Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N? 2088. 1878. IN )CHE I BINNENLAND. Zondag 13 Januari. SIEZAAK. terij. m. srgb, irbecke- DAM. op van allo Londen en en Coupon* %i90% in verban boven de RSTJE JNDAÜ HOLM, üf. I Ike door HH. «o- II algemeene «verten og, itelling n» gevolgen. troche Hij deze Courant behoort een Bijvoegsel. a en andere s i weg D 811. at. isleeg. er de Don* V ttende 632 den Boek-, INKMAN, e ten epoe- eld volgent Jetui* Mm» len beer L Apotheker da. Leooeder. i Spuistraat. de zwakte, rnbeugelyke EN, is een van J. J ikening tick bet dooqe ut op te zyn Mensmaak- KAK. 'en met het naagrer- «erding de Ht bijzonder laxerend ■et berigt navolgende GOUDA, 12 Januari 1878. Bq de gisteren gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier zijn uitgebracht: 401 stemmen. van onwaarde 6 Te Berg-Ambaoht werden'in .877 geboren 53 M. en 70 V. Er vestigden zich 65 M. en 75 V. Er stierven 49 M. en 30 V. Er vertrokken 49 M. en 60 V. Bevolking op 81 Deo. jl. 1812 M. en 1207 V., tot. 2519. Aantal huwelijken 24. Betrekkelykc sterfte 1 op 29,6. Te Ammerstol werden in 1877 geboren 27 M. en 22 V. Er vestigden zich 14 M. en 10 V. Er stierven 12 M. en 17 V. Er vertrokken 7 M. en 10 V. Bevolking op 31 Deo. jl. 455 M. en 438 V., totaal 893. Aantal huwelijken 7. Betrekkelijke sterfte 1 op 39. Op de stalling der Erven K. B. te Stolwijk, en op die van H. R. te Bcrg-Ambacht, is eene long- zteke koe, op last van den distrioteveearts, afge maakt en begraven. Den kisten December 11. gaf de te Moercapelle ge vestigde Zangvereeniging, ouder de leiding van den hoofdonderwijzer, in het kerkgebouw eene uitvoering ten voordeele der algemeene armen. Een vijftiental stukken werden ten gehoore gebracht eu flink ge zongen een bewijs, dat ook iu kleine gemeenten met goeden wil iets goeds tot stand kan komen. De op komst was talrijk. De zuivere epbrengst bedroeg/98. Z. M. de Koning heeft goedgekeurd de door de Staten dezer provincie iu hun najaars-vergadering vastgestelde besluiten tot intrekking, wijziging of vast stelling van byzoialere reglementen voor verschillende polders. Blijkens eene oflicieele opgave, in de Siaait-Couranl ‘opgenomen, was de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in de verschillende provin ciën op 20 Oct. 1876 45.642.008.56Vj, op 20 Oot. 1877 45.656.135 62'/j. Het bedrag der te heffen belasting voor het jaar 1878 5.441.947.99. Met de meeste zekerheid vernemen wij, dat de Regeering voornemens is dadelijk bij het weder bij eenkomen der Tweede Kamer eeu nieuw wetsontwirp op het lager onderwijs iu te dienen. Zelfs worm voor de bewoners van den omtrek het tjjdstip van bijeen roeping der Kamer afhankelijk gesteld van den tijd, waarop de Regeeriug met haren arbeid geheel gereed zal zijn. Op zijn vroegst zal de Kamer medio Februari, op zijn laatst voor medio Maart hare werkzaamheden weder aauvangen. (BM. Cl.) Naar wij vernemen, zal in de maand Februari a. s. eene algemeene vergadering der vereenigiug Eigen Hulp (waarvan het hoofdbestuur te Hage geves- t gd is) plaats hebben, waarop de kussen zoomede de borgstelling! zullen behandeld worden. gers een groot gerief is. Donderdag werd de eerste zitting van den Rot- terdamschen gemeenteraad in dit jaar gehouden. De voorzitter opende de vergadering met eene rede, waarin hij er op wees, dat in dit jaar waarschijnlijk de werken op Feijnoord grootendeels gereed zullen komen. De minder aangename mededeeling voegue de spreker er aan toe, dat in 1877 373 schepen of 265,590 M* minder werden uitgeklaard dan in 1876. Met 31 tegen 2 stemmen vereeuigde de raad zich, na eeue korte discussie, met het advies van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek der afd. Rotterdam van het Nederlandsch Werklieden verbond om een onderzoek naar den staat der werk manswoningen van gemeentewege in te stellen. De voorzitter veiklaanic evenwel, dat aan voorstellen,'om aan den treurigcu toestand der woningen in de pol derstad een eind te maken, met kracht wordt ge werkt. Twee belangrijke voordrachten werden voorts ter tafel gebrachteene omtrent het te stichten droog dok en eene omtrent de te verleenen concessie voor tramways. Volgens het nu ingediende gewijzigde voorste), zal de Droogdokmaatschappij de exploitatie vau het dok op zich nemen. De gemeente echier zal in plaats van eene rentegarantie, zooals aanvan kelijk het voorstel was, zelre het dok opriohten en daartoe het noodige kapitaal, groot pl. m. een millioen gulden, verstrekken, terwijl de uitkeering aan de maatschappij (behoudens het geval van overwinst) hoogstens 3 pCt. van het gestorte exploitatiekapitaal zal bedragen, en het overige aan de gemeente komt totdat zij 4>/j pCt. *s jaars van haar kapitaal ont vangen zal hebben, bij overwinst, deze iu verhouding van 9 tot 10 pCt. door de gemeente en de maat schappij zal worden gedeeld. Dit voorstel is ter visie gelegd. Het voorstel van het dagelyksch bestuur omtrent den tramway-aanleg handhaaft de opdracht der ounces- - sie aan den heer de la Hault, van Brussel. Ondanks de aanvragen van ingezetenen, meenen B. en VV. aan den heer de la Hault, om zijne practische ervaring, de conoescie te moeten verleenen, die hij aan derden niet mag overdragen. Volgens de gewijzigde voordracht, zullen 7 tram wegen aangelegd worden, als1 Centraal station Beurs, 2 Centraal stationWestplein, 3 Rynspoor- stationJonker Fransstraat, 4 Beurs—Park, 6 Beurs Boompjes, 6 RijnspoorstationBeurs, 7 Beurs Coolsingel. De storting van 40,000 door den concessio naris is behouden. Daarentegen neemt de gemeente voor hare rekening de werken, geheel of gedeeltelijk ten gevolge van den aanleg der tramway noodzakelijk. 24 dezer zal dit voorstel in behandeling worden genomen. Te Rotterdam worden door de reedery ran de «Friesland» ten behoeve van de achtergebleven be trekkingen der bemanning van het verongelukte schip 1 geldeu ingezameld. De verschillende readers aldaar hebben reeds eeu bedrag van 14000 byeeugebracht G0UDSCHE COURANT. in nering aan de veldtochten in '31, benevens de medailles voor trouwen eu eerlijken dienst. «Langer dau 40 jaren diende hij zyn vaderland en het Huis van Oranje, werd successievelijk be vorderd tot den griad van sergeant-majoor en later in dien graad gepensioneerd met een jaarlijksch pensioen vau f 200, plus */s verhooging wegens langdurigen onderofficiersdienst. «Die waardige grijsaard die 4 zijner zonen aan spoorde om zijne voetstappen iu 's lands dienst te drukken, heeft na zijne langdurigs eervolle militaire loopbaan juist zooveel pensioen, als thans na de wet van 1877 een soldaat ontvangt, die, behalve by het schijfschieten en manoeuvres, uog nimmer kruit ge roken heeft. «Nu vraag ik elk weldenkende, is die ond-stryder van Waterloo, door de wet van *77 niet zeer veron gelijkt en moet hij die totale ontkenning zijner be wezen diensten niet diep gevoelen?” Aan het beurs-atation te Rotterdam is een uurwerk aangeoracht, dat, sedert l Jan. des avouds verlicht, 'e en de voorbijgan- geldige stemmen 395. De heer Dr. F. H. G. van Iterson vereeuigde op zich 199 en de heer A. A. Koek 197 stemmen. Bij de opening der stembus was gebleken dat die één briefje meer bevatte dan er kiezers hadden gestemd, hetwelk echter op den uitslag geen invloed kon uitoefenen, daar zelfs na aftrek daarvan van 't aantal stemmen, dat de heer van Iterson op zich vereeuigde, deze nog de meerderheid op zich zou hebben vereeuigd. De heer Du. F. H. GXvall ITERSON is alzoo tot lid van den gemeenteraad gekozen. Dinsdag a. st. zal in eeue vergadering van de hier gevestigde afdeeliug vau het Protestantenbond als spreker optreden de heer Dr. A. Knappert, pre dikant te Leiden. Deze heer is degene geweest dis de lange rei van sprekers, welke achtereenvolgens in de afdeeling zyn opgetreden, beeft geopend in 't jaar 1874 en wiens voordracht bij alle toehoorders een zoo guustigen indruk achterliet. Gisteren had de begrafenis plaat* van den Hear J. Versluis, in leveu Hulponderwijzer aan de Openbare Tussohensobool en Voorlezer in de St.-Janskerk alhier. Behalve de familie-leden en de onderwyzers, die met hem werkzaam zyn geweest, was ook eene commissie uit den Kerkeraad opgekomen om het overschot vau dien hoogst eenvoudigen, nederigen man de laatste eer te bewyzen. Toen het lyk in de groeve was neergelaten, trad de Heer Kluitman voor eu sprak, op de hem eigen wyze, een bartelyk woord ter nagedachtenis van den man, dien hy iu zijne verschillende betrekkingen sedert meer dan tyftig jaren had gekend. Spreker wees op de getrouwe en ijverige plichtsbetrachting vau den overledeue, op zyn onbesproken zedigen levenswandel, waaraan niet de minste smet kleefde, op zyn degelijk ontwikkelend onderwijs en bovenal op zijn eenvoud en bescheidenheid, die hem in zyue verschillende betrek kingen de liefde en achting deed verwerven van allen, die met hem verkeerden. Zijne, nagedachtenis, zoo eindigde de spreker, zal bij zyue bekenden nog lang blijven voortleven. Bij monde van den Heer Messe- maker ontvingen spreker en belangstellenden, namens de familie eeue hartelijke dankbetuiging. Voor de twee beurzen aan de Ryks-normaallessen alhier zyn, na vergelijkend examen, benoemdGerarda Monteban van Dirksland en Pieter van Duyn van Maassluis. De eerste zal practisch opgeleid worden aan de school van den Heer Kramers, de andere aan die van den Heer Huber. In de Haugsche vergadering van de vereenigiug «tot oefening in het voeren vau debatten," op Dinsdag a. s. 15 Januari, aal al» verdediger treden mr. J. T. Buys, hoogleeraar te Leiden, met de volgende stellingau: I. Voor de vrijheid der rolkeu komt het nog meer aan op de uitvoering dan op den inhoad der wetten. II. Het hoofdstreven van onzen tijd behoort daarom te zyu om het verplichte aandeel der geregeerden iu de uitvoering van 's lauds wetten ouder waar borg vau streug staatstoezicht en vau deugdelijke administratieve rechtspraak allengs verder uit te breiden. III. In plaats echter van op het voetspoor van Pruisen ook door wijziging van onze provinciale en gemeentelijke iurichting naar die practische vrijheid te streven, doen zich hier te laude vele verschijn selen voor, welke getuigen van eeu gevaarlyke neiging om de tegenovergestelde richting te volgen: de ge- meenfebeSturen eischen of ontheffing van de hun opgelegde rijkstaak, of volledige schadevergoeding, en het rijk toout zich niet ongeneigd de uitvoering zijner wetten allengs meer zelf in hauden te nemen. IV. Door aan die neiging toe te geven wordt niet enkel de vryheid, maar ook ons regeeriugsstelsel bedreigd. Immers het parlementaire stelsel, verbon den aan groote administratieve centralisatie, is een onvermengd kwaad en op den duur onhoudbaar. Wy ontvangen een «eer uitvoerig opstel, waarin een oud-fourier der infanterie de billijkheid betoogt, dat ook de pensioenen der vóór de wet van 27 Mei jl. gepensioneerde militairen worden verhoogd. Ook in de Tweede Kamer is daarop destijds aahgedron- gen en te rechthet is een schande voor ons land, dat zoovelen die het trouw hebben gediend, gebrek lijden, omdat voor hun ouden dag niet voldoende is gezorgd. Met belangstellinghebben wy dan ook de pogingen gade geslagen, die in verschillende plaatsen des lands worden aangewend om van de Regeering een wetsvoorstel te vragen. Het opstel van den oud-fourier is te uitvoerig om geheel te worden geplaatst. Wy halen daaruit het volgende voorbeeld aan, dat zeker welsprekender is, dan alle redeneeringen „Ik ken een oud gediende die thans 81 levens jaren telt, hy stfeed bij Waterloo en nam deel aan den tiendaagschen veldtocht; zijn borst is versierd met de St. Anna-orde van Rusland, de zilveren medaille van Waterloo, het Metalen kruis ter her- l dgemeene vergadering der vereenigiug Eigen de spaar- en voorschot ten voor comptabelen de vereenigiug 15 Januari, zal als verdediger op- j

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 1