Nieuws- en Advertentieblad W Gouda en Omstreken. Np 2116. 1878. BUITENLAND. Woensdag 20 Maart. Parlementaire Werkzaamheden. liiiitenlandscli Övërzïcüt 5 GOUDSCHE COURANT. noodzakeljjke leening, onze politieke geschit- t een voorstel tot Het ^Ale van In de afgeloopen week is na een buitenge woon lang reces de Tweede Kamer weder bijeen gekomen om kennis te nemen van de ontwer pen door de regeering ingediend. Versterkt door zes nieuwe leden, zoodat het aantal nu 86 bedraagt, is de kamer weder op het getal door de grondwet voorgeschreven, die voor iedere 45000 inwoners een afgevaar digde vordert. De herstemmingen in de vorige week hebben de verkiezingen van den afgeloo pen zomer bevestigd. Er zjjn vier liberalen, en een anti-revolutionair gekozen, terwijl de ultramontaansche candidaat te Zevenbergen den geloofsbrief heeft ontvangen. Bjj deze laatste herstemming hebben eehter onregelmatigheden .laats gehad die het hoogst onzeker maken of de heer Diepen wel als afgevaardigde zal wor den toe gelaten. De beslissing daarvan is aan de Tweede Kamer. Het mag wel een vreemd verschijnsel ge noemd worden dat zoovele jaren reeds verkie zingen hebben plaats gehad en nog bussen on wettig verzegeld wordennog vreemder is het, dat dit misbruik sedert jaren onopgemerkt is voorbjj gegaan, wanneer ten minste waar is wat verzekerd wordt, dat het stembureau te Meeuwen nooit meer dan een zegel gebruikt heeft. De meerderheid der kiezers in het hoofd kiesdistrict Rotterdam hebben aan den heer van Stoik boven dan heer Kerdjjk de voorkeur ge geven. Wat zullen wjj van deze dingen zeggen Wjj betreuren het dat de heer Kerdjjk nu niet aan de diacussiën over de wet tot regeling van ons lager onderwijs zal kunnen deelnemen, wij betreuren die verkiezing nog meer om de wijze waarop de heer Kerdjjk bestreden is. Het ge- heele land is daardoor opgeotterd aan plaatse- Ijjke ontevredenheid, de bourgeoisie heeft den man van bet volk getroffen, ziedaar de twee hoofdoorzaken waaraan de heer van Stolk de verkregen meerderheid te danken heeft. Van den steun, hem door zijn hevigste tegenstan ders op politiek gebied verleend, spreken wjj liever niet. Zeer zeker zou de nieuwe afge vaardigde van Rotterdam de eerste geweest zjjn om met verontwaardiging dien steun van de hand te wjjzen, indien die voor eenige conces- siën had moeten gekocht worden. Er zjjn lieden, die het liefst in troebel water visschen, als zij hoop mogen koesteren daardoor eenig voordeel, al is het dan ook slechte in schjjn te behalen. Hoogst belangrjjke werkzaamheden wachten de vertegenwoord'ging. De wet op het hooger onderwjjs heeft ten opzichte van het gymna siaal onderwjjs dringend herziening noodig, en een wetsontwerp tracht aan de bezwaren tege moet te komen. Een ontwerp tot een een vergeten woord in denis, is ingediend met heffen van successie in de rechte ljj« "uji uit de leêning voortepruitende uitgaven intrest en aflossing te dekken. De waterwegen, zoo hoogst belangrjjk voor het vervoer van koopmansgoederen en den wa terafvoer, verkeeren over het geheel in geen voldoenden staat. Door de regeering is een ontwerp ingediend om in dien toestand verbe tering aan te brengen. De aanneming zal zeer zeker groote kosten na zich sleepen en vermeerderde inkomsten noodzakeljjk maken, zoodat ook spoedig ont werpen tot belasting-herziening te wachten zijn. Zal het dezen minister van financiën gegeven zijn een flink plan te ontwerpen, dat de inge- Hoe het staat met de ojofereatie is niet heel duidelijk. Sommige berichtgevers, o. a. de corres pondent der Timet te Berlijn, beweren dat EugeUud eu Oostenrijk nog steeds bezwaren opperen en dat Busland geen bijzonderen haast heeft om die op te lossen. Rusland, zegt men, is op de bijeenkomst van hei congres zoo bijzonder niet gesteld. Dit is zoo onwaarschijnlijk niet, daar Busland zijn doel bereikt heeftde vrede is geteekend en niets kan deze mogendheid winnen op een congres, waar allerlei strij-iige belangen in botsing zullen komen. Uit Parijs wordt daarentegen gemeld «De on- derhandelingen orer de bezwaren, door Engeland en Oostenrijk geopperd, worden door bemiddeling van Duitschland gevoerdf en staan gunstig.” Welke dezer berichtgevers bet best is ingelicht zal de tijd moeten leeren. Zeker schijnt hét te zijn dat Rusland bepaald geweigerd heeft Griekenland op het congres toe te laten. Een staat van den tweeden rang, die daarenboven geen oorlogvoerende partij geweest is, daarin op te nemen, zou dan ook in strijd geweest zijn met alle diplomatieke gebruiken. In weerwil van de gunstige denkbeelden, die men algemeen van bet behoud van den vrede heeft, gaan Engeland en Rusland niet alleen voort zich te wapenen, maar zij komen in Turkije steeds dichter bij elkander; de Russen rukken langzaam voort naar de Darda- iiellen, de Eugelschc schepen bij Gallipoli worden talrijker. Zoohng er zooveel kruit is, kan men niet geheel gerust zijn. lu het Eugelscbe Hoogerhuia deelde lord Beacons field het voornemen der Regeering mede, om het Paaschrecès den 16den April te doen beginnen en den 13 Mei te doen eindigen. De Fransche Minister van Openbare Werken had Vrijdag het genoegen zjjn apoorwegontwerp met groote meerderheid te zien aangenomen. In den Senaat heeft de bekeering der Orleauisten de eeiate vruchten gedra gen de wet op den staat van beleg is voor een groot deel aangenomen overeenkomstig dekring der Kamer, terwijl de voorgestelde veranderingen met geringe meerderheid werden verworpen. Gelijk men weet, heeft de commissie van den Senaat het wetsontwerp op den staat van beleg, zooals zij het van de Kamer van afgevaardigden bad ont vangen, aanmerkelijk gewijzigd. Het karakter vau een waarborgwet heeft de commissie er aau ontnomen, om het tot een wapen te maken ie handen der uitvoerende macht. Donderdag nu is de beraadslaging over de voordracht geopend, en den volgendsu dag is er reeds eeue belangrjjke beslissing gevallen. Artikel 1 van het door de commissie gewijzigde ontwerp is verworpen met 162 stemmen tegen 100. Daarna is het artikel aangenomen, zooals de Kamer bet had goedgekeurd. Artikel 2 van het voorstel der commissie is insgelijks afgestemd, met 137 stemmen tegen 127. Vervolgens werd het overeenkomstig den tekst van de Kamer van afgevaardigden aangenomen met 140 stemmen tegen 103. Dat is aanvankelijk eene overwinning voor de linkerzjjde, maar eerst bjj art. 3, het gewichtigst*, zal de groote strijd gevoerd worden. De Minister van Justitie heeft de voordracht, gelijk ze door de Kamer van afgevaardigden was geamen deerd, doch met geringe afwjjking van het oorspron kelijk ontwerp, krachtig verdedigd. De staat van beleg kan noodig zijn, zeide hij o. a., doch het is een ezceptioneele maatregel, waartoe men niet anders» dan in den uitstelen nood mag overgaan, ea daarin heeft de voordracht voorzien. Ipdien men den staat van beleg afkondigt, om 300 oproerlingen te straffen, dan sal meo tevena 100,000 brave burger* treffen, en daartegen moet zooveel mogeljjk gewaakt worden. Is eenmaal de wet aangenomen, zooals Kamer en Regeering baar voorstellen, dan is voor eeti goed deel het gevaar eener herhaling van 16 Mei weg genomen. De reactionairen missen dan het wapen, waarmede zij ten vorigen jare zoo dreigden, den staat van beleg, het wetteljjk geweld. Van daar dat voor de geregelde vaststelling der begroeiing en ten einde nipt langer op voorloopige kredieten te teren, de aanneming van het wetsvoorstel - - het hoogste gewicht is. f van den Duit- zetenen niet bovenmatig drukt en tevens inde steeds stijgende behoefte zal voorzien? Niet alleen toch zullen de coininunioatie-mid- deleu veel geld vorderen, ook de defensieplan nen van den minister van oorlog zullen zon der aanzienlijke sommen niet kónden uitgevoerd worden, en bovendien zal in het vervolg, wordt het wetsontwerp tot regeling van het lager onderwijs goedgekeurd, ook 30 pet der uitgaven voor het lager ouderwijs benevens vele buiten gewone subsidiën ten laste van 'het rijk komen. Op dit laatste ontwerp, dat reeds in de af- deelingen onderzocht wordt, zullen wij als het voorloopig verslag is uitgebracht, terugkomen, in het vertrouwen dat door de vertegenwoor diging middelen aan de hand zullen gegeven worden om in het gebrek aan onderwijzers te voorzien de oorzaken toch van het tegenwoor dig gebrek worden door het ontwerp niet weg genomen; integendeel de positie van den onder wijzer wordt over het geheel niet beter, en verbetering van dien toestand is toch bet eenige afdoende middel om in het steeds toenemend gebrek aau onderwijskrachten te voorzien. De Tweede Kamer heeft zich na haar bijeen komen hoofdzukelijk bezig gehouden met het onderzoek der ingekomen wetsvoordrachten. In de zitting van Vrijdag weiden een paar ont werpen goedgekeurd, doch een wetsvoorstel tot goedkeuring der Qost-Indische rekening van 1867 werd verworpen. De tneerderheid kon niet toegeveo aan den wensch van den minister om door de aanneming een einde te maken aan de reed* lang hangende zaak. Zoolang de eerste rekening niet goedgekeurd was, konden ook de volgende rekeningen niet Voor goed afgesloten wordenhet toezicht was in de laatste jaren aanmerkelijk beter geworden, en de onregelmatigheden en onjuistheden der in behandeling zjjnde rekening zouden door een afstemming toch niet verbeterd kunnen worden. Het beste was in de zaak te berusten. Van deze gelegenheid werd natuurlijk door den heer Wintgens gebruik gemaakt om de Indische wetgeving op financieel gebied hevig aan te vallendeze en deze alleen had van alles de schuldvroeger werden immers al die ongere geldheden om geen erger woord te gebruiken met den mantel der liefde bedekt, en nu, nu wordt zelfs de vertegenwoordiging daarvan in kennis gesteld, en deze oordeelt dat zelfs een Indische rekening op waarheid moet gegrond zijn, en weigert de goedkeuring die noodig is. De behandeling van dit wetsontwerp doet ons een treurigen blik slaan in de Indische staat huishouding. Een rekening van 1867, na veel tijdverlies en bezwaren, na tien jaren ter goed keuring aangeboden, moet afgekeurd worden, .omdat zoowej inkomsten als uitgaven voor een gedeelte gefingeerd zijn waarlijk het is noodig, dat hier nauwkeurig op kleinigheden en beuze- lingen gelet wordt. Wanneer zal de Hercules opstaan, die dien Augias-stal zuivert? Thans kan de miuistei de middelen opsporen, om aan dien ongeregelden toestand een einde te maken, de rekeningen der volgende dienst jaren wachten op goedkeuring. Moge hij in die poging slagen in het belang van ouze geld middelen en van den geregelden gang van zakenL. Volgens bericht van de Agence Rnue, zijn de ratificatiën van het vredesverdrag uitgewisseld en zal A het nu, na mededeeling aan de groote mogendheden va“ ^et hoogste gewicht 13. worden openbaar gemaakt. De wet over de plaatavemng.ng

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 1