SIEK. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1877. Np 2058. BINNENLAND^ BUITENLAND. Zondag 4 November. Itultenlandsch Overzicht. >'»U in, m echte ijjsonder De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. GOUDSCHE COURANT 3K. van der Heim, als minister van der Does de Willebois, Vagenstraat. over dra r: by B. trs in het des voor- Db Zalm" ’illen, sinds Igemeen ge il en Uit SCHENK da. DINGEN, GELIJKE WERK- I N». 38, de in het toor, vier er tot een anvaarden zendaal te sinvaarden, elen Singel kkeren te f. lakksrsteeg. n ten kan- I DR00G- van Sandenburg, Ier MAAG, ;ring. Zjj ERPTE in D, zy zyn JVEND. en dubbele veg D. ISt. N G- el altrat ie I anders, de de en echte IdiaAlirr- Jp it hier- ineje ie een ismteekenmg Zoon, Apo- bevindt op «geld lijn. ik daar wel e te 8ieo Alleen die indteekeniag achten vooe De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De pry's per drie maanden is f 1.75, franco per post 2. gesloten en waarschijnlijk zullen wij weldra hooren van wanhopige pogingen, door hem gedaan om door d$n ijzeren cirkel heen te trekken. Men zal wel doen zich nog geen illusie te maken van den spoedigen val van Plewna, de Turken hebben goeden voorraad bij zich en zullen bun eenig ver sterkt kamp aan deze zijde van den Balkan niet zoo spoedig prijsgeven. Het ontslag van het Fransche ministerie schijnt zeker; het is alleen eene quaestie run tijd. Lang zal het echter niet meer dureu. Allerheiligen is eergisteren te Parijs zonder wanor delijkheden voorbygegaau; de kerken werden druk bezocht; Père la Chaise niet minder; Thiers’ graf tombe was bedekt met bloemen en kransen. Opnieuw bevat het orgaan vau den hertog d'Aumale, le Soleil, een zeer opmerkelijk artikel, dat inzonderheid de aandacht verdient om de duidelijkheid, waarmede hot te kennen geeft dat de hertog d’Aumale de erfenis van Mao-Mahon niet kan aanvaarden. Tweeërlei politiek, zegt de Soleil, staat tegenover elkander; die van den stryd eu die van de transactie. De eerste verzekert op slit oogenblik dat bet ministerie blijft, maar zij kan weldra tot het ontslag van den Maarschalk leiden. De tweede zou tot onmiddellijk gevolg hebben het ontslag van hot ministerie, maar den Maarschalk aan het bewind laten. Sommigen verzekeren dat, zoo Mac-Mahon heengaat, de hertog d’Aumale of generaal Chanzy president worden zal. Dit u een dwaling. De hertog d’Aumale kan om allerlei redenen den Maarschalk niet opvolgen. Generaal Chauzy zou dit wel kunneu, maar hij is de candidaat der rechterzijde niet eu de linkerzijde heeft een andere keus gedaan. Er is dus, zoo het gezag regelmatig wordt over gedragen, slechts mogelyk dat de heer Grévy gekozen wordt. Derhalve zou een burgerlijk presidentschap, steunend op de linkerzijde, volgen op het militaire presidentschap, dat bij de rechterzijde steun vindt. Dit zou het gevolg zijn indien Mao-Mahon aftreedt. En nu, wat zou geschieden, indien het ministerie heenging? Het Kabinet van 17 Mei kan nooit ver vangen worden door een ministerie van de rechterzijde of van het rechtercentruin. Deze beide groepen hebben zich by de jongste verkiezingen by de regeering aan gesloten en syn dus in de minderheid. Men moet een ministerie uit de meerderheid en niet uit de minder heid hebben. Derhalve, mocht de Maarschalk heengaan, een presidentschap van de linkerzijdemocht hetKabi- net van 17 Mei vrijwillig heengaan, een ministerie uit de linkerzijde. Tusachen deze beide moet gekozen worden. Wy voor ons aarzelen niet. Wij kiezen het ontslag van het Kabinet boven dut van den President, een ministerieels crisis boven een gourer- nementeele crisis. De plotseling door zyn uitzetting uit de Jezuïeten orde beroemd geworden priester Curoi sohryft in een der Italiaansche bladen, dat hy SI jaren lid dier orde is geweest en in weerwil van zijn uitwerping in geest en hart met haar innig verbonden blijft smart hem de verbanning, hy troost zich met het bewustzijn, dat hy ook naar het oordeel van vele geleerde en vrome leden der orde te Rome zich aan geen zonde tegen God schuldig gevoelt. Spoedig hoopt hij uitvoerig zyn houding te verdedigen en verzoekt het publiek voorloopig zijn oordeel op te schorten, terwyl bij verzekert, de gehoorzaamheid aan het hoogste gezag der Kerk nimmer te zullen laten varen en alles te herroepen, wat hy in strijd daarmede gedaan of gezegd heeft. Die houding is zeker zonderling en zijn gedweeheid zal hem toch niet in dank worden afgenomen. Door vol te houden, dat de eenheid van Italië zeer goed vereenigbaar is met de leer der Kerk, heeft hy aan die Kerk een zwaren slag toe gebracht. Zonder twijfel hebben er meer feiten van dien aard plaats, maar zij worden niet alle publiek. In den Bcierschen Landdag is door den afgevaar digde Hen een vborstel ingodiend, strekkende om den Koning te verzoeken bij de volgende begroeting de posten voor de Beiersche gezanten in het buitenland tu te trekken. «De militaire gebeurtenissen in Armenië zijn nog steeds ongunstig voor het welzijn van Turkije en Engeland.” Het is de Daily Telegraph, het orgaan van lord Beaconsfield en de Turksohe party in Engeland, die dus zyh hoofdartikel begint, waarin het, de neder lagen der Turken betreure'mle, de belaugen van Tur kije en die van Engeland vereenzelvigt. De Daily Telegraph en de Poll Mali hebben weer met geest drift hun werk hervat omoorlog te stoken tegen Rusland, doch daar al de bombast, de groote woor den der oorlogsparty in Engeland, die nooit door daden gevolgd werden, tot nu toe geen andere ge volgen hebben gehad dan Engeland gehaat te maken zoo bij Russen als Turkeu, is het eenige dat aandacht verdient in deze hernieuwde beweging dit, dat de Turken-vrienden den toestand hunner beschermelingen hachelijk beginnen te vinden. lis Azië is Kars, in Europa is Plewna door de Russen omsingeld. In Azië hebben de legers vau generaals Heyman en Tergukasoff zich vereeuigd, en volgens den correspondent van de Daily Telegraph was de aanval van generaal Heyman op Moektar pacha’s stellingen zoo hevig eu onverwacht, dat Moektar ofschoon hij zeker was zich weldra met den Koen! Ismail-pacha te kunnen rereenigen, terug trok naar Köpriköt, zijn voorraad verbrandende. De brug bij Köpriköi werd zelfs onverdedigd gelaten en over deze trok generaal Tergukasoff, dus de beide Russische afdeelingen vereenigende, die nu de mees ters zijn langs de geheele linie van de Aras. Kars is nu omsingeld, en zoo deze vesting valt hebben de Russen eene machtige overwiuning in Armenië behaald. De Standard veroordeelt Moektar pacha’s taktiek op gestrenge wijze, en zegt dat zoo Kars in handen valt der Russen, Engelaud onmete lijk diep vallen zal in de achting van elk ras eu stam ten oosten van de Golf van Suez. Volgens een heden ontvangen telegram van den correspondent der Daily Telegraph te Erzerym is Moektar-pacha naar Erzerum geweken, en hebben de Russische generaals Heimann en Tergukasoff zijn achterhoede bij Hassan-Kale omsingeld en gedeeltelyk gevangen genomen. De correspondent werd ook ge vangen genomen doob onmiddellyk in vrijheid ge- sield, toen hy zij betrekking mededeelde. Moekhtar- pacha heeft nu waarsohynlyk, met Ismail-pacha vereeuigd, voor Erzerum een sterke stelling ingennmen. In Armenië is de toestand der beide legers dus zoo belangwekkend mogelyk. In Europeesch Turkije hebben de Russen gelijk thans met zekerheid kan worden medegedeeld een tweede belangryke overwinning behaald. Gelyk zy den 23sten October de versterkte stelling by Gorny Dubnik bestormd eu veroverd hebben, is den 28n door hen de stelling by Telis, welke den weg naar Sophia volkomen beheersoht, genomen. Deze tweede overwinning heeft niet zulke ontzettende verliezen aan de Russen veroorzaakt als de eerste, toen zij minstens 2600 man verloren. Ghazi Osman schijnt in Plevna geheel te zijn in- GOUDA, 3 November 1877. Het heeft den Koning behaagd, bij besluit van’ 2 November 1877, no. 8, met ingang van heden lo. op zijn daartoe gedaan verzoek aan den heer mr. J. Heemskerk Az. een eervol ontslag te verleenen als minister van binnenlandsche zaken, onder dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den Koning en aan den Lande bewezen; 2o. te benoemen tot minister van binnenlandsche zaken, den heer mr. J. Kappeyne van de Coppello, lid van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal alsmede bij besluit vau 2 November 1877, no. 10, met ingang van den 3deu daaraanvolgende: lo. op het daartoe door hem gedaan verzoek een - eervol ontslag te verleenen aan de heeren W. F. Van Erp Taalman Kip, als minister marine Mr. C. Th. baron van Lynden als minister van Justitie jhr. mr. H. J. van financiën jhr. mr. P. J. A. M. vau als minister vau buitenlandsohe zaken mr. F. Alling Mees, als minister van koloniën, en H. J. R. Beijen, als minister van oorlog ouder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensteu door hen aan den Koning en aan den Lande bewezeu 2o. te benoemen tot minister van koloniën, mr. P. P. van Bosse, minister van Staat tot minister vau buitenlandsohe zaken mr. W. baron van Heeckereu van Kali, directeur van het Ka binet des Konings; tot minister van justitie mr. H. J. Smidt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; tot minister van marine jhr. H. O. Wichera, kapitein- luiteuant ter zee by de koninklijke Nederlandse!» marine tot minister van linantiën mr. J, G. Gleichman, seoretaris-directeur van de Nederlandsche Bank, en tot minister van oorlog, den heer J. K. H. de Roo van Alderwerelt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. (StaaU-Crt.)' Eenigen tijd geleden werd door ons medegedeeld, dat de 101e vergadering van de Maatschappij ter bevordering van Nyverheid in Juli 1878 alhier zal worden gehouden, tevens zullen alsdan de eerste wedstrijd op het gebied der kunstnijverheid en een tentoonstelling plaats hebben. Weldra komen wij op een en ander terug. Thans wen- sohen we alleen mededeeling te doen, dat dc commissie zich heeft geconstitueerd, die voor een waardige ont vangst vau Hoofdbestuur en afgevaardigden zorgzal dra- worden berekend naar plaatsruimte Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ADVERTENTIÈN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1