■1 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. m, landel. w. JM J 1 1 1: N? 2031. 1877. BINNENLAND. BUITENLAND. Zondag 2 September. Bulienlandsch Overzicht. petities (|- 3 m )P. brugwaohter- a. I iks (de Zon middags 10 Plaatselijke man jagers Ik «1 H lovembera. s. TEERDE inde voor- iern. Ca te Editie» '•g, Cotta, en», en», ten op be- JKfiCHi >0K VROUW Adres aan OK fcComp., •UDERS van ERDAü den middags ten oor den tijd i den la Ja- tsten Deeem- LING aan gadors het it de Pont GOUDSCHE COURANT. I I men netjes f Baard ver donder rosse .n het EAU- ?ruiken, enz. telijke klenr /2 de flacon, «gen blauwe bij THEO- iin 32, Am- I R ar: bij B. aura in het Gisteren beeft de Koning bet regiment grenadiers en jagers geïnspecteerd. Z. M. liet beurtelings elk der bataillons excercitiën uit de bataillonsschool uit voeren. Na afloop sprak Z. M. de troepen met de volgende woorden toe. ^Officieren, onderofficieren, korporaals en //schappen van het regiment grenadiers en «Het doet Mij genoegen, dat Ik aan Mijn keurcorps z/Mijn bizondere tevredenheid kan betuigen voor zijn //uitstekende houding. Om u allen een bewijs daarvan z/te geven, benoem Ik u veelgeliefden kommandant, «den kolonel Queijsen, Mijn adjudant in buitengewone //dienst, tot Grootofficier van de Eikenkroon." En terwijl Z. M. op hetzelfde oogenblik bet Grootkruis van genoemde orde aan den kommandant overhandigde, hem bartelijk de hand drukkende, klonk het uit honderden kelen met geestdrift: //Leve de Koning«Leve de kolonelviel de Koning zelf in, terwijl hij langs de bataillons reed. //Leve de kolonel!*’ antwoordden nu ook de manschappen. Blijkens een telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië van 30 Augutus, is in Sama- langen een kampong, waarin vier sterke bentings met voorwerken, genomen. De vijand leed groote ver liezen. Na een hevig gevecht werd nogeene benting genomen waarin de vijand 30 dooden achterliet. Aan onze zijde sneuvelde de 1ste luitenant der infanterie F. W. Broker, de 1ste luitenant der artillerie J. L. Granpré Molière en 10 mindere militairen. Den 27sten dezer zijn onderbandelinge» geopend, doch inmiddels zijn onze troepen doorgerukt en wordt door hen eene versterking gebouwd. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft bij de behandeling van het reglement op het hooger onder wijs de volgende bepalingen vastgesteld 10. Tq Leiden, Utrecht en Groningen, en, indien dit zonder geldelijk nadeel voor de kerk geschieden kan, te Amsterdam, zal vanwege de kerk hooger onderwijs tot vorming van aanstaande evangeliedie naren worden gegeven. 2o. Dit onderwijs zal worden gegeven in a. de geschiedenis van de Ned. Herv. kerk en hare leer stellingen, b. xle bijbclsche godgeleerdheid, c. de leerstellige godgeleerdheid, d. de practische godge leerdheid met de daarbij vereischte oefeningen, e. het Ntrd. Herv. kerkrecht, de geschiedenis der Christelijke zending en, voor zoover zulks noodig is, in: g de oordeelkunde en uitlegkunde des Bij bels, h. de bijbelsche geschiedenis, i. de Christi lijke zedekunde, en voorts in alle andere vakken, Waar omtrent te eeniger tijd blijken zal, dat aanvulling van het universitair ouderwijs noodig is. 3o. In elke stad, waar dit onderwijs zal gegeven worden, zal dit door twee hoogleeraren geschieden. 4o. Tot hoogleeraar kunnen benoemd worden: zij, die herder en leeraar <zijii of geweest zijn in de Ned. Herv. kerk, b. candidaten tot den H. Dienst in diezelfde kerk, die theologiae doctores zijn, mits zij niet geroepen worden tot het geven van onderwijs in practische vakken. 5o. Het ambt van kerktlyk hoogleeraar of bui tengewoon hoogleeraar aan eene Universiteit wordt ingebteld. De Synode der Ned. Herv, Kerk heeft 1.1. Woensdag de bevestigingsvragen, van welker toestemmende be antwoording de aanneming tot lidmaat afhankelijk wordt gesteld, aldus geformuleerd I. Verklaart gij in oprechtheid des harten u te vereenigen met allen, die God aanbidden als hunnen hemelschen Vader, die Jezus Christus xereereji als den Zoon Gods, hunnen leidsman tot den Vuder, en door den Heiligen Geest zich willen laten besturen? 11. Hebt gij mitsdien het ernstige voornemen de zonde te verzaken en matig, rechtvaardig en godzalig te leven, gelijk het ware Christenen betaamt? III, Ah de 3de der thans gebruikelijke vragen. den zin van Vorst Karei uitgevallen; deze heeft namelijk steeds weerstand geboden aan den Russi- schen eisch, dat het Rumeuisohe leger een onderdeel zou vormen van het Russische en onder bevel staan van den Russischen opperbevelhebber, en in ’t eind hebben de Russen toegegeven. Toch blijft er nog veel onzekers in de verhouding, dat eerst naderhand zal worden opgehelderd. Servië heeft, naar ’t schijnt, ten vorigen jare nog niet genoeg klop gehad en zal opnieuw Turkije den oorlog verklaren, zoo althans meldt de Politieche Corresponded, welk ultra-Slavisch orgaan zeker in staat is ’t zeer goed te weten, ’t Is inderdaad of de oorlog maar een kinderspel is, want welke reden kan Servie thans hebben om Turkije den oorlog aan te doen? Nadat het reeds ten vorigen jare zonder eeni- gen rechtmatigen grond tegen den suzerain opgestaan was en daarvoor de verdiende straf bij Alexinac en Djunis ontvangen had, stond de Porte den oproerling een eervollen vrede met behoud van het «status quo" en zonder eenige oorlogsvergoeding toe. Uit dank baarheid voor deze welwillendheid misschien wil het thans beproeven of het niet uit nieuwe nederlagen directe voordeelen kan trekken! Latere berichten zijn meer geruststellend. Er zou nog geene mobilisatie bevolen zijn. De Engelsche Consul te Belgrado kwam ernstig op tegen de oorlog zuchtige houding en verklaarde, dat het geen onver diend ongeluk zou zijn als Servië aan Turkije’s dis cretie werd overgelaten. Brigham-¥oung, de bekende profeet der Mormonen, is te Salt-Lake-City in Utah na eene ziekte van zes dagen overleden. GOUDA, 1 September 1877. VERGADERING van den GEMEENTERAAD, Dinsdag den 4 September 1877, des namiddags ten 1 ure, ten einde te doen plaats hebben de beëedi- ging der in Juli jl. verkozen Raadsleden. Te behandelen Het adres van J. de Bruijn houdende verzoek om een stuk grond te mogen huren. Aangehouden benoeming van een sluisknecht. Men schrijft ons uit Ammerstol van 31 Aug.: Van 24 Augustus tot op heden zijn alhier aan den afslag verkocht: 51 zomerzalmen, wegende 9 a'24 halve kilo’s; prijs per half kilo ƒ1,20 a ƒ1,50; 45 St. Jacobszalmen, prijs per stuk ƒ4,a ƒ9,55; 1 winterzalm wegende 22 halve kilo’s, prijs per half kilo 1,55. Drietal te Schoonhoven: dd. G. J. Anting te Zegveld, G. van Goor te Oud-Beierland en H. van der Hagt te Genemuiden. Donderdag is tot predikant te Nieuwerkerk a/d. IJsel beroepen de heer J. J. Ruijs predikant te Hoevelaken. Woensdag werd te Haastrecht de nieuwe pastorie ten dienste der r.-k. gemeente opgeleverd. Zoowel uit- als inwendig voldoet het gebouw aan zijne bestemming; het vormt met het bestaande kerkgebouw een goed ge heel, en doet den architekt W. J. van Vogelpoel te Utrecht alle eer aan. Het kerkgebouw der Hervormde gemeente te Stol wijk zal eerlang inwendig eene groote verfraaiing ondergaan. Heeft men reeds lang gewenscht, een orgel in de kerk te plaatsen, thans zal spoedig aan aller verlangen voldaan worden. Blijkens achterstaande advertentie zal dezer dagen het maken van een Oksaal aanbesteed worden. Het orgel belooft iets goeds te zullen zyn. De vervaardiging daarvan is opgedragen aan den heer Holtgreve te Deventer. Semper Firéns deelt mede, dat door den heer H. van Nes te Boskoop door zaaiing aardbeziën zijn gewonnen, die bij een hoogte van 10een om vang van 25 cM. hebben. De kweeker heeft ze «Boskoop» wonder” genoemd. De smaak van die aardbei is uitmuntend en het suikergehalte bijzonder groot. IR a. a., J. worden, ge. Hrectie. >ERUS. FHAMER. i JONG. JILL1GEN, Na een vijfdaagschen kampstrijd is in het con cours van den Ned. Schaakbond de eerste prijs behaald door den heer A. Polak Daniels uit ’s Hage. Voor de 2e, 3e en 4e prijzen wordt overgespeeld tusschen de heeren Messemaker, Stolte en Veraart. Eindelijk is Gambetta gedagvaard om te ver schijnen voor den rechter van instructie, niet om het uitspreken van de bekende redevoering, maar als medeplichtige van den uitgever van de République Franqaise, welke die redevoering heeft verspreid; de Ministerraad heeft namelijk nog intijds bedacht, dat Gambetta om het uitspreken van de redevoering niet kon worden vervolgd, aangezien dit geschied was in een besloten vergadering. Onder de bladen, die de vervolging zeer prijzen, behoort het orgaan van Dupanloup, de Dd/ense, die met de Figaro onlangs ook de afkondiging van den staat van beleg aan beval een nieuw bewijs voor het ckricaal karakter van deze Regeering. Het moet Fourtou heel wat moeite gekost hebben, de zaak in den Ministerraad door te zetten; drie Ministers stemden tegen, vier voor. Met groote spanning natuurlijk ziet men tegemoet Welk verloop het proces tegen Gambetta nemen zal. Waarschijnlijk zal het, bij de bekende volgzaamheid der rechtelijke ambtenaren in Frankrijk, niet bizonder veel moeite kosten hem veroordeeld te krijgen. Volgens de Fransche wet wordt beleediging van ’t Hoofd van den Staat gestraft met drie maanden tot vijfjaren gevangenisstraf en 300 tot 6000 fr. boete. Het oordeel der buitenlandsche pers over de ver volging van Gambetta is over het algemeen zeer scherp. De Timet vooral spreekt een hard oordeel uit en begrijpt niet welk het resultaat van een zoo- danigen maatregel moet wezen. In het ongunstigste tijdvak der Eugalscha. geschiedenis zou het ónmogelijk zijn geweest eene veroordeeling te verkregen, voor woorden als door den heer Gambetta zyn gesproken en het city—blad gelooft dat dit ook in Frankryk niet mogelijk zal wezen, en mocht dit toch het geval zijn, dan tal het eenige resultaat er van wezen eene vermindering van het prestige der regeering, terwijl de kiezers van den heer Gambetta zich zullen wreken over den slag hem toegebracht. Het gevaar dat de regeering beweert te bezweren, roept zij door der gelijke maatregelen juist in het leven. Hoewel op meer diplomatieke wijze laat de Brussclschs Nord zich in denzelfden zin uit en meent, dat, welke ook de uitspraak der rechterlijke macht moge wezen, zij in ieder geval zal neerkomen op de regeering. Na acht a tien dagen strijdens is het thans, volgens de Russische berichten, in den Shipka-pas rustig ge worden, maar ’t zal wel slechts eene betrekkelijke rust wezen. De vijand dus heet het in het Russische bericht tracht ons niet langer te naderen en vertoont zich niet meer, ’t zij dan dat hij zich heeft teruggetrokken om later den aanval te her nieuwen, ’t zij dat hij trachten zal onze stellingen om te trekken. Het verlies der Russen alleen aan gewonden heeft in de laatste dagen bedragen aan officieren ongeveer honderd en aan manschappen bijkans drieduizend. De Turken vinden het blijkbaar in den pas niet zoo rustig. Suleiman-Pacha althans telegrafeert naar Constantinopel, dat het artilleriegevecht wordt voortgezet en dat hij voortgaat den vijand te blok- keeren en diens linie terugtocht te beletten. Vol gons te Weenen ontvangen berichten, wanhoopt de Turksche Generaal aan zijn succes en zou hij reeds be sloten hebben den verderen aanval op te geven. Zyne po ging, om den pas met geweld en overmacht te foroee- ren, schijnt hij althans bepaaldelijk te hebben gestaakt. Van Russische zijde komt een vrij uitvoerig be richt over het laatste gevecht in Kleiu-Aziëhoe weinig de Turken ook hier de Russische macht vree- zen, blijkt daaruit, dat Moukhtar ’t geweest is, die het Russische leger heeft aangevallen; de aanval is afgeslagen, maar niet zonuer zeer groot verlies, vertellen de Russen, maar al de andere berichten, ook de niet-Turksche, stemmen daarin overeen, dat zij klop hebben gehad, en in elk geval kunnen zij ’t ook hier niet verder brengen dan het behoud hunner stellingen. De nieuwe overeenkomst, die tusschen Rusland en Rumenië is gesloten - en ten gevolge waarvan de Rumenen over den Donau zijn getrokken, is volgens de Polit, Corr, die er van weten kan, geheel naar

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1