rame. )UDERSvan IERDAG den middags ten ERHUEEN: ;en langs de over de Bur- kadaster be- volgens het- tiaren. Nieuws- en Advertentieblad vóór Gouda en Omstreken. Np 2064. 1877. BUITENLAND. BINNENLAND. Zooilag 18.Xa'inibcr. slissen! Is men mger. Buitenlandse!! Overzicht. 11 I I brikant, y. J i ■SE J, Hz. K. H. Prim ederlanden. delijk vleijend esultaten die mjj gemak- i zekere her- i Goejanver- it het eigen- loogen Schie- an de Kaar de Roomsche laarslaan van af, tot aan an het einde het kadaster ;root 7 Aren diittereryle het door Dr. iden hebben door haar testen blijkt, niet meer in dus zijn ijze met het leden daar- felijk geïllu- Dr. Aim’s den, te Bot- lie het werk !0 postzegels te Haarlem, rant verkrjjg- eer J. v. n. kende depots, i alle plaat- of ZESjaren n eindigende 383. gks (de Zon- irmiddags 10 laatselgke Se- aard verwen, I rosse tint, of 3HR0MATI- z, kan men t wedergeven, icon. tegen blauwe bjj THEO- dein, Regts, vertuigd houd E, veearts te mceerde CA- bij paarden, ti zeerste aan- GOUDSCHE COURANT. In den Pruisischen Landdag j worden de beraadsla- i gingen over de begrooting voortgpzet zonder belangrijke voorvallen. De Minister Friedenthal is n<ar Varzin geweest om met Bismarck de verdere reorganisatie van het binnen- landsche bestuur te bespreken. Rome zal weldra belangrijke dingen zien gebeu ren het einde van den paus nadert blijkbaarde uitvoering van alle zaken van materieelen aard is reeds opgedragen aan de kardinalen Pecci en Sime- oni, omdat de paus zelf te zwak is om er zich nog mede te bemoeienhij neemt iederen dag af. De Italiaansche minister van openbare werken Zanardelli heeft zijn ontslag genomen wegens moeie- lijkheden in het tot stand brengen der overeenkom sten betreffende de exploitatie der spoorwegen, over welk punt in den boezem van het kabinet verdeeld heid heerschte. meer van de bestuurstafel dan wel uit de leden. Aan gevoerd werd, dat anderen nog niet van oneerlijkheid konden gezegd worden beschuldigd te zijn, als men voor zicbzelven het nschipperen" met een beginsel af keurde. Maar t-r werd ook op gewezen, dat de grootste vrienden 'van het modernisme, zij die vroeger elke krachtige onafhankelijke uiting het warmst toejuichten, thans de consequentie dier woorden, tot daad geworden, af keurdendat de confessioneelen, wat het begrip van solidariteit betrof en tucht, waaruit eenheid voort vloeide, verre stonden boven de modernen met al hun individualiteit, welke eigen streven en pogen verzwakt, indien men zich niet als de tegenpartij onder één leus, ééu hoofdbegiusel terugvond. Anders zouden de uitgetredenen spoedig een klein wolkje blijken dat weldra verdween aan de lucht. Het zou plicht ver zaken zijn, niet moedig voort te treden, evenals het plicht was Van elk modern, al kan hij zich uiet vereenigen met hen, die de gemeenschap prijs gaven, hen te waar deuren als eerlijke strijders in de voorste gelederen voor de goede zaak van de vrijheid van hart en verstand. Zonder eene conclusie te nemen ging de vergade ring uiteen. Te Nieuwe Pekela had dezer dagen het volgende plaats. Wde Haan, landbouwer aldaar, zat *s avonds omstreeks 7 ure tehuis voor het venster met een meisje, waarmede hij zich weldra in den echt dacht te begeven. Op eenmaal werd er een schot gelost en de Haan aan de rechterhand en het hoofd gekwetst. Zijn broeder, J. de Haan, is, onder verdenking de dader te zyn, in hechtenis genomen en gevankelijk naar Winschoten overgebracht. Te Zwijndrecht zijn dezer dagen nog aardbeziën van den kouden grond gegeten, waarvan de geur even friseb was als in den zomer, terwyl ze mooi groot van stuk en goed van smaak waren. Donderdag is te Utrecht eene vergadering gehou den van vertegenwoordigers van de christelijke pers. Er is eene vereeuiging tot stand gekomen van chris- telijk-historische journalisten, waarvan tot bestuur ders zijn gekozen de hh. J. Wolbers te Utrecht, J. H. Donner te Leiden en A. Bruinmelkamp, pred. te Alkmaar. De strijd is in de Woensdag gehouden zitting der Fransche Kamer voortgezet, en wel in de eerste plaats met een uitvoerige rede van den Minister van Binnen- laudsche Zaken Fourtou, die behalve de offidiëele candidaturèn, ook de bekende niet oorspronkelijke Fran sche driemachten-theorie verdedigde, maar hierbij zich o. a. aan de overdrijving schuldig maakte, dat alleen de Senaat en de uitvoerende macht naast de rechter lekte macht de bevoegdheid hebben om een enquête in te stellen naar de verkiezingen. De Minister ging niet zoover van te beweren, dat de Kamer de geloofs brieven van de officiëele eandidaten ongeopend tnoest goedkeuren, hij liet echter die gevolgtrekking aan zyn geestverwanten over. Indieu men den inhoud van Fourtou’s rede daarlaat, zal men aan den anderen kant hem den lof niet ontzeggen, dat hij zich onthield van uitvallen en een zekere zakelijke gematigdheid in het oog hield. De Minister werd beantwoord door Jules Ferry, die op het groote feit wees, dat de Republiek, de bestaande regeeringsverm bedreigd werd, zoowel binnen* als buitenlands. De vermelding van het Duitsch-Ita- liaansch verbond bracht den Minister Decazes aan het woord, terwyl Ferry eindigde met de verklaring, uat Frankrijk zich geen tweede ontbinding zou laten welgevallen. Zoo staan thans de beide partyen tegenover elkander: hier de Begeering, die de Kamer beschuldigt van mis bruik van macht en derhalve straks, wanneer de Senaat zijn toestemming geeft, opnieuw concludeert tot ont binding, en daar de meerderheid der Volks vertegen* woordiging die tegen de toekomstige ontbinding een niet minder ernstige bedreiging doet hooren. Donder dag was de vioe-president van den Ministerraad, tevens Minister van Justitie, hertog De Broglie, aan het woord. Donderdag is, nadat de Broglie het woord gevoerd en Gambetta hem beantwoord had, het voorótel- Grévy tot het houden eener enquête met 820 tégen 202 stemmen aangenomen. In den Senaat werden Donderdag vier senatoren voor het leven verkozen. De volstrekte meerderheid der uitgebrachte stemmen bedroeg 141. De reactio naire partij in den Senaat had den buit behoorlijk verdeeld. Twee Orleanisten werden gekozen (Chabaud Latour met 152, Grefuhle met 149 stemmen), een legitimist (Lucien Brun met 148 steen Bonnpar- tist (Grandperret, een berucht rechterlijk ambtenaar tijdens het tweede keizerrijk met 141 st.) Op de republikeinen Lefranc, André, Jaurreg ui berry en Allou waren 137, 136, 181 en 130 stemmen nitgebracht. Ofschoon te Parijs groote opgewondenheid heerscht, blijft voor het uiterlyk alles rustig. Ondanks de militaire maatregelen en de heftige rede van de Four tou blijft men pogingen aanwenden om een vergelijk te treffen. Op het Elysée schijnt men hiervan niet afkeerig. Men schrijft dit hieraan toe, dat de con- stitutioneelen in den Senaat weigeren tot verderen weerstand hun steun te verleenen. De hertog d’Au- diflret-Pasquier heeft zeer stellig verklaard, dat hij zyn ontslag als president van den Senaat zal vragen, indien men op het Elysée voortgaat met zich niet te storen aan den wil der natie. De geheele uitslag der herstemmingen voor de generale raden is thans bekend. De republikeinen hebben daarbij 17 zetels gewonnenbij de eerste verkiezing bedroeg hun aanwinst 118, zoodat zij in het geheel 185 zetels hebben veroverd. De Russen bombardeeren voortdurend Plewna met alle kracht, maar schijnen nog geen plan te hebben Op een storm cn hut toe te leggen op een uithongering van Osmanwaartoe het voortdurende heftige schieten eigenlijk dient, is niet zoo gemakkelijk te begrijpen. In de Turksche hoofdstad is een publicatie uitge vaardigd, waarbij allen worden bedreigd met den krijgsraad, die in openbare biljetten de leden der Regeering bedreigen. Overigens zoekt men hier weder zijn heil in verandering van de kommandementen; Suleiman is uit Bulgarije teruggeroepen en wordt vervangen door Fazli PachaSuleiman is benoemd tot opperbevelhebber van de troepen ia Rumelië. GOUDA, 17 November 1877. Woensdag a. st. zal door het Rotterdamsch Too- neelgezelschap der heeren Le Gras, van Zuijlen en Haspels een stuk worden opgevoerd dat een der beste is, dat op hun repertoire Voorkomt, nl. Vriend Fritz, van Erckmann-Chatrian. De zorg die aan de vertaling en aan de opvoering van dit stuk door *t Rotterdamsch gezelschap, is be steed is buitengewoon geweest. De heer Le Gras, die ’t heeft vertaald, heeft de opvoering in Parijs met zorg gadegeslagen om van de waarde van het stuk door een slordige opvoering toch niets verloren te doen gaan. De zorg en moeite daaraan gewijd hebben ’t gevolg gehad, dat Vriend Fritz uit een oogpunt van tooneelspeelkunst beschouwd, boven aan staat in du lange rei van stukken, die door *i Rotterdamsch gezelschap op loffelijke wijze worden ten tooneele ge bracht. Wij vestigen daarom gaarne de aandacht onzer stad- genooten op deze voorstelling en zij vooral, die de talenten van den heer van Zuijlen waardeuren, mogen niet verzuimen, Woensdag de schouwburgzaal met hunne tegenwoordigheid te vereeren. De laatste najaarsveemarkt deze week te Stola ijk gehouden, was niet zoo druk bezocht als de andere markten. Er waren minder stuks vee aan de lijn, dan op de vorige het geval was. De handel ging echter vlug; men besteedde hoogere prijzen. Bij het departement van koloniën is ten behoeve van de noodlydenden in de kolonie Curasao tot hiertoe ontvangen de som van 20.788,27, waar voor de gouverneur langs telegraphisöhcn weg wordt gemachtigd op het dep. van koloniën wissels af te geven en ten behoeve der noodlijdenden te beschikken. In eene Woensdagavond gehouden vergadering van de afdeeling Amsterdam van het Nederl. Protestan tenbond werd, na de gewone werkzaamheden, door de leden van gedachten gewisseld over de uittreding van modernen uit de Nederl. Herv. Kerk. De voorzitter, de heer Hugenholtz Jr., lichtte de bekende beweegredenen, welke tot die uittreding oor zaak waren, kortelings toe, waarna hij den aanwezigen yroeg hun gevoelen in deze te openbaren. Dit bleek te verschillen met dat van den heer Hugenholtz. Men maakte hem een verwijt van de uitdrukkingdat «eerlijkheid" hem en andere mo dernen dwong uit de Kerk te treden, en vroeg of daarom de 40,000 modernen, van wie slechts een klein deel het gemeenschapsleven uittrad, oneerlijk waren omdat zij het protest hadden onderteekend aan de Synode tegen de belijdenisvragen, zonder thans mede uit te treden. Sommigen vonden niets stuitends in de eischen der synode. Zij waren gevolg van de minderheid welke de modernen in de Kerk uitmaken. De modernen hadden geen recht den slryd op te geven, alvorens alles beproefd, alles gedaan te hebben wat zij konden. Men vond dit opgeven niet moedig en herinnerde den voorzitter, dat hij indertijd den overgang van dr. Van Gorkom had afgekeurd, met de verzekering dit nooit te zullen doen. Deze bezwaren vonden warme bestrijding, hoewel De ramp te Curasao komt ten minste weder som migen ten goede. Blijkens roededceling van den gouverneur van dat eiland namelijk, zijn de meeste strafregisters van de manschappen verloren gegaan. Woensdagochtend kwamen van Nieuwediep te Sohe- veningen aan twee matrozen behoorende tot den Sche- veningschen haringvisschcr K Wonderlijk zijn Heeren wegenu, gevoerd door schipper J. Korving toebehoo- rende aan den reeder J. Schoor, die verklaarden, dat zij in den nacht van Zaterdag op Zondag door een Franschen visscher zijn aangevaren, ten gevolge waar van de schipper en een matroos aan boord van den Franschman zijn overgesprongen. Voor hen was daartoe geen gelegenheid, tengevolge van den storm en de hooggaande zeeën. De schade aan het schip was niet aanzienlijk; hun vischwant was beschadigd en zy hadden twee touwen verloren; de rest van de equi page was toen met het vaartuig naar het Nieuwediep gesukkeld, waar zij behouden zyn binuengekomen. Na te Soheveningen vau een en ander te zyn voorzien, zal het vaartuig heden of morgen de visscherij op nieuw aanvangen. Te Vlissingen kwamen Woensdag morgen van Engeland, op hunne doorreize naar Bulgarije, eenige heeren en dames aan, behoorende tot de Vereeniging /zhet Roode Kru;s” met zich voerende eenige kisten met geneesmiddelen, ververschingen, enz., waarvan binnen een paar dgen nog groote verzendingen zullen volgen. Met het voornemen om dag en nacht door te reizen, vertrok het gezelschap terstond per spoor via Venlo. «Tot ons leedwezen zegt de Arnh. Ct. die dit mededeelt, moeten wij hier de voor ons land niet zeer vleiende mededeeling bijvoegen, dat de eenige lijn, waarop door hen passage moest worden betaftld, van Londen tot het doel hunner reis, die der Maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen was, bij de ver melding waarvan de oude heer, die het geselschap aan-

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1