinsdag van de kermis bezochten twee andere vermomde veld wachters het koffiehuis. Daarna werd besloten des Dinsdags, den grooten slag te slaan. De twee eerst bedoelde veldwachters betraden het huis andermaal, ditmaal vergezeld van een meisje, dochter van een der veldwachters. Do afspraak was dat Goudriaan, die met andere veldwachters alle op verschillende wijze vermomd, buiten op den uitkijk stond, met deze in allerijl het koffiehuis zoude binnensnellen, wanneer het meisje op den stoep verscheen. Daar binnen vermoedde men niets kwaads en nam het hazardspel weldra een aanvang. Op het oogenblik toen er ƒ16 op het biljart lag, gaven onze twee veldwachters, die tot dusver rustig toeschouwers geblern wamt, aan het meijg'e het signaal om naar buiten te gaan. Gelijktijdig verklaarden zjj dat zij veldwaohtera waren. Goudriaan met de zijnen snelde toe en kort daarna ook, volgens afspraak, de com missaris van politie Ebbeler met inspecteurs en agenten, dia de Vlasmarkt, voor het koffiehuis, omringden. De heer Ebbeler legde, als hulpofficier van justitie, definitief beslag op het geld en op het meubelair van de koffiekamer, dat ter griffie van de rechtbank werd overgebracht, terwijl tegen A. Leenheer, houder van het koffiehuis, proces-verbaal werd opgemaakt. De aanwezige spelers, tien of twaalf in getal liet men ongemoeid vertrekken. Dat de verdeeling van goederen, die met het houden van verboden loterijen moet gelijk gesteld worden, nog niet geheel uitgeroeid is, blijkt onophoudelijk uit de feitoi. Ziehier eene circulaire van bijzon deren aard Gevestigd te Kralingen. Kantoor Dijkstraat. De onderlinge Steenkolen handel) stelt zich ten doel, een ieder op een voordeehge en gemakkelijke wijze vau betaling in bet bezit te stellen van puike Ruhr-Kacltelkolen. Men verzekert zioh hiervan door het nemen van een aandeel, ieder aandeel bedraagt 5.20, te be talen in w^kelijkscbe termijnen van 10 Cents, waar voor wij aannemen u te leveren 6 Mud beste Bulrr- Kachelkolen. Verminderen de steenkolen in prijs, dan ontvangt ieder deelnemer- zooveel mud als voor 5.20 kan geleverd worden, zoodat men door deze wckeljjksche betaling zeer gemakkelijk en voordeelig in het bezit komt van brandstof, onmisbaar in het huisgezin. Ieder deelnemer ontvangt dus het gestorte bedrag in steenkolen terug naar winkelprijs berekend en wordt op den koop toe in de gelegenhëid gesteld het verkrijgen als cadeau van winterprovisie, be staande in aardappelen, hout, turf, steenkolen, ham, spek, worst, enz. Op iedere 500 volgefourneerde aandeelen zal als cadeau wordèn uitgereikt een bon voor 5 mud beste aardappelen, 10 mud beste steen kolen, 5 mud dito, 1 ham, 1 dito, 1000 beste turf, 500 dito, 10 bos hout, 5 bos dito, 10 poud best Geldersch spek, 5 pond dito, 10 pond beste rook worst, 5 pond dito. Mocht iemand in het jaar op houden te betalen, dan vervajkn voor hem de voor deden der bovenstaande cadeawf, maar behoudt hij het reobt pm op het einde van het jaar het bedrag zijner gestorte contributie in steenkolen terug te vorderen. De bijdrage wordt wekelijks door den bode opgehaald en men ontvangt kwitantie voor het be taalde bedrag. Men kan ook meer dan een aandeel nemen en ontvangt dan ook in plaats van 6 mud 12 mud. Verder zal niets onbeproefd worden gelaten om zooveel mogelijk in het belang van de koopers te werken en te zorgen dat hetgeen geleverd wordt van de beste kwaliteit is. Wordt' teruggehaald. 1 Firma F. A. BEINEBS Co. Het komt ons voor dat de geringe man het ver standigst zal bandelen door de eenten, die bij ter zijde kan leggen, naar de spaarbank te brengen, in plaats van ze toe te vertrouwen aan allerlei onbekende firma's, die in hare circulaires niet eens eenigen waarborg aanbieden dat de inlegger geld of goed ten volle terug zal verwerven. De bedoeling van zulke firma's is zonder twijfel van louter menschen- lievenden aard, maar die firma's moeten levenhare agenten en boden moeten ook levenmen kan boven dien het ongeluk hebben slechte zaken te maken waar is dan de stoffelijke garantie dat de onbemid delde inlegger zijne zuur verdiende spaarpenning lerugbekomt? Die zekerheid biedt alleen de spaar bank. De geringe man bedenke dat wel. Het Fransobe weekblad fa Sentinelle bevat iu haar no. van 25 Aug. jl. een artikel getiteld „La Hol- lande peut-elle se défendre over de organisatie onzer strijdkrachten. Ofschoon zijne beschouwing in vele details ver van juist is, is de conclusie van den schr. wel waard hier medegedeeld te worden. „Naar mijne bescheiden meeningzegt hijzal (bij een eientueelen oorlog) men zien gebeuren dat: of Nederland als in den oorlog met Spanje, zioh Jot het uiterste zal willen verdedigen, wanneer het wordt aangevallen, of met zioh zal laten handelen als een schaap, dat ter slachtbank wordt gevoerd. In het eerste geval zou het van stonden af met ernst de or ganisatie zijner verdediging moeten ter hand nemen. Dit is slechts een geldkwestie. In het tweede geval zouden ds Nederlanders wjjs handelen met oogenblik- kelijk de onnutte uitgaven te staken, die zij elk jaar voor een halfslachtig, doodgeboren verdedigingstelsel doen en met zoo spoedig raogeljjk nederig de genade in te roepen van de mogendheid, die zich de moeite zal willen geven zich van hun land meester te maken. Die handelwijze kan misschien niet zeer vaderlands lievend zijp, maar zeker voorzichtig. Overigens, wan neer ik den gang der zaken daar ginds naga, dan vreea ik zeer voor Nederland, dat de tijel der de Witten, van Willem III, Tromp en de Buiter voorbij is In dat gevalsic transit gloria tnundi I» Wat er in September bjj de opening der kamers zal en moet gebeuren, blijft, zegt de Haagache cor respondent der Zul/. uit den aard der zaak een raadsel; maar het heeft hierin politieke kringen noz al de aandaoht getrokken, dat het Dagbl. dezer dszeu de ministers adviseerde om terstond nit vrjje be- weging de kwestie van vertrouwen te stellen. Meer en meer wint de meening veld, dat het ministerie- Heemskerk zijn schoolwet niet meer in behandeling zou krijgen. Buitengewoon dikwijls wordt er tegen woordig ministerraad gehouden; maar zelfs de in- tiemen weten niet wat er voorvalt. Ondertusschen nadert de tjjd der eerste ontmoeting met rassehe sohredenreeds zijn tal van afgevaardigden weder in de residentie terug.' Onder voorzittersohap van mr. A. de Pinto is dezer dagen te Utrecht gehouden de 27ste algemeene verga dering van de „Maatschappij tot nut der Israëlieten in Nederland". Uit het verslag, door den algemeenen secretaris uitgebracht, bleek, dat de ficauoiëele toestand gunstig is en dat de Maatschappij zich voornamelijk bezighoudt met het doen geveu van onderwijs san minvermogende kinderen van asnleg. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren dr. J. Teixetra de Mattos te Amsterdam, mr. M. van Lier te Groningen eu M. L. van Ameringen te Amsterdam Aangenomen werd het voorstelder Afdeeling Groningen om middelen aan te wenden tot opwekking der belang stelling in de Maatschappij. Als plaats der volgende vergadering werd Botterdam gekozen. By de parade op jl. Zaterdag hebben de Haag- sehe pioV-pockets weder huisgehouden. Versohillende personen hebben voorwerpen van waarde vermist en onder anderen werd den kastelein G. 8., aan den Bjjswjjkschen straatweg woonachtig, teriJijl hij met bewondering de vlugge bewegingen der troepen ga desloeg, door eeu nog vlugger beweging zgn hor loge met ketting ontfutseld. De man deed er aangifte van bjj de politie, doch het zal wel niet gelukken den behendigen dief op 't spoor te komen. Op het voorplein van de tentoonstelling te Amster dam biedt men den bezoekers loten te koop aan. Een paar dagen geleden namen twee personen, als heeren gekleed, vijf loten van een jongen, betaalden één gulden en de vier overigen zouden zjj even bij mevrouw halen, die binnen in de zaal was. De jongen wilde hen volgen, doch de heeren zagen dat liever niet, daar hij met zijn roode uniform zoo'n rare vertooning maakte. De jongen wachtte en wacht nog. i Uit de waterrijke streken van Overijssel en Fries land (uitgeveende kraggen en rietlanden) schrijft men dat het onstuimige weder hoogstgunstig werkt op den aal- of palingvangst; die in geen tijden zéé voordeelig was, als zulks thans 't geval is. Er wor den gansehe partijen naar Frankrijk en Engeland verzondenwaar ze duur worden betaald, tot zelfs 1.50 per kilo. De opkoopers doén alom goede zakendaar de visseherlui weinig verandering in de prijzen inaken en men tegenwoordig voor 80 a 90 et. per kilo puik soort ontvangt. Ook de vangst van snoek, blei en baars is belangrijk't meeste wordt eveneens naar Holland en 't buitenland ge ëxpedieerd. De treinen die Donderdag ten half negen ure van Bosendaal naar Moerdijk en vice versa liepen en te Oudenboseh moesten wisselen, waren in vol len aantocht tot op zeer korten afstand genaderd, toen de beer van Bentum, commies bij den Grand Central Beige, bemerkte dat beide treinen zioh op dezelfde rails bevonden. Naar het station te vliegen, en van hst gevaar kennis te geven, was het werk van een oogenblikdadelijk Begaf men zich aan het werk, om door signalen de maohinisten op het gevaar opmerkzaam te maken, dooh te laatbeiden waren reeds den wissel gepasseerd. De paniek t» beschrijven, die op dit oogenblik op het perron heerschte, was onmogelijkieder vlood wegi twee slechts bleven op het perron: de chef Peetere en van Bentnmmoedig vlogen zij elk een der aan komende treinen te gemoet en na veel moeite en inspanning gelukte het den obef en de maohinisten, een der treinen te doen stil staan, welke vervolgens met den meesten spoed achteruit stoomdehet ge vaar was geweken, maar het was hoog tjjd; de locomotieven bleven slechts eenige meters van el kander. Ten bewijst hoe de tijden veranderd en de toestand vooral in zake het onderwijs verbeterd zijn, kan het volgende dienen In 17 27 werd in een dorp in Gelderland een onder wijzer door een Kerkraad aangesteld „onder die voor gaarden en met dat expresse beding, dat hij niet „alleen sal gehouden sjjn in leten, schrijven, rekenen „en singen meer en meer sig dagclijke te ocffenen, de „jeugd in de gronden van de Beligie te onderwijzen, „met deceive aagtsinnig en niet wreet om te gaan, dog „betamentlijk, daar 't vereijst Jordt na meriten te „straffen, en vervolgens al 'dpligten meer in „kerken-ordre vermeldt, als een^Mpnilijk Meeseer en „Custos waarnemen, en stiptelijk soeken optevolgen; „maar ook in specie, aan den E. Kerken-raat, als daar- „toe wel redenen hebbende van betuigt te sijn, niet „alleen met mond, neen maar ook roet eijgenhandige „ondertekening verbinden en verplichten, sig christelijk „de jeugd en anderen ten voorbeelde te gedragen, „geen dronkaar, krejjter off vechter te sijn, met sjjnen „Evenaasten in alle oprechtigheijt, sonder valsheijt „bedrog ofte leugens om te gaan, en wat dies meer is." Uit een particulieren brief, uit Atchin, dd. 10 Juni, is het volgende ontleend -. „Ik kan niet ontkennen, dat een goede dosis nieuws gierigheid mij plaagde, toen ik te Samarang aan boord van een praehtigen zcestoomboot stapte, om als Gou- vernements passagier naar het noorden van Sumatra te worden overgevoerd. Na eeu dog oponthoud te Batavia zetten wij koers naar het eiland Banks, ik bezocht vluchtig de hoofdstad Muntok, en wij stoomden door langs Biouw naar Singapore, alwaar de boot het anker liet vallen. U eeue beschrijving te geven van de prachtige hoofdstad van Engelsoh Indië ligt buiten mijn bestek, 't zij voldoende aan te stippen, dat gene der Oost-Indische havens bjj Singapore in de «cbaduw kan staan. Na nog even te Poeloe Pinang te hebben aangelegd, bereikten wij eindelijk de reede van hel beruchte rooverenest Atchin; wij hadden negen dagen en nachten gestoomd. De eerste aanblik op de kust is prachtig schoon; het oog rust met welgevallen op bet een drietal uren verwijderde, grillig zioh hemelhoog verheffende1 gebergte, hetwelk de uiterste Sant van Sumatra in de geheele breedte doorsnijdt, u voor dat ongelukkig plekje grond zijn reeds tnil- lioeneu besteed on duizenden meuschenleveus opge offerd het zoo 't schijnt voor Europeanen schier on toegankelijk gebergte strekt tot struikelblok en het is in de kloreu en rnrjjnen, dat het Atchineesche volk zich met have en goed ophoudt, het is daarheen waar zjj zjju gerlueht en ran waar nit zjj den guerillaoorlog voortzetten. De door de genie aangelegde spoorweg bracht mjj van de landingsplaats Oleh-leh uaar binnen Kotta- Badja (den Kraton); ik installeerde mij en trachtte mjj al spoedig in den doolhof van militaire en andere gebouwen te orienteeren, want in de paar jaren, dat dit gedeelte van het uitgestrekte rijk in ons bezit is, is er zeer veel gebonwd en werken tbans dagelijks p. m. 2500 vrije arbeiders, p. m. 150 Javaancche en 200 Cbineesohe timmerlieden en tal van andere am- bachtlieden nit alle oorden van den Archipel aange worven. De sommen gelds die hier bij de uitvoering van werken worden verknoeid, zjjn verbazend groot ik heb hiervan aardige staaltjes aangeteekend. De oorlog woedt nog onafgebroken voort, nog heden morgen vertrok het 12 bat. inf., om het weerspannige Analaboe te gaan tuchtigen, dat is nu de tweede maal in de drie maanden dat ik mjj hier bevindt; thans hebben zjj onze kleine bezetting ingesloten; er er zullen spaanders vallen, het heet dat de geheele Oost- en Westkust is onderworpen, maar het dikwerf herhaald gebulder van het geschot bewjjst het tegen deel het ongeluk is, dat een groot gedeelte onzer troepen over een zestigtal kleine posten van 40 a 50 bajonetten is versnipperd. Er heersoht hier eene verschrikkelijke hitte; meer malen rjjst de thermometer tot 98° Fah. en ofschoon de gezondheidstoestand gunstig wordt genoemd, is het hospitaal gemiddeld met 12 a 1300 ljjders bevolkt; de sterfte onder de vrije arbeiders en dwangarbeiders is groot. Ik zag er jl. Zondag 17 in zakken genaaid naar het kerkhof dragen." Te Keulen is een bediende van een handelskantoor aan bloedvergiftiging gestorven. Hjj had zich bij het soheren gesneden en een der uitstekende witte randen van een blad postzegels op de woud gepinkt. Zeer spoedig bleken de nadeelige gevolgen, en alle pogingen om hem te redden waren te vergeefs. Een lsndbonwer te Rienly, nsbij Douai, had zes weken geleden, toen hjj op 't veld werkte, uit een beekje wat water geslurpt. Sedert dien tjjd voelde hij een beklemming in de keel, kon nauwelijks adem halen en bijna geen voedsel gebruiken; hjj spuwde eu braakte bloed, kortom was allerellendigst. Dezer dagen bezocht hem een zjjner vrienden, dat wat aan de geneeskunde had gedaanhjj vernam wat er gaande was en liet den patiënt een teug sterk zoutwater drin ken. Onmiddellijk daarop raakte de boer een bloed eriger kwijt, ongeveer 12 oentimeter lang. Na dien tijd gevoelt hjj zioh veel beter en herstelt hjj lang zamerhand geheel. In versohillende kleine bladen vindt men nu en dan „Brieven uit Parjjs," welke eene verrassende gelijkvormigheid vertoonen. Do Zierikzeesche Courant een dezer brieven opnemende, geeft van dit versohiju- sil de volgende verklaring. „De lezers zullen wel bemerken dat de „brieven nit Parjjs" niets anders zijn dan een bijzonder soort van reclamesdie echter, men zal 't wel willen erkennen, al heel aardig gevonden zijn. „En wat steekt daar in P Zoolang die briefschrijver, onder aangename praatjes orer allerlei, de aandacht van het groote publiek ook en passant op goede artikelen van huiselijk verbruik vestigt, zien we daarin niets kwaads en zullen we gaarue zijn brieven lezen, al hopen we ook de kina-likeur, die hem zoo opknapte, zelf niet van noode te hebben." Wij willen over deze redenecring volstrekt geen twist zoeken met de Z. Ct. hoewel de betrekkelijk onschuldige reclame voor de kina-laroche, wel eens gevolgd zou kunnen worden door eene aauprekiug van het boonenmeel, alias revalenta, of van andere speculation op de beurs en de lichtgtloovigheid van het pnbliek. In het belang der journalistiek zou het echter wenschelijk zijn dat dergelijke „correspondentiën," welke door de groote advertentie-agenturen te Parijs en elders gefabriceerd, en aan al hun cliënten te geljjk gezonden worden, op eene of andere wijze door de bladen, die ze opnemen, als zoodanig aan geduid werden. De Z. Ct. is oprecht genoeg geweest, eens roor altijd bekend te maken wie haar „Parijsche bericht gever" is. Het Nederlandsch pnbliek eohter kon wel eens geneigd zijn alle correspoudeutiën zonder ou derscheid in dagbladen nu orer dezelfde kam te gaau soheren. Op die manier zou de eerlijkheid der Z. Ct, aan de journalistiek nog meer kwaad dau goed doen. (Midd. Ct.) Het verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zuid-Holland, voor het jaar 1877, opgenomen in de St.-Ct. luidt aldus: Tarwe. De berichten omtrent deze graansoort zijn ook ditmaal van zeer ongunstigen aard. De hooge water stand en de langdurige koude in het voorjaar waren voornamelijk oorzaak dat dit gewas voor een groot deel mislukte. Vrjj algemeen werd gewezen op de schraalheid van het gewas en op de kortheid en ge ringheid van het atroo, zoowel van de zomer- als van wintertarwe. Alleen in het Westland is hieromtrent gunstige uitzondering te waardeeren. De wintertarwe staat aldaar uitmuntend te velde rn doet een voldoend beschot verwachten, terwjjt de zomertarwe, alhoewel niet veel uitgezaaid, mede een gOéde uitkomst belooft. Op het eiland Goedereede en Overflakkee wordt een middelmatig, iu de Alblasserwaard eeu redeljjk goed beschot verwacht. Kogge. Omtrent de uitkomsten zijn de verwachtingen mede niet hoog gespannen, vooral niet in het land var Voorne eu Putte. Er is aldaar weinig van dit gewas te veld, bet staat vooral dun en is meest smal van aren, zoodat slechts een matige opbrengst wordt te gemoet gezien. In de overige streken van deze provincie wordt echter op een taraeljjken, in bet Westland op een gunstigen oogst gerekeud. Gerst is bijna algemeen niet veel uitgezaaid, doch de stukken, die er mede bezet zijn, staan vrij gunstig, met uitzondering evenwel op het eiland Goedereede en Overflakkee en in de Hoekscbe waard, waar bij goede korrel niet meer dan ruim de helft van een gewoon beschot is verkregen. Haver. De mededeelingen zjjn ook thans zeer vol doende. Zij staat vrjj algemeen goed te velde en belooft een ruim beschot. In de Hoekscbe waard erenwel 'wordt geklaagd over dunheid en kortheid van atroo. Meekrap werd in dit gewest niet noemenswaardig meer gebouwd. Vlas. Weinig bevredigend luide hieromtrent de in lichtingen. Op Goedereede eu Overflakkee is het grootste gedeelte te kort gebleven, terwjjl in de Hoeksche waard en in het land van Voorne en Putten, dit gewas als beneden het middelmatige is te beschouwen en met weinig lijnzaad ia bezet. Koolzaad. Bepaald ongunstig luiden algemeen de berichten. Zoowel op het eiland Goedereede en Over flakkee als in de Hoeksohe waard gaf het nog minder dan de helft van een gemiddeld besuhot, terwjjl in het land van Voorne en Putte de gemiddelde opbrengst hoogstens op 18 hectoliter per hectare wordt geschat. Er waren stnïken, die nauwelijks 10 heotoliter per hectare opbrachten. In tal van jaren is dit gewas niet zoo weinig pro- duotief en zoo ongeljjk in beschot geweest als nu. Hennep. Belooft iu de Alblasserwaard een flinke schoof, dooh staat in de Vjjf-Heerenlanden overal «leohts te velde, hetgeen aan die «treek belangrijke verliezen zal veroorzaken. Aardappelen. Over hoeveelheid en hoedanigheid der vroege soorten wordt vrjj algemeen geroemd ook de late beloven een bevredigende uitkomst, hoezeer niet verwacht werd dat in den regel de knol groot van stak zou worden. ^Echter had de gevreesde ziekte zich iaden Inalsten tijd in verschillende deelen der provincie weder op de aardappelvelden vertoond en nam, vooral in bet land van Voorne en Putten, onrustbarende afmetingen aan. Van den invloed van gunstig weder mocht even wel ook hier nog grootendeels behoi d van het gewas worden verwacht. Erwten en boonen. Hieromtrent zijn bijna alge meen zeer gunstige berichten ontvangen. Een ruime opbrengst werd rerwacht in Voorne en Putten, op Goedereede en Orerflakkee en het Westland en in de Hoeksche waard. In de Vijf-Heerenlanden wordt de uitkomst beneden het middelmatige gerekend. Boomvruchten. Evenmin kan de pluk van appelen en peren als die van steenvruchten beduidend worden genoemd. Vooral in de Hoeksche waard werden de boomgaarden zeer door de rups geteisterd. Van de uitkomst van den druivenoogst in het Westland worden niettemin zeer gunstige verwachtingen gekoesterd. Hooi- en weilanden. De graslanden hebben zeld zaam schoone uitkomsten opgeleverd. De weilanden waren schier overal overvloedig vsn gras voorzien en dientengevolge ruimschoots ter be weiding geschikt. In geen tal van jaren was zoo overvloedig hooi gewonnen. Dit was daarenboven algemeen van uitmuntende qualiteit, terwijl o. a. in de Vjjf-Heerenlanden niet minder dan een bijna dubbele oogst werd verkregen. Ook vsn de klarer ia een uitmuntend snede goed kooi gewonnen. Uit het borestaanden blijkt, dat de verwachtingen van den oogst, zooveel deze provincie betreft, niet bovenmatig gunstig kunnen worden gerekend, ja, dat ze wat de graansoorten betreft bepaald ongunstig sjjn. Aardappelen beloven evenwel een bevredigende, erwten en boonen een overvloedige opbrengst, terwjjl mede de uitkomsten ran gras-en weilanden als bjjzonder gunstig kannen worden beschouwd. ■li' i DINSDAG 28 AUGDSTtS. Tegenwoordig de bh. Re mij, voarz. Virnly, Prinee, Kist, Luijteo, Noothoven van Goor, Maller van Straiten, Post Drost, Samsom, Straver, Goedewaagen en Snel. De voorzitter deelt mede dat de heer Metsemaker heeft kennis gegeven door nit de gemeente te wezen, verhinderd te zijn de vergadering by te wonen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en ge arresteerd De heer Kranenburg kamt ter vergadering. Ingekomen ia het rapport der commissie in wier banden Sijn gesteld de begrootingen van de verschillende instellingen vau weldadigheid, adviseerende tot goedkeuring, doch den weoseh uitende om by volgende begrootingen in de daarbij gevoegde memorie veu toelichting wat doidelyker te wijlen zyn, de voorz. dankt de commissie voor het nitgehraeht rap. port; ter visie. B. en W. brengen rapport nit op het in bnnne banden gestelde adres van 1. de Brayn, tot weder inhering van aen stokje groud in de Kroideuiersstraat, groot 29 centiaren, dit strekt om op bet verzoek gunstig te beschikken; ter visie. B. en W. bieden aan den Staat van Begrooting met memorie ven toelichting voor 1878, tot een bedrag van f 241080.42 in ontvang en uitgaaf, die na gedrukt te zyn aan de leden zal worden rondgedeeld, deze wordt gesteld in handen van de hh. van Straaten, Post Drost en Muller. een adres van J de Werk, verzoekende een gedeelte geno teerden grond in de Komyosteeg in gebruik; wordt gesteld in handen van B. en W. a een adres van de Agenten van Politie, verzoekende om de dnurte der levensmiddelen en huisheren verhooging vaO tracts- ment, wordt gesteld in handea van den Burgemeester, sis hoofd der Politie. Aan de orde is 1. de Rekening der gemeente over 1878, deze wordt met algem. stemmen goedgnkoard; B. en W. nemen aan de stemming geen deel. De heer Fprtuyn Droogleever komt ter vergadering, 2. de Begroot ing der dd. schottery, dienst 1878, wordt algemeen goedgekeurd. 8. een Voorstel'van B. en W. tot overdracht aan het Ryk van een atnk grond waarop bet Brnghuisje aan de Mallegatslois is gebouwdf mede algemeen goedgekeurd. 4. een adres van J. Mulder houdende verzoek om 50 d 60 cA. grond aan de Houtmansgracht in gebruik of in huur te mogen hebben, met het rapport van B. en W. tot afwij zing van het verzoek, wordt algemeen goedgekeurd. Daarop was aan de orde de benoeming van een wachter Mn de zoogenaamde Sleepersbrng. Voor hiertoe wordt overgegaan vrMgt en verkrygt de heer Stravei hei woord, merkt ua dat de sollicitanten in de meening snllen verkecren dat het tractement even els van Knaap 365 zonde zyn, miir dat dit was doordien Knaap ale eommiea dit gewoon was, dat anders deze brog even als die ssn bet eind der haven maar 250 gaf, wMrom spreker voorstelde de bediening aan da drie sluiskneebten op te dragen en die gezamenlijk 100 daarvoor aan te bieden; Nn korte dueussie stelde ds heer Virnly voor, de benoeming aan te houden, ten einde bieronè- trent inlichtingen van den controleur der scheepvaartrechten in te winnen; hiermede vereenigde zich de vergadering. Ma machtiging om aan de genomen besluiten uitvoering te geven zonder resomptie, eindigt de vergadering. eene nota aan Musurus Pacha, waarin zjj 4e aan daoht der Eogelsohe Begeering vestigde op de wa peningen van Griekenland, onder verklaring dat zjj, in geval van vjjandeljjkhóden, naar Athene zou gaan om het kwaad bjj deu wortel aan te taaien. Enge land richtte daarop vtrtoogeu tot Griekenland. Thans

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2