Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1878. AFKONDIGING. R. IEN, OEM, N? 2124. BUITENLAND. BINNENLAND. Zoadag 7 April. DEL IDE, Buitenlaodscb Overzicht. B(j deze Courant behoort^en Bijvoegsel. l, 30 Cent. 'S« T, t EI eene >1, OON ƒ80. eene BE- HM’’ e» 1BRUIK i! IN. THCKffN iheker. iperatuur, mogen de staandoe- eorganen, irtreffend udheid ia icete melk isterdam, F 250, 4INGEN 'rankamt. HM, iheid. ran 5 Ons cents. ders taande fmarkt. ontvangst drijvend Kina ver- neoHiniddel breh aim :ame her- Cents by dn Ontvanger der Directe Belastingen verkrijgbaar gesteld. Ooada, den 2n April 187t. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. van Hartington antwoordde in den- GOUDSCHE COURANT Van 30 Maart tot op beden rijn te Ammerstol aan den afslag verkocht: 177 zalmen en 1 elft. Wicht der Mimen vaa 9 tot 40 halve kilo’s; prya per half kilo: 0.80 a 0.95v De elft bracht f 1.85 op. Het vervoer langs den Nederlandschen Rijn-spoor- weg heeft gedurende de maand Maart 1878 opgebracht aan reizigers 138.654, aan goederen f 53.361, aan direct verkeer van reizigers en goederen 161.344; te samen 353.359. Sedert 1 Mei 1877 was de opbrengst van reizigera en goederen 4.589.037. Door het Hoofdcomité van het Liefdewerk „Oud Papier", voor Nederland, Is een bedrag van 7000 anu goudgeld voor Z. II. Leo XIII in handen ge steld van Z. D. Hw. Msgr. P. M. Snickers, bisschep van Haarlem. (Da Tgd.) Vapwega het departement Derenter der Maatschappij tot Nut vtl» *t Algemeen wórden in de volgende week crèches opengeeteïd voor kinderen van één maand tot éóu jaar, wier moeders den daags haar arbeid buitenshuis verrichten. 7* f V -y GC rttofWV,,; De veehandel, die in de noordelijke provinciën in 1877 ongeveer 11 millioen gulden aan uitgevoerd vee opleverde, heeft in de eerste drie maanden van 1878 nog booger vlueht genomen. Hoewel bet vaak ongunstig weder was, zijn in Januari, Februari en Maart ongeveer' 18000 stuks vee uit het Noorden, hoofdtakelijk naar het buitenland, venenden. Zulk eene hoeveelheid, eene waarde van 3*/g millioen gulden vertegenwoordigende, ia in S maanden :jj0b nog nimmer bereikt. Het gerechtshof te Amsterdam beeft gisteren bevestigd liet rouuis der rechtbank aldaar, waarby de heeren Murrebroek en Cruys, directeuren der BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gonda; Gezien het besluit van den Heer Commissaris des Konings in do Provincie Zuid-Holland, van den 8n Maart 1878, A. no. 3e afd. (Prov. blad no. 28) betreffende de beschrijving voor het Patentregt over 1878, (dat is van den In Mei 1878 tot den 3Qu April 1879); brengen ter algemeeue kennis: 1°. Dat op den In Mei aanstaande een aanvang tal worden gemaakt met de beschrijving der patent- pligtegaa (Tabel 14 no. 37 tot 40) zijnde de slijters, tappers, koffiehuis-, kroeghouders enz. en met het rondbrengen aan de huizen van de dtciaraioirt», die na verloop van drie dagen van wege den Ontvanger der Directe Belattiagca, weder zullen worden afgehaald, waarbjj gemelde patentpligtigea worden herinnerd aan de bepalingen van Art. 2 der Wet van den 24u April 1848 (Slaateblad no. 16), dat zy hun beroep niet mogen uitoefenen, dan nadat zjj de helft van hunnen aanslag over het dienstjaar 1878 hebben voldaan, en nadat het verschuldigde over het voorgaande jaar, ten volle zal syn aangezuirerd, waarvan tal moeten blijken, alvorens de pateut-acien aan hen rullen kunueu wor den afgegeven. Dat zoo spoedig mogelyk hunne aan slagbiljetten zullen worden bezorgd, de patontoacton ia gereedheid gebracht en het tijdstip bekend ge maakt, Waarop die zullen worden uitgereikt. 9*. Dat met de beschrijving van de gewone pa- teaipligligcn over den jare 1878 begonnen zal worden den 7n Mes asssedaMUhMMa.de verklariugea uaa de huizen der Ingezetenen zulleu worden romig bragt dat de weder inzameling dier verklaringen zal plaats hebben acht dagen na de uitgifte op welke verklaring die kooplieden of winkeliers, welke buskruid willen verkoopen of vuurwerken maken, zulks zullen moeten vermelden, ten einde dit op hun patent uitgedrukt worde, ben hierbij herinnerende aan Art. 21 der Wet van deu 26n January 1815 (Slaateblad no. 7), lui- deude: „Kooplieden of Winkeliers, in steden, plaatsen „of ten platten lande, welke buskruid willen verkoo pen of vuurwerken maken, sultan deze nering niet vermogen te doen, noch dit beroep uitoefenen, zonder dat zulks op hun patent worde uitgedrukt, op de boete van f 600.enz." Ook sullen diegenen, welke hunne goederen of waren tevens op de wijze der kramers verkoopen, gehouden zyn op hunne ver klaringen daarvan melding te maken, en zich des wege» aan te geven, onverschillig of dit alleen in de gemeente hunner woning, dan elders plaats heeft. 4* Dat de registers ider patentpligligea zullen wor den gesloten den 81n Mei aatuiaande; wordende wyders de belanghebbenden verweten naar de bepa lingen van artt. 18 en 87 der Wet van den21nMei 1819 (Slaateblad no 34) handelende zoo van dever- pligting van hen, welke by de algemeens beschrijving syn overgeslagen, als van de boeten tegen het verzuim van en gebreke in de aangifte zelve te verbeuren. 4°. Dat de eigenaars, vaste huurders of andere vaste gebruikers van binnen-vaarteigra zich terbeko- ming van PATENT zullen moeten aangeven op het Raadhuis dezer gemeente, ten bureele van HH. Zetters, medebrengende bunnen meetbrief en hun patent van het vorige jaar, en zulks nm dm In tol dea 15n Jfei 1878. (De Zon-en Feestdagen uitgezonderd). 5°. Dat de kramen, alhier niet gedomicileerde ondernemen van vermakelijkheden en debitanten van loterijbriefje, die beroepen niet mogen uitoefenen, alvorens het verschuldigde natentregt te hebben vol daan; zij zullen zich tot net doen hunner aangifte alsmede ten bureele van HH. Zetten moeten vervoe gen, wordende de kermis- en marktbezoekendepatoaf- pligtigen herinnerd, dat de Marktmeester hen niet vermag toe te laten, hetzy met of zonder loodsen, tenten, kramen of stallen, wanneer zij niet van patent- acteu voorzien zyn 6°. Dat bij het indienen van bezwaarschriften, ingevolge, art. 1 der Wet van den 4n April 1870 (Slaateblad no 60) moet worden overgelegd een du plicaat van het canalngbiljet, tegen betaling van 5 Weder wordt de gissing opgeworpen, dat bet Engeland niet te doen ie om een oorlog ter wille van Turkije, mtar dat al het misbaar slechts dient om eene geschikte aanleiding te hebben, ten einde Egypte te kunnen bezetten. De aftreding Van Lord Derby zou volgens deze lezing noodzakelyk geweest zyn, omdat deze bewindsman zich tegenover Frank rijk verbonden had niet aan Egypte te raken. Lord Granville en de markies vau Hartington hebben eeue deputatie van gevolmachtigden uit 120 liberale vereenigingeu ontvangen, die togen deu oorlog in verzet komen. Lord Granville antwoordde, dat hij eenige der pusten van lord Salisbury’s nets goedkeurde, maar dat daarin de betoekeuia der Engelsche belangen wordt vergroot en de kaas op het bysenkomen ran het congres er door verminderd wordt. De oppositie was niet in staat den oorlog to verhinderen, ladien de regeering besloten hsd in hare oorlogzuchtige staatkunde te volhaydei. Hy zelf en da markies van Hartfögton zouden iutwMcbeu hun beek.doen om deu. oorlog te vermyden. De markies zelfden geest. In weerwil van de weinig verzoenlyke taal der Russische officieuss bladen blyft men te Berlyu eu t» Weeuen nog altyd overhellen tot de meeuiag dat de vrede zal worden behouden; te Weeaen wil men echter, dat Rusland ttoun weder deu eersten stap zal doen, terwyl de Russische officieusen van oordeel zijn, dat alles gedaan is wat er gedaas kon worden. De Duitsche half-officiëele „Prov. Corr." wijdt een artikel aan deu stand der Oostersohe kwestie na bet Eugelsch-Russisch incident eu zegt, dat Ignatieff naar Weeneu vertrok om in de eerste plaats *t met Oostenrijk eene te worden; de onderhaudeliugen, zegt het orgaan van Bismsrck, „schijnen slechts daartoe geleid te hebben, dat de Oosteuryksche Regeering haar opvattingen en eisehen ten opzichte van haar eigen en de Europeesche belangen tegenover het vredesverdrag, duidelijk beeft uitgedrukt." Uit Konstautinopel wordt nogmaals, gemeld, dat daar eene verandering van ministerie verwacht wordt in Ruasisohen geest. De Fransehe Kamer heeft liet voorbeeld van den Senaat gevolgd eu ie tot 29 dezer naar huis gegaan; men weet, dat deze vacantie een gedwongeue is, want de Kamers moeten plaats maken voor de Alge- meene Raden; van de 800 senatoren zijn 150, van de 5.3 afgevaardigden 280 leden van Algemeene Raden. De kamers zullen gedurende de gebeele maand Mei bijeen zijn; alsdan zal de begroeting worden ingediend, om eerst in November te worden behandeld. Tot groot genoegen der republikeinen heeft de minister van oorlog generaal de Geslin ontslagen als plaatscommandant van Parys en een ander generaal, Filippi, tot dien post benoemd. Generaal Gtslin bad zich zeer onaangenaam gemaakt door een dagorder aan de onder zijn bevel staande troepen, die in de hoogste mate ongepast moest heeten. De afdeelingen voor handel en nijverheid, zoomede de overige afdeelingen vaa den Dui lachen Bondsraad, be- betrokkenby het onderzoek van het ontwerpop het instel len eener enquête op de tabak, hebben hare taak geëindigd Zy hebben het besluit genomen om deswege een gunstig rapport uit te brengen en aan te dringen op de goed keuring van het ontwerp. In het uit te brengen rapport zullen echter eenige wijzigingen worden voorgestdd, welke uoodig moeten worden geacht om al de vereisclite inlichtingen en grondslagen voor een eventucele inroe- 'ring van belasting op ds fabricage van de tabak gelijk tijdig te kunnen erlangen. Wat betreft het lot, dat de voordracht in den Rijksdag te wachten stoat, to dezen aanzien ie men algemeen van gevoelen, dat dit niet zeer gunstig mag worden geacht. Men ziet de verwerping daarvan algemeen te gemoet. De Spaaueche minister-president smaakte dezer dagen de voldoening aan de kamer te kunnen nuddeelen, dat da opstand op Cuba zoo goed als gedempt is. Slechte eene enkele bende oproerige negers zou overgebleven zyn, -4. j GOUDA, 6 April 1878. ’““’h De waardeering vau de bier bestaande crèche neemt zoodanig toe, dat het thaps in gebruik zijade gebouw spoedig te klein zal zyn. -- d u.i Verschillende bladen ala: Standaard, UtnddaeS l. Dagblad enz. namen ons bericht over van het gtkeüaa zestal in de predikante-vaoature by de Ned. Hen. Gemeente alhier. - Wat zal men buiten af een gunstig denkbeeld op. -d vatten van de wijsheid van den Goudsehen Kerkeraadu Concumntte komt ttdal tea bate vaa M pablM. ,t Niet steal.. Zoo wiet men hier ter stede toen er één peedikbeurtenbriefje uitkwam, reeds Vrijdagavond wie^r in da verschillende kerken zouden optreden. Thans nu iv «fris uitkamen, weet men 't Zaterdag middag nog niet. De zaak is, dat ieder briefje M> laai augtlijk wordt uitgegeven, opdat da iahoud niet op de ovangna wonie ssagedrukt. Arm publiek! By de verkiezing van een hoofdingeland-plaate- vervaager in het He hoofdkiesdistrict van Rijnland, op 4 April gehouden, werd de heer P. H. C. Vaa den Broake.ie Ondea-Ryn gekozen met 142 stemmen, terwyl verder wareu uitgebracht op de beeren mr. A. A. Van Bergen IJzezdooru to Gouda 96 en J. Van der Hee 5 stemmen.

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 1