ME 1877. N? 2053. BUITENLAND. ENZ, urr;* nie BS. BINNENLAND. Woensdag 24 October. 357 etst. iSSEN, enz. E •York. «nendaal. 14. Buitenlandse!! Overzicht. 5 IE. eur. I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. mma’n a o.» P. C. KM AN, iet Loge- i zij ook er P. S. 6 ure, 6 run- «ge liggen. itore van oonhown, IS, GOUDSCHE COURANT verklaard i, beiden F. P. DB e Staten ui. KEN, alg». O aconraat LüITEND n geeft: Loteling verband GOUDA, 23 October 1877. De laatste aflevering van het Tijdschrift Eigen Haard bevat van de hand van Dr. H. F. Hubrecbt een artikel over de Stearine Kaarsenfabriek alhier, Bene vens een afbeelding. te reorganiseeren, ia vooreerst fee! te zwak om den Russen opnieuw slag te leveren of hen tegen te houden, indien zij voornemens zijn naar Erzeroèin te marcheeren. x Een correspondent van de Standard, die het jgeheele Turksche verlies begroot op 16.000 maff, zegt dat 32 bataljons iuf. en vier brigades artillerie krijgs gevangen werden gemaakt. Het blad zelf twijfelt, of het getal zoo groot is, maar erkent, dat de rest van Moukhtar’s leger niet veel meer wezen kan, dan een verwarde hoop vluchtelingen. Als jMoukhtar-pacha maar weer bij den Soghanly Dagh zijne troepen kan verzamelen, dan (meent het) moet hij, in vereeniging met Ismael pacha, sterk genoeg zijn, om den marsch der Russen Erzerum te beletten. Dit alles zal de tijd leereri. Men kan er nu met voldoende zekerheid niet veel van zeggen. Het rechte omtrent de oneeuigheden in de Prui sische regeeringskringen weet men nog niet. Bis marck en Eulenburg hebben nu beiden verlofde laatste wil, zegt men, later toch definitief aftreden. „Meer licht”, zegt de Nation lib. corresp., //meer licht” zouden wij gaarne zien werpen op den staat kundigen toestand, waarin wy ons bevinden. Dit is vooral een dringend vereischte bij het begin onzer nieuwe zitting van het Partement. In de plaats daarvan gebeurt het bij ons te lande menigwerf, dat juist op dergelijk tijdstip de staatkundige toe stand met een nevel, met een vrij dichten sluier is bedekt. Dit is ook thans weder het geval. Wij achten het volstrekt noodzakelijk, dat de dagbladen van hunne zijde het mogelijke doen om den toestand te doen opklaren. Indien bij het begin eener parle mentaire zitting de twee miriniers afwezig zyn, op wie het grootste gedeelte der verantwoordelijkheid over de leiding van het Staatsbestuur is berustende, dan hebben wij het volste recht om dergelijken toestand te heeten een hoogst bedenkelijke afwijking van den oonstitutioneelen regel. De meest loyale vriend der Regeering zal, naar wij onderstellen, ten volle met ons instemmen en erkennen, dat dergelijke afwijking van den constitutioneelen regel inderdaad zeer be denkelijk behoort te worden genoemd. Naar wij vernemen duurt de kanseliers-crisis, die reeds van April jl. dagteekent, heden nog voort. In de hoofdzaak komt zij hierop nederzal de rykskanselier in staat zijn de groote hervormings plannen, door hem ontworpen, door te zetten, ja of neen. Naar het ons voorkomt is het meer dan tijd, dat aan die //hervormingsplannen" openbaarheid althans zoodanige openbaarheid worde gegeven, dat andere belangstellenden in deze over de tot heden zoo geheim gebleven plannen kunnen leeren oordeelen. De crisis, welke in Duitschland en in Pruisen, nu sedert langer dan een half jaar bestaat, mag toch wel geen gezonde toestand worden ge noemd. Men mag het derhalve den volke niet euvel duiden, dat het z/meer licht" verlangt. Niets is natuurlijker dan de wensch, dat men zich eindelijk gelieve te gewennen aan het denkbeeld, dat zoodanig verlangen niet langer als een soort van wantrouwen of een beleediging der Regeering worde beschouwd. De troonrede, waarmee de Pruisische Landdag is geopend, noemt de finantieele uitkomsten van het dienstjaar ‘76 boven verwachting gunstig. Daaren tegen zal voor het loopende dienstjaar de bijdrage door het Rijk aanzienlijk worden verhoogd. Verder wordt aangekondigd de aanbieding van een leenings- ontwerp en van verscheiden andere wetsontwerpen. Ten slotte betuigt de Keizer zyn dank voor de be- wijzen van trouw en gehechtheid, welke hij op zijn laatste reis van de zyde dér bevolking heeft onder vonden. De uitslag van de verkiezingen in Frankrijk heeft zeker reeds voldoende bewezen, dat de groote meer derheid van de Franschcn republikeinschgezind is, en de regeering slechts aan baar tyrannieke pressie de veroveringen te danken heeft, waarop zij zich kan beroemen. Nog sterkeer evenwel blijkt hoe ongunstig de publieke opinie voor de regeering is, indien men de stemmen optelt, die in de verschillende departe menten voor de republikeinen, Bonapartisten en Mo narchale» zijn uitgebracht. Daardoor komt men tot het resultaat, dat eerstgenoemde» niet minder dan 4.273.296 stemmen uitbrachten, de Bonapartisten 1.849.468, de Monarchalen 1.722.010. Telt men laatstgenoemden te zamen dan krijgt men een totaal van 3.571.478, dus nog 701.818 minder dan de republikeinen. Een nadere vergclyking toont, dat van de 86 departementen in 56 de republikeinen de meerderheid hadden boven de coalitie, terwijl deze slechts in 30 departementen bet in stemmen van de republikeinen winnen. Waren de stemmen gelijkma tiger over de districten verdeeld geweest, dan zouden de republikeinen veel grooter overwinning hebben behaald, doch in het eene district heeft men meer eerbied voor den maire en dejj pastoor dan in het andere en vandaar de vóordeéleu die de regeering nog heeft kunnen behalen. Als men daarenboven nog cens kon aftrekken de stemmen, die tegen wil en dank op de regeeringscandidaten zijn uitgebracht, zou een eindcijfer ten guuste der republiek worden verkregen, dat waarschijnlijk de schoonste vooruit zichten zou overtreffen. Nog verdient opmerking, dat ook in 1876 aan vankelijk het cijfer der verkozen liberalen minder groot was dan later. Er waren eerst slechts 299 verkozen, maar door herziening van sommige ver kiezingen en herstemmingen werd gaandeweg het cijfer van 363 bereikt. Thans beginnen de libera len reeds met een erkend cijfer van 325. Dat de regeering, die op 14 Oct. den slag heeft verloren, dien op 28 dezer of op 4 Nov. winnen zal, daarvoor vreest men niet. De Débat» geeft den thans verkozen afgevaardigden den dringenden raad nu nog niet naar Parijs te komen, maar in de provincie de nieuwe verkiezingen af te wachten. Te Parys kunnen zij nog niets doen, en in de provincie kunnen zij op wettige wijs van hunnen verkregen invloed ten gunste der republiek gebruik maken. Allengs worden allerlei schandelijke praktijken open baar, waaraan de regeering zich bij de verkiezingen heeft schuldig gemaakt. Te Saint-Sever verkreeg de heer Laborde, officieel candidaat, 9743 stemmen; de heer Sourigues, de republikein, 9703, en een zekere heer Labrousse 42 stemmen. De administratie die tegen een herstemming opzag, heeft nu eenvoudig de stemmen op den heer Labrousse als niet uitgebracht beschouwd, onder voorwendsel dat deze heer geen candidaat was gesteld. Het is ondenkbaar dat men hier de administratie niet leeren zal, dat er toch wezenlijk een herstemming gehouden worden moet. Te Villefransche is volgens de regeering de officieele candidaat benoemd. De republikeinsche candidaat had een meerderheid van honderd stemmen, maar de re* geering heeft de stembiljetten, waarop de naam van den republikein over dien van den ofiicieelen candidaat was heen geplakt, eenvoudig als van onwaarde be schouwd. De linkerzijde van den Senaat heeft hierop reeds de aandacht gevestigd. Men kan er zeker van zijn, dat hij het onderzoek der geloofsbrieven in de Kamer veel fraais voor den dag komen zal. De Temp» houdt vol, dat het tegenwoordige Fran- sche ministerie op 5 Nov. zal aftreden en door eene soort van cabinet d’affaires zal worden ver vangen. Te oordeelen naar de even stellige tegen spraak in andere bladen wil de eene helft van het ministerie aanblijven en de andere aftreden. Men kan echter op al zulke praatjes weinig staat maken. Moukhtar’s verpletterende nederlaag heeft den toestand in Azië geheel veranderd. Kars wordt nu weer bedreigd en Moukhtar, ook al slaagt hij er in zijn leger Na ^verleg met de inspecteurs van het lager on derwijs en de chefs van de provinciale bureaux van statistiek, heeft de Minister van binuenlandsche zaken thans nieuwe voorschriften vastgesteld ten behoeve van de statistiek van het lager onderwijs. Daaronder is begrepen de statistiek van het schoolverzuim. Het voornemen bestaat niet telken jare de invulling van den voor laatstgenoemd onderwerp vastgestelden staat te verzoeken, maar om, indien de proef, om dezen staat voor 1878 te verkrijgen, goed mag slagen, eenige jaren te wachten, alvorens die van regeeringswege te herhalen. Van de wijze waarop de gegevens over dat ‘jaar zullen worden verstrekt, zal dus veel afhangen. Te Delft had Vrijdagavond, bij gelegenheid der algemeeue vergadering van de Nederlaidsche Gustaaf- Adolf-Vereeniging, eene openbare godsdienstige samen-* komst plaats in de Oude Kerk. Eene zeer aanzien lijke schare woonde deze plechtigheid bij. Als sprekers traden op de Rotterdamsche predikanten vau Griet- huysen en Ilooykaas, en de Delftsche predikant van. der Flier. De plechtigheid werd opgeluisterd door eene indrukwekkende uitvoering op het .orgel, met begeleiding van een orchest, bestaande uit bazuinen trompetten, tuba’s en pauken. De onder leiding van de hh. Boers en Klerk uitgevoerde stukken waren fragmenten uit de oratoriums Panlu»> de Schepping en de Messias. In de openbare vergadering der vereeniging .dl- gemeen Stemregt te Amsterdam gisteren gebonden in, het gebouw van het Amsterdamsche werkmansbond/ is o. a. de volgende motie aangenomen; Z/De thans bestaande kiesinrichting is voor onze maatschappy in dezen tijd ongeschikt, en direct zoo- weLals indirect verderfelyk. Een algemeen stemrecht, hetzy beh verloopen grondwet het geheel of gedeeltelijk mag 'Wjfiigen, is noodzakelijk. Het is de plicht van ieder staatsburger, kiezer of niet kiezer, tot verkrij ging van zoodanig recht mede te werken. Ieder burger behoort kiezer te zijn, die lezen en schrijven kan. Elke geldcensqs is te veroordeclen. Een landbouwer te Berg-Ambacht wilde zich van een bejaarden hond, dien hij reeds 14 of 15 jaren in zijn bezit gehad had, ontdoen. Hij verkocht hem aan een opkooper te Schoonhoven, die hem Dinsdags per stoomboot mede naar Rotterdam nam, en aldaar aan iemand, buiten die stad woonachtig, verkocht. Maar reeds den volgenden avond had de hond zijn oude domicilie gevonden en lag hij voor zijn hok. De Commissaris des Konings in deze provincie heeft bij circulaire van 10 dezer, de aandacht der Gemeentebesturen en der Besturen van verschillende gestichten gevestigd op het kon. besluit van 23 Sep tember jl. (Slbl. no. 185) lot regeling en inschrijving in registers, van personen, samenwonende in gebouwen of schepen, onder bestuur of toezicht van het open baar gezag. Tot recht verstand van gemeld besluit heeft de Minister van binuenlandsche zaken de strek king daarvan in een nota toegelicht. Daarin zijn tevens de voorschriften ter uitvoering opgenomen. Uit die nota blijkt, dat met dit besluit wordt beoogd, in de eerste plaats vereenvoudiging in de admini stratie en in de tweede plaats verzekering van in en afschrijving in de registers, waaruit de staat der be volking kan worden gekend. In het tijdperk van vier weken, 9 September tot October 1877, zijn blijkens ingekomen ambtsbe richten, door longziekte aangetast 1 rund; 28 runderen October 1877, zijn blijkei in Noord-Brabant Zuid-Holland h Noord-Holland w Utrecty h Friesland Totaal 46 runderen. In het varige tijdperk van 4 weken waren 53 deren door ziekte aangetast. De he^r /./van den Toorn van Dordrecht heeft, behalve o/ andere plaatsen, ook te Schiedam eene goed gelulde proefneming gedaan met zijn surrogaat voor gist. In plaats van een kilo gist bleek slechts vier ons ruimschoots voldoende te zijn. 2 8 7

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1