BINNENLAND. ADVERTENTIES. Vergadering van den Gemeenteraad. Burgerlijke Stand. «enige dagen vóór de verkiezingen nog een manifest van de liukerzijde van den Senaat. Ook nu zijn de beriehten van het oorlogstooneel schaarsch. Het telegram uit Konstantinopel betref fende den mislukten aanval der ltusseu op Plewna is niet nader bevestigd. Een te Weenen uit Schumla ontvangen telegram zegt dat Mehemet Ali zich achter de XiOm "heeft teruggetrokken wanneer dit werke lijk het geval is, is het voor de Turken des te meer te betreureu, nu het voor de eerste maal blijkt, dat Suleiman geneigd is ia overleg met den Turk- schen opperbevelhebber te handelen. Het telegram van den «Daily News"-correspondent uit Zgalince ►(bij Plewna), luidt: «De ontevredenheid en moede loosheid in het Russische leger zijn nog grooter dan ik verwachtte. Ik sprak geen enkel officier, die niet wauhoopt aan den goeden afloop, zoolang het personeel van den staf van bet hoofdkwartier blyft zooals het is, en daar verandering in zijn samen stelling niet waarschijnlijk is, is men algemeen ter neergeslagen. Wanneer een leger geen vertrouwen in zijn leiders heeft, staat het vrij wel vast, dat van met geestdrift vechten geen sprake kan zyn. Elke nieuwe phase van den veldtocht levert opnieuw het bewijs van de ongeschiktheid der aanvoerders, en het is bittere spot ten aanzien van de generaals, dat het Russische leger bij gebrek aan spaden om loopgraven te maken stil moeten blijven zitten. Het was hier verscheiden dagen achtereen koud en regenachtig. Nu is het weer goed. De gezondheid van het leger is bevredigend, maar nog een paar dagen koude en regen zouden zeker heel wat ziekte veroorzaken. Ik voorspel, dat de helft van het leger, zoodra het weer slecht wordt, tot vechten on geschikt zal ziju. Een winterveldtocht zou voor de Russeu minder gevaarlijk zijn dan stilzitten gedurende de lange treurige wiutermaaudeu vau regen, sneeuw en modder. De Turkscbe verliezen in de jongste gevechten bij Plewna scbijuen even zwaar te zijp geweest als die der Russen. Volgens geloofwaardige berichten zijn er nog 14000 Turksche gewonden te plewna, die niet vervoerd kunnen worden. Waar schijnlijk zijn die verliezen het gevolg «mn hez offen sief optreden der Turken en de troepen ouder Skobeleff verlieten de redoutes niet zonder slag of stoot." Officieel heeft de Porte thans medegedeeld, dat de versterkingen en toevoer, voor Osman Poeha bestemd, te Plewna zijn aangekomen. De behandeling en ook wel de iudieniiig van de onderwijswet in den Pruisischeu Landdag worden als opgegeven beschouwdook buiten die wet is er genoeg te doen, zegt men. De President van de Italiaansche Kamer van Afgevaardigden heeft Don derdag Berlijn verlaten om over Keulen naar Londen te vertrekkende heer Crispi zond, voor hij de Duitsche hoofdstad verliet, een telegram aan den Keizer, om hem dank te zeggen voor de bewijzen van sympathie voor Italië, in Önitschland door hem ontvangen. Het Italiaansche Parlement zal waarschijnlijk half October, iets vroeger dan anders, worden geopend. De Koning wordt 15 October te Rome verwacht. GOUDA, 29 September 1877. Naar men verneemt, heeft het Ministerie gisteren namiddag collectief ziju ontslag aan (len Koning aangeboden. Maandag a. s. wordt de crèche iu een huis op de Nieuwe Haven geopend. Gisteravond ten ongeveer 6 ure is even boven Moordrecht een ijzeren schuit gezonken, geladen met 700 pakken tabak. De ketting waarmede de bovenste vast gemaakt waren, was losgeraakt waarop de schuit kantelde en zonk. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Dingsdag dea 2 October 1877, des namiddags ten 1 uur, ten einde te behandelen 1. De aanvraag om concessie tot aanleg eener drinkwaterleiding. 2. Voorstel tot ■verhooging der bezoldiging vau den pedel aan de stedelijke muziekschool. 3. Voorstel tot vermeerdering van het getal hulp onderwijzers aan de qpenbare burgerschool voor jon gens, en het verleenen van magtiging tot het doen stellen eener glazen afscheiding in het lokaal der klasse voor voortgezet onderwys. 4. Het verzoek tot affstaud van grond aan de Crabethstraat ten behoeve van het Rijk. In plaats van wijlen den heer P. Pons is op Vrijdag 28 Sept. te Vlist, als hoofdingeland-plaats vervanger in het le district van den Krimpenerwaard met al de uitgebrachte stemmen gekozen de beer Cornells Oskam As. te Berg-Ambacht. Door het dijkeollegie van den Krimpenerwaard is een geldleening opengesteld, groot 100.000, Rentende 4V, pCt.ten laste van het hoogheemraadschap, ter bestrijding van de buitengewone verzwaringskosten der dijken. Zoowel te Nieuwerkerk a/d IJssel ale op andere plaatsen is men thans druk bezig met het opdelven der late aardappelen. Opbrengst eu qualiteit zijn uitmuntend, terwijl de bekende ziekte gelukkig van weinig beteekenis is. De prijs is thans 3 a 8.25 per hectoliter. Het zomerkoren, als haver en rogge, is ook voor het meerendeel reeds binnengehaalddp opbrengst schijnt matig te zullen zyn. Het vee heeft in de weide nog overvloed van gras. Van ziekte ouder de varkens verneemt men hier niet. De miliciens der lichting van 1876, behoorende bij het regiment grenadiers en jagers en de infanterie corpsen, die door het lot waren aangewezen om langer dan 12 maanden onder da wapenen te blijven, zijn met groot verlof huiswaarts gegaan. Donderdag namiddag omstreeks 3 ure brak te Zwamraerdam ia de grutterij van P. Veelenturf een hevige brand uit, die, dank zij den ijver des, brand weer, bij dat gebouw en het pakhuis bepaald bleef. Ruim twintig voer hooi en eene party granen werden meie vernield. Huis eu inboedel waren verzekerd. Naar bet N. v. d. D. verneemt, moet dr. A. Kuijper voornemens zyn het te Amsterdam op hem uitgebracht beroep tot predikant niet aan te nemen. Bedankt voor het beroep naar Schoonhoven door (k. G. Van Goor Jzn., pred. te Oud-Beierland. Naar wij vernemen, heeft de Min. van Binnenl. Zaken, als een blijk van belangstelling in de ver betering van de «oramunieatie van de twee groote koopsteden des Ryks een zaak, die in de afge- loopen vergadering van de Provinciale Staten van Zuid- en Noord-Holland breedvoerig en met warmte ia besproken de geheele zaak wederom in handen gesteld van een nieuwe oommissie van deskundigen, arabtenareu van deu waterstaat. De commissie be staat uit de heeren Van Opstall, Mazel, Ducellté Muller en Hubreeht, aan wie te gelijkertijd is opge dragen eeu advies uit te brengen omtrent het on langs gepubliceerde plan vau den hoofdingenieur J. A. Waldorp. j Staten Generaal Tweede Kam eb. Zitting van Donderdag 27 Sept. 1877. Iu deze zitting deelde de voorzitter mede dat de oommissie, belast met de aanbieding van het adres in antwoord op de troonrede, zich gisteren namiddag ten half zes ure van hare taak heeft gekweten en dat Z. M., na voorlezing van dat adres, daarop heeft geantwoord «Mijne (heeren! Ik betuig mijn dank voor het aangeboden adres der Tweede Kamer en verzoek u die betuiging aan haar te willen overbrengen." Gp voorstel van den voorzitter zal aanstaanden Maandag ten 1 ure worden overgegaan tot het op maken eener nominatie tot vervulling van de open gevallen betrekking van raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden. Ten gevolge van dut besluit zal het ouderzeek over -de ataatsbegrooting voor 1878 in de afdeeliugen eerst aanvangen Dinsdag morgen ten 11 ure. Gisteren is de Indische begrooting voor 1878 in de afdeelingen onderzocht. Burg. en Weth. van Utrecht hebben aan den Raad dier gemeente voorgesteld, door een commissie uit den Raad een nauwkeurig onderzoek te ijoen instellen omtrent den toestand vau het lager eu middelbaar on derwijs en eventueel voorstellen te verbetering te doen. Gaarne nemen wij onderstaande circulaire op. «Aan het Nederlandsehe Volk. In de maand Juni jl. kwamen te 's Gravenhage eenige Nederlandsehe burgers hyeen, om te trachten een antwoord 4e geven op de vraag, welke, bij het vernemen der treurmare van het overlijden der ko ningin, bï duizenden ia den lande was opgerezen: „Wat kunnen wij doen om aan de nagedaehtedh van haar, die ons zoo dierbaar was, een biijk van buide en dankbare herinnering te brengen?" „Het lag voor de hand dat een gedenkteeken moest verrijzen maar welk Een standbeeld of gedenkzuil viel, meende men, niet in den geest van haar, die men wensehte te vereerenveel beter strookte daar mede eeir gebouw, dat in den gevel, door borstbeeld en opschrift, «ijoe «tiehting ter eeuwige gedachtenis van Neêrlaivds derde koningin aan het nageslacht verkondigend, eene nuttige bestemming zou hebben ten behoeve van het volk, dat zij zoo innig lief beeft gehad. „Meermalen had de overleden vorstin, die altijd toonde een groot belang in het zedelijk en stoffelijk welzijn van kinderen te stellen, den wensch geuit dat voor hunne verpleging, in geval van ziekte, iu het bijzonder van de meer behoefligen, beter zorg dan nu dikwijls geschiedt, mocht worden ge. dragen. Op tweeërlei wijze moest, naar haar oordeel daarin worden voorzien door opname ter verplegiu„' in een gesticht van diegenen, waarvan de aard der ziekte of de omstandigheden van het gezin eene goede verzorging daar verhinderen, en door het in het gesticht opleiden van verpleegsters, geschikt en bestemd om in de ouderlijke woning zieke kindereu te helpen verzorgen. „Het vfas bekend dnt vroeger kraehtig door de koningin gesteunde pogingen waren aangewend, om eene dergelijke instelling te Gravenhagt in het leven te roepen, maar dat die pogiugeu niet tot de gewensohte uitkomst hebben geleid. „De wetenschap dier bijzonderheden gaf van zelf het antwoord op de gestelde vraag. „Den wensch der overledene alsnog te vervullen, het denkbeeld door haar aangegeven, door de ge zamenlijke medewerking van het geheele Nederland sehe volk, te verwezenlijken, ziedaar, meende men, eene hulde harer nagedachtenis waardig, en het doel naar hetwelk moet worden gestreefd, „Door eene oproeping in de dagbladen werd de algemeene aandacht op de zaak gevestigd, en nsdat het plan zooals het oorspronkelijk was ontworpen, ten gevolge van nader overleg, eenigzins was ge wijzigd, werd de uitvoering daarvan opgedragen san eene commissie, bestaande uit de onderteekenaam dezer, welke zich, bij bet vervullen van hare taak, naar de volgende bepalingen zal regelen „Het ziekenhuis, onder den naam van „Sopbia Stichting," is eene zelfstandige instelling, onder eep eigen bestuur, waarvan de benoeming, de werkkring en de verantwoordelijkheid zullen worden geregeld bij de statuten van het daartoe op te riehten Zede lijk Lichaam, waarvoor overeenkomstig de wet, erkeu- ning als ceehtspersoon zal worden aangevraagd „het is gevestigd te 's Gravenhage „het is bestemd tot verpleging vau zieke kinderen, waar ook in Nederland gevestigd, en tot opleiding van kinderzieken-verpleegsters, alles zonder eenig onderscheid van godsdienstige gezindheid „het wordt, als blijk van hulde en dankbare erken tenis, door het Nederlandsehe volk gesticht ter eere van wijlen Hare Majesteit Sophia Fredf.rika Ma- thilde, koningin der Nederlanden „om de hulde inderdaad nationaal te doen zijn, wordt ieder in de gelegenheid gesteld «ene bijdrage, hoe gering ook, te leveren „in elke gemeente in Nederland wordt zooveel mogelijk door welwillende medewerking van haar bestuur, zoo mede in de koloniën en bezittingen des Rijks en andere werelddeeien, ter plaatsen door de aldaar gevestigde autoriteiten meest geschikt ge acht, eene snb-eommissie in het leven geroepen, ten einde op de wijze, die haar het best zal voor komen, hetzij door inteckenljjsten, hetzij door inza meling aan de huizen, te zamen of afzonderlijk, de gelegenheid tot deelneming open te stellen „de som der bijeengebrachte gelden zal de maatstaf z|jn, naar welken, bij de uitvoering, de uiterlijke vorm, de grootte en de inriehting vau het monumen taal gebouw, ook met het oog op de latere kosten van instandhouding, en de voorwaarden waarop da opname terverplegiug geschiedt, geregeld zullen worden. „tot het vaststellen van het plan van het gebonw en de stututen van het zedelijk lichaam, zal, over eenkomstig later te maken bepalingen, de medewer king worden ingeroepen van eenige afgevaardigden uit de snb-eommissiën in de provinciëndezen zullen ook belast zijn met het opnemen van de rekening en verantwoording der hoofdeomraissie, bij het neder- leggen van hare .taak. A „De commissie heeft gemeend den weg "mogen aanwijzen, dien zij den geschaktsten aeht om tot het algemeen gewenschte doel te leiden. „Het Nederlandsehe volk beSlisse of het haar daarop wil volgen. „Jhry^ ror. G. 0. J. van Beënbw, viee-president van den Baad van State, voorzitter. J. J. van Mulken, gepensioneerd lnitenant-gene- raal, lid van den Raad van State, 2e voorzitter. Mr. D. Polak Daniels, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en van den genleenta- raad van 's Gravenhage, penningmeester. Dr. T. H. Blom Cosier, geneesheer te 'sGravenhsge. H. van Goens, kapitein luitenant ter zee. J. H. Gunning jr. predikant te 's Gravenhage. Mr. J. L. de Bruyn Kops, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gener^al. Mr. J. J. van Meerbeek», raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. C. J. VAN DEE Oudermeulen, lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland. Mr. J. A. Philipse, minister van den Staat. Mr. A. de Pinto, lnnda-advokaat, Kd van den gemeenteraad van 's Gravenhage-, I. D. Frensen van de Potte, lid van de Tweede Kamer der Staten-GeOeraal. Dr. J. N. Ha MAER, geneesheer te 's Gravenhage. P. J. B. C. Robidé van der Aa. Mr. M. W. baron Dü Tour van Bellinchaven, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en van den gemeenteraad van 's Gravenhage. Jhr. mr. F. A. P. Wittert, substituut-griffier bij het gerechtshof te 's Gravenhage en lid van deu gemeenteraad aldaar. Jhr. J. D. Sii, la secretarie. Mr. H. J. Dukmeesteb, 2e secretarie. „NB. Sub-commiesiën ziju of worden al aanstonds gevormAju 180 gemeenten des vaderlands, waaronder: Amersfoort, Arnhem, Onlemborg, Delfzijl, Doesburg, KmVhuif.cn, Franeker, Gëértruidenberg, Gorinohem, 's Gravenhage, Groningen, Haarlem, Harderwijk, Hel- levoetslnis, Kampen, Leiden, Msnaldnmadecl, Middel burg, Öostdongeradeel, Oostatellingwsrf, Purmerénd, Rieden, Schiedam, Sliert recht, Slachveren, Bmallioger- laud, Tietjerksteradeel, Veeneudaal, Vlaardingea, Vlis- singen, Winschoten en ZstwBommel. u's Gravenhage, 27 Sept. 1877." Het Nederl. Schoolmuseum in Nederland, een op particulier initiatief tot stand gekomen inrichting, zal ia een der bovenlokalen van bet Paleis voor Volksvlijt worden gevestigd de opening heeft plaats onmiddellijk nadat de tentoonstelling van Kunstnij verheid zal gesloten zijn. De hh. A. van Otterloo, dr. D. van Laukeren Malthes, dr. H. F. R. Hubreeht, dr. J. Dortueiffeu en H. W. Bloem, vertegenwoordi gende de Vereenigingen voor Leeraren en van onder wijzers in Nederland, hsbben de eer van dit initiatief. Uit het buitenland, vooral uit Engeland, Frankrijk, en Duitschland, komen schooue eu belangrijke inzen dingen voor bet Museum, terwijl ook de Engelsehe schoolhoard een bijdrage heeft* toegezegd.' Het doel van dit Museum is alles te verzamelen en te vertoonen wat op schoolbouw en schoolhygièoc betrekking heeft en alzpo het lichamelijk welzijn der jtragd betreft, nevens de leermiddelen in den nit- gebreidsten zin voor alle vakken van onderwijs. De tentoonstelling vsn het Musenm zal bestaan uit de volgende groepen: 1. Plannen, afbeeldingen en modellen voor schoolbouw, beuevens inrichtingen op het gebied van sohoolhygiène, zoonls ventilatie, verwarmingstoestellen, enz.2. Modellen en teeke- niugen vau schoolmeubelen 3. Werk- en leermidde len voor bewaarscholen. Inrichtingen voor blinden, doofstommen, enz.; 4. Tabellen, platen, voorwerpen an bosken voor bet aanschouwelijk onderwijs in lezen, schrijven en rekenen5. heet- en school boeken en verder soboolgereedeehap voor alle vakken vsn onderwijs, waarover het Musenm sich uitstrekt 6. Modellen en voorbeelden voor het eehrijven, bet teekenen en de beeldende kunet7. Tabellen, knar ten, atlassen, globes, enz.8. Afbeeldingen, wand platen, toestellen en voorwerpen voor het onderwijs in de natuurwetenschap9. Photographische, stereos copische en andere afbeeldingen ten behoeve van het onderwijs; 10. Plannen, beschrijvingen en modellen van nienwe vindingen op het gebied van het ouderwijs. De tentoongestelde voorwerpen t|ja Eigendom vsn het musenm, door aankoop of schenking ver kregen. h. Eigendom van inzenders, tijdelijk, doch in den regel niet korter dan voor 3 maanden aan het museum afgestaan. Er zal een catalogus worden uitgegeven, zoodanig ingericht, dat fabrikanten van schoolbehoeften, uit gevers van leerboeken enz., daaruit veel nat kunnen trekken. Het mechanisoh schoonvegen der straten te Rotter dam, dat th:>ns des naobta door z.g. rolvegera, door paardra getrokken, geschiedt, voldoet volgens de officiële rapporten aldaar goed. Men is daarom voornemens er het getal van te vermeerderen, tot er minstens 15 voorhanden zijn. Dit getal is voldoende om dS'stad eiken nacht te vegen. De prijs van zulk een /olveger bedraagt f 900. Het schoonhouden der/straten enz., thans geheel onder beheer der Gepeente, komt jaarlijks op 26.000 it 28.000 te staan. In de Groningsohe veenkoloniën is thans de handel levendig in de voor Engeland bestemde eet-aardap- pelen. Terwijl voor de gewone fabrieksaardappelen nn 1.25 per heotoliter wordt betaald, woidt tot f 2 besteed voor die, welke boven de groots zeef blijven en naar Engeland gaan. Bekend is het, dat de smaak der Engelsohen ia dit opzioht zeer verschilt van die der Nederlanders. Deze verkiezen niet de dikste knollen. In de Donderdag gehouden terechtzitting van het Gerechtshof te 's-Gravenhage stond een sjouwer uit Leiden terecht die steeds aan zijn'naam is getrouw gebleven. Hij ie genaamd H. De Kaper en wegens ondersoheidene misdrijven heeft hij reede elf veroor deelingen ondergaan. In April jl. uit zijne gevangen schap ontslagen, werd hij een paar maanden later weder in hechtenis gesteld, thans verdacht van diefstal van twee dekens, gepleegd in den avond van den 28u Juni op een bewoond vaartuig, destijds liggende aan de Beestenmarkt te Leiden. Met het oog op de vroegere veroordeelingen reqnireerde adv.-gen. mr. Van der Hoeven, die den diefstal bewezen achtte op grond van de afgelegde bekentenis in verband met de verklaringen der getuigen,.de veroordeeling van besch. tot 5 ;aren tuchthuisstraf. De verdediger mr. Paehlig .trachtte den Hove, onder aanvoering van z. i. verzachtende omstandigheden, tot het opleggen eener lichtere straf te bewegen, maar het Hof vond daartoe geen aanleiding en veroordeelde nog heden De Kaper tot de straf welke het O. M. voor hem had geëischt. Van de onbekenden weldoener der Maatschappij van weldadigheid, die sedert 1864 herhaaldelijk vor stelijke giften aan deze inrichting schonk, is thans Weder de aauieplijke som Van 8000 ontvangen. Evenals vfoeger, bad ook deze schenking plaats door tnsscheukomst van den heer jhr. mr. J. K. W. Quarlea van Ufford te 'a-Grareuhage, president-commissaris der Maatschappij vsn weldadigheid. Met Sept. jl. is bet getal der kweekelingen aan de kweekscholen te 's Hertogenbosch, Haarlem en Groningen op tachtig (het (maximum) gebracht. Te Middelburg en te Deventer is het tot veertig ge klommen bij beide scholen zullen met September 1878 twintig nieuwe kweekelingen worden toegela ten, terwjjl de mogelijkheid bestaat dat op dat tijd stip de zesde kweekschool zal worden geopend. Voor eenigen tijd bracht een vader te Parijs aan zijne kinderen eeu mandje abrikozen mede. Een éénjarig meisje stak aanstonds eene der vruchten in haar mond, zonder dat men bemerkte, dat zich een wesp daarin verborgen had. Deze stak het kind daarop in het verhemelte, dat nn herig opzwol, zoodat het kind reeds gestikt was eer geneeskun dige hnlp kwam opdagen. Volgens een raededeeling van Munk (Annalen der physiek en chemievindt men in den talmud, Tosefta Sabbath VII, de volgende woorden: „Wie een stuk Ijzer plaatst tnssehen gevogelte, overtreedt het verbod om heidensche gewoonten na te volgeuter bescher ming tegen bliksem en douder is 't echter geoordeeld dit te doen." Men zou dus reeds in da 4e en 5e eeuw den invloed van metalen op den bliksem, ja zelfs een soortgelijke inriehting als den Frauk'ünochen blik semafleider gekend hebben. Ook de Ègypiennren schijnen al gebruik gemaakt te hebben vsn hooge, aan hun punten met koper beslagen of vergulde masthoornen„om het vuur des hemels sf te weren" of „om de kracht van het uit de hoogte komende onweer te breken". VRIJDAG 28 SEPTEMBER. Tegenwoordig de heer van Bergen IJxeudoorn, voorz. en al de leden, behalve de heer Fort wijn Droog leaver. De notulen dar torige vergadertug worden gelezen en ge arresteerd. De voorzitter deelt mede dat door de beuoeming van Me- wezen al» brug- en »lui»knecht de betrekking van brugwachter aan de Gouwe over de Turfmarkt vacant tz. Ingekomen zgn drie missives van hh. Gedeputeerde Staten dezer provincie, houdende machtiging tot oodeibandache aanbesteding der res tauratie «in bet torentje aan bet raadhuis tot afstand van grond aan de MalleggtaUia aau het rijk en tot het wederver- hnreu van een stukje grond in de Kruideniersstraat aan J. de Bruiju Notificatie. eene missive van dezelfde, goedkeurende de begrooting.der dd. Schutterij vuur 1878; Notif. eentge adressen v«o verschillende personen die genoteerden croud in gebruik wenschcu te hebbenworden gesteld in han den vau B. en W. ten fine van bericht en raad. Acht adressen als van J. Wilachqt, L'. J. vau der Spelt, P. M. van VYaat, H. *ab Houten, P van Keede, J. \au Aalst, B. Groeneveld en A. P. de Jong, die verzoeken als brugwachter te 'worden aangesteld aan de brug op de Gouwe over de Turf markt; ter visie. eeu adres van A. Lifeber, S. Lafebcr en L.Lafeber, ver zoekende wegruiming van een schuurtje aan de Bogeu, staaude op gemeentegrond wordt gesteld iu handen vsn B. en W. om bericht en raad. een adres van Rugsman eo andere bewoners achter de Visch- markt, verzoekende de afrost aldaar te verbeteren en het brug getje aldaar te verlagen; wordt gesteld iu handen van b. en W. om bericht en raad. b. en W. hebben van de plaatselijke schoolcommissie be richt ontvangen dat door den grooten toeloop van jongens aan de burgerschool eene glazen afscheiding in een der klasseu noc- dig is, waardoor dan ook bet hulppersoneel met één vermeer derd dient te worden, waarom B ca W. zulks voorstellen -, ter visie. B. en W. stellen voor om door de virineerderde werkzaam heden van den pedel der atads-mnziekschool diens tractement voor dit jaar met f 25.— te verhoogenter visie. eene fciuivt van den aanwmnden kapitein der genie, die door dei» Minister van oorlog gemachtigd is onder zekere voorwaarden een gedeelte grond aan de westzijde der Crabeth straat tegen 60 cents de centiare over te neiuen tot een be drag van 144.— B. en W, stellen voor dit af te atiim onder beding dat dezelve binnen twee jaren bebouwd inodfoija. Nog wordt onder dezelfde voorwaerden door Zijn Ed. Gestr. aan gevraagd den nog overigen grond aan de westzijde aldaar, groot 2400 centigren, B. en W. willen ook dit onder gelijk badicg afstaanter visie. Wordt gelezen het rapport der commissie in wier banden was gesteld de begrooting der inkomsten en uitgaven over 1678, waarbij inlichtingen worden verzocht en eenige aan merkingen gemaakt worden ter visie. een adres van den heer A. Bijvoet, bnlponderwgzer aan de tweede armenschool, verzoekende eervol ontslag tegen I December; het gevraagde ontslag wordt eervol verleend. De voorzitter deelt mede dat door den. Secretaris een ver lof van drie weken is aangevraagd «oor eene bnitenlsDdsche reis, B. eu W, hebben geen bezwaar dit toe te stfauwordt algemeen goedgekeurd. Aan de orde is: een adres van het personeel der brandspuit ontJ «erhooging van loon, H. en W. stellen voor daar znlks varf geeneband- teekeningen voorzien is en das niet blijkt v/n wlen het afkomstig is, het ter zijde te leggen; aldusybesloten. een adres van G. Luijeodijk Jr. tot het Kuren vau een stuk grond op den Kattensiogel, het rappon vaa B. en W. luidt dat het verzoek voor geeue inwilliging iatbaar is, du heer Kranenburg wil het toestaan, de voorz. get ft aog nadere inlichtingen, in btemming gebracht wordt het afgewezen met 15 tegen 1 Btrm, die van den beer Kranenburg. de begroot luges voor 1878 der gesubsidieerde instellingen van weldadigheid, I. Burgerlijk Armbestuur, wordt algemeen goedgekeard. (De beer de Rotte verlaat de vergadering.) 11 V. Beide basthnizen, Bestede]ingshuia, vereenigd Wees- en -tEieinoeseniershui» en Israëlitisch Armbestuur worden ach tereenvolgens goedgekeard. Een adres van het Departement Groningen der Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid om subsidie voor het nemen van proeven, het rapport van B. en W. in overleg met de openbare gezondheids-commissie acht het wen schelijk 100 toe te staan, de heer Lnijten wil het toestaan als B. en W. een voorstel ter tafel brengen dat bedoeld afvalwater gezuiverd moet worden, na nog korte discussie wordt bet in stemming gebracht en de toelaag afgewezen met 10 tegen 5 stemmen die van de heeren Virulg, Remij, van Siraaten, Post Drost en den Voorzitter. Een adres vau den Commissaris van Politie om verhooging sijner jaarwedde, B. en W. ad viseer eu znlks met 100 te doen, de beer van Straaten en Maller verklaren zich hier tegen, de hh. Kist en Prince in tcgenov er gestel den zin, in stemming gebracht wordt bet aangenomen met 12 tegen 3 stemmen die van de heeren van Straaten, Muller en Lnijten. Voorstel tot verhooging van het salaris van eenige amb tenaren ter secretarie, in verband met de opheffing der be trekking van Agent van Inkwartiering, de heer Mnller wil ook den tweeden en derden commies verhoogen, de heer van Straaten kau zich vereenigen met de verhooging van f 200 zijode het tractement van den Agent van Inkwartiering, dn heer Kist wil de tractementeo personeel toestaan, de heer Maller stelt voor om den tweeden commies ook met f 100 te verhoogen, daarna worden algemeen goedgekeard Hoofd commies 1400 eerste Commies./"1100 adjunct Commies/400 en het voorstel van den heer Maller om dsn twseden Commies ook te verhoozenn wordt in stemming gebracht en aange nomen met 13 tegen 2 stemmen die van den boer Vvrulij en den Voorzitter. Verordeoing regelende de pensioenen der gemeente-ambtena ren en adres van den Commissaris van Politie tot wijziging van bet concept; het advies van B en YV. is om den Com missaris van Politie er ook in op te nemen, doch keuren de geheele verordening af, na eenige disenssiën wordt op voorstel van den heer Prince besloten B. en W. uit te noodigen deze concept-verordeuing te wijzigen en alsdan wedar ter tafel te brengen, dit wordt aangenomen met 12 tegeu 3 stemmen die van de hh. Virulij, Remij en deu Voorzitter. Eene aanvrage om concessie tot aanleg eener drink water leiding, de heer Lugten betoogt breedvoerig dat eenn waterleiding hoog noodig is, keort het gefiltereerd ijselwater hiervoor geschikt en is het met de gezondheids-commissie niet eenaom het ver gevorderde uur, wordt de vergadering gesloten om in eene volgende de discussie te vervolgen. Onder dit betoog komt de heer de Rotte weder ter vergadering. GEBOREN; 26 Sfpt. Geertruida, onder» N« de Jong en C. de Jong. Cornelia, ouders G. Jue en C. van der Ree. 21. Cornelia Pietcr Autouias, ouders C Loeflaag en 0. M. Kerper. Pteternelln, ouders A. de Jong en Cl van dat Bgl. George Jacobus Au toon Jacobus Frans Coraplis,oodera G. J. L. de Backere en, P. M. Begloo. Airtje, ouders P. de Groot en N. Hoogendooru. Anthonia Maria, anders L. Franken en C. Heusbetk. 28. Christina Hendrik* Cornelia Johanna, ouders D J. Wtebrr en P. G. Lakeiinaus. Johanna Maria, ouders M. Binnendgk en M. J. Rietveld. OVERLEDEN; 27 Sept. A. Rgnkout, 46 j. 28. T. vau der Kleg, 25 j. ONDERTROUWD: 28 Sept. P. Knoop, 23 j. en J. van Baaien, 20 j E. de Joug, 42 j. en M. G. Mnldvr, 21 j. K. de Haan, 36 j. eu L. Klijn, 39 j. A. Bloot, 28 j. en AI. de Jong, 81 j. Ondertrouwd ARIE VONK, Az. van Gouda EN FIJGJE be GIDT8. van Schoonhoven. Schoonhoven29 September 1877. Heden beviel zeer voorspoedig van een welgeschapen Zoon mja geliefde echtgeuoote. G. J. L. DE BACKERE. Gouda, 27 September 1877,

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2