Kol oniën. Laatste Berichten. ADVERTENTIËN. Te Huur gevraagd Inhoud van Ceres. Burgerlijke Stand. Een bekwame Naaister geuden kosteloos open te stellen gedurende eenige uren vau den dag; een gelukkig besluit mag genoemd worden, Daar het besluit slechts voor één jaar gold bij wijze van proefneming, zal trouwens de zaak weder iu den raad moeten ter sprake komen en beslist worden of de zwemschool voortaan steeds kosteloos toegang zal verleenen aau hen, die op zekere uren van den dag gelieven te komeu. Dit is zeker, het genomen besluit is door velen met onvermengde vreugde vernomen, van de vergunning gratis te zwemmen is een zeer druk gebruik gemaakt, vóór het bepaalde uur stoudeu veelal reeds verscheidene liefhebbers te wachten op den klokslag die hen toe gang zou verleenen en voortdurend was de toeloop groot, als het weer het slechts eeuigszins toeliet. Terwijl dus in zoo verre bestendiging vau den maatregel verdient aangeraden te worden, moet echter nog een tweede vraag beantwoord, nl. deze: Heeft het zwemmen der niet betaleuden invloed uitgeoefend op dat der betaleuden Met andere woordenHeeft de kostelooze openstelling hen, die tot heden gewoon waren te zwemmen daarvan teruggehouden. Het is zonder twijfel wel van eenigen invloed geweest, sommige lieten zich inderdaad terughouden door de gratis-openstelling der zwemschool en enkele die vorige jareutgewoon waren, zoo nu en dan een bad te nemen, lie&ft^lit nu na, teruggeschrikt door het denkbeeld vau iu 'tzelfde water te gaan met: //Janen allemau,* doch verreweg het grootste gedeelte der zwemmers bleef de inrichting broeken, daar zy terecht inzagen, dat het water niet slechter waê geworden dan vorige jaren, maar integendeel door de verbetering aan den stroom aldaar in het begin van dit jaar aangebracht, veeleer heter. Het besluit van den raad moet alzoo nadat het een jaar in werking is geweest een goed besluit genoemd worden. Alleen ware het weuschelyk dat in de uren, waarop de gratisopenstelling plaats had eenige wijziging werd gebracht. Z^j toch, die entree betalen komen liefst vóór het uur, voor de uiet-betaleuden bestemd en in de week is daarvoor dan ook alleszins gelegenheid, daar men van 7 tot 12 uur de inrichting tot zijn dispositie heeft, doch des Zondags laat dat iets te wenschen over. Dan kan er nl. kosteloos gezwommen worden van 10 tot 2 unr, waardoor tie beschikbare tijd voor de betaleuden slechts die vóór 10 uur 's mor gens cn dus te zeer beperkt is. Om die reden schijut 't wenschelijk dat des Zondags van 12 tot 4 de kostelooze openstelling plaats had, wat te eer kan ingevoerd, daar ook de onvermogende Zondags tijd heeft op die uren te zwemmen. De rechten van de geabonueerden vorderen dat, en hopen wij dus aau de eene zijde, dat het besluit van den raad tot kostelooze openstelling der zwem school een voortdurende maatregel zal worden, aan den anderen kant is het zeker gewenscht, dat de toe- gaugsuren des Zondags veranderd worden als boven is aangegeven. Het is geen ongewoon verschijnsel dat er eenigen tjjd voor de behandeling der Gemeente-begrooting adressen iukomen van gemeente-ambtenaren ver zoekende verhooging van bezoldiging. Zoo vroegere jaren, zoo ook dit jaar, nu de agenten van politie zich tot den Kaad hebben gewend met een dergelijk verzoek. Er is werkelijk wel eenige reden voor den Gemeen teraad om hun verzoek aandachtig te overwegen. Wanneer wij er op letten dat zij slechts genieten een bezoldiging van 425 of 400, naar mate zij agent le klasse of 2e klasse zyn, wanneer wij bedenken dat zy niet alleen dag-dienst maar ook nacht-dienst hebben, wanneer wy eens overwegen wat er behoort tot het behoorlyk vervullen van de taak van een po- litie-agent en dan leze in 't laatste Verslag door Burg. en Weth. overeenkomstig art. 182 der Ge meentewet aan den Baad ingediend dat zij zich zeer goed hebben gekweten van hun plicht, dan moet het erkend dat cy wel «enigszins aanspraak hebben op hooger bezoldiging. De betrekking van pdbtie-agent kan niet zoo maar vervuld door den eersten den besten man die er zich voor opdoet Hy moet zyn een man van stipte eerlijkheid, van goed karakter en zelfs van zekere beschaving, want by komt met allerlei volk in aan raking, tegenover wien hij de waardigheid van zyn betrekking moet ophouden. Tallooze malen wordt hy in verzoeking gebracht zijn plicht niet te doen, want dikwyls alleen met den overtreder der wet, worden hem met zelden aanbiedingen gedaan van geschenken onder voorwaarde van geheimhouding, dat hij zeer vast in zijn schoenen moet staan om niet te bezwijken. V*»'* daarom rust op 't Gemeentebestuur de dure plicht hem zóó te bezoldigen, dat niet een hongerige vrouw en gebrek-lijdende kinderen den vader doen zondigen als politie-agent en hem doen bezwyken waar hem sehoone aanbiedingen worden gedaan zonder gevaar dat het ooit zal worden ontdekt. Het deed ons pijnlyk aan voor eenigen tijd te dat een aan, met de naeht-politie in deze gemeente belast, raoeat worden gearresteerd verdacht van diefstal, wij betreurden dit, maar onze bevreemding nam zeer toe, toen wij uit goeden bron vernamen, dat de bewuste ongelukkige reeds uit een vroegere betrekking ontslagen was wegens een der gelijk vergryp en daarop nachtwachter was gewor den. Het ware inderdaad te wenschen dut men met recht wat voorzichtiger te werk ging en geen ambtenaren bij de politie aanstelde, die toonden zelf het toezicht der politie noodig te hebben Wij halen dit voorbeeld uit onze onmiddelijke omgeving aan om toch te doen zien hoezeer het er op aankomt dat men de politie zóó bczoldige, dat er zich flinke fatsoenlijke mannen voor opdoen, wier reputatie zonder vlek of rimpel is. Vergisseu wy ons niet, dan werd eens vroeger door een der raadsleden het voorstel tot verhooging van de bezoldiging der politie-agenteu gedaan, wij hopen dat nu meerderen zyn gevoelen zullen zijn toegedaan, dan toen en dat de politie-agenten zich wel dra zullen mogen vei heugen in 't „voldoende voedsel waarom zij in hun adres aan den Raad op zoo naïeve wijze vragen. De raededeelingen van de vereeniging het roode kruis betreffende de hulp in den Russisch-Turksohen oorlog bevatten berichten vau den heer Gillot, Voorzitter van het Hollandsch Comité te St. Petersburg. Daaruit blijkt o. a. dat de ambulance, onder leiding van dr. Ti leng, overal door de betrokken autoriteiten hartelijk is ontvangen. Met het oog op den zeer hoog gestegen nood in Azië dringt de heer Giliot op verdere onder steuning aan. Naar aanleiding daarvan heeft het Hoofdcomité hier te lande besloten alsnog 2000 roebels ter beschikking te stellen van het Hollandsch Comité te St. Petersburg, in het vertrouwen, dat het door de afdeelingen krachtig zal worden gesteund. Hef Hoofdcomité doet daarom een nieuw beroep op de comités, met het dringend verzoek, dat elke afclee- ling een gedeelte van hare kas beschikbaar stelle tot verzachting van het lot onzer zieke en gekwetste natuurgenooten in het Oosten. Tengevolge van de dringende aanvraag van den Voorzitter der Turksche vereeniging tot hulp aan zieke en gewonden krygslieden, dr. Arif Beij, heeft het Hoofdcomité bestoten met de eerstvolgende stoom- bootgelegeuheid naar Konstantinopel te verzenden een ruimen voorraad verpleeg- en verbandmiddelen, een en ander een waarde van 4000 vertegenwoordigende. Het Hoofd-coraité ia in Nederland het eenige aan gewezen lichaam dat over gelden en het materieel, ten behoeve van het Roode Kruis geschonken, beschikt, en zorg draagt dat de hulp gelijkelyk onder de oorlog voerende partijen wordt verdeeld. Sedert de vorige opgave zijn ten behoeve der zieke en gewonde krijgslieden in den oorlog tusschen Rusland en Turkije aan bijdragen 1207,50 bij het Hoofd comité ingekomen. De bekende Transvaalsehe protest-commissie, be staande uit den heer Krüger met zijn secretaris en den heer Jorissen, is uit Engeland te 's-Gravenhage aangekomen. Na een verblijf van omstreeks veertien dagen vertrekken de heeren naar de Belgische hoofd stad, van daar naar Berlijn, wellicht ook nog naar Petersburg en daarna naar Parys. Een bezoek aan de Vereenigde Staten is nog onzeker. In Engeland zijn zij zeer beleefd ontvangenlord Carnavon beloofde veel, wanneer men de auneiatie slechts als een afgedane zaak bcsehouwde. j traktement van 900 by na 30 jaren laag. De kerk I doekt niet aan verhooging. Zy heeft slechts oog en hart voor de houders van koeien. Dezer dagen werd op een traktement ran f 900 een predikant beroepen, i wiens tegenwoordige bezoldiging ongeveer 3000 bedraagt. Nu kou de kerk wel eene jaarlijksche toelage geven van 2000, doch dan zou het weiloon der koeien een weinig verhoogd moeten worden en dat zou verschrikkelijk zijn. Daarom is de leus der kerkgeen verhoogingDie niet komen wil, blij?e weg Het kon. besluit vau 9 Febr. 1866, n°. 10, houdende bepalingen betreffende het toezicht op het kerkel. beheer bij de Herv. heeft aau de eerlijke lieden té Haaften, die wenschen dat de fondsen der kerk uitsluitend zullen gebruikt worden tot nut der kerk, de inaeht ontnomen reeht te vinden bij het kollege' van toezicht in Gelderland. Aan dat kollege zou de meerderheid zieh niet storen. Zij weet, gelijk vele kerkbesturen dit toonea te weten, dat de kolleges van toezicht en ook het algemeen kollege zeer weinig te beslissen hebben en meer eene raadgevende dan eene beslissende stem hebben. Genoemd kon. beslnit genomen onder verantwoor delijkheid van de» minister Olivier, it, 6 dagen later, den 14 Febr. door den nieuw opgetreden minister Pické uitgegeven, 't Blijft eene ramp voor de herv. kerk, dat door dit besluit het beheer en het toezicht daarop zooveel te wenschen overlaat. Onder deze omstandigheden zijn de gelegenheden uitstekend ge- sobikt, ora kerkelijke goederen te verduisteren, 't Is zonderling, dat de staat, die diefstal Btraft, er niet aan gedacht heeft, dat hij tot diefstal uitlokte, toen hij een kerk, die meer dan 50 jaren aan den leiband liep, plotseling op eigen beenen liet staan. Niet minder dan 5 personen traehtten zich in de vorige week te Amsterdam in wanhoop of dronkenschap het leven te benemen door in de gracht te springen. Zij bedachten zicb echter en allen riepen om hulp, zoodra rij het koude bad gewaar werden. Als maatregel van bezniniging hebben Borg. ea IVeth. van Zierikzee den Kaad de opheffing der nut- telooze Kamer van Koophandel voorgeateld. Mejuffrouw Mina Kruseman heeft zich naar Napels begeven om daar op het stoomschip .Prinses Amalia» de reis naar Indië te aanvaarden. Bat de kerkelijke goederen en fondsen bij de Hervormden niet altjjd in het belang van de kerk gebruikt worden, is bekend. Hoe men te Haaften met die goederen leeft, dient vermeld te worden. Be kerk bezit aldaar eene uiterwaard van meer dan 70 hektaren, waarop een steenoven staat, die voor eene belangrijke som wordt verhuurd. Be inkomsten bedragen ruim 6900 'sjaars en konden, wanneer men dat wilde, 3009 hooger zijn. Op de uiterwaard worden nl. melkkoeien geweid. Wanneer daar zoo'n 120 koeien bjjeen zijn op die uitgestrekte groene vlakte, levert dat een niet onaardig geziehtdoch daaraan beeft de kerk der Hervormden niet veel. Biecht* 26 ontvangt zy voor weiloon per ■tok. Nn ia dat minsteua 26 te weinig en aizoo geeft de kerk of liever alzoo geven kerkvoogden en notabelen, die byna allen belanghebbenden zyn aan ieder inwoner, die koeien houdt, een aardig cadeautje. Zij staat ieder inwoner toe, tot drie koeien te weiden en eoo verdraagzaam is zy, dat zij niet vraagt, tot welk kerkgenootschap de eigenaar behoort. Ia de waard, ten gevolge van den hoogen waterstand, ongeschikt om te weiden, day wordt het hooi heel rechtvaardig verdeeld. Zoo ontvingen de landbouwers onlangs per koe plot minos 3000 halve kilo's hooi en dat root de voorvaderlijke 26. Be kerk te Haaften is eene weldoende moeder..» voor do koehonders. Doch overigens is zij eene karige matrone. Ken onlangs vertrokken predikant had een Thans wordt aan het Htl. -met volkomen zeker heid" uit den Haag gemeld, nat op dit oogenblik de zeer uitvoerige memorie van beantwoording op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de onder wijswet ter landsdrukkerij is en in den loop der volgende week zal worden rondgedeeld. Volgens de N. K. Ct. is het antwoord der regeering op het voorleopig verslag over de onderwijswet, eergisteren bij de Kamer ingekomen. Bij Kon. beslnit is bewilliging verleeud op de acte van oprichting der naamlooze vennootschap.- Maatschappij tot verhuring van atoomkracht te Botter dam aaugegaan voor 10 jaren, ten doel hebbende het verharen van stoomkracht ten behoeve der kleine industrie, in daartoe geschikte werkplaatsen; kapitaal ƒ50.000 in aandeelen van ƒ1000; Gedurende de eerstverloopen 8 maanden van dit jaar zyn nit de Noordelijke provinciën en uit Over- ijsel naar België en Frankrijk verzonden pm. 200,000 stuks vee. Wanneer men in aanmerking neemt, dat bij den vroegeren vryen in- en uitvoer van vee uit Nederland naar Buitsehland, dat ryk nog ruim zooveel vee invoerde en hoofdzakelijk nit de Noor delijke provineiën trok, dan kan men zieh een denkbeeld vormen, wat én veestapel éu veehandel daar te heteekenen hebben. Be omzet wordt tegen woordig berekend op 600.000 per week en het uitgevoerde vee naar België en Frankrijk op ruim 5,000,000. Het buitengewoon grasjaar, de oorlog in het Oosten en de veeziekte in verschillende rijken hebben den handel in de verschillende ryken zeer doen toenemen. Ook wordt reeds onder strenge controle vee in Buitsehland ingevoerd. Naar men verneemt, heeft de proef met het ton nenstelsel in versohillende wjjken van Utreoht zulke gunstige uitkomsten opgeleverd, dat de meeste bewo ners aldaar dit stelsel zeer in de hand werken en veneweg boven de vroegere privaten verkiezen. Uit andere wyken zyn mede aanvragen voor het plaatsen van een ton ingekomen. Be Amh. Ct. maakt de volgende opmerking: Met zeer veel overleg en elimheid ie de politie, gesteund door de rijksveldwachters te Botterdam,, er in geslaagd te eonstateeren, dat in het koffiehuis de Vlathandel werd gedobbeld. De potballetjes werden als nomrners van eene loterij gebezigd. Er lagen wel zestien gulden op bet biljart toen de dobbelaars op heeterdaad betrapt werden. Dobbelen met potballetjes om een inzet van zestien galden is een strafbaar feit. Waarom speelt men in de Vlathandel ook geen gezelschapsspel inet kaarten of verandert men niet de wet? Nu is het eene ongerijmdheid, dat men mag écarteeren. om duizende guldens in tegenwoordigheid van^de gansche justitie van Nederland, maar straf beloopt als men, in plaats van kaarten, balletjes bezigt en om eenige guldens speelt. Zoo met kartonnen bladen geoorloofd is wat met ivoor of been niet is veroorloofd, waarom dan de dominosteenen niet getroffen? Of maakt het in deze een onderscheid, dat biljartballen rond en de dominosteenen vierhoekig en plat zijn? Dezer dagen hield de commandant van een der compagniën infanterie te Leiden een inspectie over de gesloten kistjes, die de soldaten veelal tot ber ging er op nahouden en liet alle, waarin zich goe deren bevonden, die er niet in behoorden, in het water werpen. Zelfs kistjes van onderofficieren, korporaals en manschappen, die niet bij de inspectie present waren, deelden in hetzelfde lot, en menigeen, die op wacht of gedetacheerd was geweest en, in de kazerne teruggekeerd, wat kaas, boter of andere versnapering meende te vinden, vernam bet verras sende nieuws, dat zyn inventaris in den llijn dreef. Verscheiden dezer kistjes werden door de jongens der kweekschool opgevischt. In Madras is tot tegemoetkoming i 1 de ellende door den hongersnood veroorzaakt aan 919,771 rnensehen werk en aan 1,326,971 onderstand verleend. Be Algemeene Synode der Ned. Herv. kerk heeft de behandeling van het reglement op hst hooger onderwys ten einde gebracht en het reglement defi nitief vastgesteld, om aan de stemming van de leden der provinciale kerkbesturen te worden onder worpen. De voornaamste bepalingen, voor zoover niet reeds vermeid, luiden in hoofdzaak als volgt De Synode benoemt de hoogleeraren uit eene alpha- betisch gerangschikte en met redenen omkleede voor dracht van drie personen voor elke vacature. Deze voordracht wordt opgemaakt door eene Commissie, welker leden gekozen worden door de provinciale Kerk besturen en de Waalsehe Commissie nit de leden van die besturen en hnnne secundi. Ieder Kerkbestuur be noemt daartoe één lid met zyne secundis. De leden dezer commissie worden gekozen voor den tijd van drie jaren, zoodat telken jare een derde aftreedt. Deze zjju herkiesbaar, wanneer zij tydens hunne aftreding leden van een provinciaal kerkbe stuur of san de Waalsehe oommisaie zyn. Die tot eene voordracht heeft medegewerkt, wordt, indien hij lid der synode is, by de benoeming door zijnen secundus vervangen. Als een leerstoel van Hooger Onderwijs vacant wordt, beslist de Synode, en als deze niet vergaderd is, de Algemeede Synodale Commissie, of iu het belang van het onderwjjs een buitengewone vergadering der Synode moet worden samengeroepen ter vervulling van de vacature, en zoo ja, wanneer deze vergadering zul plaats hebben. Uiterlijk vier weken vóór de vergadering der synode, waarin de benoeming van een hoogleeraar zal geschieden, komt de commissie van voordracht te 's Gravenhage bijeen. Ten Aanzien van alles wat tot de vaststelling der voordracht geleid heeft is aan de leden der com missie geheimhouding opgelegd. Den hoogleeraren is aanbevolen, toezicht le honden op het gedrag der aanstaande Evangeliedienaren, en hen in den loop hunner stadiën met goeden raad by te staan. Zy hebben het praesidium by de voorstellen der aanstaande oandidaten tot den Heiligen dienst. Op hnn zeventigste jaar worden de hoogleeraren eervol ontslagen, of zooveel vroeger als dit om lang durige lichaams- of geesteakrankbeid naar het oordeel der synode in bet belang van het onderwjjs noodig geacht wordt. Jaarwedde en pensioen worden hun gevvaarjjorgd tot hetzelfde bedrag als dat van de jaar wedden en pensioenen van de hoogleeraren aan de rijksuniversiteiten. Voor het bjj wonen van de lessen der hoogleeraren, van. wege de Kerk aangesteld, wordt jaarlijks 50 betaald. Vrijstelling van deze Verplichting is over gelaten aan het oordeel der Synodale Commissie, na overleg met de hoogleeraren. De Synode keurt goed dn stelt vast de door hoog leeraren jaarlijks voor 15 Juli aan te bieden lijst der lessen voor hét Volgend studiejaar. Een hoogleeraar, die zich aan plichtverzuim of wan gedrag schuldig maakt, wordt deswege gehoord, en, indien daartoe termen bestaan, door de bjj nitloting op de helft harer leden verminderde synode nit zjjn ambt ontslagen. Komt hij van die uitspraak iu hooger beroep, zoo beslist de geheele Synode definitief. Als de benoeming van hoogleernren voor de eerste maal geschiedt, biedt de Commissie van voordracht aan de Synode een alphabetisch gerangschikte en met redenen omkleede voordracht van een twaalftal, (of, indien ook Amsterdam onder deze regeling begrepen is, een zestiental) aan, waaruit de Synode zes, (of acht) hoogleeraren kiest. Voor 't eerst heeft men dezer dagen te Parijs versch ossen- en schapenvleesch verkocht, uit Amerika met de frigorifigue aangevoerd. Het vleesch was 105 dagen oud. Van buiten ziet het zwart; van binnen is bet versch en ziet het er zeer goed uit. De aanvoer bedroeg 7000 K. G. Dat het vleesch zeer inden smaak viel, bewijst de menigte, die zich van den vroegen ochtend af aan de deuren van hét verkooplokaal verdrong, waar het geconserveerde vleesch gedebiteerd wordt. Alle personen, die er van gekocht hadden, schenen zeer vol daan te zijn over de goedkoopte en over de uitmun tende qualiteit. Als er nu op den langen duur niet te veel kosten van vervoer op komen, belooft dit vleesch een weldaad te zullen worden voor den middenstand en misschien ook voor de sleohter bedeelde klasse. LANDBOUW en VEETEELT: Bezwaren tegen het Durhamvee III. Onfeilbaar middel tegen brand, (roest, pop en smet) in de tarwe. De vraagpunten bij onze laudbouw-congresscn. Bijen teelt. Verslag, enz. II. Vraagbu9. WEERSGESTELDHEID in Juli 1877. FEUILLETON De vervaardiging, samenstelling en het gebruik van kunstmeststoifen V. CORRESPONDENTIE. GEMENGDE BERICHTEN. Varia. MAEKTBEKICHTEN. ADVEBTENTIÉN. Het Mail-Overzicht van het B. Hbl. beval o. a. het volgende Het rapport van den tegen woord igen bevelhebber te Atchin houdt o. a. in, dat twee Atchiueezen in de IV Moekiras in hechtenis zyn genomen met hun voorraad wapeus en ammunitie. Daarop laat de kolonel volgen„Zij zyn onmiddellijk voor den krijgsraad gebracht, zijnde het hoog noodig om aan het veelvuldig maraudesren binnen onze liniën op krachtige wijze paal cn perk te stellen." Wil dat zeggen, dat generaal Diemont niet krachtig ge- noeg tegen de marandeurs optrad Het schijut zoo, en mocht dit het geval zyn dan is het te hopen, dat kolonel van der Heijden met krachtige hand de teugels van het bewind aldaar voere, opdat ten minste binnen onze liniën rust heerschte. Ook erkent dit rapport wat reeds in verschillende particuliere brieven is gezegd, dat veediefstallen tel kens voorkomen, zelfs in den omtrek van Kotta Radja. Verder zegt de kolonel, dat by in overleg is getreden met den kommaudant der maritieme mid delen om tot eene betere regeling der scheepvaart op de noordkust te komen, vooral met het oog op het verbod van iuvoer van ryst in Pedir en het voorkomen van misbruiken in zake het afgeven van passen. Wij gelooven, dat kolonel van der Heijden de znken juist inziet. Een scherpe blokkade zal meer uitwerken dan excursies in het binnenland. Is het bericht juist, dat een inlander meedeelde, dat er bij den vijand grot)te schaarschte aan rijst bestond, zoo zelfs dat vele rnensehen stierven, dan zyn wij op den goeden weg om eens een eind te zien aan een oorlog, die een nationale ramp dreigt te worden en een hinderpaal i9 voor de ontwikkeling dezer gewesten op velerlei gebied door de schatten, die daar verzwolgen worden. Op deu 17 den dezer zou hier een Gouvernements- koffieveiling gehouden worden, zoo als sedert maan den te voren in de Javasche Courant was aange kondigd. De secretaris van binnenlandsch bestuur en een talrijk publiek waren op het bepaalde uur in het lokaal der Handelsvereeniging aanwezig, maar de verkoop kon geen plaats hebben, omdat het Ven dudepartement, ten wiens overstaan de veilingen geschieden moeten, niet wist, dat er dien dag Gooveruements-koffie verkocht zou worden. Zulk een kleinigheid als een veiling van 25000 pikola koffie kan licht over 't hoofd worden gezien, maar er schijnt toch iets in den gang van zaken bij het Gouvernement te haperen en zulks moet een onaan- genamen indruk maken op de aanbidders van het batig slot, die wat wij hier nonohalance noemen zeker voor heiligschennis zullen uitmaken. Het Gouvernement rekent geen interest, dus doet het er niets toe, dat de veiling uitgesteld werd en het provenu van p. ra. 1,400,000 een dag later binnenkomt. Du afloop was hooger dan sommigen vermoed hadden de 18,000 pikola Samarang brach ten gemiddeld op 55.52 en de 7000 pikols Kadoe 56.79 of voor de geheele 25000 pikols geit)id* dcld 53.87. Op 1200 pikols na werd dc geheele hoeveelheid door één firma gekocht. Vergelijkt men deze prijzen met die, welke in Holland worden besteed, dan wordt het moeielijk om een bevredigend antwoord te geven op de vraag, waarom hier niet meer Goevernements produkten verkocht worden. Overigens blijft het in den handel stil. Manu facturen gaan geregeld achteruit bij gebruik aan soliede koopers. In suiker ging niets omin de onzekerheid omtrent de toekomst van dit artikel willen houders niet tegen lager prijzen afgeven en durven koopers geen hooger aanbiedingen te doen. Door de vele schepen, die in den laatsten tijd op Java aankwamen, en de groote ruimte, die nog voor lading beschikbaar is, gaan vrachten niet hoo ger, niettegenstaande de prodnkten goed binnen ko men. Van de 30 zeilschepen, die in Juli hier voor Europa werden bevracht, zijn er 19 bestemd naar het Kanaal v. o., 4 Daar Amerika en 7 naar Nederland, laatstgenoemden allen voor overvoer van Goevernements producten. Wel een bewijs, dat er op den particulieren handel tusschen Nederland en Java niet te roemen valt. Weenen, 3 September. De Polit. Corresp. meldt uit Bucharest van 2 dezerDe geheele Rumenische armee, met inbegrip der reserve, is Zaterdag bij Dorania de Donau overgetrokken. Nicopolis zal uitsluitend door Ramenische troepen worden bezet. Het Turksch garnizoen te Silistria heeft eene brug gelegd tot aan het Donau-eiland. Het is nog onzeker of dit werk dient ter voorbereiding van een overtocht naar Rume- nisch grondgebied, dau wel alleen om op het eiland hout te hakken. De Russen en Rumeuiërs hebben de noodige maatregelen genomen om een overtocht te beletten. LOüdeil, 3 September. De Macolare deelt een telegram zonder dagteekening mede van een specialen correspondent waarin deze verhaalt vau zijn bezoek te Schipka op laatstleden Vrijdug. Hij meldt onder ande reu Suleiman Pacha heeft afgezien van verdere pogin gen ter verovering van den bergpas en vertrekt; naar men zegt, is hij nog te Kasaulyk; volgens anderen tracht hij een anderen bergpas door te gaan. Pe8th, 3 September. In het Russische hoofdkwar tier had men verwacht dat Servie tegen 30 Augustas aan den oorlog zon deelnemen, doch blijkens de berich ten uit Belgrado was men aldaar weder weifelende, daar men vreest voor een inval van Mahomedaansche benden. In het Russische hoofdkwartier is men ongerust ten opzichte van den Schipka-pas. GEBOREN; 1 Sept. Cornelia Catbarina, ouders B. do Ronde en C. Wiegman. 2. Pieter Adam en Loois Dith- inor, ouders L. D. de Groot en C. W. Kater. Jannetje, ouders J. van Dara en F. E. Verkerk. Gerrit, onders G. Jonker en A. M. Hornes. Aafje, onders C M Gou- driaan en P. C. Smit. 8. Johanna, ouders C. Hogendoorn en A. Salet. Willem, ouders W. van Oosten en C. van Hensen van Uningen. 4. Lambertus, onders D. J. Kabout en N. Blonk. OVERLEDEN: 81 Aug. N. Danens, 1 j. 11 m. 1 Sept. W. J. Schoonderwoerd, 1 a - 2. J. Derksen, 48 j. VERBETERING. Onder het artikel over de rivier Suriname had moeten vermeld rijn dat het ontleend was aan de Ned. Mail. Ontijdig bevallen van een dooden Zoon, H. P. ten CATE—van Niftebick. Gouda1 September 1877. heeft nog eenige dagen disponibel. Adres aan het Bareau dezer Courant, onder letter N. voor een klein stil gezin- P. G. een fatsoenlijke BURGERWONING of BUITENTJE, geschikt voor Zomer- en Winterverblijf, bevattende Keuken en hoogstens vier Vertrekken, met daarbij behoorende flinke Moestuin, digt bjj een dorp of stadje in een aangename streek; een en ander op billyke voorwaarden. Franco aan biedingen met opgave van hunrprjjs, wanneer te aanvaarden, ligging enz., onder No, 94 aan de Boekhandelaren H. C. van ZANTEN Cö. te Veentndml.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2