IINQ Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. r, HAAF el, ItfHI ÉS N? 2131. 1878. BUITENLAND. BINNENLAND- Woensdag 24 April. Fv 1878. Buitenlandsch Overzicht. aorende wngr '■OcAt De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave ff nnemelyke EER Bzn. worden berekend naar plaatsruimte Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOUDSCHE COURANT drecht, heeft voor het beroep bedankt. ITHSKSM otheker. I ISTBODE KDKE, Kabinet, Linnen- BJT. GOUDA, 23 April 1878. Gedurende de beide Paaschdagen hebben 189 per sonen van den verminderden entreeprijs gebruik ge maakt, om het Steil. Museum alhier te bezichtigen. Ds. P. Deelman, predikant te Charlois en Katen- naar Berg-Ambacht •Ijvend. Dit iaden der 3 teer aange- aanbevolen ziektlijka edarmoedn De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.75, franco per post 2. en door geheel stille rust. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS Op Dinsdag 30 April e. k. zal te Berg-Ambacht de, stemming plaats hebben ter vervulling eener vacature in den gemeenterend, ontstaan door het overleden van den heer J. Voorslujjs. DROOG- vestigd te len MEI in Bloe- r na vos erkoopen t of nog Ichouwen, rat verder me party Kilo best De heer W. F. G. L. Janssen heeft zich tot de Tweede Kamer gewend, met een adres ter zake van de herziening der grondbelasting van de ongebouwde eigendommen. Uitgaande van de stelling, dat geen deugdelijke herziening der grondbelasting mogelijk is zonder voorafgaande of gelijktijdige herziening van het kadaster, en aangezien reeds jaren hing de noodzake lijkheid eener herziening van het kadaster is gevoeld en erkend, heeft da heer Janssen zich ten taak ge steld, met nauwgezetheid te onderzoeken, welke de hinderpalen mogen zijn, die eene herziening des kadaster^ in den weg staan. Tot dat einde heeft hij bekwame ambtenaren van het kadaster en van aan verwante administration geraadpleegd en verschillende geschriften nagegaan, en hij is tot de overtuiging gekomen„dat de herziening van den bodem uit een geometrisch en uit een physisch en geologisch oog punt gelijktijdig behoort te geschieden." Zijne denkbeelden daaromtrent zet hij in het adres uitvoerig uiteen. Door nagenoeg alle daarbij betrokken grondeigenaren in de gemeente Berg-Ambacht is aan den Minister verzocht, niet terug te komen op het besluit, om geene verlenging toe te staan van den termijn voor de concessie voor een spoorweg BotterdamMunster, wanrteer vóór 1 Mei geen volledige zekerheid is ver kregen dat de Maatschappij in staat is hei werk tot stand te brengen, aangezien hij ongeneigd is, op de landerijen, ter onteigening aangewezen, tot ongerief en nadeel der eigenaars dit servituut langer te laten rusten dan onvermijdelijk is. De Minister van oorlog heeft bepaald, dat de verlofpas, die aan de manschappen der nationale militie bij vertrek met groot verlof wordt medegegeven, voor taan een deel zal uitmaken van het zakboekje, dat den milicien gedurende zijn verblijf onder de wapenen wordt uitgereikt. Deze bepaling heeft ten doel, den verlofganger het bewaren van zijn verlofpas gemakkelij ker te maken en hem daardoor beter te vrij waren voor de straf, die hij door het verliezen of het niet behoorlijk doen afteekenen van dien pas zou kunnen beloopen. Terwijl de wereld, nog naauwelijks van hare ver bazing over de uitvinding van den telepboon bekomen was, trad Eddison met den phonograaf op, het werk tuig dat een gesprek of redevoering opvangt, bewaart en weer hooren laat als mtn het verkiest Wat zullen hardgeloovigen, die nog mompelen dat deze toestel niets dan boerenbedrog is en het fijne van de ge- „heele zaak in buiksprekerij bestaat, wel zeggen, als zij vernemen, dat de machine van Eddison, niets nieuws schijnt te zijn, maar al voor meer dan voor een halve eeuw bekend was? Een der Fransche dag bladen althans heeft die ontdekking gedaan, en deelt mede, dat in het jaar 1820 het volgende affiche te Parijs overal was aangeplakt«Leerzaam Schouwspel van Bobertson, boulevard Montmartre, no. 12. Prof. Bobertson vertoont in zijne proeven de wonderen van het galvanisme, van de elektriciteit van de lucht en van het licht. Hij laat ook zijn pkonor hooren of werktuig dat woorden en volzinnen niteprtekt." Is ei dan waarlijk niets nieuws onder de zon? Men leest in het Journal de» DdbaU: Nu de opening der wereldtentoonstelling op handen is, achten wij het niet van belang ontbloot mede te deelen, hoewel gemeubelde appartementen, bezet en nog onbezet, er op dit oogenblik in de verschillende wijken van Parijs zijn. Volgens de officiële statistiek, thans openbaar gemaakt, waren er op 15 dezer maand 9402 gemeu- beleerde huizen, waar kamers verhuurd worden, be vattende 80,115 vertrekken. Daarvan waren 11,635 verhuurd en 18,480 nog onverhuurd. Van e«retge- noemde waren 4170 lokalen die minstens 100 fraicj Op politiek gebied is het nieuws uit den aard der zaak zeer schaars. Het paaschfeest werd gesierd Europa heerschte oogeuscbijnljjk een De staatslieden hebben thans tijd tot nadenken en er is kans dat dit teu goede strekken zal. De meer derheid der mogendheden is zeer tegen deu oorlog gekant, van welken zij het doel uoch het einde kun nen zien, en zoo prins Bisniark’s poging gelukt om de Russen en Eugelschen gelijktijdig Koiutantinopel’s omgeving te doen verlaten, is eene groote stap voor waarts gedaan om Engeland en Rusland beiden uit den Öostersohen doolhof te nddeu. De. Economist merkt op, dat Bismarck het gevaar zeer groot acht van de nabijheid der Russische en Eugelsche strijdmacht. Welk nut heeft het een con gres bijeen te krijgen wanneer een verkeerd begrepen bevel of een daad van moedwil van een Russischen generaal of Eugelschen kapitein bij Konstantiuopel alle verdere beraadslagingen overbodig maakt. Hij heeft er dus voornamelijk werk van gemaakt om de Russen en Eugelschen zoo ver mogelijk van elkander te verwijderen. Hel is te hopen dat hij slaagt, doch men moet niet uit het oog verliezen hoe bezwaarlijk elke overeenkomst teu opzichte hiervan tusschen Rusland en Engeland is. Alles hangt af van de gezindheid der lurken zegt de Economist. Indien de Turken zich teu slotte aan de zijde der Russen scharen, dan is het terugtrek ken der vloot een zeer erustig nadeel voor Engeland geweest. De vloct zou dan toch groote moeielijkheid ondervinden om de Dardanellen opnieuw in te stoo- men, voorbij J'e c’aar vijandige forten. De Russen daarentegen zouden zonder eenig bezwaar bun vroeger kamp onder de muren van Konstantiuopel weder bezetten. Kiezen de Turken een andere partij cn steunen zij de Engelschen, zoodra het congres tot niets leidt, dan is Rusland in een gevaarlijke positie. De Engelschen stoomen dan in een dag weer van Besi- kabaai in de Zee van Marmora, zij bezetten het schiereiland van Gallipoli en versterken de Turksche verdedigingslinie bij Adrianopel, terwijl de Russen lang en ernstig zullen moeten vechten om de posi tie te herwinnen, welke zij nu reeds bezitten. Het gelijktijdig terugtrekken van het Russisch leger en de Engelsche vloot zou dus een zeer gunstig teeken zijn, want het zou bsteekenen moeten dat Engeland en Rusland het uitbreken van den oorlog zeer onwaar schijnlijk aehtten. Wij hebben enkel de verzekering van Havas dat dit reeds geschied is, en kunnen het niet gelooven voor we ernstige bevestiging van bet bericht van andere zijde vernemen. In Frankrijk bespreken de dagbladen natuurlijk nog voortdurend de verdediging van den exminister van Napoleon III hertog de Gramont, tegen de beschuldi ging door prins Napoleon in de P-evue des Deux Manies uitgebracht. In dit antwoord is toch op overtuigende wijze bewezen, dat prins Napoleon vol komen gelijk had en dat toen de Keizer zijn ont- zinnige oorlogsverklaring aan Prnisen deed, hij zijn rijk zonder bondgenooten liet, omdat hij bevreesd was voor de claricalen en daarom Rome niet aan Italië als haar hoofdstad wilde geven. Het was „}e parti de Rome” zegt John Lemoinne inde De'bats die Frankrijk’s nederlaag veroorzaakt heeft. Volgens mededeeling uit Belliuzona, is de Groote Raad van het Zwitsersche kanton Tessino dezer dagen aldaar bijeengekomen. Het gerucht, vroeger verspreid, dat de bovendrijvende partij in het kanton een voorstel zou indienen in de eerste zitting van den Grooten Raad, strekkende tot wijziging van de kieswet, heeft zich bevestigd. Er is een gewijzigde kieswet ter tafel gebracht, die tot niets anders moet strekken dan om de districten, waar de liberale partij de meerderheid heeft, zoodanig te vergröoten, dat een tegenovergesteld resultaat wotdt verkregen. Aan de goedkeuring van dit ontwerf wordt niet getwijfeld. Toen men in 1869 Tessino losmaak'.e van de Ita- liaansche bisdommen Como en Milaan, begiug men de font om de geestelijkheid nn het kanton niet onder een Zwitsehersohen bisschep te stellen. Hoe wel rechtens de band tusschen de Tessiuosche gees telijkheid en de bisschoppen der genoemde bisdom men niet meer bestaat, is hij feitelijk schier niet verminderd. Ten einde dit tegen te gaan, heeft men in het kanton het plan gevormd een poging te doen om een eigen bisschep te erlangen. Men koestert de hoop, dat, indien het middel gelukt, veel van de thans bestaande bezwaren zullen worden opgenotpen. De regeering van het kanton Tessino, die tot de uiterst clericale richting behoort, heeft dezer dagen een nieuw middel ter hand genomen, om de libe rale partij te treffen. Het oudste dagblad van het kanton, de Gazetta Tinesea, een orgaan der gematigd liberale partij zal in rechten worden betrokken, wegens het opnemen van een artikel, hetwelk smadend voor de regeering is. ’t Is niet dezer dagen geplaatst, maar in het nummer verschenen ran 24 September van het vorige jaar. |l s

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 1