:n LS Nieuws- en AdwtenlielM w#r Gunda en Omslreken. E. 1877. Np 2059. ss. HING BUITENLAND. Woensdag 7 November. lGE. ovengenoemde •in of alleen nden. Unland. Buitenlandse!; Overzicht. fdkantern; van 7 jaren, Aman. iet witte, japsulen, rtog. nburg. lUgr IADEN van kennis van De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. DE BESLISSING? GOUDSCHE COURANT. geneesmiddel aderen, uit- Iers die aan i te danken i omtrent de voor belang- ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. sen De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prgs per drie maanden is f 1.75, franco per post 2. bjj de heeren Rotterdam. at, 182 rkoudheden, long- en ministerie kan beter dan door uitvoerige pro gramma’s door daden toonen, wat het Neder- landsche volk van hen te wachten heeft. Slechts één minister heeft reeds een ministe rieel verleden achter zich, de overigen, zijn in dat opzicht nieuwe mannen. Wat drie als af gevaardigden waren, weet men, moge hun hou ding als dienaren des konings de verwachting die thans van hen gekoesterd wordt, niet be schamen 1 In het belang des lands zij dit ministerie de kracht toegewenscht om op allerlei gebied nut tig werkzaam te zyn en voor goed een einde te maken aan de malaise, die gedurende de laatste jaren veel goeds heeft tegen gehouden. Mogen de ministers door daden toonen dat zij het in hun gestelde vertrouwen ten volle verdienen 1 L. ikel 165 van waren tegen lagan nadat lus vóór dan ligde Verga- op Woens- morgena ten zal overgaan sedoelde be- De Parijsche berichten houden vol, dat binnen kort een ministerie van zaken, zonder bepaalde poli tieke kleur, onder voorzitterschap van Pouyer Quertier zal optreden. Deze is oud-minister van Thiers, maar de meest conservatieve onder diens ministers en vnlt volstrekt niet in den smaak der republikeinen, die in dergelijk kabinet geen blijk van toenadering zouden zien. Veel opspraak verwekt te Parijs een dezer dagen verschenen brochure, waarin de strijd van Mac-Mahon wordt vergeleken met dien van Bismarck voor ’66, in zoover dat beiden, steunend op het gezag der kroop of het uitvoerend bewind en de Eerste Kamer, regeeren willen zonder begrooting. Waarschijnlijk is dit maaksel afkomstig uit den kring van De Broglie of Fourtou. Een correspondent van een der groote Nederlandsche bladen merkt naar aanleiding van deze brochure terecht op Z/Er bestaat echter dit groote verschil, dat in Pruisen op den strijd tusschen Bis marck en de Kamer de roemrijke veldtocht van 1866 tegen Oostenrijk gevolgd is, en de Kamer, zonder zichzclve ten eenemale ongelijk te worden, na de bij Sadowa behaalde overwinning, een indemniteits- bill aan den triomferenden Minister verleenen kon. De Fourtou is zoomin een Bismarck als De Broglie, en de militaire roem van Mac-Mahon is sedert 187Ó sterk gedaald. Den President en zijn Ministers biedt zich op dit oogenblik geen enkele gelegenheid aan, de gunst der natie te winnen door het plegen van schitterende daden. Integendeel zijn sy bij de verkiezingen genoodzaakt geweest tot allerhande kunst middelen en kuiperyen hun toevlucht ie nemen. In plaats van beroemd of gevreesd, hebben zij zich op meer dan een plaats belachelijk gemaakt. Hun be kwaamheden zijn niet evenredig aan hun goede be doelingen behalve nog dat in de staatkunde het volgen van bckei.de buitenlandsohe voorbeelden het tegenovergestelde van een kracht is, en de Fransche Ministers, zich op het gebied der navolging begevende, moeielijk eene minder populaire keuze hadden kunnen doen dan toen zij zich voornamen in het voetspoor van Frankrijks oüverzoenlijken vijand te treden.’* Deze verklaring van een te Parijs gevestigd Noder- astjaar 1878, Jden Novem- tien tot des tarie van bet gelanden ter or een ieder ran 50 cents De beslissing des konings heeft eindeljjkeen einde gemaakt aan de ministerieels crisis. Het ministerie heeft eervol ontslag verkregen onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige dien sten den lande bewezen, en een nieuw minis terie, een ministerie gevormd door den leider der meerderheid in de vertegenwoordiging, is met Z. M. vertrouwen vereerd. Zoo is dan een einde gemaakt aan de gissingen der laatste dagen; is de oorzaak der vertraging nog niet bekend, zal die misschien verborgen blyven, door de benoeming der tegenwoordige ministers is de overeenstemming tusschen vertegenwoor diging en regeering hersteld, wat werkzaam heid op wetgevend gebied inogeljjk maakt. Het ministerie sedert 1874 met de leiding der z iken belast is dan heengegaan, door weinigen betreurd; toch kan men het den lof niet ont houden, dat het een werkzaam ministerie ge weest is. En de minister van binnenlandsche zaken én die van justitie hebben in vele op zichten den dank verdiend, door hen bij het afscheid ontvangen. De minister van marine heeft veel gedaan tot verbetering onzer zee macht, hij verdient daarom den dank hem ge bracht. De ministers van oorlog en koloniën waren nog te kort in functie geweest, het ministerie van buitenlandsche zaken presteert slechts weinig en wat nu de minister van finantiën betreft, zyn heengaan zal wel door niemand betreurd worden; zyn optimistische be schouwingen zyn bij voortduring door de feiten gelogenstraft, zyn beleid was de zwakke zijde van het afgetreden bewind, zelfs zyn vrienden zullen zyn aftreden met genoegen vernomen hebben. Is de totale indruk bij de aftreding van het ministerie dus niet zoo ongunstig, van waar dan die algemeene tevredenheid nu het is afgelost? Van waar die verademing, die vrjj algemeen ondervonden werd, toen de Staats-Courant het eervol ontslag mededeelde? De oorzaak daarvan kan wel nergens anders in gezocht worden, dan in het weinige vertrou wen dat men in een regeering stelde, die door geven en nemen, door plooien en schikken, het evenwicht tusschen de verschillende partjjen moest trachten te bewaren. Zonder meerderheid in de vertegenwoordiging was het ministerie gedwongen allen naar de oogen te zien om daardoor een meerderheid te verkrijgen het moest de liberale party in hoofd zaken bevredigen, de andere partyen in bijza ken door kleine concession believendehet moest de liberale politiek zoowel in de koloniën als hier te lande in praktyk brengen, en tege- Ijjk de kerkelyke partyen by benoemingen te vreden stellen. Klaagden de kerkelyke partyen dus over ach teruitzetting, over verloochening van beginse len, de liberale party kon geen vrede hebben met dit stelsel van geven en nemen en toen de kiezers beslist hadden, moest de vertegen woordiging het gevelde vonnis bekrachtigen. Blijkbaar heeft men met tegenzin aan dat .vonnis gehoorzaamd, van waar anders die ver traging, die zoo nadeelig is voor den gang van zaken Het is dan ook een ernstige grief tegen de afgetreden ministers, dat zij niet terstond na afloop der verkiezingen hnn ontslag hebben aangeboden, maar eerst nog een votum der vertegenwoordiging hebben afgewacht. Een kost bare tijd is door dit uitstel verloren gegaan. Het vertrouwen, dat men nog hier en daar in hnn regeeringsbeleid stelde, is door die han deling verloren gegaanzij zijn onbetreurd heen gegaan en aller oogen zien uit naar de dingen die komen zullen. Gesteund door een krachtige meerderheid aan vaarden de tegenwoordige ministers het bestuur; die meerderheid zal hen in de gelegenheid stel len om de opgenomen taak met succes te vol brengen. En die taak is niet geringde mi nister van finantiën moet evenwicht in de geld middelen door belastinghervorming herstellen, een taak die boven de krachten van zyn voor ganger ginghet verJeligingsstelsel moet na vele vruchtelooze pogingen geregeld worden; de geldmiddelen der koloniën moeten onaf han- kelyk van die van .het moederland op vasten voet gebracht worden. De minister van justitie, moet het werk van zijn voorganger voortzetten en zoo wij hopen ten einde brengen. De mi nister van binnenlandsche zaken eindeljjk moet niet slechts het kiesrecht op betere grondslagen doen rusten, maar ook het onderwys regelen. Heeft ieder minister dus veel te doen, het geheele ministerie heeft een taak te vervullen, die te veel door de voorgangers is veronachtzaamd, het moet den modernen staat verdedigen tegen betoveren der kerkelijke richtingen. Noch groote noch kleine concessies mogen gedaan worden, indien deze in strijd zijn, met het waarachtig belang des lands. De pogingen door het vorig ministerie aangewend om die partyen door kleine concessies te winnen, zyn geheel mislukt, waarom anders die juichtoon in het clericale kamp bij het aftreden van het ministerie Met die benze- lingen is men niet tevreden, men wil onvoorwaar- delijke overgave, of .Geen Nederlandsch mi nister mag zich daartoe leenen,” heefteen Neder landsch vertegenwoordiger gezegd, en dat woord heeft weerklank gevonden bij de natie. Van deze ministers zyn geen concessiën te vreezen. De strjjd in geheel Europa gevoerd, zal dus ook hier in alle hevigheid ontbranden en de tegen woordige ministers zyn aan hun verleden ver plicht, dien strijd met alle krachten, die hun ten dienste staan, te voeren. De wet tot regeling van het lager onderwjjs geeft hnn de gelegenheid aan vriend en vijand te toonen wat op dit gebied van hen te wach ten is. Programma’s zijn niet noodig. Heeft Thorbecke eenmaal gezegd bij de aanvaarding der portefeuille: Wacht op mijn daden! Ook dit

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1