Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. [E. z ies? EN. Np 2O6ö. 1877. DUT. HISG BINNENLAND? BUITENLAND. Woensdag 2i November. Zoon, soos. MME, *2. ring nden. Kennisgeving. Buitenlandse!) Overzicht. sns tegen 1 ifdkantoren: - 1 2. van 7 jaren, '1 LETTEN r van f 26 fflesschen, rerzonden. »UPONS allen lo. a betaald kGE. LEN bij StAten Generaal Tweede Kamib. Zitting van Maandag 19 Nov. 1877. ain «f allen at, 182. 1 GOUDSCHE COURANT. i omtrent de voor belang- ovengenoemde I Ben bjj dé hoeren Rotterdam, t ikman. Zaterdag 11. had in het lokaal zzDiligentia" te ’s Hage eene vereenigde vergadering plaats van het hoofdoomité voor de expeditie naar Nova-Zembla met de afgevaar digden der subcommissiën tot het bespreken en vast- De Czechische afgevaardigden hebben ten getale van 32 weder kennis gegeven aan den Oostenrijkachen Rijksraad, dat zij niet voornemens zijn te verschenen. Het voorstel om deze gemotiveerde kennisgeving te vervenden naar een commissie werd verworpen. De Oostenrijksche en Hongaarsche Delagatiën zullen tegen 5 December worden bijeengeroepen, te PeSth heeft dezer dagen een Ministerraad plaats onder voor zitting des Keizers, ten einde de werkzaamheden vast te stellen. Te Pesth wordt een monstermeeting beraamd tegen het Vergelijk. GOUDA, 20 November 1877. Gedurende de maand October zynindekinderbewaar- plaats op de Nieuwe haven elf kinderen opgenomen. Het getal verpleegden gedurende die maand bedroeg 62 Ook de heer A. Schoneveld van der Cloetf is lid der commissie voor de feestviering bij de in Juli alhier te houden algemcene vergadering der Maat schappij van Nijverheid. Het hoofdbestuur van Eigen Hulp heeft bepaald dat van de 2.50 op 1 Jan. e. k. door elk lid ver schuldigd, voorloopig 1.50 ter beschikking der districten blijft en 1 aan het hoofdbestuur ter goedmaking van oprichtingskosten, enz. zal worden verantwoord. De berekening is gemaakt voor 9000 leden. Tevens heeft het hoofdbestuur besloten, niet alleen een afdeeling levensverzekering enz. voor alle leden te zamen op te richten, maar evenzoo te handelen met pen spaar- en voorschotkas, en zulks in het be lang. der kleine districten, waar zulk een inrichting hoogstwaarschijnlijk niet zal zijn tot stand te brengen. Wegens de bezwaren die de wet op de coöperatieve vereenigingen in den weg legt, is de vorm van de naamlooze vennootschap gekozen met aandeelen van 25. De districten zijn uitgenoodigd, vóór 1 Jan. e. k. hun gevoelen over het denkbeeld en over de ontworpen statuten aan het hoofdbestuur kenbaar te maken. In de zitting van gisteren zijn de werkzaamheden hervat. De hh. Goeman Borgesius en Brouwers zijn als leden toegelaten. Ingetrokken zijn de belasting- wetten,., de. wet op bet lager onderwijs, de kiestabel en hèt ontwerp tot droogmaking der Zuiderzee. Daarna bekwam de minister Kappeyne het woord. Geene breede uiteenzetting van beginselen, verklaarde hij, worde van het ministerie thans gewacht. De gebeur tenissen waaraan het zijn optreden te danken heeft en de personen zijn aan de Kamer bekend. Bij de Indische en de staatsbegrooting aftil er gelegenheid zijn met de regeering van gedachten te wisselen over verschillende onderdeelen van het staatsbeleid. Daarom nu slechts eene eenvoudige welkomstgroet. Belijders derconsti- tutioneele begrippen met woord en daad, hebben zij uit plichtbesef jegens het land het bewind aanvaard, rekenende op de welwillendheid van allen en de har- telyke onderstettning der meerderheid, ia de overtui ging dat zij dit terecht vragen. Tegen Donderdag is de Indische begrooting aan de orde gesteld. Vrijdag 11. is het nieuwe Asyl Steenbeek op plech tige wijze ingewyd. J. Brühl, die uit de gevangenis te Arnhem ont vluchtte, is te Hanover weder in arrest genomen. Geboeid, gebonden en aan twee rijks veld wachters gekoppeld, is de bekende in- en uitbreker A. Daal per spoor uit Arnhem naar Hoorn getransporteerd, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op art. 16 der Wet vau 2 Juni 1875 (Staats blad n» 95). Brengen ter openbare kennis, dat de heer E. S. Cats alhier, in booger beroep ia gekomen bij Z. M. den Koiiing tegen de door het Bestuur dezer ge meente aan de heeren G. B. van Goor Zouen, ver leende vergunning tot het plaatsen van een stoom werktuig in huu perceel aan den Kleiweg te Gouda. Gouda, den 19u November 1877. Burgemeester en Wethouders voomoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretarie, BROUWER. Het Fransche ministerie heeft gelegenheid gehad, zich voor de Kamer te verdedigen, werd geslagen en gaat heen. Zietdaar in korte woorden de geschiedenis vart hèt einde der crisis. Maar men zou zich zeer bedriegen in de meaning, dat dit alles was. Wat in de Kamer voorviel heeft vermoed el ijk minder uitge werkt, dan wat achter de schermen gebeurde. Zoo ging' het sedert 1870 in Frankrijk altijd en er zijn aanduidingen genoeg, dat het ditmaal niet anders is gegaan. Wanneer het ministerie op den Senaat had kunnen rekenen, dan zou het misschien geheel andere dingen hebben beproefd, dan nu zijn gezien. Blijkbaar echter w onder de fraction van de meerderheid van dit lichaam het een en ander voorgevallen, wat voï- houden ónmogelijk maakt. Dienaangaande zal men nu wel spoedig het nadere vernemen. Juist dit echter, dat de uitslag veel meer afhanke lijk is van de houding der c mstitutioneele groep in den Senaat, dan van het debat in de Kamer, is oor zaak van de onzekerheid, die zelfs nu nog heerscht. De interpellatie, welke gisteren (Maandag) door den heer de Kerdrel in den Senaat gehouden werd, is blijk baar bestemd om het ministerie een eervollen aftocht vrij te laten. De heer Dufaure noemde haar een revolu tionairen maatregel in de hoogste mate. Zij schijnt evenwel een zeer platonisch karakter te dragen, volgens de verklaring althans, welke de voorzitter van den Senaat gegeven heeft en die van ie meer gewicht is, omdat de hertog d’Audiffret-Pasquier deel uitmaakt van de constitutionèele partij, die in den Senaat het hecht in handen heeft. «De voorzitter van den Senaat dus verklaarde de hertog heeft zich bezig gehouden met de vraag naar de wettigheid der interpellatie. De heer de Kerdrel heeft verklaard dat hij eenvoudig aan de regeering wilde vragen, welke maatregelen zij aan hare dienaren zou voor schrijven. Binnen die «grenzen moest de interpellatie worden aangenomen door den president, die niet zou hebben toegelaten, dat men op een of andere wijs het door de Kamer der Afgevaardigden genomen besluit aan critiek onderwierp. Gy zijt, myne heeren/ de Senaat van het keizerrijk niet en gy zijt geen rechters over het al of niet constitutioneele van de daden der andere Vergadering, Indien de Kamer haar, macht te buiten was gegaan wat ik voor mij niet aanneem dan heeft de regeering een middel om zich daartegen te verzetten. Zij kan de ontbinding vragen'. Maar tot op dat oogenblik is de Kamer in geen enkel opzicht aan den Senaat verantwoording schuldig. Ik onderstel dat deze uitlegging de bezwaren van de heeren Dufaure en Jules Simon uit den weg zal ruimen. Brengt men haar terug tot de termen, die door den heer de Kerdrel in zijn opheldering zijn aangegeven, dan blijft zijn interpellatie parlementair in den strengsten zin van dit woord." Tengevolge van eene opmerking betreffende de ge houden verkiezing voor levenslange senatoren werd Vrijdag de verkiezing van den heer Grandperret ver nietigd, omdat een briefje meer in de bus was ge vonden dan het aantal leden dat aan de stemming had deelgenomen. De nieuwe verkiezing is 8 dagen uitgesteld. De vernietiging der verkiezing van den heer Grandperret met 147 tegen 132 stemmen wordt als een gunstig treken beschouwd. Zaterdag heeft de Kamer onder andere verkiezingen ook eenige van conservatieve kandidaten goedgekeurd, ten wier behoeve van de «affiches blanches", het regee- riitgspapier, was gebruik gemaakt. De republikeinsche partij heeft inderdaad een blijk van groote onpartijdig heid gegeven, toen zij besloot dat de witte aanplak biljetten op zichzelve geen reden waren om eene ver kiezing te vernietigen, wanneer daarbij geen andere onwettigheden waren gepleegd. Gisteren (Maandag) kwam de qua es tie van de ©ver plakte stembiljetten aan de orde en wel naar aanleiding der verkiezing te Leotoure. De commissie van onder zoek is van oordeel, dat de republikeinsche candidaat Descamps is gekoaen, en wel reeds bij de eerste stemming. De Times betreurt het in *t belang van Europa, dat Mac-Mahon door de daad van 16 Mei, Frankrijk in de rij der mogendheden, die op het terrein der diplomatie eene hoofdrol vérvullen, geheel op den achtergrond heeft gedrongen. Sedert dien noodlotti- gen dag heeft de Fransche natie niet den tijd gehad aan iets anders te denken dan aan het clericalisme, het radicalisme, de plannen der Bonapartisten, het lot der Republiek enz. Laat die storm nog eenige maanden duren, en de aangelegenheden van Europa kunnen geregeld worden zonder dat Frankrijk wordt geraadpleegd. Men brenge de agitatie eener tweede ontbinding over Frankryk, en de Regeering zal noch den tijd, noch het gezag hebben om werkdadig deel te nemen aan schikkingen, die van onberekenbaar belang voor Europa kunnen zijn. Het zou voor de eerste maal wezen sedert Waterloo, dat het lot van Europa’s vasteland geregeld werd zonder Frank ryk. Is dat vernederend voor het land, het zou in nog grooter mate een ongeluk zijn voor Europa. En in welk een toestand verkeerde Frankrijk vóór 16 Mei? Nooit was het zoo vreedzaam en zoo conservatief; de Republiek won eiken dag een kracht. De clericale partij vreesde dat het met haar invloed gedaan was; de dynastieke partijen zagen hare beslissende neder laag te gemoet; men gevoelde dat men de z,onmis bare staatsmannen" kon ontberen eene minderheid, die niets geleerd en niets vergeten heeft, zag het be stuur haar ontvallen, -— ziedaar den oorsprong van het avontuur, waardoor Frankryk, in een oogenblik, 1 netelig voor Europa en voor zichzelf, geheel op den achtergrond kwam. Uit Klein-Azië komt over Petersburg eene zeer belangrijke tijding. In den nacht van Zaterdag op Zondag is Kars stormenderhand door de Russen ver overd. Nadere bijzonderheden worden niet medege deeld en met name de verliezen zijn nog onbekend. Ze zullen niet gering zijn geweest. Maar de vesting moest nog vóór den winter genomen worden, indien niet de onlangs door de Russen behaalde voordeelcn nagenoeg vruchteloos zouden zijn. Thans toch kunnen d<f operatiën tegen Erzerum met kracht worden voort gezet, terwijl ze anders misschien zouden moeten zijn opgegeven. Is Erzerum in handen der Russen (en dat ook dit spoedig het geval wezen zal wordt nu zeer waarschijnlijk) dan is in Klein-Azië nagenoeg alles verkregen, wat dit jaar de veldtocht nog kon opleveren. Voor een tocht naar Trebizonde is het te laat en Datum kan ‘door de Russen worden genomen, zoodra zy het ernstig begeeten. Vrijdag ving in den Pruisischen Landdag de be raadslaging aan over de begrooting van Eeredienst, bij welke gelegenheid de bekende afgevaardigde Windt horst namens de ultramontanen verklaarde, dat er van deze zijde besloten was den strijd met alle kracht voort te zetten. Natuurlijk werd er menige klaagtoon geuit over den nood der Katholieke Kerk. De be raadslaging liep niet af en werd verdaagd tot heden. Op initiatief van den heer Windthorst hebben de Duitsche ultramontanen een door 18 leden der partij ondgrteekend adres aan den keizer gericht, met ver zoek om de bekende Meiwetten in te trekken voor zooveel zij betrekking hebben op het openbaar onder- om zijnen straftijd te ondergaan, wys. De adressanten hadden gehoopt in dit opzicht --- bij den keizer een gunstiger onthaal te zullen vinden dan bij de ministers, doch zij hebben treurig fiasco gemaakt, daar Z. M. geweigerd heeft het document te ontvangen. v

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1