Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. HT. ÊN, en Wurtem- A >1 1877. N? 2032. BINNENLAND. ltiee, SËsT ling te Parijs aeon by Chs. N, Coiffeurs. 4 eesmiddelen, BUITENLAND. Woensdag 5 September. MS' ir r ïit iZOOV’, y Zonen, 1 Hitllenlandsch Overzicht. 'Bi d-Holland i. FEN bij H* IVj-I 1 van f 26 fflesschen, erzonden. SM T LZ. z KI y I ii De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. i' 'HLii riep weder Five Gambetta UKMA5. «X worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommera VIJF CENTEN. ADVEETENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS Inid-HoUand zant. - iederen 1AAG8CHE IJE Cz; enommeerde De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per driemaanden is 1.75, franco per post 2. ten autte te len, schuren, enz. enz. is ten van den ren, alsmede t Ijjden, dat welke in de die plaatsen tsen binnen it tot heden s voldoende, je gebruiks- GOUDSCHE COURANT E L Nederland en verkrijgbaar Botermarkt. rw van 4 irden afgele- cjes van vijf, m Ned. on»i Prjjs, voor- jens de Wet eerde orders >uda. d, Bruin en vlekken, als en het bevalt i de betaalde Nivernais wegens het overdrukken uit het Bulletin den Communes van een voor de 363 voormalige af gevaardigden beleedigend artikel. De rechtbank van Nevers heeft de Nivernais veroordeeld tot betali ig van 500 franken schadevergoeding aan ieder der drie genoemde heerenzij heeft dus uitgemaakt dat de reactionaire dagbladen niet ongestraft bejeedigende artikelen tegen de republikeinsche afgevaardigden kunnen opuemen en zich niet kunnen verschuilen achter het officieele karakter van het Bulletin des Communes. De rechtbank van Nevers heeft aan het kabinet de Broglie een ernstige les gegeven. GOUDA, 4 September 1877. Hedenmiddag ten 12 uur werd ter gelegenheid van de veijaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje door de alhier in garnizoen zijnde Infanterie eene parade op de markt gehouden. Wij vestigen de aandacht onzer stadgenooten op achterstaande advertentie, waarbij zij die nog lid willen worden van het Nederlandsch Tooneelverbond, worden verzocht zich op te geven vóór 10 September e.k. Het Tooneelverbond is ook hier ter stede geen vreemdeling meer, men kent zijn streven, men is op de hoogte van zyn doel: "Veredeling van het Nederlandsch Tooneel, als een middel tot Volksont wikkeling." De tijd is voorbij, dat men iu eene tooneelvoorstel- ling niets anders zag dan eene geschikte gelegenheid om een avond te dooden, een aardige tijdpasseering voor den gegoede, een welkom tijdverdrijf voor den leeglooper. Men is tot de bewustheid gekomen, dat een goed tooneelspel, goed opgevoerd, een uitstekend middel is tot het verschaffen van goede indrukken voor het gemoed, tot veredeling van het hart, tot ontwikkeling van den goeden smaak. Derhalve, dat een ieder die begrijpt, wat het Too neelverbond wil, die weet wat het reeds deed, toe trede tot die vereenigingf Zaterdag 15 September wordt te ’s Gravenhage de algemeene vergadering gehouden; achten wij het een geluk, dat Gouda behoort tot die gemeenten, waar een afdeeling van ’t verbond gevestigd is, wij zouden gaarne zien, dat op die vergadering kon worden medegedeeld, dat ook hier het ledental steeds toeneemt. Bij het voortgezet concours van den Ned. Schaak bond is de uitslag der nieuwe partijen om de 2e, 3e en 4e prijzen als volgt geweest: De heeren Messemaker en Stolte behaalden elk ll/2 winstpunt, zoodat de 4e prijs aan den beer Ver aart is gebleven, de heer Stolte won daarop een beslis sende partij van den heer Messemaker, zoodat laatstbe- doelde den 3n prijs, de heer Stolte den 2n wqn. Van de vier prjjzen zyn er twee door Haagsoho schaakspelers gewonnen. t Nu het badseizoen zoo goed als geëindigd is en zelfs de gehardste zwemmer langzamerhand het water „koud" gaat vinden, en dus de stedelijke bad- en zwemschool weldra gesloten zal worden, is het geschikte oogen- blik daar, om te beoordeelen in hoeverre het besluit van den gemeenteraad, bij den aanvang van dit seizoen genomen, om de zwemschool voor minvermo- De laatste berichten van het oorlogstooneel deelen mede, dat er niets van belang is voorgevallen. De Turksche Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de vertegenwoordigers van Turkije in het buitenland een nota gezonden, waarin hij meldt, dat de Montenegrynen de dorpen Staritcha en Bala, tusschen Kolachine en het station van Novikovatch, hebben in de asch gelegd on onderscheiden gruwelen gepleegdde beschuldiging wordt gestaafd door den Kaimakan van Kolachine, den militairen bevelhebber aldaar en den gouverneur van Novibazar. De Soleil zegt, dat de Maarschalk-President wel te Bordeaux eene politieke rede zal houden, maar dat deze rede niet het karakter zal hebben van een manifest, zooals vrij algemeen geloofd werd. Wel zal de Maarschalk een manifest tot de natie richten, maar dit zal eerst openbaar gemaakt worden bij de opening van de verkiezingsperiode. Het zal in *t Journal Officiel verschijnen den dag na de afkondiging van het decreet tot bijeenroeping der kiezers, en’ zal tegelijkertijd in al de gemeenten van Frankrijk worden aangeplakt. Te Antwerpen wordt dezer dagen gehouden het congres voor de codificatie van het volkenrecht, dat verleden jaar in den Haag bijeenkwam. Ook thans houdt het zich bezig met zeer belangrijke vragen van internationaal recht, zooals averij-gros, bankroet, verdragen, blokkade, oorlogscontrabandc, algemeene vrede en zelfs met de regels, welke de betrekkingen der christelijke volken met de niet-christelyke volken moetén besturen. Bekwame 1 en aanzienlijke mannen uit verschillende landen nemen er deel aan, en iu het Comité zitten, behalve een gewezen lord-kanselier van Ierland, drie pacha’s en een lid van de academie te Petersburg. De Echo du Parlement geeft toe, dat rtien niet dan met eerbied spreken kan over zulke verheven onder werpen en zulke aanzienlijke personen, maar vraagt of dit congres van internationaal recht geen bittere ironie is in een tyd, waarin moord, roof en wreed heid van allerlei aard wordt bedreven tusschen Euro- peesche volken? De codificatie van het volkenrecht en vooral de beraadslagingen over averij-gros maken een zonderlingen indruk, nu de pers vaik geheel Europa zich bezig houdt met de vraag, wie van de twee - oorlogvoerende natiën ’t meest averij lijdt van zijn vijand en wie de meeste ooren en neuzen snijdt van zijne tegenpartij. ’t Is waar, dat dergelijke beraadslagingen de aan dacht het meest trekken, wanneer de menschen in vrede leven. De stem der wijzen wordt niet gehoord bij ’t bulderen van *t kanon en ’t overleg der vredelievenden vindt weinig belangstelling onder de toeschouwers van een bloedige tragedie. Toch verdient het geloof in een betere toekomst sympathie. Houdt men zich elders bezig met het codificeeren der barbaarschheid, schroomt men er niet geweld te stellen in de plaats van recht met een glimlach over de naïviteit dezer wijsgeeren zal men dat gevaar niet bezweren. F R A N K R IJ K. Vitte GambettaFive la republiqueweerklonk hot Vrijdag voor het paleis van justitie te Parijs toen de groote republikein voor de trap van de aldcelingcorrectioneele politie, uit zijn rijtuig stapte om door den rechter van instructie, den heer Rangon, te «vorden verhoord. Hij werd vergezeld door den advocaat Sandriqyei en den gérant van de Republique Frauqaise en onmiddellijk omringd door een menigte advocaten in ambtsgewaad aan wien hij eenige in lichtingen vroeg omtrent den persoon van den heer Bangon, dien hij niet kende. De deuren die toegang gaven tot den couloir van de rechters van instructie waren gesloten en zelfs werden de advocaten en verslaggevers niet toegelaten. Precies te twee uur werd de heer Gambetta binnen geroepen en 25 minuten later kwam hij weder uit het kabinethij werd toen geleid naar het plein van de concergerie, hetwelk op dep Quai de l’Hor- loge uitkomt, alwaar zijn rijtuig hem wachtte. Men had dezen maatregel genomen om ovaties te voor komen. De intusschen talrijk aangegroeide menigte snelde naar het rijtuig en riep weder Five Gambetta Five la Republique Op den Boulevard en in de geheele omgeving van hetpaleis was een sterke politiemacht aanwezig; de agenten hadden post gevat op de trottoirs en de posten in het paleis waren versterkt. Daarenboven waren alle speciale wachten van het paleis opgeroe pen, wel een bewijs hoezeer men vreesde dat de populariteit van Gambetta aanleiding zou kunnen geven tot een ernstige volks-demonstratie. Alles is echter in goede orde afgeloopen. Volgens de inlichtingen van de Temps heeft het verhoor slechts ongeveer 20 minuten geduurd. De rechter van instructie had den heer Gambetta de geïncrimineerde passages uit diens rede voorgelezen, en uit de keus daarvan bleek, dat men hem be schuldigde van beleediging van den maarschalk en van de ministers. De rechter vroeg of de teer Gambetta erkende medeplichtig te zijn aan de.open baarmaking zijner rede. Hij antwoordde dat hij naar Rijssel was gegaan om een politieke rede uit te spreken, die hij met het oog op den bestaanden toestand noodzakelijk had geoordeeld, maar hij verklaarde ten stelligste nie mand, wie dan ook, te willen hebben beleedigen of belasteren. Voorts erkende hij zijne rede aan den hoofdredaoteur van de Republique Franqaise ter open baarmaking te hebben ter hand'gesteld en verklaarde de volle verantwoordelijkheid voor die openbaarma king op zich te nemen. Het geheele verhoor had op de meeste beleefde wijze plaats gehad. Naar men verzekert heeft de heer Gambetta af gezien van zijn voornemen om persoonlijk zijne zaak te verdedigen, maar zou daartoe twee van de voor- naamste advocaten der Parijsche balie hebben uit- genoodigd, de heeren Jules Grévy cd Allou. De' reden dat de zaali bij de rechtbank te Parijs en niet bij die' te Rijssel wordt vervolgd moet hierin worden gezocht dat in het laatstgenoemde geval geen definitieve uitspraak voor de verkiezingen zou kunnen worden verkregen wegens de lange termijnen tot dagvaarding voor de te Parijs wonende beschul digden. Nu de zaak in de hoofdstad aanhangig is gemaakt, heeft men korte termijnen en kan de uit spraak spoedig volgen. Intusschen heeft de regeering van de zijde der rechterlijke macht een nieuwen slag in het aangezicht gekregen!. Door de heeren Cyprien Girerd, Gudin en Turigny, voormalige republikeinsche afgevaardig den, was mie aanklacht ingesteld tegen bet dagblad

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1