Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. -HUIS es 1877. is, BINNENLAND. BUITENLAND. si, rs, I Vrijdag 30 November. den *nd. ON, n, n Builenlandsch Overzicht. 1 >0 ZE. ING. 'es GOUDSCHE COURANT wcZa, wordt unan. .4? en tot het EN. voor ver- het water, ader gren- Oostharen 4 en ZIL- r geschikt deaux ELEN en Vrijwilligers hebben zich voor den Noord pool tocht aangeboden, meer dan gebruikt kunnen worden. De NING be- lafonneerd, P, KLEE- iDIENST- beguustigde mogendheden, ie door <le Duitsche re- geeriug afgewezen, daar zij een zoodanig traotaat niet 1 achtte in overeenstemming te zijn met de economische belangen van het land. I Uit Oostenrijk komt het verblijdend bericht, dat het lastigste punt der Banksret, de benoeming van den vice-gouvetueur, in het Hols van Afgevaardigden met 144 tegen 119 stemmen is aangenomen. De dualistische Bank is daarmee in de wereld geholpen en een belangrijke stap gedaan in de richting van het Vergelyk. Toch ligt dit laatste nog in een ver verschiet, want de moeilijkheden zijn nog geenszins opgeheven. De bijeenroeping van de Delegaties tegen 5 Deo. is thans officieel bevestigddeze corporaties zullen niet anders dan een voorloopige begroeting kunnen vaststellen, daar het' Vergelijk zoo spoedig wel in geen geval gereed zal zijn. In den Pruisisohen Landdag heeft de Minister Falck eergisteren meedeelingen gedaan over den stand der zaken betreffende de onderwijswetdaaruit blijkt, dat het wetsontwerp met de uitvoerige memorie van toelichting iu het begin van Augustus verzonden is vau het Departement ran Onderwijs naar de andere Miuisteriën, en er thans sohriflelijke gedachtenwisseling plaats heeft; de Minister van Financiën heeft eerst zijn oordeel gegeven, maar dat hierop de onderhande- lingen zonden zijn afgebroken, sooals door de kranten bericht werd, is bepaald onwaar. Do Minister deed ten slotte en niet te vergeefs een beroep op de welwillendheid,der afgevaardigden; een zaak, waar aan men reeds zooreel vau zyu beste krachten beeft geofferd, geeft men niet licht op, sprak hij. Beieren heeft een nieuwen Minister van Financiën, den heer Von Biedel. Met 132 tegen 120 «temmen heeft de Kamer van afgevaardigden der Vereenigde staten een wetsontwerp aangenomen, strekkende lot hervatting der betalingen in good en het buiten omloop brengen van papier. Van het oorlogstooneel zijn geen bijzonder belang rijke berichten ontvangende toestand blijft dezelfde, terwijl Rusland groote maatregelen neemt voor een winterveldtocht. Voortdurend wordt aan Duilscliland het voornemen toegeschreven om een afzonderlijken vrede tusschen Rusland en Turkije te bewerken. Maandag 10 December e. k. zal in een vergadering van de hier gevestigde afdeeljng van 't Nederlandsch GOUDA, 29 November 1877. De uitslag der verkiezing voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op Dinsdag jl. is als volgt Kiesdistrict Assen. Uitgebracht 1090 geldige stemmen; Herstemming tusschen de heeren jhr. Van der Feltz, die 518 en baron De Vos van Steen wijk, die 333 stemmen verkreeg. De heer Dibbits erlangde 115, de heer De Savornin Lohman 101 stemmen. JCiesdistrict Haarlem. Uitgebrncht 1137 geldige stemmen. Gekozen de heer W. De Meyier met 785 stemmen; de heer Van Lennep verkreeg 160, de heer Kerdyk 89 stemmen. Kiesdistrict Leeuwarden. Uitgebracht 1639 gel dige stemmen. Gekozen de heer J. K. H. De Roo van Alderwerelt, met 1079 stemmen. De heer mr. A. Kerdijk verkreeg 288, do heer de Savornin Lohman 240 stemmen. Kiesdistrict Zutfen. Gekozen de neer mr. O. J. Sickesz met 1403 stemmen; de heer Schimmelpen- ninok van der Oye verkreeg 1262 stemmen. Ten eindp de samenstelling van het departement van oorlog meer in overeenstemming to brengen met t de organisatie van het leger en tevens aan de chefs der wapens een meer rechtstrcekschen invloed op het beheer dier wapens en diensten te verzekeren, heeft Z. M. de Koning bemaaldHet departement van oorlog is ver deeld in acht afdeelingensecretariaat, generale staf, in fanterie, artillerie, cavalerie, genie, geneeskundige dienst en intendance. Aan het hoofd van het secretariaat is een secretaris-generaalvan de overige afdeelingende chef van den staf, de inspecteur der wapens en de chefs der diensten met een hoofd-officier als sous-chef. In den toestand in Frankrijk is geen verandering gekomen. Blijkbaar weet men geen uitweg in dezen doolhof, daar Mac-Mahon vooralsnog niet wil heengaan en ook geen ministerie uit de linkerzijde nemen wil. Wat thans geschieden zal, is een onoplosbaar raadsel. Een ministerie uit de gematigde linkerzijde zou onge twijfeld de beste uitweg zyn, maar Mac-Mahon heeft ten duidelijkste verklaard, dat hij niet links gaan zou eu de politieke mannen der republikeinsche party zouden de opdracht tot formatie van een kabinet niet aanvaarden, zonder waarborgen gekregen te hebben tegen ecu herhaling van 16 Mei, en zonder verlof het ambtenaarspersoneel te wijzigen. Men weet dat Mac- Mahon zich ten stelligste tegenover de ambtenaren verbonden acht om hen op hun post te handhaven. In verband hiermede verdient het bericht van den Monitenr de aandacht dat meer dan veertig prefecten en een zeer groot aantal onderprefecten hun ontslag hebben ingediend. Zij willen geen hinderpaal zijn voor de verzoenende staatkunde, welke, volgens de Moniteur althans, het nieuwe Kabinet, naar het schynt, wil volgen. De beide kamers in congres te vereenigen en haar te laten oordeeien over de staatkunde der regeering, door van haar wijziging der grondwet te vragen is een ander parlementaire middel tot oplossing van het geschil. Doch men begrijpt wat hiervan het gevolg zijn zou. De republikeinsche party zou iu de vereenigde Kamers eeue meerderheid van meer dan honderd stem men bezitten on Mac-Mahon zou eeue persoonlijke nederlaag lijden. Dan zou geschieden, wwt thans reeds door de XlXe Siècle de eenig mogelijke oplossing wordt genoemd: „het ontslag van den maarschalk Mac-Mahon, dat slechts een quaestie van enkele dagen, van enkele uren wellicht is.* Maandag heeft de minister van binnenlandsche zaken Welohe in de kamer voorgesteld om uit de begrooting de bepalingen omtrent het heffen der directe belastingen afzonderlijk te behaudelen en urgent te verklaren. Het voorstel is iu handen der begrootingscommissie gesteld. Dezelfde commissie heeft Dinsdag in de kamer voor gesteld de suppletoirs c red ie ten, die sedert 16 Mei door de vorige ministers gebruikt zijn, onwettig te verklaren. Bij de stemmingen over de urgentie der voorstellen van den heer Bardoux (linkercentrum, die de wet op den staat van het beleg iu overeenstemming wenschte tc brengen met de grondwet van 1875 en een artikel der wet over den verkoop van nieuwsbladen wilde wijzigen, heeft de rechterzijde de linkerzyde nagenoeg alleen laten stemmen. De commissie van onderzoek der geloofs brieven heeft verzocht de beslissing over de verkiezing van den heer de Fonrtou, al is die regelmatig geschied, toch aan te houden lot na het onderzoek omtrent de officieele candidatuur, daar juist de oud-minister in die candidatuur zoo zeer de hand heeft gehad. De Senaat heeft ook ingezien, dat men iets doen moest om de publieke opinie te gemoet te komen, die ontevreden is over de kwyning van handel en ny verheid. Op voorstel van Feray (linkerzyde) is besloten eene commissie te benoemen om de oorzaken daarvan te onderzoeken. Ook de hh. Pouyer-Quertier er Lucien Brun hebben op zulk een onderzoek aangedrongen en de minister van koophandel, de heer Ozenne, heeft zich daarmede ver- eenigd. De commissie bestaat uit vyf leden der linker zyde en viejr van de rechterzijde. In het Hongaarsche Lagerhuis heeft Helf alweder een interpellatie aangekondigd over de OosAersche kwestie; hij wil nu bepaald weten, of de Regeering nog geen bemiddelingsvoorstel heeft, en zoo neen, welke houding de regeering ten opzichte van de nieuwe phase van de Oostersche kwestie denkt aan te nemen. Een voorstel tot afschaffing van de doodstraf werd in het Hongaarsche Lagerhuis verworpen, De ver oordeelden zullen echter niet meer gehangen maar onthoofd worden. De toestand van den Paus boezemt voortdurend bezorgdheid in. 1 Hel voorstel van Oostenrijk-Hongarije tot het sluiten van een handelsverdrag op den grondslag der meest Protestantenbond optreden de heer Hagen predikant te Leiden. Deze vergadering zal tegen betaling voor een ieder toegankelijk zijn. Gisteren namiddag omstreeks 4 ure, is onder het malen eene roede afgevlogen van de korenmolen aan ’t Verlorenkost. De roede is op een daar staand huisje neergekomen, door dak en zoldering heenge- vallen en gedeeltelijk in den grond gezakt. Zeer opmerkelijk is het dat aan den anderen kant van het tafeltje waar de roede neerviel een vrouw met een klein kind gezeten was, die niettegenstaande de val van pannen en puin geheel onbeschadigd er zijn afgekomen. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van' het Departement Gouda der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen trad als spreker op de heer A. Brandts Sr. van Waddinxveen. Voor de pauze sprak hij over den tijdgeest, in welke rede menige behartigen»waardige wenk een plaats vond en daarna leverde hij nog een bijdrage, die menigeen niet onwelkom zal geweest zijn. Te Haastrecht is eene afdeeling van het Protestan- ten bond opgericht, onder den naam van: Ernst en Vrij heid. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren: ds. A. Rutgers van der Loc ff, S. de Jong Jz., J. C. Muller, C. den Baars, P. Scheer en D. van der Grift. Tot gemeente-ontvanger te Bodegraven, is Dinsdag fa* benoemd de heer D. Eikelenboom, aldaar. Er waren 28 sollicitanten. Staten Generaal Tweede Kameb. Zitting van 27 Nov. 1877. In deze zittiug zija ingekomen ontwerpen van wet tot vasstelling van Hoofdstuk IX, waterstaat enz., der staatsbegrooting en der begrooting voor het do meinfonds. Ingetrokken is het ontwerp tot wijziging van de art. 345 en 753 van het wetboek vau koop handel. Een zestal ontwerpen is tegen heden aan de orde gesteld. Naar men verzekert, bestaat het plan, aan elk bataljon infanterie een zeker getal hospitaal-soldaten toe te voegen. Naar men verneemt, heeft de minister van oorlog het voornemen de tractementen der officieren van alle wapens belangrijk te verhoogen, doch daarentegen alle toelagen, zooals residentie-toelagen, enz. te doen vervallen. (Hbl.) Berichten uit Curasao van 23 Oct. melden o. a. het volgendeNog steeds verneemt men meerdere onge lukken, die een maand geleden door den orkaan op zee veroorzaakt zijn, en waardoor bewoners vau dit of andere eilandjh zyn getroffen. O. a. heeft men van den schoener Mara niets vernomen. Tegen die smartelijke berichten staan over de aan doenlijke wegens de hulp, die aan de nooddruftigen, zoowel uit eigen boezem als door nabuur en vreemdeling geboden wordt. De inschrijvingen hier zijn aanzienlijk, naar de omstandigheden. Op St. Thomas heeft de Nederl. consul, de heer Cappé, zich gehaast, zoowel uit eigen fondsen als uit eene inzameling, eene som van f 1860 over te maken; de minister-resident van het Duitsche rijk te Caracas, belast’met de behartiging van de belangen der Nederl. belangen in Venezuela, heeft eene oproeping in de dagbladen voor de noodlijdenden gedaan; het bestuur van Venezuela zelfheeft eene som van f 10000 voor de ongelukkigen bestemd, de handelstand te Caracas een gelijke som, die van La Guayra 1062. Curaqaonaar, aldaar gevestigd, 1350. De minister van nijverheid in Venezuela, generaal Pachano, is als overbrenger dier liefdebijdragen herwaarts afgevaar digd. Dat dit, na al het voorgevallene op staatkundig gebied, een hoogst gunstigen indruk maakte, laat zich begrijpen. Van Puerto Cabello en Valencia, van Mara caibo, van St. Domingo en elders komen giftentreffend is de overeenstemming tot leniging van den nood, by alle gezinteu en klassen. Maar die nood is ook groot en veel wordt tot herstel vereischt.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1