ctie Jr. i JUT, :eien welke vaartoe wg aanbevelen, 'erk stellen g te maken PING - Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N? 2070. 1877. yn. BINNENLAND. hoest. IGS. Zondag 2 December. N. K- HUIJZEN, 70. ian. len worden raal-Dépot, de zedelijke kwel- ,Jd van den Paus geteekenden ann hunne 'enooien en te berichten GOUDSCHËCOÜRANT evestigd te :jjn Prinei- 1877, dea erkoopen >p het land Idaar. FOPPEN, ENDUE, HOOT,op IK aldaar. 0PÜLIE- m P. va» rervoeren. n by den KACHEL- b Partijen z/Roode Kruis" heeft >rp 10.000 beschik ba nr te stellen, en St. Petersburg en 5000 te Konstan- tinopel, voor de verpleging der gekwetsten in den tegen woordigen oorlog. Sedqrt de laatste opgaven is bij het Hoofdcomité ontvangen eene som van 2434. Heden beleeft de R^kstelegrafie in Nederland haar |e eerste telegraaf- onden HblR IJz. spoorweg tus- Haarlem door den heer E. We nek e- Op de 100e vergadering van het hoofdbestuur der Geldersche maatschappij van landbouw is besloten, de 34e algemeens vergadering, in 1878, te Apeldoorn te houden. Blijkens mededeeling in de vergadering is het de bedoeling der Regeering, 2500 toe te staan voor de in 1878 te Apeldoorn te houden ten toonstelling, ten behoeve van premiën voor zuivel bereiding. 25jarige dienst. Nadat in 184A d‘ lijn in Nederland, op-den Hum I. schen Amsterdam en bach was tot stand gebracht, In 1851 gevolgd door de verbinding Jvan Nieuwediep en Amsterdam, waar voor door denzelfden werktuigkundige, in vereeniging met den heer C. C. van Huil couoessie was verleend, werden op 1 December 1852, de eerste Rijkskantoren geopend, ul. te Amsterdam, 's Gravenhage, Rotterdam en Breda. Kan Wenckebach als de stichter van de telegrafie in Nederland worden beschouwd, de heeren W. C. A. Staring, thans hoofddireeteur van den Rijkstele graaf en A. H. van Thiel, thans inspecteur chef van het rekenplichtig beheer, die van den beginne af hun beste krachten aan de ontwikkeling van dezen tak hebben gewyd, herdenken heden hun 2 6jarigen dienst tijd bij deze instelling. Van 23 tot 30 November zijn te Ammerstol aan den afslag verkocht 240 winterzalmeh, wegende 13 h 40 halve kilo’s, prijs per half kilo 0.85 a 0.90 6 oude of zomerzalmen, wegende 9 a 12 halve kilo’s, prijs per half kilo 0.30 a 0.35. Staten Generaal Tweede Kamer. Zittingen van 29 en 30 Nov. 1877. In de zitting van Donderdag’ is aangenomen een aantal naturalisatie-ontwerpen, voorts ontwerpen tot bekrachtiging van verkoop of afstand van grond en tot wyziging van begrootingen. Ook zijn aangenomen de begrootingen voor den arbeid der gevangenenen die voor Ommerschans en Veenhuizen. Bij de be handeling der laatstgenoemde begroeting heeft de minister van justitie eene afzonderlijke wettelyke regeling der bedelarij toegezegd. Vborts is aange nomen het ontwerp tot nadere tijdelijke voorziening in het Nederl. muntwezen. In de zittting van gisteren is een aantal wetsont werpen aangtenomen, waaronder die tot bjjJcrachtiging van provinciale belastingen. Dat voor onteigening voor den gehouden, om nadere schikkingen te verkrygen over net gebeurde met de subsidie voor den spoorweg Zutfen- Pruisische grenzen. Dinsdag is de staatsbegroting aan de orde. Men leest in de Landb. Ct.: x/Naar wy vernemen is de Heer, A. van Vliet, te Bergambacht, onlangs te Poptioi voor zijne inzendingen f r en kans) met de gouden medalje bekroond in de zitting van 3 Nov. 11, benoemd tot eerelid By deze Courant behoort een Bijvoegsel. BUITENLAND- Buitenlandsch Overzicht. De gang Tan laken in het Oosten heeft weder aan leiding gegeven tot vredegeruchten, in dien ais dat er rechtstreeksohe vredesonderhandelingen tusscheu Rut land en Turkije op til touden zyn. Daily News maakt uit het onverwachte eu bespoedigde vertrek ran den Eogelschen gezant te Berlijn, lord (Mo Russell, naar lijn post op, dat de regeering van Groot-Brittannië voornemens is eene nota betreffende de aangelegenheden in het Oosten uit te vaardigen, doch de Kölnuche Zeit. is van gevoelen, dat Engeland daartoe niet zal o vergaan zoolang zijn eigen belangen niet worden bedreigd. Hoe dit zij T schijnt dat de Engelsche politiek geen sympathie wekt by de groote mogendheden. Te St. Pe tersburg heerschen wel vredelievende gevoelens, maar men zon alleen een rechtstreeksche onderhandeliug willen zonder inmenging van Engeland. Uit VVeenen wordt gemeld, dat het kabinet aldaar geen bezwaar heeft tegen zoodanige onderhandelingeu, omdat het overtuigd is dat Rusland geen vrede zal sluiten alvorens de mo gendheden te hebben geraadpleegd. Aan de lauwheid van Engeland schrijft men de besluiteloosheid ran graaf Andrassy toe. Nog is er uit Parijs niets beslissends, maar de berichten- zyn althans geruststellender. Wat velen vreezen, heeft men voor den Maarschalk niet langer verborgen kunnen houden, en als eerlyk man heeft hij ten minste die verdenking yau zich af willen werpen. Vernomen hebbende, dat senatoren ea afgevaar digden zich ongerust toonden over de vettigheid der nationale vertegenwoordiging, heeft hy de presiden ten ontboden van den Senaat en van de Kamer en hun gezegd, dat deze vrees geheel zonder grond was. Het is niet duidelijk, of dit dezelfde zaak is, waar van gesproken wordt in een ander telegram, mel dende, dat de president der Kamer, Grévy, met den Maarschalk een lang onderhoud heeft gehad, zijn de pre sidenten tegelijk bij den Maarschalk geweest, dan wel ieder afzonderlijk, of heeft de Maarschalk, na het onder houd met de beide Presidenten, nog een afzouderlyke conferentie gehad met den heer Grévy Wij kuunen het niet zeggen, maar in elk geval zulleu de hh. toch denke lijk wel gelegenheid hebben gevonden den Maarschalk een goed deel te laten hooren van de waarheid, die zijn kring voor hem zoekt te verbergen. Eu wat men ook voor het overige van den Maarschalk moge denken, hy is te zeer fatsoenlijk man, dan dat men niet nieuwe hoop mag voeden op een goe den afloop. Dat men daarover te Parjjs eveneens denkt en eene schikking verwacht, wordt rechtstreeks van daar gemeld. De Vnion heeft tijdingen uit Rome ontvangen, de ge zondheid van den Paus betreffende. Het legitimistische blad blijft op levensbehoud hopen, maar voegt er bij wde leeftijd, de ziekte, en meer nog de lingen hebben de krachtige gezondheii versleten. We kunnen dus niet ontveinzen dat Pius IX zeer ernstig ongesteld is en dat zijn toestand zijn gan- sohe omgeving vrees inboezemt. Zijn verstand is altijd even helder, zyn geheugen even frisch, maar de licha melijke krachten verminderen, zonder dat de zedelyke kracht aan het wankelen kan worden gebracht. De eduemblde nationale behelst uit Rome de volgende dépêche, onder dagteekening van 26 dezerHet college van kardinalen heeft dezen morgen een uitvoerende commissie verkozen, uit vijf kardinalen bestaande en bestemd om, zoolang de tegenwoordige toestand van den Paus zal duren, allo geestelijke en administratieve zaken te besturen. De kardinalen Simeoni en Ledo- chowski maken deel dezer commissie uit. De krachten van Pius IX nemen zachtkens, maar voordurend af. GOUDA, 1 December 1877. Eergisteren had in de lokalen der Burgeravondschool het vergelijkend examen plaats voor hen, die in aan- I (boter meriting wenschten te komen voor het genot van eene i J - vau den Circulo del progresso per le scienze, le lettere le arti e le industrie sede in N/poli, met eene medalje le. klasse, eene gouden medalje. //Bij de toezending van de keunisgevende missive en het diploma benevens de statuten, is hem tevens gezouden een door hem in te vullen bewijs, dat hij vrijwillig zeker aantal Lire’s aan genoemden Circulo aanbiedt." Volgens het Dbl. heeft de minister van financiën eene commissie benoemd om advies uit te brengen over den toestand van het H lagsche Bosch. Zij bestaat uit de hh. Ver Ilucll, lid van den Haagschcn gemeenteraad (voorzitter). Witte, hortulauus te Leiden, Boer, inspec teur der rijksbeplantingcn, en Zocher, boomk woeker tV Haarlem. De gemeenteraad van Amsterdam heeft een voorstel van Jnirg. en weth., tot oprichting van gemeentewege van eene openbare slachtplaats en eene veemarkt iu de Stads-Rietlanden, met groote meerderheid van stemmen aangenomen. In een //particuliere correspondentie” uit ’s Hage deelt de Bred. Ct. het volgende mede Op een dezer dagen tot den mi uister van oorloge door eeu der chefs van dienst gericht verzoek, om ingelicht te mogen worden omtrent de hoegrootheid der gedurende 1877/78 toe te kennen toelagen aan officieren, met bijzonderen werkkring belast, heeft ZEx. te kennen gegeven, dat hij bedoeld verzoek thans nog niet kon beantwoorden, aangezien eene geheel nieuwe regeling der toelagen weldra door hem vastgesteld zal worden. In verband daarmede, ver nemen wij, zullen enkele toelagen, zooals die b. v. door niet-oftdarwijegovende officieren der Kon. mil. academie genoten worden, vermoedelijk vermindering ondergaan, terwijl in ’t algemeen %an officieren, die tot "dusverre te geringe toelagen hadden, met hrt oog op hun werkkring en de voor hen onvermijde lijke onkosten, eenigszins grooteje schadeloosstelling zal worden toegekend.. Sommige slagers te Deventer bebben de prijs van het vleesch opnieuw met 10 ct. per kilo verlaagd eu verkoopen eerste qualiteit voor 80 ct. bet kilo. In de vorige week overleed te Lemsterland T. W., oud 44 jareh, naaister van beroep. Zij leefde in de bitterste aripoede, zoo zelfs, dat zij, zelfs tijdens haar ziekte, den raad om zich van adsistentie te voorzien van de hand wees, doch de geringste gave gaarne aannam, onder belofte er, als ze weder beter werd, wel voor te zullen werken. Na haar overlijden echter ontdekten hare erfgenamen, dat ze toch bezitster was van p. m. 1200 gulden. Het districts-bestuur van Eigen Hulp te ’s-Grayen- hage debuteert niet gelukkig. Het had den leden «puike" aardappelen aangeboden tegen den uitlok- kenden prijs van 4.per hectoliter, waarop natqpr- lijk van alle kanten aanvragen inkwamen. Honderden 1 hectol. men verzekert 1100 werden besteld, af geleverd en voor een groot deel ook betaald. Het 1 blykt thans, na het eerste proefje, dat het bestuur eu 1 de leden dupen zyn geworden, want de aardappelen 1 zijn van de slechtste qualiteit De beide opkoopers, die aangenomen hadden de aardappelen tegen dien prijs te leveren, hadden ze uit Duitschland laten komen. De bestuursleden hebben natuurlijk onmiddellijk beraadslaagd, hoe zich tegen dit bedrog te wapenen, met het gevolg, dat de leveranciers van de Aardappelen nu het gelag zullen moeten betalen. Zy hebbeu zich reeds tot de leden van E. H. gewend, met het aanbod, i als de aardappelen niet bevielen («ic), ze terug te willen nemen. De //puike" aardappelen rollen nu de kelders weer uit wie weet waarheen?" rijksbeurs aan de Normaallessen alhier. Zestien*vrou welijke en acht manuelijke kwekelingen namen daaraan deel. Het examen werd afgeuotten door de ouderwijzers aan de Normaallessen iu tegenwoordigheid van den inspecteur eu den districts-swóolopziener. Gisteren overleed de heer M. Bisdom van Vliet, lid der Provinciale Staten van Zuid Holland eu Burge meester vau Haastrecht en Vliet, in deu ouderdom vau 70 jaren. d i(r VERGADERING VAN DIN GEMEENTERAAD. Dinsdag, deu 4 December 1877, des namiddags ten 1 ure, ten einde te bsfcandelen 1. De suppletoire begrootiug, dienst 1877 van het Israëliet isch arinbéstuur. 2. Af- en overschrijving vau posten op de gemeente- begrooting, dienst 1877. 3. De verantwoording van baten en lasten van het voormalige armbestuur van Stein, over het dienst jaar 1870. 4. Het voorstel van Burgemeester en Wethou lers om afwijzend te beschikken op bet adres van J. Kalk man tot korting zijner pachtpenuingeii. 5. Benoeming van een hulponderwijzer tweede armenschool. Het Hoofdcomité van het besloten wedrroi wel 5000 te i tegenwoordigen oorlog. Bedqrt de laatste opgaven is aan de van provinciale belastingen. Dat voor onteigening spoorweg Winterswijk-Pruisische grenzen is aan- udt iet gebeurde met de subsidie voor den spoorweg Zutfen-

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1