EEN MODEM BILJART STFOfBSll. J. H. KIEBERT, harkt,gouda. Laatste Berichten. ADVERTENTIËN. KUNSTNIEUWS. Vergadering van den Gemeenteraad. Burgerlijke Stand. lyk van den u)gemeen geaohUu hoofdonderwijzer Smits. Na ruim 30 jaren z|jn ambt trouw waargenomen te hebben, is hij ua langdurig smar telijk lijden bezweken. l)e schoolopziener, vele ouder wijzers en andere belangstellenden brachten het lijk ïutde grafwaarts. Ondor de hiding van den heer 1'. Yerhoeff, hoofdomh rwijzer, is te Berken wonde tene zaugver- eenigiug opgericht. De gemeenteraad te Berg-Ambacht heeft den heer K. van deu Oever beuoemd tot lid ran het burgerlijk armbestuur, ter vtrvangiug van den heer J. Yooisluijs Jz„ die eervol ontslag gevraagd had, na zijne betrekking 9 jaren lang vervuld te hebben. Tevens is iu plaats van wijlen den heer Dirk van der lieden, de heer A. T. van der Leedeu tot gemeente-ontvanger benoemd. Op de Se najaarsveemarkt te Berg-Arnbncht be stond de aauvotr uit 33 kocieu eu 10 kalveren. Bij Hauwen handel golden vette koeien 200 a 260, vaarkoeien 100 it 1MJ, kalf koeien 140 ISO, vaarzen 90 a. 110, kalveren 40 a 65. Gisterenavond werd te Amsterdam in een der zalen van het hotel Wackwitz de meeting gehouden door de heereu Hugenholtz en eukele umiereu bijeenge roepen voor he», die de Nederl. Herv. Kerk wenscli- ten te verluteu eu toch behoefte gevoelden om het gerneenteleven voort te zetten. De zuul, reeds eert half uur vóór de opening der vergadering tot stik- keus toe door niauueu eu vfouweu van eiken rang eu stand gevuld, was veel te klein oor allen te bevatten. De heer Ph. Hugenholtz ojieude de beraadslagingen met eeu welkomstgroet, waarbij hij zijn vreugde uit sprak over de sympathie, die zij blijkens de opkomst der aanwezigen iu h«u streven mochten ouderviuden. Hij gaf vervolgens een beknopt overzicht van de rede nen die hem en zijn broeder tot het besluit hadden geleid; wees op de voortdurende teleurstellingen, die de Syuode steeds hun bereidde, die volledige vryheid van beljjdeuts iu de Kerk weusehteu eu oumisbaar acht ten. Het resultaat dut het ernstig streven der liberalen bij de Synode van 1877 had opgeleverd, was te nriuznlig dan dat men er zich meetevredeu mocht stellen, want al behelsde de gewijzigde formule volgens sommi gen slechts geziudheidsvragen, zij stelde aan de toetreding tot de Nederl. Herv. Kerk toch de voorwaarde o. a. om Jezus als den Zoon van God te erkennen en te vereeren. Reeds deze woorden boden voor hen en ouderen een onoverkomelijk bezwaar aan, doch meer d^u die woorden zelf het feit dat ieder zoowel de ortho doxen als modernen, daarmee huu instemming moesten betuigen eu er dus eeu schiju van eenheid ontstoud in strijd met de waarheid. Evenzeer was het formulier, het welk deu propeueiiteu ter ouderteekeuiug werd voorge legd, onmogelijk met de vrijheid van leer te vcveenigeii. De pogingeu tot verzoening, van de zijde der Synode gewaagd, leidden tot niets. Een deel oer modernen had uit overtuiging medegewerkt tot het tot stand komen der veroordeelde formule, waardoor dit niet meer met hen ic eenheid des geestes was verbondeu. De spreker verdedigde zich tegen de beschuldiging als zou hij aan beginselziekte lydeuvolgens hem getuigt, zijn gedrag alleen van beginselvastheid. Het is alleen omdat de Kerk meer hindernissen dan hulpmiddelen geeft, dat men haar verlaten wil. Daarop had discussie plaats, waarbij de vraag werd geopperd wat men wil? waarop de lieer Ph. Hugen holtz antwoordde, dat dit eerst later kan bepaald wor den. Thans is het slechts te doen om den kring van hen, die zich willen afscheiden, uit te breiden. Men vroeg o. a. den voorzitter, welk plau de uittre- denden hebben, waarop geantwoord wordt, dat dit iu de eerste plaats zal afhangèn van de hoegrootheid van het aantal dergenen, die zich aansluiten, en dat, zullen die plannen kans van slagen hebben, zij eendrachtig gevormd en goedgekeurd moeten worden. De hoofdvraag voor hen, die zich zullen aansluiten, is: zijn de hinder nissen die de Kerk hen in den weg werpt, zóó groot, dat zij zich verplicht achten met haar te breken? Worden dan allen, die de Kerk haar afscheid toe roepen, hét biet eens, ieder behoudt zijn vrijheid. Een der aanwezigen opperde de vraag of men niet lid zou kunuen worden van de nieuwe vereeniging en tevens het blijven van de kerk De heer Hugenholtz Jr. keurt dit afhet mag politiek zijn, dooh het is zijns inziens niet roiaal. Men moet den moed hebben tich af te scheiden. Wat er van de vereeniging sal worden, zal later blijken. Misschien heeft ook de Remonstrantsche kerk lust zich te hervormen en zich dan bij de vereeniging te voegen. De heer Hugenholtz Jr. herbaalt nogmaals, dat bet in de kerk te benauwd is om te leven. De zaak wordt thans aan ieders overweging aanbevolen. De zaal zelf bood 'geen geschikte gelegenheid aan om, gelijk men verlangde, lijsten ter betuiging van adhaesie te doen circuleeren, doch bij de ledfen van het comité zal daartoe gelegenheid bestaan en in de dagbladen zal bekend worden gemaakt bij welke bïek- haiidclurcn dergelijke lijsten zullen liggen. Nog wilde men weten of ook lieden, die niet lid der her vormde kerk zijn, kunnen worden aangeuoiueu. Het antwoord vnu den voorzitter luidt dat later, wan neer de vereeniging gevestigd is, men zeker allen gaarne zal toelaten. Nu konden shehls leden der kerk worden uilgeiioodigd. Yóónlut de bijeenkomst gesloten werd, traebt de heer Ph. Hugenholtz duid* lijk te maken, dat de te stichten vereeniging godsdienstoefening eu onderwijs uoodig acht en eeu godsdienstig zedelijke overtuiging met hel haudliaven der vrijheid wenscht te vereeni- gen. De begeerde vrijheid mag niet tot kleurloos heid leiden. Hij eindigt met de opmerking, dat dit hervormd streven niet op eeu lijn is te stellen met de groote pogingeu vnu Luther en andere reforma toren uit vroeger tijd, doch dat het toch zeer gi- wichtig van beteekeuis kan worden eu hoogou ernst vercischt. Door Z. M. is benoemd tot secretaris-generaal bij het departement van waterstaat, handel en uijverluid de heer J F. Boogaard, referendaris aan het minis terie vuil hinnenlandsche zaken. Ruim 1000 artikelen zijn ter Amsterdamsche ten toonstelling van Kunstnijveiheid aangekocht voor de verloting en zijn nu afzonderlijk geexposeerd. Den 19ii dezer zal de trekking plaats hebben; 50.000 loteu zijn verkocht. De Amerikaansche Jubileezangers hebben laatstleden Zondag iu het nieuwe paleis te Potsdam, na afloop van een diner, waaraan de geheele keizerlijke familie op uituoodigiug van den Kroonprins had deelgcuomeu, eene uitvoering gegeven. Volgens het programma zouden zij slechts drie liederen zingen, doch ouder den hoogst gunstigen indruk van hun zang verlangde de vorstelijke familie nog meer stukkeu te hooren, met het gevolg dat het programma tot acht nomtners werd uitgebreid. De keizer heeft huu naar verscheidene bijzonderheden omtrent hunne ontvangst in Eugeland en Nederland gevraagd eu hen met het alduar behaald succes geluk geweuscht. Er is een nieuw blad verschenen: ,/De Kruisvaan," weekblad van den St. BonifaciusboudderNederlandsche zonaren. Bestelkaarten voor boekwerken, welke overigens aan alle vereiscliten voldoen, worden met een porto van 10 cents bezwaard, wanneer ze gevonden worden in de bus voor brieven bestemd eu niet in die voor drukwerk. In de beroemde werktuigenfnbriek van Siemens te Berlijn is een telegraphisch toestel vervaardigd, spe ciaal bestemd voor schouwburgen, om ook zelfs bij het geringste begin van brand een alarmsignaal te geven, met aanwijzing van de plnats waar zich het vuur openbaart. Aan dezen toestel is een andere verbonden, die controleert of de nachtwakers gere geld cn volledig huu ronde door de gebouwen doen. Te Amsterdam is een g« officier van het O.-I. leger aan vergiftiging gestorven, ua het gebruik van wijn, hem dezer dagen toegezonden uit Rotterdam. Twee vrienden, die met hem van dien wijn gedronken haddcu zijn ernstig ziek geworden. Bij de gerechtelijke lijkschouwing is men tot de ontdekking van arsenicum vergiftiging gekomen. De vrouw van den overledene, te Rotterdam gescheiden van hem leveude, i9 iu hech tenis genomen. p Donderdag iu den vroegen ochtend is in een boven huis op de Brouwersgracht te Amsterdam liet lijk gevonden van iemand, die blijkbaar op gewelddudige wijze is gestorven. De wanden van het vertrek waren bespat met bloed uit eene keelwonde, die deu dood had ten gevolge gehad. Aan armen en boenen waren touwen gebonden, maar niet op zoodanige wijze, dat daardoor noodzakelijk auderen in verdenking zouden moeten komen. Voorloopig is er geen reden aau iets anders dan zelfmoord te denken. De zaak is iutusschen zeer raadselachtig. De overledene was weduwnaar, vader van vjjf kinderen. Hij bewoonde een eigen huis en was een welgesteld man. In zijn huiselijke omstandigheden was niets, wat eeu zelfmoord zou kunnen verklaren. Ale ambtenaar bekleedde hij, tot algemeene tevredenheid van allen die met hem in aanraking kwamen, eene niet onbelangrijke betrekking. Men begrjjpt dus niet, wat tot deze daad kan hebben geleid en heeft, zooals wij zeiden, evenmin reden om iemand anders te verdenken. In de Zwolsche Ct. vestigt X de aandacht op een brief van een der heeren schoolopzieners te Zwolle, aldus aanvangende: „Iii antwoord uwer geèerden van 18 dezer is dienende, alsdat de heer mij verzoekt, enz." Uit Leeuwarden schrjjft men nan het Dagblad: De heer J. W. Steenbergen, rustend landmeter te 's Gravenhage, beeft een adres gezonden aan de Prov. Staten van Friesland, h judemie verzoek #tn onder steuning- Vim een door hem aan de Tweede Kamer eu aau deu Minister van Biunenlniidsche Zaken inge diend plan tot droogmaken van de geheele Zuiderzee Volgens ndressants plan zouden de eilanden Ame land, Terschelling, Vlieland eu Texel met den Helder worden verbonden door doeltreffende zeedijken met groote scheepvaart- eu uitwnteringsluizen tusscheu deu Helder, Texel en ten noorden van Vieringen. Vau het Zwarte Water en deu mond van den IJssel' zou eeu voldoend uil waterings- eu scheepvaarlkaniwl tot de voormelde sluizen, zoomede van deu mond van deu Msscl naar Amsterdam, worden gemaakt. Dezer dagen stond voor de Rechtbank te Middelburg terecht de heer P. 1'. B,Raadslid van Stoppeldijk beklaagd van lioou jegens den onderwijzer 8., door dien iu een advertentie iu bet HulsterU. te hebben ten laste gelegd, dat hij soms dronken is eii de kinderen niet behoorlijk onderwijst, maar alleen school houdt om zijn 600 te ontvangen. Bekl. luid die eu dergelijke zakeu over S. gezegd ill ceil verhaal, vermeldende hoe S. bij hem telkeus aanhield om moer tractement eu dit laatstelijk op vrij onaangename wijze iu eeu herberg deed. Bekl. luid echter die ndiiertcntie niet zelfgeschreven. De uitgever van hot blad had geweigerd Van de fails et gestes van den schoolmeester een verhaal op te stellenmaar dit was, naar opgaven van bekl. geschied door eeu zaakwaarnemer waarna bekl. er zijn initialen onder plaatste Bekt. beweerde ongeleerd als hij was, iu het artikel geen kwaad te hebben gezien. Het O. M. achtte hem echter verantwoordelijk, het feit bewezen eu de bewoordingen honend, weshalvi 150 boete werd gerequireerd. De verdediger betoogde dnurentegen, dat bekl. noch de schrijver noch de drukker van 't stuk was, en dus niet verantwoordelijk, terwijl daarenboven de bedoeling om te bclecdigeu niet bestond, daar den drukker nog werd verzocht er uit te laten wat vervolg baar mocht kunnen zijn. PI. voerde tevens nog eeuige verzachtende omstandigheden aan, ouder welke dat S. zich werkelijk meermaleu bedronk. Ilct gerechtshof te Gravenhage behandelde Don derdag een drietal crimineele zaken, allen diefstal van vee in de weide betreffende. In de eerste was betrokken zekere A. B, koopman te 'a Heerenhoek. Deze persoon maakte zich in de laatste helft der maand Augustus jl. schuldig aan drie diefstallen van paarden, twee uit de weiden onder Wolphaartedijk en een uit eene weide onder 's Heer Arendskerke. Twee der paarden werden na de ontvreemding weder dea nachts aan de res pectieve eigenaurs teruggebracht, maar het derde paard werd tegen een ander paard met 300 toe van de hand gedaan. De feiten werden spoedig ontdekt en reeds dadelijk bekende beseh. zijne schold, welke bekentenis hij echter volhield, opgevende door armoede tot l.et plegen der diefstallen gedrongen te asjja geworden. De advocoat-geuernal Gregory requireerde eene veroordeeliug tot 5 jaren gevangenisstraf. De heer inr. Kultf trad als verdediger op. De volgende persoon, die uit beschuldigde voor het hof versoheen, ivns zekere J. W. huisknecht te Rotterdam, die reeds vroeger tot 5 jaren tuchthuis straf en tot 3 jaren corrcctioueele gevangenisstraf is veroordeeld. Hem werd ten laste gelegd diefstal vnu een paard uit eene behoorlijk gesloten weide onder de gemeente Willeskop. Het openb. ministerie eisehte veroordeeliug tot 5 jaren tuchthuisstraf. De heer mr. Wittewaall trad als verdediger op. Eindelijk was het een specialiteit in het geiten stelen, die zieh voor het hof te verantwoorden had. Deze persoon werd reeds meermalen wegens zoodanige feiten veroordeeld. Thans werd hem geïmputeerd in den nacht van 29 op 30 Mei uit eene weide onder Nieuwerkerk a/d. IJsel andermaal een geit te hebben ontvreemd, hetgeen bij, niettegenstaande twee getuigen hem hebben gezien èn nabij de weide èn in het bezit van de geit, ontkende, als reden daarvoor opgevende dat hij zioh toen de diefstal gepleegd werd, in Gouda bevond. Het openb. min. eisehte ver oordeeling tot 8 jaren gevangenisstraf. De verde diger, mr. van Raalte, concludeerde tot vrijspraak. tn deze zaken werd de uitspraak op heden be paald. Het concert jl. Donderdag im //Nut en Vermaak, het eerste der drie door de //Goudache Orchest- Vereeniging" in dezen winter te geven, maakte èen aangenamen indruk en bevestigde de opinie, dat ge noemd lokaal, in onze stad eigenlijk net eenige is, waar op eene geschikte wijze, muziek ter uittroering gebracht en gehoord kan worden. Wat bovendien de rust en het gezellig zijn (er niet weinig verhoogd, is, dat men zioh vleien mag, na afloop zonder levens gevaar te huis te komen. De uitvoering der orchestnummers, vooral de Sin- fouie, getuigde van de nauwgezette zorgen dooi den heer Van Millijjeu er aan besteed. lTat onrustig afspelen, om niet van afjagen te spreken (zoo vaak bij dilettanten-vercenigingeu gehoord) was volstrekt niet op te merken. De ernst en Ijver, bij het instudceren door den directeur betoond, sclieeu bij de 'uitvoerenden een goeden en bezielenden indruk gemaakt te hebben, merk baar in technische accuratesse, en streven naar be schaafden toon. Namen de leden-dilettanten van het orchest (eu men mag het van hunne kunstliefde verwachten) buiten repetitiën en concerten hunne instrumenten ineer ter oefening in de hand, dan zou dit niet ulleeu de ontwikkeling hunner techuiek be vorderen, maar er werd eene meerdere vastheid en zeker heid in dc steiumiug verkregen, die nu en dan te wenschen overliet en waarvan inen toch niet alles, op rekening der temperatuur van de zaal mag stellen. Eene niet geringe aanwinst is zeker de heer Vrees wijk als Hoboist, die door zijn frauieu toon, dc gun stige werkiug van zijn iustruinent iu het orchest, in het licht stelde. Ook merkten wij met genoegen eeuige jeugdige krachtcu der Stedelijke Muziekschool op, en ver ivach ten met het oog op de vele leerlingen eu degelijke onderwijskrachten aau die nuttige ge meente-instelling, dat er daarvan luier nog vele, iu de reien van 't orchest zullen plaats nemen. Mejufv. Selma Kempuer, die reeds meermalen hier optrad, handhaafde volkomen hare goede reputatie. Zoo wel op het gebied vau het Oratorium (Haendel Riuuldo) als op het dramatische (Thomas: Mignou) en in het liedergenre zong z|j voortreffelijk eu leverde daardoor het bewijs harer veelzijdige talenten. De begeleiding vau deu heer vau Milligen was meisterhaft. De heer van Milligen trad bovendien als Solist op, eu speelde de Poolsche dansen van Chopin eu Soharwenska met veel virtuositeit en Schumann's kabinetstukje „Traumerei" mk diep gevoel. Waarlijkde heer van Milligen heeft getoond niet op te zien t**geu de mocielijke taak, op Óen concert directeur en solist te zijn. Voor het welgelukken er van, brengen wij hem gaarne onze hulde eu dank. Voor de toekomst wenschen wij, dat de vereeniging en haar flink bestuur, vau Gouda's kunstlievende iiigezeteneu, die ondersteuning eu aanmoediging mogen ontvungcu, die z|j zoo ruimschoots verdienenen heeft men wel eens gezegd, dat met de opheffing van het oude Ëuphonia" de muzikale geest in onze gemeente was ingesluimerd (en er moge waars z|jn in die bewering) dan is nu de tijd gekomen, dat men toone, dieu geest te willeu opwekken eu aankweeken. Z. VRIJDAG 9 NOVEMBER. Tegenwoordig de fch. van Bergen Uzendoorn, Voorz. Viruly, Remij, Kist. Noothoven van Goor, Omüjk, Maller, van Straa- teu, Pust Drost, Samsotn, 8tra*er, Snel eu de Voorz. Dc voorzitter deelt mede dat de heer Luijten heeft kennis kennis gegeven verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. Nog wordt Joor den voorzitter medegedeeld dat de Ge meente-Apotheker, de heer Koelutfo overleden is. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en ge arresteerd. De voorzitter depU mede dat is ingekomen een Koninklijk besluit waarbij het tractement van den Commissaria vau Poli tie den heer'Wickert is verhoogd met/100.en gebracht op ƒ1600.wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen: missives Ivan den Inspecteur en agenten van Politie, bunnen dank betuigende voor de verhoogde jaarwedde, Notificatie. eene voordracht van B. en W. die in overleg met den districts-schoolopziener en hoofdonderwijzer der tweede open bare armenschool aanbevelen tot hulponderwijzer den heer L. W. van der Lee, alhier, ter visie en benoeming in eene vol gende vergadering. een voorstel van B. en W. om een abuis in «ene kadas trale opgaaf van de moor aan de Bogen te heratellen, wordt dadelijk in behandeling genomen en algemeen goedgekeurd. De heer Samsom vraagt verlof om in eene volgende ver gadering B. en W. te iuterpellecren over den verkoop van voorn, muur, dit verlof wordt verleend. De heer Fortoyu Drooglcever komt ter vergadering. Wwdt gelezen een afschrift van een beslnit van de pro vinciale vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen, adhaesie aan' den Kaad vragende, om mede te Werken de Gemeenten te ontheffen van de vele R|jks werkzaamheden of daarvoor eene billijke vergoeding toe te kennen. ter visie. eene missive van B. en W. van Keenwyk daarbij inzendende de rekening van het voormalig armbestuur van Stein, over 187ff; ter visie. eene missive van bet Israëlitisch armbestuur, daarbij in- zende eene suppletoire begrooting over het loopende jaar, ier visie. 'eene missive van den heer Kapitein Ingenienr alhier, medc- deelendo dat hij door den Minister van Oorlog is gemach tigd 6m den grond in de Crabethstraat te koopen, indien de Raad goedvindt om de bepaling te doen vervallen die in 2 jaren te bebouwen, op voorstel van den Voorzitter dadelijk in behandeling genomen, wordt door B. cn W, voorgesteld daaraan toe te geven, echter zoo die grond later weder door het r|jk verkócht mocht worden, dat dad dezelve weder aan de geméfente wordt overgedragen voor denzelfden prijs als na bedongen is de heer vau Straaten verklaart zich daartegen in stemming gebracht wordt dien overeenkomstig besloten met 13 tegen l stem die, van den heer van Straten. eene missive van denzelfden, aanbiedende om van 's Rijks wege de Kade van het schieiterein te verhoogenwordt mede dadelijk in behandeling genomen en algemeen goedgekeurd. een ripport van II. cn V/ op bet aires v n J. Kalkman, tot vermindering van pacht aau het Reeuw ij kscbe verlaat, dit strek dat dit verzoek niet vatbaar is tot inwilliging; ter visie. een voorstel van I'. ea rt. tot wijziging van den staat der begrootiiig over 1877; ter visie. eeu missive van mej A Schouten, verzoekende ontslag als liulpoiiderwijzeres aau de tweede Armenschool, wordt eervol verleend. Aan de orde is: Deu suppleioireii staat van begrooting der Inkomsten cn Uitgaven van bet vereeuigd Wees- cu jElaioeseniershuis, dienst 1877; algemeen goclgekeurd Het Verzoek der commissie van toezicht over de stads- muzickscho.il, tot wijziging vau het reglement; algemeen goedgekeurd. Het adres van A. Lafcber c. sbetreffende het wegruimen van een schuurtje aau de Bogen; de heer Oudijk vraagt of er niets op te vinden is om beide partijen genoegen te geven, de Voorzitter beautwoordt dat partijen dit kunnen beproeven, daarna wordt volgens het rapport algemeen afwijzend beschikt. Het verzoek van deu heer C. J. C. Prince, tot het koopen van de zijl achter de Lazarussteeg, met algemeene stemmen goedgekeurd; de heer Kist nam aan deze stemming geen deel. De aanvraag van het R. C. kerkbestuur tot afstand van een stukje grond aan de steeg naast het oude Vrouwenhuis, wordt algemeen goedgekeurd. Het voorstel tot vaststelling van het lste aanvullingskohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1877, tot een bedrag van 702 70s wordt algemeen goedgekeurd De verordening houdende regels voor bet pensioneeren van gemeente Auiteuaren, nadat bieriu eeuige wijzigingen door den heer Kist zijn voorgesteld die gedeeltelijk zijn overgenomen wordt dezelve aangenomen wet, 10 tegen 4 stemmen die der heeren Virulij, Fortuiju I'roogléfcver, Remij en den Voorzitter. De heer Fortuijn Droogleever verlaat de vergadering. Benoemd worden tot hulponderwijzer aan de Burgerschool voor jongens, de heer K. J van lugeii te Haastrecht; tot hulponderwijzer aan de Tnsscheuschool, du heer M. de Boer alhier tot hulpouderwijzeres aldaar, mej. W. J. Kromhout te Moordrecht; tot hulponderwijzer aan de eerste Armenschool, de heer H. van Kijek alhier en tot hulponderwijzer aaa de tweede Armenschool, dc heer J. Euieijs alhier; tot ouder wijzer aan de Avondschool, de heer J. Kapteijn eu tot breivrouw aan de bewaarschool dér eerste Armenschool, mej J. M. E. Edauw wed J. 1 aartman, Jr Na machtiging om aan de genomen beslniten uitvoering te geven zonder resumptie eindigt de vergadering. Parijs, 9 Nov. (Particulier telegram). De Kamer heeft heden genoeg verkiezingen goedgekeurd, om zich morgen deffuitief te kuuueu constitucereu. De verkiezing van Gróvy tot Presideut is zeker. Maau- dag begint bet debat. Er zijn geruchten iu omloop over de aftreding van het Kabinet en de vorming van een nieuw Ministerie der rechterzijde. De meerderheid van den Senaat, die tcgeu het tegenwoordig Kabinet is gestemd maar den Maarschalk ondersteunen wil, zon het nieuwe Kabinet moeten ondersteunen eu eene tweede ontbiuding zou dan waarschijnlijk zijn. Een delegatie der Bonupurtisten heeft gisteren avond, bij monde van Rouher, deu Maarschalk vau hunne toe wijding verzekerd. De crisis wordt algemeen geacht ernstiger te zijn geworden door dc benoeming van het comité der vereenigde linkerzijde van dan Senaat bij deu Maarschulk. Konstantinopel, 9 Nov. De troepen vnu Moukhtar eu Isinael Pacha zijn nn de nederlaag bij Deveboyura iu volslagen wanorde binnen Erzerura gevlucht. Het gerucht dat Moukhtar Pacha gewond was, is onjuist. De Ru99cn hebben eene positie bezet welke Erzerura beheerscht. Djb bewoners verlangen de capitulatie der stad. Sir Arnold Kemball heeft Er- zeruin verlaten. De van Trebizonde verwachte ver sterkingen zijn niet aangekomende communicatie tusschen Erzerura eu Trebizonde is uiterst mocielijk. Bij Bayburt heeft eene ontmoeting met den vijand plaats gehad, waarbij Rifaat Pacha gewond werd. Men verwacht gecombineerde operaties van Osman Mehemed Ali en Chef ket Paoha, van welke het lot van Plewna afhangen. Er is tot den oorlog a outrance besloten en tot eene nieuwe lichting van troepen. De divisie op Kreta is naar Konstantinopel ontboden. Parijs, 9 Nov. De Kamer keurde heden 129 verkiezingen goed, waaronder eukele van conserva tieve afgevaardigden, als Jauvier de la Motte en anderen. De voorzitter deelde mede, dat de Kamer thans de verkiezingen van meer dan de helft der leden had goedgekeurd en derhalve morgen tot de samen stelling van haar deffuitief bureau zou kunuen over gaan. Daarna zal zij met het onderzoek der geloofs brieven voortgaan. De Ministers waren ter verga dering aanwezig, bereid op eveutueele vragen te aut- woorden, doch geen incident deed zich voor. Parijs, 9 Nov. Berichten van heden uit Kon stantinopel melden, dat in de straten plakkaten ziju aangeplakt, waarin de ministers aansprakelijk gesteld worden voor den tegenspoed der Turksche wapenen. Er hebben arrestaties plaats gehad. De ontevredenheid onder de bevolking heeft de regeering van haar plan doen afzien om het garnizoen van Konstntinopel door de burgergarde te vervangen. GEBOREN: 7 Nov. Cornelia Fredericn, ouders L.Teijgeman en C. F. Scharleman. 8. Neeltjo Maria, oudera T. van der E id cn J. Jonj/rnecU 9 Juhrn Di»id, oud rs M. vnu Kek tui T. II. tan Biveiic. 10 Maria Jticiba, ouders A. C. Schrick «n 'forui'C. OVERI.KDFN 8 No». T de Jorg wed. M. Ikseir., 82 j. 9. L. lioi'18 uns, 39 j. A. A. Maasland, 5 in. ONDERTROUWD: 9 Nov. A. Verhoef, ?8 j. «n M. C. ('o ts. 31 j. A. J. van der Sinden, 20 j. en M. J Snel- 1-nmii, 23 j. A 11 vau d r Zwalin, 43 j. en M. Smient, 4» j. - A van Vliet, £3 j eu C. M. Colle, 25 j. A. Dries tc Leiden, 32 j. en W. Z«|jJteId, 34 j. J. J. Sa«, j. en J. C. Koeuians, 23 j Getrouwd M. J. OOSTERLING, Tan Gouda EN H. M. A. KLARE. Amsterdam, 7 Nov. 1877. Die ook namens wederzijdsche Familie hnnnen dank betuigen voor de vele blijken van belang stelling bij gelegenheid van hun Huwelijk on dervonden. Heden overleed na een smartelijk lijden mijn hartelijk geliefde echtgenoot LEONAR- DUS BOELSUM8, in den ouderdom van 39 jaren. Slechte vier maanden mocht ik met hem vereeuigd zijn. De Wed. BOELSÜMS, geb. Boblsuks. Gouda, 9 Nov. 1877. Heden overleed mjjne geliefde Echtge- noote CORNELIA MARIA KERPER, in den ouderdom van 43 jaren. C. LEEFLANG. Gouda, 10 Nov. 1877. De Heer en Mevrouw vak ms> GAR DEN— Lerra, betuigen hun' dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van Mevrouw de Wed. Van dee GARDEN—Akersloot te Rotterdam. Gouda, 10 Nov. 1877. COMMISSARISSEN voor de BEREIDING en UITDEELING van SOEP te Gouda, heb ben de eer hunne Stadgenooten kennis te geven, dat zij voornemens zijn eerstdaags rond te gaan met de lijsten ter inteekening van SOEPKAAR- TEN voor den aanstaanden winter. Zij nemen de vrijheid de deelname daartoe bizonder aan te bevelen, ten einde bij te dragen tot de instandhouding van eene der nuttigste inrichtingen alhier. Namens Commissarissen voornoemd, W. J. FORTCIJN DROOGLEEVER, Voor sitter. van ZEIJLEN, Secretarie. Gouda, 8 November 1877. met TOEBEHOOREN tegen hilljjken prijs UIT DE HAND TE KOOP. Te bevragen jig j M. E. MONASCH, Markt, A. 89, Gouda. t 200,000 beschikbaar als le HYPGTiJEEK op Landerjjen a 4'/, °/0. Adres mbF^ynr® brieven bij den JHeer J. MULDER, KfeqkerS* singel te Gouda. Geëmailleerde PORTRETTEN naar de laatste vinding, KOOLPORTRETTEN, d{e in duur zaamheid gewone Photograpluën overtreffen, VERGROOTINUEN, Lijsten, Passepartouts enz. V Ondertrouwd: ABRAHAM JACOBUS van der SANDEN EN MARIA JOHANNA SNELLEMAN. Gouda, 9 Nov. 1877.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2