f binnenland Laatste Berichte». ADVERTENTIES. Wagendienst t w Inhoud van- Ceues. POLITIE. Burgerlijke Stand. aanvang-ende 15 OCTOBER, der staan, doch lelfa aangenomen dat dit werk gelakt, dan it toch nog altijd ééue enkele brug voor eeu geheel leger niet genoeg. Ook het onderbrengen der troepen is eene niet gering te schatten moeielijkheid. Dorpen en steden rijn er in Bulgarije niet te veel en in de eerste is met misdadige band de onvoor zichtigheid gepleegd, om alle Turksche woningen te vernielen, roodat dere niet voor het herbergen der soldaten in aanmerking komen, terwijl de Bulgnarsche huizen lang niet in voldoend aantal aanwezig zijn. In Pruisen houdt men zich nog altijd bezig met hetgeen de regeeriug toornemetis is te doen op hi u- lands gebied. Wat betreft het groote vraagstuk der hervormingen op het gebied van binneulandsch beheer, vernemen wij, dat de heer von Bismarck de „Krciaordiiuug" ook op de óverige provdtciën (de weateiijke provin ciën) des lands toegepwt wcnseht te zien, echter onder zoodanige wijzigingen waarvan de ervaring de noodzakelijkheid heeft aangetoond. Daarbij gaat hij nit van het standpunt, dut de eensus bij de gemeen tewet niet te laag behoort te worden gesteld; bier- fegea verzet hij zich ten krachtigste. Indien de gemeeutewet, zoo als die in de oostelijke provinciën Jes lands van kracht is, ook iu de wes telijke provinciën werd toegepast, zou de census voor gemeente-verkiezingen van 12 of 18 mark tot op (i mark worden verlaagd. Het gevolg hiervan zou zijn, ■dat te Keulen bij voorbeeld, alwaar thans 9 a 10,001) kiezers voor den gemeenteraad worden gevonden, dat «antal zou klimmen tot ruim 34,000 kiezers het is meer dan waarschijnlijk, dat dergelijke verandering schier uitsluitend zou strekken ter gunste van de nltramontaansche party. Elders zouden de socialisten door die wijziging worden gebaat. Aangaande wijzigingen in het kabinet zijn allerlei geruohten in omloop gebracht, welke echter geen ver- trouweu verdienen. Slechts op deze mededeeling schijnt men staat te kunnen maken: dat de Minister van Binnenlandsche zaken, de heer Eulenbnrg den heer von Bismarck heeft verzocht, hem den weg gemakkelijk te maken, om spoedig tot het ambteloos leven terug te knuuen keeren. De minister-president heeft hein daarop naar den Keizer-Koning verwezen, tengevolge waarvan door genoemden Minister het verzoek oln ontslag reeds is ingediend. De -heer Gladstone is voornemens Ierland te be zoeken. Om de geruchten te logenstraffen, die aan die reis staatkundige bedoelingen vastknoopen, heeft hij bekend gemaakt dat hij die reis slechts als privaat persoon onderneemt. Volgens jberiehten uit Calcutta laat de oogst zich veel heiter aanzien. Overal is regen gevallen. In 1iet moorden van Indië is elk gevaar van hongersnood •geweken. Ook de finaneieeie toestand is verbeterd. GOUDA, Ï6 October 1877. De spoorwegbrug over de Gouwe is, gelijk indertijd gemeld werd, den 3den September door de kanon neerboot Dog aangevaren. Thans verneemt men dat de schade daardoor veroorzaakt, ruim 3300 bed ringt. 'i.i'. «ft Deelden wij voor eenigen tijdmede dat de Ame rikaanse!* Jubilee-Zanders zich binueu kort ook iu deze gemeeute zouden doen hooren, welke mede deeling beantwoord werd door een bericht in de Standaard dat genoemde zangers hier te lande niet meer zouden optreden, het blijkt thans dat wij goed ingelicht wuren, althans Prof. E. M. Oavath, deelt namens die zangers in de N. Roti Cl. mede dat ajj zich nog iu enkele plaatsen, o. a. in Gouda zullen doen hooren. Vqor de akte als hulponderwijzer werden Zaterdag te 's Hage 16 candidaten geëxamineerd. 1 trok zich terug, 5 werden afgewezenen 10toegelaten, waaronder de heerenJ. R. van Arnhem, M. de Boer, J. C. Emeis, H. van Eyck, L. W. van der Lee, allen uit Gouda, en P. van der Vos uit Nienwveen. Gisterenavond hield de Metselaars-Vereeniging „Onderling Hulpbetoon" haar jaarlyksche vergade ring in het koffiehuis „Bellevue". Uit het verslag tan den Penningmeester bleek dat er in kas was eene somina van f 493.94, terwijl er bovendien in het afgeloopen dienstjaar aan zieke leden was uitgekeerd f 140.alsmede dat het ledental tot op dit eogen- blik tot 67 was gestegen. Zaterdagavond ongeveer 11 uur is er in de pot tenbakkerij van den heer H." Jager, in de Keizer straat alhier, brand ontstaan, waar zich een groote hoeveelheid turf bevond. Gelukkig is men er spoedig by geweest en is de brand in d^n aanvang kunnen worden gestuit. De burgemeester en andere autoriteiten waren op het terrein aanwezig. Velen onzer lezers zullen zich herinneren, dat in het vorige jaar door de heeren Le Gras, Van Zuylen en Haspels, directeuren van 't Rotterdamsehe Too- neelgezelschap een prijsvraag werd uitgeschreven voor een Nederlandsch Blijspel. De antwoorden daarop zouden gesteld worden in handen van de heeren P. Haverkorn van Itijsewijk, Mr. C. Vosraaer en A. G. Van Humel. Onder de ingekomen stukken was er een, dat z- er, uitmuntte boven de overigen, 't welk dan ook bekroond werd en dat bleek geschreven te zijn door den bekenden letterkundige Lodewijk Mulder en dat getiteld wasDe kiewereeniging van Stellendijk. Het spreekt van zelf, dat de aandacht rati velen al dadelijk op dit stuk gevestigd was en dat men met groot verlangen de opvoering verbeidde. Welnu thans wordt daaraan voldaan en heden avond wordt genoemd stuk voor 't eerst te Rotterdam opgevoerd, terwijl het reeds en recht aangenaam is het ons dit mede te k innen deelen iu de vol gende week in deze gemeente zal worden gegeven. Woensdag 24 October a. st. heeft til. de eerste aboniiementsvoorstelliiig plaats van 't Rotterdamsch gezelschap iu Ons Genoegens schouwburgzaal en dc reeks voorstellingen wordt geopend met. genoemd stuk. Meer dau eene reden bestaat er tot de voorspel- j ling cjpt deze voorstelling buitengewoon zal slagen. Vooreerst geschreven door een gunstig bekend let terkundige, voorts beoordeeld door mannen als Ha verkorn van Itijsewijk en Vosmaer, die als tooneel- critici een eerste plaats innemen en ten slotte opge voerd door de beste krachten van 't gezelschap de Dames Beersmans en ,de Vries "en de kh. J. en D. Haspels, Le Gras, van Zuijlen, Rosier Faasseu terwijl, en dit verdient opmerking, geen der andere leden van 't gezelschap, die meer middelmatige ac teurs zijn, daarin optreden. Men mag dus een ensemble verwachten, als zelden op ous tooneel gezien werd en het schijnt dat deze voorstelling door velen met blijdschap zal worden begroet. Naar het Aardrijksk. IVkbl. verneemt, heeft het hoofdcomité te 's Gravenhage voor den ontworpen tocht naar Nova Zerabla 22.003 a 23.000jbijeeu- gebracht. De commissie van oppertoezicht en beheer der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden bericht, dat op Maandag 29 dezer in voornoemde inrichting een keuring zal plaats hebben van knapen, die een ver bintenis iu 's Rijks zeedienst wensohen aan te gaan. BijKon. besluit vau 11 October is bepaald dat er met 1 November aanst. eene dienst van telegrafische postwissels, een bedrag van 250 of 500 frs. niet te bovengaande, tusschen Nederland en België in het leven zal worden geroepen. De man, die in de laatste week zooveel vnn zich deed spreken, de hatdlooper Bertaccini zal zijn knust met meer vertoonen. Ia het gasthuis te 's-IIage eindigde gisterenmiddag het paard-mensch zijn loop baan. Aan de gevolgen van eene koude, gevat na den snellen loop in het Malieveld Dinsdag jl., be zweek de Italiaan ver vau zijn geboorteland. De vereeniging van en voor Nederl. industrieelen heeft in een adres aan de Tweede Kamer aangedron gen op goedkeuring van het wetsontwerp tot afschaf fing van den zeep-accijns, behoudens deze enkele uit zondering, dat alle invoerreeht op zachte groeue zeep met vervalle. r De heer dr. A. Kuiper, emeritus predikant heeft voor het beroep naar Amsterdam bedankt. Van bevoegde zijde wordt het volgende geschreven: „In een vorig nummer van uw blad wordt door u melding gemaakt van een particulieren brief'van den voormaligen president der Transvaal republiek aan de „Volksstem", waaruit blijkt, dat de heer Burgers niets van een pensioen bekend is, dat hem door de Engelsche Regeeriug eu uit de kas der Transvaal zou zijn toegekend, wegefis de diensten by den overgang van de Eepubliek aan Engeland bewezen. Vergun mij. omtrent deze treurige zaak u het volgende mede te deelen „De bedoelde brief van den heer Burgers aan de olkstem" was uit Kaapstad gedagteekend 6 Augus tus 1877. Vele personen van aanzien en naam in het laad nu hebben een eigenhandigen brief van den ex-president, gedagteekend Juni jl., onder de oogen gehad, waarin hij schrijft, dat hern een pen sioen reeds te Praetoria, dus in Mei, was aange boden. Hij verzocht van die personen een bewijs,' dat zy dat pensioen approuveerden, doch dit is door hen natuurlyk geweigerd. Of de heer B. een pen sioen aangenomen heeft, weet ik niet, maar dat hem van een pensioen niets bekend was," gelijk hij den 6n Augustus schreef, is derhalve niet waar." N. Rolt. Ot. Gisteren werd de nieuwe Universiteit te Amsterdam op plechtige wijze ingewijd, 's Ochtends werden de hoogleerareu door curatoren in hunne nieuwe betrek king geïnstalleerd. Het studentencorps enhetkoros militaire studenten haalden, voorzien van hun banier de vertegenwoordigers der bevriende korpsen van het station van den Eynspoorweg. Met volle muziek werden zij ouder een grooten toeloop van menschen do stad in en naar de pnrkzaal geleid. Daar mu een aanzienlijke schare bijeen om de verdere pled,, tigheid bij te wonen. Het was een indrukwekkend gezicht, toen het korps professoren, voorafgegaan door burgemeester en wethouders en door curatoren der nieuwe instelling, de zaal binnentraden. Zij werden door het spelen vnn het Io vivat begroet, hetwelk door de geheele schare staande werd aangehoord. Daarop werd een feestcantate uitgevoerd, waarbij de bekende Bossoher bariton-solist, de heer Deckers, zijn hoogge waardeerde medewerking verleende. De burgemeester, mr. C. J. A. Den Tex, president- curator der nieuwe universiteit, hield een korten wel komstgroet, waarin hij de meerendeels bekende wor dingsgeschiedenis der instelling in herinnering bracht Nadat opnieuw zangtonen der cantate waren gehoord (muziek van Daniël de Lange, woorden van J. p j Il.izebroek) sprak de hoogleeraar dr. W. Moil eene keurige rede, die van het begin tot aan het eind de toehoorders en toehoordereflseu boeide. Ei rlnng zal men te Amsterdam aan het Post kantoor het Amrritnnusche systeem voor 't afhalen vau brieven invoeren. Er zal nl. een kast, in tal van loketjes verdeeld, worden geplaatst; 'degenen, die t droit de holte genieteu, hebben van eeu dier loketjes een sleutel en kunnen, als zij door het glazen deurtje er iets in zien, iiet er uitnemen, dat aan de binnenzijde, in 't postkantoor, dadeiyk na aankomst der posten er iu wordt gelegd. Elk lo- ketje is genummerd aan de voor- en achterzijde eu heeft eeu afzonderlijk en van de overige verschil- lend slot. Door den schoolopziener in het 12de schooldis- 1 riet van Noord—Brabant is de school voor gewoon lager onderwijs te Baardwijk afgekeurd. De redenen, die tot deze afkeuring hebbeii. geleid: zijn: lo. dat de ruimte der school, berekend naar het gemiddeld getal kinderen, voor elk kind slechts 2.057 3F. eu berekend naar het grootste getal slechts 1.0 M» bedraagt; en 2o. dat de school bovendien zoo wegen» hare ligging in de onmiddellijke nabijheid van het kerkhof, als wegens de slechte ventilatie, voor de gezondheid van Ouderwijzers en kinderen zeer nadeelig is te achten. De kunstboter, tegenwoordig bij duizenden J/i vaten iu de ouderscheiden fabrieken vervaardigd, levert een gevreesde concurrentie voor den boter- handel iu de noordelijke provinciën, zoodat de prij zen der boter in de laatste dagen dan ook meer en meer dalen en er kooplieden worden aangetroffen, die duizenden guldens schade lijden. Iu keukens, restauraties op schepen enz., speelt de kunstboter een hoofdrol; de bewerking laat niets te wensohen over, de sinaak is zuiver, de kleur is niet te onderscheiden van die der echte boter terwijl de hoogste prijzen nog gelijk staan met de laagste marktuoteeringen der vorige weken. Men schryft aan de Leidsche Ct. Buitengewoon laat is alle gewas dit jaar aangekomen. Het wni bijna zomer geworden, toen nog maar schraal aan de vraag naar groenten kon worden voldaan. Uit het Westland kwamen de aspersies, die ten gevolge van de langdurige koude niet mooi waren; hierop volgde |iet rooien der vroege aardappelen, die wegens de hooge prijzen en den handel met het buitenland zeer goede rekening gaven, eu daarna had de ver zend jug van aalbessen plaats, waarvan de pluk ruim bleekste zijn. Op steenvruchten kon niet gerekend wordencie perziken o. a. waren dit jaar een uitge zochte lekkernij en, ofschoon de peren en appelboo- men mooi gebloeid hadden, het bleek weldra, dat $e vruchten spoedig zouden geteld zyii. De zeer uitge breide teelt van aardbeziën verschafte ook dit jaar- de voldoening yan een overvloedigen plukvoor verscheiden^ duizenden guldens werd van deze vrucht wijd en zijd omgezet. Hiermede was het fraaiste gedeelte van den zomer verstreken. Het was lang durig droog, maar vast weer geweéstde thermoöiè- ter klom in Juni vaak tot 80°. Doch nauwelijks was de helft van Juli aangebroken, of het weer werd onbestendig en zeer regenachtig tot October toe; de thermometer heeft dan ook niet meer het genoemd® cijfer bereikt. Boven verwachting was intuascheu de hooibouw uitgevallen. Zoo er iemand dit jaar wdpu heeft tot tevredenheid, het is de -boer* Er was altijjd overvloed van gras, en ofschoon er thans over <je tongblaar onder de koeieji geklaagd wordt, de op brengst van het Zuivèl heeft menige beurs gespekt en de hooge prijzen van hét vee hebben goede reke ning 'doen maken. Schrikbarend was de ziekte onder t de vroege aardappelen uitgebroken. Ilocle partijen gingen, als ten eenemale tot voedsel ongeschikt, naar de fabrieken. Ook onder de late aardappelen was de ziekte ontstaan en de stortregens deden het erghe vreezen. Bij het rooien blijkt het'nu, dat over het algemeen de toestand niet veel ongunstiger is dau anders. In Gelderland zijn wel is waar gfheele ak kers met zieke aardappelen omgedolven in Zeeland komen er by het rooien meer verrotte dan zieke uar- dappeleh voor, doch niet zoo om er van terug te schrikken. Uit die provincie komt doorgaaus de beste waar. In de duinen zijn nogal aardappelen verdronken. Een verbouwer te Katwijk, die het vorige jaar voor 1300 omzette, rekende nu op 5Ö0, hoewel de prijzen zeer hoog zijn. Men spreekt van 6 of 7 het heet. voor beste winter-duin- zaadaardappelen. Reeds vroegtijdig werd voor het te veld staande gewas per uien 2 geboden, doch de verbouwers bedongen 2,50. Bijna overal is vnn dat gewas voor Engeland verscheept, ten gevolge waarvan de prijs aanmerkelijk gestegen is. Het kool zaad voldeed bij de dorsching vrij wel, het vlas gaf «en uitmuntende uitkomst, van de granen werd mid delmatig geoogst. De vroege koolteelt viel tegen en de late is ook niet ruim. De bloemkool kwam niet vooruit, Zxj was schaarsch en onaanzienlijk ook thans staan er o. a. te Rijnsburg nog geheele velden, waar van de plaHten weinig of geen bloem meer beloven. Met goed gevolg werden uit de Venen augurken en suijbooueu verzonden, doch toeu de regen aanhield eu een hevige wind losbrak, was het spoedig met een en ander gedaan. De akkers werden overal ziek van het overtollige water, zoodat het tweede gewas van tuinboonen niet slaagde. Ook de late peen is niet best; daarentegen vertrekken uit Vetir, inzonderheid naar Amsterdam, scheepsladingen uitmuntende andij vie. Nog hangen er onrijpe vruchten aan den moer- beziënboom, waarvan (Je pluk zoo luttil was, omdat -de koesterende zonneschijn ontbrak. Bijgevolg had men van de druiveu geen beste verwachting. Wel zyn er mooie meloenen uit de bakken eu druiven uit de kassen gesneden, maar het gewas langs de muren is eigenlijk niet rijp geworden. AL het West- land geen fraaie druiven heeft, waarvoor men poging kan doen door ze achter ramen vooruit te brengen, dan is de druiveflteelt bij anderen niet gelukt. De hoedanigheid van de druif uit het Westland is dit jaar dau ook niet roeinenswaard. De tulpen en hya cinten bloeiden dit jaar zeer laat eu de koude lente bleef arm aan bloemen. Tijdens den zomer was er cehter veel vertier iu de kweekerijen. Het vochtige weer en de niet te straffe zotmeschijn waren gunstig voor (le ontwikkeling van menige plant, wier bloeineu (Jaurbij met frissclie kleuren prijkten. Daaronder vertoonde zich de roos met weergalooze schoonheid. September bracht- echter al te spoedig verval onder <le bloemen en met al te rassche schreden naderde ile- herfst. partij in dc Tweede Kamer heeft de meerderheid, zij moet optreden. „Aan allen twijfel moet een einde komen," zegt de A. Ct. „Thans is het aan den heer Kappeyne om te toonen, dat hij werkelijk de man is, waarvoor zijne vrienden hem willen doen doorgaan. Niets zal ons aangenamer zijn dan te zien, dat wij ons in hem vergist hebben, en dat werkelijk met zijne optreding de gouden eeuw voor de liberale partij in ons land is aangebroken. De tijd der vuurwerk- redevoeririgen is voorbij. De fraseologie van moderne wereldbeschouwingen, liberale zonnen, die de konser- vatieve nevelen verdrijven, kwesties die verkiezingen, en verkiezingen die omgekeerd kwesties beheerschen, heeft afgedaan. Wij wachten op daden, niet op mooi klinkende frazen. De meerderheid moet haar kracht bewijzen. Voor den heer Kappeyne geldt hetr„te zijn of niet te zijn Blijkt hij onmachtig zelfs aan de billijkste eischen te voldoen, dan heeft hij onzes in zie is als politiek persoon afgedaan. Van het optre dend ministerie moet tneu een krachtig initiatief in alle takkeu van wetgeving eischen. Onderwijs, finan ciën, krijgswezen, kiesbevoegdheid zijn de hangende kwesties, die afgedaan moeteu worden. Geen ministerie kan zich aan de regeling dezer zaken onttrekken. Het zijn zware eu moeielijke struikelblokken op den minis- teriëelen weg, waarover ministerie aan ministerie ge struikeld is, en ze zijn op den weg blijven liggen. Te handelen, alsof deze struikelblokken er niet lagen, gaat niet aan: zij moeten weggeruimd worden. Eene beslissing moet vallen en bij deze beslissing zaj b<*t blijken, iu hoeverre er tusschen de verschillende fraktiën der liberale partij iu de Tweede Kamer geuoeg overeenstemming bestaat, om 9amen te kunnen gaan. Op dre wijze wordt de weg gebaand, om tot eene meer zuivere partijformatie te komen. Ons geloof, dat werkelijk de optreding van een ministerie- Kuppeyne zuivering van den politieken 'toestand zal aanbrengen, is zeer klein de redenen behoeven wij niet meer te ontvouwen. Mochten onze verwachtingen in deze beschaamd worden en ons voor de volgende parlementaire kampaujejaren nog aaugename verras- si ugen bereid zijn!" Op een hnlfuur afstand van het station Buiten post is Vrijdag een bejaard arbeider uit Gerkes- klooster door een spoortrein aangereden. Hij liep langs den spoorweg juist op het oogenblik, dat de trein vnn Groningen naar Leeuwarden moest passeeren. Niettegenstaande het waarschuwend ge fluit van de locomotief, liep de man dwars over de rails; door den schok, dien de aaurak^g van de locomotief teweegbracht, werd hy van den weg ttfgeslingerd en bleef liggen totdat de trein van Leeuwarden naar Groningen (ruim 10 minuten later) hem opnam en naar Grijpskerk vervoerde, om hem daar onder geneeskundige behanueling te stellen. Hulp mocht echter niet baten, daar de ongelukkige weinige oogeublikken later overleed. Dc gevaarlijke gewoonte van zeer vele vrouwen -om speldefi of naalden in den mond te steken, had te Berlijn weder de reeds zoo dikwijls voorgekomen gevolgen. Een jonge vrouw was btzig een bed op te maken en had de twee spelden, welke voor het vaststeken der gordijnen gebruikt werden, in den mond toen zij onverwachts niezen moest. De beide spelden schoten haar in de keel en wel zoo ongelukkig, dat zij de hevigste pijnen lijdt en de gencesheereii aan het behoud van haar leven wanhopen. De ArnhCt. zet uiteen, waarom zij een ministerie- Kappeyne als de eeuige rationeele oplossing van de krisis aanraadt. Stel, een gematigd lioerual mini sterie treedt op, waarin geen enkel geavauoaerde be grepen is. Wat is de taak van dit gerijatigd ministerie? „De instellingen van den modernen staat tegen de aanvallen der kerkelijken te handhaven." Goed, het voert dit punt van het programma getrouw uit: het is en blijft beslist anti-klerikaal. Verder staat op het programma: „de schoolwetgeving zoo grondig mogelijk te verbeteren." Stel, de nieuwe onderwijswet komt tot stand, dank zij de welwillende neutraliteit van de hervormingsgezinder Meerdere punten staan niet op het programma van dit ministerie. Het kan nog wel enkele kleine verbeteringen aanbrengen ia ver schillende takken van bestuur, maar aan hervormen, aan regeeren in den volsten zin valt niet te deuken. Het heeft geen andere keus dan bf al: te treden of zich te bepalen tot de „loopende zaken." Dan is het ministerie echter yeeds feitelijk gevallen» bezweken aan zy'n opmacht. Is dit het geval, treedt een libe raal ministerie op ora spoedig weer af te treden en aldus de lijdensgeschiedenis der vorige liberale kabi netten te herhalen, dan is in plaats dat 'dg krjsis opgelost is geworden, de toestand verwarder San ooit ifi vore^. En als nu dit gematigd mimlfterie na weinige'maanden levens gevallen is, wat dan? Dan blijft er niets anders over dan een geavanceerti minis terie, aangezien een klerikaal kabinet tot de onmor gelykheden behoort. Zal een ministerie-Kappeyne het beter maken, dan zulk een liberaal kabinet? Niemand weet het, men moét het afwachten. De liberale Het Instituut voor doofstommen te Groningen nan^, in het schooljaur van 1876/77, 23 doofstommen op; bij het einde van het schooljaar gouden 15 kweeke- liugen bet oinstituut verlaten, de meeste na den cursus te hebben doorloopen. Vijf van .hen zijn opgeleid tot schrijnwerker, 2 tot kleermaker, 2 tot schoenmaker, 1 tot verwer, 4 hebben aan het instituut het linnen- en wollen-naaien geleerd en zijn nog gedurende het laatste jaar bij afwisseling bij eeu modiste te Groningen werkzaam geweest. Een echter kon geen ambacht leeren. Iu het personeel fan het instituut hadden verschei den veranderingen plaats. De gebouwen zijn aanmer kelijk vergroot. Toch heeft die vergrooting, ofschoon in alles de uiterste eenvoudigheid is betracht, met den aankoop van het daartoe noodige terrein, niet minder dan ongeveer 30.000 gevorderd. Neemt men daarbij in aanmerking, dat het nieuwe school gebouw, in 1872 tot stand gekomen en waaraan even dringende behoefte bestoud, 20.000 heeft gekost, dan blijkt dat in vijf jaren alleen yoor de verbetering der gebouwen een halve ton gouds is noodig geweest. Die som is geheel ten lakte van het instituut geko men, zonder eenige bijdrage daartoe van rijk, pro vincie of gemeente. l)och nu is ook van de geld middelen der inrichting alles gevergd, wat er slechts van gevergd kon worden. Verder te gaan zou on mogelijk zijn. En met die kosten voor ééns is nog geenszins alles gedaandaaraan knoopen zich, voor het getal kwee- kelingen dat grooter is dan ooit en nog steeds klimt, natuurlijk steeds stijgende jaarlijksche uitgaven vast. Zullen ook deze bestrfcden kunnen worden; zal het instituut blijven voortgaan eiken doofstomme, voor wien opneming wordt gevraagd, toe te laten, dan is krachtige bulp noodig. Het ledental bedroeg op 1 Januari 1876,2414, op 1 Januari 1877 2369. Er kwamen'107 nieuwe leden bij, terwijl door den dood, of door bedanken 148 werden verloren. Wel is de finaneieeie toestand niet ongunstig, maar toch mogen geen pogingen na gelaten worden, welke kunnen stKskkfcn om dien te verbeteren. Het verslag beveelt daarom het instituut tot het ontvangen van giften, schenkingeu of andere'gunstige beschikkingen aan, en noodigt ook alleii, die nog geen leden zijn en het wel kunnen wezen, tot de aanvaarding van het lidmaatschap dringend uit. Mogp de Nederlandsehri liefdadigheid zich ook nu wede? niet onbetuigd laten LANDBOUW en VEETEELT. Landbouwonder wijs. De nieuwe landbouw, door J. J. Meciii, vrij naar het Engelsch door den redacteur (vervolg.) Het bewaren van wortelgewassen. Kleine of groote boerderijen? De Landbouwraad of College van landbouw. Vraaabus. GEMENGDE BERICHTEN. Varia. Uit de pers. MARKTBERICHTEN. ADV ERTENTIEN. Aan het Bureau van Politie is als gevonden ge deponeerd Een Kinder KOUSJE en SOKJE en een SLAGKOOI. Parijs, 15 October. Van de 15 conservatieven, die niet herkozen zijn, behooreu 11 tot de ,Bonapar- tistcn, onder welke Raoul Duval en de hertog de Mouchy. De plaatsen, die de conservatieven hebben gewounen, zijn meer door zuivere royalisten dan door Bonapartisten veroverd. Parijs, 15 Oct. De dagbladen erkennen dat de Ilegeering bij de verkiezingen eenige zetels gewonnen heeft, maar èn de Regeeriug èu de oppositie zijn blijkbaar in hare hoop teleurgesteld. Zij hopen dat daardoor wederkeerig de weg tot het doen van con cession gemakkelijk zal gemaakt zyn, zoodat er een einde zal komen aan de crisis, die allen moede zijn. Parijs, 15 Oct. (Particulier Telegram.) Laatste opgave. Er zijn gekozen: 332 republikeinen, 173 regeeringscandidateu15 herstemmingen zullen er plaats hebben, en de uitslag iu 13 districten is nog onbekend. p De Beur9 was zeer vol, de Fransche rente is ge stegen, de 3 pet. tot 69.85 en de 5 pet. tot 106.05. De France beweert dat eeue iweede ontbinding mogelijk is en vraagt het in staat van beschuldiging stellen van de Fourtou. De bladen der rechterzijde zijn teleurgesteld. De Ordre noemt de verkiezingen eene eervolle nederlaag. De Pays hoopte een bete ren uitslag en klaagt over de weinige roedewerking der ambtenaren. La Defénse zegt dat de Maarschalk beweerde dat zijn plicht grooter zou worden piet het gevaar. Welnu, het gevaar is groot. De kiezers zijn bijeengeroepen tegen 4 November voor het verkiezen van de helft der algemeen e Raden. De gemeenteraad te Parijs is opnieuw bijeengeroepen om 4 millioen beschikbaar te stellen voor scholen eu 3 millioen voor het afbrekep van den boulevard St. Germain. GEBOREN12 Oct. Elizabeth Maria, ouders M. Ver maat en N. de Gidts. 13. Froderik Antonius, ouders C. Bredia en P. van Breukelen. 14. Hendrik, oudera H. Marks ^u A. K. Gramiy OVEKLEDEN; 13 Oct. P. W. M. Kamphuiseu, 2j. 6 ra. J. J. van Gulpen, 69 j, Heden trof ons een gevoelige slag des levens, door het afsterven van ons geliefd kind PETiiONELLA WILHELMINA MARTINA, in den aanvalligen 'leeftijd van twee jaar en zes maanden. P. W. KAMPHÜIJZEN. M. W. KAMPHÜIJZEN Gouda15 Octobar 1877. Snor. Van BODEGRAVEN 's mednens 7 uur, 's namiddags 12,45 en 4.45. Van GOUDA 's morgens 8.80, 's [namiddags 3.15 eïi 's avonds 7.uur, De Oruifmemera, Gmb. BLOM.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2