BUITENLAND. BINNENLAND. Bultenlandsch Overzicht. Scherpschutters-corps Burgerplicht. Schutterij Scherpsehuttersvereeniging „Willem Prins van Oranje". SI. Dele pout iJ verouudcrd met J -t.ver- oor»p»kt door de aSossing in 1877 van een obli gatie groot f 100.-"— ten laate der gemeente Beeii- wijk, rentende 4 pCt. lie kapitalen waarvan de reuten worden verant woord, bestaan in Eene inschrijving in het Grootboek der Nationale Schuld, ten name der gemeente Gouda, groot 2800. rentende 21/, pCt. Eene inschrijving ten name der Schoolarchie, groot 64600.rentende 2'/a pCt. Het kapitaal bij de Bank van leeuing in gebruik, bedraagt volgens de over het boekjaar 1876/77 ge sloten rekening 56172.96. Daarvan worden geene renten maar eene vaste söin vau f 2200.— uitgekeerd. Bovendien bezit de Gemeente 10 obligatieu, ten laste déï gemeente Beeuwijk, groot 884.50 en voor 8250.aan aandeelen in de Maatschappij van Geineente-Crediet te Amsterdam, welke eene rente van minstens 8 pCt. afwerpt. - 22. Het grasgewas van den Hoogen Schieland- schen Zeedijk is in het openbaar aan H. Kramer tot den 31 December 1877 verpacht voor 310. dat van den Goejauverwelseheu dijk aan P. Hopkooper, tot den 31 Decem ber 18/7 voor34. dat vau dg Baarslaan aan G. Wil denburg kot 31 December 1877 f 43. terwijl dat van de Crabethstraat is verhuurd aan A. Jaspers tot den 31 De cember 1878," voor - 55.3S5 Te ramen 442.38s Zijnde 15.61s minder dan het vorige jaar, een gevolg van verkoop van grond in de Crabethstraat, waardoor de pacht van het grasgewas, primitief 80.—, thans slechts J[ 55.38s bedraagt. 23. De visscherij is in. het openbaar verpacht and M. de Jong, tot den 31 December 1878 voor het uitgetrokken bedrag. 24. Het land is in het openbaar tot den 31 December 1879, en de tol tot 30 April 1880 aan B. Zaal verpacht voor de daarvoor uitgetrokken som. 25. Het verlaat is in het openbaar aan J. Kalkman tot den Ï1 December 1881 verpacht voor het daar voor uitgetrokken bedrag. Het tarief tot heffing van sluisgeld tot den 1 Januari 1882 is goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 28 November 1875, onder No. 14. 27. Iu 1876 bedroeg de opbrengst 20731.46s. U Wordt vervolgd). De houding van Parijs en geheel de Fransche natie bij den dood en de begrafenis van Thiers beeft groote teleurstelling gebaard aan de reactie. Dih kalmte, gematigdheid en bezadigdheid zijn veege teekcns voor de regeering, want lij bewijzen dat de republikeinen tich zeker achten van hun zaak. Het comité der senatoren van de linkerzijde heeft aan mevr. Thiers dank betuigd voor „den moed en de vaderlandsliefde door haar betoond bij de smartelijke beproeving thans ondergaan.„In plaats van gaat dit adres voort de betuiging der nationale erkentelijkheid te weigeren, zooals men gezegd heeft, hebt gy baar gewacht van de groote stad, die Frank rijk zoo goed vertegenwoordigt en van die afgevaar digden, die nit verschillende steden wareu saarage- stroomd, om den verdediger onzer vrijheid, den be vrijder van ons grondgebied, den man, die ons land heeft gereorganiseerd hulde te brengeb. De bevolking van Parijs .heeft zich by dit edelmoedig denkbeeld aangesloten. Door bare godsdienstige toewijding, door haren plechtigen rouw heeft zij den heer Thiers een zyner waardige overwinning bereid. Zjj beeft aan de wereld het merkwaardig schouwspel bereid van een millioen mannen, die het laatste geleide of een eerbiedigen groet gaven aan den man, die op even edele wijs van het gezag heeft weten afstand te duen als hy het heeft uitgeoefend. Zyn hart zal in ons midden blijvenzyn leven zal ons gematigdheid, volharding en de plichten eens burgers leerenhet soheukt ons het vertrouwen dat wij, sterk door ons recht, de overwinning zullen verschaffen aan de zaak der vryheid en der wet, die voor ons onafscheidelijk zijn» Lv Temp deelt, onder voorbehoud, een dagorder mede ran den militairén 'gouverneur van Parijs, waarbij den bevelhebbers der korpsen gelést werd zorg te dragen, dat Zaterdag jl geen officier zich nit de ka* aerne verwijderen en de troepen gereed staan zouden om oogenbÜkkelyk op te rakken. Gambetta is by verstek veroordeeld tot 2000 franken boete en drie maanden gerangeniaatraf. Zijn advocaat waa ziek en nocbt&us werd het gevraagde uitstel af- gewesea. Die weigering ie eeö nieuw bewijs, dat het op zijl veroordeelÏDg is toegelegd, maar dc on dervinding leert, dat politieks proeessen vau dezen I aard altijd gevaarlijk - zijn voor hen, die te aanvangen. Het wetsartikel» op grond waarvan Gambetta is ver- oordeeid|, spreekt van een naaaud tot drie jaren ge vangenis cu 100 tot 5000 francs boete. Men berieht intusschjen uit Parys, dat Gambetta waarschyulijk protest Zvil indienen tegen het vonnis op deze wijze geveld en de zaak opnieuw zal dienen. Zondagmorgen is de maarschalk Moc-Mahon op nieuw <pp reis gegaan. Overal wordt hij in 't zuiden ontvangen, 't zij met eerbiedig zwijgen, 't zij met de kreet: i/Leve de Republiek!" Hoeveel weder ernstige geruchten oratnmt den ge zondheidstoestand van den paus in omloop zijn geweest, blijkt tjoch, dat hij dagelijks nog deputaties ontvangt, waardolor hij echter van zijne krachten te veel vergt, zoodat gewoonlijk eene reactie op de inspanning volgt en zijnle krachten zich niet herstellen. Aan) de Köln. Zeitvntj wordt bericht, dat de Paus niet zijn opvolger wil benoemen en dit onder de partij der Jezuïeten groote beweging veroorzaakt. Alles wordt I op haren en snaren gezet, om het conclave al vas(t in hunnen geest te bewerken. Alle nuntii en internuntii worden aangemaand," om toch de wenscheu der geloovigen, van den clerus en vau de bisschoppen keubaar te maken. Natuurlijk ge- schiedjt dit in de vaste overtuiging, dat de antwoor den afschrikkend werkeu zullen op de gematigde kar ei iualein. Ook gaat men nog altijd om met het plan, om het conclave buiten Rome te doen houden. De reizenI vau de kardinalen Berardi en Franchi worden daarmede in verband gebracht. Te Weenen noemt men thans een bepaalden dag voor !de ontmoeting van Bismarck en Andrassy te Salzburg, en wel tusscheu 14 en 17 dezer. Gesteld, dat h|et bericht juist is, dau heeft die ontmoeting nog niet veel te beteekenen; in de eerste plaats is het eejn beleefdheid, die de eerste Ministers elkander bewijzleu, zooals dat jaarlijks geschiedt door de mo narchen, hun meesters. Dat er over politieke zaken wordt) gesproken bij zulke gelegenheden, ligt in den aard der zaak, maar nieuwe zaken behoeven niet te wordejn vastgesteld- Bismarck en Andrassy kunnen 't niet meer eens worden dan zy 't reeds zijnzij zijn de scheppers van het driekeizersverbond en hun streven is en was steeds dit troetelkind in 't leven te houden. De Russen opereeren nog steeds tegen Plevna. Zij gaan voorzichtig en geregeld te werk als bij een beleg. Tpt dusver leest men alleen van artillerie- gevechten. De' Turksohe buitenwerken zijn reeds ingenomen. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat Suleiman- pacha, bij de aanvallen op den Shipka-pas, minstens 15,000 man geoefende soldaten verloor. Kesanlik, Karabunar en Adfi&nopel liggen vol gewonden, die bijna niet kunnen worden verpleegd en derhalve, voor zoo\ eel mogelijk naar Konstantinopel worden gezonden. Er zijn bijna geen heelkundigen. Te Kezanlik waren er maar twee, voor meer dan 1000 gekwetsten. Op Suleimans dringende vragen om versterking worden dagelijksch 2000 a 2500 man tot hem gezonden. Meerendeels echter zijn dit geheel ongeoefende man schappen. Ook zijn sleehts enkele dezer bataljons gewupend eu gekleed. De anderen moeten de Uit rusting in Adrianopel vinden. Maar men meldt, dat ook daar gebrek is aan wapenen en munitie GOUDA, 13 September 1877. De uitslag van den Schietwedstrijd op Dinsdag 11 September 11. is als volgt1 Korpsprijs, bestaande in een kristallen beker met zilveren voet, 4e Reg. Inf. met 226 punten, Burger plicht had 219-p.; de schietvereeuigings Het midden zij om doel had 202 p., 2e Reg. Inf. had 196 p. en de Schutterij Scherpschutters-vereeniging JTillem, Brine van Orqnje had 189 p. Scherpschutter Boute; 1 kistje sigaren met 51 p., 2e Reg. Inf. Scherpsohutter van Well: een kistjesigaren met 51 p. Ie Prijs. Spiegel, aangekocht door beide vereeni- gingen, behaald door luit. de Lange met 54 p. 2e Prijs. Zuurstel, aangeboden door den heer G. Prince Sr., behaald door luit. v. Reedt Portland'met 50 p. 3e Prijs. Advocaten-kom, aangeboden door kapt. Prince, behaald door Hardijzer met 45 p. 4e Prijs. Vuurscherm, aangeboden door luit. v. Reedt Portland, behaald door van Bleek met 44 p. 5e Prijs. Rooktafel, aangeboden door kommand. Prince, behaald door L'Hoïst met 43 p. 0e Prijs. Bloemenstandaard, aangeboden door luit. G. H. G. de Lange, behaald door v. Bemmel met 43 p. 7e Prijs. Hanglamp (met ronde bol), aangeboden door eenige leden der Weerbaarheid, behaald door H. Snijders met 41 p. 8e Prijs. Hanglamp (met platte bol), aangeboden door de Vereeniging, behaald door Rietveld met 39 p. 9e Prijs. Sigarenkist, aangekoekt door de Vereeni ging, behaald dobr Engelbrccht inet 39 p. 10e Prija. Salontafel, aangekocht dooi de Vereeni ging, behaald door Hegeman met 88 p. lje Prijs. Turfkist, aangeboden door den heer J. van Berkel, behaald door 8. P. v, d. Hoek met 86 p. 12e Prijs. 3 Vazen, aangeboden door den hear K. Jonker, behaald door IJsselstijn met 34 p. 13e Prijs. Olie Azijnstel, aangeboden door het be stuurslid v. Bemrael, behaald door Starreveld met 32 p. 14e Prijs. Wijnglas, aangeboden door den heer de Vooijs, behaald door J. Snijders met 32 p. 15e Prijs. Peperen Zoutstel, aangeboden door den hoer Westerbaan, behaald door Kromhout met 32 p. 16e Prijs. Bierglas, aangeboden door eenige leden, behaald door P. van den Hoek met 32 p. 17 e Prys. Kompas, aangeboden door N. N. be haald door kapt. Prince met 32 p. Ie prijs. Inktkoker, bijdrage van hh. Officieren der da. schutterij behaald door van Wyngaardeu met 46 punten. 2« prijs. 2 Bloemeudragers, aangeboden door den heer J. M. Noothoven Van Goor, behaald door A. van Veen met p. 3e prys. Salontafel, aangeboden door den Burge meester, behaald door Van Duin met 44 p. 4e prijs. Inktkoker, aangeboden door de Vereeni ging, behaald door J. F. Welter met 44 p. 5e prys. Salontafel, aangeboden door de Vereeni ging, behaald door Brand met 43 p. 6e prijs. Sigarenstel, aangeboden door de Ver. „Het Midden zij ons doel", behaald door luit. Van de Velde met 42 p. 7e prijs. Servies, aangeboden door eenige leden van Prins van Oranje", behaald door Van Wijk met 42 p. 8e prijs. Koffiefilter, aangeboden door eenige leden van „Prins van Oranje" behaald door luit. Goede- waagen met 41 p. 9e prijs. Een Buste der Koningin, aangeboden door kapt. van Goor, behaald door Groenendaal met 39 p. 10e prijs. Revolver, aangeboden door dén Overste, behaald door luit. Montiju met 39 p* 11e prijs. 2 Bloemeudragers, aangeboden door de Vereeniging, behaald door J. Woerlee Jr. met 39 p. 12e prys. Album aangeboden door Kaptein vau Goor, behaald door IJpelaar met 39 p, 13e prys. Een Cachet, aangeboden door den Heer H. Begeer behaald door A. Schouten met 38 p. Cousolatieprijs. Sigarenstel, behaald door Van der Ben met 23 punten. De comissie voor het tweede natuurkundig staats examen te Groningeii heeft gedurende de afgeloopen week het diploma uitgereikt o. a. aan dén heer R. J. Koppenol. De Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland heeft aan de gemeentebesturen, voor zoover lotelingen uit hunne gemeente daaronder zyn begrepen, doen toekomen een- extract uit de nomi native staten, bevattende opgaaf van de onder de wapepen te kpmen miliciens met vermelding der gar nizoensplaatsen, waarvoor zij zijn bestemd. Gisteren ochtend is te Boskoop Uit een sloot langs den Reijerskooperweg opgevischt het lyk vdh een man, die sedert Zaterdag vermist werd. Mis bruik van sterken drank sohijpt de oorzaak van zijn dood te zijn geweest. De provinciale Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid-Holland zal hare vergadering houden op 25 September a. s. in het hotel Adler te Rotterdam. O. a. zullen worden behandeld een voorstel van gecommitteerden, om aan het bestuur op te dragen het ontwerpen fan een adres aan den Koning, strekkende om dewanverhouding weg te nemen, die is ontstaan tusschen «den omvang der werkzaamheden van den burgemeester en de hem van gemeeutewege toegelegde bezoldiging, en in verband daarmede het adres van burgemeesters en secretarissen van ge meenten in Noordbrabant, strekkende om de ver- eischte voorzieningen te nemen, opdat aan burge meesters en secretarissen eene billijke vergoeding worde toegekend voor de bemoeiingen en werk-* zaamheden, welke in het algemeen rijksbelang van hen gevorderd worden. Ter zake van laatstgenoemd onderwerp heeft het Bestuur eene circulaire aan de leden gericht, waarin het voorstelt, dat de Vereeniging zich tot de Regeering wende met het verzoek: om óf de gemeenten te ont heffen van de bedoelde werkzaamheden, Nof aan de gemeenten eene billyke vergoeding toe te kennen voof de bemoeiingen §n werkzaamheden, die van harentwege^ in het belang van het algemeen rijksbestuur steeds meer en meer worden gevorderd. De kommhaie van Apporteurs over het wetsoutwerp tot herziening der iagor onderwijswet is, na kennis neming vaö de memorie van antwoord, van oordeel dat geen nader onderzoek der afdeelingen tc dezer zake wordt vereischt en dat de openbare beraadsla ging over het voorstel genoegzaam is voorbrreid. Het bericht dat «de heer P. H. Hugenholtz jr., predikant bij de Nederl. Herv, gemeente te Amster dam wegens de synodale besluiten nopens de belijde nisvraag, aanleiding gevonden heeft zijn ambt neer te leggen, is geheel ongegrond. Naar aanleiding van tegenstrijdige geruchten be treffende het spoedig indienen van wets-ontwerpen tot regeling der levende strijdkrachten door de re geering, schrijft men aan de Midd. Ct. dat een uieuw wets-ontwerp op de nationale militie bij den raad van state in bfh|ndeliug geweest en dezer dagen aan den minister van oorlog teruggezonden is. Het moet in hoofdzaak overeenstemmen met het ontwerp van den minister Klerckvan afschaffing der dienst- vervanging is daarin volstrekt geen sprake. Men kan de indiening van dit wets-ontwerp spoedig na de opening der zitting van de Staten-Generaal ves- wachten. De AmuL CL meldt: Tot ons leedwezen is de eerste avond der voormalige kermisweek niet zoo rustig voorbijgegaan als wij hadden gehoopt en verwacht. Ten 10 ure was alles stil, maar kort daarna trok een zingende menigte, die gerust op 500 mag geschat worden, door de Amstelstraat, over het Rembrandt plein naar de Heerengracht onder het zingen van maar al te bekende liederen. Na even het huis van den burgemeester van boven tot beneden te hebben uangekeken, ging het verder over het Koningsplein door de Kalverstraat naar den Dam en van daar naar de Warmoesstraat, alwaar in perceel 194, zijnde het magazijn van het Nederl. bijbelge nootschap, een glasruit werd verbrijzeld. Of dit geschiedde door het inwerpen van een steen, dan of die ruit door het gedrang in deze nauwe straat is gebroken, weten wy niet, maar het feit blijft evenwel hetzelfdeeen rustig burger beliep schade door de volksoploop. Door de Warmoesstraat trok de menigte at schreeu wende naar de Geldersohekade, waar in een kelder eenige glazen werden ingegooid, hetgeen, mede op Boomsloot is voorgevallen. Tp middernacht waande men op het hoofdbureau van politie alles rustig, doch op den Dam kwamen weder honderden bijeen. Aan het hoof#! fan dezen stoet zagen wy een dozijn kinderen van ongèveer 11 a 12 jaren; zy moesten den toou geven, en dan stemde spoedig de massa 4n. Weer ging het door de Kalverstraat naar het huis van den burge meester, altijd onder het gezang van den eentoo- nigen deun, zelfs werd aldaar het volkslied aauge- heven, welk gezang zich gedurig in een „hoera" oploste. Toen men de politie zag naderen werd een harde slag op de deur gegeven en onmiddellijk daarop vloog een steen door de groote spiegelruit boven de deur. De troep verspr^jdde zich daarop weder in de richting naar den Dam, doch ten 1 ure werd geen rumoer meer op straat vernomen. Mili- litaire macht werd niet gezien, doyb 300 infanteristen stonden den geheelen avond in de kazerne gewapend om op het eerste sein uit te rukken. De burgemeester, de seoretaris, de wethouders en eenige militaire autoriteiten waren tot laat in den nacht op het stadhuis bijeen, om, wanneer men tot baldadigheden mocht overslaan, dadelijk de noo dige bevelen te geven» De wacht op den Dam was niet versterkt, doeh een ex tra-wacht heeft den poli tiepost op de uieawmarkt betrokken. Des Maandags bij aankomst der stoombooten ziet men te Gorinobem de kooplieden in boter met den meesten spoed de winkels inloopen, hun boter wegen en de stukken die het gewicht niet houden, aanvul len dit schynt een gevolg te zyn van de plaats ge had hebbende bekeuringen op de markt wegens 't ver- koopen van te liohte boterdp schrik is er ingebracht en niemand vreest thans pp dé markt boter te koopen, daar de stukken die een gewicht van 1 kilo of 1/i kilo moeten houden, eerder zwaarder dan liohter zyn. Zou men elders het voorbeeld der Gorkumsche politie niet kunnen volgen? Of acht men het overbodig? Naar men uit Aengwirden meldt is thans aldaar eene niet onbelangrijke quaestie aanhangig. Aldaar bestaan pameljjk de zoogenaamde pastorie-goederen, die jaarlijks" ongeveer 30000 afwerpen. Voor een groot deel worden daarmede de kosten van het lager onderwijs en andere gemeentelijke uitgaven gedekt, zoodat kapitalisten sleohts eenige guldens in den hoofdelijken omslag behoeven te betalen. Volgent bewering van sommigen moet er een oud oontraot bestaan, waarbij de opbrengst dier pastorie-goederen gewaarborgd wordt als predikants-jaarwed.de, hoewel er nooit meer dan 2000 aan den predikant is uitbetaald. De nu beroepen predikant echter wil, naar men zegt, opheldering in deze zaak, nl.of kerkvoogden al dan niet verplicht zijn de gehfeele opbrengst, ruim 30000, aan den predikant uit te keeren. - Een nauwkeurig onderzoek naar den aard der ge vreesde aarappelziekte heeft de overtuiging gevestigd, dat de ziekte haar oorsprong vindt iu te veel regen. Zoo heeft men opgemerkt, dat in lichte zandgronden, waar de regen onmiddellijk wegzinkt, geen ziekte wordt aangetroffen. In lichte kleistreken komt de ziekte sporadisch voor, terwijl iu de zware klei- en veen- streken, waar men killen ondergrond heeft, de ziekte zich het ergst voordoet. Ook na het rooien heeft men bij proefneming ondervonden, dat aardappelen uit laatstgenoemde gronden het meest aan bederf onder hevig zijn. Dinsdagmorgen werd naar dc gevangenis te Rot terdam overgebracht een 24jarige geagreéerde klerk van een ryks ontvanger in een naburige gemeente. Naar men zegt, is hij beschuldigd van 'valschheid in geschriften en des bewust gebruik maken daarvan tot het bekomen van gelden. Er wordt beweerd, dat deze persoon die als geagreeerde eene betrekking vau vertrouwen bekleedde, een weesjongen was die in zijn eigen onderhoud moest voorzien, en daartoe een tractement van 200 's jaars genoot. In het Nieuw» van den Dag wordt de aandacht gevestigd op het volgende: Op de Muider- en Heerengrachten te Amsterdam wekten zondagmiddag twee groepen van een 60tal isrjiëlieten, die biddende een godsdienstige plechtig heid aan den waterkant verrichtteD, algemeen de aau- dacht. Daarbij ledigden zij hun zakken in het water» eene allegorie van het uitschudden hunner zonden. Het Nieuwe van den Dag weet niet in hoeverre dit in de termen valt van de wet op de kerkgenoot schappen. Bestaat er te Amsterdam eene verordening jflie verbiedt voorwerpen in de grachten te werpen, dah kon de quaestie uitgemaakt worden zonder de teedere snaar der godsdienst aan te roereD, zegt de Am. Ct. Iq bet verslag over het engelsche postwezen wordt geklaagd dat de postboden, misschien door hun uni form, zooveel aanstoot geven aan7 de honden, dat zij telkens gebeten worden. In een der steden bedroeg het getal gebeten brievenbestellers 20 pot. Getuigt dit van de domheid der houden, de men- schen hebben hun niet veel te verwijten. In een enkel jaar tooh toerden er door Eugelsohen ey Ieren 33 duizend brieven zonder adres verzonden. Dat er 6 millioen onbestelbare brieven waren, laat zich lichter begrypen dan de 33 duizend zonder eenig 'adres. Aan een brief uit de Hofstad aan de Am. Ct. ontleenen wij 't volgende In 1878 kunnen wij het halve-eeuwfeest vieren van Scheveningen's ijking tot badplaats door de stichting van het gemeente-badhuis. Men was er toen echter verre van af, aan (le mogelykheid van zulk eene internationale Anstalt te denken als het miserabele visschersdorp van tden sedert gewonden is. Integen deel met het badhuis beoogde men geheel iets anders. Sedert eenige jaren was het bij Maas later „Zee- rust" de eenige uitspanningsplaats op cfe duinen, wat gemêleerd geworden voor bet gedistingeerd pu bliek van de hofstad, en de Gemeentezaad begreep in de belangen der hoogere standen te moeten voorzien door de oprichting van een deftig, officieel etablisement, waar al wat niet fatsoenlijk en comme il faut was kon worden geweerd. In 1826 werd eene raads commissie benoemd, dié^ plannen liet maken enz. De zaak bleef echter, gedwongen, een jaar lang rusten om de zonderlinge reden.dat de plannen zoek waren geraakt. Kort voor haagsche kermis van 1826/ waren ze nog in handen van den architect, maar kort daarop spoorloos verdwenen. Juist een jaar later ktoamen ze, nadat allerlei onderstellingen gemaakt en verdenkingen rondgefluisterd*waren, ongezocht en van -.zelf te recht.uit de vensterbank van het huis, bewoond door den heer Groen van Prinsterer sr., lid der commissie. Een bode van het stadhuis, zoo bleek later, die de plannen en stukken voor het ontworpen badhuis aan dit commissielid bezorgen moest, te lui om de stoep te beklimmen, aan te schellen en het openen der deur af te wachten, had ze een voudig door het openstaand venster van de zijkamer geworpen. In de vensterbank Was, gelyk dat in ouderwetsche huizen gevonden wordt, eene vaste kist, en daar het deksel openstond viel het pak papieren daarin. Niemand had dit bemerkt; den bode was de gehpele zaak door het hoofd gegaan, en zoo gebeurde het dat de quaestie een vol jaar rusten bleef, totdat de sohoonma&k van 1827 de stukken aan den dag bracht. Hoe kleine oorzaken groote gevolgen kun nen hebbenWanneer er nu bij de familie Groen eens niet, of slordig schoongemaakt was, dan lagen dc stukken er misschien nog, dan stond het stedelyk badhuis niet op de duinen, dan had, ja, de gemeente s-Gravenhage zich heel wat uitgaven gespaard, maar we hadden ook de zeebad-inrichting te Scheveningen niet met hare voordeden en aanlokselen. Eere daarom aan de nederige werkmeid of vrouwe schoonmaakster, die in 1827 by de familie Groen in dienst (in 1877 zegt men „in betrekking", in 1887 misschien „in conditie,,) wasde hofstad is haar veel verplicht Men begint in Saksen de hoop op te geven om den colorado-kever, die zich daar vertoonde, te vernietigen. Op de velden zyn zooveel larven en eieren gevonden, dat men begreep den geheelen omtrek te moeten onderzoekeu. In den kreits Langenreichenbach werden vele opgravingen gedaan, eu 't resultaat was, dat men niet alleen vele larven maar ook kevers vond rin het eerste stadium van ontwikkeling. Op tien verschillende plaatsen werden de dieren ontdekt. Men breidde toen het onderzoek uit over den kreits Probstthain en vond ook daar kevers en larvenvoorts nog op verschillende velden in den omtrek. Men heeft blijkbaar het insect te laat ontdekt. Intusschen gaat men voort met het nemen van al die maatregelen, die tot uitroeiing van den gevaarlijken indringer kunnen strekken. Bij de jongste amerikaansche post vond men te Dublin weder zes levende kevers. Het door de EngeLche spoorweg-maatschappyen gedurende het jaar 1877 aan schadevergoedingen voor verongelukte passagiers betaalde bedrag beliep niet minder dan 4,572,000 circa f 300,000 meer dan in het vorige jaar. In de daaraan voorafgaande jaren bedroegen de schadevergoedingen totaal: 1870: ƒ3,870,000 1873: ƒ4,374,000 1871: 3,747,600 1874: „*4,270,200 1872: 3,592,200 Bovendien werd in dezelfde jaren vergoed voor beschadigde vrachtgoederen: 1870: ƒ1,286,800 1873: ƒ2,780,400 1871: 1,695,000 1874: 3,015,000 1872: 2,239,300 Deze bedragen geven echter nog niet de totale schade der spoorweg-maatschappyen aan, aangezien daarin niet zyn begrepen de kosten van het vernielde of beschadigde materieel. Het N. en Adv. bl. van Gorinckem irekt te velde tegen het in den handel brengen van waardelooze effekten, als een der middelen om menschen, die weinig kennis en een groote begeerte naar rykdom hebben, het geld uit den zak te kloppen. Om dat doel te bereiken, behoeft men slechts over een betrek kelijk gering kapitaal te kunnen beschikken. Eenige lieden, gewend om de beurs te bezoeken, maken afspraak om een minder solied buitenlaudsch papier iu den handel te brengen, eu treden daartoe in overleg nfet een of meer bankiers, die er een geweten op nahou den, dat zich aanstonds stil houdt, zoodra er sprake is van geld verdienen. Nadat voor de noodige reklame in binnen- en buitenlandsche bladen is gezorgd, koopt een van de bondgenooten met veel ophef voor een aanzienlijk bedrag van de bewuste papieren. De prys ryst. Een paar dagen later worden de effekteu beleend eu met de daardoor verkregen som nieuwe iukoopen gedaan. De koepon versohij ut en wordt ten volle uitbetaald, zoo noodig nog een dividend op den koop toe. Wederom rijzing. De aandacht van de rente niers is nu op het fonds gevestigdvan alle zyden vloeien bestellingen toe; de bestellingen leiden tot aflossing van de beleeniug veroorzaken nog voort durend rijzing. Eindelijk zyn de papieren aan den man gebracht, de kompanjieschap heeft baar doel be reikt. De eerstvolgende koepon wordt maar met een gedeelte van de waarde betaald. Een geringe daling! Verstandig en gelukkig hy, die nog in tyda dien pa pieren winkel met een klein verlies kan afletten, mawr hoe weinig kunnen daartoe besluiten? Geen divident! De effecten zakken nogmaals. Ieder wil thans vpr- koopenaanbod zonder eindevoortdurende daling. Dim komt een bericht, dat de maatschappij onmogelijk meer aan hare verplichtingen kan voldoen. De koe pons worden niet meer uitbetaald. Menigeen, die voor een jaar nog beminddeld was, is dood arm geworden, maar de kompanjie heeft schatten gewonnen. Want het geld gaat de wereld niet uit, 't verandert slechts van eigenaar. Zijn de meuschen, dih 't slachtoffer zyn van zoodanige operaties, te beklagen? Gedeeltelyk ja en gedeeLtelyk neen. Te beklagen zyn zy in zoover, dat zy door te veel te vertrouwen op den raad van trouwéloozen een groot deel hunner bezittingen znu kwijtgeraakt. Maar hun verlies is doorgaan* een gevolg van „te groot verlangen naar aanzienlijke winsten; daarom verloren zij de noodige voorzichtigheid uit het oog. Hen, die altijd hooge interesten Vérlangen, het onderste uit de kan, ziet men nog al eens de deksel op den neus vallen. Tevredenheid met een kleinen, maar zekeren interest zal vyle rampen af wenden, die in de laatste jaren de houders van buitenlandsche papieren getroffen hebben.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2