Laatste Berichten, IFOUTTIIEl 'ma'Fk TBfiBI OH T Er Gouda, 24 Jan. HS was, bet bad ben» toch maar één woord gekust en het onheil dat de getuige boven het hoofd zweefde, ware weggenomen, maar helaashij had hem door zijn ontkentenis doen volharden in zijn verklaring en de beteekenisvolle blik welke de getuige na het afleggen van zijn verklaring op den bfkl. had ge worpen, en waarvan de rechtbank acte had genomen, versterkte hem in het gevoelen, dat de get. stond ouder de pressie van „den bekl. Niets pleitte er dus ten voordeele voor dezen bekl. en zijn requistoir dat anders gunstiger ware geweest, luidde nu schuldig verklaring van den bekl. aan moedw. mishandeling en veroordeeling tot 4 maanden gev. cell, en 8 boete of 1 tlag jffc^ng. cell. Mr. Loder als verdediger optredende voor den bekl. kwam in den vollen ernst van zijn ambt dc aflwlacht vestigeu op deze zaak. Het verschrikkelijk drama dat in deze zaak was afgespeeld, had ook hem zeer getroffen, maar hoe verschrikkelijk dit ook .was, mochten z. i. de twee zaken niet met elkander wor den verward, eu al had de getuige K. na het afleggen zijner verklaring den bekl. een blik toegeworpen, dit was niet het bewijs dat de get. stond onder de pressie van den bekl. want het was hem evenmin als de rechtbank gegeven, hét binnenste van die twee personen te doorgronden. Na een korte schets van dc zaak gegeven te hebben en de schuld van den bekl. aan hetgeen hem ten laste was gelegd niet geheel wegcijferende, concludeerde hij dat het de rechtbank mocht behagen een vonnis te vellen in milderen zin nis de eisch van den ambtenaar van justitie. Be rechtbank bepaalde de uitspraak ju deze zaak over 8 dagen. Dinsdagavond hield de heer C. Nijhoff uit Utrecht zijn aangekondigde voordracht over het Vltrainontanime eu ons Staatsleven. Daarin werd door spreker aangetoond dat het eigen lijke doel van Yültramontanisme is, om de hcer- sohappij van den staat te bemachtigen, en dat ofschoon zulks door de leiders ontkend wordt, de historie daar is om dat te bewijzen. Spr. trad in een historisch overzicht tot staving van zijn oordeel, beschouwde eerst de overige staten val: Europa, om vervolgens een blik te slaan in ons eigen vaderland. Talrijk ZÜ» ook in Nederland de teekenen, zcide spr. dat 't ultrpmontaiiisme meer en meer de heerschappij zoekt te vepkrygenteekenen, die niet op zich zelf staan en yoc^/.eker niet moeten beschouwd als onbe duidende gevallen, der opmerkiug nauwlijks waardig, maar veeteer als feiten die ons toeroepeu in plauts van *tdikwijls herhaalde „vrede! vrede! geen gevaar „Weest pp uw hoede De doorwrochte studie van den heer Nyhoff was ongetwijfeld ten volle in staat om een ontwikkeld publiek te boeien en verdient zeker in ruimen kring bejtend te worden. In 1877 zyn te Reeuwijk geboren 66 mannelijke «n 6J vrouwelijke personen, overleden 46 M. en 35 V., vertrokken uit de gemeente 72 M. en 94 V., ge vestigd in de gemeente 40 M. en 64 V.; gesloten huwelijkenjongmans met jongedpehters 23, weduw naars met jongedochters 2. Maandagavond, ongeveer zeven ure, brak te Nieuw- veeö brand uit, die door den feilen wind zoo in hevigheid toenam, dat een twaalftal huizen tptaal zijp afgebrand, onder welke eene flinke boerderij. In een Mal der boerderij ziet men de verkoolde eu verschroeide overblijfselen van zeventien koeien en een paard. Nog is een paard deerlijk gebrand en vermiukt, dooh nog levena. Vreemd is het gezicht van het geteisterde gedeelte van het dorp. Hier en daar staat een huis, dat gespaard is gebleven, terwijl .random alles is afgebrand. De brand hield aan tot ,dcs morgens ongeveer zes uurna dien tijd kon men er aan denken de rookende puinhopen onschadelijk to maken. De toevloed van belangstellenden en nieuws gierigen is verbazend groot. De volgende gemeenten in Zuidholland worden, ter bepaling van het aandeel in militielichting dezes jaars, zamen gevoegd met naburige gemeenten, te weten. 7 e kanton: Schiebroek met Oversohie; 14e kanton Rijnsaterwoude roet Leimuiden15e kanton: Benthuizen met Hazerswoude16e kanton: Papekop met Lange Ruige Weide; lis kanton: Vlist met Haastrecht, Berken wonde met G-ouderak; 19e kanton: Moercappelle roet Bleiswijk22e kanton: Arkel met Kediehem, Hoog Blokland met Hoornaar23e kanton: ScheUuinen met Goudriaan24e kanton: Wijngaarden met Molenaarsgraaf; 28e kant; Herkingen met Melissant De bij elke zamenvoeging laatstgenoemde gemeente wordt als de hoofiJgemeente aangewezen. Ten einds bij de loting voor de nationale militie ongeregeldheden te voorkomen, die anders vaak door misbruik van sterken drank ontstonden, zal die loting in de provincie Drente'in gebouwen plaats hebben, waar geep gelegenheid is om sterken drank te bekomen. l)e door de staten ddf pro4Zu|d-Ilollaud en Utrecht gcmeenschnppelyk gtïiomèn 'besluiten tot wijziging en vaststelling van het reglement voor het waterschap de „Hooge ^Botz^n?"., achter Haas trecht, en voor het waterschap Snclrewaard, Zuid- Linschoten, Sclmgen en den Engh, gelegen onder de gemeenten Linschotcu, Snelrewanrd eu Oudcwuler, zijn door Z. M. den Kouiug goedgekeurd. In het hotel De Groote liomein te Rotterdam, had Dinsdag jl. eene bijeenkomst plaats van een aantal olflcieren en leden van den schuttersraad van het 6e bataljon rustende schutterij dezer provincie. De raajoor-kommnndant van dat bataljon was voorzitter. Hij wees er op hoe bedroevend, helaas! de toestand der rustende schutterij iu Nederland is, hoe men steeds heeft gowacht of ook eene nieuwe wet verbetering zou aanbrengen en hoe eindelijk liet meerendeel der hoofdofficieren van de rustende schutterij in Zuid- Holland zelf de handen aan het werk heeft geslagen, om te trachten die schutterij te hervormen en zoo mogelijk in vrijwillig dienstdoende om te scheppen. Met dat doel, zti hij, was het „Bond der rustende schutterij in Zuid-Hollandwaarvan de statuten bij koninklijk besluit reeds zijn goedgekeurd, opgericht. Hij eindigde met de aanwezigen uit te noodigen lid van dat Bond te worden en te trachten zooveel mogelijk, ieder in zijne omgeving, ter bereiking van het voor gestelde do» 1 werkzaam te zijn. De hooge autoriteiten, verzekerde hij, slaan deze pogingen met welgevallen gade en hebben reeds alle medewerking toegezegd. Na eeitige discussie traden alle aanwezigen, met de beste voornemens bezield, tot het Bond toe. Een ^'/j-jarige stier van den heer H. Punt te Kluudert is voor 600 aangekocht om op de we reldtentoonstelling te Parijs te worden geëxposeerd. Door burgemeester en wethouders van 's Graven- hage is Aan den architect-directeur voor de gemeen tewerken het ontwerpen van een plan voor een nieuw stadhuis opgedragen. Dat plan is in de gemeenteraads zitting Dinsdag gehouden, ter bezichtiging gesteld. De kosten van het nieuwe stadhuis worden, naar men zegt, op 7a millioen geraamd. In den gemeenteraad van Delft wees de heer van Rhijn er op, dat het tractement van den warkza- men burgemeester naar verhouding veel te laag was hij stelde voor het te verhoogen tot 3000. De voorzitter verliet de vergadering, die daarop met luide toejuiching het voorstel van den heer van Rhijn ondersteunde en het zonder stemming aannam. De Amsterd. Cour. heeft voor de dezer dagen plaats gehad hebbende verkiezing van leden voor de Provin ciale Staten en van den Gemeenteraad te Amsterdam een candidateu. „Zoolang van de duizenden onzer iczers, zegt zij, „slechts even vele honderden ge lieven op te komen, zoolang onze verki^zings-ntmos- pheer irt 't algemeen zoo - bedorven blijft, als zij sedert eenigen tyd is, wenschen wij ons van iedere aanbeveling te onthouden, daar wij niet willen steunen wie aan de kiezers worden opgedrongen (liberalen?) en evenmin degelijke, beproefde, talentvolle mannen (conservatieven?) tot een nederlaag willen leiden, welke thans noodzakelijk ieder wachten moet, die niet de voorspraak heelt van een handvol drijvers in een der liberale clubs." Met genoegen vernemen wij dat de uitgave van het Aardrijkskundig Weekblad door den h«er A. Egmond te Enkhuizeu voor korten tyd wegens het vertrek van den redacteur gestaakt, in de volgende week zal worden voortgezet onder redactie van Dr. G. J. l)ozy. De werklieden-Vereeniging te Zwolle heeft plan arbeiderswoningen te gaan bouwen. Deze vereenigiqg, alsmede hare wintervereeniging, bloeien bij uitne mendheid. Door de zorgen van het stedelijk bestuur zal eerst daags te Zutfen een aanvang worden gemaakt «met het geregeld onderzoek der melk, die den ingeze tenen te koop wordt aangeboden, en zullen de na men der venters van vervalschte melk worden ge bracht ter kennis van het publiek. Daarna zalmen dit onderzoek ook tot andere levensmiddelen uit strekken en, zoo noodig, eene verordening in het leven roepen. Zooals men weet, werden er in de jongste vergadering van den geneesk. raad van Utrecht en Gelderland daaromtrent reeds eenige mededeelingen gedaan. De zaak schijnt nu al verder gevorderd te zijn dan toen. Men leest in het D. v1 B. „In het Berliner Tageblat van den 18n dezer wordt het noodig geacht de aandacht te vestigen op een gerucht, dat in Frankrijk schijnt te zijn ontstaan, maar waarvan door genoemd blad eerst verspreiding wordtgegeven door de volgende nit Parijs daarop gegeven tegenspraak ^alle geruchten omtrent de beweerde mogelijkheid dat Frankrijk ver loren grondgebied zou kunnen terng krijgen tegen ondersteuning van Duitschland tot bet verkrijgen van Nederlandsche koloniën, kunnen als geheel uit de lucht gegrepen worden beschouwd." Ofschoon men hier slechts te doen heeft met een tegenspraak, acht een* onzer landgeuooteu, tijdelijk iu Pruisen vertoevende, het toch de moeite waard op dat entefilct dc aandacht te vestigen. Hij heeft voor die meeniug twee redenen vooreerst de min welwillende gezindheid jegens Nederland, waarvau hij ter plaatse van |ziju tijdelijk verblijf talrijke verschijnselen zegt te hebben opgemerkten ten tweede verwijst hij naai een andere plaats in hetzelfde nummer van genoemd dagblad, waar Nederland ge noemd wordt als een teu onder ^egane groote zee mogendheid, die daarbij op één lijn wordt gesteld met Karthngo, alleen met dit onderscheid, dat Daitschlaud meer belang heeft bij ons vaderland dan bij het vernietigde Rijk van de oudheid. Misschien is het iuderdaad de moeite waard, aan zulke verschijnselen jou ze aandacht te wijden." De Held Ct. wyst o. a. op de levensopvatting, die zich tengevolge van de stijgende welvaart van de moderne maatschappij heeft meester gemaakt. Wij zijn gemakzuchtig en genotzuchtig geworden wij hebben het te goed gehad, eu zijn daardoor te veel waarde guan hechten aan de gemakkelijk verkregen genietingen des levens. Onze vaderen verrichten meer werk voor minder genet. Ze waren er niet onge lukkiger door. Het epicurisme is voor velen de levensregel geworden de innige daadwerkelijke over tuiging, dat ieder aansprakelijk is voor zijn eigen lot, en dat niet-eten op uiet-werken behoort te vol gen, is verloren gegaan. Meu laat het toe, wanneer iemand in de kracht van zijn leven verklaart niet te kunnen werken men vindt het begrypelijk, dat een man leeg blijft loopen, omdat hij geen lust heeft of zich niet iu stant acht ander werk Ie leeren en met minder verdiensten tevreden te zijn. Men klaagt, en beklaagt den man, die geen werk heeft, wieus zaken verloopen, maar die geen vinger uitsteekt om ander werk meester te worden, of zich zelfeu de bekwaamheid voor anderen arbeid eigen te maken. Verloopt het ty, men zit laf en klagend te waohten, of de vloed terug zul komen meu betreurt de klan ten, die wegblijven, en doet niets om anderen te winnen; de moed is er uit, endegenen, die zeggen-* „ik kan niet" worden met medelyden, in plaats van met de minachting,(die zij verdienen, overladen. Zoo lang alles goed gaat, is die algemeene verslapping van het volkskarakter geen dadelyk gevaarde zoo veel mindere mate van energie als noodig is otn de zaken aan den gang te houden is, waar de gewoonte te hulp komt, gebleven. Maar voor iets nieuws, voor eene machtige openbaring van volks geest en volkskarakter, als de nood aan de man is, daarvoor zijn wij te gemakkelijk, te verslapt van zin, te veel vervreemd vnu de heerschappij, die plichtgevoel tegenover ons zelf en onze naasten over ons behoorde uit te oefenen. Misschien zien u jj de zaken te donker in. Gelukkig zoo wy ons be driegen Maar mocht thans eene algemeeue ramp onze natie bedreigen, hare stygende welvaart bre ken, dun vreezeu wij, dat het ons aan kracht, aan wil en aan volhardenden moed zou ontbreken, om nieuwe banen in te slaan en den slag te boven te komen. Maar men zegtTampen stalen. Het onge luk, de noodzakelijkheid schudt krachteu wakker in het volk, wier bestaan niemand vermoeide. Niet allen zijn zoo ingesluimerd, dat ook het noodlot ze niet vermag te wekken Wij hopen het." Het slachtmnsker, dat sinds weinige jaren voor het doqden van rundvee drak aanbevolen is, beeft in Zwitserland plaats gemaakt voor een „schotmasker", welks resultaat tot heden in alle opzichten voldoet. De slacbtery te velde van de 5e leger-divisie heeft bij hare laatste manoeuvres naar de Landto. mee deelt alleen dit werktuig gebezigd, daar liet dier niet behoeft gebonden te worden, en dus op elke plaats gedood kon worden. Het „schotmasker" be staat uit eene lederen kap, welke het dier over den Jcop gegespt wordt, en uit een korten getrokken ge weerloop, dien men op eenvoudige en gevaarlooze wijs zoo aan het masicer kon bevestigen, dat by tegenover de groote hersenen te liggen komt. Vooraf wordt er eene metalen potroon, die een puntkogfl bevat, achterin geschoven, die door een ligten slag op een perkussie-stift ontploft en den kogel in de hersenen dryft. De dood is plotseling en volkomen, daar de kracht vqn het ontploffende mengsel den kogel tot in de streek van den zesden en zevepdep halswervel jaagt. De sterkste Stier valt onmiddeRyk ten bodem, en dat wel met het aehterlyf het eerst, ten gevolge vun de beleediging van het ruggemërg. Het werktuig is te Aarau voor alle grootvee ver plichtend, en te Zurich en Bazel veel by de slagers m gebruik.(U. Ct.) Iu 't begin der vorige week, ging de Zutfensche nacht wacht J. van Silvolde naar Leiden, om zich dooreen pro fessor een kankergezwel te laten wegnemen. Een blinde jongen, tevens zwak van geestvermogens, ging met hein om zyn gezicht te laten onderzoekeu. J. was natuurlyk cfe leidsman, en aan wien zou men een blinde ook al beter toevertrouwen, dan aan een nachtwacht. J. komt echter terug en vertelt aan de verlangend uitziende ouders van den blinde, heel naïf, dat by hun zoon onderweg verloren heeft, waar, dat weet hij niet. Telegrammen zijn uitgezonden, doch tot hier toe is van den achtergeblevene npg niets vernomen. {Zat/. C/.) ^let Zondagsblad van het N. v. d. D. roemt den spoed waarmee de commissie, benoemd om te adviseeren over het plan Waldorp tot verbetering van den wa terweg van Amsterdam naar den Rijn, haar rapport heeft uitgebracht. Als hier te lande iets commis soriaal gemaakt wordt, dan is gemeenlijk de zaak voor langen tydbegraven, en 't is menigmaal een uitkomst voor een Nederlaudsch minister geweest, dat hij, als hij een zaak niet wilde, maar raoeie- lijk weigeren kon, daarover geïnterpelleerd, kon ant woorden „ik heb nog geen rapport." Als alle com missie» zoo voortvarend waren als die van het plan-Waldorp, dan zou menig minister in de klem geraken. Het oordeel der commissie ovir het plan is in 't algemeen zeer gunstig. „Door dit kauaal, zegt zy, zal een uitraunteude waterweg verkregen worden tot verbinding van Amsterdam met de Lek en met de Merwede te Gorinchein. Hierdoor wordt voorzien iu een door velen en zoo dikwerf uitge sproken behoefte aan verbinding van het Noordzee- kanaal met den Boven-Rijn, en van een verbeterden waterweg tusschen de beide grootste koopsteden van ons land. Daaraan is echter onafscheidelijk verbon den de gelijktijdige verbeteriug van de rivier boven Gorinchem naar den Riju, en van de Lek beneden Langerak naar Rotterdam. Wanneer zich dus geen beswaren van anderen aard daartegen verzetten, meeneU wij de uitvoering van dit ontwerp te mogen aan bevelen." De minister van waterstaat, zal naar de meening van het Zondagsbl., zek« r den meesten last hebben van allerlei aanvragen. Hij zal dikwerf ge noodzaakt zijn zijne medewerking te ontzeggen daar, waar hij zelf de wenschelijkbeid der voorgestelde plannen erkent. Daarvan is het blad zeker, dat hij in deze niet zal aarzelen. Waar het een groot na» tionaal belang geldt, waarbij de belangen van handel en scheepvaart zoo nauw zijn betrokken, daar zal hy handelen en de financicele bezwaren weten ve boven te komen. Daarom noemt het't rapport een belangrijke schrede voorwaarts op den weg, die leiden moet tot verbetering van onze handelswegen te water. Tot de uitgebreidste fabrieken in 'ons land behoort de in de nabijheid van Rotterdam aan het Kralingsche Veer (gemeente Capelle a/d. IJssel) sedert ruim twee jaren bestaande Chemische Fabriek van den heer M. H. Salomonson, te Rotterdam. Zy staat op de plaats waar vroeger de Meekrap- en Garancine-iabriek was gevestigd. De nienwe iurigting heeft 5 stoomketels, met een vermogen van 320 paardenkracht, waar mede gevoerd worden 7 machines van 50, 45, 20, 18, 16, 6 en 2 paardenkrachten, totdryving van 10 stel molens, zuiveringsapparaten, builen, zeeften, desin- tegratoreu, pompen enz. De overige stoomkracht wordt aangewend voor de droogkamers en de voeding van 5 digestoren die door de firma Gebrs. Stork en Co.te Hengelo, geleverd zyn. De fabrieken be zitten bovendien magazijnen ter gezaraenlyke opper vlakte van rnim een hectare, een gasfabriek, een smederij, een timmermanswinkel en een kuiperij. Ruim 150 werklieden zijn aan de fabriek geplaatst bijna geën kinderen worden voor den arbeid aan genomen. Ojn een denkbeeld te geven van den groo- ten omvang dtzer industrie, dient, dat in deze eta blissementen jaarlijks kunnen verwerkt worden25 millioen kgr. Peru-guanó en 10 milliocn kgr. phos- phaten. Midbat Pacha, die tbaDa in bet Blackfriars-Hotel te Londen vertoeft, heeft in een schrijven aan de bladen de aandacht gevestigd op de ellende van de tolryke 'vluchtelingen, die bij bet naderen der Russen huh woningen verlieten. Meer dan 60 districten waren verlaten en hun bewoners opgehoopt in de hoofdstad en In verschillende steden. 25 h 30,000 vrouwen, kinderen en grysaards verkeerden op den weg van Adrianopel uaar Konstantinopel in den biitersten nood. 8Qmmige vluchtelingen uit Nisc'n en Pirot, die geen plaats konden vinden in de treinen, die naar Bazar dijk reden, gingen op de trails liggen en kouden slechts met moeite worden verwijderd. Midbat doet een beroep ten behoeve der vluchte lingen op de liefdadigheid van het Engelsche volk, het wonder van de wereld en niet het minst van de Turken, die altijd dankbaar Zouden zijn voor hetgeen men van het begin van dea oorlog voor hen had gedaan. Meer ca meer worden aan de kusten van Fraukryk, Engeland, Spanje, Amerika, en nu ook van Duitsch land, inhet belang van handel eu scheepvaart, poet duiven-gebezigd. Sinds den jongsteu Franscb-Duit- schen oorlog tooral heeft men de groote beteekenis van dit overigens oude middel van correspondentie leeren kennen. Het plan om, bij den nog altijd te hoogen prijs der telegrammen, tusschen Engeland en Amerika zelfs een duivenpost ie orgauiseeren, heëft een begin van uitvoering gekregen. Het scbip la France heeft nl iu de jongste Julimaand van Havre een groot aantal postduiven mede naar New-York genomen, waarmede de Transatlantische maatschappij de proeven wil nemen, om uit te maken, tot welken afstand de vliegkraebt van een duif voldoende is, zonder voedsel te gebruiken; 2 a 4 stations zulleu vermoedelijk voldoende zijn. Die stations zoudeu op de open zee zich bevinden (op schepen?). Tusschen Engeland en België bestaat reeds (of nog) de duiven- post. In de provincie Luik zijn, blijkens verkregen inlichtingen, 200,000 postduiveD, die gemiddeld ,30 franc 't stuk waard ziju. Een arme vrouw lag ernstig ziek iu een armoedige woning te Sheffield. MetiAP^teen geneesheer koniep, die verklaarde dat de toestand bijna hopeloos was. Toen hij wegging vroeg men hem, wanneer hy weer zou komen. „Waarlijk, antwoordde hij, een blik op de arme vrouw werpende, 't is onuoodig dat ik terug kom, want z j herstelt toch niet meer cn om ons alle öoorie- looze moeite te besparen zal ik maar terstond het bewijs vau haar overlyden schrijven." Zoo gezegd, zoo gedaan. Na zijn vertrek echter (de vrouwen zijn zoo grillig!) kwam de zieke zeer spoedig weder bij. Zij is thans geheel hersteld en vertoont aan ieder die 't zien wil, het bewijs van haar overlijden De „Etoile Beigedeelt mede, dat de telephoon op een der scholen te Brussel iu toepassing is ge bracht, in dier voege, dat de directeur vau uit zijne woning aan de lessen assisteert eu met de docenten kan onderhandelen. „Neem plaats" zei een deurwaarder tegen een boer, die iu het portaal van het Gerechtshof, waar stoel noch bank stond, moest wachten, „'t Is hier net als by my in de doreehschuurzeide de boer, „geen stoelen of banken, maar wel vlegels!" Twee ondernemende IJslauders, Jow Thorkellsson en Sigindur Krakssou, hebben het vulkaoengebied van Dyennr Jelden onderzocht. Den 7den Februari ver trokken zy van Barbadal, daalden onder vele geva ren in den krater van den Asya neder qu bereikten omstreeks 1000 meter onder den rand des kraters den bodem, waar zy een meer van kokend water aantroffen. Zij vervolgden nu eerst den oever van dit meer naar het zuiden, totdat de weg hun door rotoen en door water versperd werd, waarna zy zich in noordelyke richting begaven tot aan een vreeselij- ken afgrond, uit welken onder een hevig gedreun diohte zwaveldampen opstegen. Een hevige onder- aardsche donder dreunde uit bet inwendige gedurende den geheelen tyd, dat de kloeke reizigers zich in den krater bevonden. In het Transvoaltehe is volgens berichten van 25 Desemher ÜUesht door de blanken verlatende Zoeloe's zyu er meester. Cetohwajo heeft zich zeer hooghartig, zoo niet ruw, lomireut Sbepstoues ge machtigden gedragen bij wilde van geen opgeven van het betwiste grondgebied weten. Hij staat blijk baar met de Foiilo's en Seoocoenie in verband eu schijnt alles tot een uitbarsting te hebben voorbe reid. Tegenover die dreigende houding is bevredi gend, dat de Amazwazis zich trouw jegens de Trans- vaalschen gedragen. Shepstoue heeft aan Cetcbwajo een ultimatum gezonden en tegen- verdere stroop tochten gewaarschuwd. Het Algemeen Handelsblad merkt op, naar aan leiding van de omstandigheid, dat de Tyd zich heeft veceenigti met het protest van deu heer Van der Hpeven, tegen de Woorden, waarin de minister van Binnenl. Zaken, bij' de behandeling van het wets voorstel tot herziening der kiestabel in de Tweede Kamer, zich over de bemoeiingen van de geestelijk heid met de verkiezingen heeft uitgelaten dat het antwoord van den beër Van der Hoeven niet slaat op de woorden van den Minister. Deze wilde aan hen die geestelyken zyn niet een deel van hun burgerrecht betwisteu, ook niet hun de bevoegdheid ontzeggen om met of zonder aanvoering van redenen hun medekiezers candidateu aan te bevelen of te besteden maar hij keurde 't.af dat de geestelyken1 als toodanig zich richtten tot bun parochianen, eu het hun daardoor als katholieken tot een gewetens zaak maken den man te kiezen, dien zij aanbevelen. Dat is de zin, zegt zy, van de geestelijke kudde, vau dat staan van den candidaat onder dc kerkelyke geboden op de Zondagen voor de verkiezing. Dat de R. katholieke geestelijken zich als zoodanig met de verkiezingen bemoeien, is niet tegen te spreken, getuige o. a. het gebeurde in 1875 te Roer mond, toen het kerkelijk hoofd op het gebied van het bnrgerlyk bestuur heeft gezegevierd. Met tetter* - lijke aanhaling van de woorden van het mandement blijkt, zegt zij, dat de kiezers niet anders dan als Katholieken Je stembus mogen naderen, en bijgevolg ook bij die handeling zyu ouderhoorig aan hun bisschop. Ook in den zomer van het vorige jaar had iets dergelijks iu dezelfde gemeente plaats. Toen ook richtten de pastoor-deken en de overige dienstdoende geestelijken zich in een openbaar geschrift tot hun dierbare parochianen. Zij wezen in hun hoedanigheid als „priesters \en zielzorgers" aan, wie zij (parochiaueu) tot leden vau den' gemeenteraad hadden te kiezen, wie te weren. Wanneer de geestelijkheid zoo handelt, vraagt zij, kan dan ook ontkend worden, gelyk De Tijd en de heer Van der Hoeven doen, dat zich in ons vaderland een Katholieke partij als staatspartij tracht te vestigen? Is dergelijke handelwijze niet iets geheel anders dan het inwinnen van den raad en de voorlichting van algemeen geachte en eerbied waardige mannen, zooals de heer Van der Hoeven het uitdrukte Aan de Zwcedsche kust, ten Noorden van Gothen burg, vertoont zich een geweldige massa haring. Er zijn daar noch stoombootcn, noch tonnen, noch voorraden zout genoeg, om de duizenden tonnen haring, die dagelijks gevangen worden, te behande len en te bergeu. Van alle kanten aan de kusten en uit Noorwegen komt de eene stoomboot npdc andere met ledige tonnen en zont, en toch blijft het gebrek aan gereedschap bestaan. j Een ieder weet, welk een heerlijk geneesmiddel de teer is in geval van bronchitis, teering, oathar- ren, verkoudheden en in 't algemeen tegen alle aan- doeningeu van branches en longen. Vele zieken belaas voor wie dit geneesmiddel uit stekend zou wezen, gebruiken de teer niet, hetzij uit tegenzin tegen den smaak, hetzij dat het hun ver veelde om het teerwater klaar te maken. Dank zij het geniale denkbeeld van den beer Guyot, Phar- macien te Parys, hebben al die min of Ineer recht vaardige grieven van de zieken opgehouden te bestaan. Het is den Heer Guyot gelukt de teer te omgeven met een licht bedeksel van doorschijnende Gelatipe en er ronde kapsules van te maken ter grootte van een pil. Deze capsules kan men setr gemakkelyk innemen op 't oogenblik dat men gaat etenze heb ben volstrekt geen smaak. Zoodra ze in de maag komen smelt de Gelatine en wordt de teer opgenomen. Deze kapsules zyn zeer duurzaam zóó zelfs, dat de kapsules van een aangebroken flacon nog na jaren te gebruiken zyn. De teerkapsulcs van Guyot zijn een zeer rationeel geneesmiddel, dat niet mfeer host dan zes of acht centen daags en tevens ontslaat van het gebruik van alle borstktuiden. De heer Guyot kan slechts instaan vóór die flacons, waarop z\ch zijne handteekening bevindt, gedrukt, in drie kleuren en die in de meeste goede apotheken te verkrygen zyu. Als gevonden aan het Bureau van Politie gede poneerd Een Blauwe WINTERJAS, by de water machine. St. Petersburg, 83 /au. (officieel). Nadat Adrianopel door de Turksche geregelde troepen oirt- ruinid, en er Baschibazoeka en Ctrorssiem waren binnengedrongen, werd hel den 20slen dezer, onder gejuich der bevolking, door Russische cavalerie bezet. 'T '1 St. Petersburg, 2J J»n. Ben delagrsm vim grootvorst Nikolaas meldde gisteren uit Keiaiilitc, dat generaal Strukoff den SOsten «onder strijd Adri anopel bezette, cn pit de versahillepde nationaliteiten een voorloopjg bestuur samenstelde. Versailles, 83 J«n. Bij tüe stemming voor een onafzetbaar senator werden door de'rrtbterzjjde op Deoazes 12?, dogr de linkerzijde op Victor Le- frauo 129 stemmen uitgebracht. Daar het aantal stemmenden 272 en 'de rolstrektc meerderheid 137 was, zoo werd geen resultaat verkregen. Er werd besloten morgen tot herstemming over te gasn. Bij kleinen o rozet ivas de stt-mwiing üimw. Poldertarwc puike ƒ12.50 a 13.25. Alindtüe ƒ11—» 12.Rogge, puike 8.25 a 8.75. Mindere 7.50 a 8.— 6.30 a ƒ6.60.

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2