Nieuws- ren Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N? 2089. 1878. BINNENLAND. BUITENLAND. WoensdaglG Januari. Kennisgeving. Buitenlandse!) Overzicht. aan o GOÜDSCHE COURANT BURGEMEESTER en WETHOUDERS va n Gouda, brengen ter openbare kennis, dat ter voldoening van art. 69 der Wet van den 4 Julij 1850 {Staatsblad u°. 37), afschriften van de Processen-verbaal, be treffende de benoeming van een Lid van den Ge meenteraad bedoeld bij de artikelen 52 en 67 dier Wet, zijn aangeplakt, en zulks aau den ingang van den Korten Groenendaal, alsmede dat gelijke afschrif ten op de Secretarie der gemeente zijn nedergclegd, alwaar daarvan inzage kan worden genomen op iederen werkdag, van des morgens tien tot des namiddags een are. Gouda, den 15n January 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. GOUDA, 15 Januari 1878. Naar de Middelb. Cour, verneemt heeft de heer van I/insberge wegens ziekte zijn ontslag als gouverneur- generanl van Nederl-Indië verzocht en zal de heer I. I). Fransen vau de Putte tot die waardigheid be noemd worden. No. 3 .van E'gen Haard deelt mede dat de bydra- gen voor de Sumatra-expeditie tot bijna f 40,000 zijn gestegen, waarbij tweede bijdragen van Prins Frederik 1000), A. W. van Eeghen 500), J. H. Tutein Nolthenius 200), en Th. F. Schill (ƒ100), een derde van J. A. Rost van Tonningen (ƒ100.) De stoomvaart-maatschappij Nederland eu I de Handelsmaatschappij Java elk 500, de N.-I. I Handelsbank 300, enz. Zoowel de heer Grévy als de hertog d’Audiffret- I'asquier hebben hun voorzitteruetel te Versailles weder ingenomen en bij die gelegenheid eene korte rede gehouden. De heer Jules Grévy prijst de Kamer om har< kalmte eu gematigdheid eu beval die voor het vervolg aan hy wees ook op de noodzakelijk heid van overeenstemming tusschen de openbare machten. De heer d’Audiffret-Pasquier achtte het vernieuwde bewijs van vertrouwen, door den Senaat hem betoond, hooger dan ooit te voreneene op merkelijke verklaring, daar hij, evenals iedereen weet, dat hij thans zijne benoeming aan de linkerzijde te danken had. In de kamer is etn belangryk voorstel van den minister Freycinet urgent lerkiaard nl. een ontwerp om voor 500 millioen onderscheiden particuliere spoorwegen aan te koopen. 't Is Dinsdag en nog geen wapenstilstand ja zelfs zijn niet eens de vredesvoorwaarden bekend, die de Russische opperbevelhebber zou meedcelen aan de Porteniet ten onrechte verdenkt men Rusland van de onderhandelingen met opzet te ver tragen, ten einde van het gunstig oogenblik gebruik te maken voor de verdere militaire operatiesAdri- anopel wordt onmiddeiyk bedreigd en kan geen ernstigen tegenstand bieden aan de Russische legers; de val van Erzeroum is slechts een kwestie van tyd, want het is geheel ingesloten. De Eugelschen zijn over dezen loop der zaken zeer uit hun humeur zij begrijpen, dat zy door de Russen om den tuin geleid worden en dat het doel van de vertraging is de Turken zoover te brengen, dat de Engelsche hulp, indien zy eindelijk nog werd gebracht, den Turken niets meer kan baten. Het laat zich hooren, dat in dezen stand van zaken de Londensohe Beurs 'jaterdag lager en lusteloos was. De Engelsche Ministerraad vergaderde Zaterdag gedurende bynaduur. De Londensche correspondent van de Tempt meldt ponder alle voorbehoud", dat by de opening van het Parlement eene verrassende mededeeling is te wachten. /zIemand, die goed ingelicht kan zyn (zegt hij) verzekert mij uit goede bron te hebben verno men, dat Engeland van de Turken Creta heeft ge kocht en hierop de goedkeuring der Kamer zal worden gevraagd, gelijk indertijd op den aankoop van de aandeelen van het Suezkanaal. Wij moeten natuurlyk dit bericht laten voor reke ning van den correspondent, maar het is geenszins onwaarschijnlijk. Het zou juist iets wezen voor lord Beaconsfield en het past geheel in hetgeen men tot dusver weet. Weinige dagen geleden toch scheen het alsof door de Engelsche regeering alles op haren en snaren zou worden gezet, om vredesonderhande lingen tusschen Rusland en Turkye te voorkomen, terwyl plannen op Egypte niet maar zoo onbeziens naar het rijk der droomen konden worden verwezen. Thans vernam de nieuwe Fransche regeering, dat aan plannen op Egypte in het geheel niet werd ge dacht en de Turkscne regeering kreeg van Enge land den dringenden raad, om zich rechtstreeks tot de Russische regeering te wenden. Naar wij vernemen, zou de Minister van Oorlog voornemens zijn het wetenschappelijk onderwijs by de korpsen op vaster eu beter grondslag te regelen, dan tot nog toe geschiedde. Zondagavond trof den predikant van Ouderkerk aau den IJsel het volgende ongeluk. Toen hy van een vacaturebeurt naar huis keerde, sloeg het met twee paarden bespannen rijtuig op den Gouderakschen- dijk om, zoodat de predikant, die binnen zat, de por tierruit moest stukslaan om uit hetrytuig te geraken. Hoewel het voertuig zeer beschadigd was, bleven al de 4 rijdende personen op lichte schrammen na, on gedeerd, maar moesten te voet hun reis vervolgen. In den nacht van Zondag op Maandag ia er iu x het Hofje op de Oosthaven een begin vay brand ontstaan. Een der bewoonsters had ter verwarming van haar bed daariu een stoof met vuur geplaatft, waardoor ’t geen niet zeer te verwonderen wasJ- de lakens vuur vatt’en. Daar men er spoedig bij was, heeft het geen ver dere gevolgen gehad. Door de Pomologische vereeuiging te Boskoop, werd den 11 Januari, uaar aanleiding van zijn lOOstcn sterf dag, Linnaeus herdacht. In de ryk met groen en planten versierde zaal vau de heeren Hulsbos en Van der Bie prykte een tropee en het beeld van den grooten plantkundige met lauweren omkraust. Door den beer C. De Vos werd eene voor dracht over Linnaeus gehouden, en de feestviering werd verder door eene muziekuitvoering opgeluisterd. infante Mercedes, door het weigeren der jaarlyksche dotatie, welke voor haar bestemd was. De weigering der prinses rust op de overweging, dat zij van haar kaut niet wil bijdragen tot verzwaring der lasten, welke thans reeds op het volk drukken. De Duitsche natiouaal-liberaleu beginnen langza merhand kalmer te worden over de verwachte groote hervormingen deze zijn ook niet zoo geducht als men zich dat had voorgesteld in de eerste plaats zullen de Pruisische ministcriën, tot ergernis zonder twijfel vau de particularisten, in nauwer verband gebracht worden met de rijksbesturen, maar toch waarschijnlijk niet zoo, dat er Rijksministeriën komen bet tweede punt geldt het lievelingsdenkbeeld van Bismarckde invoering van de volgens den Rijkskanselier meer practische indirecte belastingen als model moet voor- loopig dienen het Pruisische voorstel betreffende de tabaksbelasting op dit punt zou reeds de toestem ming van de nationaal-liberalen verkregen zyn, op voorwaarde echter dat met deze belastingen niet nog meer bet begrootingsrecht verkort worde. Het derde punt geldt de sociale hervorming, en zooals men weet heeft de Bondsraad reeds kennis gemaakt met bet wetsontwerp tot wijziging der «Gewerbeordnung". Al deze hervormingen zouden moeten worden bezegeld door het opnemen van eenige voorname nationaal- liberalen in het Pruisische Ministerie. Dit laatste zal wellicht bet moeilijkste punt zyn, daar de Keizer niet houdt vau parlementaire beroemdheden. Niemand zal geluoven, dat tusschen dit beden eu gisteren niet eene of andere gewichtige handeling ligt, waardoor de veranderde stemming kan worden verklaard. Daar by is er, voor het buitenland, een groot verschil tusschen aankoop van Creta eu stou tigheden U Egypte. Voor de laatste bestond gein kaus zelfs, tenzij Frankrijk geheel machteloos "ware, gelijk het onder de fraaie regeering van den ItiMri zou zijn geweest. Het verwerven van Crcta door Engeland moge aan de Grieken eenige onaangename oogeublikken bezorgen eu ovfer het geheel genomen aau het buitenland weinig bevallen, niemand zal het harnas aanschieteu, om dit te verhinderen. In En geland kan het de dwaze vrees der conservatieven doen bedaren over de veiligheid vau deu weg uaar ludië en de liberalen kunnen moeilijk erustig be zwaar hebben tegen eene schikking, die een groot aantal Christenen aan het hatelijk juk der Turken onttrekt. Maar wij herhalen het, ofsdioon niet onwaarschijn lijk, is daarom de zaak nog i$et waar. De bericht gever zelf erkent, dat ze alleszins bevestiging behoeft. Eu men kau geduld oefenen, daar bet Parlement reeds in deze week zijne zittingen opent. Alle buileulandsche bladen (de ultramontaausche natuurlijk uitgezonderd) brengen hulde aau Victor Emmanuel eu betuigen dat overal zijn plotselinge dood een grooten iudruk gemaakt heeft. Het vermoeden, reeds in enkele bladen uitgespro ken, dat de dood van koning Victor Emmanuel de vooruitzichten der ckricaleu niet zal verbeteren, wordt bevestigd door een telegram uit Berliju, volgens het welk personen die èn den overleden koning goed hebben gekend èn ook op de hoogte zijn vau de gevoelens van koning Humbert, verzekeren, dat hij zeer sterk tegen de ultra-katbolieken gestemd is. Zijne optred ing -wordt daarom voor de Roomsdie curie als een ongunstige gebeurtenis beschouwd. Hoewel het voor Italië vau bet hoogste belang is, dat het staatsgezag met kr icht worde gehandhaafd tegen de woelingen van de kerk en hare aanmati gingen, kan men toch wel aanncinen, dat de geina- j tigde en althans niet bepaald vijandige houding, die de overleden koning en zijne regeering tegen de kerk hebben gevolgd, veel heeft bijgedragen tot de gunstige ontwikkeling der binnenlaudsche aangelegenheden van i Italië. Met het oog daarop en de verbittering die in andere landen heersebt, zou het waarschijnlijk te betreuren en minder in bet belang van den vrede- lievenden vooruitgang van het laud wezen, iudien de nieuwe koning een meer geprononceerde houding te genover de kerk aannam. Heden hebben de begrafenisplechtigheden van ko- uing Victor Emmanuel plaats, iu de basiliek van Saiutc Marie Majeure. Deu 19n’ zal kouing Humbert deu eed van trouw op de grondwet in handen van de kamers afleggen, die tegen morgen zyu bijeen geroepen. De minister van justitie moet voornemens wezen aan de kamers voor te stellen, dat het Pan théon zal worden aangewezen als grafkelder voor het huis van Savoie. De koniug heeft eeu natioualen rouw van drie maanden uitgeschreveu, en het huwe- lijk van den kouing van Spanje zal wegeus overlyden van koning Victor Emmanuel eenige dagen worden uitgesteld. Duitscbland zal op de begrafenis van den Koning van Italië vertegenwoordigd worden door den Kroon prins, een onderscheiding, die zouder twyfcl op prys zal worden gesteldtrouwens met dat doel zal de beschikking wel genomen zyn. Te Napels heeft een groote volksdemoustratie plaats gehad, die eindigde met een telegram aan den president-Mi- nister van dezen inhóud »De burgers van Napels, getroffen door de droeve gebeurtenis, die Italië heeft getroffen, bekrachtigen op het graf van den Re Galantuomo plechtig de volksstemming van 31 Octo ber 1860." In de Spaansche kamer van afgevaardigden, die den heer Herrera tot president heeft gekozen, is door den minister-president Canovas del Castillo een konink lijke boodschap voorgelezen, houdende kennisgeving van het aanstaande huwelijk van koning Alfonsus. De minister deelde vervolgens de bepalingen der huwelijksvoorwaarden mede. De dagbladen pryzen zeer de belangeloosheid der

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 1