j I lieuws- en Advertenlieblad/wor Gouda en Omstreken. ‘y 1877. N? 2071. pi BUITENLAND. Woensdag 5 December. Parlementaire Werkzaamheden. Bultenlandsch Overzicht. Ijl .7 J it GOUDSCHE COURANT. tl, li !i wenschelijk achtte vooreerst nog een afwacb- invloeden, moet hij het voorbeeld van zoovele voorgangers volgen en zijn ontslag verzoeken, dan kan hij als vertegenwoordiger terstond den strijd hervatten, die hij tot nn toe met onver- poosden ijver tegen den tegenwoordjgen toe stand gevoerd heeft. Het zal nn kunnen bljjken in hoeverre het met het waarachtig belang des lands overeen komt dat de ministers ook leden der vertegen woordiging zijn. Van den minister van oorlog sprekende, mogen wij niet onvermeld laten, dat door hem reeds een reorganisatie van zijn departement is voor gesteld die met 1 Mei a. s. in werking zal treden. Officieren kunnen in het vervolg niet langer dan 6 jaar aan het 'ministerie gedeta cheerd worden, terwyl den chefs der verschil lende wapenen meer invloed is toegekend, dan zij tot nu toe bezaten. Mogen door die veranderingen de gebreken ophouden, die ons ministerie van oorlog tot nu toe tot ernstige grieven zijn aangerekend en ingrijpende verbeteringen onmogelyk hebben gemaaktL. I I tende houding aan te nemen. Een gewijzigde regeling der grensscheidingen van kantongerechten in Amsterdam werd ver daagd om den minister in de gelegenheid te stellen nadere inlichtingen in te winnen. Ook de zitting van Vrydag was rijk aantal van onderwerpen. De provinciale belastingen werden goedgekeurd, die van Friesland met 43 tegen 13 en die van Limburg met 43 tegen 9 stemmen. Was het motief der tegenstemmers van het eerste ontwerp gelegen in het alterum tantum door de provincie aan de gemeenten verleend, die de ondervryzers-traktenieuteu wilden ver- hoogen, het bezwaar tegen het tweede ontwerp zou zeker door veel meer leden dan het negental gedeeld zyn, indien de minister niet verklaard had dat door hem in het vervolg geen goed keuring meer zal gevraagd worden voor een provinciale begrooting, waarop gelden voor ker- keljjke doeleinden voorkom- n. Voor dit maal berustte men nog in die clericale neigingen der Limburgsche Staten, zjj zyn nu voor het laatst gewaarschuwd. Een onteigeningswet voor den spoorweg van Winterswijk in de richting van Bocholt lokte ook eenige geanimeerde discuasiën uit, die met de verdaging van het ontwerp eindigden. Men wilde namelijk ingelicht worden omtrent de wjjze waarop een subsidie van 9 ton ver leend is deze toch was op voorwaarden toege staan, en deze voorwarden komen niet in de concessie voor, terwjjl de maatschappij weiger achtig is gebleven die bezwarende bepalingen alsnog op te nemen. Door de verdaging iade vorige minister in de gelegenheid gesteld over deze zaak licht te verspreiden. Voegt men by al die ontwerpen nog eenige onteigeningswetjes, een paar wijzigingen van grensscheiding, een wijziging van de begrooting van Curasao en van Indische begrootingen, dan zal men wel overtuigd zijn dat het in die twee zittingen der afgeloopen week niet aan afwis seling ontbroken heeft en ook bij de Eerste Kamer, die thans weder bijeen is, tal van wet ten en wetjes in behandeling kunnen genomen worden. Voor de vier ministers, die leden der Kamer geweest zyn, waren de kiezers in de vorige week geroepen opvolgers te kiezen. Hebben in in dne districten de candidaten der liberale party de meerderheid behaald, te Assen heeft men te groot vertrouwen gehaddoor verdeeld heid heeft de candidaat der conservatieven het totde herstemming gebracht. Uit die herstem ming zal blijken, dat het kiesdistrict Assen in weerwil van dit echec met volle recht onder de liberale kiesdistricten kan gerekend worden. De meeste aandacht heeft de verkiezing van Leeuwarden getrokken, daar toch is de minister van oorlog tot afgevaardigde verkozen; zyn in andere constitutioneele staten de ministers meestal afgevaardigden, hier heeft men steeds als regel aangenomen om de ministers niet tot afgevaardigden te benoemen, en de drie andere ministers hebben dan ook voor de candidatuur bedankt. Niet alzoo de minister van oorlog; deze heeft zich de candidatuur laten welgevallen en de kiezers te Leeuwarden hebben het man daat van hun ouden afgevaardigde vernieuwd, omdat zy zyn bekwaamheid onmisbaar achten Z~' Z -J**--1 over- zyn, dat het leven van een minister van In de afgeloopen week hield de tweede kamer twee hoogst vruchtbare zittingen op wetgevend gebied. Tal van wetten werden aangenomen, slechts van twee werd de beslissing verdaagd. Onderwerpen op binnenlandsch, finantieelen zoloniaal gebied werden geregeld, en de respec tieve ministers hadden daardoor gelegenheid zich in connectie met de kamer te stellen en zich zoo voor te bereiden op de discussie die men by de behandeling der staatsbegrooting kan verwachten. In de zitting van Donderdag werden een twintigtal wetten aangenomen en één verdaagd, allen ontwerpen door het vorige ministerie inge diend. Wel zyn de meeste van die wetten niet van algemeen belang; voor hen die sedert ge- ruimeu tyd op de afdoening gewacht hebben is de gevallen beslissing zeker hoogst aange naam. Tal van personen zyn genaturaliseerd, aan anderen zyn gelden kwijtgescholden, die zij aan den lande verschuldigd waren wegens tekorten in hun kassen of wegens boeten, bij aanneming van werken verschuldigd. Als men bedenkt, dat deze kwijtscheldingen alle onder werpen van voor 1804 betroffen, dan kan men waarlyk niet roemen op vlugge afdoening van zaken in Indië, en de klacht door den heer Wintgens in de volgende zitting geuit om toch moer spoed te maken met de afdoening der geldeljjke aangelegenheden in Indië, verkrijgt ia asaar grond, wanneer men weet dat sedert 1867 geen Indische begrooting is afgesloten, en dat van alle uitgaven den oorlog in Atchin betreffende, nog niet de minste verantwoording is gedaan. Zal het den tegenwoordigen minister, specialiteit, zoowel op financieel als koloniaal gebied, gegeven zyn dien Angias-stal te reinigen. By de goedkeuring der begrooting van de bedelaarskolonie te Ommerschans had de minister van justitie gelegenheid te verklaren, dat hij plan heeft de bedelarij te regelen zonder het nationale strafwetboek af te wachten. Zeker een onderwerp dat reeds lang op regeling wacht 1 By de begrooting van den arbeid der gevangenen kwam de concurrentie weer ter sprake, die daar door de particuliere njjverheid wordt aangedaan. Een onoplosbare quaestiezoolang men de ge vangenen laat werken, en dat zal wel altijd noodig zyn, zoolang zullen de producten hunner nijverheid verkocht moeten worden, hetzy aan den staat, hetzy aan particulieren, en daardoor zullen voordeelen aan de particuliere nijverheid onttrokken wórden. Wachten de sMien, die geruimen tyd geleden uit de rjj onzer restingen geschrapt zyn, reeds lang om uit het enge keurslijf ontstegen te worden, de goedkeuring van den verkoop van gronden te Venlo, Maastricht, Koeborden eu Zulten zal zeker in die gemeenten piet welge vallen ontvangen zyn, en het is van dit minis terie te verwachten dat zoo spoedig mogeljjk ook andere gemeenten op gunstige voorwaarden in staat gesteld zullen worden zich uit te breiden. Liggen thans Zoovele vestinggronden nogbyna geheel renteloos, wanneer zy, na verkoop, be bouwd worden, dan geniet niet alleen de ge meente, maar ook spoedig de staat ruime voor deelen; ook hier kan te groote karigheid de wijsheid wel eens bedriegen. Heeft Deventer tot nn toe, naar het schynt, reden tot klagen gehfad, spoedig moge het in de gelegenheid gesteld worden de voordeelen te genieten, die thans aan do zusterstad zyn toegestaan. Voor onbepaalden tyd werd nog het aan munten van zilver aan particulieren ontzegd. Bepaalde plannen omtrent het muntwezen schynt de minister nog niet te hebben, daar 1" Allerlei belangrijke bijzonderheden worden thans in de Fransche dagbladen vermeld, omtrent het on derhoud, dat tusschen den Maarschalk en de voor zitters der beide Kamers heeft plaats gevonden. Aan leiding daartoe is een gesprek geweest, dat de hertog d’Audiffret-Pasquier Woensdag jl. met den politie* prefect, den heer Voisin, heeft gehouden. De voorzitter van den Sennat zeide, dal hij, indien er eeuig gevaar was dat militair machtsvertoon deu geregeldeu gang der constitutie zon belemmeren, zich met den voorzitter vau de Kamer openlijk te Ver sailles vestigen zoude en de hulp der militie ook voor de Kamers zou inroepen. Voisin werd ge machtigd dit aan Mao Mahon over te brengen en daarop ontbood deze de beide voorzitters Jules Grévy en d’Audilfret-Pasquier. De heer Grévy vond den Maarschalk zeer ont roerd Nooit zeide Mao Mahon, hadden hij en zyn raadgevers aan een «coup d’état” gedacht, zij hadden alleen aan een tweede ontbinding kunnen denken. Deze, werd hem geantwoord, zou nooit verkregen worden er was dus slechts één uitweg overon- middellyk een ministerie te kiezen uit de meerderheid der Kamer. Toen Mao Mahon zeide, dat hij zijn vrieuden niet in den steek kon latei; zonder zich te onteeren, hernam Grévy dat in hel zich bekken voor de meerderheid roor hem, een eenvoudig lijde lijk president, niet meer schande stak dan voor koningin Victoria of eenig ander constitutioneel vorst. Een ministerie uit de linkerzyde, meende Mao Mahon, zou waarborgen eischen, waarin hij nimmer zou kun- ueu toestemmen. «Nooit, antwoordde de heer Grévy, zal ik minister zyn, maar ik ben er zeker van dat de mannen, op wie gy een beroep zult doen, niets van u zullen vragen dan.hetgeen aannemelijk ia. De meerderheid weet, welken eerbied zij n verschuldigd is eu zal trachten dien eerbied te verbinden met de plichten die haar door het algemeen stemrecht worden opgelegd.” Mac Mahon scheen niet zeer geneigd, dozen weg in te slaan. Zoodra op een mi nisterie der linkerzijde werd aangedrongen, zeide hy j’aime mieux m'eu allermaar hy toonde zich tevre den over het onderhoud en zeide ten slotte althans dus wordt verzekerd tot den lieer Grévy«Gy zyt de eerlijkste man, dien ik ken." In denzelfden geest sprak de voorzitter rau den Senaat. Hy bezwoer Mac Majion terug te koeren tot den parlementairen weg, te luisteren niet alleen naar de rechterzijde, maar ook naar de gematigde republikeinen, te luisteren ook naar de klaagtonen van den handel en de nyverheid. Hij raadde Mac Mahon aan, met de heeren Dufaure, Waddington eu Berthaüld te raadplegen. Het hoofd van deu afgevaardigd) ministers hel Niet alzoo de minister van oorlog; de kiezers te Leeuwarden hebben het man afgevaardigde amheid onmisl by de regeling onzer defensie en te wel tuigd t oorlog hier te lande niet bij jaren, maar by maanden of weken moet gerekend worden. Slaagt hij nu niet in zijn pogingen om het schynt ministerie van oorlog te hervormen., schieten hij het zyn krachten tekort in den strijd tegen allerlei

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1