Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Jr., 1877. N? 2048. BINNENLAND. ’MIN. BUITENLAND. Vrijdag 12 October. 10CHE STIGING Kennisgeving. Bultenlandsch Overzicht. SE J. Hz. K. H. Prins derlanden. 'rères, .14. ENE en HOLM, Zeilt. welke door lilt HH. Ge en algemeene pijsvertering, lerstelling na iare gevolgen. Laroche rooie zwakte, vraagd. d van het gen alle ten. 4 den 2n Junij •annonceerde velen. GOUDSCHE COURANT. GOUDA, 11 October 1877. Na afgelegd vergelijkend examen is door den Mi nister van financiën benoemd'tot adspjrant-landmeter bij het kadaster o. a. de heerl. van Voorn t« Onde- water. Beroepente Nienwveen ds. J. A. Prins, pred. te Berkenwoude; te Nienwerkerk aan den IJssel ds. A. Renier, pred. te Wilnis. men eens Él aits-Albnms, lents et de Courant. ser Apotheker tuda. TABAK en LAATST FETTER, n.p. winkelier op de E. van Santen (blauwe poroe- Snabilié, apoth.; lauwenhoven; te by E. Noordijk; .msterdam bij F. 3t., apothek.; te te Schoonhoven i en honden mdeer ik ds sgen de Bun zing als ner- hnid betreft. irikant, te Haarlem. aan het van Binnenlandsche Zaken de vergade- ring van e maken dat n als depot- v. D. WAL iven als in al is it f 1.50 ige jaren het en K. K. Hof- met het beste s Mondkwalen q Tandpijn heb ege voorschrijf, ug herhaaldelijk ertuigd houd 5, veearts te iceerde CA- bij paarden, zeerste aan- wijze wordt ingericht. By de weduwe van G. te Bennekom staat een druivenwingerd voor de tweede maal dit jaar in den bloei. Het verzoek om den verkiezingsdag van een lid der Tweede Kamer in het district Winschoten uit te stellen wegens de Zuidlaardermarkt, is afgewezen, omdat art. 101 der kieswet zich verzet tegen het bepalen der verkiezing op den 23sten of den SOsten October a. s. De heer Jonckbloet toch heeft op den 20sten September verklaard, dat hij door het aan nemen zijner benoeming tot hoogleeraar aan de uni- versiteit te Leiden opgehouden heeft lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te zijn. De verkiezing van een lid der Kamer in zijne plaats moet derhalve binnen 30 dagen na die verklaring plaats hebben. Daar de door den Minister bepaalde dag spoedig op handen is, en wellicht andere redenen tegen het INRIGTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF NADEEL KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Gouda Gelet op artt. 6 en 7 der wet van 1875, {Staatsblad n°. 95). Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie zijn gelegd verzoeken, met bijlagen, van lo. Den heer Th. GRAVESTEIN om vergunning tot oprigten van eene koper- en blikslagerij in het perceel gelegen in den Groenendaal wijk I n°. 76 ka daster sectie B. n°. 1414. 2o. De heeren G. B. van GOOR ZONEN om vergunning tot het plaatsen van een stoomwerk tuig in het perceel gelegen aan den Kleiweg wijk E. no. 99 kadaster sectie B. no. 1193 en 1306. Dat op Woensdag den 24n October 1877, des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis, gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunningen in te brengen, en dat gedurende drie dagen vóórdien dag, op de Secretarie der gemeente, van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis ge nomen. Gouda, den lOn October 1877. Burgemeester en Wethouders voomoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De .Secretaris, VON STERNBACH, L. S. betta te spreken, hebben uitgesproken „hoe het denkt over de mannen van den 16n Mei, bondgenooten en beschermers van de mannen van den 2n Decem ber, dienaren van Hendrik V, agenten van den Syl labus en van den paus, allen bij de stembus aan bevolen door den president der republiek, ongetwijfeld om de republikeinsche instellingen beter te beschermen. Volgens alle door mij ingewonnen informaties zal de dag van 14 October, indien, zooals men hoopt, de 363 worden herkozen, het einde wezen van het ministerie van 18 Mei. Het zal geen tegenstand bieden, het zal niet durven, het zal niet kunnen. Dit was ook de overtuiging van den heer Tbiers, die hij tot aan zijn dood heeft uitgesproken. En gij kent den juisten blik van den beroemden doode, op wien men wel kan toepassen wat de heer de Lamennais eens zoo onvergelijkelijk schoon heeft gezegd: „De omstandigheden maken de menschen nietzij doen hen kennen zij ontsluieren, om zoo te zeggen het koningschap van het genie, de laatste toevlucht VQor de kwijnende volken. Deze koningen, die niet den koningstitel dragen, maar inderdaad regeeren door de kracht van bun karakter en de grootschheid van hunne gedachten, worden gekozendoor de gebeurtenissen die zij moeten beheerschen. kinder voorouders en zonder nakomelingschap verdwijnen zij, als hunne zending voor hun tydgenooten is vervuld en laten hunne bevelen achter voor de toekomst, welke deze getrouw zal uitvoeren." Volgens den Standard neemt de ongerustheid in Italië toe, door de openlijke wijze, waarop de Fransche bisschoppen en de clericale woordvoerders het volk mogen ophitsen tegen Italië. „Volgens geloofwaar dige berichten”, deelt dit blad mede, „kunnen wij mededeelen, dat de vestingen op de Fransch-Itali- aansche grenzen op overhaaste wijze in staat van verdediging gebracht en met de nieuwe staal-bronzen stukken gewapend worden.” Het is wellicht om te beletten, dat dit bericht ge lezen wordt, dat de Standard in Frankrijk in quaran taine gelegd is. De aanvankelijke overwinning der Russen in Ar menië heeft niet de gevolgen gehad, welke de cor respondent van de Daily News er van hoopte. De Russen zijn er .niet in geslaagd Mouktar-pacha te omsingelen eu van Kars af te snijden, en de positie der beide legers is geheel dezelfde geblevjen. In Europeesch Turky’e is de toestand alleen in zoo verre veranderd, dat men meer en meer begint te ge voelen, dat de winter aanstaande is. De gevechten in den Shipka-pas, waar reeds twee voet sneeuw ligt, zullen weldra geheel onmogelijk worden, en zelfs voor Plewna begint men veel van de koude te lijden. Niettemin vergete men niet, dat dit ernstiger is voor de Aziatische troepen van den Sultan dan voor de Russen. Ook na Bismarcks vertrek naar Varzin is nog niets bekend geworden omtrent de beslissing van den Ministerraad in zake de wetsontwerpen, in den Pruisischen Landdag in te dienen. De Ministerraad is ook bijgewoond door den Minister van Koophandel Achenbach. In sommige bladen wordt Bismarck voorgesteld als de man, die tegen de voortzettiag van de administratieve hervormingen is, op grond 'dat deze niet practisch genoeg zijn., De moeilijkheden ten opzichte van het aanblijven van den Pruissischen Minister van Koophandel, Achenbach, zyn uit den weg geruimd. Van het ge schil tusschen Bismarck en Eulenburg betreffende de wet regelende het stadsbestuur, hoort men echter niets naders. De geldleening, groot 100000 tegen 4l/t pCt rente, welke door het dijksoollege van de Krimpe- nerwaard was uitgesohreven, is geheel volteekend. Met 1882 a. s. zal de jaarlijksche aflossing van f 5000 der hoofdsom een aanvang nemen. Mag men den Haagschen correspondent der Mid- delburgscAe Ct. gelooven, dan zal de Koninklijke beslissing op het collectief verzoek om ontslag ver gezeld gaan van de aftreding, van twee of drie Ministers, die bij’het votum der Tweede Kamer van 25 September het minst betrokken zijn. Blijkens een mededeeling van den heer Adama van Scheltema in De Standaard, zullen de Jubilé zangers zich niet meer in ons land doen hooren. Daartoe aangezocht, had professor Cravath de beslissing overgelaten aan den heer Scheltema, met de verklaring, dat hij liever eenige dagen rusten zou dan iets doen wat zijn zaak in een ongunstig licht kon stellen. Blijkens een bij het departement van koloniën ont vangen telegram, zijn den 23sten September jl. door een storm groote verwoestingen op het eiland Carabao aangericht. Ook het eiland Bonaire heeft geleden, doch Aruba bleef gespaard. (St. Ct.) Tot lid der Prov. Staten van Zuid-Holland is in het hoofdkiesdistrict Leiden gekozen de heer H. C. Hartevelt, lid van den gemeenteraad van Leiden met 313 stemmen. De heer R. G. S. baron van Rhemen van Rhemenshuisen verkreeg 146 stemmen. Op 15 dezer heeft te ’s-Gravenhage Departement de geneeskundige inspecteurs plaats. Z. M. de nabijheid en Koning heeft een buitenverblijf in de van Rijswijk van de erven firma D. Boer Zoon gekocht. Niet alleen het buitenverblijf» maar ook een aantal antieke sieraden, die zich daar bevonden, zijn in eigendom aan den Koning overge gaan, die voornemens is het als logies voor ayne eventuëele gasten uit den vreemde in te richten. Men verhaalt mij, zegt de Schr. der Haagsche kroniek in de Gron. Ct. omtrent den aankoop van het buitengoed een niet onaardige bijzonderheid. Toen Z. M. vernomen had, dat de erven Boer het buiten, door den vader voor een som van 35.000 indertijd en sedert bewoond, wilden van de hand zetten, liet de Koning hun weten, dat hij het wilde koopen en bood uit eigen beweging eene som van f 150.000 er voor aan. De erven Boer weigerden echter deze koop te sluiten. Met het oog op de verplichtingen, die de bezitters der koninklijke Bazar aan het vorstenhuis hebbes, verzochten zij Z. M. de koopsom op 85.000 te stellen; deze prijs werd er dan ook voor besteed. Verschillende kostbare zaken zullen thans weder want het schijnt niet overbodig te herhalen, wat ik u vroeger meldde, nl. dat enkele voorwerpen van Zr. Ms. lustslot aan de Nederl. hoofdcommissie voor do Parijsche wereldtentoonstelling in bruikleen zijn ge zonden van het Loo naar het nieuwe buitengoed worden overgebracht, waar alles op recht koninklijke -Jx -(Ufr. D j De Fransche regeering doet allerlei nieuwe vin dingen op het gebied der verkiezingsvervalsching. Thans is de minister van financiën Caillaux voor den dag gekomen met eene begrooting, die met een batig slot sluit van eenige millioenen, welke, als men de minister gelooven mag, zullen besteed worden aan afschaffing van verscheidene belastingen. De primeur van dat bericht kregen zijn eigen kiezers, maar thans is het ook als lokaas aan het geheele publiek voor gehouden. Alsof het volk niet weet, dat de kamer de begrooting vast moet stellende minister heeft geen hoog denkbeeld van het begrip der kiezers. In zijn circulaire aan de prefecten bindt de mi nister Fourtou hun op het hart, te waken, dat men de regeering toch vooral niet late beschuldigen van gehoor te geven aan clericale invloeden. Hij noodigt hen uit acht te geven op hen, die aan zulke ma noeuvres zich schuldig maken, hetzij dit geschiedt door middel van aanplakbiljetten, van geschriften of van in het openbaar gehouden gesprekken. Zij moe ten hen aangeven bij de procureurs-generaal, die van den minister van justitie een schrijven in ge lijken geest ontvangen hebben en niet nalaten zullen de euveldaders te vervolgen hetzy „wegens versprei ding van valsche tijdingen," hetzij „wegens aanspo ring tot baat en minachting der regeering." De minister zal het der rechtbank wel zeggen wat zij doen moet indien soms de rechtbank niet mocht weten hoe de zaak aan te vatten Le Temps noemt den brief, welken Gainbetta tot zijn kiezers heeft gericht, een krachtig requisitoir tegen de regeering van 16 Mei, een beroep op het vonnis der natie. WatGambetta zeide, is nieten kei zijn persoonlijke overtuiging, noch die van Frank rijk alleen, maar wordt eiken dag door geheel Europa gezegd en herhaald. Le Temps haalt ten bewijze daarvan het oordeel van buitenlandsche bladen over de tegenwoordige crisis in Frankrijk aan. Gambetta is inderdaad wederom door de Broglie aangeklaagd wegens zijn manifest. Het is evenwel iiiet te denken, dat deze maatregel der regeering van invloed zal zijn op de verkiezing. Een Brusselsch correspondent zegt daaromtrent het volgende Alvorens deze aanklacht bij den rechter in behandeling kan komen zal de hoogste rechtbank in Frankrijk haar uitspraak hebben gedaan. Frankrijk zal vonnis hebben geveld en, om met den heer Gam-

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1