'ffl, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. r, BS, jes ‘f N? 2072. 1877. BUITENLAND. UX. BINNENLAND. D.ZOON, ER DEL. den end. O, en, E1T, Builcnlandsch Overzicht. Vrijdag 7 December. ers, i itj 4 I. 2. I I Toor- et ver- "I II men tal GOUDSCHE COURANT. Aan den Koning en aan de Tweede Kamer der Staten-Gencraal is het volgend adres gelicht door het Hoofdbestuur der Vereeniging voor lijkverbranding //geeft eerbiedig te kennen het Hoofdbestuur der Vereeniging voor lijk verbranding, zzdat vele ingezetenen van Nederland het verbran den eene voegzamer en williger wijze van lijkbehan- deling achten dan het begraven „dat de wet, door te bevelen dat elk lijk begraven worde, die voorstanders van lijkverbranding belet naar hunne ziens wijs te handelen; zzdat de billijkheid vordert dat aan de voorstanders van het verbranden evenzeer vrijsta naar hunne ziens- wijs te handelen, als aan de voorstanders van het begraven „dat derhalve te dezen aanzien de wet in strijd is met de billijkheid; zz reden waarom Uwe Majesteit Uwe hooge Vergadering van 1 te willen nemen. z/’t Welk doende enz.* het Hoofdbestuur voornoemd eerbiedig verzoekt, wijziging het voormelde wettelijk voorschrift in overweging Gelijk reeds vroeger is gemeld, strekt de voor gedragen wet tot herziening der kiestabel tot ver meerdering van het aantal leden der Kamer, in overeenstemming met de toeneming der bevolking sedert de laatste ’herziening, met zes. Rotterdam en Amsterdam bekomen elk een lid meer. Winschoten en Goes, thans enkele districten, worden dubbele, eu Hilversum en Zevenbergen worden twee nieuwe districten. Aan Rotterdam en Amsterdam worden eenige omliggende gemeenten toegevoegd. Staten Generaal Tweede Kamer. Zittingen van 4 en 5 Dec. 1877. In de zitting van Dinsdag zijn de hh. de Roo van Alderwerelt en Sickesz toegelaten. Ingekomen is een ontwerp tot herziening der k’etabel. Uitvoerige alge- meene beschouwingen zijn gevoerd over de staatsbe groting. De meeste redevoeringen ademden wel willendheid. De minister Kappeyne heeft uitdruk kelijk geconstateerd dat de regeering toepassing wenschte der grondwet en de handhaving der beginselen waar voor zij is opgetreden. Hoofdstuk I is aangenomen. In de zitting van gisteren zijn de hoofdstukken en III der staatsbegroting met algemeene stem- i aangenomen. Bij hoofdstuk IV (justitie) werden van onderwerpen besproken. De minister van justitie verklaarde het ontwerp strafwetboek niet dan met wijzigingen te zullen kunnen verdedigen. Tijdens dc overweging zou hij alleen urgente onderwerpen partieel regelen. Wat de procession in Limburg betrof, waar die wettig zijn, zou hij ze toeiaten, waar twijfel bestaat, diende de rechter te beslissen. De circulaire van den officier van justitie te Maastricht zou bij niet handhaven. Hoofdstuk IV is aangenomen. Naar wij vernemen, heeft de Koning eene Staats commissie benoemd, om den toestand van den Water weg door den Hoek van Holland te onderzoeken en verslag te geven omtrent de beste middelen, die tot spoedige voltooiing kunnen worden aangewend. Tot voorzitter is benoemd de heer J. D. Fransen van de Putte, tot leden de heeren Van Tets Van Blussé, Gedeputeerden in Noord- en Zuid-Holland, de waterbouwkundigen Rose, Conrad, Waldorp en Van Dissel, benevens de heeren W. van der Hoeven en Roodzant. Nog geen beslissing in Fragkryk; eiken dag hoort men de meest tegenstrijdige berichten. Maar tot dus ver is niet gebleken dat Mac-Mahon den parle mentairen weg op wil. Waarschijnlijk zal dus de kamer genoodzaakt zijn de behandeling der begrooting te weigeren. Het voorstel daartoe is reeds in de kamer gebracht en zal heden behandeld worden. De begrootingscommissie zou heden verklaren, dat zij niet haar taak gereed was, doch dat zij voorstelde aan geen ander dan aan een par lementair ministerie de heffing der belastingen toe te staan. Zal Mac Mahon, of wat veel meer zegt zullen de constitutioneelen in den Senaat in die wei gering een voldoenden grond gelegen achten om op nieuw tot ontbinding der Kamer over te gaan? Blijkbaar wordt Mac Mahon op allerlei wijs om den tuin geleid. Men speculeert op zijn eergevoel. De Maarschalk wil de conservatieven niet in den steek laten. Dan echter mag hij niet alleen niet toegeven, maar moet hij ook blyven, want als hij heengaat, omdat hij niet wil toegeven, geeft hij eigenlijk nog meer toe dan men verlangt. Er zullen wel weinig voorbeelden zyn, dat het hoofd van den Staat zich zoo heeft vastgewerkt als thans president Mac Mahon. Hij kan niet terug en kan evenmin vooruit, want eene ontbinding op dit oogenblik is niet meer mogelijk. Men staat voor het eind van het jaar en heeft geene begrooting. Met het bijeen roepen eener nieuwe kamer verloopen minstens 40 i dagen en daarvoor is hel dus te laat. En het uiterste wat men vau de tegenwoordige kamer zal kunnen verkrijgen is, dat ze maand voor maand een twaalfde van de voorloopigc begrooting goedkeurt, zoodat de regeering zeer kort wordt gehouden. Wilde zij een anderen weg inslaan, dan zou zij van den Senaat niet alleen verlof tot eene tweede ontbinding moeten vragen, maar tevens het recht, om de middelen te heffen, wat natuurlyk in stryd is met de constitutie, jnaar misschien zou worden toegestemd, wanneer de meerderheid van den Senaat geheel anders ware sa mengesteld dan nu. Het rechtercentrum zal daartoe niet medewerken. Het is niet dapper genoeg, om met de liberalen mede te gaan, maar geheel iets anders is de regiering te beletten hen te overvleu gelen. Dit kunnen ze doen, door op zuiver cou- stitutionneel standpunt te blyven en daar ze dit niet zullen verlaten, kan de regeering niets wagen. Dat hunne houding tot iets anders leiden kan, dan tot het ontslag van den President, is niet in te zien, maar vóór het zoover is, zal zijn behendige kring nog menige kaart kunnen uitspelen. Het resultaat der tweede lezing van de begrooting van eeredieust in de Pruisische kamer van afgevaar digden is eene nieuwe overwinning van den staat op de katholieke kerk. Alle hoofdstukken en afdoeliu- gen zijn met groote meerderheid van stemmen onge wijzigd aangenomen in weerwil van de heftige bestrij ding door de katholieken, (lie echter waarschijnlyk den stryd zullen hernieuwen by de behandeling der nieuwe onderwijswet, die eerlang wordt ie gemoet gezien. In den Landdag zijn eergisteren twee ontwerpen gesteld in handen van byzondere commissies, maar geen van beiden zullen in deze zitting meer in be handeling komen het zyn de aanvulling van de stadswet en de wet op de gemeentebelastingen de eerste werd door den minister Friedenthal warm verdedigd hij herhaalde dat hierbij geen sprake kon zijn van reactieover de plannen met betrekking tot de voortzetting van de binnenlandsche hervor ming kon hij echter nog altijd niets zekers mee- deelen. Behalve door de Fortschrittspartij bij monde van Hanel, werd de stadswet ook bestreden door Lasker, die haar onvoldoende achtte. De twoorden door lord Derby tot de deputatie van handelaren in de vorige week gesproken, worden zeer verschillend beoordeeld. De verzekering dat Engeland zich met den oorlog niet zal bemoeien, tenzij Konstantinopel mocht worden bedreigd, wordt door verschillende Oosten rij ksche en Duitsche orga nen beschouwd als een aansluiting bij de politiek van Rusland, terwijl aan Turkije alle hoop wordt ontnomen op hulp van Engeland. Ook de meeste Engelsche bladen zijn vertoornd over eene politiek, die alle waardigheid mist. Alleen de Russische or ganen zijn tevreden en overtuigd, dat Rusland nu in alles zijn zin zal krijgen als de vrede wordt gesloten. Bij de behandeling der begrooting in de Italiaan- sche kamer heeft de heer Nicotera een overzicht ge geven van de maatregelen, door dc regeering geno men ter bevordering van dc binnenlandsche veiligheid en aangetoond dat de brigandage vermindert. Hij bracht hulde aan de medewerking van ambtenaren en bevolking ter bereiking van dat doel. Met geringe wijzigingen slechts Jieeft de senaat der Vereeuigde staten het wetsontwerp aangenomen, betnffnde de benoeming eener commusie voor dc tentoonstelling te. Parijs, en ecu erudiet daarvoor toe- geslaan. De republikeinsche senator Patterson, van Zuid- Carolina, heeft op heftige wijze de administratie aangevallen over de terugroeping der troepen uit Zuid-Curoliua, wat hij voor de republikeinen aldaar als de grootste beleediging beschouwde, die ooit in de geschiedenis der politieke partijen is voor gekomen. GOUDA, 6 December 1877. De afdeel ingen van de Eerste Kamer der Staten- Generaal hebben zich gisteren bezig gehouden met het onderzoek van de ontwerpen, haar door de Tweede Kamer toegezonden. Het vervoer langs den Nederlandschen Rhijn- spoorweg heeft gedurende de maand November 1877 opgebracht; aan reizigers 137.920, aan goederen 54.4^9, aan direct- verkeer van reizigers en goe deren 2212.648; te zamtn 405.037. Sedert 1 Mei 1877 was de opbrengst van rei zigers en goederen 3.194.161. In overeenstemming met de oproeping aan bet Nederlandsclni volk, der hoofdcommissie tot oprichting van een gedenkteeken aan de nagedachtenis van wijlen II. M. koningin Sophie toegewijd, heeft de sub-com- missie, te ’s Hage gevestigd, gemeend hare mede burgers in de gelegenheid te moeten stellen, om hetzij bij inteekening op daarvoor ingerichte circu laires, hetzij bij inteekening op daarvoor ingerichte circulaires, hetzij in gesloten bussen, van hunne deel neming te doen blijken. De sub-commissie houdt zich overtuigd dat de residentie, het gewoon ver blijf der geliefde koningin, waar de „Sophia-Stichting* tot stand zal komen, op de ondubbelzinnigste wijze hare medewerking zal scheuken tot oprichting van het gedenkteeken. Te Amsterdam worden pogingen aangewend tot het vormen van een Nederlandsch opera-gezelschap. De raad der gemeente Zevenhuizen heeft besloten een adres van adhaesie in te zenden aan Z. M. den Koning aan het bekende adres der Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid Holland. Het uitvoerig enquêteverslag omtrent de longziekte onder het rundvee is aan de leden der Kamer rond- gedeeld. Het bevat vele wetenswaardige bijzonder heden. No. 5 van nEigen Hulp* behelst, behalve mede- dcelingen van het Hoofdbestuur, een belangrijk artikel van den heer A. J. van Pesch, te Delft, over het- wreglement betreffende de verzekering tegen ziekte en hare gevolgen*, voorts verschillende ingezonden stuk ken van de heeren J. Kuyper alhier, A. C. Hissink te Venloo, Wolfson te Den Helder, J. F. Jansen te Harlingen en L. Bouman te Delftshaven. De weduwe van den gepensioneerden officier van het Ned. Indische leger De Geer Boen ia uit het voorarrest ontslagen en op vrye voeten gesteld. Zij is in hare woning teruggekeerd. Naar de Ct. verneemt, heeft men te Amster dam een merkwaardige tentoonstelling te verwachten. Het Nederl. zendeling-genootschap heeft van zijnen zendeling op Savoe, den heer Teffer, eene belangryke verzameling van voorwerpen, door de Savoenezen vervaardigd, ontvangen, die voor de Parijsche ten- t toonstelling is bestemd. Eer zij derwaarts gaat,

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 1