binnenlandT Laatste Berichten. Kantongerecht te Gouda. Veroordeeld Men omkrattlt dat, ten gevolge der onderfcande- lio|f|, wsfks to» iu del dag dcr opening ran het consistorie nullen voortgeaet worden, de benoeming geen tegenstand zal ontmoeten. GOUDA, 20 September 1877. By gelegenheid ran de tentoonstelling ran Pluim gedierte in den Kon. Zoöl-Botanischen tuin te 's-Grarenhage is door de jury ook nog toegekend den In prijs, zilreren medaille, aan den heer D. C. Samaom alhier, roor 4 paar Pauwstaarten. Woensdag 26 September a. st. des nronds ten 7'/'s ure aal de eerste vergadering in het nieuwe seizoen plaats hebben ran de Debaling-Ciub. Daarin tal als spreker optreden de heer C. Messe- inaker, die gifts over hel Schaakspel'zal mededeelen. Door bet kieseollegie der Ned. Herr. gemeente te Amsterdam is tot predikant aldaar beroepen dr. A. Kuyper, emer.-predikaut en oud-lid der tweede kamer. De roordracht roor hoofdonderwijzer aan school roor gewoon en meer uitgebreid lager ouderwijs te Zwammerdam bestaat uit de hh. i' J. C. Brandt, ts 'sGrarenhage1. Mast, te Leiden; Ruysing, te Zutphen; L. Visser, te Haarlem, en Groeneveld, te Dokkum. Ter beoordeeling ran de prijsrraag, betreffende de samenstelling ran een ontwerp ran wet roor de re- geliug run schutterij en militie, zonder dat grondwets- rerandering noodig tij, zijn door de rereeuiging tot retspreiding ran kennis aangaande de landsverdediging uitgenoodigd de heeren Booms, generaal-majoor; Knoop, luitenant-generaal; Pompe, majoor der infan terie; Stork, lid der Eerste Kamer; Insinger, lid der Tweede Kamer; prof. Buys, mr. Jacq. Wertheim, majoor der schutterij; Knight, kolonel der schutterij Joekel, gepens. luit.-ter-zee en majoor der rustenijp schutterij, De Eerste Kamer hield Dinsdagmorgen eene zitting, waarin de nieuw benoemde leden, nadat hunne gelools- brieren in orde waren beronden, zitting namen, uitge nomen de heer Bïchner, die den gerorderden eed nog niet had afgelegd. De toortitter riehttsi daarop eene toesprank tot de leden, waarbij hij op nieuw hunne ondersteuning inriep bij het bekleeden van het voorzitterschap. Nadat modedeeling was gedaan van de ingekomen stukken, kwam aan de orde het verzoek van den heer Singendonek, om eervol ontslag als griffier. Op voorstel der commissie, in wier handen dit verzoek was gesteld, werd besloten aan den heer Singendonek net 'l October aanstaande eervol ontslag te verleenen als griffier, onder bizondere dankbetuiging voor de veelvuldige goede en trouwe diensten welke hjj met zijne rijke ondervinding zoo voordurend ia zijne betrekking heeft bewezen. Iu de ochtendzitting der Eerste Kamer van gisteren is medegedeeld dat door de afdeelingcn gekozen zijn t»t woorzitters de heeren Van Swindereu, Duymaer van Twist, Van Bhemen van Rhemenshuizen en Van Sasse van ïsselt; tot ender-voorzjtters de heeren De Raadt, Van Aylva van PaJIandt, Beerenbroek en Miohiels van Kessenich; tot leden der Commissie voor het ontwerpen van het adres vsn antwoord de heeren Pincoffs, Van Akerlaken, Van Eysinga en Borsius. Daar deze Commissie reeds met haar ontwerp gereed was en dit ter tafel bracht, werd door de Kamer be sloten dit stuk naar de afdeellagen tot onderzoek te zenden en de openbare zitting tot des namiddags ten drie Ure geschorst- In deze namiddag-zitting heeft de Commissie van redactie voor het adres van antwoord haar ontwerp, naar de in de afdeelingen gemaakte aanmerkingen ge wijzigd, ter tafel gebracht. Dit ontwerp zal heden 4en elf bee in behandeling komen. De tweede kamer hield Maandag namiddag ten half vin nre eene zitting, waarin de'heer de Bieberirtejn, ah oudste iu jasea, het voorzitterschap waarnam. In die zitting zjji twee eommissièn benoemd voor bet onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden. In de Dinsdag ten 1 uur gehouden zitting hebben de bedoelde oommissién versing uitgebracht. Daaruit hleek dat de geloofsbrieven van al de nieuw benoemde leden in behoorlijke orde waren bevondendienten gevolge stelden de eommimën voor die leden toe te laten, mét uitzondering van den heer Hiugst, die den gevorderden èed nog niét heeft afgelegd. Dienover- rtnkomstig wérd beslaten. De nieuw benoemde leden namen daarop zitting. Vervolgens Werd Svergegaan tot het benoetnen van drie -candidaten voor het voorzitterschap dér kamer gedurende het tegenwoordig zittingjaar. Daartoe werden gekqpqn: I». de heer mr. W. H. Djllprt, met 66 stemmen, 2 briefjes waren 'in blauco; 2°. de heer jhr. C. M: Storm van 's-Gravesande, met 36 stemmen; 3°. de heer mr. E. J. J.~*B. Cremers, met 36 stemmen^ Deze lijst zal Z. M. den Koning door eene commissie worden aangeboden. De Synode der Chr. gereformeerde kerk in Neder land heeft o. a. besloten dat"een brander geen kerkeraadslid mag ziju cn geen vrijmetselaar tot lid der gemeente Mag worden aangenomen dan na te hebben bewezen, dat hij ziju lidmaatschap bij de lage hoeft opgezegd. (TV. t. d. D.) De geïllustreerde uitgaven van den beer Henri Bogaerts te 's Hertogeiibosch zjjn op de tentoonstel ling van kunst, toegepast op nijverheid, te Amsterdam, bekroond met de zilveren mtdailie. Men leest in de N. Ooringemscke Cl.-. «Bij de toekenning van bekrooningen voor inzen ders ter tentoonstelling te Amsterdam, is aan den heer A. D. Treffers te Gorinchem een eervolle ver melding te beurt gevallen. «Des te verrassender mag deze uitkomst worden genoemd, daar genoemde heer niets ter toonstelling inzond." Dinsdag werd te Alkmaar de 32e algemeene ver gadering gehouden der liolhmdsche Maatschappij van Landbouw. De vergadering werd geopend met eene toespraak van den voorzitter mr. W. van der Vliet, die o. a. herinnerde het verlies dat ons vaderland getroffen heeft door den dood van Neerlands geliefde koningin. Vervolgens werd ook een woord van hulde gebracht nau den onlangs overleden oud-secretaris, jhr. mr. 1). K. Gevers Deynoot, voor wien men hoopt eerlang een staudbesld op Rusthoek of te Loosduiuen op te richten. Het jaar 1876 heeft opgeleverd een nadeelig saldo van 1557.87, zijnde aan ontvangsten 24,263.99, aan uitgaven 25,721.86. De Maatschappij telt 3 afdeelingen meer, t. w. Knollendam, Vlaardingen en Vlaardiuger-Ambacht en IJsselmonde; derhalve in het geheel 71 afdeelingen met 12,972 leden. Be kroond met de gouden medaille is de heer D. W. P. Wisboom van Giessendam, hoogheemraad van Rijn land, te Amsterdam, voor de uitgesobreven prijsvraag naar eene volledige beschrijving van de teelt van griend- en teenhout in Nederland en het naburige Vlaanderen in al hare onderdeelen en bizonderheden. Benoemd tot voorzitter voor de volgende drie jaren ia de heer C. J. van der Ondermeulen te Wassenaar en tot lid van het hoofdbestuur uit Zuid-Holland voor 6 jaren mr. J. P. Bredius te Dordrecht. Aan de orde waren o. a. de volgende voorstel len. Het volgende van het departement Assendelft Vele veehouders ondervinden tegenwoordig tot hun groote schade, dat onze van ouds zoo hoog geroemde Edammer kaas de conourrentie met de buitenlandsehe producten moeielijk kan volhouden. Het komt ons voor, dat de oor-aak biervan gezocht moet worden in de gebrekkige wijze van kaasbereiding, zooals die hier uitgeoefend wordt, in tegenoverstel ling vsn de in Amerika en Engeland in gebruik zjjnde wijze van behandeling. Door het voortdurend splitsen der boerderijen wordt de zuivelbereiding op steeds kleinere schaal uitgeoe fend, en is iedereen niet in staat zijne boerderij zoo in te richten als voor eene bereiding van goede kaas noodzakelijk is, terwijl o. i. voor eene rationeele kaas bereiding bovendien eene graad van intellectueele ontwikkeling vereischt wordt, die lang niet rooriederen veehouder bereikbaar is. Naar onze meening kuiïnen al deze bezwaren vol doende uit den weg geruimd worden door de op richting van kaasfabriekenen hebben Amerika en Engeland alleen aan deze inrichtingen hunne betere qualiteit van kaas te danken. De proeven met dergelijke inrichtingen in ons land genomen, voldoen niet aan deze verwachting, en daarom stelt de afdeeling Assendelft voor: «Pat vanwege de Hollandscke Maatschappij van Landbouw een bekwaam persoon belast worde met in Amerika en Engeland ds inrichting en de resul taten van verschillende kaasfabrieken te onderzoeken en hiervan later een uitvoerig verslag in het lieht te geven, terwijl een dergelijk persoon later bij de opriohting van een koasfakriek als raadgever uitste kende diensten zoude kunnen bewijzen. Moohten deze kosten voor de kas der Maatschappij te bezwarend zjjn, dan geeft de afdeeling Assendelft in bedenking, deze door vrijwillige bijdragen uit de afdoeiiagsklaaseu te ondersteunen. De afdeeling Assendelft is bereid tot dat doel 25- bjj te dragen. Het hoofdbestuur adviseert om dit voorstel niet af te doen maar tot nader onderzoek tot het volgende jaar aanbangig te houden. Dienovereenkomstig wordt besloten. Door de afdeeling Waddinxveen, Zevenbuizen Nieuwerkerk, a/d. IJsel en omstreken is iet navol gende in overweging gegeven: Bij de vele uitgeveende en daarna drooggemaakte polders in Nederland, en voornamelijk in Zuid^olland wordt de behoefte gevoeld aan een boekwerk (land bouwkundig geschrift) over de hestauddeelen, eigen scheppen en behandeling van die gronden. Aaiutóen andere landbouwkundige werken wel oU dusdanige wijze schrijven over klei- en aardgronden, wensehtege- noemde afdeeling doorat hoofdbestuur der maatschappij eene prijsvraag uitgeschreven te zien voor een zot- dauig landbouwkundig geschrift, handelende over de toestanden, bestanddeèlen en eigenschappen van die gronden, alsmede aanwijzende de doelmatigste behan deling, om dezelve zoo spoedig mogelijk in vrucht- dragenden staat, dat is tot goed bouw- en weiland te brengen. Het hoofdbestuur stelt voor een gouden medaille uit te loven voor het leveren vag den landbouw kundig geschrift over dit onderwerp. Verscheidene afdeelingen bestrijden dit voorstel om de bezwaren die er aan verbonden zjjn en om het weinige praotisohe nut dat tot dusver met het uitschrijven van prijsvragen werd te weeg gebraoht. Andere afdeelingen verdedigen het voorstel, dat ten slotte met groote meerderheid wordt aapgenomen De afdeeling Waddinxveen, Zevenhuizen, Nieuwer kerk a/d IJsei en omstreken verscheen nog in de vergadering met de volgende beschouwingen. Dat het voor den landbouwer en veehouder van het grootste belang is, dat de somerwerkzaamheden van akkerbouw en veehouderij, de hooibouw en oogst- bouw, aUmede voornamelijk de inzameling van alle weide- en weldgewaaeen hunnen geregelden gang zullen gaan, dit behoeft geen betoog. Evenmin hoe diep ingrijpend en schadelijk de re- geeringsmaatregei is en hoevele nadeelen deze ver oorzaakt aan den landbouwer en veehouder, door door juiet telken jare, gedurende de grootate en voornaamste drukten van deze werkzaamheden, de levende werkende krachten voor een grfeot deel daar aan te ontrekken,' d. i. door de reeds ingelijfde miliciens tot herhaalde oefening op te roepen bij hunne rerachillende wapens. Nu iu dit jaar 1877 is het begin der oproeping van het eerste gedeelte bepaald op den 12n Juli, van het tweede op 16 Juli, van het derde en vierde op 4 Augustus en van het vijfde op 21 Augustus, terwijl de terugkomst geheel sal geëiudigd zijn met het einde der maand September. Andere industrieele en administratieve vakken daar gelaten, doch hoevele levende, werkzame krachten wor den aau den landbouwer en veeman onttrokken, juist gedurende eeu tijdpunt, dat er de gfootste be hoefte aan bestaat, gedurende een tijdvak, dat deze gezonde, sterke levende krachten niet kunnen gemist worden, een tyd van leven voor den land- en veeman, zijnde de inoogsting van de vruchten zijner akkers eö weilanden, waaraan alles is ten koste gelegd, waar aan alles is opgeofferd, tot het welslagen van eene goede oogsting noodig, de hoop en de verwachting van bet zjjn en niet te zijn, van de hoogste bronnen vau ons volksbestaan. nif', mit ket 00ff "«liezen, het groote geldelqke belang der bouwkrachten en arbeiden zelve, die in volle gezonde kracht uit bunnen werkkring onttrokken worden, als steun hunner huisgenooten worden ontnomen, in het tyd perk hunner grootste en hoogste loonverdiening om terug te keeren wan neer nagenoeg alles is afgeloopen. Welk gemis, stoornis, moeielij'kheid eh schade, het aan den landboaw en veehouderij, dcr arbeidenden stand, en altoo aan de algemeene maatschappij ver-' oorzaakt, deze ziju niet te omvatten, noch te bo- rekenen. «Het is daarom dat de afdeeling Waddinxveen, «Zevenhuizen, Nieuwerkerk a/d IJssel en omstreken, «de vrjjheid neemt, zieh tot de algemeene vergadering «te wenden, dat het deze moge behagen, het Hbofd- «bestuur te machtigen, bjj eerbiedig adres aan de «Hooge Regeering iu overweging te geven, en te «verzoeken, dat deze jaarlijksche oproeping van mili- «ciens, in het vervolg noodwendig zjjnde, op een «ander tijdpunt des jaars knnne plaats hebben, bjjv. «van den eersten Mei tot de helft der maand Juni, «of van den eersten September tot de helft der «maand October," Het hoofdbestuur vereenigt zioh met de hoofd-' strekking van het voorstèl, mhar toont aan dat de' toestanden overal niet dezelfde zijn, en stelt diens volgens voor een adres tot de Regeering te wenden, ten einde een onderzoek van .haar te verwerven naar dom meest geschikten tjjd voor de oefeningen deri miliciens Voor alle vakken van ana volksbestaan, ten einde, naar gelang van dqn uitslag der enquête, ten deze aan den landbouw tegemoet te komen. Wordt met bijna algemeene stemqen aangenomen hoewel door sommige afdeelingen waa betoogd dati men zich aan overdrijving schuldig maakte wanneer men beweerde dat thans door de oproeping van de miliciens zooveel nadeel voor den landboaw wotdt teweeggebracht. De volgende algemeene vergadering zal in 1878 worden gehouden te Delft, dat 211 stemmen ver kreeg tegen Woerden 84 en Gouda 21., Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Dinsdag ochtend arrest gewezen in de bekende zaak van den scheepsreeder 7. de Decker te Middelburg. Op grond dat het hof niet de volledige overtuiging heeft erlangd dat de beklaagde tijdens het sluiten der assurantie met het telegram, meldende oe stranding vau de Oceanut, bekend was, en tevens niet was gebleken dat zjjue latere handelingen bedriegelljk ziju geweest, achtte het de schuld aau het deu beklaagde ten laste gelegde niet bewezen eu sprak hem, met vernietiging van het veroordelend vomiia der Rotterdamsehe rechtbank, vrij. De vrijgeeprokene werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. Door het Bestuur der Rotterdamsehe Verbrmiks- vereeniging is een adres gericht aan Z. M. den Koning betreffende de bepating in de wet tot regeling der coöperatieve vereenigingen, dat de rekening en verantwoording dier vereenigingen ter griffie van bet kantongerecht moet worden gedeponeerd en dat biervan door den griffier eene akte van depot moet Wolken opgemaakt. Dit laatate kan niet geschieden zonder voorafgaande registratie der bedoelde rekening en verantwoording. Het recht van registratie nu bedraagt pGt. der uitgaven, makende voor de Rotterdamsehe Vereeni- ging pl. m. 4 pCt. der thuis door haar behaalde zuivere winst. Het Bestuur merkt in zjjn adres op, dat deze be lasting in het bizonder op de ooöperatieve vereeni gingen drukt, daar van andere vereenigingen en maatschappjjen, die zich met handels- of fabriekszaken bezig houden, de balans en rekening en verantwoor ding niet behoeven tr worden gedeponeerd, en derhalve niet geregistreerd. Het neerleggen tér griffie is alleen voorgeschreven, ten einde de openbaarheid omtreut den financieelen toestand dercoöperatieve vereeni gingen te bevorderen, maar bij het totstandkomen der" wet werd niet beoogd die vereenigingen gebukt te doen gaan onder een zoo zwaren last. Bestuurderen wenden zich daarom tot den Koning met het eerhiedig verzoek, dat het Z. M. moge be hagen het initiatief te nemen tot aanvulling van be doeld wetsartikel in dien geest, dat de rekening en verantwoording, daar bedoeld, vrij zal zjjn van het rcgistratiereojit. De tweë al te vrooljjke gasten, die onlangs de schildwacht bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam beleedigden, zijn door de rechtbank respectiveljjk tot 15 dagen en een maand celatraf veroordeeld, een les om geen dienaar van stad en land, in welke be trekking dan ook, te beleedigen. Te Leiden heeft men den maatregel ingevoerd omentróe te beffen van de kerkbezoekers; aan de ingangen ziju piautsbureaux aangebracht, waar de buralisien kaartjes afgeven, de le rang voor 25, 2e rang vopr 10 en 3e rang voor 6 cents, Eén ding ontbreekt er nog maar aan, nl. een uitroeper aan de dear, die «heel fatsoenlijke staanplaatsen voor vier duiten" aanbiedt. Op het vijfde internationale Congres voor genees kundige wetenschappen te Genève is op voorstel van den Belgisohen hoogleeraar Warlomont besloten het volgend Congres van 1879 in Nederland te honden. In de Pr. Grou. Cf. leest men de volgende onrieuse advertentie: «Óndergeteekende betuigt zijn hartelijken dank aan allèn, die hebben bijgedragen tot het kostbare en hooggewaardeerde cadeau, hem bjj ziju niet-herkiezing als lid van den Raad van Eenrum, als blijk van achting en erkentelijkheid geschonken." D. L. Broekman. Ia het tiende jaarverslag der vcreeniging tot ver betering der volksgezondheid te Utrecht komt o. a. een zeer belangrijk artikel voor van den heer J. W. Del Carapo gen, Camp, over vervalsching van voe dingsmiddelen. Ons voorbehoudende* er nader op terug te komen, weneohën wij er na reeds de aan dacht op te vestigen, daar hyt ooit afzonderljjk in dtuk ie verschenen eh als bijdrage tot dit vraagstuk niet onder de jaarverslagen mag zoek raken. Er blijkt o. a. uit, dat opk te Utrecht de ondervinding heeft geleerd; dat in' strjjd met de bewering van den Min., vaa, Binnen). Zokeg de warenvervalsc^ing ook in ons land wel degelijk groote proportion heeft aangenomen. Uit het derdè jaarverslag van den inspecteur der fabrieken te Berlijn bljjkt, dat de kinderarbeid al daar in 4* fabrieken tot het verledene behoort. Was het getal kinderen benedén de 14 jaren in 1874 nog 101, in 1875 was 'het, tot 84 en in 1878 tot 18 gedaald, van welke 10 op de couranten- drukker jj en. Het laatste nommer van De Opmerker bevat een verslag van de jongste vergadering van het «Konink lijk instituut van Ingenieurs." Naar aanleiding van het officieel verslag der Nederlandsche hoofdcom missie voor de Philadelphia-tentooiistelling van 1876, waarin het instituut wordt beschuldigd, alle raede- merkiug aan die commissie te hebben ontzegd, zijn mededeelingen gedaan, waaruit blijkt, dat dat «ont zeggen van medewerking" zich alleen heeft bepaald tot de weigering om een exemplaar vau de hande lingen van het instituut te doen inbioden. De beer Baumhauer, president der hoofdcommissie van ge noemde tentoonstelling, had zioh die weigering zoo aangetrokken, dat hjj, mede-oprichter van het insti tuut, voor zijn lidmaatschap had bedankt. Er werden nog meer onjuistheden in het officieel verslag gere-( leveerd, zoodat men meende te mogen zeggen, dat zulk eeu verslag, koe fraai ook gebonden, niets geen waarde had. Het woord is nn aau den heer Baum- lualer, om die philippica te weêrleggen. /under het opschrift: Pervaltching van eet- en drink waren, leest men het volgende iu het Zondagsblad van Rotterdam Tot ons genoegen begint de aandacht zioh meer en meer te vestigen op het vermengen cn vervahchen van eet- en drinkwaren. In gansch het land wordt eene wettelijke regeling van het onderwerp geeischt, opdat een eindt kome aan knevelarij eu bedrog, en opdat tevens de gezond heid van het volk door de regeering in bescherming worde genomen. Ook tegen den verkoop van onvermengde en onver- valschte eet- en drinkwaren, die schadelijk voor de grzondbeid zijn, dienen zeer strenge strafbepalingen in het leven te worden geroepen* Tegen den verkoop vao onrijp ooft, sleohte visoh en ziek vleesch behooren uiterst strenge straffen te worden bedreigd. Herhaaldelijk doen zioh gevallen voor, die bewijzen dat da inmenging van de wetgevende macht dringend noodzakelijk is. Veertien dagen geleden heeft zieh te Rotterdam op nieuw zulk een geval voorgedaan. In drie gezinnen (een daarvan bestaat nit elf per sonen) deed zich plotseling eene ongesteldheid voor van gelijken aard. De geneesbeeren kwamen tot de slotsom, dat de ziekte ontstaan kon zijn door het gebruik vau bedorven of ziek vleesch. Die doctoren hebben de zaak zoo lUtkrijft men ons aanhangig gemaakt bij den hooftfanjiwcnissaris van politie en bij den inspictenr van h« Jgafieeekundig staatsloezicht, en nu moet uit het Mnfttelde onderzoek gebleken zijn, dat er uit Ameijfc te Rotterdam is ingevoerd een gealaqht beest (koe), dat te Araeida was afge maakt omdat het ziek was. Het vleesch werd gekucht door vier Rotterdamsehe slagers. De aangetaste farai- liëu hebben van dip slagers vleesoh gekocht ook in de Hal. i Do namen vau de bedoelde vlceschhoawers zijn ons medegedeeld, maar, hoe gaarne wij ze zoudeu willen mededeelen, moeten wij daaromtrent het stilzwijgen be waren. Terwijl toch de wetgeving het volk bijna geheel prijs geeft aan de kwnile praktijkeu van leve ranciers, worden deze dermate door de wet in bescher ming genomen, dat men de namen der schuldigen niet jn. Ijet openbaar kan noemen zondag gevaar te loopen met een proces bedreigd te worden, dat meer dan &kgr tan voordeele van den schuldigen leverancier zon eindigen. Bewijs in rechten is in zulke gevallen moeielijk t« leveren «n wordt bovendien niet toege laten. De tegenpartü pleit hoon eu laster eu stelt bovendien eene civiele actie, die voor den journalist ruïneus kan worden. Hij is wel gedoemd zich in algemeene termen te bewegen. Daarom kunnen tvij slechts de hoop uitspreken dat met den meest mpge- 1 ij ken spoed aan zulk een ouhoudbaren toestand een einde Zat Worden gemaakt. Nog andere onderwerpen eischen du inmenging van het gourernemeut. Neem' bijv. eens de aardappelziekte. w Allerlei onrustbarende geruchten 'worden verbreid, omtrent de verwoestingen, die de aardappelziekte zou aanrichten, en onverwijld maken opkoopers en kleinhandelaars van de gelegenheid gebruik om de prijzen naar boven te jagen. De gebruiker ziet zioh gedwongen, week aan week meer geld voor dot voedingsmiddel te besteden, zonder dat hij de over tuiging heeft dat de offers, die van hem gevergd worden, door den drang de» omstandigheden worden gerechtvaardigd. Zou, zoo heeft men het recht te vragen zou eeite enquête hier zoo misplaatst zijn? Waarom wordt de werkelijke stand van zaken niet namens het gouvernement onderzocht? De particulier kan dat niet doen.Wist men dat de ziekte op dit oogenblik niet du idtgebreidheid heeft, welke belang hebbenden er «oir/gelieven toe te kennen, men zou zich met groenten, rijst, boonen, erwten en grutters waren voeden, liever dan zioh door speculanten kat vel over de ooren te laten trekken. Thans hebben de belanghebbenden vrij spel en de verbruiker wordt hun dupe. Daartoe bestaat althans da mogelijkheid. De regeering, het volk voorlichtende, zon ook in zulke gevallen gewichtige diensten kunnen bewijzen. Boosdoeners en oplichters ziju troetelkinderen van het publiek. Hunne geschiedenis wordt van hunne geboorte af opgehaald en hunne bedrijven tot in de geringste b.jzonderheden beschreven. Een schouwburg directeur te Berlijn heeft van die sympathie van het publiek voor hen, die niet deugen, gebruikgemaakt en laat na de beruchte houdster der bank, de schijn heilige bedriegster Adele Spitzeder, gedurende tien voorstellingen optreden, den toegangsprijs op het zesdubbele stellende. Adele krijgt de helft van het geld. Waarschijnlijk zal hare schaamteloosheid haar nu eene even goede winst bezorgen als vroeger hare schijnvroomheid. Te Balk is een 80-jarige, alleen wonende weduwe stervende in haar woning gevonden. Zij verklaarde niet te weten door wien zij mishandeld is geworden, doch men vond op haar ligchaam ijsselijke wonden. Ook was in haar kamer ergerlijk huisgehouden. Konstantinopel, 18 Sept. Ghefket Pacha zet zijn marsch op Plewna voort. De Sultan zond zijne {jeluk wrenschen aan Osman Pacha. In deu Sofripka-pas ontvingen de Bussen versterkingen. Salzburg, 19 Sept. Bismarck en Audrassy, die beiden in het Hólel de V Europe alhier huu intrek namq», hebben nog gisteren avond eene conferentie gehouden. Andrassy vertrok hedenBismarck zet morgen zijne reis voort. Weenen, 19 Sept. In het JIuis van Afgevaar digden dienden Fax en 27 anderen de volgende inter pellatie inIs de Begeering voornemens het beginsel van volkomen onzijdigheid tegenover de oorlogvoe renden te handhavenen in *t bijzonder ter wille van de handhaving dezer onzijdigheid en om te voorkomen dat Oostenrijks belangen in de toekomst gevaar loo pen, haar geheelen invloed aan te wenden opdat Servië aan den oorlog geen deel neme Berlijn, 19 Sept. De Prot. Correspondent zegt, dat Bismarck waarschijnlijk eerstdaags te Berlijn zal komen, vóór hij verder doorgaat naar Varziu, en eenige dagen dan zal blijven. Weenen, 19 Sept. Aan de Polit. Corresp. wordt uit Belgrado bericht, dat Italië'* coüsul-genC- raal aan de Servische Begeering eene nota overhan digde, waarin Servië wordt afgeraden aan den oorlog deel te nemen. Rome, 19 Sept. De Paus heeft verscheidene vreemdelingen ten gehoore ontvangen. Morgen Ml hij den hem trouw gebleven Romeinschen adel Mj zich toelaten. Terechtzitting van Woensdag 19 September 1877* KantonrechterMr. J. H. van Mierop Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Mh W. C. A. Scholten te Botterdam. W. H., sleper, wonende te Gouda, tot eene boete van drie gulden en eene boete van één gulden of 'gevang, van één dag voor iedere boete wegeit het te Gouda laten stilstaan van een bespannen voertuig, zinder dat da eigenaar of een ander geschikt per soon de tedgeio hield df onmiddellijk bij of voor de bespanniqg geplaatst was, en het te Gouija rijden over eene béwéegbare brug, vóór dat deze was vastgelegd. W. K., dienstbode, wonende le Gouda, tot eene boete van één gulden of gevang, van édn dag Wc-, geus het zonder toestemming van Burgemeester eni Wethouders van Gouda werpen vap afval van plan ten en vuilnis in het tot openbare dienst bestemde water té Gowla. J. S. L. C., koopman, wonende te Gppda, tot" eene boete van drie gulden of gevang, van één dag wegens het ie Góuds als geleider van een met bom-1 den bespannen voertuig niet gaan naaat de bonden. A. van den O., huisvrouw van L. B., wanende te Gouda, tot eene boete ran drie guldén, en eene. boete van twee gulden vijftig cents of gevang, van één dag voor iedere boete wegens het (e Goijda iemand opzettelijk Werpen met vuiligheid en" het t_e_ Gouda uiten va® scheldwoorden tegen iearapd.zqn- der daartoe uitgetergd j, ,zjju, T. D. zonder be toep, wonende té Gehdérifbriéemr bpeto vim zes gjdden of gevha& wotirtwre; dngw wegeus het te Gouds maken van nachtelijk bureq- gérucht tot verstoring van dè ririi dér iurfotiers. ■J. N., koopman, wonende ta'RSoWia.reen*1 bpete - vga ze, S*/m-i..Wii»lfecii!W(fii

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2