8. 81 ZOSVS, MTAISIE-HOEDEir, Laatste Berichten. ADVERTENTTfiN. Inhoud van Cebes. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. G-OUTD-Au, KINDERPETJES, sttllin van den voorgenomen tocht. Z. K. H. prins Alexander was om bijzondere redenen verhinderd deze >c-gadering te leideu, welke echter aan den andtren kant het voorrecht genoot van sir Adieu Young, den bekenden en ervaren Noordpoolreiziger, in haar mid- c'-en te zien. Nadat de heer Fransen vau de Putte de vergadering geopeud en den aanwezigen, met name den tigt naar der Pandora, een hartelijk welkom toegeroepen had, greep eene discussie plaats over het door het bo fl- comité iu zijne circulaire vau 15 Oct. II. voorgestelde plau, waarbij de hoogleeraar Veth, namens het aard rijks- kuudig genootschap, zijne ingenomenheid mfet de voor genomen expeditie betuigde. De penningmeester deelde hierop mede, dat op eene som vau 32000 gerekend mug worden, welke echter nog niet geheel gestort is, e« dat, hoezeer reeds mi met het bouwen vaneen schip kan worden aangevangen, voor eene goede expeditie eene vermeerdering van 10000 zeer weuschelijk zou zijn. Hierna werd ter sprake gebracht het voorstel van het hoofdcomité om een zeilschip van ongeveer 80 ton te doen bouwen. Aan deze beraadslaging werd o. a. deel genomen door sir Allen Young, die uitdrukkelijk te keunen gaf, dat, volgens zyne raeeniug, een zeilvaartuig van bedoeld kaliber volkomen geschikt is om een tocht naar Spitsbergen langs het pakijs en naar Nova Zembla te ondernemen, ja zelfs dat met een betrekkelijk klein schip de gevaren geringer zijn dan met een groot vaar tuig het geval zou wezen; spreker eindigde met de op merking, dan niet in Engeland groot belang stelde in een tocht door Hollanders te ondernemen en dat hg zelf aajn een goedeu-uitslag niet twyfelde, waar Hollandsche officieren, die hij had leeren waardeeren, het bevel zouden voeren. Na nog eenige gedachten wisseling werd eenparig besloten lo. dat de expeditie zal plaats hebben 2o. dat met den bouw van een schip, ingericht op de wijze als door eenige ter tafel gebrachte projecten is aangogevcn, onmiddellijk zal worden aangevangen, opdat de tocht in Mei 1878 zal kunnen geschieden. Voorts bleek nog dat zich reeds eenige officieren vrijwillig hadden aangeboden en dat, zoo mogelijk, de expeditie door een natuurkundige en geneesheer zal worden meegemaakt terwijl op voorstel van prof. Quack, het hoofdcomité met acclamatie tot comité van uitvoering werd aangenomen. Ten vervolge op vroegere mededeelingen heeft de Nederlandsche hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Parijs in 1878 ter kennis van be langhebbenden gebracht, dat zy van twee spoorweg maatschappijen nog gunstiger voorwaarden heeft ver kregen dan vroeger waren toegestaan. De maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en de Neder- landsohe Rijnspoorwegmaatschappij hebben namelijk, ten aanzien van de goederen uit Nederland voor ge noemde tentoonstelling bestemd, bepaald,^dat de helft van het tarief zal worden berekend, zoowel voor de heen- als voor de terugreis. Blijkens eene advertentie in de Staatscourant is te Gemert de betrekking open van conrector der Latijn- sche school. Het daaraan verbonden jaarlijksch in komen bedraagt p. m. 450. De Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid heeft thans haar programma ver zonden van den wedstrijd van voorwerpen van kunst nijverheid, te honden tijdens hare 101ste algemeeue vergadering te Gouda in Juli 1878. De wedstrijd is Vierledig: lo. Voor leerlingen op burger-avondscholen, bouwkundige teekenscholcn of daarmede gelijkstaande. 2o. Voor smeden. 3o. Voor meubelmakers. 4o. Voor ornament-teekenaars of tei kenaressen (ook liefhebbers), en wel no. 13 naar voorbeelden uit haar onlangs geopend museum van kunstnijverheid te Haarlem, en no. 4 naar vrije x vinding. De maatschappij noodigt dientengevolge uit 1. Leerlingen op burger-avond- en bouwkundige teek ens ffiolen *>f daarmede gelykstaande, mede te dingen in het boetseeren van een baluster (Italiaan- sche renaissance), naar eene schetsteekehing. Prijs zilveren medaille en 25, of een voorwerp van die waarde. Premie: een getuigschrift en f 10, of een voorwerp van die waarde. 2. Smeden, mede te dingen in het vervaardigen van: a een gesmeed ijzeren deurhengsel (gothisch), naar eene sohetsteekening. Prijs: zilveren medaille en 25, of «en voorwerp .van die waarde. Premie: een getuigschrift en 3 0, of een voorwerp van die waarde. Of b. een gesmeed yueren grendelslot met sleutel (gothisch), naar eenC sehetsleekening. Prijs: zilveren medaille en 25, of een voorwerp van die waarde. Premie: een getuigschrift en 10, of een voorwerp van die waarde. 3. Meubelmakers, mede te dingen in hét ver vaardigen vana. eeu stoel, notenboomhout (stijl 17de eeuw), naar eene schetsteekening. Prijs: zil veren medaille en 80, of een voorwerp van die waarde. Pr» ,i een g°tuigschrift en f 25, of een vc j;wt j van die waarde. Of b. eene spiegel lijst, houtsnijwerk (atyl Loui9 XIV), naar eene schets teekening. Prijszilveren medaille en L25,ofeeu voorwerp van die waarde. Premieeen getuigschrift en f 50, of een voorwerp van die waarde. 4. Teekcnnars en teekenaressen (ook liefhebbers), mede te dingen iu het teekenen vau eeu gekleurd borduurpatroon voor een xafelkleed (application), naar eigene vinding. Prijs: zilveren medaille en f 25, of een vooiwcrp vau die waarde. Premie: een ge tuigschrift cit 10. Be schetsteckeuiugen van no. 13 zijn voor ieder belangstellende te verkrijgen bij de secretarissen van de departementen der maatschappij. De mededingers naar de uitgeloofde prijzen ouder 1, 2 eu 8 zijn gehouden aan deze voorbeelden en mogen, ook wat de verlangde afuMdngen betreft, in geeu gevat daarvan afwijken. ^)e bekroning wordt toegekend aan de beste en tevens voldoend geachte inzending; de premie aan de naast by komende. De voorwerpen moeten vrachtvrij en met de namen der vervaardigers worden ingezonden voor 1 Juli 1878, door tusschenkomst van het departement in of nabij de woonplaats van den inzender, aan den heer H. W. G. Koning, secretaris van het departement Gouda. Aan de departementen, door wier tussoheukomst de inzending geschiedt, wordt opgedragen te onder zoeken, of de ingezonden voorwerpen werkelijk door de inzenders zijn gemankt. Voorts moeten de naamsopgaven van wege de departementen worden gesloten en verzegeld en met de voorwerpen (beiden voorzien van eene s|»reuk of motto) naar Gonda gezonden. Het departement Gouda heeft op zich genomen te zorgen voor de noodige localiteit en voor eene doelmatige inrichttng en opluistering der tentoon stelling. De beoordeeling zal plaats hebben door de com missie voor het musenm van kunstnijverheid. De voorwerpen, waaraan de prijs is toegekend, blijven het eigendom der Maatschappij en worden geplaatst in het museum van kunstnijverheid. De overige voorwerpen worden aan de vervaardi gers teruggezonden of kannen, voor zoover zij daartoe geschikt zijn, op de tentoonstelling aangeboden wor den ten verkoop aan particulieren of voor eene aan de tentoonstelling te verbinden verloting. Een vreeselyke gebeurtenis bracht Zondagmiddag tegen 4 uur niet weinig ontsteltenis in de ranlus- Potterstraat te 's Hage teweeg. Door huiselijke on- eenigheid tot razerny gebracht, bedreigde een werk man zijn vrouw met mishandeling en nam zij de vlucht. Om zyn woede te koelen, greep de man zijn houd cn scheurde dit arme dier als 't ware vanéén, zoodat 't hem dood in de |hauden bleefook dat was hem niet genoeghij doodde daarna zijn kanarie vogel en ten slotte wierp hij zich, steeds met een mes gewapend, op zijn kind* Gelukkig was juist op dat oogenblik een buurman toegesneld, die den ontaarden vader belette zijn kind te *dooden maar 't slachtoffer Van zijn prijzenswaardige daad werd. De woesteling stiet hem 't mes in den buik, zoodat de man bewusteloos neerviel. Spoedig was de politie, die ontboden werd, toegesneld* en bracht den razende met veel moeite naar het commissariaat, waarheen kort daarna ook de gewonde per brancard werd gedragen om vervolgens naar 't gasthuis te worden vervoerd. Naar wy vernemen, bestaat er, geen direct levensgevaar voor den gewonde. (?W.) Uit Curasao deelt de Grondwet een brief mede, die de volgende beschrijving geeft van de ramp, die den 23sten October dit eiland heeft getroffen. Des nachts omtrent één uur was de wind reeds be gonnen hevig op te zettfen. Toen ik om vijf uren kerk waarts ging, om de H. Mis te lezen, regende het hard genoeg, om onze parochianen van een tochtje daarheen af te schrikken. Het hielp niet, dat ik de H. Mis een half uur later begon; want het weder nam voortdurend in onstuimigheid toe, zoodat ik mij na hetH. Sacrificie' huiswaarts spoedde. Om acht uren vlogen de pannen, deuren en venstefs van mijn huis. Het benedenge deelte was door de stortregen spoedig in een kolos salen waterbak herschapen, waarin huisraad en kle dingstukken begonnen te drijven. Toen kort daarop bet dak begon te kraken, achtte ik rayn leven daar niet meer veilig, liet alles in den steek en vluchtte naar miju buurman. Pannen, vensters, balken vlogen links en rechts langs mijn hoofdik zag groote steenen door den wind als vederen opgenomen; ik zelf werd eenmaal omver geslagen, doch kwam ge lukkig ongedeerd by mijn buurman. Om tien ure wareu reeds Vele huizen in onze nabijheid omver ge waaid. Ik dacht niet anders of ons einde was ge komen. Middelerwyl zag ik eene groote menigte menschen naar onze kerk snellen. De meeaten had den bijna geen kleederen aan het lijf; de zee was op het land geslagen, had hnnne huizen weggespoeld, zonder hun zelfs den tyd te laten, om een kleeding- stuk te redden. Gij kunt, u een begrip vormen vau de kracht van dit veruielepd element, wanneer <$v ik u zeg, dat de groote straat van Pietermaai, zeker niet minder dan 20 minuten lang, door de zee geheel is weggespoeld; zelfs de fondamenten der huizen zijn door haar opgenomen. De bewoners dier wijk hebben alles verloren, niets kunnen redden. De rykste lieden heb ik dien dag om een droog kleedingstuk hooren smeeken. Het andere gedeelte der stad, «au de haven, heeft minder geleden. Maar langs het binnenwater is alles verwoest. Op deze hoogte stond het huis van de Lazaristen, waarin de me- laatschen door vier Ga9thuis-no«nen werden ver pleegd. Drie dezer liefdezusters zijn door de zee medegenomen en verdronken. Om twee uren werd ik nog bij eene stervende vrouw geroepen. Hoe ik bij haar gekomen en van haar teruggekomen ben, weet ik nog niet; want hooren en zien verging onder dien orkaan, die tot vier ure namiddag aan hield en verschrikkelijk heeft huisgehouden. Op dit oogenblik kunnen wij de ramp nog niet overzieu, maar zeker is het, dat vele raenschen daarin zijn omgekomen, door de zee weggespoeld en verdronken of onder hunne huizen bedolven. "Wij, priesters, zijn er mot verlies van have en goed afgekomen. Ja, vader en moeder, de orkaan en de vloed hebben mij zoo arm als Job gemaaktik heb moeten leenen om de noodzakelijkste kleederen te koopen. Ge lukkig kon ik op crediet ook nog wat krijgen Diefstal van een zilveren horlogie door een doof stomme ten nadeele van een lotgenoot, een zeldzaam voorkomend geval, werd Vrijdag door het gerechtshof te's Hage behandeld. Alle vragen werden tot den besch. schriftelijk gerieht en door dezen op dezelfde wyze beantwoord. Daaruit bleek dat hij te Botterdam het laatst woonachtig was, 29 jaren oud en het beroep van meubelmaker uitoefende. In den avond van 10 Sept. jl. zou hij ten huize van een eg tier lotgenooten onthaald worden, maar daar bij zijne komst nog nie mand der familie thuis was, nam hij de vrijheid een zilveren horlogie, dat aan een spijker aan den wand hing, tot zich te nemen en het dadelyk voor 5 te verkoopen. Schriftelijk legde hij eene volledige be kentenis af. Het openb. min. requireerde eene ver oordeeling tot 6 maanden celstraf. Jhr. mr. Beelaerts van Blokland wees den hove op eenige verzachtende omstandigheden. Hèt hof veroordeelde den doof stomme tot de geêischte straf. In het W. v. k. R. betoogt een schry ver, die zich, „een publicist" noemt, dat men ten onrechte het tegenwoordig kabinet hard valt, dat het een nieuw ministerieel departement heeft ingesteld, zonder den raad van state te hooren. Men beweert namelijk, dat het besluit, waarbij dit geschied is, zon zijn een algemeene maatregel van inwendig bestuur. De schr. gelooft dat niet. //Volgens de definitie van Thorbecke, zegt hij, is een algemeene maatregel van inwendig bestuur een besluit, strekkende tot uitvoe ring der wet. Is dat zoo, dan valt daaronder zeker niet de oprichting van een nieuw ministerieel de partement, of, wat hier eigenlijk geschied is, de splitsing vau een bestaand departement in tweeën, even weinig als de vermeerdering of vermindering van het getal afdeelingen bij de bestaande departe menten. Maar daarbij komt nog iets. De grondwet spreekt in twee verschillende artikelen over de maatregelen van inwendig bestuur, en van de in stelling van ininisterieele departementenen zij geeft voor beiden zeer verschillende bepalingen. Wei een bewijs, dat de grondwet beiden houdt niet voor zaken van gelijke soort, en het één niet voor het onderdeel van het ander. Over de algèmeene piaat- regelen van inwendig bestuur spreekt art. 72, en het zegt daarvan uitdrukkelijk, dat zij door den 'koning worden ter overweging gebracht by den raad van state. Over de installing van miuisterieele departementen wordt afzonderlijk gehandeld by het volgend art. 73; „De koning strit die in uaar^ welgevallen." En van een hooren van den raad van state is in dat artikel geen woord te vinden." De bekende Slade houdt sinds eenigen tyd te Pots dam spiritistische séances en .heeft eene schare van geloovigen bijeengebracht, die hem ieder voor elke zitting 20 m. betalen. Naar aanleiding daarvan heeft ook de Berlijnscbe goochelaar Hermann zulke bijeen komsten aangekondigd, maar onder belofte, dat hy, den aanwezigen de toestellen waarvan Slade zieh be dient, in handen zal geven cn „men by hem voor de som van 60 mark een schrijvend medium d la Slade zal kannen verkrijgen. In de jongst verschenen «ommers van twee onzer tijdschriften, de Economist en de Vragen des Tyd», vindt men de uitkomsten vermeld van een arbeid, dis in het algemeen belang door éen man geheel alleen ondernomen en tot een goed einde gebracht Is. Wy bedoelen het onderzoek, door den heer mr. A. Kerdijk 1 ingesteld naar de werking en de uitkomsten der wet op den kinderarbeid hier te lande 'en de studie, door hem gewytl aan de wetgeving op dén fabriek»-' arbeid iu Engeland. Van dezen laat9teu, veel oravat- tenden arbeid bevat het October-nommer van de Economist nog slechts het begin. Het opstel in de Vragen des Tijds geeft daarentegen een uitvoerig overzicht der geschiedenis van de wet-van Houten, van hare toepassing en werking, zooals die blijkt uit de tallooze getuigenissen van ouderwijzers, rechterlijke ambtenaren, burgemeesters en industrieelen, door den schryver persoonlijk ingezameld, en voert tot bepaalde voorstellen tot verbetering van den tegeuwoordigeu toestand. Het opstel van den heer Kerdijk begint met een overzicht van wat hij de lijdensgeschiedenis onzer wet op den kinderarbeid noemt. Men ziet daaruit dat dit onderwerp ten onzent reeds sedert 1858 be handeld werd uit eeu oogpunt van algemeeue menschen- liefde en gezondheidszorg, doch dat er toen nog verscheidene jaren moesten verloopen, alvorens het werd aangevat van het standpunt der verpliohte tusschenkomst van den staat, bescherming van de arbeiderskinderen tegen de hebzucht en het kortzichtig eigenbelang, zoowel van hunne onders als van de industrieelen. Deze veranderde beschouwing was het gevolg der gewijzigde opvatting vau de staats- plichten, welker hoogste wet men jaren lang, iu Nederland vooral, meende te zien in het stelsel van het lamez-pasatr, doch welke men langzamer hand aan werkzamer en vruchtbaarder beginselen begon te verbinden. Toch waren wij in 1878 nog niet zoover gekomen dat eene wet op den kiuderarbeid de vrucht kon zijn van eene voordracht onzer regeering, maar moest het initiatief van een Kamerlid, in niet geringe mate gesteand aoor de publieke opinie en door het krachtvol en gematigd optreden onzer werkliedèn, ons geven wat in 1875 als het Wetsvoorstel-van Houten aan genomen en als de wet van 19 September 1874 in het staatsblad opgenomen werd. Meer dan eeii eerste stap op den goeden weg, in be ginsel vooral gewichtig omdat de staat er door gedwon gen werd voortaan op dien weg te blyveu wandelen, is de wet-van Houten niet geweest. Toch heeft zij reeds uitmuntende vrachten gedragen. Dat blijkt uit de ge tuigenissen, door den heer Kerdyk verzameld, overtui gend. Een aantal kinderen beneden de 12 jaren zijn van de werkplaats naar de sehool genreven, waar zij thuis hooren. By vele werkgevers heeft de wet den reeds be- staanden goeden wil bevestigd en tot uitvoering doen komen, zoodat thans de arbeid van kinderen door ben niet slechts geweigerd wordt, maar ook lóffetyke poging door hen aangewend worden om het geregeld onderwys van de kinderen hunner arbeiders te bevorderen. De wet- van Houten, moet dan ook aangevuld en verbeterd worden. Niet minder dan hare goede zijden, treden hare leemten aan het licht in de getui genissen, door den heer Kerdyk bijeengebracht. Op de ettte plaats is het onbekendheid met de wet, op d?andere zijn het de duizenderlei listen welke het eigen belang weet bit te vinden, op de dsrde is het de onverschilligheid of de onwil, der overheid, die de toepassing onzer wet op den kinderarbeid beletten of denkbeeldig maken. Onze ruimte laat niet toe, de voorbeelden, door den heer Kerdijk van dit een en ander opgesomd, hier aan te halenze strekken echter overtuigend teu bewijze zijner stelliug dat aan dit alles zeker reeds in vele gevallen een einde zou zijn gemaakt, indien afzonderlijke ambte noren waren aangesteld, uitsluitend met de uitvoering der wet op den kinderarbeid belast. Deze hadden de bekendheid met de bedoelingen der wet overal kunnen verspreiden; zij hadden omtrent hnre twijfel achtige bepalingen rechterlijke uitspraken tot iu het hoogte ressort kunnen uitlokken zij hadden, zonder aanzien des ^persoons en door geeu eigenbelang be lemmerd, vowr de uitvoering der wet kunnen waken en zy hadden eindelyk rijke gegevens kunnen verza- meleu ten bewijze boe verkeerd de wetgever deed, toen hij den veldarbeid by zyn verbod van allen kinderarbeid uitzonderde. Aan het euvel van schoolverzuim door veldarbeid verlangt de heer Rardijk dat de wet een einde make, doch daarbij rekening houdende met de omstandig heden. Onverbiddeiyk verbod van aiksu veldarbeid zou niet alleen overdreven, maar onuitvoerbaar wezen. j/De wet bepale, ziedaar wat hy verlangt, dat alle veldarbeid voor kinderen beneden de 12 jaren verboden is, maar dat het verbod door gedeputeerde staten, onder voorlichting van den gemeenteraad en van den betrokken ambtenaar, gedurende een zeker aantal weken 'sjaars kan worden opgeheven voor die gemeenten, waar de aard der landbouw werkzaam heden het toelaten dier uitzondering onvermijdelijk maakt.// Met deze wetswijziging en de aanstelling van af zonderlijke inspecteurs voor' de uitvoering der wet op den kinderarbeid, gelooft de heer Kerdyk dat op het oogenblik het bereikbare verkregen zal worden. Wel wensoht hij meer. Wel blijft zyne overtuiging onverzwakt dat leerplicht alleen in staat is, om aan het schoolverzuim een einde te maken. Wel weet hij dat' eene volledige wetgeving op den arbeid van „kinderen, jeugdige personen en vrouwen" onont beerlijk is, wil men waarborgen bi-zi£ten voor de mogelijkheid van ontspanning des lichaams en ont wikkeling van den geest. Maar bij acht onze kennis van de feitelijke toestanden nog te onvolledig om reeds tot zulk eene wetgeving over te gaan. De wet- van Houten daarentegen onveranderd te laten in afwachtiiig dier wetgeving, zou de bestaande kwalen voor langen tijd bestendigen. Met de genoemde maat regelen te ueineu, hoopt hij „geleidelijk voort te schrij den, omzooveel te eerder dc eindpaal te bereiken." LANDBOUW eu VEETEELTOver het verzor gen van Azalea's enz. Aan alle boter- en kaas makers. De rijks-landbouwraad. De vereeuigiug „het Nederlaudsch Rundvee-Stamboek." Antwoord op iets, waarnaar niet gevraagd was. Eeu brief van den heer E. Van den Boscii. Vraagbus. FEUILLETON. Een laudbouwreis iu Engeland. CORRESPONDENTIE. GEMENGDE BERICHTEN: Uit de pers. MAR KTBE RICH f EN. AD VRETEN TIEN. ff aarde Redacteur I Vergun mij een enkele opmerking omtrent het schrijven van den heer D. Samsom, voorkomende in het vorig nominer naar aanleiding van iniju artikel tegen de protectionistische beginselen. Niet dat ik protest wil oauteekenen tegen de in sinuatie van gemeldeu heer, dat tusschen de regels door reclame gemaakt werd voor deo een of anderen buitenlandschen winkel, gij, mijnheer de Redacteur, weet voldoende, dat dit volstrekt het geval niet kan zijn, en dat ik geschreven heb als eenvoudig burger in het belang van het overgroote deel mijner laud en stadgenooten. Eveumin wil ik den heer Samsom betwisten, dat het debiet der buitenlandsche magazijnen of winkels, zoo men dat liever wil, in den laatsten tijd verminderd is, en ik wil er zelfs den wensch bijvoegen in het belang onzer ijverige winkeliers, dat het spoedig geheel zal ophouden. Eenvoudig wil ik de lezers van uw blad op het doel van myn laatste schrijven wijzen. Het bedoelde noch eeu aanbeveling der buiten landsche magazijnen, noch een opmerking aan de afd. van „eigen hulp" om coöperatieve winkelvereenigingen op te richten; raijp doel was te waarschuwen tegen alles wat naar protectionisme riekt, onder welken vorm men die pogingen moge iukleeden, omdat bescherming van handel en nijverheid, zooals dat gewoonlijk opgevat wordt, ten nadeele der burgerij is. Acht de burgerij dut zij beter bediend wordt door buitenlandsche dan door iulandsche winkeliers, zij mag niet belemmerd worden iu haar vrijheid om vau dat voordeel gebruik te maken. Is .het debiet dier vreemde huizen nu het laatste jaar aanmerkelijk verminderd zonder dat verbodsbe palingen genomen zyn, dan heeft éf de burgerij ingezien dat de biuneulandsche huizen d«* concurrentie goed kunnen volhouden, in qualiteit en prijzen het tegen de concurrentie van den vreemdeling, iu weerwil van alle uitlokkende aankondigingen, zeer goed kunnen uithouden, of de inlandsche winkelier heeft begrepen dat zyn pryzeu te hoog waren om met succes te ooncurreeren, en hij heeft daarom, nu het gevaar steeds grooter werd, ziju prijzen verminderd, om daardoor de concorrentie te kunnen volhouden. Is dat het geval, dan heeft het nederlandsche publiek reden te over om dankbaar te zyn voor de bititen- landsche concurrentie, vooral ook als de inlandsche wiukelier met de goedkoopere prijzen eenige andere zaken van den vreemdeling heeft overgenomen, bijv. nette verpakking. Terecht zegt de heer Samsom aan het slot van zyn schrijven „ziet de winkelier, dat zyne goederen raiuder van qualiteit of duurder zyn, dan van de bui tenlandsche huizen, dan zal hij verstandig genoeg zijn om maatregelen te nemen dat zulks niet meer kan plaats hebben. Doét hij dat niet, dan heeft hij zijn 'minderen omzet niet aan het publiek, maar wel aan zichzelven te danken." Het publiek moge dus beslisten, en van harte boop ik, dat die beslissing ten gunste der nederlandsche manufacturiere zal zijn. Geheel gerust ben ik daar alsnog niet op; waartoe anders die discussie in de Haagsche vereeniging, waartoe het benoemen eener oommissie als de zaak zoo eenvoudig mogelijk is. v Volgen de heeren winkeliers den raad door den hoer Samsom gegeven, dan zal spoedig de bestelling in het buitenland tot bet verledeye behooren, en de geheele burgerij zal de voordeelen dpr concurrentie bly ven genieten. Ook hier is hetlaissez aire in het waarachtig belang der burgerij. L. Petersburg, 19 Nov. Naar luid eeuer dépêohe van de Golos uit Veran Kaleh van 18 dezer, heb ben de onzen bij de bestorming van Aars met voor- beeldelooze dapperheid gevochteu. De Turken ver dedigden zich als wauhopigen. Een gedeelte der bezetting trachtte in de richting van Olte door te breken, doch vond den weg door onze cavalerie af gesneden. 7000 gevangenen vielen de onzen iu handen, onder welke twee pacha's en den chef vau den stof. Wij veroverden 300 stukken geschut, eene menigte geweren, vaaudels, amunitie eu proviand. Het verlies aun onze zijde is nog niet bekend. Londen, 19 Nov. In eene dépêche aan de Daily News, uit Veran Kaleh, van 18 dezer, wordt het be richt der inneming van Kars bevestigd. Het storni- ioopen legen de stad werd ondernomen door drie ko* Ion nes. Generaal Grabbe is gesueuveld. De vesting eu het overige gedeelte der stad, met al wat zich daarin bevond, is in handen der Bussen gevalleu. Generaal Melikoff is Zondag ochtend Kars binnenge trokken. Het verlies der Turken wordt op 5000 man aan dooden en gewonden geschat; het verlies der krijgsgevangenen op 10,000 man. Be Rossen ver loren omstreeks 2700 mau. Versailles, 19 Nov. De lieer Arago heeft hedeu in den Senaat, naar aanleiding der door den heer de Kerdrol aangekondigde interpellatie, de pré- alable quaestie gevraagd, daar hy die interpellatie inconstitutioneel achtte en er eene inbreuk op de rechten der andere Kamer in zag. Indien de préala- ble quaestie verworpen mocht worden, zal dp heer Laboulaye de eenvoudige orde van den dag voor stellen. De Senaat heeft de préalable quaestie verworpen met 155 stemmen tegen 130» De door de linkerzijde voorgestelde eenvoudige orde van den dag is, na eenige discussie, verworpen met 153 stemmen tegen 136. De Voorzitter deelde ten slotte mede dat do vol gende motie was ingediend: „Dé Senaat, gehoord hebbende de verklaringen „der Begeering, besluitovereenkomstig de conser vatieve beginselen, die hy altoos heeft voorgestaan te waken tegen elke inbreuk op de prerogatieven „van elke der openbare machten en gaat over tot „de orde van den dag." Deze motie, voorgesteld doon^fe vereenigde rech terzijde, is met 151 tegen 129 stemmen aangenomen Parijs, 19 Nov. Met de samenstelling van een Kabinet is men ver gevorderd, maar woarschijnlyk zal er iu het officieel orgaan niets véér Woensdag worden bekend 'gemaakt. GEBOREN: 16 Ner. Johanna, ouders A. Reparon en G. Boot Bistianos, oudera M. Lakerveld en P. ltoedoltf. Johan Heinrich, oudera J C. Götte cn E. H. F. W. Bietr. 17. Geertrui Theodora, ouders D Ysselstijn en J. J. Exfdlo. Adrians Maria, oudcra J. A. van der Hoeven en C'. M. Blok Tennis, ouders H. Blok en D Luynenhnrg. Sophia Lamberts, ouders A. ieeflsng en S. W. van Rijswijk. 18. Maria, onders A. tan Balen en J. van der Starre. Helena Maria, ouders J. Visser en M Dubbeldam. Cornelia Fran cises Maris, ouders C- J. G. Smeets en Zuurhout. Hui- bert Lambert us, ouders H. Hortensius en R. Slecht. Eli zabeth' Maria, ouders J. T. Jaspers B. E Zwanenburg. Elizabeth Cornelia, ouders H. J. Peters en C. de Vriee. OVERLEDEN: 17 Nov. C. de Haan, 8 j. 18. W. Dongelmaus, 75 j. 20. A. C, Koppendrayer, 52 j. -T52T- V Voorspoedig bevallen van een welge schapen dochter C. de VBIES, geliefde echtge noot» van H. J. PETEBS. Gouda, 19 November 1877. hééft de eer kennis te geven, dat h\j uit Parijs ontvangen heeft de NIEUWSTE MODELLEN benevens eene mooie collectie en beveelt rich aan tot bet OPMAKEN van ZIJDEN HOEDEN tegen civielen prijs. Mij in de gnnst mijner geëerde Stadgenooten aanbevelende, verblijve met achting, UEd. Dv. Dienaar, S. db ZOETE. Hooge Gouwe, C. 257.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2