BINNENLAND. Laatste Berichten. ADVERTENTIE!!. Staten-Generaal. Eesstb Kam». Zitting van 10 Deo. 1877. Staten. Generaal Tweede Kameb. Zittingen van 8 en JÓDeo. 1877, De telephonie. nr. POLITIE. Parijs. 10 December. De republikeinsche bladen melden, dat de oonstitotioneelen aan d'Audifffet-Pas- quier hebben opgedragen, by Mac Mahon de noodige slappen te doen, om hem te bewegen de onderhan delingen met Dufanre te hervatten. Dien ten gevolge heeft, d' Andiffret-Pasquier heden namiddig Dufaure bezocht. Deze verklaarde, dat, het beginsel der roiuis- terieele verautwoordelykheid eenmaal erkend zynde, hy bereid was tot eene transactie over de keuze voor ministère van Oorlog, Marine en Buitenlandsohe Zaken. Daarna heeft d'Aodiffret-Pasqnier zich naar Mac Ma hon begeven, die hem ten antwoord gaf: dat hy zijn besluit had genomen, dat er een nieuw Ministerie was gevoraid en er geen sprake kon zyn van trans actie of verzoening. Burgerlijke Stand. Later* (wiekten doen nag niet vermoeden, del de beer Batbie slagen zal iu zijne opdracht. De ooo- atituiioaeeleu zyu minder handelbaar danhy verwachtte; zij wettecheu vooralsnog uiet tot eeue tweede ont- biutling mede te werken eu tuoettu Iiebb» u aange raden om Dufatirr weder iu den nrui te uenien. De toestand wurdt >00 ingewikkeld, dut er byua niet kan overblyveu dan bet omslag van den Maarschalk- president. Iutusecbeu is de Kamer zoo ouder den indruk der crisis, dut alles uitgesteld wordt. Alleen be- haudelt r.ij de betwiste verkiezingen, waarvuu eukele reeds ongeldig zijn rerkluard. In den Pruisischen Landdag werd Vrijdag de reeds gemelde interpellatie behandeld over de ouderhande lingen net Oostenrijk saiigaaude het haudels- verdrag. De Minister Aehenbucb eu latei ook Camp- hanseu stonden de afgevaardigden seer beleefd te woord, maar zeiden uiet veelvooreerst was het eau rijkszaak en ten tweede waren de eeuigeu tyd geleden afgebroken onderhandelingen met Ojsteuryk weder opgevat en was het ook om die reden outnogelyk om in bijzonderheden te treden. Versohillende spre kers, zelfs de bekende afgevaardigde der Forlschrits- party Richter, verklaarden de interpellatie voor ougc- paat. De OostenrykscUe Regeertug onderhandelt, aoo men weet, over oen voorloopige verlenging van het bestaande handelsverdrag, waartegen hij Duitaeh- land geen overwegend bezwaar eohijut te bestaan. De Norddeuteeke deelt mede, dat Bismarck volstrekt niet IS dezer te Berlyn komtde gezondheidstoestand van den ataatsiaan is van dien aard, dat «hét ein digen van zijn onbepaald verlof iu elk geval voor eerst, wtlüoht zelfs voor het aanstaande voorjaar niet wouaohelyk zou syn." Aan de K61». Zeitunf wordt betreffende dit berieht bet volgende uit Berlyu medegedeeld. Men maakt allerlei gissingen ten aanzien van de wjjze, waarop aan de tegenwoordige regeeriuglooabetd een einde zal worden gemaakt, en de gedrukte stemming is door bet bericht betreffendo den verlengden dnur der af wezigheid vzn den Rijkskanselier niet weinig toege nomen. Volgens eeu bericht uit de hoofdstad aan een Petereburgsch dagblad gesouden, mogeit bier groote veranderingen ia de rijkskanselarij te gemoet worden gezien. Naar een algemeen verspreid gernoht te oordeden, «al de president der kanselarij, de beer Hofman, worden vervangen door den beer von Stauffenberg, lid der Beiersohe Tweede Kamer, Tevens wordt be weerd, dat do beer von Benningsen tot minister zat worden benoemd. In verband hiermede brengt men de jongste zitting van den ministerraad, die gehoudeu is «onder dat daarbij iemand behalve de ministers tegenwoordig was, soodat de sitting als van zeer ver trouwlijken aard moet worden beschouwd. Hot Elzaa-Lothariugsohe Laudsoouiité ia Zaterdag geopend met een toespraak van den opperprcsideiit von Möller, die op bet booge belang vau deze instelling wees eu bet bezoek des Keizere aau het Rjjkslsiid herdacht. De verwikkelingen ia Oostenryk-Hongarye onder gaan weinig verandering ten goede. Met ultimo December s. e. vervalt bet bestaande traotuat tus- sohen de beide deelen der monarchie, waardoor de wedereydsohe betrekkingen geregeld zijn en er is aag geen vooruitzicht dat spoedig een nieuw Autglekk gereed zat zyu. Nu heeft de. Hongaarsohe delegatie geweigerd bet budget voor 1878 goed te keuren, zoo lang bet niet door de Hongaarsohe kamera is aange nomen, terwyl de Ooetenryksobe delegatie geen sup plementaire oredicten voor den loopeudeu dienst wil toestaan. In Denemarken wordt een overeenkomst tusschen de beide partyen van de Tweede Knraer voorbereid eoodra de zaak beklonken is, aal het tegenwoordige Ministerie aftreden en eeu nieuw Kabinet worden ge vormd, voor de eene helft bestaande uit nationül- liberalen, voor de andere uit leden van de tegen woordige linkerzijde of oppoeitie. De Turken beoben Elena veroverd, blijkbaar met de bedoeling om Tirnowa te kunnen bereiken. Een officieel Russisoh telegram erkent, dat de ver- Heden bij Mahreti en Elena grooter zijn geweczt dan men aanvankelijk dacht. Tevens eohter blijkt, dst de Turken de beweging niet verder hebben voortgezet en bun reohtervteogel weder near Bebrowa (Késro- wuf) ip teruggedrongen. Wat bier de reohtervleugel wordt genoemd met betrekking tot de korpsen, die Elena aanvielen, aobynt het eeufrum van Suleiman- pacba's leger te zijn. Te gelijk met den eanval op Rleoa wie denk divisie ouder Salih pacha uit Osman- Bssar naar Kesrowa genAt, dat door de Russische voorposten Wérd ontruimd. Vandaar kou dit korps te Slateritza komen en vetmoiedelyk is bet dan ook weer naar Cestrowa (niet Bebrowa, wat bezuidooaten Seo» ligt) teruggedrongen. Kserowa Treaerevo) ligt ap deu weg vso Eski Dj ansa naar Tirnowa, 15 kilometer van 'eerstgenoemde Sn tweemaal soover van noemt c pluti. - Het ia aofcter reeds diudeBjk, dat de Turkecke be- Weging, voor aoovcr die op'.Tituuwu natvaa gemunt, is mislukt. Iu Kleiu-Azië blijft de toestand dezelfde; de Kus sen liggen voor Erziroum en de Turken blijven in de stud. Men verwacht een aanval van de Ruaseu, maar daar Mukhtar nog altijd 25,000 man onder ziju he velt n heeft, is de kans voor de Bussen niet vast; daarbij ondervinden dezen groote moeilijkheden by deu aanvoer van proviand en munitie, daar er veel sneeuw vult. GOUDA, 11 December 1877. De Minister vau Oorlog heeft aan Hen luit. kol. vau het 4e regiment infanterie, C. J. J. Bijteveld machtiging verleend om het cyferXXV in het vroeger nnu hem uitgereikt omlerecheidingsterken te doen verwisselen iu XXX, en aau den knp. A. G. H. van der Poel, om 't cijfer XX te doen verwisselen in XXV. Recht aangenaam was ons voor eenige dagen de tijding dal het zoo uitstekeud bekende Florentiner Quartett ook dit jaar Gouda met een bezoek zou vereeren en nog ligt ons versch iu 't geheugen welk een machtigen indruk dat op een, een vorig jaar hier gegeven, uitvoering op alle bezoekers zonder uitzonde ring achterliet. Bij het vernemen van die zoo welkome tijding koesterden wij eehter aanstonds de hoop, dat het uiet te spoedig mocht volgen op 't eoucert, dst ons morgen te waohten staat eu dat eveuzeer ten volle eeu groote opkomst waardig is, daar die to snelle opeenvolging wellicht geen guustigen invloed zou uit oefenen op de opkomtt. Onze hoop is vervuld, bet Florentiner Qnartrtl zal naar wij met zekerheid vernemen wel iu onze gemeente komen, maar niet vddr de maand Februari. Alzoo is de soiree van morgen het eenige musiealc genot dat ouder ons onmiddelyk bereik ligtdat daarvan in ruimen mate geprofiteerd zal worden, meenen wij te mogen voorspellen met 't oog op deu vroeger herhaaldelijk getoonde kunstzin onzer stad- geuoolen. In de gisterenavond gehouden vergadering der al- deeting Gouda en Omstreken van het Nederluudseh Protestantenbond trad Dr. H. G. Hagen als spreker op. Tot onderwerp zijner rede had hjjgekozen „de Kerk', de liebt en schaduwzijde waarvan hij aantoonde. Na eerst over de Katholieke Kerk gesproken te hebben naar aanleiding van Dr. Nippold's bekend werk, maakte hij met zyne hoorders een historische wandeling, ten einde aaa te tarnen den heiltoozOu invloed die de R. C. Kerk door alle tijden lieeu in alle landen had uitgeoefend, waarop hij verder de verderfelijke werking van de Kerk der confessioneelen schetste, ter wijl hij ns aldus den leelyken kant der Kerk te hebbcu beschouwd, de Hohttijde helder iu, 't oqg deed springen. Gisterenavond is sekere de K. wonende op de Nieuwe Haven alhier, door een ongelukkig toeval in het water geraakt, waaruit hij na eenige oogen- blikken levenloos werd opgehaald. De collecte ten behoeve der stichting van een kinderziekenhuis te 's-Huge, ter cere di r nagedacht» nis van wijlen H. M. de Koningin, heeft te Zevenhuizen opgebracht 23.JU De Raad der gemeente Woerden heeft afwijzend beschikt op een voorstel om eone verhooging van het schoolgeld te doen strekken tot vermeerdering der traktementen van de hoofdonderwijzers. Z. M. heeft mr. D. Veegens, griffier van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot kommaudenr der Orde van den Nederlundsoben Leeuw. In deze fitting had de keuze plaats van een com mies-griffier der Kamer. Na twee stemmingen bad er eene herstemming plaats tusschen de hh. mr. O. W. Star Numan en mr. J. P. van Boese, waarvan de uitslag waa dat met 16 stemmen gekozen werd de heer mr. O. W. Star Numan, thans commies-griffier der Tweede Kamer. De beer van Bosse bekwam 14 stemmen. Tegen heden werden de begrootiug voor Ned. Indië en eenige andere ontwerpen aan de orde gesteld. In de zitting van Zaterdag is ingekomeu eene lijst van aanbeveling voor de benoeming van een lid in deu hoogen raad. Daarop komen Voor de bh. Loke, raadsheer in het bof te 's HageAsser, raads heer in bet hof te Amsterdam; Feitb, rechter bij de rechtbank te Amsterdam; 'Alting Mees, oud-minister; de Rauilz, president van de rechtbank te ZwoHe, en Heyligere, auditeur-militair. Het hoofdstuk binnenlaudsche zaken is na discussie waarby de miuister eene wettelijke regeling der levens verzekering-maatschappijen iu het verschiet stelde, met algemeeue stemmen aangenomen. Het hoofilsluk Murine is mede aangenomen. Iu de zitting van gisteren is het hoofdstuk Ma rine met algemeeue stemmen aangenomen, nadat de minister luider verklaard hud, ulsvoreiis de Koning der Nederlanden uaur Indië te zendeu, te sullen over wegen of de lijnen van bet achtersohip verandering eisohen. Het hoofdstuk untionele schuld is mede met algemeene stemmen aangenomen, nadat de hh. Wiutgens en Oorver Hooft verklaard hadden dat zjj den ougunstigen fiuanoiëelen toestand, die tot ke nen noopt, betreurden. 1)* heer Haffinans achtte het doen van leeniugeu volstrekt niet oiiraadsaam. De minister wees er op dat voor leeuingen ten be hoeve van productive uitgaven de rentenlast niet drukt. Hoofdetuk financiën is aangenomen. Heden voortzetting. Het eerste nommer is versohenen van De Heraut onder redactie van dr. A. Kuyper en met medewer king o. a. van de heeren dr. A. H. De Hartog, dr. F. L. Rutgers, dr. Th. O. L. Wynmalen, H. Pler- son, A. Brummelkamp Jr., J. H. Gipsen, dr. J. A. Gerth van Wyk, dr. Pn. J. Hoedetnukcr en dr. Ph. 3. Van Ronkel. Het afdeelings-onderzoek van het gewyzigde ont werp van wei tot vaststelling van het 8ste hoofdstuk der staatsbegrooting (Oorlog) gaf aan onderscheidene ledeu aanleiding tot do verklaring, dat zy de op treding van deu tcgenwoordlgeu Miuister met inge nomenheid hadden begroet. Deze Minister toch bad in door de uitgaven van gesehriftcu in als lid der Kamer geiooud oen man te zyn van bekwaamheid en talent. Intnsseben constateerde men, dat bet nieuwe Hoofd van kot departement, blijkens de door hem inge diende stukken, eene reeks wetsontwerpen toexrgt en zieh een nader overleg voorbehoudt. Enkele ledeu eeuer afdeeling haadeu van den Min. verwacht, dut by voorstellen tot verwezenlijking der door hem gedurende eene reeks vau jaren voorgestane denk beelden in gereedheid zou hebben gehaid. De meer derheid verzette zieh eehter tegen eeuig uitstel niet, want zy nam in aanmerking, dat er tussohon de optreding vu den Minister eu de dagteekening der Mem. vSn Beantw. slechts een tweetal weken ver liepen, eu zij bedacht, dat de billijkheid medebrengt eiken nieuwen bewindsman tijd van overweging te gunnen, zelfs aan een Minister, die blijken bad ge geven Zoo volkomen op de hoogte van ons krijgs wezen te zyn als de tegenwoordige. Het iu de Staalecourunt van 28 November opgenomen beaiait omtrent de nieuwe organisatie van het departement kwam in olie afdeeiingen ter sprake. Men was van oordeel, das dc Raad vau State hierop had moeten worden gehoord. Wat voor hot overige inhoud en strekking van genoemd besluit aaugaat, hierover Hepen de meeningen uiteen. Onderscheidene ledeu konden zioh daarmede zeer goed vefeenigen en drukten de verwachting uit, dat de goede verwachtingen, die de Minister er Van koestert, namelijk vereenvoudiging in de behandeling van zaken en bezniniging, zullen warden verwezen lijkt. Andere leden meenden, dat den Miniater van oorlog de vrijheid moet worden gelaten het depar tement, aan het hoofd waarvan bij staat, z66 in to richten als hij meent dak dc eisohen van den dienst medebrengen. Daarom zouden zjj hem in die vrijheid door hunne critiek ongaarne bemoeielijken. Bij do oprichting van de vereeniging «De Vrye Gemeente* te Amsterdam, zijn de volgende bepalingen vastgesteld De toetredenden eonstitneeren zich als eene zelf standige vereeniging, onder den naam van «De Vrye Gemeente.» De vereeniging stelt zioh ten doelde aankwee king van godsdienstig-zedelyk leven door middel Van godsdienstonderwijs en godsdienstige samenkomsten, alsmede door bijeenkomsten, meer in bet bijzonder dienende tot bespreking van onderwerpen van ver sobillenden aard m verband met den godsdienst be- sohonwd. Tot nadere kenschetsing van bet doel der vereeni ging dient, dat zjj, zonder «au eenig verleden zioh to binden, tooh zoowel de vrucht als de eitoben van bef verledene wil aanvur^en. Zelve een kind van den Chrisieljjk-proieetantsohen geest, zooab zieh tot op dezen tyd beeft otHMkkeld, wil zy bjj die ontwikkeling zich aansluiten, tevens binst doebde 'thet al wat buiten den kring der Christelijke kerkgenootschappen haar te stade kan korten. De opvatting Van bet alzoo omsebreven doel fier 'vereeniging blijft overigens nan fie leden en toetre- deuden vrijgelaten, zoodat ieder voor zinhzelf beeft te beslissen of bjj zioh bij baar kan aansluiten en niemand, die dat verlangt, ooit kan geweerd worden. Zooals bekend is, is er op de Staatsbegrooting een Rijkssubsidie uitgetrokken voor droogmaking van de Rcenivijksohe plassen, welks onderneming zal worden uitgevoerd voor rekening van de heeren mr. F. A. vau Hall te Utrecht en P. M. Montijn te Gouda. Daar,'echter in dit verslag der Kamer de vraag is gedaan of er in dit geval voor subsidiëering vau Rijkswege wel volstrekte noodzakelijkheid bestaat, heeft de Raad der gemeente Reeuwjjk zioh bij adres tot de Tweede Kamer gewend om eensdeels liet groote gewicht der droogmaking nader in Ylieht te stellen, anderdeels te betoogen, dat zonder sub sidie de onderneming onuitvoerbaar is. Volgens de berekening van deu Gemeenteraad zullen iudieu Rijk en provincie ieder f 100,000 subsidie geven de kosten per hectare er aai 780 hectaren worden drooggemaakt, toch nog 1070 bedragen, welken prjjs het drooggemaakte land waarschijnlijk niet zal opbrengen. In het Engelsche leger bestaat de navolgings- waardige gewooute om dronkeasohap, ook buiten dienst, met geldboete te straffen, en het daaruit samengestelde fonds te gebruiken om aaa militairen, die zich in den dienst goed gedrageu hebben, bij han ontslag een gratificatie te geven. De geldboete, waarvan hier aprake is, wisselt af tusschen 2'/, sh. en 1 p. st. en moet zeer dikwerf opgelegd zijn; want van 1 April 1869 tot SI Maart 1878 werd in het geheel 123,843 p. st. dos per jaar maer dan 17,000 p. at. geïndterwijl van 1859 tot 1869 110,000 p. st. aan boeten was betaald geworden. Door een leerling wordt on» medegedeeld, dat de heer Philipp Reiss, directeur en leeraar in de phy- tica en chemie aan het «Institut Gemier' te Frie- drichdorf bjj Bad-Homburg, een plaatsje, grootendeels door afstammelingen van oude rdnigés bewoond, reeds in 1864 van den door hem uitgevonden telephon gebruik maakte, om op eigenaardige wijze de orde en tucht in de school te bewaren. In het sohool- lokaal bevond zioh in een hoek een oor; een dergelijk oop *M ook in de kamer van den directeur. Na tuurlijk waren beide ooren verbonden door telegraaf draden. Daardoor hoorde de direeteur alles, wat er in bet schoollokaal voorviel. De jongens begrepen er niets van, maar hadden ten gevolge der geheim zinnige Wetenschap van bun leermeester, znlk een ontzag voor hem dat hij persoonlijk nooit behoefde te straffen. Cl.) Zaterdag is op de werf De Hoop, van den scheeps bouwmeester C. van der Gieesen, te Krimpen a/tl IJsel de kiel gelegd voor een ijzeren schroefstoomboot, genaamdAntonie, voor rekening van den heer M. van der Graaf, te Lekkerkerk. De machine wordt vervaardigd aan de fabriek van den heer P.Smit Jr., ten Slinkerveer (gem. Ridderkerk) Daarna werd de kiel gelegd van een ijzeren zeilschip, p. m. zeventig last, genaamd: Maria Sara, voor rekening eeuer firma te Rotterdam. EÉN GOEDKOOP GENEESMIDDEL. Iedereen weet hoe moeielyk gewoonlijk verkoud heden, brouohitis en andere kwalen van dien aard te genezen zyu, vanwege hunne hardnekkigheid en hoeveel aftreksel», stroopen en andere geneesmiddelen men moet gebruiken, om die wekten kwyt te ya'ce°' Daarenboven weet een ieder dat een verwaarloosde verkoudheid, heel licht in eene bronchitis ontssrdt, ja zelfs soms iu longteering overgaat. De talrijke ondervindingen bewijzen, dat de zuivere NOORDWEEG8CHE TEER, goed toebereid, een bijna wonderdadige uitwerking heeft op do genezing van de genoemde ziekten. De Teer kon niet in suhztantie gebruikt worden vanwege zyn onaangenamen smaak en kleverige bestanddeel™. Een pharmaeien te Pakijs, de heer Guyot, is op 'het denkbeeld gekomen, die teer te Omgeven met gelatine, ter grootte van een gewone pil. Niets is gemakkelijker om in te nemen. De gelatine lost zich terstond ap in de maag, en de teer doet zyn Werking. Twee of drie taerkapeules genomen by den eten, brengen spoedig rerlionting te weeg en zyn meestal, voldoende am de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te genezen. Men ziet zelfs dst bet gebruik de reeds «enigszins gevordénle tering geneest. In cfkt getal belet de leer de compositie ran de tuberkels, en met mede werking der natuur ie de genezing dikwijls sneller Ban men bad durven hopen. Men kan'dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelen, zoowel van wege zyn uitstekende uitwerking 'als öm zyn goedkoopen prys. Elke fiaeon van teerkapsules toch kost slechts twee franken ,en vijftig centimes en bevat zestig kspsules; de geheéle behandeling komt dus slechts op vijf of zeven én «en halve oent daags on ontheft vau Let gebruik van afkooksels, patcs en siropen. Om zeker te zijn dat men de kapsulea heeft, muet men op de driekleurige handteekeaing van den heer Guyot, ap het etiquette letten. Te verkrijgen iu ds meeste apotheken. Als men bedenkt alles wat de wetenschap ons omtrent de vorming en het ouistuan vau klinkers eu medeklin kers heeft geleerd, is het verbazend eu bewonderens waardig dat een metalen plaatje niet alleen ullc tril lingen van alle letter», klinkers zoowel als medeklinkers, opneemt eu medcmiiakl, maar ook door zijne bewe gingen dezelfde slingeringeii iu deu magneet en dc rol koperdraad verwekt eu langs de leiding naar den versten afstand overbrengt. Nog bewonderenswaardiger is het, dat hierdoor het magnetisme op het verwijderde station niet alleen veramleriugen ondergaat, maar ook aau het plaatje trillingen mededeelt, die op ons trom melt lies dezelfde uitwerkselen hebben als de uiterst kunstige spraakwerktuigen van onzen mond. Wanneer men de enorm fijne constructie van ons trommelvlies opmerkt en nagaat aan welk een scherp zinnig en nauwkeurig onderzoek professor Helmholtz onze gehoororganen eil hun merkwaardige functies heeft moeten onderwerpen, om tot de kennis van bet gemelde te komen dan is het een raadsel als men ziet hoe uiterst eenvoudig de nieuwBte telephone is samengesteld, die niet alleen iedereu klinker en medeklinker volkomen getrouw wedergeeft, maar ook aan het kuustmatig ge organiseerde trommelvlies met gclyke werking als het gesproken woord overbrengt. Men kan het inderdaad geen wetenschappelijk man ten kwade duiden, dat hy aan de wonderen der telephone niet gelooft zonder er zioh persoonlijk van te hebben overtuigd. Spraakwerk tuigen en gehoororganen, die in de natnur over het algemeen voor twee verschillende functies uiterst kun- stig zyu ingericht, worden iu de nieuwste telephone op zoo eenvoudige en weioig kunstmatige wijze ver vangen, dat men uiet weet wat meer te bewonderen, de fijne, samengestelde constructie der natuurlij te organen of de eenvoudigheid van bet natuurkundige proces van de telephone. 't Merkwaardigste van aliea is wel, dat het metalen plaatje niet alleen de klinkers en medeklinkers over brengt, maar zelfs den klank der stem, zoodat men den persoon rsn den spreker herkent eu aan den klank der w oorden kan ontdekken in welke «temming hy verkeert. Op welke wyze dit door den eleetrisohen stroom wordt overgebruoht is ecu zoo diepziunig raadsel dat men er bijna geene oplossing van kun verwachten. Do telephone zal niet alleen een voorwerp van dage- lijksch gebruik worden, muur <Juk voor de weteusohap eene aanleiding tot gihecl nieuwe onderzoekingen. Reeds thans kan men aannemen dat door haar waar nemingen kunnen worden gedaan, waartoe tot uogtoe de fijnste instrumenten te kort sohqten. Daargelaten nog liet hooren en spreken, kan intn zieh hoogst belaugryke resultaten voorstellen van het feit, dat men in staat is zoo uiterst fijne inductie-stroomcn als iu de telephoue werkzaam zyn, waur te nemen. Hoe gevoelig ook de tegenwoordige electrometer moge wezen, op een lei- dingdraaU aan een telephone aangebracht blijft hy geheel gevoelloos; zijn fijnste oonstruOtie is nog niet fijn genoeg, om dc korte strodmiugen te verraden. Wat dc telephone voor het oor gevoelig maakt kan door de fijnste electrometers niet worden waargenomen. Er bestaan reeds instrumenten die de elcclrisohe wer king gedurende het 3000e gedeelte van een seconde waarneembaar maken, doch door do -telephone komt men tol het besluit, dat een nog oneindig veel kort- stondiger beweging op den toestand van het magne tisme en op ons gehoor kan werken. Ongetwnfeld zal vooral de physiologic zich de telephone in verschillende vormen ten nutte maken en voor haar doel aanwenden, om met behulp van dit onaanzienlijke instrument de verborgenste geheimen van het gehoor en de spraak te doorgronden. De telephone in haar nieuwste gedaante is een phenomeen, dat de werksnamheid der natuur vorsohers iu niet geringe mate zal prikkelen. Dat een zoo belangrykeon hoogst nuttige uitvinding spoedig zou worden toegepast was te verwachten en do Dnitsohe postmeester-generaal dr. Stephan, die reeds zooveel heeft gedaan ter bevordering en verbetering van het verkeer, heeft ook den stoot gegeven aan de invoe ring der telephones. Zy werden eerst ingevoerd tus schen hel hoofdpostkantoor en het hoofdtelegraafbureau te Berlyn en voldeden too goed aan de eisohen van deu dienst, dst zy thans ook tusschen de stations Rum- mclsburg en Friedriohsberg by Berlyn in gebruik zyn gesteld. Eenige dagen geleden inspcoteerde dr. Stephan met den directeur van het telegraalbureau te Berlyn, den heer Bndds, de iuriohtingen op genoemde stations, die van de nieuwste en beste telephones voorzien zyn. Het resultaat van het ondersoek wss zeer bevredigend, «n'het -besluit is genomen thans een aantal telephonisohe stations op te richten, waartoe versobeidene hoofdamb tenaren der postery tot eene conferentie zijn opgeroepen. Zooals zioh list ferwachteü rijn'ook onmiddellijk hier té lande een nffhtal proeven genomen als te Arnhem, l/treoht Rotterdam enz. die allen uitstekeud gelukte. Daar (je kosten van oprichting van telephonische stations zeer gering zijn en geene kostbare en tijdroovende opleiding van ambtenaren als voor de telegraphic vereischt wordt, springt het gewicht der praktisohe toepassing voor het algemeen verkeer duidelijk iu het oog. Hoe aanzienlijk de aanvraag naar telephones reeds is blijkt hieruit, dat de inrichtingen van Siemen en Halske voor de vervaardiging van telegraaftoestellen, die zich met den aanmaak van telephones (of «vèrsprekers" zooals de taalzuiverende dr. Stephan ze heeft gedoopt) onledig honden, niet aau alle bestellingen kunnen voldoen. De kosten zyu trouwens zoo gering, dat zy geen bezwaar kunnen opleveren, zoodat zeker particu lieren spoedig tot den aanleg er van zullen overgaan. De prjjs van een enkele telephone bedraagt in genoemds fabrieken 3. Twee toestellen met 25 meter leiding- kracht kosten te samen f 6.60, zoodat men zioh het genoegen om een «vèrspreker* te bezitten al spoedig zal kunnen veroorloven. Gevonden en san het Bureau van Politie gede- ineerd Een SLEUTEL, een RIEM voor School- leken. De partyen der linkerzyde in den Senaat zullen heden uajafloop der zitting eene algemeen» vergade ring houden. Bucharest, 10 December. Gaman Pacha heeft zich overgegeven. Plewna is in handen der Russisch- Kutnenisehc armee. (Ticeede telegram Bucharest, 10 Deo. Het bericht aangaande Osman Pacha heeft zich bevestigd. Hij was gewond en heeft zich na eeu leveudigen strijd op genade of ongenade overgegeven. De Turken kwamcu om van honger en koude. WeCUCn. )0 Deo- De Polil. Corr. meldt uit Belgrado: Het uitbreken van den oorlog met Turkije is nog slechts eeue quaestie van dagen. Er wordt met h't Russische hoof.-kwariicr onderhandeld over Servie's operatieplanneu. Gisteren ia onder de miti- triren te Kragujevatz, ten gevolge vau woelirgen van communistische en van conservatieve zjjde, eeue mui terij uitgebroken. De Ministerraad heeft besloten, krachtige maatregelen te nemen. De komniandhnt van het korps Schumadra is met twee bataljons en vier batterijen naar Kragujevatz gézouden, terwijl ook uit Semendria^troepen derwaarts op marsoh zijn gegaan. CORRË8P ONDENTIE. G. Met genoegen lullen ity in een eolgend nr. tun nw verzoek voldoen Rboac™. GEBOREN: 6 Dm Dirk Cornel», ondere D Simzom eu D. Krutjt. 7 Jaeob, ouders G. Stuijter eu D van Vlzur- dingen. - Jlaria, oudm Schrick eu P. Mn der Bijl Jacobs», ouder» J M«ree en I). A Sluiter. - Bnend Unie, ouden 11 Woltmsr en K. C'. Kooijnian. - 8. Jacobus, ouders D. ven der Kirt en J. >0'» Herten - 9 Jobaubet, sudors C. de Buyler oa T d- Jong. -—. 'Jacobs, ouden J de Koulug cu H F. Zieltinin. 18. Joisnniy, oudera M. do Jong en L de Koff OVËR1.EDEN: 7 Dee. W. B. N. 1) Cuogi. 8. m. S. E eau Bentum bui»vr. esi» R. deu Bug, 73 f '4- Wolter. Kuiter.' v.n J'. ven Vlist, 9.1 G Moer- ■mo, j. -N. Mes, 'tK j. -A M. Dubbelman buuvr. van J. "Visser. 68 j. IB. N. van dst Boelen wed. J. C Smit, M j. 10 ta. Overleden in den ouderdom van 67 jaren NEELTJE van hee BOEVEN, Wed, J. C. Smit, ten huize van Mejuffrouw Weduwe ADRIAN BS JONKER alhier. Gouda, 10 December 1877.

Goudsche Courant | 1877 | | pagina 2