Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. er. 1877. N? 2049. BUITENLAND. BINNENLAND. r Zondag 14 October. s Kennisgeving. Iluitenlainlsch Overzicht. 1877. él 1© o S. 4 ƒ1.— j. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. I 99 du Gymnwe Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. IN. velen. zitting Flacon bjj Rotterdam. KAN. ht. GOUDSCHE COURANT. 143.040.79* 279.283.28 279.283.28 20.129.50 91.224.16s issarissen. OMER Vaudeville. glet 'Ambigu. tal men de i verzwakte ien in vele aarwel zeg- aar vooral gebruiken bevrjjd te velen is king merk- i, dat men en afstand ionen, dat i beginnen jHANTO- ;ij zult U en bril te leelen over 9 door dat theven zjjn er bestaat niet tot in innen daar- tendig ge- TABAK en A AT ST 1877. 1876. Directe belastingen 2.753.161.92s 2.950.851.51s 423.461.48 575.290.17 3.481.130.48 - 3.474.500.15 voor de strafverordeningen. aan de brug op de Gouwe bjj da INBIGTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda; Gelet op art. 8 der wet van den 2n Junij 1875, (Staatsblad n°. 95). Doen te weten: Dat zij op heden vergunning hebben verleend lo. aan de heeren G. PRINCE Zn. en hunne rechtverkrijgenden, tot het plaatsen van een Stoom werktuig in het pand gelegen aan de Raam, geteekend O. no. 175, kadaster sectie D. no. 1676. 2o. aan den heer K. Van RHIJN en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten van eene be waarplaats voof beenderen in het pand gelegen aan de Vest, geteekend O. uo. 563, kadaster sectie D. no. 869. Gouda, den lOn October 1877. Burgemeester en Wethouders voomoemd, VAN BERGEN IJZENÜOORN. De Secretaris, VON STERNBACH, L. S. 30.430.21s - 31.116.38s 1238.255.59 - 1.542.184.84s 129.045.88 - 281.074.85s - 68.762.33 - 144.387.— - 19.592.50 - 91.204.36 - van de Coppello Woensdag met Z. M. den Koning met den Directeur van heeft geconfereerd. De Staah-Coarant bevat het volgende Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand September 1877, in ver gelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1876, door het Departement van Finan ciën openbaar gemaakt. Morgen zal eindelijk de stem van het Fransche volk zich kunnen doen hooren in het geschil tusscben Mac-Mahon en de ontbonden Kamer. Lang is het geduld der natie op de proef gesteld, maar het moet te barer eer gezegd worden, zij heeft getoond door de ondervinding in de laatste jaren te hebben geleerd en heeft tegenover de ontelbare plagerijen der regeering, eene mate v^n zelf beheersohing getoond, waarvoor men ze niet in staat achtte. Z/Met bewondcringswaardig geduld," zegt de Time», «verdraagt het Fransche volk de beleedigende uitda gingen. Het toont zich geschikt voor parlementaire regeering. De onontbeerlijke eischen voor een volk, dat zichzelf rcgeeren wil, rijn zelfbedwang, eerbied voor de jvet en het verkiezen van langzame rustige overwinningen, boven de ruwe snelle overwinningen van het geweld." In ons volgend nummer hopen wij de voorloopige berichten omtrent den uitslag tt^ kunnen mededeelen. Indien alle voorteekenen niet bedriegen, zal de regeering verslagen worden en de oppositie minstens ten getale van 363 terugkeeren. De regeering zelf schijnt dat te beseffen. Mac-Mahon heeft een laatste proclamatie tot de natie gericht, door geen der Ministers gecon trasigneerd. Dat stuk ademt eene zekere moedeloosheid, alsof men reeds de nederlaag voorziet. Door dit stuk wordt de stemming nog meer dan vroeger een ant woord op de vraag: voor of tegen Mac-IIahon. De regeering is er in de laatste dagen vooral op uit om de beschuldiging van clericalisme van zich af te werpen. Zoo deden de Broglie en de Fourtou, zoo ook de Maarschalk. Eene pastoorsregeering wil zij niet zijn. Doch voor ieder onpartijdig beschouwer is het duidelijk, dat de republikeinen in Frankrijk juist te kampen hebben tegen Rome en zijn hand langers en dat eene overwinning der Fransche con servatieven een ramp zou zijn voor de geheele be schaafde wereld. Gambetta heeft dan ook zorg gedragen dat in zijn laatste rede voor zijne kiezers goed te doen uitkomen. Gambetta toonde dit uit de geschiedenis dezer crisis aan. Het grootste gevaar, dat Frankrijk dreigt, komt van de ultramontaansche politiek, die onder den mantel van den godsdienst naar wereldlijke overheersching streeft. Hare agenten vindt men overal, in de dorps school, in de hoogere scholen. Men wil het jongere geslacht kneden, tot het beantwoordt aan het ge- wenschte beeld. Men heeft den tijd. Stil laat men de te hevige stormen over zich heen gaan, om later weer het hoofd op te steken. Men werpt een net over het land en tracht het leekenelement te onder werpen aan het theocratisch gezag van een eenig onfeilbaar hoofd. Zoo wordt de strijd een strijd In- en uitg. rechten Accijnsen Waarb. en belast, der goud. en zilv. werk. Indirecte belastingen Domeineb Posteryen Rijkstelegrafen. Staatsloterij Akt. v. jachten vissch. Loodsgelden Totaal .ƒ8.661.220.62* ƒ9.174.255.64 De raming voor IS maanden bedraagt-89.389.038. voor één maand 7.446.086.43. Opbrengst over de negen eerste maanden van 1877 69.015.179.37* ld. over de negen eerste maand, van 1876 ƒ69.394.633.58. Het Vaderland zegt omtrent* dit overzicht het volgende De Minister van Financiën heeft het in zijn mil- lioenenspeech als waarschijnlijk voorgesteld, dat de middelen dit jaar ruim zes millioen boven de raming zullen opbrengen. Ons kwam die raming met het oog op de ongunstige resultaten te optimistisch voor en het gisteren verschenen overzicht van de opbrengst der middelen over September versterkt ons in dib dialoog, types naar de natuur geteekend en weerge geven door acteurs volkomen op het tooneel tehuis. Wel acht ook dit blad het ongeschikt om in een pensionaat op den veijaardag der directrice te warden opgevoerd en in ’t algemeen voor jongelieden, maar het begrijpt niet waarom over Bebe het vonnis ver- oordeelend moet zijn, terwijl tal van andere operettes, vaudevilles en kluchten, op welke evenveel te zeggen viel, vrij zijn gesproken. Het Mad besluit aldusBébd hebben wij met ge noegen gezien en de velen, heeren en dames, die dezer dagen de voorstelling bij woonden, hebben hartelijk gelachen. Wat zij zagen en hoorden, overschreed de perken niet van hetgeen in menig beschaafd gezelschap gesproken wordt en wat ieder weet dat in de wereld geschiedt. Meent men dat het beter ware, zoo de Fransche auteurs een ander onderwerp voor hun im broglio hadden genomen welnu als zij er een aan geven, dat even geestig is uit te werken, zij zullen er aan de tooneelletterkunde een waren dienst mede doen. Maar zoolang de tafereclen, uit scheeve ver houdingen in het huwelijk voortgesproten, niet verboden zijn op het tooneel, zien wij niet in dat in Be'bé meer gezondigd is dan in tallooze andere stukken. Mon mari e»l d Ver taille» moet vrij onbeduidend zijn, en alleen door het vlugge en kiesche spel der acteurs worden gered. Dingsdag den 16 October 1877, des namiddags ten 1 uur, ten einde te behandelen Het verzoek van de Agenten van politie en van de nachtwakers om verhooging van bezoldiging. Het adres van P. Hoonhout c. s. houdende verzoek tot het plaatsen van eene pomp in de Kappenersteeg. Het adres van Y. D. Buisman c. s. daarbij ver zoekende de straat Achter de Vischmarkt te verbe teren en de brug te verlagen. Te benoemen De commissie Een wachter Turfmarkt. Eindelijk is men in den Haag gaan begrijpen, dat er iets moest gedaan worden om een eind te maken aan de ministerieele crisis. Althans men bericht, dat de heer Mr. J. Kappeijne een onderhoud heeft gehad en dat die heer Donderdag het Kabinet des Konings GOUDA, 13 October 1877. Men vraagt ons een woord van aanbeveling voor de Fransche Tooneelvoorstelling van aanstaanden Dinsdag. Bébe' is reeds in vele gemeenten van ons land opgevoerd en uit hoofd- en hofstad zyn waar schuwingen verspreid over het imtooreel karakter van deze comedic. Minder ongunstig^oordeelt de Arnh. CV., zij noemt het stukEen allerdwaast imbroglio, vol beweging en verrassingen en een fonkelenden tegen het gezond verstand der geheele wereld, tegen de beginselen der nieuwe beschaving. z/In Frankrijk hebben de nltramontanen zich terug getrokken als in een laatste versterking. Alle Euro- peesche mogendheden hebben zich langzamerhand aan hunne overheersching onttrokken. Het oude Oosten rijk heeft het juk van het Concordaat van 1855 afgeschud. Italië heeft, zonder inbreuk te maken op de waarborgen, die zij het hoofd der Christenheid verzekerd had, hen tot rede weten te brengen en zich doen eerbiedigen. Spanje heeft, zich heen en weder wentelend op rijn leger van smarte, hun gruwelijke wonden toegebracht. Dnitschland verdubbelt zijn poging, om de zuidelijke provinciën te bevrijden van den ouden ultramontaanschen invloed. Holland, het oude land der vrye gedachte, Engeland met zijn Saksische kracht, bieden den machtsoverschrijdingen van bet clericalisme weerstand. En wanneer geheel Europa op haar hoede is tegen deze aanvallen der clericale partij, dan kiest zij Frankrijk voor het tooneel harer handelingen. Frankrijk behoort aan de ultra- montanen als een land dat zij veroveren moeten. Zij kiezen ons land om daar hun heerschappij te vestigen. Van daar hopen zij zich over Europa uit te strekken, dat hen van zich stoot." Ten slotte zeide Gambetta dat bij de stembus niet de een of andere der republiek vijandige partij moet overwonnen worden, maar de partij die alle,anderen leidt, die hen beschermt, die hen tot den strijd dwingt, de groote vijand: het clericalisme. Het algemeen stemrecht moet tot de wereld kunnen zeggen, wijzende op zijn werk: //Het clericalisme, ziedaar de over wonnene!" In depzelfden geest hebbep de leden der linkerzyde van den Senaat een laatste .woord tot het volk gericht in antwoord op de bovengenoemde proclamatie van den Maarschalk-President. Daarin worden de kiezers vermaand niet te geloo- ven dat de republikeiusclie instellingen iu geen ge vaar zouden verkeeren, en dat het ministerie niet onder clericalen invloed zou staan. Al de oflicieele candidaten, zegt het manifest, ziyi vijanden der repu bliek. Ten slotte worden de kiezers aangespoord om van hun protest te doen blijken, door terugroeping der 363. Uit het Oosten is er weder geen belangrijk bericht. Alleen is er een Turksche monitor minder, daar een Russische torpedo er een in de lucht deed springen, en zoo men de Politi»che Corre»pondenz gelooven wil, is Servië besloten deel te nemen aan den oorlog tegen Turkije en zal Rusland Servië helpen met een mil lioen roebels per maand. Men verwacht algemeen een nieuwen aanval op Plewna, welke vesting de Russen, wat het ook kosten moge, winnen willen, eer ze de winterkwartieren betrekken. De Pruisen zijn eindelyk iets wijzer geworden ten opzichte van de wetsontwerpen, die in de aanstaande zitting van den Landdag zullen worden ingediend uit een zeldzaam langdradig artikel vfon de Prov. Corr. blijkt nanelijk dat er slechts een kleinere editie van de vroegere wet regelende het stadsbestuur zal worden voorgelegd en aan uitbreiding van de nieuwe admi nistratieve wetten tot de andere provincies vooreerst nog niet gedacht wordt en in elk geval de hoogst mogelijke voorzichtigheid in acht moet worden geno men. Bismarck heeft dus weder gezegevierd. De Minister Achenbach zou nu weder de laatste Minis- terraadszittiug niet hebben bygewoond. Men spreekt te Berlijn van de verlenging van den duur van het mandaat voor Landdag en Rijksdag van drie op vijf jaren, wat het voordeel zou hebben, dat de verkiezings- agitatie niet zoo spoedig terugkeert.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1