BINNENLAND. JIISTE HAAT foei Ml GfLB. POLITIE. NECROLOGIE. scliulk, roanr niet voor het Ministerie slemmeu kon. Dit zyu dus de leden, die door hut Ministerie moeten gewonnen wordeu, wil het eeu iudemuiteils-bill aan den Senaat vragen. Zal dat gelukken V l)it kuu alleen de tyd leeren. Iniusschen zijn onrustbarende geruchtcu van arrestatiën en staatsgreep in omloop eu is de hou ding der Regeering minder dan ooit verzoeningsgezind. I)e Fransche Kamer heeft zich Zaterdag zooals het plan aas, kunnen constitute ren; de rtchtcrzyde stemde blnuc of onthield zich, zoodat Grévy geen tegencau- didaat had; hij verkreeg 299 van de 3Ui uitgebrachte stemmen; tot vici presidenten werden verkozen de heereu Lepere, Rameau eu Betbmout met 214, 292 en 291 slemmeu; de vierde vice-president werd eerst bij de tweede stemming gekozen, daar de rechterzijde den vroegeren vice-president Durfort de Civrac wilde vervangen door den Bonapariistischen hertog vau Pndua. De stemmiug over de secretarissen eu tjuaes- toreu leverde niets bijzonders op. De indiening vau <le begrooting door deu Minister van Financiën moest tot hedeu worden uitgesteld, daar de opmerking werd gemaakt, dat dit niet eer kou geschiedeu voor de Kamer definitief geconstitueerd was. Aan de orde is thaus het voortgezet onderzoek vau <le g< loofsbrieven en daarouuer thans in de eerste plaats de officieele caiuiidaturende beraadslaging hierover kan vanzelf leiden tot een motie tegen het Ministerie, waarbjj Fourtou en De Broglie het ant woord niet schuldig zullen blijven. Algemeen wordt de toestand van Turkye, ook in verband met de gisting te Konstuutiuopel, als wan hopend beschouwd. Plewua zal het geen veertien dagen tneer kunnen houden, verzekereu sommigen, en in den rug van Osmans leger maken de Russen zich van nieuwe Balkan-paaseh meester, terwyl Suleimau rustig in zijn winterkwartier ligt. Dg taal van •de Russen wordt weer stouter, de eischeu hooger «n het helpt weinig, of lord Beaconsfield zich be roept op de vroegere beloften van Rusland voor den oorlog sommige Russische bladen noemen als on- verraydelijke vredesvoorwaarden deu afstand vau Annenié in Azië, aangezien daar zooveel Christenen wonen; in Europa de geheele zelfstandigheid van Bulgarije, vrye vaart door de Dardanelles ook voor Russische oorlogschepen, en aangezien Turkije geen geld heeft om oorlogskosten te betalen, uitle vering van de Turksche vloot. Men kan begrijpen, -dat Engeland rilt van zulke voorwaarden. Het conflict tusschen koning Lodewijk van Beieren en het Vaticaan blijft bestaan, daar de heilige stoel weigert de benoeming van bisschoppen door den koning gedaan te sanctioneeren. Deze heeft thans geweigerd den nieuwen pauselykon nuntius, monseigneur Maselli, die zijn geloofsbrieven kwam overhandigeu, te ont- vangen en heeft de zorg daarvoor overgelaten aan den minister-president von Pfretzschner. Er is ook sprake van het Beiersche gezantschap by bet Vaticaan, •dat slechts noodelooze kosten veroorzaakt, in te trekken. Het Oosteurijksch-Hougaarsche ministerie heeft eene Belangrijke overwinning behaald door de aanneming van bet wetsontwerp betreffende de nationale bank, door de Hongaarsche kamer van afgevaardigden, met 210 tegen 109 stemmen. Deze stap tot den vrede, welke j>iet kon uitblijven, daar de bank voor beide doelen der monarchie even noodzakelijk ia, zal, naar men hoopt, de voorbode wezen voor de aanneming van het gemeenschappelijk toltarief en voor de ver- nieuwiug van de overeenkomst tusschen de twee landen. Te Weenen is nog geen bericht ontvangen vau Duitschlands bereidwilligheid om nieuwe onderhan delingen te openen over het handelstractaat op deu grondslag van meest begunstigde natiemen begint te gelooven dat de toestemming achterwege zal blijven. Het nieuwe tarief, ontijdig door de bladen openbaar gemaakt, nog vóór de indiening in de Kamer, wordt over *t geheel ongunstig beoordeeld; de pro- tectionisten vinden het niet goed genoeg en de liberalen vinden het slecht, maar minder slecht dan Kq het verwacht hadden. Omtrent de verkiezingen in Amerika luiden de eerste berichten gunstig voor de republikeinen. In den staat Nebraska hadden zij boven de democraten eene meerder heid van 4000 en in Wisconsin eene van 2000 stemmen. GOUDA, 13 November 1877. Het bericht, dat dezer dagen in verschillende bladen was opgenomen betreffende de onthulling van 't Hout man-monument alhier is, naar wy uit goede bron ver nemen, geheel en al uit de lucht gegrepen. Gisteren morgen omstreeks 10 «re is aan den Kkiweg alhier waar aooals men weet, druk geheid Wondt voor de daar te bouwen Kerk, een onselnk gebeurd. Een der palen tot inheien bestemd, miste den yze- ren band, waartoe een der werklieden naar boven i klom ten einde er dien om te leggen. Tcxwyl hy daarmede bezig was, liet de machinist of hij die hem verving, het blok bij öngeluk even te vroeg vallen, niet het treurig gevolg, dat twee vin gers vnn de rechterhand van den ongelukkigen werk man verpletterd zyu. Onder de raadsleden, die de vorige vergadering bijwoonden, is in het verslag in ons vorig nummer bij vergissing uitgevallen de naam van den heer de Rotte. Heden is door den keurmeester van vleesch een koe en kalf afgekeurd, welke daarop zijn begraven. 's Lands middelen over de tien maanden dezes jaars hebben opgebracht 77,926,728.20, zijnde 408,927.47'/a minder dan in hetzelfde tijdvak van 1876. De raming bedroeg ƒ74,490,864.30. Men schrijft uit Boskoop Er is in den af^eloopcn, ougestadigen zomer veel regen gevallen, zoodat nergens van droogte, veeleer verlangen er naar, is gerept geworden. Ook het najaar was zeer nat, maar tot heden toch nog niet zooals het vorige. In het vorige najaar is er menig geboomte door ziekte van den wortel gestorven, terwyl, by een hoogeu boezemstaud, steeds tie regen tot in het voorjaar aanhield. Thans is de boezemstaud voortdureud op een laag peil gehou den kunnen worden, hetgeen iu de kweekerijen niet gering geacht wordt, ook al begon de regen over vloediger te vallen. By een gunstigen boezemstand toch zyn de akkers spoedig van het water bevrijd. Ook hier is men het denkbeeld toegedaan dat wegeus de aanhoudende westelijke winden, vroeg of laat, de winter zich ernstig zou kuunen laten geldeu. De miuister van binnenlandsche zaken heeft reeds voorloopig maatregelen genomen, om het getal leden der Tweede Kamer in overeenstemming "te brengen met de bevolking en dus met 6 te vermeerderen. 'Ged. Staten der betrokken provinciën zyn in kennis gesteld met een outwerp van wijziging der kiestabel, met uitnoodigiug om hun gevoelen daarover, uiterlyk op 17 November te doen kennen. Het ligt in 's ministers voornemen, zoo weinig mogelijk veran dering te brengen in de verhouding, die thans bestaat tusschen enkele, dubbele en meervoudige districteu. Er zyu namelijk twee nieuwe enkele districten, Hil versum eu Zevenbergen, ingevoegd, twee enkele, Winschoten eu Goes^ tot dubbele gemaakt en aan de beide meervoudige, Amsterdam eu Rotterdam, ieder één lid meer toegevoegd. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden heeft bericht dat op Maandag 26 dezer in voornoemde inrichting eeuc keuriug zal plaats hebben van knapen, die een wrbiuteuis in 's Rijks zeedienst wenscbeu aan te gaan. -—f- De Uoofdeommissie voor de herdenking van het 3e eeuwfeest der Uuie van Utreeht is reeds geconstitueerd. Men meldt dat inej. Cath. Beergmans, begrijpende dat haar Vluamseh accent op 't Nederlandsch tooneel hinderlijk is, geregeld les neemt in de uitspraak van de Nederlaudsehe taal. De groote Kerkeraad der Evnug. Luthersche ge meente te Zaandam heeft voorgesteld de kerkelijke vieriug van deu 2den Paasch-, Pinkster- en Kerstdag en van den Hemelvaartsdag af te schaffen. Met 131 tegen 23 stemmen heeft de gemeente dit voorstel ver worpen. Naar wij vernemen, is tot hoofdredacteur van het Vaderland benoemd de heer mr A. Greebe, burge meester van Zaaudam. Men meldt uit Stryen van 11 November: Gedeputeerde Staten dezer provincie hebbeu hunne goedkeuring outhonden aan de begrooting dezer ge meente, dienst 1878, en wel op grond: lo. dat de Raad weigert de noodige gelden uit te trekken voor eene vierde openbare school voor lager onderwy» aan den Oudendijk 2o. dat hij weigert de jaarwedde van twee hoofdonderwijzers elk met 100 te verhoogen; en 3o. dat hij niet heeft kunnen besluiten de subsidie aan het burgerlijk armbestuur, overeenkomstig het verlangen van Gedeputeerde Staten, roet ƒ400 te verminderen. Aangezien de Raad dsstijds weigerde in hooger be roep tc komen van het bevel tot oprichting der boven genoemde nieuwe school, bestaat er nog eenige hoop, dat zy thans nog aan het verlangen van Gedeputeerde Staten aal voldoen. De Standaard stelt voor de formatie eener nieuw- conservatieve partij de volgende beginselen 1. Onvoorwaardelijk bieken met het verleden en de tradition der oud-conservatieve party, als in de vuur proef geoordeeld. 2. Bij de nieuwe formatie noch hellen naar Rome, noch heulen met de antirevolutionairen, maar, niemand op sleeptouw nemend, fier op zichzelf staan. 3 Erkennen dat de nieuw-conservatieve partij, niet principieel maar slecht gradueel van de liberalistische coalitie verschilt, en dus uitstel, nooit afstel, bedoelend, strijd voert over het nog niet of nu reeds. 4. Iu het koloniale vraagstuk van een rengeeren tegen het rechtens gewordene afzien, om nu de libera- listcn op dit punt stil zitten, weer d la tête du mou~ vement, d. i. aan het hoofd der beweging, te komen. En 5. Haar theorie op het stuk vau royalisme doèu zien eu breken met de cóterie van deu adel. Aan eene tnededeeliug van de Pruisische regeering in het regeeringsilistriot Wiesbaden, dd. 30 October U. betreffende de maatregelen genomen tot het te keer gaan van de veepest in de buurtschappen Eibingen eu Geiseuheim, ontlcenen wij het volgende: Eibiugen is een gehucht, dat ongeveer 700 in woners telt, verdeeld over 45 a 50 woningen, met aangrenzende hoeven of tuinen. Niettegenstaande reeds bij het eerste uitbreken van de veeziekte aldaar, alle mogelijke maatregelcu tot beteugeling waren genomen, zijn toch een paar nieuwe gevallen voor gekomen in stallen, gelegen op vrij aanzienlijken afstand, vau die, welke eerst als besmet en verdacht volstrekt waren afgezonderd en onder anderen iu eene srulling van den burgemeester van het gehucht, die daardoor verhinderd werd zijns betrekking van Orts-eommissaris langer waar te nemen. Door eene commissie vau hoofdambtenaren en vee-artsen, onder voorzitterschap van den regeerings-president vau Wurmb, werd daarop een plaatselijk ouderzoek in gesteld en kwam deze daarby tot het besluit, om al het rundvee mitsgaders de schapen eu geiten, die zich in het gehucht bevonden, te doen afmaken, welk besluit na door de Pruisische regeering te zijn goedgekeurd, ten uitvoer is gelegd op 75 stuks rundvee, 104 geiten eu 2 schapeu. Overigens wosrlt door eenige veeartsen, bijgestaan door eeu aantal poli tie-beam bteu, met het ontsmetten van alle wonin gen en stallen voortgegaan, wat ook te meer noodig werd geacht, omdat de bewoners van Eibiugen, over het algemeen weiuig bemiddelde lieden, die als daglooners iu de omliggende wijnbergen iets trachten te verdienen, dan niet door langdurige volstrekte afsluiting, geheel broodeloos behoefden gemaakt te worden. In Geisenheim zelf heeft in de laatste weken zich sleehts één nieuw geval van veeziekte voorgedaan, tengevolge waarvan op 23 October aldaar 3 runderen zijn gedood, waardoor het getal afgemaakte dieren is gestegen tot 129 stuks rand vee, 39 geiten en 2 rammeren. Van de 70 woningen en hoeven, als verdacht beschouwd, waren er op 28 October 11. 18 ontsmet, met 3 was men daarmede byna gereed, terwijl 22 onder handen waren genomen. Va» de zyde der regeering tracht men dns met alle kraeht de uitbreiding der veeziekte tegen te gaan. Het D. 9. Z. H. bevat eene particuliere corres pondentie uit Curasao dd. 7 Oct. waaraan het vol gende ia ontleend: Door de hier verschijnende bladen zullen uwe lezers de nadere byzonderheden vernomen hebben van de ontzettende ramp, die ons eiland op 23 Sept. jL getroffen heeft. De schade, door den storm ver oorzaakt is vooralsnog moeielyk met juistheid te berekenenaan grondeigendommen alleen meent men die echter op ongeveer vier millioen galden te kunnen schatten. Naar mijne raeening vertegen woordigen de goederen, die verloren gegaan of be schadigd zyn, een waarde van minstens twee millioen gulden, want Pietermaai, de wijk die het meest getroffen is, wordt hoofdzakelijk door gegoede lieden bewoond. Het bestuur scheen in de eerste oogenblikken door het ongeval zoozeer van zyn stuk gebraoht, dat het niet wist wat te beginnen. Curasao ia, om zoo te zeggen, gedurende tweemaal vier-eu-twintig uren zonder regeering geweest en by een zoo on verwacht en zoo groot onheil als bet ons overko- mene, was dat waarlylc niet te verwonderen. Eerst Dinsdags 25 Sept. vormde zich eep oom missie, bestaande uit de heeren H. Evertsz. J. C. Henriquez, C. D. Meijer, dr. S. J. 8enior en W. P. Maal. Het was deze commissie, die het rader werk des bestuura weer in beweging bracht, ey onder hare leiding is zeer veel gedaan voor de publieke belangen en de algemeene gezondheid, welke laatste vooral veel gevaar liep. Nog heden (7 Oct.) is deze oommissie asn het werk. De politie (het mag niet verzwegen worden) beeft sieh zoowei by de ramp als daarna allee behalve gunstig onderscheiden. De procureur-generaal is eerst twee dagen na het geval het terrein van Pieter maai, alwaar de meeste verwoesting aangericht ww» in oogenqcbonw gaan nemen. Vele eu velerlei zyn dan ook onder het publiek en in de pers, de klachten tegen hem wegens zijne apathie. Op aanraden van een lid van gezegde oommissie ging de commandant ran het corps volontairs by den gouverneur, om hem de hulp zyner manschappen aan te bieden tot het betrekken der wacht op de pninhcopen, ten einde diefstallen of plundering te voorkomen. Ook de commandant der schutterij deed denzelfden stap. Het bestuur gaf ook by die gele genheid blijk, dat het geheel onthutst was, wuut iu stede van de schuttery, die, gezamenlijk met bet corps volontairs of het garnizoeu ouder de wapenen komende, altijd den rechtervleugel bezet, eerst de wacht te laten betrekken, gaf men die aan de volon tairs. Dit bracht veel ongenoegen en ontevreden heid teweeg ouder de schutters, die alleen uithoofde der benarde omstaudigheden en op aandringen huuner vrienden en voorstauders, den slag hun, volgens hun oordeel, in het aangezicht gegeven, zonder morren verduurden. Het bes uur liet daarna de schutters enkel met sabels gewapend de wacht betrekken, ter wijl de volontairs van den eersten elflg af Beaumout- gewereu hadden. Eerst na veel pratens gaf men den schutters ge- trokkeu geweren, en, na de bemoeiingen van de officieren Beauraont-geweren. Hierdoor is zekere afstand ontstaan tusschen de beide corpsen. Ik bewonder het karakter der Curayaonaarshoe kalm ziju ze gebleven bij het ongeluk dat hen ge troffen heeft; hoe spoedig hebbeu zij zich in bet onvermijdelijke weten te sohikken! De deelneming in hun lot was buitengemeen groot, zoowel te Ca racas als te Puerto Gubcllo en in andere plaatsen van Venezuela, ziju aanzienlijke sommen voor de noodlijdenden ingezameld, en, mag men op particuliere berichten afgaan, dau heeft de regeering dier republiek feeds eeu som van 13.000 beschikbaar gesteld, om die ten spoedigste naar hier over te maken, ter verdeeling onder de hulpbehoevenden. In een voorloopige kiesvergaderiug, te Franeker ge houden, is tot candidant voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het kiesdistrict Leeuwarden gesteld de heer mr. A. Kerkdijk, te Delft. Het bouwen van een tooneelschool met woning, op eeu terreiu aau de Schans bij de Raampoort te Amsterdam onder beheer van deu ingenieur-architect, den heer A. L. van Gendt, is Donderdag door het hoofdbestuur vnn het Ned. Tooneel verbond aanbesteed. Laagste inschrijvers waren de heeren P. Groenhof en A. G. Haak, voor 18,900. Te Amsterdam is Zondagnacht een poging tot inbraak gepleegd aan de diamantslijperij in de Govert Fliuckstraat. De maohinist echter, die de wacht had, was waakzaam, en ontving den inbreker, terwijl hy bezig was zich toegang te versohaffen, met een zoo welgemeende waarschuwing door middel van een of ander werktuig, dat met den dief in alles behalve aangename aanraking kwam, dat deze bet op een loopen zette. Zaterdag-avond stonden een aautal werklieden van de koninklyke fabriek van stoom-en andere werktui gen op de brug aan de Wittenburgccsgraeht te Amster dam, wachtende op de uitbetaling van hun loon. Een dertigtal stond tegen de leuning, die bezweek, zoodat ze allen in de gracht terecht kwamen. Zy werden allen geredten minste tot nog toe is geen vermissing bekend geworden. Omtrent de ontvluchting van den gevangene Jacob Brühl uit het huis van verzekering te Arnhem wordt nader vernomen, dat volgens gewoonte de bewaarder, des avonds omstreeks half zeven het eten aan de arres tanten brengende, zich even van de oei verwyderde, zonder die te sluiten. Brühl, die met 3 andere veroor deelden in diezelfde cel zat, profiteerde van die ge legenheid, om zich in eene onbewoonde cel te begeven, waarop de bewaarder zonder zy»e commistnlen te tellen, bjj zijn terugkeer de deur sloot. Brühl heeft daarop langzamerhand de binnenplaats van het gebouw weten te bereiken, van waar hy langs de goot naar het dak is geklommen. Door het nur van het uitzetten der schildwachten nog niet was geslagen, kon hij gemak kelijk de openbare straat bereiken, van waar hy onbe merkt langs den Weaterfoortsohen dijk in de richting van zijn vaderland ia opgewandeld. Donderdag stond voor het Gerechtshof te Arnhem terecht L. L. Jansen, slager te Nijmegen, beschuldigd van moedwilligen doodslag. Volgens de akte van beschuldiging leefde beech.een weduwnaar mot eenige kinderen, in verboden verstandhouding met zekere ▼rouw De Ruiter, een gehuwde vrouw. In den och tend van 12 September jL kwam de twintig-jarige zoon van deze in den winkel van den besoh. in d? Vlceschhouwerstraat te Nijmegen, ten einde zijne moeder die in het voorhuis zat, er uit to halen. Hy voegde haar da«ife$ eenige scheldwoorden -toe, wsarnit twpt ontstond. De besoh. kwam daarop te voorschyn en gelastte den jonge De Ruiter zich te verwijderen. Daar deze niet terstond aan dit bevel voldeed, maar inte gendeel met een zak aardappelen en een stoof naar besoh. schynt geworpen te nebben, maakte besch. zioh zóó driftig, dat hy een mes van de toonbank greep en daarmede De Ruiter, die juist wegging, maar door een op de straat staand, ton werd tegengehouden een steek iu de rechter bil toebracht, tengevolge waarvan hij neerzeeg, hevig bloedde eu eenige oogen blikken later overleed. D.-ze feiten bleken ter terechtzitting door de verklaringen van twee getuigen, die, aan de overzijde der siraut uit een raam lig gende, het geheele drama hadden aauschouwd, als >k uit de volledige bekentenis des besch. die opgaf iu verregaaude drift te hebben gehandeld. Hij ontkende echter iederen verboden omgang, welke tusschen hein eu vrouw De Ruiter zou hebbeu bestaan. IIij had deze alleen bij zich aan huis genomen, waar zij de bovenvertrekken bewoonde, omdat zij door baren man en haren zoon werd mishandeld. Ook de overbuurman verklaarde als getuige, dat hem van een verbalen omgang niets bekend was. Een officier van gezond heid, die de lijkschouwing had verricht, als deskundige gehoord, verklaarde, dat de steek iu de bil de eenige maar tevens onvermijdelijke doodsoorzaak was; dat het echter eeu zeer noodlottig toeval mocht genoemd worden dat de wonde juist op die plaats was toege bracht, daar deze plek jui«l de eeuige ia dien omtrek vau het lichaam was, waar die steek een doodelijk effect moest hebben. De advocaat-genraal, jhr. mr. Sandberg, achtte de feiten eu de schuld vau deu besch. wettig en overtui gend bewezen. Diens slechte auleceden'eii gaven geen aanleiding om eeuige verzachtende omstandigheden aan te nemen, weshalve de eisch strekte tot veruordeeling tot 15 jaar tuchthuisstraf. Mr. Kronenberg, als verdediger optredende, betoogde dat vau slechte antecedenten bij dezen besch. geen sprake kon zijn, waar ziju verboden omgang met vrouw De Ruiter niet was bewezen. Beschouwde men de zaak in dit licht dan stond tevens vast, dat de besch. volkomen in zijn recht was, door De Ruiter te gelasten zijn woonhuis te verlaten en is het verklaarbaar, al zij het niet te verschoonen, dat bij, door drift overmand den noodlottigen steek toegebracht. Bedoeling om te dooden had in geen geval bij den besch. bestaan, op grond van welk een en auder pleiter hoopte, dat hem een liohtere straf zon worden opgelegd, dan door het O. M. was geëischt. Het Hof deed Vrijdag middag uitspraak en veroor deelde toen den besch. tot 9 jaar tuchthuisstraf. Men meldt uit Roermout): Nadat voor veertien dagen eene van zakkenrollen verdachte vrouw door de rechtbank voorlopig weer op vrye voeten was gesteld, werd den dag der vrijlating reeds weer op de M**kt eene portemonuaie gerold. En deze week is de beurs van een der aanwezigen op de terecht zitting van de arrondiwements-rechtbank op onver klaarbare wyze verdwenen. Het eerste nummer van De Fipancier, wekelijksche beurs-conrant, onder hoofd redn kt ie van J. Pik, schrij ver van den Ejfekten-Almanak en van de Russische Spooricegfondsen is te Groningen verschenen. Het blad komt eiken Woensdag uit. Het omslaan van een sloep van het nedcrlandsch loodswezen te Vlissingen, iu den nacht van Vrijdag op Zaterdag, waarby drie mannen slechts met moeite van den dood konden gered worden, wordt nau on voldoend bemannen van die sloepen toegeschreveu het wekt inderdaad bevreemding, dat de Regeering, na het toelaten van eeu Belgisch loodskantoor te Vlissingen, er niet vopr torgt, daarmede in alle op dekten te kannen w$dijferen. Het personeel van het nederlandsche loodswezen is zoo beperkt, dat men vaak met een onvoldoend aantal roeiers moet uitgaan om de voorbijkomende schepen aau te doen, waardoor de Belgen, die altyd 4 of 6 man met een schipper in hun sloep hebben, hun gerCedelijk de loef «fsteken. Ook buitengaats weten de Belgen door hun grooter aantal loodsen en kotters, veel meer schepen van loodsen te voorzien dan de Nederlanders. Meermalen gebeurt het, dat een Nederlaudsehe loodskttttr aan drie zyden door Belgische is ingesloten, zcolat hij slechts met veel behendigheid en list een naderend schip kan aandoen. Het sohynt dan ook een verkeerd begrepen zuinig heid vau het Nederlandseh loodswezen, de inrichtiug van personeel en materieel op zóó bekrompen voet te houden, dat de bedieningsmanschappen der sloepen, wegens hun onvoldoend aantal, bij nacht zelfs aan groot gevaar van verdrinken worden blootgesteld. Wfre dit personeel njtgebraider en hadde men meer kotters in «ee, dan zou het aantal te loodsen schepen es hierdoor het in de kas vloeiqpde geld merkbaar vermeezderan. De veiligheid vau het diensl-personeel «n het welbegrepen belang v.an de sch«4kift schrijven ditt zoodanige niibrycling vopr. STAAT VAN ONBEKENDE BRIEVEN, rer- zonden gedurende de le helft der maand October'77. Uit Gouda: Mej. J). C. Petrie, Arasterdam, A. v. Lemere, Bergambacht, L. v. Leeuwen, Boskoop, J. Brewer, Gorinohem, Mej. de Jong en E, Rook, 's-Gr.ivenh.tge, J. Oudenaare, Rotterdam, J. Reichaft, Zaandam. Uit MoordrechtA. Obms, Bergambacht. Briefkaarten: A Thoolen9. 's-Graveuhoge. De Directeur van het Postkantoor te Gouda, Van KRUIJNE. Aan liet Bureau als gevonden gedeponeerd: Een ONDERSTUK van een gouden OORBELLETJE en een SLEUTEL, INGEZONDEN.X^ Op 6 November 11. outviel aan de gemeente Gouda door den dood een man bij ieder stadgenoot bekend de heer Frederik Hendrik Roeloffis in leven gemeente-apotheker te dezer stede. Was zyn naam bij armen populair, bij velen zeker niet onbemind. In Mei 1842 werd hij aangesteld tot gemeeute- apotheker. Met lust en ijver was hij onvermoeid gedurende ruim 35 jareu iu die betrekking werkzaam. Wat hy daarin voor de gemeente geweest is en gidaan het fi, zul wellicht eerst na zyn heengaan ten volle beseft worden. Dat hij ook bij het stedelijk bestuur geacht was, bleek bij zyne ter aarde bestelling, waarbij Bur gemeester en Wethouder» en ook eenige vrienden van hunne belangstelling blijken gaven, terwijl door Dr. A. Luijten een woord ter herinnering aan de verdiensten van den ovèrledene werd gesproken. Moge zijne nagedachtenis in cere gehouden en zijn werk niét vergeten worden I T. VERVALSCHING VAN LEVENSMIDDELEN. Het raadslid Muller heeft in de raadsvergadering van 26 October 11. eene zaak ter sprake gebracht, die naar veler meeuing de algemeene aandacht ver dient. Hij wilde door de openbare gezondheids commissie doen onderkoeken de verschillende levens middelen en het resultaat van die onderzoekingen openbaar doen maken, opdat het publiek zou weten bij wieu het 't best ter markt kon gaan. Dit zou een uitstekende zaak zijn, en vreemd moet het heeten dat in den gemeenteraad zoo weinig regard werd geslagen op den nuttigen wenk van den heer Muller. Uit de korte discussie over dit punt bleek dat er reeds nu een onderzoek plaats heeft van levensmiddelen door de gezondheids-commissie, maar de resultaten van het onderzoek worden niet openbaar gemaakt en wat geeft dan eigenlijk 't onderzoek Men voere nu niet aan rlat in 't jaarlijksch verslag der gezondheids commissie het resultaat wordt medegedeeld, want dat geschiedt sleehts iu algemeene termen, zoodat het pu bliek niets daaraan heeft. Het Ware te wenschen, dat alsnog geschiedde wat de heer Muller verlangde en dat b. r. maandelijks werd gepubliceerd o. a. met groote letters aan de hoeken der straten dat b. v. by den melkverkooper A. melk wordt verkocht, die 't meest aan de eischeu vol doet eu 't minste water bevat enz. Dat is in de gemeente Goes o. a. met uitstekend resultaat geschiedt. Ja m&ar, hóór ik me tegen voeren dat heeft moeie- lijkbeden in, op die wijze maakt men die winkeliers, welke vervalschte levensmiddelen verkoopen tot vijanden en ziet u, lid van de gezondheidscommissie te zijn is heel nardig maar om nu de halve stad tot vijand te krijgen ia minder prettig, vooral als men zelf niet ouafhankelyk is. Dat bezwaar is niet geheel weg te eijferen, ik stem het toe, maar de gezondheids-commissie zon alleen een tusschenpirsoon behoeven te zyn en van wpge het bestuur zou verder bekend gemaakt kunnen wor den het resultaat van het onderzoek. Het it ook voor het bestuur niet aangenaam vijanden te maken, maar diens leus moet zijn en is ook, naar ik geloof: ,Het algemeen belang vóór alles.* De burgerij zou men een onschatbaren dienst bewijzen met meer werk te idaken van deze zaak, bet Is te hopen dat het raadslid Maller het niet zal laten by die eene vrucbtelooze poging op 26 Ootobér 11., maar van zyn goed recht bewust alsnog de nootlige stappen zal doen ten guuste van die goede zaak door hein voorgestaan. Hij moge zioh overtuigd houden dat velen uit de Goudscue burgery van zyn voorste) met genoegen kennis namen en met groot leedwezen zagen, dat het ■oo weinig sympathie vond in den raad. Het geschiedde in hei belang, in het goed begrepen belang ven de inwoners dezer gemeente en zeker is bét te wenschen dat die zaak wederom san de orde komt opdat er maatregelen worden genomen cm de .mensohqn voor hun goed» geld ook foade waar te doed krijgen. In no. S van kst Weekblad Eigm ffvlp Teatigt de heer H. Brons Middel de aandacht op de juist-

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2