Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I I 1878. N? 2128. M ll BUITENLAND. BINNENLAND. Woensdag 17 Aprik Bultenlandsch Overzicht. H J. ill I r n -f r S’ GOUDSCHE COURANT. 9 l I Door een aantal ingezetenen van Schoonhoven wordt een adres gericht aan den Minister van water staat, handel en nijverheid, houdende verzoek om de concessie voor den spoorweg RotterdamHouten, die met lo. Mei e. k. als geëindigd zou moeten worden beschouwd, nog met één jaar te verlengen, daar men de hoop koestert dat dan die lyu nog zal totstandkomen. De stemming in Engeland is door de nota van Gortsohakoff en vooral door de rede van Lord Derby aanmerkelijk bekoeld. Het gevaar dreigt niet meer zoo onmiddellyk. Toch ziet men te Londen nog geen verandering in 't verschiet. De bladen zijn van meening dat de toestand minder gunstig is. De Timet zegt: Wij kunnen geene verandering in de bonding der Euro- peesche Mogendheden melden en 't vooruitzicht op een congres en eene vreedzame oplossing van alle moeielykheden is verder verwijderd dan ooit; intnssehen wanhopen wij nog niet aau een vreedzame oplossing, daar de elementen daarvoor aanwezig zijn. Van andere zyde wordt bericht, dat er weder meer kansen zijn voor de bijeenkomst van het congres. Optimisten en pessimisten kunnen dos heden elk hun gading vinden. lleutert-Office meldt dat een telegram uit Berlijn zegtBismarck heeft reeds te Londen en Weeneu etappen gedaau om eene overeenstemming tusschra de Kabinetten tot stand te brengen. Hij heeft aan de Mogendheden medegedeeld, dat Duitsohiand al zijn invloed zou aanwenden ten einde Rusland te bewegen aan het congres volledige bevoegdheid te verkenen om in de verandering van grondgebied, die het verdrag van San Stefsno in Europa teweegbrengt, wijzigingen te maken, mits de Mogendheden als grondslag voor de beraadslagingen aannamen: den wederafstand run Bessarabie en de uitbreiding van Russisch grondgebied in Azië, met inbegrip van Batum, alsook dat de aan Rusland verschuldigde oorlogsvergoeding geen punt van discussie zal uitmaken, maar eene particuliere zaak tnsschen Rusland en Turkije zal blijven. De buitenlandse!» bladeu blijven roor het grootste gedeelte steeds opgevuld met beschouwingen over de Oostersche ^uaestie, maar het is niet aan hen te wijten, dat zij geen nieuwe gezichtspunten hebben; wanneer men echter al dat geschrijf leest, dan treft het, hoe de dusgenaamde hooge politiek bij de be handeling der quaeslie voorzit en nationale of tra ditioneels ingenomenheid tegen Rusland het den meesten onmogelijk maakt een onpartijdig oordeel te rellen. De Russische opperbevelhebber heeft Donderdag 11. opnieuw een langdurig onderhoud gehad met den Sultan; voortdurend bestrijden Engeland en Ruslaud in de Turksche hoofdstad elkanders invloed, maar men kan als zeker aanuemen, dat Ruslands invloed niet bovendrijft, zoolang Ahmad Vefvik eerste Mi nister is. De Belgische Kamer heeft eindelijk met 80 tegen 24 stemmen het wetsonl werp tot vermeerdering van het aantal leden der Kamers aangenomen. Het vermoeden dat Pruisen’, handelspolitiek na de verandering in het ministerie eene wending zou nemen, wordt bevestigd. De klachten der ijzerfabrikanten en van andere iudustrieclcn zouden de Pruisische regeering drijven om het vrijhandelsstelsel te laten varen en zich in protectionistische richting te bewegen. Men zou beginnen inkomende rechten van ijzer, waarop, zoo wij de Berlijnsehe bladen geloovcn mogen, graan, petroleum, rundvee en geweven goederen zouden volgen. Als deze ontwerpen in de Pruisische kamer in behandeling komen, zullen we zeer zeker een uiterst belangwekkend debat te hooren krijgen, daar zoo menig uitnemend bevoegd beoordcelaar dezer vragen onder de afge vaardigden gevonden wordt. De nationaid-liberale partij heeft in bare vergade ring de volgende besluiten genomen: le. Zy ver werpt het tabaksmonopolie en evenzeer het denkbeeld om by de keuze van een ander stelsel op den vóór grond te plaatsen, dat dit nagenoeg evenveel zou moeten opbrengen als de Rijksregeeriug uit een mo nopolie meent te kunnen maken. 2e. Zij is in be ginsel niet gestemd tegen de enquête ter zake van tabaksfabrioatie en tabakshandel, doch bij het toestaan der hiertoe noodige gelden verlangt zij volledige ze kerheid dat die niet zullen dienen ter voorbereiding van een monopolie, maar alleen tot het verkrijgen eeuer belasting, die, zonder op den handel, de cultuur Het Vaderland bericht, dat de, dezer dagen te Veulo overleden, gepensionneerde kapitein ter zee Heutz, zijn geheel vermogen (circa twee ton gouds) bestemd heeft tot het oprichten van een invalidenhuis voor ouden en gebrekkigen, zonder onderscheid vsn geloofsbelijdenis, die geen aanspraak hebben op ver pleging in bet Oude-manneu- of Weeshuis aldaar. Het Vaderland verneemt, dat de rechtbank in den Haag de invrijheidstelling bevolen heeft van mevr. P.die twee maanden geleden in hechtenis Werd genomen ter zake van poging tot vergiftiging. Zooals men zich zal herinneren, had zij terstond bekend die poging te hebbeu aangewend, doch uit een lang durig onderzoek der deskundigen is het gebleken, dat in het door haar met phosphorus toebereide drankje veel te weinig rergifstof aanwezig was om den dood te kunnen veroorzaken. Dientengevolge verviel de aanleiding tot verdere vervolging, evenals onlangs de schoonmaakster, die eene dienstbode met lucifers koppen had pogen te vergiftigen, niet kon worden vervolgd, omdat ook haar poging tot geen resultaat kon leiden; deze vrouw had namelijk Zweedsche lucifers gebruikt, uiet wetende dat deze niet ver giftigd zjju. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de leer bevestigd van den dichter Heije, dat hem, die het heele varken koopt, ook de varkenskop toekomt. Het gold wel is waar geen varken, maar slechts aardappelen. De Haagsche Gemeenteraad had eene keur gemaakt, waarbij de vrije beschikking orer de aardappelschillen aan de Hageuaars was ontzegd en ze aan de gemeente moesten worden afgestaan. Ge- i deputeerden hebben den Baad verzocht hierop terug 1 te komen. (drek. Ct.) Bj de loting voor de nationale militie heeft zich te Maastricht een vreemd geval voorgedaan. Een jongeling, uit Duitsche oudere geboren, tijdelijk al daar verblijf houdende, voor de loting ingeschreven en een dienstplichtig nummer getrokken hebbende, doet zijn aanspraak op vrijstelling als eenige zoon gelden, niettegenstaande bij nog twee wettige broeders bezit, die echter in Duitschlaud geboren zijn. De Gezondsheids-commissie te Deventer heeft het publiek gewaarschuwd tegen de vele middelen, welke aaugeprezen worden om het haar te verren, en die loodbestanddeehm bevatten. Verder waarschuwt zij tegen eene soort van kandijklontjes (Boerhaaveusche klontjes), die door middel van ivoorzwart geverfd zijn. Ook heeft de Commissie de aandacht gevestigd op het feit, dat de firma Heeremaus Co. te Rotterdam opnieuw gips, doch thans onder den naam van bloemwit, aan meelfabrikanten te koop aanbiedt. De Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft gedurende het maatschappelijk jaar 18761877 uit gegeven 42,243,37*/,. De contributie der leden bedroeg ƒ26,511,21. De maatschappij be?at/247,000 inschrijving grootboek 2’/, pCt. W. S. en 27,000 in andere geldbelegging. Er zijn 336 departementen. Veertig zouden bericht omtrent hun inrichtingen van voorbereidend onderwijs, 24 van die voor herha- lingsonderwijs27 van die voor zangonderwijs10 gaven hun bericht van hun bemoeiingen ten opzichte van het gymnastiek en 15 van het tcekenonderwys. Van 63 departementen worden opgaven verstrekt van hun inrichtingen voor het onderrioht in vronwelijké handwerken, van 252 omtrent de inrichting en wer king der volksleesbibliotheek. In 68 departementen zijn, blijkens de opgaven volksvoorlezingen gehouden. De staat van de departements-spaarbank wordt door 160 departementen vermeld; van 5 departementen vindt men opgaven omtrent de spaarkassen en ran 18 omtrent hulp- of beleenbanken. De vereen. Industries Sacrnm te Veendam wilde een wedstrijd uitschryren van voorwerpen van nijver heid. Reeds vele medsljes zijn er voor ontvangen, maar over de vraag, of een comm., die met bet uitschrijren van prijsvragen belast was, al of niet tevens den wedstrijd zou regelen, is zoo’n ruzie ge komen, dat de verdienstelijke president, mr. G. Maal»; bedankte, en laden plan hebben om hun lidmaatschap en de fabricatie een verderfelyken invloed uit te oefenen, eene aanzienlijke vermeerdering van opbrengst kau waar borgen. Deze besluiten zijn genomen met algemeene stemmen. De opening van de Ennsche tentoonstelling blijft op 1 Mei bepaald men gelooft echter uiet, dat zy voor den 15n geheel gereed zal zijn een gewoou verschijnsel by zulke ondernemingen. De Duit- sche bladen constateeren met genoegen, dat de ge heimraden Wehrenpfenning en Lüders, die in Frank rijk de technische scholen bezien, overal door de Fransche autoriteiten met de meeste voorkomendheid worden ontvangen en behandeld. De pauselyke staatssecretaris Franchi is bezig aan een circulaire voor de wereldlijke mogendheden; dit stuk zou een tegenhanger zijn van de beruchte Ency cliek, in dien zin, dat bet zich streng aan dekerke- lyke zaken zal bonden. De pogingen van Leo XIII om op een beteren voet te komen met de Regeeringen der verschillende Staten zouden door Jezuïetische ia- vloeden gedwarsboomd worden. GOUDA, 16 April 1878. Naar men meldt, heeft d« raad van administratie van den spoorweg Leiden—Woerden het voornemen opgevat om een zijlijn te bevorderen van Alphcu langs Boskoop en Waddinïreen naar Gouda. Zaterdagmiddag ongeveer ten 5 ure is het vijfjarig zoontje van L. Leeuweuateia in het water gevallen, dat achter de huizen van dén Tiendeweg stroomt. Het knaapje had bet gewjs met den dood moeten bstoopaa, non niet eau zeker» G. Bruijnjé de flinkheid bad gehad er by te springen. Het mocht hem ge lukken den jeugdigen drenkeling te vatten, maar daardoor in het teragzwemmen verhinderd, kon bij eerst door middel van een hem aangeboden haak weder op het drooge komen. De zeer loffelijke handelwijze van Bruijnjé verdient waardeering en terwijl wij deze daad met genoegen mededeelen, brengen wij hem gaarne daarvoor onze hulde. De leden der Eerste Kamer zijn tot hervatting hun ner werkzaamheden opgeroepen tegen 29 April, *s avonds ten 8 ure. Volgens in den Haag ontvangen officieel bericht, is Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden verloofd met H. K. H. prinses Maria Elizabeth Louise Fre derika, prinses van Pruisen. Prinses Maria is geboren 14 September 1855, en de oudste dochter van Prins Friedrich Carl van Pruisen en van Prinses Marie-Anna van Anhalt. Z. K. H. prins Hendrik wordt morgen uit Duitsch- land te *s Hage terngverwacht. De prins zal eerst den koning op het Loo bezoeken. Na de bevestigende tijding zijner verloving met een Pruisische prinses wapperen in de residentie reeds vlaggen, welk vreugdebetoon op den dag zijner terugkomst meer algemeen zal zijn. Tot hoofdonderwijzer te Gouderak is benoemd de heer A. Berman te Heusden. De beruchte stembus van Meeuwen is 11. Woensdag in het byzyn van een paar kiezers geopend, geledigd en de inhoud in een pakket gesloten en verzegeld. De commissie van oppertoezicht en beheer der kweekschool voor zeevaart te Leiden heeft bekend ge maakt, dat op Maandag den 29sten dezer, ’s morgens 10 uur, in voornoemde inrichting eene keuring zal plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in ’s rijks zeedienst wenschee aan te gaan. -ft

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 1