Laatste Berichten. J INGEZONDEN. Open Brief aan Dr. LUIJTEN. marktberichten! Burgerlijke Stand. Gouda: Moordrecht: Gouderak: ^oudiiu der rerkieang op een anderen dug zich kannen 'riocü, heeft, de Regeering gemeend geene wijiiging u hrare beschikking ran den Sisten September te moeten brengen, eu de verkiezing alzoo op den 16deu dezer te moeten laten doorgaan. Het bestuur der Twentscbe land bouwmaatschappij heeft zich per adrts tot de provinciale staten gewend, 1®' verkrijging van een subsidie voor de hoofdonder wijzers Nijeuhuis en de Wolff te Lonncktr, dia be voegd zijn en zich bereid hebben verklaard onderwijs te geven in de beginselen der landbouwkunde; van wege de landbouwmaatschappij zou dan tevens een subsidie verleend worden. De dmst. Ct. bevat eeuige dichtregelen van dr. Wap, door hem ten beste gegeven met het doel om daardoor menigeen op te wekken hem een postwisseltje toe te zenden voor de op te richten school op West- Terschelling. Tot dat doel willen wij gaarne medewerken, waarom wg de dichtregelen hier overnemen: De houten Handkruk van den Terschellinger WILLEM BARENDSZ. 1597. Deet ruwe Kruk diende eens de onwrikbre Zee manshand, ten steun voor 't kranke lijf van een der stoutste Helden, wiens wonderdaden 's Lands Geschiednisblaan ver- (melden, en die zyn Naam grifte in het IJs van 't Noord- (poolstrand. Hfl, Barendsz. liet dien Stok ten speelbal aan de orkanen, toen hg zijn Hot verliet, op Nova-Zembla's kust, om in een wrakke boot, 't onzeker pad te banen, ter redding van zijn volk, zichzelf ter eenw'ge rust. Ginds, vér, aan d'IJshoek, bleef zijn stervend oog (nog staren op 't doelwit van een Togt, voor Neêrlands roein (gewaagd, ten' spijt der duizenden van nood- en doodsgevaren, en toch bereikt, al is'ook de uitkomst niet geslaagd. Dié ruwe Kruk blijft 't Land ten onvergankUjk (teeken van wat Volharding, voor zijne Eer, eeus heeft (volbracht; al nroog Naluur de kracht van 't veege lichaam breken, zij brak op d'ijzreu wil van 't Reuzenvoorgeslacht. Te Delft, in September 1877. Dr. Wap. Het sohooue geslacht is voor de vrouwen een titel met vxg veel uitzondering en de naam van het zwakke geslacht wordt ook nog al eens door de werkelgkneid gelogenstraft. Maar op den eernaam van het deugdzame geslacht mogen zij, blijkens de officieele statistieken, alle aanspraak doen gelden. De gereehtelyke statistiek over 1875 brengt aan het liont, dat van 572 personen, die door gerechts hoven wegen misdaad werden veroordeeld, 480 tot het mannelijke en 92 tot het vrouwelijke geslacht behoor den. Onder de zestien jaren was er maar don meisje en 18 jongens. Bij de arrondissements-rechtbanken was de ver houding-nog gunstiger. 11,234 mannen werden ver oordeeld en slechts 2076 vrouwen. Voor de kanton gerechten is de deugd der vrouwen nog sterker gebleken: aan 28,216 mannen en 4045 vrouwen werden straffen opgelegd. Onder deze cijfers zijn de \onnissen van den militairen rechter niet begrepen. ArnhCt.) Thans is in druk verschenen het algemeen verslag over het Instituut voor doofstommen te Groningen 1*76/77, gedaan in de algemeeue vergadering van koutribüeerende leden, den 25 Junij 11. Men vindt daarin in extenso de bijzonderheden, die wij in der tijd hebben medegedeeld. Een belangrijk en zeer lezenswaardig toevoegsel is de beoordeelende //Beschrij ving van het Instituut voor doofstommen te Parijs, de oudste inrichting van dien aard zoo als men weet. Die beschrijving is van de heeren J. G. Brugman, hoofdonderwijzer, en T. T. Bartels, hulponderwijzer aan het instituut. Door 5-1 te Rotterdam en te Amsterdam wonende cominiSêioniHrs en handelaren in koffie en koopers in dé veilingen der Nederlandsche Handelmaatschap pij is dezer dagen aan den minister van koloniën een adres vejzonden, waarin zij zijn aandacht vestigen op de tegenwoordige wijze van verkoop der gouver- nements-koffie, en als hunne overtuiging te kennen gegeven, dat het in het belang van den koffiehandel hoogst wenschelijk, zoo niet noodzakelijk is om het tegenwoordige veilingstelsel te verlaten en tot eene meer natuurlijke wijze van verkoop, door het houden van wekelijksche veilingen, zooveel mogelijk naar gelang van de aanvoeren, over te gaan. Den 15en October wordt te Veendam geopend een, school voor nijverheid en landbouw. De aldaar te onderwijzen vakken zijn, a wiskunde, 6 werktuigkunde, c natuurkunde, d luudbonw-achci- kande, e gezondheidsleer der huisdieren, f Neder landsche taal, g bouwkundig, perspectief en hand- teckcnen. Dezer dagen had te Haarlem een niet onaardig doch du ar voorval plaats. Een winkelier, die aan iemand in zijn winkel geld moest teruggeven van een bankbiljet van 40, ging dit in zijn kamer wisselen en liet het op de secretaire liggen. Nadat hij het geld had teruggegeven, keerde bij van zijn kamer terug, en zietde kat was in dien tusschentijd met het bankbiljet aan 't spelen gegaan en had het in zooveel kleine stukjes gescheurd, dat, met geen mogelijkheid iets van het bankpapier was terecht te brengen. Er is, ofschoon naar *t schijnt ten onrechte vermeld, dat de jury der Tentoonstelling van Kunst nijverheid te Amsterdam alsnog eeue eervolle ver melding had toegekend aan de firma Veltman Co. te Amsterdam voor hare fraaie inzending dekens. Volgens het N. r. d. D. heeft de jury deze inzen ders niet bekroond en is zij ook niet later vergaderd geweest, waar zij alsnog" deze bekroning zou hebben kunnen toekenoen. Wel schijnt of door toeval of door opzet 14 dagen nadat de bekroningen waren gepubliceerd, een gedrukt papier, waarop „eervolle vermelding" stond, aan genoemde inzending gehangen te hebben. Maar de regelings-eommissie heeft deze aanwijzing verwijderd. De firma Veltman Co. schijnt nu de regeling-commissie in rechten te zullen vervolgen. Uit Zwolle meldt men ons dd. 9 Oct.: Er is verbazend veel vervoer van turfdaarbij kan de blijde tijding gevoegd worden, dat dit artikel ongeveer 20 pCt. in prijs gedaald is. Stroo heeft eenc daling van 50 pCt. ondergaan. De veelvuldige verbouwing, gevoegd bij de verbazende verbouwing van granen in het Noorden, heeft met het oog op den gunstigen oogst in de vreemde landen deze 'daling bewerkt. Aardappelen voor de winterprovisie, hoewel aanvankelijk duur, stonden weinig aan bederf bloot; daarom wordt lager prijs verwaoht. De vleeschprijzeiï dalen, dewijl velen vreezen, dat alle koeien of slachtbaar vee aan tongblaar enz. leiden. Een liefhebber van statistiek heeft zich de moeite getroost een opgave te maken van de door Turksoh- gezinde bladen te Weenen verspreide berichten in den tegenwoordigen oorlog, welke later bleken geheel bezijden de waarheid geweest zijn. Groote veldslagen (waarvan geen der oorlogvoerende partijen iets wist) werden er geleverd, volgens de Neue Freie Preste 13 het Neue Wiener Tgbl. 19. Deutsche Ztg. 7 Preste Fremdenbtatt 1, Morgenpost 5 enz. In deze (nooit geleverde) slagen verloren de Bussen volgens de Neue Freie Presse 390,000 man, het Neue Wiener Tgbl. 210,000, Deutsche Ztg. 173,000 Bussen en 5000 Bumeniers (ongerekend een regiment infanterie, dat dit blad de vrijheid nam in de Donan te laten ver drinken), Ac Presse 12,000 man, Fremdenbtatt 27,000 man Morgenpost 140,000 man enz. Van de Turksnhe verliezen namen de bedoelde bladen even weinig notitie als de Turken zelf. De Schipkapas werd door de Bassen geheel ontruimd, volgens de Neue Freie Fresse 7 maal, volgens de Neue Wiener Tbl. 11 maal. Het is onnoodig te zeggen, dat bet vertrouwen der goede Weeners in deze bladen, in weerwil van dit alles, nog slecbts weinig is geschokt. Men meldt uit Boermond dd. 9 October In den afgeloopen nacht had in een herberg, even buiten de stad op den weg naar de Broekhin, een gehucht nader Maasniel behoorende, een vreeselijke gebeurtenis plaats. De kermis te Maasniel lokt ge woonlijk een groote menigte menscben, omdat daar gelegenheid is tót dansen. In een der heibergen nu langs dien weg, maar nog tot het gebied dezer gemeente behoorende, kregen tegen half 3 eenige opgewonden en ruwe gasten op de danszaal twfst met twee dienstdoende marechaussees. Terwijl de eene onder den voet raakt en gewond wordt döor een paar messteken, maakt de andere van zijn karabijn gebruik en treft niet alleen een der vechtersbazen, maar ook nog een der omstanders. De eerste is, nadat geneeskundige eu geestelijke Hulp was ingeroepen, nog geen uur later overleden; de ander viel terstond dood neder. De gemeentelijke politie was weldra ter plaatse en heeft een viertal aanranders, die het hazepad ge kozen hadden, in hechtenis genomen. De Justitie heeft haar onderzoek begonnen. Door het departement van Marine is een werktuig van nieuwe vinding ten behoeve van de oorlogsvloot aangekocht, dat het Dbl. aldus in zijn nut en znn werking beschrijft: „De golfslag en de deining, welke een schip onder vindt, bepalen grootendeels zijn meerdere of mindere snelheid en die op- en meêrgaande beweging is op hnar beurt afhankelijk van de meer of min gunstige plaatsihg van het zwaarste deel der lading, „Het werktuig nu bestaat uit een photografie- toest.,-1, waarvan de achterkant, voordien vtn een zeer naauve micrometrisch verplaatsbare spleet een punt van den horizon opnemen kan. Deze donkere kamer beweegt zich, door een nurwerk gedreven met een vooruit te bepalen snelheid van twee tot vijf milimeters per seconde voorbij een photografech geprepareerde glazen plnat van zestig cM. Naarmate uo de bewegingen van het schip, waarop het instrn ment geplaatst is, grooter of kleiner worden, zal iict de rechte lijn van de horizon, welke door het objectief op het glas geprojecteerd wordt, recht of meer gebogen voordoen en wel naar gelang der beweging een reet» ol gebogen schaduw van de afscheiding van water en lucht photografeeren. Met de daarbij behoorende tabellen kan een beweging, welke het sohip door de deinig ondervindt allernaanwkeurigst worden gemeten. „Men is daardoor in staat om door verschillende plaatsing van de zware stukken der lading een stuwing te geveu,/die voor de snelheid het meest bevorderlijk is.» Is het woord „smeerlap" een zoodanig beleedigende uitdrukking, dat hierdoor de eer en de kiescbheid van een magistraatspersoon kunnen worden aangetast; 13 een Gemeenteraadslid een magistraatspersoon van het Begeeringabestuur? Ja, zegt het Gerechtshof te Leeuwarden in zijn arrest, waarbij een veroordeelend dictum is gewezen tegen een zeker persoon die een Gemeenteraadslid bovengenoemd woord had toegevoegd omdat dit lid, naar het schijnt, had medegewerkt tot vaststelling of verhooging van den hoofdelijken omslag van den veroordeelden persoon. Adv.-gen. Polis zal den 15n October in deze zaak oonolusie nemenf Dezer dagen is bij de firma D. A. Thieme te 's Hage verschenen het eerste nummer van «Eigen Hulp", orgaan van de Vereeniging van dien naam. In dat blad zullen natuurlijk in de eerste plaats worden opgenomen alle mededeelingen van het hoofdbestuur, den raad van toezicht en districtsbesturen, belangen van de Vereeniging betreffende, maar tevens zal een rubriek worden geopend voor de opneming van wenken, vragen of mededeelingen van en aan de individueele leden kortom in die rubriek zal den leden gelegenheid tot gedaohtenwisseling worden geopend. Het eerste nummer strekt reeds ten bewijze, dat het aan het Hoofdbestuur werkelyk ernst is dit orgaan zooveel mogelijk dienstbaar te maken aan bevordering van den bloei der Vereeniging. Gaat het op die wijze voort, dan zal werkelijk de Ver eeniging in het bezit z\jn van een orgaan, waarin zich het leven ven «Eigen Hulp" duidelijk vertoont en waardoor dat leven aan alle leden bekend wordt, aan alle leden, die belangstellen in deze Vereeniging. Met -genoegen zien wij uit de opgaven van het hoofdbestuur, dat het ledental der Vereeniging nog van dag tot dag toeneemt. Er zijn thans reeds meer dan 70 plaatsen, waar het lédental meer dan 25 bedraagt. In Den Haag alleen zijn meer dan 1200 leden. Zooals bekend is, heeft men deze Nederlandsche Vereeniging gegrondvest op de begin selen, welke in Oostenrijk proefhoudend z\jn bevon den. Daarom is het een bemoedigend verschijnsel voor «Eigen Hulp", dat de «Oostenrijksohe ambte naren en beambtenvereertiging" blijkens haar laatste jaarverslag op de meest gunstige resultaten kan wijzen. Volgens de meedeelingjen van bovengenoemd, blad is het ledental dier Öostenrijksche Vereeniging in 1876 met 4914 toegenomen, zoodat zij thans 5(1,107 leden telt. Reeds telt deze zustervereeniging 82 voorschotbanken; het aantal levensverzekeringen steeg in een jaar van 25,982 tot 27,774de ont vangst van preiniën rees in 1876 van fl. 698,421 tot fl 768,759; de reserve vermeerderde van fl. 1,577,115 toe fl. 1,900,292. Dat zijn cijfers, d|e de onderstelling wettigen, dat bij een even goede organisatie en onder eep hoofd bestuur, hetwelk reeds nu toont zyn roeping uitste kend te begrijpen, ook onze Ned. Vereeniging een schoone toekomst tegemoet zal gaan. Tegen niet minder dan 26 neringdoende personen te Vlissingen is procesverbaal opgemaakt wegens het voorhanden hebben van niet herijkte of af gekeurde maten en gewichten, welke laatste alle in beslag zijn genomen. Een Noorweegsch dagblad bericht, dat men te Iromsö voor rekening der Russische regeering vjjf zeilschepen en éeu remorqueur heeft gehuurd, die met bouwmaterialen eu een voorraad van kleederen en levensmiddelen naar Novaja Zemlja zullen gezonden worden. Men heeft het voornemen, op dit eiland zes huizen te bouwen en een even groot aantal gezinnen van Samojeden er heen te brengen. Met tertijd zou men deze kolonie in een zeer gewichtig station voor de handelsverbindingen met den Ob en den Jeniseï kunnen veranderen. Uit Essen wordt gemeld, dat de Russische Regee- ring bij de firma Krupp weder 300 kanonnen heeft besteld, waaronder een groot aantal stukken belege ringsgeschut. Tevens wordt uit Berlijn gemeld, dat zij aldaar contracten heeft gesloten voor aanzienlijke leverantiën van wolleq en andere goederen. Met uitzondering der linnenfabrieken heerscht reeds in alle weverijen een buitengewone bedrijvigheid. Maandagnacht werden vier Amsterdamsche nacht- wachts aangetroffen in een tapperij, waar zij, in plaats van op de dieven te passen, zeer genoegelijk een kaartje zaten te spelen. In de afgeloopen week heeft het te Utrecht zoo hard gevroren, dat zeer vele aardappelen, die men gerooid had en op het veld lagen om geraapt te worden, bevroren zijn. Maandagnacht kwamen eenige buien voor, waarbij om 3, 5 en 6 uur enkele windstooten voorkwamen, die een drukking uitoefenden van 31 kilogram, op den vierk. meter. De bekende impressario Ullraann zal binnenkort weer ons land bezoeken. Zijn kunstenaarsgezelschap telt onder anderen mevrouw Artot en de hh. Padilla en Wieniawski onder zijne leden. Terwijl in vele gemeenten de kermis is of wordt afgeschaft, heeft de gemeente Peursum en Neder- Slingerland er eene in het leven geroepen. In deze week zal aldaar voor de eerste maal kermis gehouden worden. Langs een der kaden van 's rijks havenwerken te Vlis singen ziet men eeue groote hoeveelheid nieuw spoor- wegmaterieel opgestapeld. Hoe geheimziuuig men met de kerkomst en beslemming van dit materieel ook moge geweest zijn, toch kan gemeld worden, dat dit alles bestemd was voor den aanleg vnu een spoor weg in de Transvaal, maar door de verwikkelingen aldaar niet verzouden is geworden. Door tussehen- komst van den betrokken kousul is bet daurvoor benoodigde terrein van het Rijk in huur genomeu voor 625 's jaars. Gemelde konsul bevindt zich thans sedert eenige dagen te Londen, ten einde met de Engelsche regeering nopens de overneming van dit spoorwegraaterieel te onderhandelen. Bij gelegenheid van een geneeskundig congres te Milaan werd aldaar het lijk van een 29-jarige vrouw verbrand. De bewerking duurde twee uur. Dit is het 7e geval van lykverbrandig aldaar in dit jaar. Men doet zulks steeds volgens het stelsel Betti-Teruzzi. Teveus doet in den laatsfen tyd veel van zich spreken een uitvinding von Goriui, te Lodi, om de lijken te doen versteenen. Dit is toegepast op Mazziui en zeer goed geslaagd, in zooverre het uiterlijk van den overledene daarbij weinig is veranderd. De Timet bevat een mededeeling van den heer Piazzi (Smith), directeur van de sterrenwacht te Edin- burg, waarin de beroemde sterrenkundige verklaard, dat zijn waarnemingen hem vrijheid geven oin zoo goed als met zekerheid te voorspellen, dut de aan staande winter bijzonder streng zijn zal en dat wij vooral vóór Januari reeds veel koude zullen hebben. In het algemeen, zegt hij, zal de winter veel op dien van 1870 gelykeu. Onder het opschrift«Milddadigheid van kardinaal Riario Sforza," deelt de Otteroalore Romano het volgende mede: Tijdeus de oholera-epideinie te Napels in* 1854 hadden de ruime giften, waarmede de over ledene zoo kwistig was, zijne kas geheel uitgeput. De nood der armen deed hem besluiten zich tot baron Adolf van Rothschild te wenden, om van dezevl 2,000 dukaten te leenen. De baron wus dadelijk bereid en de dukaten werden aan zyne Eminentie ter hand gesteld. Natuurlijk vbesteedde de kardinaal ook dit geld aan het lenigen van de verschrikkelijke ellende. Van lieverlede echter werden de tijden beter en met moeite kwam eindelijk de geleende som bijeen om ze aan Rothschild terug te geven. Toen hij met dit doel dé baron bezocht, weigerde deze bankier ze aan te nemen; hij liet den kardinaal in het bezit er van en zeide hem: «Eminentie, kunt deze som tot andere liefdadige einden gebruiken, waartoe de gele genheid u niet ontbreken zal. Redon, 1 Februari 187»7. Defi heer A. SOHLUMBERGES te Brussel. Ik bericht U de goede ontvangst van uw brief van 17 December, waarop ik wegens drukte niet eerdér heb kunnen antwoorden. Hierbij ingesloten ontvangt gij 10 francs in postzegels Voor het pakje Salicytate de Soude, hetwelk gij mij gezonden hebt. Het is mij een groot genoegen, mijnheer, U te kunnen mededeelen, dat uw Salicylate de Soude de rhumatische aandoeningen, waaraan ik sedert 3 jaren in zoo hevige mate lijdende was, geheel heeft doen ophoudenen om die gunstige uitwerking te verkrijgen heb ik niet meer dan een 50 pakjes behoeven te ge bruiken. Gij kunt er dan ook overtuigd van zijn, dat ik bet steeds aan al mijne Vrienden en bekenden zal aanbevelen. Ontvang, mijnheer, met mijn bedankbetuiging, tevens de verzekering mijner hoogachting. (iws geteekenlA. BONNET, oud-notaris te Bedon. Gezien voor legalisatie der handteekening van den heer A. Bonnet alhier, hierboven gesteld. Voor den maire (volgt het stempel der gemeente Pedon.) De producten van Silicyle zuur van de firma SCHLUMBERGES k CERCKLE rue Bergère 26 te Parijs, waarvan in bovenstaanden brief sprake is, zullen binnen eenige dagen verkrijgbaar zijn iu de volgende depots: Amsterdan, W. A. Groote, Kalver- straat, Arnhem, De Waal, Drogist, Breda, Van de Goorbergh, Deventer, Berghuis en Van der Moer, Gouda, Zeldenrijk, Groningen, J. Kuilenberg Jzn., Haarlem, Veen k C0., 's-Hage, Snabilié, Harlingen, Herman Snijders, 's-Hertogeubosch, Van Os Keuls, Kampen, Broese, Leeuwarden, Stellingwerf Beintema, Leiden, Swemer, Maastricht, Demraeliu, Meppel, Bro cades en Steenma, Middelburg, Van de Kamer, Nij megen, Geerlig8, Rotterdam, F. E. Van Santen Kolff, Tiel, Faassen, Utrecht, Van Spanje, Zutfen, J. J. Haak, Zwolle, Meulemeester. Voorloopig alle aanvragen te richten aan de heeren SCHLUMBERGES CERCKLE, rue Bergère 26 te Parijs. li. En in plas of «liet Weet een vi»ch van geen verdriet. School meet ter.- Nat. Historie. Wel Edele Zeer Geleerde Heer, Hoewel noch in de verdere discUssien over de IJselwater-concessie, noch in uw aan mij gericht antwoord in deze Courant, eene directe aanleiding bestaat, om eeue verdere cri- tiek over uwe redevoeringen te leveren, meen ik toch enkele punten nog even te, moeten releveeren. Uit beleefdheid evenwel tegenover de Redactie eu de lezers der Goudsche Courant, reken ik mij ver plicht, ditmaal kort te zijn daarbij komt, dat het doel van mgn eersten brief toch enkel wa9, om aan een belangstellend publiek te toouen, in hoeverre men waarde moest hechten aua de bewijskracht uwer argumenten. Uw uiterst sobere repliek maakt het nog duidelijker, dat aan uwe zienswijze niets te ver anderen valtzoowel hieriu als in het verdere deel, door U aan het debat genomen, blijft ge, ondanks de ook van audere zijde tegen uw beschouwing ge rezen bezwaren, voortd raven op het stokpaardjedat het IJselwater goed is en de zandfiltratie hier tien maal meer, zal uitrichten dan te Rotterdam. De reden waarom ge in 't vervolg mijne bedenkin gen onbeautwoord zult laten, narn ik ad notam. Uw stilzwijgen op diverse pqnten van mijn eersteu brief, ben ik zoo vrij aan eene andere oorzaak toe te schrijven. Voor heden heb ik als secretaris der Gezondheids commissie niets meer te peggen, maar wel in mijn andere kwaliteit. De afvalwater-quaeatie nl. wordt op nieuw door U aaugeroerd het zal U goed doen te hooren, dat hier over door mij niet lichtvaardig wordt gedachthet advies der Gezoudheids-commissie in zake de bij de gemeente aangevraagde subsidie voor de in Groningen te nemen proeven, getoigt in dien zin; het verleenen dier bijdrage echter werd in den Raad door U op losse gronden bestreden. En wat uw citaat betreft, waarvan ik met diepen eerbied de zeer geleerde af komst erken, ge moet vooral niet uit het oog verlie zen dat Panum welde mogelijke vorming van vergiftige scheikundige verbindingen uit eiwitachtige lichamen van dierlijken oorsprong (rottend vlébsch) heeft aan getoond, maar daarom is nog niet bewezen, dat het planten-eiml hetzelfde uitwerken kan. Doch deze quaestie daarlatende, vraag ik U of het niet rykelijk gewaagd is, om het frappante sterf geval van die 30 pond paling in ééire nacht (te meer bedroevend omdat die dierèn in het water «te leven" waren gelegd) aan het afvalwater der aard- appélmeelfabriek toe te schrijven? Die stoute be wering moet toch op eigen waarneming gegrond zijn Of hadden die visschen misschien van de door U beschreven zwarte riool-massa gesnoept? Zoudt U hiervan niet eeus een monstertje aan Panum zen den Dit kan vooral daarom nuttig ziju, daar ook in den zomer, terwijl de aardappelmeelfabriek maan den achtereen in rust is, herhaaldelijk' zulke sterfge vallen onder de zwemmende bevolking,onzer grachten voorkomen, -'t Ware te wenschea dat men er in slaagde, de niet onschuldige riool- en polderwater- vergiften te isoleeren; dan hadt U nieuwe stof om geleerde citaten ten beste e geven. Volgaarne beloof ik U intusschen, dat de secretaris der Gezondheids-Commissie in ernstig overleg zal treden met den Direoteur der aardappelmeelfabriek; laatstgenoemde acht het evenwel geraden, den afloop der proefnemingen af te wachten. En gesteld nu een9, WelEdele Zeer Geleerde Heer, dat de door velen zoozeer gewenschte zuivering van het afvalwater in het groot te bereiken is en ook hier in toepassing komt, dan vraag ik U, welke an dere afval-producent staat er verder in uw boekje, om op de Uw eigene waardige manier in het zon netje gezet te worden Wellicht gelukt het U later, Qok buiten de Gezondheids-Commissie waterbedervers te vindenga bierbij consequent te werk, tot heil van menscben en visschen UW Dienstv. Dr de SCHEPPER. Gouda, 10 October '77. Konstantinopel, 9 Oct. De troepen in den Balkan bij Schipka zullen waarschijnlijk weldra ge noodzaakt zijn naar het lager gelegen terrein in het district Philippopel terug te trekken. De regen heeft sedert 48 uren opgehouden. Parijs, 10 Oct. (Particulier telegram.) De France zegt, dat de candidatuur van Bonnet Duverdier, op voordracht van Louis Blanc, te Lyon in plaats der candidatuur van Ordinaire bepaald is aangenomen. Parijs, 10 Oct. Br heeft eene vergadering -van het conservatief Comité plaats gehad. De heer de Broglie wederlegde de tegen hem ingebrachte be schuldigingen. Hij verklaarde dat de eigenlijke qnaestie is: behoud en radicalisme, Mac-Mahon of Gambetta en kwam op tegen de beschuldiging, dat het Mini sterie clericaal is. Hij constateerde dat Fraukrijks betrekkingen met alle Mogendheden van den meest vriendschappelijken aard zijn. Toch verwachtte hij, in de bladen weder bestrijdende artikelen te vindeh, of telegrammen, die uit Parijs naar Bome, Berlijn en Londen en vandaar naar hier worden geseind, om ter Beurze schrik te verspreiden. Hij verklaarde tegen over die manoeuvres een beroep te doen op de poli tieke eerlijkheid en het gezond verstand. Konstantinopel, 10 Oct. Ter gelegenheid van het Bairamsfeest heeft de Sultan aan de bevel hebbers der troepen gelukwenschen toegezonden en de hoop uitgedrukt, dat de oorlog weldra geëindigd moge zijn ten voordesle van Turkije, zoodat het den soldaten gegeven zal zijn spoedig naar Turkije terug te keeren en de belangrijke verliezen te herstellen, die zjj ter verdediging van het land zich moesten laten welgevallen. Gouda, II Oct. Bij kleinen omzet was de stemming flauw. Poldertarwe puike 14,75 a 15.75. Mindere 12.a 14.Rogge, puike 9.a 9.25. Mindere 8.— a 8.50. Vo?r ƒ6.25 a ƒ6.75. Gerst, puike 7.50 h ƒ8.25. Mindere 6.50 a 7.25. Haver, zware 5.25 a 5.75 Lichte, 4.50 a ƒ4.75. Hennepzaad, 7.75. De veemarkt met tamelijken aanvoer. Hoewel de prijzen hoog waren, ging alles traag van de hand; graskalveren moeielijk te verkoopen en prijzen mer kelijk lager, schapen alsmede varkens eu biggen met Veel aanvoer; de handel traag. Kaas, aangevoerd 65 partijen, eerste kwaliteit van 30.a 34.met vluggen handel. Goeboter 1.65 a 1.80. Weiboter 1.40 a 1,50. GEBOREN8 Oct Willem Johannes, ouders J via der Valk en J. P. Ho&aad. 9. Hillegonda, .onders J. Schelfer en J. E. Groeneweg. Pieter, ouders P. van dra Hoek ea H, M. van Heek. 10. Fraos Leeadert Johanues, ooders I,. H. Lafeber ea H. vnn Leeuwen. OVERLEDEN: 8 Oct. M. Pouw, 4 w. GEHUWD: 10 Oet. C. Heijgen en A. de Kroon. B. Tcrsohegget ea E. M. C. Verhaar. P. Knoop eu J. van Baaien A. Bloot en M. de Jong. E. de Joog en M. G. Mulder. K. de Haan en L. Klij[1. Burgerlijke Stand van onderstaande gemeenten van 4 tot Óot. 1877. GIJBOREN: Cornelia, ouder» C. de Jootïb en R. Verboom. Cornèlia Raampje, ouders A. C. Snel en M. van Wierin- gen Johanues, ooders G. Tuinenburg ej J. \an Tol. OVERLEDEN: M. van Vliet hoisvr. van J. F. Adriaen- sen, 52 j. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWDGeene. GEBORENAza, ooders A. Pellekooren en VV. Schild. Jan, ouders C Loendersloot eu A. Muilwijk. OVERLEDEN: Geene. ONDERTROUWD: Geene. G EHUW DGeene. Stolwijk GEBOREN: Arie, oudera L. T. Baas en J, Anker.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2