FEESTVIEEIÏÏ& nOOGERE BU IGERSCH00L. neer le leggen, 't Vermakelijkat in dezen «gewich tig!»" strijd ie, dat de bovenbedoelde prijsvragen- commissie, die' door haar rerlangen om zich een lastig werk te laten opdragen, al dit roet in 't eten bracht, nu toch zich door anderen in die taak heeft laten vervangen. Toen er ruzie genoeg geweeat was, bedankte zij en andere leden traden in haar plaata op, die nu dat pretje zullen mogen hebben. In de op 27 April e. k. te Utrecht te houden ver gadering van de vereeniging voor de statistiek in Ne derland zullen worden behandeld de volgende punten o. Verslag der Commissie voor de statistiek der grondeigendommen 4. Is het wenschcljjk en mogelijk, dat vanwege de Vereeniging een statistisch instituut worde opgericht lit te leiden door inr. N. G. Piersou. c. Wegen de voordeden van het in handel en nijverheid gebruikelijke loonstelsel op tegen de nadeelige gevolgen daarvan, die meer en meer aan den dag komen 2. Waarom vindt de zoogenaamde productieve co- operatie zoo weinig toepassing onder onze werklieden? 3. Is voor ons land niet de tijd gekomen om de productieve associatie tusschen patroon as werkman tot het uitgangspunt te maken voor /en nieuwen ontwikkelingstoestand van ambacht! ear nijverheid In te leiden door den heer A. Iluet. Men schrijft aan de Leid. Ct.: 'Lnng heeft de lente laten wachten en zeiden was Maart zoo guur als dit jaar. Ook de eerste dogen van April brachten nog sneeuwbuien. De aardappelen werden bjjna in den modder gelegd an aan zaaien was niet te denken. Nu is de groeizaamheid gekomen en daarmede verlier op ifen akker en in den tuin. Het gras begint op de weiden kleur te krijgen en hier en daar verlaat het rundvee de stallen, om voedsel te vinden op welige «takken land. Bij gelegenheid van het zilveren feest van de droog making van het Haarlemmermeer, is men voornemens verschillende tentoonstellingen te houden, die op het heden en verleden van de Hnnrlcmraermeer betrekking hebben. Daar de jeugdige gemeente niet bij machte is om de aan de feestviering verbonden kosten alleen te dragen, worden voor dat doel bijdragen gevraagd. Pc bedoeling is om hetgeen na de feestviering als batig slot mocht overblijven, te maken tot eene eerste b|jdrage voor de oprichting van een gebouw, dat vroeg of laat verrijzen zal als ccne herinnering aan het zilveren '.ftcst der droogmaking, en dat onder nader te bepalen voorwaarden aan de liefdadigheid zal worden gewijd. Dr. E. Laurillard sob rijft aan de Anul. Ct. «In een berioht van het eiland Wieringcn komt voor, dat aldaar boven de kerkdeur een varken staat. Pe Redactie vindt onaannemelijk de verklaring, dat die beeldtenia een uitsluiting van de Joden bedoelde. Terecht. Wellicht kan haar de opmerking welkom zijn, dat het varken attribuut was bepaald van den H. Autonius. Hij wordt afgebeeld met een varken aan z|jn voeten. Op de beroemde schilderij van liubens, den dood van den Heilige voorstellende, ligt een varken onder zijn legerstede. Vermoedelijk is die kerk aan den H. Antonius gew|jd geweest, Mocht St. Ilubertus do patroon t|jn geweest, dan is het varken évcncens. verklaarbaarwant ook van dien Heilige ia somtijds het genoemde dier attribuut." Volgens de Ilaagsohe kroniek der Gr on. Cl. is er sprake van, dat de Tweede Kamer reeds den 29n April de werkzaamheden zal hervatten. Deze spoedige terugkeer laat zich verklaren, zegt de schr. als de Kamer de groote dingen, die voor haar in gereedheid worden gebracht wil afdoen zonder den gebeden zomer daaraan ten koste te leggen en af stand te doen van elke uitspanning in de Juli- en Augustus-maandfiv dan moeten Mei en Juni geheel aan den arbeid besteed worden. Dit is dan ook de bedoeling. Binnen enkele dagen kunnen de voor- ioopige verslagen over de finanoiëele wetten suc cessierecht en leening worden te gemoet gezien; de kommies-griflier, mr. v. Assendelft de Coningh, houdt zich druk bezig met deze rapporten gereed te maken het zal zijn eerste proeve van bewerking van een uitvoerig afdeelingsverslag zjjn. De achtens waardige griffier, de heer Veegens, zal de vacantie bezigen tot het samenstellen van het onderwijsverslag als de Kamerdus terugkeert, zullen de finsnciëele wetten wel in staat van wijzen zijn; terwijl deze in 't openbaar worden behandeld, komt het school- ontwerp voor discussie gereed en middelerwijl wordt de scheepvaartwet ('t ontwerp tot aanleg en ver- beteriug van kanalen en andere scheepvaartwegen) voorbereid. De Kamer kan op die wijze aan 't werk bl|jven. en in de zomeraitting alle groote zaken afdoen. Te Lpjk leidde een knaap van 13 of 14 jaar een paard bij den toom naar den stal. Eensklaps vatte bet paard met den muil den linkerarm van den knaap, hief hem driemaal in de hoogte, en wierp hem daarna op den grond. Het woedend paard legde zich met de knieën op het lichaam van den knaap, en was op het punt hem te verscheuren, toen eenige personen, op de noodkreten toegesneld, hem ontzetten. De knaap werd aanstonds nasr een geneesheer gebracht, die de afzetting noodig achtte van den gausch ver pletterden arm. Het sohijnt dat het paard z|jn jongen geleider heeft willen kastijden, omdat deze te dikwijls van de zweep gebruik maakte; het dier, dat zich zoo woedend getoond bad en wien het sohuim nog om den muil hing, liet zich zacht en gedwee als een lam, door het zusje van den ongelukkigen knaap naar den stal brengen. Een eigenaardig avontuur overkwam onlangs, naar men in een Spaansch blad leest, een hoedenmaker te Barcelona. Op zekeren dag kwam een zeer elegant gekleed jongmenseh zijnen winkel in en bestelde vijf hoeden van een bijzonderen vorm. Eenige dagen later kwam hij die afhalen, betaalde en vertrok. Voor de aardigheid had intusschen de man zelf een zesden dergelijke# hoed vervaardigd en toen hij die eeuigen tijd te vergeefs te koop gesteld had, besloot hij, hem zelf te dragen. Nauwelijks was hij er eohter mede op het Pius-pleiu gekomen, of hij werd daar en voorts op andere plaatsen achtereenvolgens door drie jongelieden aangeklampt, die hem, zonder een woord te spreken, ieder een horloge ter hand stelden en zich onmiddelijk verwijderden, zonder dat hij tijd had om zijnerzijds iets te zeggen. De hoedenmaker had blijkbaar eene bende zakkenrollers aan een herken- ningsteeken geholpen. De Berlijnsche politie laat van alle misdadigers, overtreders, zakkenrollers, die met haar in aanraking komen, terstond een portret maken. Dit verdient ook ten onzent navolging, vooraf nu 't in den laatsten tijd geen zeldzaamheid is, dat gearresteerden ont vluchten. I Uit Zuid-Afrika bericht men dd. 19 Maart: Het parlement is tegen 10 Mei te Kaapstad bijesngeroepen, tenzij de oorlog bet noodzakelijk maakt in een grens stad te vergaderen. Met het oog op den etaat der Europeesche zaken, heeft de Regeering Kaapstadsche vrijwilligers uitgenoodigd zich met de verdediging hunner stad te belasten, daar de troepen tegen Kaffers te velde zijn. Men vcrwaoht den eersten Minister der Kaapstad, van de grenzen terug. De Kaffers in de Watcrkloof worden scherp bestookt. Asn de Buffulo wordt ook gestreden; doen het aantal tegenstanders vermeerdert, zoodat de troepen de handen vol hebben. Eenige Kafferaanvoerders zjjn gevangengenomen. Gister is de aanval op de Amstolaa begonnen. Men hoorde te King Wijliamstown het kanon. De tijdingen uit de Transvaal zijn weder dreigender. Seeocoenie heeft de vijandelijdhedeu hernieuwd, men duoht op aanzetten van Cetsohwayo. Port Burgert is door Seeocoeni's volgelingen omsingeld en het vee weggevoerd. Eenige blanken zijn vermoord. Bij Port Weber is gevochten, de Kaffers leden daar de nederlaag. Ook de innerlijke toestand van de Transvaal is zorgwekkend. De heer Shepstone is te Pretoria terng en heeft een proclamatie tegen onwettige bewegingen uitgevaardigd. Een ver zoekschrift tegen hem is in omloop. De stoombooten tussohen Engeland en Australië varende, zullen voortaan maandelijks de Kaap aandoen. De heer Very, luitenant b|j de oorlogs-marine der Vcreenjgde Staten, heeft een stelsel van nacht- seinen uifgedaeht, dat bestaat uit sterren van ver schillende kleuren, die uit een pistool tot op een hoogte van 60—90 meter kunnen geschoten worden. Door combinatie van roode en groene sterren kun nen alle nummers van het seinboek worden voor- gosteld. Naar men zegt zijn deze seinen op 10 en 12 zeemijlen (1 zeemjjl nr 1851 meter) zichtbaar, en hebben bet voordeel dat zij door alle schepen van een eskader tegelijk kunnen gezien worden. Zekere llavid Cohen of Cahen, te Parijs, heeft niet minder dan tien huwelijken gesloten, zonder dat hij nogthans wegens bigamie kan worden ver volgd. Want bij de Poolsche Joden geldt uitsluitend of genoegzaam (voor het geweten) een huwelijk, dat in tegenwoordigheid van twee getuigen en van nog zeven andere kerkclijk-mecrderjarigen, naaf de Tal- raoedische voorschriften is gesloten. Zoo had Caben tien vronwen weten te bedriegen. De elfde, op wie hij zijn keuze gevestigd had, was een jeugdige Engelsche, Jenny Buder of Jenny Rodda genaamd. De elfde plechtigheid was in vollen ganghet sacramentele „Wees mijn vrouw naar de wet van Mozes en van Israël" zou. worden uitgesproken, toen een 'der tien vorige yronwen tusschenbeide kwam en de plechtigheid stoorde, onder overlegging van een kerkelijk huwelijkscontract in optima forma onderteekend op Zaterdagavond den 4n nijsan van het jaar 5634, Een en ander ia aan 't licht ge treden bij een correctjoneelo vervolging, welke in den nasleep van deze vrjj zonderlinge geschiedenis is gekomen. Zonderlinge lotswisseling in dit ondermaansche. Te Parjjs werd in het hotel Drouot een prachtige Gobelin, voorstellende een landschap met personen dagteekenende uit de 15e eeuw, verkocht voor 1499 francs. Tot heden bevond zich deze Gobelin op een boer derij nabij Parijs, en diende daar, over vier staken gespannen tot beschutting van een ezel Gewelddadiger dan dezer dagen de Lynchwet le Littleton (in Virginië) werd toegepast, zal men 't wel zelden gehoord hebben. Zekere John Wallace werd overtuigd van moord op zijn schoonzuster, op het kind vnn deze en op een jong meisje. Op zekeren dag werd zijn gevangenis overvallen door 25 ge- wapende mannen, die de wacht verjoegen en daarop het vertrek, waarin Wallace was opgesloten, binnen drongen. De moordenaar smeekte om genade, maar zijn beulen hadden geen medelijden. Men legde hem op den rug en boud zjjn handen. Een lang koord werd om den hals gedaan en zoo werd de moorde naar eerst de trappen afgesleept. De barbaren span den zich toen achter elkander in het touw en begonnen zoo bard z|j konden te loopen langs den spoorweg tot op een m|jl afstands van Littleton, waar zjj het schier vermorzelde lijk aan een boom ophingen. Amerikaansche zeden De vermaarde Engelsche brouwer Allsopp heeft van lord Beetioe zes koeien aangekocht van Dur- hamras, voor de som van 11,000 pd. st. du» ge middeld ongeveer 22,000 per stuk. Landmm Toen Ignatieff te Weenen was» hebben verscheiden dagbladcorrespondenten getraeht hem te intvrvum. Dat allen daarbij niet eren gelukkig geslaagd zjjn, kan uit het volgende blijken. Een jongmeosoh treedt beschroomd de kanjer van den generaal binnen en zegt«Excuseer, excellentie, ik ben de oorlogscorres pondent van het veel gelezen Weener Volkibladhet geïllustreerde Ignatieff valt hem ongeduldig iu de rede met de vraag: «Maar wat wilt gij dan van mjj?" Daardoor aangemoedigd nadert de oorlogs correspondent de schrijftafel van den gezant en vroeg «Excuseer, excellentie, kan men met u spreken?" iiZeer zeker," was het antwoord, «iedereen kan mei mij spreken, maar ik kan niet met iedereen spreken, want daar heb ik geen t|jd toe, adien, mijnheer." En hiermede was het merkwaardig onderhoud afge- loopen en kon de verblufte oorrespondent naar huis gaan. Te Berlijn stierf dezer dagen Albert Borsig, een der grootste industrieelen van den tegenwoordigen tjjd. Door Ijver en volharding gelukte het hem de fabrieken, door zjjn vader opgericht, in betrekkelijk korten tjjd te herscheppen in een der grootste etablis sementen van Europa. Welk vreemdeling, die Berljju bezocht, zou verzuimd hebben een pelgrimstocht te ondernemen naar Moabit, het Belleville van Berljju. Daar zetelde m zijn bevallige villa, te midden van duizenden van werklieden, de groote fabriekant, die zich met hart en ziel gewjjd had aan de belangen zjjner onderneming, maar tevens nooit verzuimde erken telijk te zjjn voor den dienst van hen, die hem daarbij behulpzaam waren. Steeds hield bjj in het oog, dat de bloei van een industrieeie onderneming onafschei delijk verbonden is met het welzijn der arbeiders. Borsig behoorde tot de eersten, die getracht hebben de toekomst van den werkman te verzekeren, door spaarkassen, ziekenbussen, bijzondere scholen voor de arbeiderskinderen, enz. aan hunne fabrieken te ver binden. Een poging om den werkman een aandeel in de winst te verschaffen, mislukte; de treurige on dervinding, die hij daarbij opdeed, ontmoedigde hem eohter niet, om in andere opzichten op den ingeslagen weg voort te gaan. Zjjn niet alleen een groot verlies aan Duitschlanda nij verheid, maar ook aan hei), betrekking stonden. Wie. loopende, op de kast van die nader tot Borsig in langs onze locomotieven iet drij'fwiel den naam van a I - "iijinjw uoii Mcauiii Vna den geacht en man ziet stam, denke aan hem en be- hartige zijn voorbeeld. DB Hpt was gijteren 12]/j Hoogere Burgerschool alk datum wilden zij, die van lingen hadden geprofiteerd voorhij laten gaan, zondei dacht te wijden. Op hun«e uitnoodiging namiddags ten 2 ure een i.. dere aUdgonooteii in Kunst Burgemeester en Wethoude dood veroorzaakt daarom jaar geleden, dat de Rijks er werd opgericht en dezen deze inrichting als leer- of nog profiteerden niet daaraan bijzondere aan hadden zich dan ook dea aantal autoriteiten en ver- vereenigd, waaronder s dezer gemeente, verschei- dene raadsleden, de commissie van toezicht over 't M. O., de leeraren der aohool en verscheidene dames met genoegen werden opgemerkt. De directeur dr. W. Julius had welwillend aan het verzoek gehoor gegeven om in deze samenkomst het woord te voeren. Hij sprak overde zedelijke opvoeding in kuis en school. Bij betoogde daarin de wenscheljjkheid, ja de nood zakelijkheid van overeenstemming tusschen de opvoe ding in huis en school. H|j schetste kortelijk de hoogst moeilijke, maar niet minder eervolle taak van de moeder en den vader gelegen in de opvoeding van bun kinderen. H|j wees met enkele woorden op de verplichtingen van beiden om de opleiding van den jeugdigen mensch ty doen beantwoorden aan haar doel en om krachtig mede te werken om het onder wijs te doen beantwoorden aan zijn bestemming. De ouders moeten zich meer met hunne kindieren bemoeien, dan raak 't geval is en te bejammeren is 't dat boven zoo menig huis nog de woorden passen, die Leópold boven een zijner Bchetsjes plaatste: «Hier zoekt alles verstrooiing." De vader w|jdt dikw|jls al zijn tijd aan zijn zaak, vergadering of sociëteit, de moeder brengt niet zelden te veel uren aan amusementen buitenshuis zoek, dit alles ten nadeele van de kinderen. Meerdere ioewijding aan, meer bestudeeriug van het kind moet in de plaats treden van zekere, nog vaak beerschende, zorgeloos heid en onverschilligheid. Het beate onderwijs zal onvoldoende vrnebt dra gen wanneer de huiselijke opvoeding niet daarmede in overeenstemming is,wanneer de ouders niet doen wat in hnn vermogen is om de pogingen der onderwijzers te bevorderen, te steunen en te schragen. Vóór alles zij de ouders op hel hart gedrukteen goed voor beeld te geven, dat werkt dikwijls meer uit dan een aantal vermaningen en berispingen. Onwillekeurig wordt er door de jeqgd zeer nauwkeurig op gelet hoe de ouders zich aanstellen en zich uiten, derhalve in woord en daad een goed voorbeeld gegevenDat is een hoofdzaak en verder de jeugd hare gebreken onder 't oog gebracht, maar steeds op eene beschaafde wijze. Bij de opvoeding moet de nutuur worden gevolgd, de wenken die zij geeft moeten behartigd en men moet de kinderen tot op zekere hoogte laten ondervinden de gevolgen van verkeerde handelingen. Spr. beval ten zeerste de lening aan van 't bekende werk van Herbert Spencer over de opvoeding,ook iu't Hollaudsch vertaald. Spreker wijdde daarop kortelijk uit over de opvoe ding in school. Be leeraar moet steeds in 't oog houden de aard der jongens» die natuurlijkerwijze v rooi ijk, levens lustig, dartel ziju. Hij moet voor alles hen voor ver veling bewaren en aiwisseling zien te brengen in het onderwijs. Spr. herinnerde aan een artikel onlangs geplaatst in het Nieusos van den Dagwaarin er op geween werd, dat de inrichting van het middelbaar onderwijs er toe leidt om elke klasse als een soort van schotel roet aardappels te doen beschouwen. Men zoekt er de beste uit eu gooit de andere op deu mesthoop. Men meet daar zoo heet het in dat artikel met een totaal verkeerde maat en niet iedereen geeft zich de moeite eiken leerling, en de zwakken in het bijzonder, tot een voorwerp van zijn studie en van liefde te maken. Spr. wees er op dat dat een onware, onjuiste beschouwing is en eigenaardig dat iets dergelijks te lezen staat in de Courant, wier hoofdredacteur is de heer de Veer, vroeger zelf directeur van een Hoogere Burgerschool nl. VP Delft. Het moge aldaar zoo geweest zyn, zeide spr., in de Goudsche school is 't zoo niet. Het is meer aan de inrichtingen van M. O. verweten zeide spr., dat 't daar hoofdzakelijk te doen is om kennis, en dat tot karaktervorming weinig of niets gedaan wordt, maar dat verwijt is onge grond. Wel degelijk slaat de leeraar ook bii 't M. O. acht op ieder leeiling in 't bizonder, dat behoort ook zoo en alzoo geve ieder leeraar er toch meer én meer dringend acht op, zeide spr. om zoo opgewekt ▼oor de klasse te staan, als mogelgk is. Ban draagt 't onderwijs de meeste vrucht, dan wordt de leerling gedwongen zich in te spannen, 't Was spr. wel eens gebeurd dat hij b|j een enkele les eens minder opgewekt w&s dan gewoonlijk, dan ving hy zijn les aan met dit'te erkennen en de oorzaak soms een droevige huiselyke rede mede te deeleu en in zulke gevallen was het hem zeer aangenaam ondervonden te hebben dat het bekende: Cet &gt est sans pitié een leugen is. In plaats van de jongens dan ook met een schotel aardappels te vergelijken, zon hij liever hen beschou wen als een kudde, onder verschillende, één doel voor oogen houdende, herders. Spr. omschreef zoo wei kortelijk de plichten der ouders als die der onderwijzers, doch het spreekt wel van zelf dat wy hier slechts zeer terloops van een en ander melding konden maken, zoodat 't boven staande volstrekt nipt zich aanmatigt ook slechts inaar eenigszin» weer te geven wat de heer Julius sprak, doch om onze lezers den aard van hot onder werp te doen kennen, moge dit voldoende zijn. Voordat spr. de geschiedenis mededeelde der inrich ting gedurende de 121/* jaar van haar bestaan stelde hij eene kleine pauze voor. Nauwlijks had de heer Julius geëindigd of daar trad de heer F. Roll tot hem, om hem namens leer lingen en oud-leerlingen een keurig bewerkt schrijf bureau aan te bieden, daarbij sprak hij ongeveer het volgende Geachte heer Julius, 't zij veroorloofd een kort woord tot U te richten, namens de vroegere en de tegen woordige leerlingen der Goudsche H. Burgerschool. Wy gevoelen nl. behoefte om op dezen dubbelen feestdag een blijvend bewijs te geven onzer belangstel ling in die school niet alléén, maar vooral van erkentelijkheid voor het daar genoten onderwijs, van waardeering der wijze waarop U e| andereu dat onderwijs wisten te geven. Velen van ons verlieten Uwe school met de aangenaamste herinneringen van belanglooze en welwillende hulp in menig geval on dervonden, nu van dezen, dan van genen der aan die inrichting verbonden personen. Wij vonden er ware vrienden, die wij leerden achten eu liefhebben wier leven en Werken wij ons ten voorbeeld kon den nemen. Hier wenschen wij onzen hartelijken dank te betuigen voor dat alles! Daar U, mijnheer Julius, de bedoelde school sinds hare oprichting heeft bestuurd, zovj zijn wij er van overtuigd dat veel, zeer veel aan Uw per soon te danken is. Hoewel Uwe woorden geen bevestiging behoeven, meenen wij eveuwel op dit oogenblik te 'mogen getuigen, dat de zooeven door U ontwikkelde schoone theoriën, consequent in practijk zijn gebracht. In verhouding tot hetgeen U ons was, is ons huldeblijk dan ook gering toch ver trouwen wy dat het U eenige zelfvoldoening zal geven, daar de deelneming zooveel mogelijk algemeen was. Wy bieden 't U aan, met den wensch, dat nog zeer velen na ons het voorrecht mogen hebben om onder Uw beheer het M. O. hier ter stede te volgen, dat de H. B. school van Gouda krachtig moge bloeien en weldra, kan het zyn, ook in rang stijge De heer Julius was blijkbaar hoogst aangedaan bij deze hartelijke woorden en zeer ingenomen met het blijk van waardeeriug hem geschonken. Hij be antwoordde de toespraak met de betuiging zijner erkentelijkheid, het was hem recht aangenaam bij deze gelegeuheid te kuuneu verklaren Jat liij eu zijne collega's ook déérom vooral met zooveel genoegen waren werkzaam geweest, omdat de leerlingen zoowel die van vroeger, als die van tbkns, over 't algemeen voortd arend bl|jk hadden gegeven van te willen be antwoorden aan de verwachtingen, die men van hen mocht koestereu eu steeds had een goede verstand houding tnsschen leeraren en leerlingen bestaan. Spr. die voor zich steeds gedachtig was geweest aan het bekend Whatever you do, do it tcith all your mind, zeide door de waardeering die hij blijkbaar ook bij zijne leerlingen steeds ondervoud, zich aangespoord te voelen ook voortaan die spreuk voor oogen te houden en bij riep die woorden zijn oud-leerlingen en ook hen die nog z|jn leerjingen waren, dringeud toe, daar 't hen dan, alzoo handelende, zektr goed zou gaan. Nauwelijks was spr. geëindigd of daar traden de heeren leeraren van de Burgerschool tot hem toe, aan 't hoofd waarvan de heer J. J. Bcrtelraan, die, ook na mens zijne mede-leeraren, betuigde dat 't hem hoogst aangenaam was op dezen feestdag in de gelegenheid te ziju, hem, die als directeur gedurende den tijd, dat de H. B. school bestond, voortdnreud aan bet hoofd had gestaan, een bewijs te geven vau waardeering en hoogachting. Onder verdere aanbeveling voor een steeds goede verstandhouding, bood hij den jubilaris een keurig boekgeschenk aan, nl. eeu prachtig geïllus treerde uitgave van Shakespeare a werken. Overmeesterd door zijn gevoel by dat nieuwe harte lijke bew|js van welwillendheid en vriendschap, bepaalde de heer Julius zich ditmaal tot een harte lijken gevoelvollen handdruk, aan al zijne collega's. Doch nog was het einde der waardeerings-bewyzen niet daar. Daar trad nl. de Commissie van Toezicht over 't Middelbaar Onderw|js op den jubilaris toe, wier voorzitter, ouze geachte Burgemeester, de heer mr. A. A. van Belgen IJzendoorn 't woord nam om een gclukwensch uit te brengen tot deu directeur en hem eveneens een geschenk aan te bieden, bestaande uit een sierlyk bewerkte schrijfstoel. Spr. herinnerde aan de behoefte die hiér vóór het jaar '65 in Gouda bestond aan een inrichting van middelbaar onderwys, in welke behoefte door de toen opgerichte H. Burgerschool zoo uitstekend voor zien werd, hij wees op de hoogst bekwame mannen die zich daardoor in onze gemeente hadden geves tigd en erkende met genoegen, dat reeds ver scheidene van de oud-leerlingen zich als nuttige leden der maatschappij deden kennenr om ten slotte den heer Julius dank te betuigen, voor het goede, 'twelk hij in zijn betrekking had verricht en de hoop te uiten, dat het ons gegeven moebt zyn hem nog lang aan 't hoofd te zien staan van de Goudsche Hoogere Burgerschool, die echter naar voor 't belang onzer gemeente zeer was te hopen weldra mocht ver anderd worden in een met 5jarigen cursus De heer Julius kon niet nalaten hierop nogmaals het woord te nemen om nogmaals een woord van dank uit te spreken en met groote erkentelijkheid den steun cn hulp te gedenken van de mannen die de Com missie van Toezicht over het M. O. hier ter stede vormden. f Daarop werd eene korte pauze gehouden. Na afloop daarvan werd door den heer Julius een overzicht gegeven van de geschiedenis der school. H|j schetste de methode, bij het onderwys in verschillende vakken gevolgd, eu erkende dankbaar de finantiëele hulp van regeeringswege genoten waar door een zeer goed physisch kabinet, een chemisch laboratorium en ook een wel voorziene bibliotheek verbonden waren aan de Goudsche burgerschool. Hij herdacht verder het personeel, ook de vertrokken leeraren en deelde met genoegen mede dat in den laatsten tijd het personeel vrij wel 't zelfde was gebleven en dus weinig afwisseling had geheerscht, wat het onderwijs uit den aard der zaak ten goede kwam. Hij wijdde een woord aan de oud-leerlingen, waar. van reeds velen in nattige betrekkingen, 't zij in ver af gelegen streken of meer nabij werkzaam waren. Hij sprak de tegenwoordige leerlingen toe, spoorde hen aan tot vlijt, wekte hen op tot ijverige plichts betrachting en beval ook hen allen aan: Whatever you do, do it with all your mind! H|j vergat zelfs den concierge J. Bik en den ama nuensis voor natuur- en scheikunde, H. A. Toen niet, die steeds spr. vermeldde het met genoegen zich ijverig en trouw van hun plicht hadden gekweten. Spr. trad daarop nog in eene korte beschouwing over het onderwijs aan de school, bestreed verkeerde denkbeelden daarvan gekoesterd, stelde het doel daarvan nader in het licht, betreurde het dat nog te weinigen deu cursus in den daarvoor gestelden tijd afliepen,- maar daarover meer jaren deden, wat door inspanning j van leeraren en leerlingen anders moest worden, besprak 't jongste besluit van den Minister van Oorlog betreffende Jde toelating tot de Kon. militaire Academie, gewaagde van de belangstelling die de leeraren toonden in de gemeentebelangen, waardoor dus ook indirect de iurichtiug der gemeente ten goede kwam, om ten slotte nogmaals de ouders de plicht op het hart te drukken om mede te werken met de leeraren ten einde de leerlingen te doen beantwoor den aan hunne bestemming, gedachtig aan de spreuk": Eendracht maakt macht, Tweedracht verkracht De H. Burgerschool is als een boom, zeide spr., die meer en meer toe moge nemen iu bloeiSpr. wen8chtc haar toe vooreerst veel storm en wind en dan vooral ook vele koesterende zonnestralen. Hy hoopte nl»- dat zich verklaarde tegenstanders zullen opdoen, want wel zijn er tegenstandera, maar dieverklaren zich niet, zij doen zicii soms zelfs voor als roor standers, maar eerlijke, flink voor hun gevoelen uit* komende tegeustauders kunnen niet anders dan ten slotte de zaak goed doen, daardoor komt de boom hechter staan dan ooit te voren, doch tevens zij haar krachtige vrienden toegewenscht, die haar de koeste rende zonnestralen mogen schenken, die zij eveneens hoog noodig heeft. Hiermede was de plechtigheid voorloopig geëindigd. Doch aan den avond wachtte nieuw feratgenot. Ongeveer ten half acht ure vereenigde zich eene talrijke schare van heeren en dames op nieuw in Kunstmin op uitnoodiging der tegenwoordige en oud-leerlingen der school. De gastheeren hadden met zeer te apprecieeren welwillendheid op zich genomen het belangstellend publiek bezig te houden en 't moet erkend wor» den met goed succes. De soiree werd geopend met een goed uitgevoerde ouverture op de Piano, terwijl daarop 't bekende blijspel Bergen en Dalen op aardige wijze werd opgevoerd, waarbij de acteurs met luid handgeklap werden toegejuicht. Doch onze ruimte staat niet toe alle nummers van het programma een voor een uitvoerig te bespreken. Wij dienen te volstaan met de vermelding, dat ey die tot de uitvoering medewerkten, eer hadden van hun pogen en dat telkens een hartelyk, luid, blijkbaar welge meend applaus den bijval van het publiek deed kennen. Behalve 't genoemd blijspel werden er nog twee opgevoerd nl. Een avontuurtje van ttceê Schoot* meesters en Het spreekuur van den Doder, zoowel deze beide stukken als het verder nog ten gehoore gebrachte werd met genoegen genoten. De geheele feestviering door de jongelui op touw gezet mag inderdaad weigeslaagd heeten De 15e April 1-878 zal ongetwijfeld nog langen tijd in de herinnering blijve leven van allen, die dien feestdag medevierden. Moge de inrichting meer en meer gewaardeerd worden, moge de oudera nog meer gaan inzien dat hunne leiding hand aan hand dient te gaan met

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2