Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ^innenlandT Hbb, 1877. N? 2054. BUITENLAND. Vrijdag 26 October. ïr J j Ituilénianïscii Overzicht. F ure, fucheMt- i 1 r*. I 877, te Elf ionie” aan BRINK. ij ilaats Vest, i’-F» GOUDSCHE COURANT. WOON- n, aan den te Gouda, HOOI- ammerdam, )t 772, 775 die zullen In het hoofd kiesdistrict Boxmeer zijn ter verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-gene- raal uitgebracht 1294 geldige stemmen. Gekoaen is de heer mr. H. J. Brouwers, met 1114 stemmen. De heer mr. Verheijen bekwam 148 stemmen. oederen Almelo daar ter op aan- W. VAN oven bij H SN, Lo- e Collectie S DEN, als- HOEDEN, Fluweelen. zich nog gronden in kad. Sectie grootte van rnaarborgd «penningen it. Schuld, n informa- N te Gouda. n ilo, Japon- nz., ge- aemisch Jï in ca. f -■ te bekomen «de Zalm» enden door rouda, deurijchter 1. te te Gouda, i. ïstaat gele- ?n, Utrecht, Zoetermeer, enhagé aan ïcuwerkerk, Staatsspoor ellandschen aan nie/* fe uitbreiding daarvan, oe Ofl “er/ziel dfeelig missie was iorden trachten los te maken. Hoogstwaarschijnlijk zal binnen een niet ver verwijderd tijdsverloop door geldleening ook in onze buitengewone uitgaven moeten worden voorzien. Hoever het aanspreken van zoodanige hulp bron zal mogen gaan, en welk beginsel daarbij tot richtsnoer zal strekken, over deze vraag, trouwens slechts in enkele afdeelingen behandeld, liepen ds gevoelens uiteen. Naar men verneemt heeft de Belgische regeeringr die den invoer van vee uit Duitschland verboden heeft, ook bezwaren gemaakt tegen den invoer uit ons land, zoolang onze regeering niet een gelijken maatregel neemt. Ten gevolge hiervan kan eerstdaags een verbod van invoer óf van Nederland naar België, óf van Duitschland naar Nederland te gemoet gezien worden. Iji het belang van onzen veestapel is wel dit laatste het verkieslijks!. Blijkens het rapport van de commissie van financiën over de ontwerp-begrooting voor 1878 te Leiden is de meerderheid der commissie ongenegen tot uitbreiding van het Liernur-stelsel. De genomen proef moge hebben aangetoond dat het stelsel uitvoerbaar is, ja zelfs dat het' uit een technisch oogpunt beschouwd, voortref felijk werkt, zonder twijfel heeft toch de ondervinding evenwel geleerd, dat het Liernur-stelsel is een bij uit nemendheid kostbaar stelsel, en om nu weder eene som van ongeveer 10000 beschikbaar te sjtellen, ten einde een zeer gering gedeelte der gemeente y de bestaande exploitatie aan te sluiten, acht zij gerechtvaardigd. Het doel met het nemen van proef beoogd, is bereikt; eene waarmede eene uitgave van 35 a 36 pi gepaard gaat, wordt overbodig geacht en nd uit een financieel oogpunt. Een lid der com was echter eene andere ziens wij ze toegedaan; h van oordeel dat de exploitatie" zoover moest w uitgestrekt als de bestaande middelen toelateneerst dan zoude z. i. over de financieele zijde van de zaak een juist oordeel kunnen worden uitgesproken. De Lcidsche gemeenteraad heeft Maandag de be handeling ten einde gebracht van de verordening tot heffing eencr plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Slechts enkele artikelen gaven tot uitvoerige beschouwingen, doch tot geene gewichtige veranderingen aanleiding. In het bijzonder was dit het geval met art. 6, bepalende wat onder zUii^pr inkomen wordt verstaan. Volgens de verordening, wordt daaronder begrepen de som van alles, wat in geld of, bij eigen gebruik en genot van vruchten, in geldswaarde te berekenen, jaarlijks verkregen wordt uit onroerende en roerende zaken, uit arbeid, ambten, bedieningen, betrekkingen, wachtgelden, pensioenen, renten, en winsten van beroepen, bedrijven en onder nemingen van welken aard ook, enz., na aftrek van hetgeen door den belastingschuldige tot verkrijging, verzekering of behoud dezer voordeelen is besteed geworden en van hetgeen volgens de wet of testa mentaire bepaling is uitgegeven. (De woorden on afhankelijk van den wil des belastingschuldige” zijn op voorstel van den beer Bijleveld geschrapt.) De vraag weid gedaan wat de bedoeling is van de in hetzelfde artikel voorkomende uitdrukkingalle toevallige baten of lijfrenten enz. hier ook toebehoo- ren en wat men zal doen met iemand, die b.v. jaar lijks van zijn ouders een schenking ontvangt. De gedachten wisseling daarover was echter niet van invloed tot eene wijziging van het artikel, daar de commissie van financiën en B. en W. aantoonden, dat de bepalingen hierin grootendeels voorzien. Al leen werd aan dit artikel nog de bepaling toegevoegd, dat als inkomen niet kan worden aangemerkt hetgeen van bloed- of aanverwanten in dg rechte lijn jaarlijks wordt genoten. - De heer Le Poole mocht in zijne pogingen om de eerste klasse, die van 400 tot 500, te doen ver vallen, niet slagen. Hij meende dat deze klasse een menigte huisgezinnen zou treffen, die nu geen belas ting betalen en dit ook niet kunnen doen en bij welke men soms niet meer vindt dan een tafel, een paar stoelen enz. Een ceel van vervolgingen, waarvan de kosten meer zullen bedragen dat men te vorderen heeft, zal er z. i. het gevolg van zijn. Andere le den konden evenwel zijne zienswijze niet deelen, zoo- De toestanden in Frankrijk beginnen thans zoo inogelijk' nog verwarder te worden; men weet waarlijk niet meer, waaraan men zich te houden heeftde officieuse couranten stellen de zaken voor, alsof er geen sprake was van het toegeven van Mac-Mahon in eenig opzicht, ook niet door het optreden van een meer gematigd Kabinet. Daarentegen vermeerderen aan den anderen kant de berichtgevers, die beweren, dat Fourtou en Broglie alleen den uitslag van de verkiezing voor de Algemeene Raden afwachten en dan heengaan. Zoo o. a. ook weder uHavas." Som migen verzekeren zelfs, dat Mac-Mahon aanbiedingen heeft laten doen aan Dufaure, Say, Waddington, enz. welke daar tamelijk streng zouden zijn afgewezen men zou hier voor ’t minst de verwijdering eischen van alle anti-republikeinsche ambtenaren, door Four tou c. s. aangesteld. Ook de Rappel en de Oauloi» spreken van het optreden van een //zakenministerie de Ministers van Buitenlandsche Zaken, Oorlog en Marine zouden blijven en verder worden opgenomen Ferdinand Duval, prefect der Seine; Andral, president van den staatsraad, en Leffemberg, procureur-generaal. Wij hechten aan deze namen niets en geven ze alleen als nieuws van den dag. Intusschen begint de coa litie, zooals dat na de verkiezingen verwacht kan wor den, los te laten de Bonapartisten steken de hoofden bijeen en willen optreden als zelfstandige, geheel van de royalisten afgescheiden fractiedat zet kwaad bloed bij de legitimisten, die ontevreden zyn, dat de ker kelijke vasten en gebeden niet meer hebben geholpen by de verkiezingenzij zoeken natuurlijk de oorzaak van hun teleurstrlluig niet in de zotte wijze, waarop zij voor de verkiezingen gewerkt hebben, maar in de onhandigheden, bedreven door Fourtou, die had moeten zorgen voor een reactionaire meerderheid in de Kamer. Een deel van de legitimisten gaat zelfs zoover, dat zij Mac-Mahon veroordeelcn en beweren, dat men niets verder zal komen, zoolang de strijd een negatief karakter blyft dragen en de Ministers alleen van hun anti-republikeinsche gezindheid ge wagen; straks dreigt ’tSeptennaat door de legiti misten te worden losgelaten. De houding van het hoofdorgaan der legitimisten, de Union, is in dit op zicht merkwaardig. Aan de linkerzijde blijven de République Franqaite en de Journal de» Debat» even intransigent als vroeger. Met geen woord is in de Pruisische troonrede melding gemaakt van de Oostersohe quaestie, waar door de hoop op spoedige vredesonderhandelingen niet wordt verhoogd. De berichten daaromtrent in de laatste dagen in omloop gebracht schynen dan ook geheel ongegrond te zijn, daar de correspon denties uit Konstantinopel en de toon der Russische bladen volstrekt nog geen vredelievenden geest, ademen. In weerwil van de nederlaag van Moukhtar Pacha willen dé Turken nog van geen vredesvoorstellen hooren, maar zijn zij integendeel vastbesloten om zoo spoedig mogelyk alles te doen tot herstel van het in Armenië geleden verlies. De toestand van het leger van Moukhtar Pacha moet trouwens niet zoo hopeloos wezen als sommige organen hebben beweerd en hij haast zich zijn verstrooide krachten te con- centreeren en te reorganiseeren, terwijl van verschil lende zijden troepen tot versterking aanrukken. De Russen moeten hunnerzijds geen onderbande lingen over den vrede willen aannemen zoolang Plewna niet is veroverd. De czaar heeft onlangs verklaard, dat hij desnoods het geheele volk te wapen zou roepen, overtuigd dat het aan zijne roepstem zou ge hoor geven; hij wil zijn zin hebben en het lot der Chris tenen in Bulgarije naar zijne bedoelingen verzekeren. De beslissing van het lot van Plewna wordt ieder oogenblik te gemoet gezien. Velen vreezen, dat Osman Pacha misschien de zaak tot het uiterste zal drijven om Plewna, het koste wat het wil, te behouden. Dit zou een groote fout wezen omdat de waarde van Plewna niet is gelegen in het geographische punt, maar veeleer in het leger van Osman Pacha. Een zoodanig leger ongeschonden en krachtig is op den rechtervleugel der Russen voor dezen altijd gevaarlijk, onverschillig of het zich te Plewna of ergens anders Het voorloopig verslag over hoofdstuk I der staats begroting, waarbij gewoonlijk de politieke beschou wingen worden vermeld, is roudgedeeld. Ditmaal zijn de politieke beschouwingen achterwege gebleven. In ééne afdeeling was daarover vfeel verschil van gevoelen, in verband met het aangevaagd ontslag van alle Ministers. Sommigen zagen!zelfs bezwaar in het onderzoek der begrooting, mm de groote meerderheid in de overige vier afdeelingqn was het eens met hen, die meenden dat het onderzoclNot goede resultaten kon leiden,ook met QMl^puding van ptoliticke beschouwingen tegenover ’t /emishmnnair (Kabinet. Terwijl men alzoo de Mgrooting^JleeJilAan de financieele en administratieve zijde beschouwde, moest men al aanstonds met leedwezen verklaren, dat die begrooting en de daartoe betrekkelyke medededingen van den Minister van financiën, vergeleken en aan gevuld met die van den Minister van koloniën, op verre ha geen gunstigen indruk hadden gemaakt, en het moest bevreemden, dat in de Troonrede het ge zegde voorkwam, z,dat de toestand der geldmiddelen bevredigend mocht heeten*. Integendeel was de alge meene financieele toestand in de laatste jaren, in plaats van verbeterd, sterk achteruitgegaan en was men thans deswege tot een keerpunt gekomen. Er bestonden tekorten op de Indische en op de Neder- landsche begrootingde batige sloten zijn óf verdwenen óf noodig om in ongedekte tekorten te voorzien, en er is wanverhouding tusschen de gewone middelen en de gewone uitgaven in Nederland. Tot staving dier meening worden in het verslag onderscheidene berekeningen in cijfers medegedeeld en ook tegenbeschouwingen geleverd en op de oorzaken van den achteruitgang gewezen (o. a. de groote uitgaven voor den oorlog op Noord-Sumatra), maar toch gaf ’t financieel behêer der laatste jaren stof tot ernstige bedenking, en wees men-vooral op de gestadige uitzet ting der staatsuitgaven, zonder dat afdoende maatre gelen worden voorgesteld om het bedreigde of verbroken evenwicht tusschen uitgaven en middelen te herstellen. Ook hierover had eene gedachtenwisseling plaats, van becijferingen vergezeld. Zeer velen bleven op inkrimping van de uitgaven voor de staatshuishouding aandringen, omdat in den laatsten tijd meer dan ooit gebleken was dat het moederland zich van de bijdragen uit Indiö, althans wat de gewone behoeften betreft, geheel moet bevindt. Het is daarom te lopen dat de krijgsraad te Konstantinopel aan Osman Poeha misschien geen bevelen zal geveu, die in stryd zouden zijn met de Turksche belangen. De president der Italiaansehe Kamer Crispi heeft te Pesth een langdurig ondtrloud gehad met de Mi nisters Andrassy, Hofmann en Tisza. Bij zulke feiten kan men moeielijk loochenen, dat de heer Crispi ‘een politieke reis maakt. Uit Weenen wordt gemeld, dat de onderhande- liugen met Duitschland over thet handelstractaat hoogstwaarschijnlijk tot geen resultaat zullen leiden. Een wetsontwerp betreffende de afkoopsom voor den militairen dienstplicht is ten tweede male door de Zwitsersche natie verworpen, die zich ook niet ver- eenigde met een ander betreffende de politieke rechten. Daarentegen werd een wetsontwerp töt regeling van den arbeid in fabrieken met eene meerderheid van 150,000 stemmen aangenomen. GOUDA, 25 October 1877. Behouden* Koninklijke goedkeuring, ie het tracle- meni van den Gemeente-ontvangerte Waddiuxveen, met ingang ran 1 Januari 1878, ^ór den Raad ver hoogd met 100.zoadat de jaarwedde dan 400. zal bedragen. De acte voor Wiskunde (lager ouderwijs) is o. a. uitgereikt aan de heeren P. Van Trotsenburg uit Moordrecht en J. Van Vooren uit Oudewater.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1