BINNENLAND. Laatste Berichten. Staten-Gonera&l. Tweede Kame*. Zitting vau 3 April 1878. Vergadering van .„den Gemeenteraad. IFOLITIJE. MARKTBERICHTEN. Gouda. 4 April. Burgerlijke Stand. Gouda: - t Wieren,Maie de Paus aan den Keizer Leeft ge zou den en liet antwoord daarop door den Keizer ge geven. Daardoor znl waarschijnlijk wat meer licht op de zaak worden geworpen. Uit Rome wordt nog bericht, dat 'a Pausen staats secretaris Frnuehi alle Pruisische bisschoppen heeft uitgenoodigd oin uitvoerig te rapporteeren over den toestand in hun diocceseü; in deze rapporten tullen moeten voorkomen de redenen, waarom enkele bis schoppen niet met de Regeeriug in botsing zijn ge komen, en ecu opgave van de middelen, waardoor de Mei wet ten kunnen worden ontweken. Het Oostenryk-Hongaarsch Vergelijk is alweer een stapje verder; het Hougaarsche Lagerhuis nam met 155 tegen 142 stemmen het door de Regcering on* deratcunde voorstel aan om de quaestie van de 80 millioen vlottende schuld ter oplossing te versenden naar de oominissie, belast met de regeling der per centsgewijze bijdrage in de Rijkslasten. De Deensche Kamers zyn eindelijk gesloten, nadat de begrooting op de bekende w ijze is afgehandeld alzoo weder een confliet minder in de wereld. GOUDA, 4 April 1878. Gisterenavond is het zestal opgemaakt ter benoeming van een predikant by de Ned. Herv. Gemeente alhier. Wy zouden de namen der hoeren predikanten, die daarop voorkomen gaarne mcdedci-len, maar dc verga dering die het zestal opmaakte heeft het curiuuse besluit genomen om die namen alsnog geheim te houden. Wy laten het oordeel over een dergelijk eigenaardig besluit aan onze lezers over, doeh ucineu alleen de vryheid deze vraag iu 't raidden te brengen: Sinds wanneer bchooren dergelijke nominaties tot de geheime •zaken Is 't een openbare zaak en tot heden meenden wy dat waarom dan aldus gebaudeld? By het einde van deu cursus aan de Burgeravoud- «chool zyn bevorderd: Van de le tot de 2e klasseAra. van Dantzig, Abr. van Dantzig, W. Kromhout, J. van der Kleijn Az., G. P. vau Gent, F. Lafeber, N. Mul, C. A. den Ouden, H. A. van Luenen, G. i. Boot, I. van der Kleyn Pz., J. F. Furrer, E, Grendel, Z. Ketel, P. B. van Bochore, T. J. Kruijt, l. Schouten, A. J. Stam, M. van Leeuwen, J. Vergeer, A. Sanders, L. de Jong, P. H. Janknegt, J. Grocneweg, J. Vermeulen, A. Spruit, E. B. Klaaren en G. Polet. Van de 2e tot de 3e klasseC. F. Schluter, C. A. H. Bout, H. C. Gabrij, A. van den Hoek, J. van der Kraats, K. Beriyn, D. Vetter, P. P. van der Meer, en J. D. Stam. Pryzeu werden toegekend in de eerste Klasse*. Grooteaan J. G. Hordyk, Z. Ketel, P. B. van Boohove, M. van Leeuwen, P. H. Janknegt, J. C. Groene weg, J. Vermeulen en E. B. Klaaren. Middelmatige: aan J. van der Kleyn Az., F. Lafeber, N. Mul, C. A. den.Ouden, J. J. Hagemau, J. F. Furrer, J. Schouten, A.. Spruif, J. Ouderkerk en G. Polet. Kleine: aan Abr. van Dantzig, W. Kromhout, C. II. G. Spruijt, G. J. Boot, J. van der Kleijn Pz., J. Klopper, E. Grendel, ,T. J. Kruyt, G. vau Kluijvc, F. D. ran Kluyve, A. J. Stam, I. Bik, W. L. J. vun Kersbergen, D. leeuwen, J. Vergeer, G. Prinoe, A. Sanders, P. van Riemsbergen, F. van Wijk en C. J. Brons. In de tweede klasse: Groote: aan C. F. Schluter, A. van den Hoek, J. van der Kraata en D. Vetter. Middelmatige: aan W. Rynevcld, J. Biné, C. A. H. Bout, H. C. Gabrij, 8. Kraueveld, K. Berlijn, J. F. van der Linden, J. G. Hoogenboom, P. P. vau der Meer en J. D. Stam. Kleineaan J. P. Boot, W. K. F. de Jong, L. C. de Knoop, L. Linthorst, N. P. Spruit en J. P. van der Kleya. Ter benoeming van een hoofdonderwijzer aan de Openbare Sehool te Gouderak zyn, na 'gehouden ver gelijkend examen, voorgedragen de heerenP. J. Emck van Amsterdam, A. Berman van Heusden, A. Hola van Gouda, E. K. Slijper van Hoogevoen, J. Berkhout van Amsterdam en F. van Dixhoorn van Haarlemmermeer. In eene openbare Nutsvergadering te Bodegraven, werd Dinsdag door den secretaris van 't depart, tevens verslag gedaan van den toestand der spaarbank. Daaruit blykt, dat deze nuttige instelling zieh in toenemenden bloei mag verheugen. Door niet minder dan 326 deelhebbers waren in het afgeloopen jaar 19391.441/, ingelegd, terwijl het uitbetaalde bedrag f 10542.81 beliep. De rente is sedert een drietal jaren op 4 peibent gebracht. De Dinsdag gehouden verkiezingen voor hel waterschap vau Woerden hebben de volgende uitkom sten opgeleverd: in het le distwot, hoofdplaats Woerden, gekozen tot hoofdingeland de heer G. P. Baelde, en tot hoofdiugcland-plaatsvcrvanger de heer C. Rykelykhuizeu; in het 2e district, hoofdplaats Bodegraven, tot hoofdingeland de heer W. Boer en tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer S. Verlaan, en in het 6e district, hoofdplaats Kamerik, tot hoofd ingeland-plaatsvervanger de heer J. v. d. Louw. Daar bij dc nadering van het voorjaar het nuttig wordt geacht op uieuw tot voortdurende waakzaam heid op te wekken, indien ouverhoopt de Colorado kever uier te lande mocht worden aangetroffen, heeft de minister van waterstaat handel en ny verheid in herinnering gebracht dat voor het geval insecten moch ten wordcu gevonden, die vermoed worden Colorado kevers tc zyn, daarvan onverwijld een exemplaar aau zijn departement moet worden opgezonden. In de memorie van antwoord nopens het ontwerp tot wyziging van sommige bepalingen der wet op het hooger ouderwijs erkent de minister dat art. 65 dier wet in zoover ongunstig werkt dat zij velen beweegt enkel die lessen te volgen, welke over examen-vakken loopen. Na nauneming van het thans aanhangig ontwerp zal met de eeuateu der universiteiten omtrent eene herziening van het academische statuur in overleg worden getreden. Eerst na afloop daarvan kan behoor lijk worden ovCrwogeu of wijzigingen van sommige bepalingen dier wet, het ouderwijs aan de univer siteiten betreffende, noodig zijn. De strekking van het tegenwoordig ontwerp is veel beperkter. He^ beoogt de volstrekt noodzakelijke wijzigingen te verkrijgen, zouder welke de regeeriug zich verplicht zou achten van de algemeen gewenschte herziening van het leerplan voor de gymnasia eu pro-gymnasia en van kleine verbeteringen van bet academisch statuut af te zien. Immers, de termijn, binnen welken de gemeenten, die tot oprichting van een gymuasium verplicht zyn, aan de wet volledige uitvoering moeten hebben gegeveu, verstrijkt 1 Octo ber IS80. Spoedige beslissing van de onzekerheid, ontstaan door dc algemecue afkeuring welke het leerplan van 27 April 1877 heeft opgewekt, is dus dringend noodig. Bij oanueming vau de thaus voorgestelde wijzigingen zal de regeering onmiddelyk een uieuw leerplan ontwerpen, by verwerping zal aller belaug het meest gebaat worden aan de zaken haren loop te laten. Uitvoerig verdedigt de minister voorts het ontwerp. In deze zitting ijé de heer mr. Cort van der Linden als commies-griffier der kamer beëedigd. Het ontwerp tot wyziging der wet op het notariaat is aangenomen met 68 steramen tegen 1, die van den beer van Eek; de termijn voor het in werking treden der wet is gesteld op 5 dagen na de afkondiging. Met 50 tegen 24 stemmen is aangenomen het wets- ontwerp houdende bepalingen omtrent de beëedigde vertalers, nadat uitvoerige discussicu waren gehouden en een amendement van den Mackay was verworpen met 41 tegen 33 stemmen, strekkende om in het ontwerp op te nemen dat de eed of belofte moet afgelegd worden naar ieders godsdienstige gezindte. Heden zyn verschillende ontwerpen aan de orde. Na afloop der openbare zitting van de Tweede Kamer van Dinsdag zyn in de afdeeliugen eenige minder omvangryke wetsontwerpen onderzocht bene vens dat tot wijziging van het hypotheekrecht. Op de voordracht van twee leden voor het Hoofd bestuur van de Vereenigiug «Volksonderwijs* zijn geplaatst de heeren: mr. A. F. K. Hartogh te Am sterdam, Joh. A. Leopold te Groningen, O. Rommerts tc Leeuwarden, Armaud Sassen te Breda, Mr. C. J. Sickesz te Laren en G. P. van Vladeracken te Delft. Bij de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland in het kiesdistrict Sliedrecht is gekozen de heer Af^trk Leis, met 354 stemmen. De heer mr. A. H. van Tienhoven bekwam 137 st. In de Overbetuwe circuleert onder de grondeige naren een adres aan de Tweede Kamer, waarin het plan tot het graven van een kanaal door de Betuwe wordt bestreden. Adressanten sijn vansmeeuing, dat de waterloozing door dit kanaal zeer belemmerd zal worden en de belangen van de landbouwers alzoo veel schade lijden zullen. Aan den heer I. H. Jacobs, in de Hofstraat te 's-Gravenhage, is dc vervaardiging opgedragen van draperiën, die op de Parijzer Wereldtentoonstelling zullen moeten dienen tot afsluiting van de Nederlansche Afdeeling en van eenige etalages van particulieren. Deze draperiën, naar teekening van den architect H. J. van den Brink uitgevoerd, zullen op de wereld expositie een uitstekend effect maken. Die voor de Nederlandsche Afdeeling bestaat uit bruin fluweelen portieres, opgenomen met gouden koorden met zware kwasten en van bovcu getooid met tronheën van nationale vlaggen rondom het Nederlandsche wapen, t;rwijl aan de pilaren terwederzijden verschillende wapenschilden zijn bevestigd. De draperie voor de étalage van den heer W. uit Amsterdam is vau groen fluweel eu heeft een hoogte van Ongeveer 17 Meter, waarvan de portières ruim 7 Meter houden. Ecu eu ander is keurig uitgevoerd en zul den vervaardiger evenveel lof doen iuoogsten als hem met zijn werk ook op de Weeuer tentoon stelling ten deel viel. In het tijdperk van vier weken, 24 Februari tot 28 Maart 1878, zijn blykens ingekomen ambtsbe richten, door longziekte aangetast: in Zuid-Hollaud 61 runderen; Utrecht1 Friesland2 Totaal 64 rnnderen. In het vorige tydperk van vier weken waren 78 runderendoor die ziekte aangetast Thans is het Ie nr. verschenen van het reeds vóór de uitgave veel besproken Rotterdamtck Nieuwsblad. De groote meuigte advertentieu in dit le nr. op genomen, die alleen 10 pagina's vullen, bewijst de belangstelling, waarmede dit blad wordt begroet, terwyl 't iu Rotterdam alleen reeds 3500 abonné's telt. De redactie zegt o. o. iu haar voorwoord: «Onze groote bladen hebben eigenaardige voordeelen, maar se zyn velen te grootEen blad in een oogen- blik te doorzienen daardoor bruikbaar in spoor wagens, stoombooten en omnibussen, ja op straat doch tevens ue kleine moeite van bet doorlezen waard dat is iets wat men zich bij de opriehtiug heeft voorgesteld.* De Hoofdredactie is toevertrouwd aan den lieer Mrd. Cohen Staart. Door het hoofdbestuur van Vollsondenciji is aan de afdeelingsbesturen medegedeeld, dat het heeft vastgesteld zijn praeodvies in zake het regetriiigsont- werp tot herziening der wet op het lager ouderwys. liet stuk is thans ter perse en zal, te tarnen met den beschrijvingsbrief voor de buitengewone alge- meene vergadering, op het einde dezer week in bet bezit van al de bxleu zyn. Bedoelde algemeeue vergadering zal worden gehouden op 23 April a. s. Daarvau wordt uu reeds mededeeliug gedaau, opdat het houden der uoodige afdeeiings-vergaderingen tot behandeling der zaak by tijds door de afdeelings besturen kunnen worden voorbereid. Naar men verneemt, belooft de aanstaande tuinbouw tentoonstelling te houden vau 1116 April e. k. in het Paleu voor Volksvlijt te Amsterdam, teer luis terrijk te zullen wezen. Talrijke opgavcu van inzending en ter mededinging zijn ingekomen en dit getal vermeerdert nog dagelijks. Zooals wij van goed ingelichte zyde vernemen, be staat het voornemen, om dc groote tentoonstellings zaal aan te leggen op eeu geheel andere manier dan tot heden toe gevolgd is en wel in den reuaissance- styl; 't is een navolging op kleine schaal der grootsche werken van (.eu vermaarden tuiubouw-arohiteot And ré Lenotre, geboren te Parijs iu 1613 cu aldaar iu 1700 overleden. Hij heeft zijn naam beroemd gemaakt door den aanleg der vorsttlyke parken te St. Cloud, Mendon, Sceaux, enz. maar bovenal door het scheppen van het onovertrokken Park en de tuinen te Versailles, dis hy op last van den Franschen koning Lodewijlc den veertiende ontwierp. Zyn genie blonk hier te helderder uit, dewijl hy met bijua onoverkomelijke moeilijkheden van allerlei aard had te worstelen. Volgens den tegenwoordigen smaak cn vooral met het oog op de vorderingen der plantkunde en van de tuinbouw-architectuur, zondigde Lenotre in zeer vele opzichten, doch dit verwyt treft meer den tijd, waarin bij leefde, dau zijne werken. Zijn styl bleef heerschen tot in l}et laatst der vorige eeuwnoohthans kan zy, mits verstandig ge wijzigd en niet met bysieraden overladen, vooral op kleine terreinen tegenwoordig nog veel dienst bewijzen en een aangenaam contrast doen ontstaan. Daarom houden wij ons by voorbaat verzekerd, dat de schikking der planten en den aanleg van de tentoonstellingszaal, in renaissance-stijl, buiten gewoon veel bijval zal vinden, en in haar geheel een verrassenden en betooverenden aanblik zal opleveren. (Hand.) "Volgens de Haagsohe Kroniek der Or. Ct. zyn de geruchten omtrent een huwelyk van Z. K. H. prins Hendrik geenszins uit de luoht gegrepen. De prins zal binnen kort verloofd worden met een der noch- ters van prins Friedrich Karl, zoon vau prins Karl, broeder van den Duitschen keizer. Zeer spoedig zal de natie officieel met dit heugelijke nieuws wor den verblyd. Want ofschoon eeu huwelijk vaü den kroonprins der natie nog meer redeu tot vreugd zou geven, zou men toch algemeen met genoegen weder een prinses aan .het Nederlandsche hof zien verschijnen, in staat de honneurs van bet hof waar te nemen. Voor den Haag zou het daarenboven een geluk zijn, wanneer door de verschijuing eener prinses weder eeuig leven ontstond iu de hofkriugen. Over het schrijven vau den Courr. de Rruxellet uit Parys, dat de heer Target, de oulaugs vertrokken gezant der Fransche republiek bij het Ned. hof, zich aan ontvreemding van staatsdocumenten schuldig gemaakt zou hebben; betrekking hebbende op een aanhechting van Nederland en Duitschland, iu verband met de teruggraaf van Lothariugen aan Frankrijk, zegt de Schr. dat die mededeelingeu te 's Hage een pijulijken indruk teweeg gebracht hebben. Er schijnt iets van aan te zyn en een interpellatie ter zake van deze teedere kwestie, des noodig in comité-generaal, zou men te gemoet kunnen zieu. l)e vereeniging van hoofdonderwijzers en onder wijzeressen te Amsterdam zal zich per adres tot de Tweede Kamer weuden, waarin zij aandringt op wijzi ging van de uavolgeude artikelen der ingediende onderwyzerswethet betreft punten, die de «hoofden der scholen* meer in het bijzonder betreffen. 1. Art. 21. De vaststelling van het leerplan, vau de keuze der boeken eu der klasseuverdeeliug geschiede door B. en W. niet alleen in overleg met den school opziener, maar ook in overleg met het hoofd der school. 2. Art. 28. By de benoeming der (hulponder wijzers wordt ook de schoolopziener gehoord. 3. Art. 80. Schorsing als disciplinaire straf ver- valle; alleen Waar een onderzoek noodzakelijk is, blijve de schorsing behouden. Dit onderzoek moet dan gevolgd worden door vrijspraak (met behoud van traotement gedurende de schorsing) of door ont slag (met verlies van tractement). Gemeentebesturen kuunen echter in de iustructiën voor de onderwijzers bepalen, dat dezen geldboeten als straf kunneu opge legd worden. (Tegen deze bepuliug bestond in de Vereeniging vrij wat oppositie.) 4. Art. 57. „Hulpouderwijzeresaen moeten even als hulponderwijzers den leeft yd van 18 jaar bereikt hebben om het examen at te leggen. 5. Art. 65. De bepaling, dat men ia het bezit der hoofdacte moet zyu om het examen voor de Fraoache, Engelsche of Duitache taal te doen, dient te vervallen. 6. Er worde een ondcrwyzers-weduwen-pensioen fonds opgericht, gelyk dit voor vele rylu-ambtenaren bestaat, (óver dit punt zwijgt de wet en eeu ver zoek, dienaangaande tot den vorigen en den tegen woordigen minister van binnenlaudsobe zaken gericht, werd afgewezen). Dc heer Grant de photograaf, die de reia met de Pandora heeft medegemaakt eu wiens uitnemende photograpbicu destijds in alle iliuatratiën de aandacht trokken, heeft zich aangebodeu de reia van de Willem Burende: geheel kosteloos mede te make a en neemt zelf de kosten van zyn photografische uitrusting op zich, wat dankbaar is aanvaard. De heer Grant is een welgesteld Eugelschman, die de photographic geheel uit liefhebberij beoefent en wiens werk onver beterlijk wordt genoemd. De heer Heymans van Anrooy, militair student, zal de .expeditie als medicus vergezellen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft bevestigd het vonnis der rechtbank aldaar, waarby drie beklaagden tot oorreotioneele gevangenisstraffen zyn veroordeeld ter zake van de bekende onbevoegde opgraving van een lyk van het Roomsch-Katholickc kerkhof te Laren en overbrenging daarvan naar de gemeente begraafplaats, terwyl de zeven overigen zyn vrijge sproken. Een der twee gevangenen, die onlangs uit het huie van arrest te Haarlem ontvlucht zijn en wel De Roeper, is weder gearresteerd en io de gevangenis terugge bracht. Hy is in hechtenis genomen te De Bilt by Utrecht. Voor de vergadering van moderne theologen, die Dinsdeg 30 en Woensdag 1 Mei in het Park te Amsterdam onder het voorzitterschap van den heer J. A. Böhringer gehouden zal worden, zijn de volgende punten vau discussie vastgesteld: Voor Dinsdagavond: I. Laat de ontwikkelings theorie plaats voor het, onvoorwaydelyk plichtbesef? Referent: de heer A. Koenen. li. Het recht en de toekomst van het symbolische zoowel iu het huiselyk en maatschappelijk als in het kerkelyk leven. Referent de heer G. Van Gorcom. Voor Woensdag: III. Hoe moet het universitair onderwijs in de godsdienstwetenschap worden hervormd om te beantwoorden aan de eisohen der hedendaagscbe maatschappij? Referent de heer A. D. Loman. IV. Welke breedere plaats moet voortaan in het cateche tisch onderwijs aan de wetenschap van het zedelyk leven worden ingeruimd? Referent de heer L. H. Slotemaker. V. Wat is er van de hedendaagsche romanliteratuur te verwachten voor het godsdienstig zedelijk leven Referent de heer P. H. Hugenholtz, Jr. Tevens zal op verzoek van het Comité van moderne Hervormde predikanten Woensdag voormiddag vóór de pauze gelegenheid worden gegeven tot het behandelen van een en ander, rakende de belangen der Ned. Herv. Kerk. Door de Afdeelingen IJsel-Oever en Oever-Velnwe van de Geldersche Maatschappij van Landbouw, zal in bet Oranje-Park te Apeldoorn op 5, 6 eu 7 Juni e. k.t eene Tentoonstelling van Zuivel en Werktuigen tot Zuivelbereidingen op 6 Juni e. k., eene Tentoon stelling van PaardenRund- en Wolvee worden ge houden, die zeer belangrijk belooft te zijn, daar de ltegelings-Commissie door eene aanzienlijke subsidie vau het Gouvernement in de gelegenheid werd gesteld, de sedert eenigen tijd in het Buitenland met zulke uitnemende resultaten toegepaste, eu hier nog minder bekende nieuwere procédés en werktuigen tot Zuivel bereiding, waaronder ook de Methode Swartz, in werking gesteld te exposeeren. Ook zal, door de uitgeloofde prijzen voor Zuivel producten van iedere Provincie afzonderlijk, deze Tentoonstelling een juist overzicht geven van de mate van ontwikkeling, die deze industrie over geheel Nedeilaud bereikt heeft. Het Provinciaal Bestuur van Gelderland verleende daarentegen eene geldelyke bijdrage uitsluiteud ten behoeve van de Tentoonstelling van Paarden en Rundvee, als ecu bewijs van zijne belangstelling iu de, uit de inzendiugeu op 'deze Tentoonstelling te blijken resultaten van de meerdere zorg, die iu den luatsten tijd aan de veredeling van het ras van Paarden en Rundvee werd besteed. Nadere inlichtingen en Programma's zijn op franco aanvraag te verkrijgen bij den heer W. P. POOK van BAGGEN te Apeldoorn, Secretaris der Regelings- Commissie. De regeling van het wetenschappelijk onderwijs by de korpsen van het leger tot opleiding voor den rang van officier, kan, naar wij vernemen, eerstdaags worden verwacht. Hoe prachtig de landerijen te Krimpenerwaard ook staan, en hoe schoon met gras bedekt, de koude en nattigheid doen, op enkele uitzonderingen na, het vee op de stallen blijven. De gezoudheid van bet vee laat niets te wenschen over. Het -water in de polders is laag, vandaar overvloed van werk. Op de weilanden wordt verbazend veel gearbeid; op de akkers hier en daar gespit voer de hennepteelt en de vroege aardappelen, en in de tuinen wordt alles in orde gebracht voor de eerste groenten. De knoppen aan de boomen vertoonen zich menigvuldig, aan de appel- boomen echter meer dan aau de perebooraen. Het kaasmaken is weer by sommige landbouwers begonnen, en, dank zij de voordrachten van deskundigen in deze waard, wordt ook hier reeds op sommige boer derijen het systeem-Sluis met goed gevolg toegepast. De hulpmiddelen daarvoor worden ook in deze waard vervaardigd. Men bericht, dat een herbergier onder IJien- dijke ia doodgeslagen en onder graanzakken ver borgen, terwyl zyn huishoudster is geworgd. De dader is gearresteerd. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat de eerste Westlandsohe druiven reeds nu ver krijgbaar zijn bij J. Lelieman te Naaldwyk. Nog nooit* was men er zoo vroeg mee. Uit het zesde jaarsverslag van de vereeniging tót verbetering der kleine-kinderbewaarplaatsen te Amster dam blykt, dat de algemeene belangstelling toeneemt. In de bewaarplaats Vinkcnstraat werden 14,892, in die van de Warmoesstraat 16,460 kinderen ge durende het afgeloopen jaar verzorgd en gevoed. DINSDAG 2 APRIL Tegenwoordig de bh. ven Bergen IJzendoorn, voorr, Remy, Prince, Kiet, Lu(jten, ^reoeubarg, Noothoven ven Goor, Oadijlc, 8nel, Muller. Portoijn Droogleever, Post Droet, Samsam, St rover, de Rotte et ve» ltmoc.' De voors. deelt mede dat de heer van Straateo heeft kcnnii gegeven verhinderd te sys de fitting by te wonen. Do notulen der vorige vergadering worden geleten en ge arresteerd Ingekomen tyn eene missive vso bh. Gedeputeerde Ststen deier provincie, daarbij goedgekeurd terugseodende bet raadsbeelnit ven 18 Maart jl. tot aanvulling der gemoentebegrooting, dienst 1878. De voors. doelt mede det tijo ingekomen de Vorilagea over het lager Ouderwys eu vsn de Qazoodbeids-cootmiifie, deze lulleulster bij de leden rondgsso. een tdres vsn den kerberssd der Cbr. Gereformeerde Kerk, verzoekende de Kerk ssn de Oosthaven, than» iu gebruik by de R. C. Gemeente, els die ontruimd zal zyn op dezelfde voorwaarden io gebroikwordt gesteld in handen van B. en W. ter fine vsn bericht en raad. een verzoek vnn den heer R. Elzinge, om ontslag sla hulponderwijzer ssn de burgerschool voor toarens Iepen 2° Mei, op voorstel van B. en W. wordt zulks c"-r»ol .erle^-id. een ndres van het personeel der nacbluolitie, terzotkenda verhooging van tractementio handen van B. en W. Rapport van B. cu W. op het verzoek van de» hh J. de Vriea UobW cn A. Kaptein te Woerden, betrekkelijk de waterleiding, benevens de couditiën, waarop B. en W. voor stellen de concessie te verleenen, dit zal, zoo het niet in het RuslsveMig wordt opgenomen, worden gedrukt; ter visie. Daarna gaat de vergadering over in eene met gesloten deuren, tot het sanhooreu ecuer mededeeliug, na heropening deelt de voors. mede dat er bij de hooge regeeriug een wetsontwerp aanhangig is tot verbetering der binnenlandsche vaart, én mocht dit zóo tot wet verbeven worden, dat Gouds er dan groot nadeel vso zonde hebben, waarom B en W'. voorstellen een adres san de Tweede kamer te lichten, waarin de bezwaren tegei) het voorstel worden ontwikkeld; hiermede vereenigde zich de vergadering. Aan de orde ia bet vooratel tot afstand van een stok grond aan den heer W. Hoogendyk Wi. dit woedt algemeen goedgekeurd. Het vooratel tot wijziging der begrooting 1877 voor dé beide gasthuizen wordt mede algemeen goedgekeurd De reclames op het kohier der plaatsclyke directe belas ting dienst 1878; wordt besloten deze in eene besloten ver gadering te bespreken. Hiertoe wordt nadat de heeren Fortnijn Droogleever en Kist de vergaderiug verlaten hebben, overgegaan. Na heropening wordt medegedeeld dat het rapport van B. en W. strekt tot vermindering van den aanslag »an W G. van Gtelen tot t 800.mej. C. W Verkerk tot f 600,J. P. Lantzendorffer, tot 750.Mr. W. Hemsing, tot 8000. mej. C. J. Hnijgeos, wed A. vin der Sanden tot f 800. F. M. G. van Walsen» tot ƒ1100.—P. de Mink. tot f 20l»0 A. Vouk.tot ƒ525.—, Jufvr. A. C Tinholt, geb Diepenhorst tot 1600 alsmede om afwijzend te beschikken op de adressen van S. E van Nooten te Schoonhoven voor ZEds. zoon, «au J. C van Florensteijn, N de Groot, J. van der Wal, N. Kikke en M. H van Tilburg, alsmede tot royeeriog van E. A. Dcrsjant, dit wordt algemeen goedgekeurd, zoomede het aldus gewijzigde kohier met algemeeue stemmen, de beer kranenburg nam aan de stemming geen deel. Na machtiging om aau de genomen besluiten uitvoering te ge*en zonder resumptie, eindigt de vergaderiug. Wöenen, 3 April. De PolitUche Correspondent meldt uit Bucharest van hedenTwee Russische leger corpsen in Bulgarije ontvingen bevel, om terug te trekken naar Ruidpnië en rich te stellen tusschen Bucharest en Giujjfewo. Men vreest dat de Rassen geheel Rumenië^n staat van beleg xullen brengen. In de jongst/ geheime sitting der Kamers hebben Ghika en Hoswdza rapport uitgebracht over hunne sendiug. lj/t/Eugelsch Kabinet heeft Rumenië aan gespoord, if]rJ standpunt te handhaven ten opzichte der quueuur van Bessarabie, terwyl het Kabinet te Wecueu verklaarde dat deze zaak noodwendig aan de beslissingTvan het congres moet ondg^wqrpen worden. Lonaen, 3 April. Lord Granavtiïë en lord Har rington Rebben heden eene deputatie uit de gemach tigden van 120 liberale vereeuigingen ontvangen, die tegen den oorlog protesteeren. Lord Granville ant woordde dat hy eenige punten in de dépêche van lord Salisbury goedkeurde, maar de dépêche overdrijft de beteckenis vau Eugelands belangen en vermindert de kans op het tot stand komen van het congres. De oppositie is niet iu staat den oorlog te verhinderen, indien de Regeering besloten is eene oorlogzuchtige staatkunde te volgen. Hij (Granville) en lord Ilar- tington zullen het mogelijke doen om den oorlog te voorkomen. Lord Hartington heeft in denzelfden zin geantwoord. Aan het Bureau ran Polioie als geronden ge deponeerd Een PABAPLUIE, die blijren ataan is op het Telegraafkantoor, twee yteren SCHROEVEN ait na Ledikant, op de straat goronden. Tarwe merkelijk hooger dan de rorige week. Poldertarwe puike 12.50 I 13.50. Mindere ƒ11.25 a 12.Rogge, puike 8.a ƒ8.60. Mindere 7.Ï5 a 7.75 Voer 6.60,a 6.75. Gerat, puike 7.50 a 8.25. Minders 6.75 I 7.25. Haver, rware 6.25 A 5.75. Lichte, 3.75 a ƒ4.50. De veemarit met goeden aanvoer, hoewel de prjj- ten enorm hoog waren, was echter de pendel trasg, magere varkens en biggen traag, schapen vlug te ver- koopeu. v I Kaas: aangevoerd 9 partijen, prijzen vnn 26,t- a 30.—. Goeboter, 1.40 a 1.60. Vfsiboter 1.20 I ƒ1.30. GEBOREN: S April. A»olf, oader» B. H Wsenisk ea M. Stoer. Apolonia Maria, ocditt G Zegerz ew M Jen Böer. - Johanne» Cornelis, coders A. Mita# en 0 Wiltenbnrjf- Boadcwyn W illem, ouder», G. van Wingerden en C. M. Bwlio. Gcrardaa Wilhelmo», ouder» F. G. VOn de Pivoordt «n T. I. Oomw.

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2