te mi mm li uniffiiiL Qüina Laroche De Rivier Suriname. Laatste Bérichten. ADVERTENTIES. DIENSTBODE, GEDEELTE VAN M FLIM WOONHUIS. Burgerlijke Stand. Mejufrrouw VAN DE WEG, te STOLWIJ KERS LUIS Mejuffrouw van KLUIJVE VERLANGT MET NOVEMBER EEN WEIMAR, H. HEMPENIUS AMSTE 12,33 AIM, Tc Nieuwer kerk a/d. IJssel is een knaap van 5 jaar in het water gevallen en verdronken. Woensdag werd te 's Hage de tweede jaarlijksche vergadering gehouden van den anti-dieusivervanging- bond. De werkzaamheden «erden door den presi dent van het hoofdbestuur M. D. graaf van Limburg Stirura ingeleid met eene uitvoerige rede tot afge vaardigden, bondsleden enz. wie bij een harielijken welkomstgroet bracht. Hierop volgde eene mede- deeling van eenige bijzonderheden aangaande den toestand in het tweede hondsjaar, voor zooverre niet in het bondsverslag besproken. Als een sporadisch ziekteverschijnsel iu deze ligue is opgemerkt de na latigheid van onderscheidene afdeelingeri in de over making der gelden aan het hoofdbestuur en ver- Aauwiug in de behartiging der belangen van de vereeniging, zoodat een opwekkend woord tot de nalatige» in 's voorzitters rede voorkwam. Vervol gens besprak hij het in deze bijeenkomst te behan delen voorstel der afdeeling Wageningen, om den naam van den bond te veranderen in* bond voor de invoering van algemeenen dienstplicht", welk voorstel door het hoofdbestuur is veroordeeld en waarvan hij het onaannemelijke tracht aan te toonen, zich vereeai- gende met een advies van prof. Buys, die den per-, soonlyken dienst als hoofddoel niet weuscht los te laten en in den algemeenen dienstplicht meer een militair dau een nationaal karakter ziet. Na verder op het gevaar voor Nederland in het ■verstooten van den-persoonlijkeu dienst te hebben ge wezen, trad de spreker in beschouwingen over de verhouding der partijen in de Tweede Kamer na de jongste verkiezingen ten aanzien der quaestie die den bond bezig houdt en kwam hij tot de con clusie dat, komt er een sterk bewind uit de liberale party tot stand, er eenige kans bestaat, dal zij zal trachten het moderne beginsel iu de wet gevestigd te krygen, mits niet de heer de Roo van Alder- werelt hare toekomstige minister van oorlog zij. Met het oog op den tegenstand der katholieke leden, trachtte de voorzitter aan te toonen dat in den persoonl. dienst niets is, wat strijdt met de macht hunner kerk. Na in eene opsomming te zyn getreden van de redenen, die vermoedelijk de oorzaak zijn van het onbeantwoord laten van 's bonds adressen aan den koning (tot wien men zich deswege niet nader zal wenden), besloot de voorzitter zijne rede met nogmaals te wijzen op het hooge belang, dat de koning en het huis van Oranje hebben bij de groote quaestie der invoering »au den persoonlijken dienstplicht. De bond telde pp 30 Juni II. 66 afdeelingen en 8359 deelnemers. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de hb. 'Holst, Roëll, Buys, van Lynden en Brocx. Ook keurde de vergadering goed de toevoeging van prof. Buys en generaal Verspeyk aan het dagelijksch neetoor. Bij de behandeling van de aan de orde zijnde voorstellen der afdeeliugen werd de door de afdeeling Wageningen voorgestelde naamsverandering verworpen •en overeenkomstig het voorstel van dezelfde afdeeling beslist dat vrouwen geworte leden kunnen zijn. Door de Vereeniging tot Verspreiding van Kennis aangaande 's Lands Verdediging, is de volgende prijs vraag uitgeschreven. #Een ontwerp van wet tot regeling der Nationale Militie en Schutteryen op den grondslag van ver lichten persooulyken dienst en met inachtneming Ier bepalingen van de bestaande Grondwet. Het ontwerp moet vergezeld gaan van een memorie van toelichting.", Voor het beste en op zich zelf voldoende antwoord wordt uitgeloofd 500. Tot beoordeeling zullen bevoegde personen uitge- noodigd worden. Antwoorden worden vóór of op 1 December inge wacht. De Kamer van Koophandel te Veendam heeft den Minister van Finantiën verzocht den accijns op het bier sf te schaffen, ten einde daardoor het gebruik van den jenever krachtiger tegen fe gaan. Per Fransche mail van Curasao zijn te Amsterdam wederom ruim 14,000 gulden goud uit de delveryen aangebracht. Te Noorfeloos moet de spits des kerktorens ver nieuwd worden. Toen men aan het afbreken was gegaan, bleek bet muurwerk des torens zoo sleobt, zelfs op sommige plaatsen hol te zijn, zoodat men genoodzaakt ia geworden den toren, tot op de hoogte van het kerkdak af ta breken. In onae kolonie Suriname is onder dagUekening van 8 Dee. 1876 (GonvemementsU. No. 10) een verordeuing ingevoerd, „houdende »oorloopige voorzieningen betrek kelijk het lager onderwijs in de kolonie Suriname, in afwaehting eener definitieve regeling van het ont werpt en in dia verordening komeno. a. voor: •ai lo. Art. 17 al 2„Dit'oudervvijs wordt, door middel van toelagen óf bydragen uit de koloniale kas, bevor derd en zooveel noodig, voor zoover de middelen hét gedoogeu, van gouvernaraentswege kosteloos verkryg- baar gesteld voor degenen, die het verlangen." 2o. Art. 18 Ouders, voogden of verzorgers zijn ver plicht aan huu kindereu of pupillen vau 712 jaren, waar gelegenheid daartoe bestaat, gewoon lager on derwijs geregeld te doen geven." Het Schoolblad van 28 Augustus bevat een belang rijk artikel van den heer E. van Everdingen, hoofd onderwijzer te Delft, over het sparen in de school. Voor zestien maanden is de heer van E. begonnen aan enkele leerliugeu spaarboekjes af te geven. En nu heeft hy reeds n°. 249 afgegeven. Niet minder dan 778,80 is in die 16 maanden ingelegd en 274,58 terugbetaald. Die cyfers ziju welsprekend, des te meer als men weet, dat de school van den heer van E. een kostelooze school is. De strekking van het artikel is om de bezwaren, die nog altijd bij velen tegen schoolspaarbanken bestaan, te wederleggen op gronden aan de ervaring ontleend. De schrijver komt, na mededeeling van een aantal feiten, tot de volgende conclusiën 1°. dat zeer vele kinderen inet opgewektheid sparen, zonder tot gierigheid te vervallen; zij durveu gerust nog een cent voor een appel of andere vrucht te besteden 2°. dat de meesteu het doel van het sparen zeer goed begrijpen 3°. dat aan zeer vele ouders een groote weldaad wordt bewezen, door hen op een gemakkelijke wijze in de gelegenheid te stellen, zeer geringe bedragen te bespareu 4°. dat het onderwys door het sparen volstrekt niet behoeft te lyden 5°. dat de opoffering van tijd van den kant des onderwijzers betrekkelijk gering behoeft te zyn. Volgens het Hbl. loopt iu den Haag het gerucht, dat de prins van Oranje voornemens zou zijn binnen kort onze O. I. bezittingen te bezoeken. De uitvoerige prospectussen en aanplakbilletten van de Algemeene Vergadering der tloLlamdsche Maat schappij van Landbonto en van de tentoonstelling en de volksfeesten, die bij die gelegenheid van 15 tot 19 September te Alkmaar zullen gehouden worden, zijn in het licht verschenen. Zaterdag 15 September wordt de tentoonstelling van voortbrengselen en werktuigen geopend. Dien avond en Zondag-middag en avond muziekuitvoeringen door het stedelijk muziekcorps en de stafmuziek van het 4e reg. infanterie. Zondagavond in het hotel Toelast vergadering van belangstellenden ter bespreking van de inzending van vee op de a. s. Wereldtentoonstelling te Parijs. Maandag heeft de opening plaats van de tentoonstelling van vee en pluimgedierte en Dinsdag ten 12 ure wordt in het kerkgebouw der Evang. Luther- sche gemeente de Algemeene Vergadering gehouden. Beide die dagen zuilen worden opgeluisterd door muziekuitvoeringen, o. a. vaA de vereeniging Concordia door een tooneelvoorstelling van de rederijkerskamer Bilderdijk en door harddraverij in den Stads Hout, dei Maandags door de vereeniging Bendracht maakt machtdes Woendag» door de afdeeling „Alkmaar" der Holl. Maatschappij van Land bouw,die een prijs van f 00 heeft uitgeloofd, terwijl de le en de 2« premie, ad/ 200 en 100, worden uitgeloofd door de Alk- maarsche vereeniging Eendracht maakt macht. Op een nader te bepalen avond, afhankelijk van het weder, zal een deel van den Stads Hont geïllumineerd worden. Blijkens het verslag omtrent de verwachtingen van deu oogst in de provincie Noordholland voor het jaar 1877 is van bijna alle granen en handels- gewassen eene goede, van enkele eene zeer goede opbrengst te verwachten. De boekweit belooft een oogst als in geen jaren is verkregen; het vlas be looft geen ruim beschot; erwteu eu boonen hadden hier en daar nog al vtn ongedieite te lyden. Van de aardappelen wordt een ruime oogst ïerwacht. Ziekte is tot nu toe bijna nergens te bespeuren de in den laatsten tyd gevallen regen heeft echter, naar het schijnt, een nadeeligen invloed op het gewas uitgeoefend. De hooiteelt is dit jaar bijzonder gun stig, zoo in qualiteit als in quautiteit; de toestand van het graaland is mede zeer bevredigend. Tuin vruchten waren er in voldoende mate,maar nacht vorsten in de maand Mei hebben alle 'hoop doen verdwijnen op eene goede opbrengst der appelen en peren boom en. Ook in het West land neemt de bekends aard appelziekte zeer toe. Men is nu bezig met bet rooien van vroege pootaardappelen en zij, die onder 5 HL. alechts 2 HL. kwaden hebben, mogen zioh onder de gelukkigen rekenen. Zelfs zyn er (hoewel gelukkig sleohts zeer enkelen) die de aardappels maar laten uitploegen, omdat zij de moeite en kosten, aan het rooien besteed, niet kunnen goedmaken. Ook iu de late aardappelen vertoont zich de ziekte ea het laat zich aanzien dat, bij den weerstoestand, dien wij in den laatsten lijd hebben, het kwaad zeer zal toenemen. De zieke aardappelen worden voor de stroopfabriek gekocht a 50 ets. per HL. De bekende C. S. Nicolaas, wonende te Rotterdam indertijd door de rechtbauk te Gorinchem veroordeeld wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, schjnt zich, na zijn straf te hebben ondergaan andermaal aan dezelfde overtreding te hebben schuldig gemaakt, ditmaal te Krimpen a/d I/sel en te Capelle a/d Usel' Hij is door de rijkspolitie opgespoord en een aantal me- dicijnen, door hem afgeleverd, zijn in beslag genomen. De kortste reis van Harliugen naar Riga en terug deed dezer dagen het schip Fictorianl. in 31 dagen, waarvan 4 door slecht weer verloren gingen. In Amerika wordt over het algemeen het „han gen" zoo slecht uitgevoerd, dat de misdadigers meermalen een langzamen en moeielyken dood sterven, Een moordenaar, Guidry genaamd, die den 25n Juli te Nieuw-Orleans werd opgehangen, was echter zoo gelukkig oogenblikkelyk te sterven doordien hy de beschikkingen voor zyue terechtstelling zelf bestuurde. Toen Guidry, die een bizonder gevaarlijk moordenaar was, het schavot beklom, bekeek hij eerst den strik, waaraan hy zou gehangen worden, en bevond dezen te kort „De val," zeide hy tot den sheriff, „zal niet voldoende zijn. Ik verlang een behoorlijken „halsbrekenden val, van ongeveer tien voet." De sheriff deed onmiddellyk de noodige stappen om sau dit verzoek te voldoen, en de strik werd op de gegeven lengte gebracht en den delinquent om den hals geslagen. Guidry maakte nog eenige spottende aanmerkingen, dat men in Amerika niet eens de kunst van „hangen" verstond; dat de strik te naat^ was en de knoop aan de verkeerde zyde zat De sheriff nam ook deze aanwyzingeu in' acht eu trok den veroordeelde de kap ovez het hoofd. Guidry brak hierop in een uitbuudig gelach uit, omdat, zooals hij zeide, de kap zoo dun was, dat men er doorheneu kon zien. Toen eindelyk het luik viel, stierf de misdadiger oogenschijnlijk zonder pyn of doodstryd. Zekere C. T., oud 59 jaar, hersteld uit het Zieken huis te Leiden ontslagen zijnde, vertrok Dinsdag middag van daar met de schuit naar Haarlem. Toen hij te Haarlem was aangekomen, bemerkte hij, dat een schip, dat zeer zwaar beladen was, bijna niet onder de Zijlbrug door kon varen. Hy kwam daarop den schipper te hulp, doch had het ongeluk tusschen de brug en de lading beklemd te geraken, waardoor de borstkas vrij ernstig werk gekneusd. De man moest, in plaats van naar *ijue woning te kunnen gaan, naar het Gasthuis te Haarlem worden overgebracht. Vinden wij doorgaans overvloedige aanleiding om in dit Weekblad de Kolonie Suriname te bespreken, ditmaal aal ons opstel niet de Kolom* maat' de rioier Suriname gelden. Eene teer boeiende, ea voor den historical niet minder den voor den geograaf belangrijke studie over die rivier treffen wij aau in bet tijdschrift van bet Aardrijkskundig Genootschap, en wel in eene voordracht in de vergadering van dat Genootachap te Amsterdam op 7 April detea jaers uitgesproken door den kapitein der infanterie G. P. H. Zimmermann. Alvorens aan deten spreker het woord werd gegeven, werd een jaarverslag van dn toestand en de verrichtingen van het Genootsohap over bet jaar 187677 uitgebraoht. .lieer dan vroeger," too leten wjj daar, .werd in den loop .van dit jaar de aandacht van het Bestunr bij onie .Kolonie Suriname bepaald," In antwoord op een aan den Gouverneur gericht verzoek, ontving het Bestuur de toezegging dat een afschrift van het rapport van den heer Loth aangaande eene in Sep tember 1876 door hem volbraohte expeditie tot het traeeren van eene gemeenschap te land tusschen de Suriname en de Marowyne, aan het genootschap zon verstrekt worden, vergezeld van eenige kaarten. .Thans »is tevens," zoo vervolgt het verslag, .een kaart der „rivier de Suriname in bewerking, die door 't Ge- „nootschap zal gepnblieeerd worden, van de hand van „denzelfden heer Zimmermann, wien wij straks het „genoegen tullen hebben over die 'rivier het woord „te hooren voeren." Wij verheugen one in het vooruitzicht vnn de publicatie van die kaart, wel verzekerd dat zij evenzeer voor de betronwbeerhrid ven de redevoering zal getuigen, ala deze getuigen zal voor de bevoegdheid der redenaare ora, wat by sprekende beschreef, met de trekpen aanschouwelijk te maken. Ten einde ons inmiddels, onder het lezen van die redevoering het genoegen eu de hulp te vereehaffen welke het volgen van eene reii- of plaatsbeschrijving op de kaart oplevert, hebben wij eene oude kaart van Suriname' ter hand genomen, te weten die van het werk van Philip Fermin: „Nieuwe algemeen „beschrijving van de Colonie van Suriname" Har- lingen 1770. Daar zijn aan beide oevers van de rivieren de verschillende plantagiën, destijds in exploitatie, met nummers, verwijzende naar eene volledige naamlijst aangeteekend. Met uitzondering van enkele benamingen van latere dagteekening, hebben wij, in die kaart, de reis van deu heer Zimmermann van uit zee tot aan de Sarakreek, waar de Suriname ophoudt bevaarbaar te ziju, kunnen mede maken. Van Braamspunt lang het fort Nieuw-Amsterdam, de aan de Nederl&ndschc Handelmaatschappij behoorende plantage „resolutie", de plantages Dordrecht, Gejjersvlijt, Jagtlust, geleidt de neer Zimmermann zijne hoorders naar Paramaribo. Maar hij gunt hun daar geene lange rust. Hy wil de rivier zoo ver mogelijk opvaren, een tocht van 73 geografische mijlen, maar dien hy ons veraange naamt Uoor velerlei geschiedkundige herinneringen en door het aanwijzen van verscheidenheid in natuur- tooneeleu, waaraan de meer oppervlakkige reiziger doorgaans slechts eene vervelende eentoonigheid weet toe te schrijven. De landing van den Franschen admiraal Cassard op de Suikerplantage Meerzorg in Ootober 1717, de stiehting dóór de Engelseheu in 1630 van een fort op de plantage Waterland, de expeditie run 1867 naar Rac a Rac, deze en derge lijke bizonderheden vinden wy in menigte bij het reisverhaal ingevlochten. Even voorbij den nu ver laten post Gelderland, wijst ons de beer Zimmermann de voormalige Joden-Savanna aan, waar nog slechts de allengs tot ruïne vervallende synagoge als gedenk- teekeu staat van het gastvrij toevlugtsoord, 't welk hier de Moor Spanjaarden en Portugezen tot iu Brazilië vervolgde Israëlieten vonden. Maar behalve deze historische waarde beeft die plaats nog hare pittoreske)en geologische merkwaardigheid. Van uit de lage èn boschrijke alluviale gronden verheft zich deze Savanna als eene hooge, met wit kwartszand bedekte vlakte, en van hier „beginnen zich" sehryft de heer Z. „do oevers der rivier allengs anders voor „te doen. Men ontwaart al minder het lage land, „de boorden worden iets hooger, het landschap meer „heuvelachtig, het geboomte zwaarder; er is meer „verscheidenheid. De zeewinden door het aanzienlijk „boomgewas gebroken, verliezen hunne kracht; de „afwisaeling van eb en vloed gaat te niet; het water „wordt zoet en drinkbaar; hier schynt de grens te „zijn ran bet by hooge tijen, door den Oceaan opge stuwde zilte water." Verder opvarende, gaat men meermalen uitgestrekte Savannas voorby, én ziet men aan de oevers, de ledige hutten van verlaten Indianen-kampen, ver laten, niet zelden uit vrees voor den ronddwnlenden geest van een afgestorvene. Waar men de voor malige plantage Phedra nadert, begint de gronds gesteldheid merkbaar te veranderen en vertoont zioh diorieth in den vorm van ronde heuveltjes, van 17 tot 70 meter boven den granietbodem uitstekend. De oppervlakte van de diorieth is geheel verweerd en vormt een by uitstek vruohtbaren bodem, over eene oppervlakte van vele mijlen bedekt met brnin ijzererts, waaruit de heer Z. vermoedt dat zeer gemakkelijk ijzer zou gewonnen worden. Verder de bochten der rivier volgende, bereikt men de monding der Maréchalskreek, aldus genaamd naar een Engel seben kapitein die, in 1630, de rivier tot dat punt zoa hebben opgevaren. Steeds worden de oevers hooger, het hout zwaarder en het vaarwater ineer belemmerd door ondiepten en rotsblokken. Tegenover de voormalige plantage Moederzorg ontmoet men het eerste boschnegerkamp. De boschnegerbevolkiug aan deze boven-rivier wordt geschat op 6000 zielen. Oorspronkelijk weggeloopen slaven, waren zy vele jaren de schrik der kolonie. In 1761 werd op den voonudigen grond Auka een vredesverdrag met hen gesloten, en nu leven zy van landbouw, jaeht en vissoherjj, en van den verkoop van het hout dat zij op vlotten naar Paramaribo brengen. Eindelyk bereikt men dep zoogenaamden Blaanwen Berg om trent 175 meters hoog en grootendeels bestaande uit groen-steen, overgaande in diorieth en andere ijzerhoudende verweerings-prodnoten. Van zijne kruin heeft men een sohoon vergezicht, en wel in het Z.Z.W. hooge bergen, waar achter bij helder weer en met gewapend oog, nog hoogere toppen zijn te zien „die tot aan de wolken reiken."' Na nadert men de vermoedelijke goudvelden, de in 1742 aan „de Mineraal-oompaguie" geconoedeerdc gronden van ongeveer tien mylen omtrek, tueeoheu Berg-en-daal en Victoria. Men vond er porselein- aarde, ijzererte, lood en eenige sporen van goud en iQver, maar alles in te geringe hoeveelheid, zoodat, na verloop van zes jaren, van de onderneming werd afgezien. Een paar uren varens boven Viotoria stort de 8arakreek hare wateren in de Suriname, die nu weder breed is, maar vol klippep, eilanden en zand banken. De oevers der Sarakreek worden door de Auoaner-bosehnegers bewoond. Tot op vier dagreizen boven den mond der 8arnkreek liggen de dorpen der Saramaeca-busehnegers. Hier levert de vaart, wegens ondiepten, klippen en banken, vele moeielijkheden op. Bij zware regentijden is de waterstand hier soms wel 10 meter hooger dan in den droogen tijd, en de snelheid van den stroom boven alle begrip. Vallen er zware regeubuijen in de bovenlanden, dan kan het water in één nacht wel 3 meter wassen. „Verder," zoo sprak de heer Z., „zullen wij de rivier „maar niet opgaan. De onwil en het wantrouwen „der boschnegers vergrooten veel de moeielijkheden „der reis, die zonder hunne hulp onmogelijk is. „Verder dan de Sarakreek zijn nog maar weinig „Europeaueu de Suriname opgevaren. Daar schuilen, „in ongenaakbare eenzaamheid, die luie en sluwe stammen ber boschnegers" (de heer Z. bedoelt bier zeker andere dan die waarvan wij straks vernamen da: zy van landbouw, jacht, visehrangst, alsmede van het vellen en afvoeren van bont leefden) „wier „schamele woningen zich onmerkbaar verliezen in „het onmetelijk^, ongerepte, ondoordringbare woud „het oorspronkelijke, ontzaggelijke woud, dat in ziju donkere diepten zoo Vele geheimen verbergt." De- heer Ziminerraann voegde aan zijne, alhier siechta in breede trekken gevolgde, beschrijving van de Surinamrrivier, nog eenige mededeelingeu toe, aangaande de thaas zoo bemoedigende uitkomsten der goud-industrie. Welk eene vlucht die industrie, door de maatregelen vau het Koloniaal Bestunr be gunstigd, thans reeds genomen heeft, kan hieruit blijken, dat er, tot opsporing en productie van goud, tot in Alei 1876 reeds 210,000 beotaren a 10 cents per hectare 'a jaars iu pacht waren gegeven, voor de koloniale kaa eene jaarlijksche iukomst van 21,000 opleverend^- en dat, gelijk de Gouverneur in zijDe openingsrede van 8 Mei jl. aan de Koloniale Staten van Suriname mededeelde, van 1 Januari tot 4 Afei dezes jaars, alleen per Fransche mail voor 90,000 aan goud was uitgevoerd. Deukt men daarbij de niet in cyfers bekende uitvoeren via Deraerara, en hetgeen b. v. als spaarpenningen van de Chineezen, in Suriname blijft, dau zal men het wel met den heer Zimmermann eens zijn, „dat bier schatten verborgen „liggen, die in staat zijn om Suriname weder tot wel vaart te brengen." Ten volle vereenigen wij ons met zyne meening, waar hij zegt „Geen twyfel of „het vinden van veel goud aan de oevers dezer rivier, „die hartader als het ware des lands, en in het al- „gemeen het aanmoedigen van de gondontginning „zal aan de geheele kolonie nieuw leven byzetten, eu „kan voor Suriname dezelfde goede gevolgen bebben „ala voor California, Australië, Zuid-Afrika, namelijk „dat daardoor vele aibeidakrachten naar bet land „worden gelokt, die er blyven en tot ontwikkeling „er van bijdragen zullen, ook nadat het edel metaal, „dat hen er heen deed stroomen, niet meer in groote „hoeveelheid wordt gevonden." Iets verder„want „werkkracht, ziedaar de eenige groote behoefte van „Suriname. Rijk begiftigd met alles wat de natuur „kan geven, is bet arm aan datgene wat het alleen „in staat kan stellen voordeel te trekken van deze „gaven." En eindelijk met dit zijn slotwoord: „Laat „ons hopen dat Suriname spoedig worde wat het, „door de natunr, door zijne ligging, door den onuit- „puttelyken rijkdom van zijn grond, vermag en het „ook wezen moet en kan: een welvarend en voor „Nederland rijk gezegend land. De heer Zimmermann was een van de vele ver dienstelijke officieren die wjj het voorrecht hadden in Suriname bij de aldaar dienende troepen te leeren kennen. Het is ons bekend dat hjj er, in de burgerij zoo wel ais bij zjjne kameraden, vrienden verworven heeft, die, met niet minder genoegen dan wy zeiven, dezer dagen zjjne verheffing tot den rang van kapitein zullen hebben vernomen. Gaarne tellen wjj hem onder degenen die, na eenige jaren landsdienst in de kolonie, naar het Moederland teruggekeerd, alhier de belangen van Snriuame blijven behartigen en annbevelen. Zijne getuigenis aangaande dut gewest, even vrij van eigenbelang als van partjjgeest, zal in het Aardrijkskundig Genootschap niet te vergeefs zijn uitgesproken, en wij vleien ons dat de bladzijden van het tijdschrift, de verhandeling van den heer Zimmermann bevattende, de aandacht van veis aan zienlijke en invloedrjjke leden des genootschaps trekken zullen. C. S. Konstailtinopel, 31 Aug. Eene dépêche uit Schumla van den 30n meldt- Eene kolonne onder Salem-Pacha rukte van Eski-Djuraa op en trok bij Jaslar over de Lomzij wierp de Russen terug, die na korten tegenstand van de Lom wegtrokken. Nedjib-Paoha rukte van Rasgrad naar Torlak op, viel de Russen aan, wierp ze terug en vermeesterde twee kanonnen. Een groote slag ia aanstaande. De Turken beginnen het offensief langs de geheele linie. Parijs, 31 Aug. Heden is Gambetta root den rechter van instructie verschenen, die hem de geïn crimineerde passages zijner rede voorlas. Garabetta antwoordde, dat hij naar Rijssel was gegaan met het stellige besluit om eene politieke rede te houdeu, die de toestand hem toescheen noodzakelijk te maken. Hij kwam er met nadruk tegen op, dat hij een persoon zou hebben willen aanvallen. WGenen, 31 Aug. De Politischc Correspondenz meldt uit Belgrado van heden Ingevolge eene ukaze van den Vorst is een» legerorder verschenen, waarbij de ordre de bataillc van het Servische leger wordt openbaar gemaakt. Die ordre de hataille bevat vele vernieuwingen. GEBOREN29 Aug. Pieter Cornells, ouders P. Rietkerk en A Voordewind. 30. Gerardus Adrianus, ouders A. T. Meijers eu J. M. van Waas. Beroardus, ouders J. Furrer e? C. A. Zinkhaan. OVERLEDEN: 31 Aug. C. Weidemn, 2 m. 1 Sept. A. J M. van der Ring, 7 m. E. Broer, 12 j ONDERTROUWD.- 30 Aug. J. Peters, 38 jen J. Janssen, 33 j. D. de Jong, 19 j. en J. Verboef, 19 j. GEHUWD: 30 Aug. A. Kooppert en H. C. Alblas. V Heden nacht overleed onze jongste lie veling ABIE JOHANNES MARIN US, in den ouderdom van bijna acht maanden. P. van den RING. M. VAN DEN RING— Exat-to. Gouda1 September 1877. VERLANGT TEGEN NOVEMBER EENE van goede getuigen voorzien. De ondergeteekende heeft de eer te berichten dat hij DONDERDAG 6 SEPTEMBER a s. Gouda met zijne Artikelen zal bezoeken en alsdan te spreken of te ontbieden zal zjjn by Mejufvrouw de Wed. A. HARDIJZER, Socië teit Vrede beste op de Markt. 's Haoe. Opticien. tegen 1 October, een GEMEUBILEERDE KAMER met Slaapkamer of Alkoof. Adres met franco brieven onder letter X aan het Advertentie-Bureau van A. KOK Comp Boekhandel te Gouda. Wordt op aannemeljjke voorwaarden TE HUUR aangeboden voor een Klein Gezin een Franco brieven onder letter H.,' aan het Bureau van dit blad. y EN (gelijk aan het Fransche) bereid door Apotheker te prjj»' per Flachn l.BO. Verkrijgbaar te Goud# hij J. C.^ËLDÈNFtÏK.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2