BINNENLAND. 1 DORA. bet voorzitterschap zou Arden toevertrouwddit Toorstel zou kans van sla^u hebben, daar het door Oostenrijk niet langer bestreden wordt. Audrassy zou persoonlijk aan de coufereütie deelnemen. «De vrede is geteekend. Er heerscht groote vreugde. Eene onufeienbare menigte is voor het paleiszij roept hoenih en zingt met ongedekten hoofde: God behoede den Czaar.zoo wordt uit Petersburg geseind nau de Times. En later: //De Keizer reed naar den Schouwburg; onder de menigte is de grootste geestdrift. Zelden heeft Petersburg zulk eene \reugde gezien." Te Sau Stefauo het zelfde: Hedenmiddag werd de vrede geteekend. Er was eene revue over 31,000 man cn onder de grootste geestdrift werd het Te Deum gezongen." Men behoeft er dus niet aan te twijfelen, of in Rusland naar den vrede werd verlangd. Alles ver heugt zich alleen op de tijding, dat hij werd ge sloten. De voorwaarden kent men niet, maar men vertrouwt op den Czaar en gelooft, dat ze in elk geval goed zullen zyn. Over dit laatste punt deukt men natuurlijk anders in Engeland. Zoo belust op oorlog zal men er wel niet wezen, dat men er niet zich over het uit zicht op vrede verheugt. Maar men verheugt zich met kalmte, omdat men eerst wel de voorwaarden zou willen kennen. Vanzelf spreekt dan ook, dat daarnaar het eerst in het Parlement werd gevraagd. Maar uit de tele grammen ziet men, dat de Engelsche regeeriug nog niet voldoende officiëele inlichting zegt te hebben. Wat dienaangaande kon worden medegedeeld maakte blijkbaar een bevredigenden indruk. In de kringen der Duitsche afgevaardigden verze kert men, dat de keizer den heer Camphausen een antwoord heeft doen toekomen op het verzoek, om ontslag uit diens ministerieele betrekkingen. Het ontslag is aangenomen onder voorwaarde, dat de heer Camphausen in betrekking zal blijven totdat een op volger voor hem zal z\ju benoemd. Allerlei geruchten ten opzichte van den vermoede- lijken opvolger des beeren Camphausen zijn in om loop gebracht Voorloopig echter cal het raadzaam zijn aan deze geruchten niet de minste waarde tc hechten, zoo luidt de mededeeling van den Berlijnscheu berichtgever der Weserzcitung. Het Pruisische ministerie is zelden, wellicht Mooit, zoo onvoltallig^bezet geweest als tegenwoordig het geval is. De minister-president, de heer von Bismarck, is door zijn ziekelijken tosstand verhinderd zijn be- trekkiug waat te nemen. De vice-president, tevens minister van finauciën, de heer Camphausen, heeft zijn ontslag ingediend. Sedert lang bevindt zich de minister van binnen- landsche zaken, de heer zu Eulenburg, met een ver lof van zes maanden afwezig. Ieder weet, dat hij het voornemen heeft opgevat den staatsdienst voor goed te verlaten. Naar men verneemt, is de heer Leonhardt, minister vau justitie, sedert ceuigen tijd z66 ernstig ziek, daj hij zeer stellig weldra $c|)n ontslag zal indienen. Er zijn derhalve v|jf ministers buiten functie. Van verschillende zijden worden amendementen op de voordracht betreffende de plaatsvervanging van den Rijkskanselier te gemoet gezien. Zoo heeft de partij van vooruilgang het voornemen opgevat, om een amendement in te dienen dat v&fl zeer uit- gestrekten zin raag worden beschouwd. De inhoud daarvan zal zijn;de plaatsvervanging van den Rijkskan selierkan uitsluitend geschieden door een vice-kanselier. Naar men verneemt, zullen de leden van het cen trum zich bij dat amendement aansluiten. Voor zooverre tot heden bekend is, zijn zij de eenigen, die een dergelijk voorstel tot wjjziging van het re- geeringsontwerp zullen ondersteunen. Het ontwerp is dezer dagen in behandeling ge nomen en tot de 2e lezing toegelaten zonder naar Upne oommissie te worden verwezen. De Paus heeft kardinaal De Luea, een even geleerd als bescheiden en gematigd man, tot kamerlengo benoemd. Zondagavond werd ter gelegenheid varf de kroning van den nieuwen Paus door eenige vurige clericalen te Rome geïllumineerd; voor het paleis Theodoli had dientengevolge een samenscholing plaats; enkele steenen werden geworpende politie dreef gemakkelijk de bende uiteen. Het berioht dat kardinaal Simeoni weder tot staats secretaris was benoemd, sch|jnt onjuist te zijn. Mén zegt nu, dat Franchi die betrekking gekregen heeft en dat Simeoni in zijne plaats prefect is geworden sran de congregatie der geloofspropaganda. GOUDA, 7 Maart 1878. In de gisterenavond gehouden vergadering van de hiar gevestigde afdeeliug van het Nederlandsch Tooneel- verbond is besloten om op Donderdag 21 Maart e. k. eene tooneelvoorstelling te doen plaats hebben, door de vereeniging Het Nederlandsch Tooneel. Het stuk waarop de keuze gevallen is, is Doravan Victorieu Sardou, daar dit onder die 9tukken gerekend mag worden die de algemeene sympathie wegdroegen, en hetwelk uog steeds zoowel in Amsterdam als iu den Haag avoud aan avond wordt opgevoerd. Eene tooneelvoorstelling vanwege het Tooneelver- bond gaat met niet weinig bezwaren gepaard, welke op de vergadering van gisteren ook bij de discussie werden in het licht gesteld, daar er een algemeene deelneming van de zijde van het publiek wordt ver- eischt om de zeer aanzienlijke onkosten te dekken. Toch meende men, dat de tooneelvoorstelling plaats moest hebben en ook met succes plaats moest hebben, daar het Goudsche publiek steeds toonde goede tooneel- voorstellingen op hoogen prijs te stellen. In het vertrouwen alzoo dat onze stadgenooteu ook ditmaal zullen willen toouen de opvoering in onze gemeente te waardeeren van een stuk, dat allerwege met geestdrift werd toegejuicht, is men er toe overge gaan om tot de opvoering te besluiten. Dat vertrouwen zal, hopen wij, niet wordrfh be schaamd en oin tot een algemeeu succes mede te werken, meenden wij niet beter te kunnen doen dan uit de vele gunstige beoordeelingen die Dora ten deel vielen een cn ander onder de oogeu onzer lezers te brengen. Wij verwijzen daartoe naar een volgende pagina. Naar wij vernemen kan zeer spoedig eene nieuwe indeeling van het rijk in verdedigings-stellingen worden te geraoet gezien. Bij die indeeling zouden de bestaande artillerie- cn geuiestelliiJgen zijn gere geld op meer rationeele wijze dan tit dusverre het geval is. De vroeger reeds aangekondigde hervorming van de krijgsschool voor officiereu kan binnen weinige dagen worden verwacht. Bij de Tweede Kamer is ingedieud een wetsont werp, strekkende om den termiju voor de herziening van den aanslag der beetwortelsuiker-fabrieken op nieuw te verlengen met een jaar, en verder inhoudende nadere bepalingen omtrent de accijns op wijn. Daarbij worden in wetsvorm in hoofdzaak bestendigd de bestuande verordeningen, waarvan de doelmatigheid is gebleken. v Te Rotterdam heeft gisteren mej. de wed. Oudshoff haar lOOsteu verjaardag gevierd. Ofschoon de oude vrouw aan hare kamer gebonden is, is zij nog in het bezit van al hare zintuigen. Men schrijft aan da Leidsche Ct.Eof bruinrosse tint schemert door de iepenboomen, die ab overdekt zijn met geopende bloesems en zoo de vorst uit blijft, hetgeen niet te verwachten is, eene tailoozc menigte vruchtjes kunnen voortbrengen. Dat gebeurt dan omstreeks den tijd als gewoonlijk de peren- en appelbooinen in bloei komen. Het behoort echter tot de zeldzaamheden, zooals in Mei 1875, dat gc- heele boopen van die vruchtjes langs grachten en straten rouddwarrelen, maar de maand Mei was toen ook buitengemeen leuteaehtig. <Onibreken derhalve de vruchtjes van de iepen, het is bijua ontwijfelbaar dat ook de oofiboomen weinig vrucht zullen zetten, hoezeer zij goed met bloemknoppen beladen zijn en bij gevolg een voldoenden pluk zouden beloven. De uitkomst hangt grootendeels van de lente af. Als na een zacht voorjaar, zooals thans, terwijl boomen en heesters vroegtijdig uitbotten, de vergevorderde lente slechts in naam bestaat, en zich winterachtig vertoont, gelijk zoo vaak plaats, heeft, dan komt er menige bloem tot geen vrueht. De voormalige directeuren der Nederl. Suikerraf finaderij H. I. F. Munzebroek en H. C. Cruijs zijn door de Arroudissements-rechtbank te Amsterdam vrijgesproken voor de bekende aanklacht wegens mis bruik van vertrouwen. Uit Wageningen wordt gemeld, dat, met het oog op de in Duitschlaud aanhangige planneu om eene tabaksbelasting in te voeren, in de laatste weken niet minder dan 580,000 halve kilo's tabak uit Wageningen naar Duitsohland verzonden zijn. Som mige handelaars, ook uit Wageningen en elders in ons land, hebben iu Duitschland magazijnen gehuurd, om daarin de tabak voor eigen rekening te bergen. Men schrijft uit Twente aan de N. R. Ct. In eene Donderdag te Stad Almelo gehouden talrijk bezochte vergadering van Burgemeesters iu Twente is met algemeeDe stemmen besloten tot het indienen van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, houdende verzoek, het aanhangig wetsontwerp tot wijziging van art. 19 der wet op de bedelarij niet aan te nemen. Vooral wordt iu het adres gewezen op de nadeelige gevolgen, die bij eene aanneming van het wetsontwerp inzonderheid voor de plattelands gemeenten te wachten zijn, ''waardoor naar de raeening der adressanten de deur tot bedelen, althans in Twertte, geheel zou werden opengezet, de luiheid gesterkt en het pauperisme bevorderd worden zou. Bij aanneming van het wetsontwerp vreezen adres- suuten, dat men zich hoe langer zoo meer aan bedelar|j zal schuldig maken en dat elke landelijke gemeente meer en meer aan bezoeken van arme vreemdelingen en laudlooper8 zal ziju blootgesteld, waarvan het onver mijdelijk gevolg moet wezen meerdere uitgaven voor uitbreiding van politiezorg. De werking der tegen woordige armenwet doet zich in Twente zoo gunstig kennen, dat door de burgerlijke besturen aldaar bijna geen uitgaven voor ouderstand aan armen gedaan worden. Bij II Hoepli te Milaan verscheen dezer dagen een 2e druk van //Acht Tagen in Hollaud, Reisenotizeu über das Land und seine ICunstschiitze von F. Z. L. Mylius." In December 1876 kwam de le druk van dit interessante boekje uit, die spoedig uitverkoeht was. De tweede druk' is verrijkt met eenige illu straties naar teekeningen van den schrijver, die niet onaardig zijn. De schrijver was te kort in ons land om een volledige beschrijving te leveren, doch zijn schetsjes van Rotterdam, Delft, j's Hage, Amsterdam, Haarlem, Utrecht, en Arnhem zyu zeer lezenswaardig., Betreffende de ontvluchting van een gevangene te Am sterdam die slechts een arm had en Huystee genaamd is, vernemen w|j nog de volgende bijzonderheden. Zoodra «eennrm", aldus wordt de persoon in den wandel ge noemd, na zijn vervolgers op een dwaalspoor gebracht te hebben, zich in vrijheid bevond, begaf hij zich naar een schaftkelder op de Prinsengracht, waar vrouw Westen berg, wier man gedetineerd is, niet weinig verbaasd op keek, Hnystee té zien, die z|j achter slot en grendel waande. Spoedig echter werd de zaak opgehelderd en Huystee in een achtervertrek aan de oogen van vier sjou werlieden, die zaten te schaften, onttrokken. Vrouw Westenberg zond op verlangen van Huystee een kruier met een brief naar zijne ouders in de Lindenstraat, met verzoek eenige kleederen en wat geld mede te geven, aan welk verzoek eekter niet werd voldaan, voordat men zich van h.et raadselachtige der ontvluch ting had overtuigd. Daarop werd een jas, een pet en eenig geld gezonden. Toen echter de sjouwerlieden bespeurden wat er gaande was, bood een hunner aan, iluystee voor 30 gedurende drie maanden in zijn zolderschuit te verbergen, als hij daarenboven een baal koffie aan den man wist te brengen. Over deze voor waarden werd men het echter niet eens, waarna de sjouwerlieden dreigden «eénarra" te zullen verraden als hij hun geen geld verschafte. Daar de ontvluchtte zich na het vertrek der sjouwerlieden bij vrouw Wes tenberg niet meer veilig aehtte, begaf hij zich des avonds in vrouwenkleederen naar de ouders van een medegevangene, in de Marnixstraat, maar bemerkte op tija weg dat hij door de sjouwerlieden bespied werd. Toen deze sagen dat er voor hen niets zou overschieten, deden z|j bij de politie aangifte van het verblijf van Huystee, die dan ook te 9 ure weder gearresteerd en naar de cel gebracht werd, Later moet gebleken ziju dat niet alleen vrouw Westenberg, maar ook de vrouw uit de Marnixstraat de ontvluchting bevorderlijk zijn geweest, die, ua dit bekend te hebben, daarover voor den rechter zullen moeten verschyaen. Waarschijnlijk worden dan ook nog wel termen gevonden om op de zaak van den verkoop van een baal koffie voor de sjouwerlieden terug te komen. De officier van justitie te Heerenveen heeft bekend gemaakt, dat het hein gebleken is, dat eenige personen, wonende te Haule, Haulerwijk en aangrenzende plaat sen, de navolgende middelen bezigen om zich van de goederen vau anderen meester te maken. Zoodra in eene conrnnt eene advertentie lezen, waarby een koopman zijne waren aanbeveelt, doet een hunner een bestelling, die somtijds vergezeld gaat van een bewijs van soliditeit door de anderen afgegeven. Dikwerf wordt aan die bestellingen geen gevolg ge- geven, waarschijnlijk omdat de kooplieden de zaak niet vertrouwen of omdat zij vooraf nadere informa- tiën hebben ingewonnen, doch somtijds wordt het bestelde afgezonden, dat dan onmiddellijk tot eiken prijs wordt verkookt. Aldus is gehandeld met verf waren, guano, teer, orgels, harmonica's, vaten jenever, vaten bier, petten, gemaakte bloemen, sigaren, kisten koek, kisten Zweedsche lucifers enz. Betaling van è|et geleverde volgt niet Zeker jongman zag zich dezer dagen op eigen aardige wijze in z|jn huwelijksplannen opgehouden. Door de burgemeester der gemeente Holten was een verklaring afgegeven, dat de aanstaande brnigom niet bij machte was om dè kosten te dragen voor het zegelen der Btukken, tot het aangaan van een huwel|jk vereiscit. Den ambtenaar van den burger lijken stand, tot wien deze zich toen wendde, om een ongezegeld geboorte-extrakt te bekomen, kwam het welüoht onwaarschijnlijk voor dat in deZe tijden ▼au dunrte en berekening een bruid en brnigom het huwelijksbootje durfden instappen, Zonder zelfs de kosten der voltrekking te kunnen betalen. Hij begreep dat z|ja plicht vorderde het fjuk uiet kosteloos tc verstrekken, zoolang hem niet bewezen was dat ook de jonge dochter niets dan haar liefde als bruidschat mee ten huwelijk bracht. Gelukkig kwam de Burge meester, die het certificaat had afgegeven, op het denkbeeld, de beslissing van den min. van finan ciën in te roepen. Hij bad de voldoening bet aan staand echtpaar te kunnen meedeelen, dat de ambtenaar van den burgelijken stand buiten zijn boekje was gegaan en in 'r ongelijk gesteld was, endns leverde waar zooveel bezwaren werden licht geacht, het be wuste stuk geen moeilijkheid meer op. ZtoCt.) Door d«n bouwman L. van Dam te Gonderak, is gepasseerden Dinsdag aan Z. M. den Koning de eerste grasboter van dit jaar aangeboden. Het grove wild (herten en reeën) heeft zich in den laatsten tijd in de Nuuspeetsche streken buiten gewoon vermenigvuldigd; koppels herten van 20, 30 en zelfs van 40 stnk8 worden in en bij de Elspeeter en Gortelache bosschen dikwijls gezien. Een gezelschap jachtliefhebbers schoot in de afgeloopen week ju de Elspeeter bo«3chen 3 herten en 2 reeën; 14 dagen vroeger werd een, gelijk getal dezer dieren aldaar (|por een ander gezelschap geschoten. (Ztc. Ct.) Aan berichten per mail uit Oost-Indië loopende tot Batavia dd. 25 Januari ontleenen wij het volgende Uit Atchin kwamen weder slechte berichten. De *maraudeurs" zijn aan het werk geweest. In den avond van 6 Jan., omstreeks li uren, werd de koekraal tc Pauderi door een bende maraudeurs aan gevallen. Zij drongen in de kraal en terwijl eenigen bezig waren het vee los te maken, geraakten de anderen handgemeen met de in de kraal aanwezige personen. Een Ëuropeeseh korporaal en een inlandscne vrouw werden gedood, terwijl een Ambonsch fuselier en zeven Klingaleezen verwondingen bekwamen. Men kan, gelooven wij zoo zegt het Allg. Dagbl. de juistheid der opmerking niet ontkennen, dat, zoodra onze troepen zich eenige maanden rustig ge houden hebben, de Atchineezen weder beginnen op te dagen. Alleen daarom zou het, dunkt ons, noodig zijn weer eens uit te rakken. Volgens dc Java-Bode uoemt men het besluit over de vermiuderiug der toelagen voor ambtenaren het hooger besluit." Het hooggerechtshof heeft het vonnis van den raad ran justitie, waarbij de gezagvoerder van het vergane stoomschip «lnit.-gen. Kroesen," Verloop, tot twee jaren gevangenis en boete werd veroordeeld, beycatigd. De veroordeelde bevindt zich inmiddels te Singapore en heeft zich alzoo aan de ten uitvoerlegging van het vonnis onttrokken. Op 18 December jl. had in de woning van den controleur te Negara de plechtige vrijverklaring plaats der slaven in het landscnap Djembrana (Bali). Nadat de resident van Banjoewangi aan de verza melde hoofden het doel van z|jn komst had medege deeld, verklaarde h|j namens de regeering van Neder- landsch-Indië, dat alle in dat landschap nog aanwezige slaven, ten getale van 51 personen, voortaan vrij waren en dat z|j in alles gelijke rechten - en ver plichtingen hadden als de overige iuheemsche bevolking. De nadere bijzonderheden omtrent het ongeluk door het ontploffen van dynamiet te Parma veroor zaakt, doen rien dat daar een in alle opzichten ont zettende ramp heeft plaats gehad. Zooals men weet wenacht men een proef te nemen met dynamiet tot opruimen van een oude kastanjeboom, die op een der voornaamste openbare wandelplaatsen in den weg stond. De proefueming was opgedragen aan een kapitein der artillerie, doch deze liet haar over aan den lnitenant Bassignore, die er de rechte man niet voor scheen te z|jn. Hij wist dat het dynamiet, om gebruikt te wor den, zekere mate van warmte moet hebben, en daartoe bezigde h|j, aan den voet van den boom, een bad lauw water, waarin de blikken doozen gelegd werden. Een honderdtal nieuwsgierigen hadden zich rondom den lnitenant geplaatst, zoodat geen de minste voorzorgen genomen waren. Het meerendeel der aan wezigen wist bovendien niet wat er moest geschieden. Denkende dat het dynamiet in het lauwe water niet genoeg was verwarmd, liet de luitenant in een naburig huis een bak met warme asch vragen, en legde er een z|jner doozen op. Bijna op hetzelfde oogenblik weêrgalmde eene verschrikkelijke ontploffing, en eene wolk van rook en stof overdekte den wan delweg. De menigte stoof in wanorde en heyig verschrikt uiteen. Toen de rook was opgetrokken, stonden de wan delaars, op het gerucht toegesneld, voor een afgrij selijk sohouwspel. De weg was bedekt met ont zielde ligohamen en gekwetsten, terw|jl hartverscheu rende kreten cn1 hulpgeroep uit de bloedige massa opstegen. Van den boom bleef niets meer over. Op twee stappen afstands lag het verminkte lijk vau den luitenantzijn hoofd was geheel vermorzeld, en een arm, van den romp afgerukt, was vier meter ver geslingerd. I)e vier soldaten, die den luitennnt bij stonden, waren dadelijk gedood en verschrikkelijk verminkt. Drie burgers, een meisje en een oude dame, werden insgelijks als door den bliksem neérgeslagen en gaven geen teekeu van leven nn?er. Een kloos terling der orde van St.-Lazarus werd levenloos opge nomen; hij was iu volle borst getroffen door eene der blikken doozen welke het dynamiet bevatte. Wandelaars werden getroffen op meer dan drie honderd meter afstands vau de plaats der ontploffing en bekwamen vrij ernstige wouden. Een man ia op honderd meter afstands door een straatsteeu gedood. Rondom de plaats der jwmp vond men stukkpu van menscbelijke lichamen en verscheurde kleeren. Het getal der dooden wordt thans op vyftien ge schat, terwijl dat van de gekwetsten de zeveutig over treft, waarvan velen zoo erg ziju getroffen dal men geene hoop voor hun leven meer heeft. Iedereen in de stad is verontwaardigd jegens het hooger bestuur, den bevelhebber van het garfiizocn, de artillerie-officieren en, vooral, tegen den bestuurder van de openbare wandelingen, wien men verwijt geehe voorzorgsmaarregelen bevolen te hebben. Eene insch rij ving is geopend om de gekwetsten ter hulp te komen. Uit Amsterdam schrijft men aan het U. D.: «Verbaasde men zich dezer dagen over de massa,, bloemkool die, ofschoon zeer goed van qualiteit, tegen goedkoopen prijs langs de straten werd aangeboden, weldra kan men een groote hoeveelheid kropsalade tegemoet zien en vervolgens tal van groenten. Naar wij vernemen hebben deze aanvoerep plaats uit Italië door bemiddeling van het huis Cirio, dat een of tweemalen per week uit Italië eenige waggons naar hier expedieert Deze onderneming sohynt goede ^resultaten op te leveren. Meer dan waarschijnlijk zal men thans de groeuteboeren eveuzeer hooren kla gen over deze invoeren, als vroeger bet publiek jeri- mieerde over 'den uitvoer onzer groenten naar het buitenland. «Genoemd Italiaansch huis, dat eene aanzienlijke maatschappij vertegenwoordigt, heeft eèn contract ge sloten met een der Italiaanscbe spoorwegondernemin gen om duizenden waggons te expedieeren. Men kun dus vrij aanzieulijke haeveelüeden van allerlei producten tegemoet zien. In het begin van bet vorige jaar kwamen te Parijs, dee nachts ten een ure, eenige uitgelezen artisten te zamen om de lezing aan te hooren ran een nieuw tooneeUtnk. De auteur wiens, naam de beele wereld op de lip pen heeft, bracht er vier uren meê door. Het gebruik van een paar kop aterke koffie was de eenige verademing. Om 5 uur in den morgen hield hij op. De loo- tuur der'4de aete was toen ten einde. De auteur, die met veel inspanning gelezen, ieder persoon door voordracht en mimiek eigenaardig gekarakteriseerd had, was te afgemat om verder te gaan. Den ar tisten, door de slotscène tot tranen toe geroerd, be<- loofde hij de 5de acte, als hij en zij kalmer waren; den volgenden dag voor te lezen, om daarna spoedig met de repetities te beginnen, opdat iu 't laatst van Januari de eerste voorstelliug zon plaats hebben. De naam van dien autenr is Victorieu Sardou, ook hier te lande zeer gunstig bekend, en de titel van het tooneelstuk is Dora. Niemand die van tijd tot tijd de schouwburg zaal bezoekt, is onbekend met het meesterlijk talent van Sardou in 't schrijven van tooneelatnkken. Bijna ieder kent hem, bijna ieder weet dat een stuk door hem geschreven een avond belooft vol genot. Dora nu ia een van z|ju beate stukken, Dora werd te Parjjs het eerst opgevoerd in het Tkealre du Vaudeville. Den 22en januari had de eerste, den 2en Mei de 100ste en den SOsten Juni de 189ste voorstelling plaat» en zoo was het niet te bevreem den dat ook Nederland dat weldra binnen zijn gren zen zou zien oproeren. In de stadsschouwburg te Amsterdam wordt het nu sinds eenige weken dagelijks opgevoerd, terwjj! bij van Lier het zelfde stuk door 't Fransche gezelschap wordt gegeven. En hoe f De taal wordt (bij de Uollandsehe voorstellingen) steeds voller, ket applaudiseeren steeds levendiger, de regen van bloemruikers steeds grooter, zegt de verslaggever in het orgaan van 't Nederlandsch Tooneelverbond la daardoor voldoende bewezen hoe 't publiek uit alle rangen over Dora denkt, alle dagbladen zonder onderaoheidt, die een critiek uitspraken, oordeelen daarover hoogst gunstig, en het apel der aoteur» en actrices moet eveneent uitstekend zijn. Men oordeele Het Nieuws van de» Dag zegt o. a. Ontegenzeggelijk heeft Dora een schitterend succes gehad. De twee groote eersle bedrijven, die geroeglijk tot één bedrijf hadden kunnen zijn «n.^eu, eens gepasseerd, geraakten de toeschouwers bij her,. 3de bedrijf en de prachtige gedeelten van het 4de zoodanig in vuur, dat Dora (mevr. Ellenberger) en De Maurillac (de heer Moor) na dit bedrijf driemaal werden teruggeroepen. Hun spel was het aangrij pend tooneel ten volle waardig. Het moet ook er kend, dat het stuk door dè artisten der Vereeniging met talent gespeeld' wordt. Niet alleen mevr. Kleine Hartman bracht als in het derde en het laatste be drijf, bij den diefstal en de ontdekking, het publiek in eeiie spanning, zoo, dat men eene speld had kunnen hooren vallen in den schouwburg, maar ook mevr. Sluyters, als de berallige politiseerende prinses, en mevr. Albregt, als de wel wat al te burgerlijke markiezin verdienen lof. De titel rol werd, zooals gezegd is, zeer gelukkig gespeeld en de heer Veltman verdient een compliment voor de bescheiden overdrijving waarmede hij ditmaal de rol van v. d. Kraft speelde. Favrolle, den heer Morin, heeft Sardou zich niet beter kunnen voor stellen. Ouze eenige opmerking geldt eenige woordspe lingen die de vertaler, de heer Róssing, wellicht beter had gedaan niet op ons tooneel over te brengen. Overigens achten brij D ra een groot aanwinst voor het Nederlandsch Tooneel. llr. Jan ten Brink, spreekt er in het Zondags blad niet minder gunstig over. Daar luidt het o. a. Het heette iu vroegere jaren alt|jd, dat de Haagsche kunstlievende wereld haar nationaal tooneel min achtte, dat men alleen ooren bad voor de fransche componist en oogen voor anderhalf man corps de ballet, doch alwie den avoud van 4 Februari naar den schouwburg in het Voorhout toog, zon kunnen getnigen, dat de gemengde waereld van aanzienlijke, van genotzoekende, van oordeelvellegde babituees, die men in Frankrijk.Tout l'aris" noemt, daar aan wezig was. Bij de eerste vertooning ran Dora miste men niemand, die door zijn naam, zijn fortuin; zé ju talent het vaderlandsch tooneel zon kunnen steunen, alle rangen waren bezet, uitatekeud bezet. Mocht men willen beweren, dat hier nieuwsgierigheid naar Sardou's jongsten beroemden toowlarbeid in 't spel was eu waarom zou ook de/e niet mogen mede werken dan zon ik ook Minnen wijzen op dien avond. Dora was een waarachtige/zegepraal voor mevr. Elleuberger. De apaansche hmWVrouw, fier, edelmoedig eu liefdevol, schitterend dbougeestkracht en noblesse iu beproeviug en str|jd, snrak uit elk barer woor den en gebaren. Het groote tooneel aan 't riot van het vierde bedr|jf waa itn meesterstuk. De heer Moor, bleejt in Dora een kunstenaar van den eersten rang. Z|jn Audré de Maurillac evenaarde de vertolking van Dora door mevrouw Ellenberger. Het tooneel van het huwelijksaanzoek in het tweede bedrijf en de worsteling tnsschen beide echtgenooten in het vierde geven geven hem aanspraak op de hoogste onderscheiding. Iu het Vaderland leest men Men bejammert het, dat mevrouw Kleine hier optreedt in de rol eener vrouw, diê op de straten van Londen haar leren begon, die in gevangenissen haat indronk tegen die maatschappij, waardoor zij aan ellende en verlatenheid ter prooi gegeven, en teu slotte tot het werktuig gemaakt werd van een Van der Kraft, een soort van geheim agent in dienst van de Oostenr|jksche diplom tie te V rsiilles. Deze zeer moeilijke rol werd echter door mevrouw Kleine met veel studie gespeeld. Mevrouw Ellenberger ontwik kelde als Dora echte dramatische kraeht in het vierde bedr|jf. De heer Moor kweet zich als de Manrillao voortreffelijk van z|jn zware taak, terw(jl de heer als Favrole volkomen op zijn plaats wis en niet weinig er toe bijbracht om het geheele stnk te stennen. De heer Bigot trad karaktervol op als de oaricatupr- afgevaardigde, die zich na ééne redevoering wederom terug moet trekken, en de heer Van Schoonhoven verdient lof voor de zorg, die h|j aan de rol van Teckly besteedde. De heer Veltman had een type gemaakt van den ouden Van der Kraft. Dora's moeder, de oude Spaansche markiezin De Rio-Zarès, belegerd door haar schuldeischers in een Nizzaasch hotel en steeds bluf fend op haar man, don Alva, werd door mevrouw Albregt op geestige wjjze vertolkt. Alleen gaf zij aan haar overwegingen, of zij haar paa gehuwde dochter ook inlichtingen geven moest, wat al U luid luebt. Mevrouw Ven Sluytere wei zeer goed ale de prineee Bariatine, verzot op 't bijwonen ven de fit tingen der Kamermaar haar kostuum 't eerste be drijf kwam one wat heel klenrig voor. De moeilijke vertaling van h»t drama scheen ons over 't algemeen goed gelukt en vloeiend te zijn. Het Handelsblad oordeelt aldus: Dora is een drama, dat zoowel kan voldoen aan den smaak van het groote publiek dat van de sleohtc drama's houdt, als aau dien van meer beschaafden, die gekuischter opvatting hebben. Daarom doet het

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2