Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I I 1877. N? 2031. Co. BUITENLAND. BINNENLAND. Zondag 11 November. dement. TAUX. IE. EID, n strjjken. Ie getuigen Buitenlaiulscli Overzicht. L I sions □le. ETC. JCHE OOR, a. s. eeae s: e- 39 55 S3 2 1 D. B. 17. ISTIQUES. :man. 1 GOUDSCHE COURANT. jjgbaar bjj SLD, ven. UOovV lirtMJ: ia werk ver- a pa es •n o- a 5 rs o daarover discussie te gaan wilde uitbreiding tot al de niet enkel tot Rijnprovincie Nu het voorstel daartoe is verworpen, blijft er niets anders over dan een tarieven-stryd, die belangrijke ge volgen kan hebben voor de internationale handeh- betrekkingen in geheel Europa. Het zal thans de vraag zijn of de parlementen van Oostenrijk en Hongarije zich met het autonome tarief zullen vereenigen. Te Pesth verwacht men althans zeer levendige discussies en is de aanneming volstrekt niet zeker, daar er twijfel bestaat of de heer Tizsa in dit geval wel op de meerderheid kan rekenen. De Deensche Tweede Kamer beeft het door de Regeering ingediende voorloopige budget verworpen maar in een latere zitting het voorstel om het voor loopige budget voorloopig te bewilligen aangenomen. Zoo meldt althans de telegraaf; de Eerste Kamer heeft over deze zonderlinge zaak nog geen beslissing genomen. In elk geval blijkt hieruit dat de strijd tusschen de Regeering en de linkerzijde voortduurt. Thans doorleven de Vereenigde staten van Noord- Amerika de verkiezingsperiode, en de oude strijd tusschen democraten en republikeinen is daar weder in vollen gang. Voor zoover het resultaat tot nogtoe bekend is hebben in Pennsylvania, Virginie, Mississipi, Maryland, New-York en New-Yersey de democraten gezegevierd, terwyl in Massachuzefs, Kansas, Con necticut en Minnesota de republikeinen overwonnen. Woensdag zijn de parlementaire werkzaamheden te Versailles weder begonnen. Zonder eenige boodschap of mededeeling van regeeringswege is èn in den Senaat èn in de Kamer de zitting geopend. De Senaat besloot de wetsvoorstellen, afkomstig van leden der vorige Kamer niet verder aan de orde te stellende trekking der afdeelingen geschiedde, waarop men naar huis ging. Even kalm was het in de Kamer. De heer Des- seaux, als oudste lid van jaren, heeft bij de ope ning voorgezeten en een lofrede gehouden op den heer Thiers, van wien hij verklaarde, dat hij zich verdienstelijk had gemaakt jegens het vaderland. Aan het einde zijner rede zeide hij, dat de tegen woordige Kamer, evenals hare voorgangster, zou weten te arbeiden aan de bevestiging der Republiek, haar verdedigende tegen eiken aanval, van waar die ook mocht komen. Hij besloot zijne rede met den kreet//Leve de republiek 1 leve de vredeen werd luide toegejuicht. De Kamer heeft den heer J. Grévy met 290 stemmen tegen 170 blanco-biljetten tot voorloopig voorzitter benoemd. Hij heeft daarvoor zijn dank betuigd, onder verklaring, dat hij rekende op de wel willende ondersteuning, tot het volbrengen van zijne taak. De bureaux der groepen van de linkerzyde der Kamer zijn daarna vergaderd geweest, maar beraad slaagden met gesloten deuren. Er werd besloten om gisteren te arbeiden, opdat spoedig een groot aantal verkiezingen kunnen bekrachtigd worden. De linkerzijde schijnt over de staatkundige vraagstukken eene af wachtende houding aan te nemen. De genoemde bureaux hebben verder besloten, aan de gezamenlijke groepen dier partij voor te stellen, een comité van tien leden te benoemen, hetwelk gedurende de crisis zal beslissen namens deze groe pen, die alsdan alk initiatief aan dat comité zullen overlaten en niet afzonderljk zullen bijeenkomen. Donderdag zijn reeds een groot aantal verkiezingen van republikeinen goedgekeurd. Toen men aan de eerste betwiste verkiezing van een lid der rechter zijde kwam, is met groote meerderheid besloten met deze en dergelyke te wachten, totdat de quaestie der ofhcieele candidaten eerst in het algemeen au fond is behandeld. Wat er nu gebeuren zal, is moeielyk te zeggen velen bejammeren ’t, dat Mac-Mahon zich te veel en ta persoonlijk heeft iugelaten met den strijd, zich te veel verpraat en daardoor de oplossing van de crisis ook alweder heeft gemaakt tot een persoonlijke quaestie zooals men weet, de lastigste van alle quaesties.. De fracties der linkerzijde besloten om van haar vergaderingen geen mededeelingeh te doen aan de couranten, zoodat men minder dan anders van de plannen zal vernemen en wel gedwongen is de feiten af te wachten. De verkiezingen voor de algemeene Raden blijken sieeds gunstiger te zijn voor de republikeinen, naar mate er meer cyfers bekend wordende winst der republikeinen bedraagt 111, terwijl er nog 84 her stemmingen moeten plaats hebben van de 1353 zetels verwierven namelijk de republikeinen er 7 64, de con servatieven 511nHavas” rekent uit, dat van de 80 departementen, waarvan de uitslag thans bekend is, de republikeinen in 40, de conservatieven in 39 de meerderheid hebben. Bij de arrondissementsverkiezingen hebben de re publikeinen volgens de République Tranqaise” niet minder dan 500 plaatsen gewonnen. Woensdag leed het ministerie in den Pruisischen Landdag een nederlaagaan de orde was een voor stel van Kaufmann betreffende de indiening vaneen wetsontwerp, waarby de administratieve hervorming werd uitgebreid tot de Rijnprovincie. De minister Friedenthal verklaarde zich tegen dit voorstelhy wees op de onlangs door hem afgelegde verklaring, dat de Regeering te zijner tijd de administratieve hervormingen met de noodig geachte wyzigingen zou volbrengen, maar meende dat *t voor het het oogen blik minder dienstig was houden de regeering westelijke provincies en om die reden kon het voorstel van Kaufmann niet in aanmerking komen. Van nationaal-libefale zijde werd echter bij monde van Miquel aan het voorstel van Kaufmann de algemeene strekking gegeven van uitbreiding der reorganisatie tot al de provincies Lasker ondersteunde het voorstel eveneens, wat na mens de Fortschrittspartij geschiedde door Hauel. Het eind der zaak was, dat het voorstel van Knuf- maun bijna met algemeene stemmen werd aangeno men. De ministers stemden tegen. Het reactionaire voorstel van Manteuffel om de nieuwe administra tieve wetten te herzien werd verworpen. Uit de thans openbaar gemaakte lijst der fractiën van het Huis der Afgevaardigden blijkt hoedanig het nu is samengesteld. Tot de fractie der nationaal- liberale partij behooren 171 leden, tot het centrum 87 tot de partij van vooruitgang 65, de vrye conser vatieve partij 9er zijn 20 leden die zich bij geenerlti fractie hebben aangesloten. Tot deze laatstbedoelden behooren o. a. de heereu Achenbach, von Benningsen, von Bockum-Dolffs, von Bonin, Fulk, Friedenthal, Löwe en anderen. De tijding van een groote nederlaag van Mouktar- pacha en van zijn terugtocht op Erzercem is look van Turksche zijde bevestigd. Een telegram van Moektar-pacha geeft te kennen dat hij nog de stad tegen de Russen wil verdedigen, zoodat de tijding van de Morning Post voorbarig schijnt te zijn geweest. Bedoeld telegram echter is nog van Dinsdag, daags na de nederlaag op den Devi-Boyuin en er kan dus sedert veranderiug zijn gekomen. In elk geval is niet denkelyk, dat de stad zich lang zal kunnen verdedigen. Met zekerheid valt daarvan natuurlijk niets te zeggen, omdat men aangaande de Turksche verdedigingsmid delen slechts zeer onvolledige berichten heeft. Uit Bucharest wordt aan de Köln. Zeitung bericht, dat de Russen het leger van Osman tot geheele over gave willen dwingen en elke poging om door de Russische linie heen te breken met kracht zullen tegengaan. Met dat doel zou zelfs doör de Russen een tweede linie van insluiting zijn aangelegd eu overal infanterie ingedeeld. Aan de Lom bezetten de Russen weder de stellin gen, die zij in Juli hadden iugenomen en vanwaar zij door Mebemed Ali werden verdreven de hoop van Osman, dat Suleiman hem te hulp zou komen door een aanval op het leger van den Kroonprins kan derhalve wel worden opgegeven. De quaestie met OostenrijkHongarije over het han- delstraotaat heeft in Duitschland een onaangenamen indruk gemaakt. Voor dit rijk toch heeft de crisis een tweeledige beteekenis, daar zy niet alleen betrek king heeft op de handelsverhoudiugen met de Oosten rij kschHougaarsche monarchie, maar ook de vraag over al of niet voortzetting van het sedert 1860 voor geheel westelyk Europa ingevoerde stelsel van vrij handels verdragen en internationals oeconomische soli dariteit. De beschuldiging van sommige* Fortschritts- bladeu, volgens welke prins Bismarck het mislukken der onderhandelingen op zijne verantwoording zou hebben, schijnt ongegrond te zijn. Van den Duitschcn rijkskanselier geldt tegenwoordig ook: Wee den wolf die in kwaad gerucht staat. De schuld van de tegenwoordige verhouding tusschen de beide groote monarchieën van midden- Europa ligt bijna uitsluitend aan de Oosteurijksche regeering, van welke bekend is, dat zij zich reeds redert eenigen tyd laat influenceeren door de groote industrieelen die het beschermende stelsel voorstaan. Wat nu betreft het plan der OostenrijxschHongaarsche ministers, om met Duitschland* ta onderhandelen op den grondslag van een tractaat als voor de meest begunstigde mogend heden, merkt de Kölnische Zeitung op, dat een zoodanig denkbeeld met voorbehoud van een autonoom toltarief onzin is en volmaakt het tegenovergestelde van het stelsel voor het tractaat vau 1860 aangenomen. Daar een zoodanige regeling een tarievenoorlog tengevolge zou hebben, die hoogst storend voor handel en nijver heid zou worden, hoopte men in Berlijn dat de Ods- tenrijkschHongaarsch monarchie zou toestemmen in de verlenging van het tractaat van 1868 met een jaar. GOUDA, 10 November 1877. Gisterenmiddag had hier een treurige gebeurtenis plaats. Zekere sleeper, C. D. B. genaamd, wonende in de Hoefsteeg F. 90, wkreeg woorden* zooals de geijkte term luidt, met de vrouw van van VI., wo nende in diezelfde steeg. Zooals het meestal in der gelyke gevallen gaat, het eene woord lokte het andere uit en het duurde niet lang of de hevigste scheld woorden wisselden elkandar af en de hevigste ver wijten werden naar elkauder’s hoofd geworpen. Op dit rumoer kwam v. VI., de echtgenoot van de vrouw, aan en nauwlijks mengde hij zich in den twist of B. pakte hem bij zijn hals en smeet hem tegen den muur, waarop hij bewusteloos ter aarde viel. Reeds dadelijk bleek het dat de duw geducht was aangekomen, waarop B. zich in allerijl op weg begaf ten einde geneeskundige hulp in te roepen om zoo mogelijk nog het kwaad te verhelpen, wat in één oogenblik van drift was teweeg gebracht. Het duurde dan ook niet lang of dr. F. H. G. van Iterson kwam bij den verslagene en dezen bleek het dat de ongè- lukkige reeds stervende was. Hij had twee wonden, een ter zijde van het oog bij den slaap en een boven het oog op het voorhoofd, welke wonden echter niet van dien aard waren, dat daardoor de dood kon worden veroorzaakt. Het schijnt veeleer dat er een hersenschudding heeft plaats gehad, die den dood ten gevolge had. De dader van het ongelukkige feit is natuurlijk gearresteerd en de verslagene is heden middag naar het gasthuis vervoerd om eene gerechtelijke schouwing te ondergaan. Bij de leden der Ned. Herv. Gemeente circuleert een adres aan den Kerkeraad om er op aan te drin gen in de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. Bloemers, een predikant te benoemen van de vrijzinnige richting. In de Donderdag gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is ingekomen het koninklyk besluit: houdende bevestiging van de uitspraak van Gedep. Staten, waarbij is bevolen dat bet onderwijs op de openbare lagere school te Boskoop ook aal omvatten dat in de handwerken voor meisjes, zoodat het be roep van den raad aldaar ongegrond is verklaard. De avondschool aan de dorpsschool te Stolwijk, is opgeheven en vervangen door een cursus in de wiskunde. Aldaar is eene nieuwe rederijkerskamer opgericht. De vorige was een paar jaren te voren te niet gegaan. Woensdag werd te Gouderak ter aarde besteld het

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1