binnenlandT BUITENLAND. Builenlandsch Overzicht. 4 De muziekschool wordt door 182 leerlingen be zocht. Dn.irv;wi betalen er: 130 X *5 650. 15 X 16-— 150.— 10 X ƒ12 a 120.— 27 X 20.1 540.— 1460.— In 187# werd aan schoolgeld ontvangen 715.25. 17. De opbrengst is met 400.verminderd, daar vele ingezetenen zich in 1876/77 van hunne honden hebben ontdaan. In 1876 bedroeg de ontvangst 2140.75. {Wordt vervolgd). De plechtige teraardebestelling van den heer Thiers beeft Zaterdag plaats gehad zonder dat eeuige onge regeldheid aan den ernst van het oogenblik afbreuk deed. Hier en daar gingen kreten op ter eere van de republiek, maar een enkele wenk van de leden van den stoet was voldoende om elke demonstratie te voorkomen. Men begreep dat de stembus weldra gelegenheid zal geven om van zijne gezindheid te doen blijken. In weerwil van den zwaren regen, die den geheelen voormiddag aanhield, was geheel Parijs op de been. De Beurs -was geopend; doch in de handelswijken waren vele ateliers en winkels gesloten. Langs de boulevards vertoonde zich overal eene dichte aaneen schakeling van parapluies. De huizen waren tot op de daken met toeschouwers bezet. Tengevolge der ontelbare rijtnigen was de passage herhaaldelijk ge stremd, doch werd, door de zorg van een paar duizend politie-agenten en de garde te paard, telkenmale spoedig hersteld. Ten 1 nar hield de regen op en ging de stoet, voorafgegaan door cavalerie en infanterie met muziek, langs de boulevards naar het kerkhof Pêre Lachaise. Silvestre de Sacy (lid der Acad, fr.), Vuitry (van de Acad. des sciences morales), Dufaure, Martel, Simon, Favre, admiraal Potbuau, gewezen ministers ouder Thiers, en Jules Gre'vy, president der ontbonden Kamer, droegen de slippen van het lijkkleed. Daarop volgden: gewezen afgevaardigden en sena toren vertegenwoordigers der Fransche Academie (gedeeltelijk in officieele kleeding)van de Académie de» eeience» morele»; van het hutitutvan den Al- gemeeuen Baad vaa het departement der Seine; ver schillende gezanten in rijtuigen; de Parijsche Ge meenteraad; de depntatiên uit zestig steden, waar onder die van Belfort, met bare banier met daverende kreten werd toegejuicht; deputatie nit de studenten. Bij delen stoet, gevolgd door artillerie, infanterie en kuraseiers, was eene onoverzienbare schare aange sloten. Alles te zamen vormde een grootsch schouwspel. Op !iet kerkhof worden toespraken gehouden door de heeren Grévy, Jules Simon, de Sacy, Tuitry en admiraal Potbuau. De RépuUijue Trancaite heeft den tekst der dag vaarding medegedeeld, waarbij den directeur van dit blad en Gambetta als diens medeplichtige gelast wordt beden roor de tiende ksmer ran de correetioneele rechtbank te Parys te rereehijnen. De beschuldiging is dat tij openbaar gemaakt hebben de bekende rede voering van Bijssel, die .offenses" tegen den maar- schalk, „outrages' tegen siju ministers behelsde. De Répuiligue Frawpxiu deelt de etnkken nit de redevoe ring mede, waarop deze beeehnldiging gegrond ia. Daaronder komt roor dat Gambetta aan het slot zeide: .Wanneer Frankrijk zijn sonrereine stem zal hebben doen booten, dan moet men zich onderwerpen of heengaan.' Dit verschillende telegrammen blijkt, de de Bns- sische aantal op Plewna ia «nat ia begonnen. Ben particulier telegram, te Londen ontvangen, bericht, dat Plewna reedt in handen der Bussen ia en de Turken met groot verlies op de vlucht rijn gejaagd. De tijding is in zich zelf niet onwaarschijnlijk, omdat ditmaal wel gezorgd wezen zal de Turken in hunne verschansingen met eene overmacht aan te taeten, terwijl blijkens de telegrammen uit het hoofd- kwartier, de toebereidselen Zaterdsg reeds ver genoeg wsren gevorderd, om gisteren den hoofdaanval te kunnen verwachten. Maar natuurlijk kan men geen zekerheid hebben, voordat de berichten voldoende rijn bereatigd. Die bevestiging is niet gekomen en bet schijnt een ongegrond gerucht te zijn. Ook de Montenegrijnen hebben thsns een gewich tig voordeel behaald Het garnizoen, dat nog de citadel van Kiksitach bezet hield, heeft zich onvoor waardelijk overgegeven en deze belangrijke grens vesting ia das voor de Turken verloren. In Engeland speekt men In de laatste dagen weder van interventie ia d«n Bussisch-Tnrkschen oorlog, wel wet op dit oogenblik, maar op ren niet ver ver- wijdad tijdstip, en dat eerlang een poging zal worden gedaan door A Mogendheden om aan den gruwelijk I geroerden oorlog een einde te maken, kunnen wij voor zeker houdenzelden heeft ecu oorlog zooveel weerziu ingeboezemd alt die, welke thans geroerd wordt tusschen halfbeschaafde volken, die door ras eu godsdienst van elkander verschillen. De interventie wacht slechts op nieuwe overwinningen van de Bussen, welke rnen algemeen voor waarschijnlijk houdt, danr er dagelijks nog nieuwe versterkingen uit Rusland aanrukken. Wanneer de Mosoovieten hun vroegere nederlagen hebben uitgewischt, afgerekend hebben met Osman, Mehemed Ali en Suleiman, dan, meent men, kan met vrucht eene bemiddeling worden aangeboden, welker kans van slagen berust op de betrekkelijke uitputting van de beiden partijen. Turkije heeft gedaan wat het kon, meer dan het kon, maar ook Rusland heeft al zjjn bruikbare troepen op het oorlogs veld moeten brengen en is nu reeds verpliebt zijn reserve te zoeken in de nieuwe lichting van de miliciens. Kernen wij voor Rusland het gunstigste geval, namelijk dat Osman, Mehemed Ali en Suleiman verslagen wor den, dan gaat daarmee in elk geval het tegenwoordige seizoen heeney llusland zou, wanneer de vrede niet gesloten is, daarna de winterkwartieren moeten betrek ken ia zeer ongnustigc positie; het leger is opgesteld van den Donau tot den Schibka-pas, in een veel te ltnge linie, alleen reeds met het oog op behoorlijke proviandeering ia een vijandig land, dat het nadeel heeft van 's winters geheel onbruikbare wegen te hebbeneu daarbij komt nog, dat de groote vestingen in de macht der Turken blijven, wat op ziehzelf reeds het behoud van de tegenwoordige linie gedurende den winter onmogelijk maakt. Met de waarschijnlijk heid derhalve van straks na zeer bloedige veldslagen zijn leger nit den Schibka-pas op den Donau te moeten terugtrekken, zal Bneland, naar men meent, het oor niet afwenden van vredesvoorstellen. De tijd zal moeten leeren wat er van is. GODDA, II September 1877. De heer J. H. F. Bioemers, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft een beroep ont vangen naar de gemeente Hnmmelo. In een Zaterdag gehouden vergadering van de Afdeeling Gouda van het Nederlandsch Tooneelver- bond is als bestuurslid herbenoemd de heer H. W. G. Koning. Tot afgevaardigde ter Algemeene Ver gadering, die Zaterdag e. k. te 's-Gravenhage zal plaats hebben, weid benoemd de heer J. Fost van der Bnrg. NMpwy tot ons genoegen vernemen zal in 't aan- staa^K Winterseizoen door het Rotterdamsohe Too- neelgexelschap onder directie der heeren Le Gras, Van Zoylen en Haspels, in deze gemeente een reeks voor stellingen worden gegeven. Sinds dit gezelschap het vorige jaar alhier optrad, is zooals men weet, de beroemde actrice, mej. Cath. Beersmans daartoe toegetreden, zoodat het nog meer dan vroeger zal kannen beantwoorden aan hoog gestelde eischen. Volgens eene opgnve van den penningmeesler m het hoofd-comité van het Roode Kruis van 31 Aumi tus II tón, sedert de opgave in de circulaire ran te yoren» ten behoeve der zieke en gewond* krygslieden in den oorlog tusschen Rusland en Turki' de navolgende bijdragen bij genoemd hoofd-™,J! ingekomen an het comitiS Gouda (vrouwen) f 50 Kamn 100, Leeuwarden 200, Middelburg 'f 237 tn" Botterdam 500; te zamen f 1107.50. Do circulaire van het hoofd-comité der Ned vereeniging Het Roode Krui» betreffende de Iectu„r voor zieke eu gewonde krijgslieden der zee- en laad macht in den oorlog tegen Atchin, is van den vol genden inhoud Het belangrijk verslag der verrichtingen van het een traal-comité van Het Roode Kruit in Nederlandsch- Indie, over 1876, maakt op menige bladznde niel. ding van het groote genot, dat de zieke en gewonde krygsman heeft in ouderhondende lectuur. Het is voor den gekwetsten strijder eene ware ontspanning nu en dan eens in zijne moedertaal te kunnen lezen over onderwerpen, die hem belaas inboezemen eu opbeuren. Die onderwerpen zijn zeer uiteenloopend. Zoowel romans eu dagbladen als stichtelijke lectuur, msar vooral geïllustreerde werken, worden steeds met graagte gelezen. «Van deze," zoo luidt het verslag, «kunnen niet 1e veel worden gezonden." Uit het overzicht van den gedelegeerde van Het Roode Kruit te Atehin blijkt evenwel, dat de behoefte daaraan groot is, wanneer hy scbryft: „aanvragen om lectuur heb ik dikwijls moeten afslaan.» In den laatsten tijd zijn zeer weinig boeken en geschriften bij het hoold-oomité ingekomen, ter ver zending naar Oost-Indië. De oogst is .derhalve schraler, naarmate de behoefte grooter wordt. Wy nemen daarom de vrijheid uwe aandacht opnieuw te vestigen op die behoefte, en uwe wel willende tusschenkom8t in te roepen tot het bijeen brengen van geschikte lectuur voor de lijders ia de hospitalen van den Indiscben archipel. (Het legerbestuur ip Indië onderhoudt de biblio theken in de groote garnizoenen.) Daardoor zal aan den wensch van onze zoo ijverige afdeeling in Indië worden voldaan. Het hoofd-comité zal elk geschenk, hoe gering ook van boeken, tijdschriften enz. in de Hollatidsche, Fransche. en Dnitsche taai in dank ontvangen en voor de geregelde verzending naar Indië zorg dragen, met vermelding van de namen der goedgunstige gevers. Beleefdelijk verzoeken wij u de voor Het Roode Krui» bestemde werken te doen verzenden aan het bureau van het hoofd-comité Lange Voorhout n°. 6 (te 's Gravenhage) en deze toezending zooveel mogelijk te bevorderen. Gisteren had, onder begunstiging van goed weêr, de aangekondigde schietwedstrijd plaats op vrije baan. De uitslag daarvan was als volgt; Eer»te Prij», bestaande uit: Twee Karaffen met zilver gemonteerd, door den heer A. van Reedt Dortland len luit.-adjudant bij de dd. Schutterij alhier, in 3 schoten met 32 punten. Tweede Prij», bestaande uit: Een Kaasstolp met 2 Botervlootjes, met zilver gemonteerd, door den heer G. Prince Jr., 2en luitenant bij de dd. Schutterij alhier, in 3 schoten met 31 pnnten. Derde Prij*, bestaande nit: Een Sardine-doosje met zilger gemonteerd, door den heer J. H. de Wildt, luit. der Infanterie alhier, in 3 schoten met 31 punten! Vierde Prij», bestaande uit: twee gouden Manchetten! en vier dito Overhemdknoopjes, door den heer H. van Wijngaarden alhier, in 3 schoten met 30 punten! De afloop van den Schietwedstrijd van heden, deelen wij in ons volgend nr. mede. Te Ammerstol is door de leden der Ned. Herv. gemeente aldaar voor 4000 ingesohreven, als by! dragen tot bonwing van een nieuw kerkgebouw De eommissie van oppertoezicht en beheer der kweekschool voor zeevaart ts Leiden heeft bekend gemaakt, dat op Maandag 24 September 1877 in voornoemde inriehting eene kerning zal plaats hebben van knapen, die eene verbintenie in 't rjjks zeedienst wensehrn aan te gaan. De twaalfde byzondere vergadering van het NederL rederijkers-verbond zal gebonden worden op 15 Sep tember a. s. des avonds ten 8 uur, in het gebouw roor kunsten en wetenschappen te Utrecht. Zaterdag is te Arasterdam de tweede algemeene vergadering der vereeniging roor lijkenverbranding gehouden. Vertegenwoordigd waren de afdeeÜDgen Nijmegen, Dordreebt, 's Gravenhage, Schiedam, Zutfen, Leiden, Delft, Ameterdam, Zaandam, Haarlem en Rotterdam. Uit het jaarverslag; door den voorzitter, dr. E. de Vry, uitgebracht, bleek O. a. dat het ledental der vereeniging een cyfer van 1250 bedraagt. De goedgekeurde begrooting geeft dit jaar een batig saldo van 1121.447s. Het kapitaal van het fonds voor de lijkovens be- draagt 1043.78. Het voordeelig saldo der alge meene kas werd gestort in het fonds voor lijkovens. Onder de punten van behandeling is o. a. goed gekeurd het voorstel om een bedrag vau f 110 M besteden voor kosten van vervoer naar Gotha, indien een van de leden der vereeniging by eVCntoeel overijlen moeht blyken besehikt te hebben, dat voor zijn lijk van de gelegenheid tot crematie aldaar moet worden gebrnik gemaakt. Een voorstel tot «het uitloven van een prys van 200 voor eene wetenschappelijke, in algemeen be- vattelyken vorm geschreven verhandeling, hoogstens 8 vel flevks groot, over de lijken verbranding als de verkieslykstc wyze van lykcnbehandeling," werd goedgekeurd met groote meerderheid, nadat volgens amendement van het departement Rotterdam, de laatste 6 woorden waren vervallen, omdat die woorden een reeds besloten denkbeeld uitdrukken, terwijl het depart. Leiden er aan toevoegen deed«te schrijven in de Nederlandsohe taal." De volgende jaarvergadering zal te Arnhem worden gehouden. Tot leden van het hoofdbestuur, te 'sGra- venhage woonachtig, werden herkozen dr. J. Rut gers en "W. C. A. Staring. Voor de periodieke aftreding van 4 leden, nit alle leden der vereeniging te kiezen, werden herkozen de aftredende bestuurders dr. A. A. Fokker, dr. S. Hoogewerff, prof. D. Hui- zinga en prof. A. C. Oudemans. In de plaats van prof. Oudimans, die eene be- noeming nitt meer wenachte, werd gekozen prof. Franchimont te Leiden. In de plaats van dr. J. Teixeira de Mattos, die bedankt heeft als bestuurslid, werd benoemd mr. C. de Jong van Beek en Donk. Op een voorstel van 's Gravenhage, van de strek king om de belangen der crematie te leeren waar- deeren door courantenberichten, werd besloten de gewone mededeelingen aan de afd. ook aan dag bladen toe te eenden. Amsterdam deed het voorstel de gemeentebesturen van Nederland aan te schrijven om het daarheen te Leiden, dat de overblijfselen, door ruiming van grafiuimten en begraafplaatsen verkregen, verbrand worden. Dit denkbeeld werd goedgekeurd. Een voorstel om het hoofdbestuur te machtigen een transportabelen lijkoven aan te schaffeu met het oog op het voorgaande, en voortgevloeid uit dat voorstel, werd aangenomen met algemeene stemmen. Ds. Herderschee, lid van het hoofdbestuur, wees ten slotte op de wenschelijkheid om steeds meer bet streven te dienen der vereeniging door het houden van voordrachten en lezingen over de zaak, waarna de vergadering gesloten werd. Een makelaar in effecten te Amsterdam is sedert een paar dagen voortvluchtig met twee partijen effec ten ter waarde van 10,000 waarvoor hij kasaan- wijzigingen heeft afgegeven op handelsbanken en ver- eenigingen, waar hij onbekend was. De Amst. Ct. meldt, dat een collecteur der Staats loterij onlangs ontdekte dat van een uitbetaald twin tigste kooplot het eigenlijke cijfer was uitgekrabd en een ander er op was opgeplakt zoodat het nommer, hetwelk er op stond, met een prijs was uitgekomen. Aangezien- zoovele loten te gelijkertijd ter betaling waren aangeboden, ontdekte men eerst later en te laat het bedrog. Van de 19 officieren die examen hebben gedaan voor de krijgsschool hebben slechts 7 aan het geheele examen voldaan. Nadat door den Raad der gemeente Reeuwijk voor de vacature van hulponderwijzer aan de openb. lagere school, afdeeling Nieuwdorp, te vergeefs sollicitanten waren opgeroepen op eene jaarwedde van 450 met 50 gratificatie na elk jaar verblijf, is door den raad besloten, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten, de jaarwedde te brengen op 500 voor een hulp onderwijzer zonder hoofdonderwyzersacte en op f 600 voor bem die deze acte beeft. Bovendien zal aan eiken hulponderwijzer 50 gratificatie worden verleend. Zaterdagavond had te Utrecht in het park Tivoli het einde plaats van den wedstrijd der muziekcorpsen, en wel tusschen de stafmuziekcorpsen van het 4e regiment infanterie van Leiden, 7 e reg. inf. van Amsterdam, 8e reg. inf. van Arnhem en Kon. Ned. marine van den Helder. De uitspraak der jury was dat de le prijs, zijnde zilveren medaille en ƒ400, werd toegekend aan het 8e reg. inf. van Arnhem, en de 2e prijs, zijnde zilveren medaille, aan het 7e reg. inf. van Amsterdam. Bengaalsch vuur verlichte het park Tivoli, terwyl door de gezamenlijke corpsen een groote militaire taptoe werd uitgevoerd. Het onderzoek naar de kleurenblindheid van het trein? en wegpersoneel der Exploitatie-maatschappij is afgeloopen. Dit heeft aangetoond, hoe noodza kelijk het is dat het personeel, dat met de seinen te maken heeft, na en dan onderzocht worde of het de klearen weet te onderscheiden immers is gebleken dat er velen aan kleurenblindheid lijdende zijn, o. a. 8 machinisten op het Noordernet. Deze zullen in andere betrekkingen bij de Staatsspoor wegen geplaatst worden. Men leest in het Paleis van Justitie: Eenige bladen hebben vermeld, dat aan den voor- maligen secretaris der kanaalmaatschappij vergunning is verleend, zyn gevangenisstraf te ondergaan met toe lating tot de pistole. Tot toelichting diene, dat de gevangene die, tot de pistole is toegelaten, veel betere huisvesting, voeding en ligging ontvangt dan zijn medegevangenen, mits hij dit zelf betaalt. Niet ieder gevangene, die het betalen wil, heeft het recht, der gelijke betere huisvesting, voeding en ligging te ver krijgen; maar de minister van justitie moet daartoe vergunning verleenen, die deze vergunning aan den een geeft (o. a. aan den hierboven genoemden ver oordeelde), aan den ander weigeren kan, na gehoord te hebben den aanklager (het O. M.), doch zonder te hooren den reohtèr, die het vonnis heeft geveld, of den verdediger. Daar dus de beslissing in deze geheel is overgelaten aan het welgevallen van den Minister, is door het besluit van 29 Sept. 1875 (Stbl. no. 5) aan den Minister een fecht tot het ver leenen van een soort van gratie toegekend, zoo geheel in stryd met onze constitutioneele instellingen en met de eerste beginselen vau strafrecht, hetwelk tot zoo veel misbruiken en persooulijk gunstbetoon kan aan leiding geven, dat wij ons geroepen voelen de zaak der pistole spoedig tot een opzettelijk onderwerp vau behandeling te maken, en meer speciaal de aandacht der Volksvertegenwoordiging daarop willen vestigen. z/Men versta ons wel, wy treden alleen in een critiek der zaak, geheel afgescheiden van de aan den bovengenoemde!» veroordeelde verleende gunst." Omtrent het verhandelde in de alg. synode der Ned. Herv. Kerk over ue belijdenisvragen meldt de Kar kei. Ct. het volgende: Naar het beloop van het deswege vroeger uit gebrachte rapport, kwamen achtereenvolgens verschil lende voorstellen tot wijziging van art. 39 van het reglement op het godsdienstonderwijs aan de orde. 1°. Het voorstel van den hoogleeraar Koenen en den heer Luti, dat veel wijder strekking bad, dan de wyziging der belijdenisvragen, en daarbij eene verandering van den inhoud niet alleen der door candidaten tot den Heiligen dienst \art. 27 reglement op het examen), maar ook van den inhoud der gelijksoortige door de godsdienstonderwijzers by hunne toelating af te leggen verklaring en belofte (art. 19 reglement op het godsdienstonderwijs) voorstelde. Naar dat voorstel zouden uit de beide bovengenoemde artikelen de woorden //dat wij mitsdien den ganscheu Raad Gods, inzonderheid zijne genade in Jezus Christus, als den eeuigeu grond der zaligheid, ernstig en van ganscher harte naar de gave ons geschonken, aan de gemeente zullen verkondigen" wegvallen. Na langdurige en ernstige discussie werd het tweeledig voorstel verworpen met 13 tegen 6 stemmen. De hoogleeraar Kuenen en van Bell adviseerden vóór, de hoogleeraar Doedes en de secretaris tegen de aanneming van het gedane voorstel. 2°. Het voorstel van dezelfden tot wijziging van art. 39, en in verband daarmede ook van art. 38 van het reglement op het godsdienstonderwijs. In plaats vau de drie bekende belijdenisvragen wensch- teu de voorstellers slechts óéne vraag van dezen inhoud //verklaart gij in oprechtheid des harten als lidmaten te willen toetreden tot de Nederlandsohe Hervormde Kerk, en overeenkomstig de door u af gelegde belijdenis des geloofs, des zins en willens te zyn, u als getrouwe volgelingen vau Jezus te gedragen en tot den bloei van het Godsrijk en van de hervormde kerk in het bijzonder met inachtne ming van hare verordeningen naar uw vermogen mede te werken?" De vergadering oordeelde, inet 12 tegen 7 stemmen, tot deze wyziging niet te mogen medewerken. De praeadviezen werden gege ven in deuzelfden geest, als bij het eerste voorstel vermeld. 3°. Het voorstel van den heer van Duyl om de bij de bevestiging gebruikelijke vragen over te brengen naar de aanneming van lidmaten, en bij de eerste dus in het geheel geen vragen te doen, werd ver worpen met 15 tegen 4 stemmen. De hoogleeraren en de secretaris adviseerden tegen de aanneming. 4°. Het voorstel van den heer Douwes luidde; dat de belijdenisvragen aldus mogen worden gewijzigd a. Verklaart gij in oprechtheid des harten u te vereenigeu met allen, die God aanbidden als hunnen Hemelscheu Vader, Jezus Christus vereeren als den Zoon Gods, den Leidsman tot den Vader, en door den Heiligen Geest zich willen laten bestaren? b. Hebt gij mitsdien het ernstige voornemen de zonde te verzaken, en matig, rechtvaardig en godzalig te leven gelijk het ware christenen betaamt? c. Belooft gij, enz. (als de derde vraag in het thans geldende art. 39 van het reglement op het godsdienstonder wijs.) Na langdurige deliberatie heeft de vergadering met 13 tegen 6 stemmen deze wijziging aangenomen. Tegen adviseerde de hoogleeraar Doedes en stemden de heeren Molenkamp, Verhoeff, Roodhuyzen, Trip van Zoudtlandt, Creutzberg en Thoden van Velzen. 5°. Het voorstel van den hoogleeraar Doedes, de drie belijdenisvragen samenvattende in deze enkele: „belijdt gij in oprechtheid des harten te gelooven in onzen Heer Jezus Christus als uwen eenigen Zaligmaker, en belooft gij, overeenkomstig deze uwe geloofsbe lijdenis, als een getrouw volgeling van Jezus te zullen leven, en, als lidmaat der Ned. Herv. Kerk, naar uw vermogen en met opvolging van hare veror deningen te zullen medewerken tot haren bloei, gelijk tot dien van het Godsrijk in het algemeen? kon tengevolge van de aanneming van het voorstelDou wes niet in behandeling komen. „De aanneming van lidmaten geschiedt vanwege den kerkeraad." „Zij, die als lidmaten der kerk wenschen te worden aangenomen, melden zich daartoe aan by den predi kant hunner gemeente, in gemeenten van twee of meer predikanten, bij den predikant die hen heeft onderwezen, of, zoo zy niet tot die leerlingen van een der predikanten behooren, bij den predikant hun ner keuze. „De kerkeraad, na zich te hebben verzekerd, dat er tegen het zedelijk gezag der aannemelingen geene bezwaren zijn, vaardigt tot de aanneming af den pre dikant, bij wien de aangifte heeft plaatö gehad, en één of meer ouderlingen. „Door den predikant wordt, met inachtneming van de vatbaarheid en de ontwikkeling der aannemelingen, een onderzoek ingesteld naar hunne kennis van de Christelijke geloofs- en zedeleer en van de bybelsche en kerkelijke geschiedenis, met name ook van die der hervorming. Het onderzoek wordt zoo ingericht, oat de aannemelingen gelegenheid erlangen, niet alleen om van hunne verkregen kennis te doen blijken, maar ook om belijdenis af te leggen van hun Chris telijk geloof. „Wordt de maat der verkregen kennis door de meerderheid ran de afgevaardigden des kerkeraads onvoldoende bevonden, dan heeft de aanneming geen voortgang. Bezwaren tegen de geloofsovertuiging der aannemelingen leveren geen grond tot afwijzing op, wanneer Zxj zieh bereid verklaren, toestemmend te antwoorden op de vragen, in art. 39 voorgeschreven. „De aanneming geschiedt namens den kerkeraad door den predikant." De voorgestelde wijziging werd ten slotte met 13 tegen 6 stemmen goedgekeurd. De verandering in art. 38 en 39 zijn alsnu voorloopig aangenomen en zullen aan de consideration der provinciale kerk besturen en de classicale vergaderingen worden ouderworpen. Een boekdrukker te Amsterdam, kreeg eea aanplak biljet om te drukken, waarop o. a. voorkwam een zes-roedigen hooiberg. Hij drukte het biljet, maar meende toch dat dit woord niet overeenstemde met de wet op de maten en gewichten, en veranderde het daarom in „zes-arigen" hooiberg. Met 1 Oct. zal te Berlijn verschijnen een socia listische revue, getiteld: Dfe Zukunft. Het blad zal of hoopt werkman te zijn in het ware belang der maatschappij, door het aanbreken van het oogenblik te verhaasten, waarop een rechtmatige verdeeliug der aardsche goederen zal plaats hebben. Een bekende Londensche oogarts Dr. Stearns schrijft: „De photographen bedienen zich van oranje glas, om te felle lichtstralen uit te sluiteu eu dat is ook het vereischte van brillen, die voor zwakke oogen bestemd zyn, daarom zijn oranjebrillen te ver kiezen boven groene of blauwe. Iu het gasthuis waar ik werkzaam ben, is eeu kamer met oranjeglazen. Die kamer is bestemd voor zulke oogziekten, die geen fel licht kunnen verdrageo eu de inrichting heeft bewezen goede gevolgen te hebben." Een duit9ch blad (de Kissinger Saaie-Zeitung) stelt voor de vraag: „Waarom is bij het tegenwoordige muntstelsel voor het nieuwe twee-markstuk de zoo passende naam van Bismarck niet ingevoerd Het antwoord luidtOmdat Bismarck er tegen heeft, dat de socialisten hem geslagen zoudeu zien, dat de natio- naal-liberalen hem in hun zak steken, eu dat de klerikalen hem uaar welgevalleu zouden kunnen inwis selen voor iets anders; en voorts ook, omdat velen in het land oordeelen, dat hij reeds te veel ziju stempel op alles gezet heeft. Dezer dagen is de schoonmoeder van wijlen maar schalk Prim, mevrouw de Aguero, overleden. Een Fransch blad verhaalt bij deze gelegenheid het volgende. Toen Prim te Madrid door het verradelijk lood doodelijk getroffen werd, woonde de hoogbejaarde, ziekelijke vrouw te Barcelona. Zij vernam de moord aanslag plotseling door het geschreeuw ran openbare uieuwsvensters, maar men heeft den noodlottigen afloop voor haar verborgen weten te houden tot haar dood en zij is kalm gestorven, in het geloof dat haar zoon gelukkig van de bekomen wonden hersteld was. Hare dochter namelijk, Prim's weduwe, eigen smart vergetende, wist zich zoozeer te beheerschen, dat zij het schrift van haar overleden echtgenoot nabootste, en mevrouw de Aguero ontving op die wijze tot haar dood aanhoudend brieven, die zij door haar zoon geschreven waande. Een zekere M. G. ontmoette, naar hy aan het Dagbl. schrijft, dezen zom£r. op eeu duitsche badplaats eene dame, van wie hij wist dat zij om de gezondheid van haar kind ieder jaar lang buitenslands doorbrengt. Hij vroeg haar, of zij weer niet eens naar Holland dacht te komen. Eenigzius verkort, maar anders bijna woordelyk, luidde haar antwoord aldus: „Het verblijf in druk bezochte plaatsen is overal duur, maar te Scheveningen is men er te veel op uit, ieder voor zich, om met alles de vreemdelingen te plukkenik heb daarom ook kennissen van mij afge raden daarheen te gaan, en bovendien ik werd er ziek van ergenis, zoo als by u te lande, daar aan het strand vooral, met gewillige dieren wordt omge sprongen; mijn zoontje, die den geheelen dag aan het strand vertoefde, geraakte ten laatste maar al te zeer aan het zien van die gruwelen gewoon, of schoon hij er eerst met tranen in de oogen van huiverde. Is mw volk overal zoo barbaarsoh en lui als daar?" 't Is pleizierig!

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2