Uti adres van het personeel der nachtwacht i bcredende vcKaelr om verboogiug van bctoldiging. Te béuoebwn Ecu lid der openbare gezondheids-commissie. Beu commissaris "oor de stedeiylce beleenbank. Een librije»e»tef. Bij de hedrumiddeg plaats gehad hebbende vtrkoo- piug vul de hofstede en het land ven O. de Vos ia perceel 110, 1 verkocht 'voor f 42,701 aan A. de Vos, pero. no. 2 voor 8.700 aau L. Erberveld en pcre. no. 8 voor ƒ11,490 aan O. v. Dillen. Heden morgen la de vroegte raakte op den Flu- werleu Singel het dochtertje van een water- en vuurvrouw, zonder het te bemerken, bij het wegbrengen eewer theestoof in brand. Gelukkig dat een voor bijlijdend heer onmiddellijk afsteidh en het kind door indompeling in het water, redd^ Thans kwam het zonder noemenswaardig letsel vrij, behalve natuurlijk een geweldige aohrik voor de moeder. Men aohryft ons uit StolwijkWeldra zal het orgel in da kerk alhier gereed zijn. De vervaardiger, de Heor H. G. Holtgrave van Deventer heeft alweder getoond, dat alles, wat uit syne banden komt,-degelijk is. Het orgel is aangenaam en krnohtig van toon, terwijl het uitwendige door sierlijkheid vnu vorm het oog bekoort, liet bevat twee klaviers en 18 «prekende stemmen, en mag een waar sieraad der kerk genoemd worden. Bij de iuwijdiug die den 5n Mei e. s. moet plaats hebben, zal het bespeeld worden door den heer P. Brons Middel, organist te Gouda, wiens talenten vnu algemeene bekendheid zijn. Dea namid dags zal genoemde heer een Coneert op het orgel geren. Wjj twijfelen niet, of ieder, die de inwijding zal bijwonen, zal hoogst voldaan zijn over de kunstvaardig heid van den heer Holtgrave, vooral bij de bespeling van het orgel door iemand als de heer Middel. Ook te Boskoop beeraoht thans eeue mazelen epidemie ouder de kinderen, zoodat maar weinige onaangetast blijven. Gelukkig is de ziekte van een goedaardig karakter «a komen geen sterfgevallen voor. De Tweede Kamer der Stateu-Ganeraal ia bijeen geroepen tegen Dinsdag 3d April, des namiddags ten 3'/j ure. Donderdag avond vereenigden zich eenige heeren te Sokiedam, out eene afdeeling op te riohten van de Nederlandsohe Maatschappij voor tuinbouw eu plant kunde. De heer dr. Vaillant werd tot voorzitter gekozen eu de afdeeling, welke aanvankelijk 18 leden telt, werd door den president van het Hoofdbestuur geïn stalleerd. kïa de provincie Zvid-Holland hebben 408 lotelin- geu voor de lichting van dit jaar zieh aangemeld om bjj de seemilitie te dienen. Van deze kunnen -slechts 124 hjj da seemilitie wordon ingedeeld. De „Vereenigiug van gymnastiekonderwjjzera in Vaderland" hield op 23 en 24 April hare jaar- ljjkaohe vergadering te Amsterdam, welke bjjeeukamsi tear deuk was bezocht. Ha de opening door dan voorzitter, den beer P. C. Adrian, werden eerat verschillende huishoudelijke belangen adgsdaan en da rapporten medegedeeld door da cammiasiea, die onlangs een onderhoud met den Miniatervan hiuuenl. aaken hadden gehad betreffende de gymnastiek op de scholen voor het lager onderwijs. Al»plants voor de volgende bijeenkomst werd-op voorstel van een dar leden Arnhem gekozen. Uitvoerig werden behandeld de pogingen, door 4a verteuigiug tot hiertoe aangewend, om de gym- naztiek al» een verplicht leervak in de onderwijswet te zien opnemen. Een treurige ervaring ia, dat het begrip wat gymnastiek iz en waarin dat onderwijs bestaat, uog zoo weinig hier te lande, Zelfs onder de ïjÉfipga ontwikkelde klassen, bekend is. Bjj meer derheid van stemmen werd beslist, dat de vereeni- ging, nadat van harentwege zoo door adressen aan da Tweede Kamer, als door mondeling onderhoud met dan minister op de invo£riug""kraobtig was aan gedrongen, en nadat da geopperde beswaren daar- tzgen, naar hora meeuiug, door haar voldoends waren wederlege), voorloopig geen verdere stappen meer behoorde te doen. Omtrent bet splitstn tan Mae klwae leerlingen bjj bat gymnastisch onderwjj» in 6'of afdeslingen, was toen olgMMen van gevoelen, dat rekening moest ge houden worden mat do ruimte van het lokaal, het aantal gelijksoortige toestellen, enz., zoodat de meerdere of mi aders verdeeling eener klasse aan het Oordeel des onderwijlen moei worden overgelaten. Het bestuur ia opnieuw samengesteld uit de heeren P. C. Adrian, vooraitter, P. G. Croesen, secreaaris, beiden van AmsterdamJ. S. G. Disss, penning- meeate, van leidenH. J. Steenbergen, van Gouda en I. Hellemans van Botterdam. Gisterenmorgen is op dsnf nieuwen SHipverung- sehen weg een tweede próef genomen met de stoommachine (Brevet Brouw) voor het vervoer van tramwagens De minister van waterstaat enz. vereerde deze proefneming met zjjne tegenwoordigheid en was vergezeld van den raad-adviseur den heer Fijnje. Ook de burgemeester en eenige andere genoodigden woonden de proefneming bij. De afrit geschiedde van den wissel van de Witte brug naar het Badhuis en van danr .vice-versn. Ook deze tweede proefneming kan volkomen geslaagd hertentoen het bevel werd gegeven de machine te doen stilstaan, hield 'zij onmiddelijk op. De machine is geheel onoverdekt, hetgeen dit voor deel oplevert dat machinist vrij om zieh been kan zien: terwjj, hij indien hjj zieh iu een besloteu ruimte be vond, dikwijls door de beslagen ruiten in zijn uitzicht zou worden belemmerd. Ook is daaraan nog een ander voordeel verbonden dit namelijk dat de paarden van voorbijgaande rijtuigen voor de machine niet behoeven te schrikken, omdat zij onmiddelijk ecu persoon zien, die bij de machine staat. Het toeral wilde dat dit juist hedenmorgen duidelijk bleek. Bij het rijden naar het Badhuis trok een afdeeliug paardenvolk voorbij. Gceu der paarden schrikteer ontstond niet de minste stoornis en de machine kon haren weg geregeld vervolgen. De gang van de locomotief is zeer regelmatigzij kan in beide richtingen loopeu, zonder dat het poodig is haar om te kceren, en de rook en stoom, dje niet verbruikt worden, ontsnappen als gas uit den schoorsteen. De directie heeft het gemeentebestuur verzocht nu ook eene proefneming te mogen doen op den ouden Scbeveningschen weg maar daartoe moet vooraf de toestemming van den gemeenteraad worden verkregen. De regeering heeft geantwoord op de voorloopige verslagen nopens de getdleening ten latte van de staat eu het successierecht in de rechte linie. Zy houdt de ontwerpen vol; berekent de tekorten over 1876, 1877 eu 1878 op 38.297,000. Aan vermeerde ring der gewone inkomsten bestaat groote behoefte. Een stellige toezegging eener Oost-Indische bijdrage voor 1879 is op dit oogeublik niet te geven, 's Ryks kas zal reeds in Juli de niet onbelangrijke versterking behoe ven. Hel ontwerp e ner belasting van bezittingen iu de iloode hand is door den minister ontworpen en zul in den loop van het zittingjaar bij de kamer ingediend worden. Aan de herziening der grondbelasting van de ongebouwde eigeudoraineu wensoht men de afschaf fing der overgangs- en hypotheekrechten te verbinden met een omslag van het bedrag dier reehten over de grondbelasting. Het gewijzigd ontwerp voor de herzie- uiug der groudbel. zffi eerlang bjj de kamer ink'omeu. De P. D. Cf.-geeft'de volgende berekening: Iu Sohiedam werdén iu 't vorige jaar 41 millioen vaten jenever gemaakt. Beuenveertighonderd millioen Ncderlandsche kannen jenever Hiervan worden alleen in ons land 86'/, millioen vaten per jaar gebruikt. Ééu vat sterken drank bevat V/t mud rogge en 1 mud gerst. Dus in Nederland alleefi wordt verbruikt: bijna 64 millioen mod rogge en 36'/s millioen mud gerst. Uit de rogge had men per vat 860 ponden brood kunnen bakken, en uit de gerst 60 koppen gort kun- uetf vervaardigen. Elke kan jenever heeft das aan rogge voor 81/, pond brood en aan gerst voor ruim een halve kop gort verslonden. De nieuwe regeling van de opleiding van onder- offioieren eu mindere militairen tot officier, die met 1 Ootobcr vau dit jaar zal worden ingevoerd, zal eene belangrijke verandering in de bestaande inriohtijigen brengen. De oursns op de ouderwys-inrichtingen to* Haarlem, Kampen, s 'Bosch en Delft duurt vier jaren. De eciste daarvan zullen gewyd zijn aau de opleiding in dè burgerlyke, de overige in de militaire vakken. De onder-offioicreu, die de twee laatste stu diejaren doorloopen, krijgen den titel van vaandrig en worden tot ecu kompagnie bij een der regementen van hun wapen gevormd. Zij zijn van hun rauggo- nooten onderscheiden door fynere uniform en door het dragen der kwasten, zooals die voor de oadetlen der militaire uoademie naar gelang hunner studiejaren zijn bepaald. De leerliugeu der militaire school die bepaalde examens met onguustigeu uitslag afleggen worden vau deze inrichtiug verwijderd en knunen of uur hun korpsen terugkeeren of ontheffing van hun verderen militairen diensttijd erlangen. Pe militaire scholen staan onder het toezicht van den inspecteur van het militair onderwys, die tevens vaste voorzitter is ran de eommrssie tot het afnemen der exatnena voor den offioiers-rang. Aan het toofd der scholen staat een kapitein, aap wien het rfooaige aantal burgerlyke en militaire leeraren en verder personeel wordt toegevoegd. Na het volgend jaar wordt het Hohter examen voor onderofficieren afgeschaft. Evenwel knnnen op passende, getrouwe, dooh ongehuwde adjudant-onder- offioieten en sergeant-majoors tot 2en luitenant zonder examen worden benoemd. Toen vger eed paar jaar de zerken in liet kooi van de Sint-Pieterskerk te Leiden veflegd werden, om meer regelmaat te verkrygen, en daarbij de grafkelders aan het licht kwamen, vertoonden zieh op den wand van eenige daarvan met eene duur zame verf geschilderde kleine kruisen, of Wel het verlengd (Latijiiech) kruis met eene speer en eencn rietstok, waarop eene spons gestoken w:it, kruiselings over elkander. Deze aan het lijden van Christus ontleende symbolen zijn 'van oude dagteckening en belangrijk. Waarschijnlijk hebben ziob aldaar graven van geestelijken bevonden. Er was voormaals ge ducht onder den grond gewroet, zoo niet de roof zieke hand er had rondgetvoeld. öeen der graf kelders althans is gebleken ongeschonden te zijn. En boven den grond is zoo hier nis elders bijna geen grafzerk meer op hare plaats gebleven. Onlangs rijn in do genoemde kerk eenige gedeelten van den wand in den kooromgnng, die hersteld moesten worden, van de kalk ontdaan. Daar kwamen overal nog over blijfselen van muurschilderingen te voorschiju. Zoo werden er nissen of uitholittgen in den want ont dekt, die gediend hadden tot berging van het vaatwerk, dat bij de inis aau de kleine altaren gebezigd werd. Ook daarin was door het penseel een gebloemd tapijt voorgesteld. De wanden zjju zorg vuldig met metselsteen hersteld en inet pleister over- togen, waarmede ieder spoor vau oude kerkmnurschil- dering is uttgewiseht. C.) Sedert eenigen tijd houdt te Zutplien een com missie zich bezig met het onderzoek van de melk. Het resultaat van dat onderzoek heeft zy aan de Gezondheidscommissie medegedeeld en door deze is een rapport ingediend by den Gemeenteraad, waaruit blijkt, dat 6 melkverkoopers de inelk 0 pCt. watrr bevatte, boven het normaal gehalte; van anderen 6, 7, 11, 16, 19 eu van één zelfs 80 pOt. De namen der 12 verkoopers zijn iu den Gemeenteraad voorge lezen en door de N. Zuipt, Cl. ter kennis van het publiek gebracht; 80 procent water waarlijk geen kleinigheid I Omstreeks half Mei zal te Amsterdam eene leut worden opgeslagen, waarin De reit om dr wereld in 80 teconden zal kunnen worden verricht door een ieder die, na behoorlijk zjjn entree te hebben betaald, plaats wil nemen op olifanten,, kameelen, iu spoor wegen of stoombooten, oin door een vernuftig me chaniek langs het gehcele panorama, dat de verschil lende streken en lauden voorstelt, te worden gedraaid. Een nicnwerwetsche, reusachtige, eigenaardig ings- riohte carousscl dut. Nopens de eerste lading N. Amerikaanseh mager vee, die, zooals wjj hebben bericht, in Dnilsohland is aangekomen, kunuen wij thans de volgende nadere byzomlerhedcu mcdedeelcu: Aangezien bij herhaald onderzoek het ree bleek gezond te gijn, werd het ten vervoer verder naar het biuueulaud, publiek ver kookt (op 16 April jl.). Van ver-en naby waren koopers opgekomen. Alle ossen brachten veel geld op; de hoogste prijs was 180 th. de laagste 106 th. per stuk. Gemiddeld bracht elk stuk vee op 143 th. 21 sgr. of ruim 431 mark. De stieren waren naar vergelijking goedkooper330 en 200 th. De paarden braobten op 156 tot 500 th. per stuk. De buffel was reeds onderhands voor 1650 marie verkookt. De gansohe lading heeft opgebracht 158,255 mark. De varkens zyn daarbij' met medegerekend, omdat die reods onder de hand waren verkocht. De eerste proeve om mager vee uit Amerika naar Duitsebland over te brengeu, is alzoo uitstekend gelukt. De vraag is slechts, of dat vee op de N. Duitsehe weiden zal willen gedijen, wat tronwenB wel te denken is. INGEZONDEN- - Heeren kri^bestuurders der Itemonstrantsohe Ge- mocnle worden attent gemaakt op bet ongerief, dat door de late uitgave van hau predikbeurt- briefje inzonderheid aan buiten Gouda woueude belangstellenden wordt veroorzaakt. Mij zyn ver scheidene gezinnen bekend iu de omliggende ge meenten, die geregeld van familie of keubisseu bericht ontvingen omtreut den dieustdoenden pre dikant, ten einde Zondag desverkiezeude hier ter kerk te kunnen gaau. Dit is du alleen bij uitzon dering mogelijk, want niet allyd is men gestemd jaoht te mnken op iemand die uit dan aard zijner betrekking ons vroeger dan het briefje kan inlichten. Vele buiterfmonsohen komen nu uiet. Kerk en armen lydcn eene schade, welke zeker niet door de opbrengst der briefjes wordt gedekt. Ik' heb de handelwijze der kerkbesturen tegen over elkander reeds nis „kwajongeueachtig" booren betitelendoch deze qualificatie daargelaten komt het ook my- voor, dat het kerkbestuur meer ia hot belang der kas zon bandelen, iihlien het reed# vroeg b. v. Woensdag of Donderdag het briefje verkrijg baar stelde en niet met i boekverkoopersspeeulatie schuilevinkje speddc vjeu het publiek, Hoe uteer publiciteit, zoh. ik zeggen, hoe meer kans er is op volle kerken en groote collectes. Iu elk geval gaan de belangen der gemeenteleden bij de uitgave van bet briefje voor en eventueele schade zou door een beroep op den.Hefdadigheidszin der kerkgangers wel vergoed worden. B. Mijnheer de Redacteur Het komt inij onbegrijpelijk voor, dat nu de zaak der waterleiding goed door iedereen kan beoordeeld worden, nu er publiciteit aau de voorwaarden en andere stukken gegeven is, niemand van zijne be- laugstelling doet blykeu noch door het houden eener meeting om over die zaak van gedachten te wisse len, noch. door ingezouden stukken in de Ooudtche Courant. Vreemd verschijnsel! Wat een onderscheid bij andere steden, in geljjke omstandigheden 1. Het is daarom dat ik de pen opvat om, in af wachting van hel besluit van den llaad der Gemeente, eenige gedachten en bsoordeelingcu van andeie per sonen en over andere plaatsen, aau het publiek onder de oogen te brengen met den wcuseh, dat dit de overtuiging zal versterken voor het nood zakelijke eener verbetering vau het drinkwater ter dezer stede en het gevoelen te doen doordringen dathel (iemeenle Heiteer eigenli jk niet moeit weten wat het al ton doen om het de concenionaritsen ge- makkelijk te maken en toorrecklen aan te bieden wan neer dat tonder directe tchade voor de Gemeente kan geichieden) om zoa'n betnngrjke, moeilijke, maar kongit nuttige en noodzakelijke onderneming, uiteoering te kun nen geoen I I «Water en lueht" (legt bet familieblad van Nov. 1877) «water en licht, welke voor scheikundige «elementen gehouden worden, zijn heden ten dage «iu eenigsiius anderen zin nog altyd gewiohtige «elementen, inzonderheid voor de hygiëne. In welke «mate reeds vóór 2000 jaren de Romeinen den «invloed vau het water op de gezoudheid waar- «deerdeu, zonder de natuurwetenschappelijke kennis „te hebben die ons tegenwoordig teu dienste staat, „daarvan getuigeu de prachtig aangelegde water- „leidingen, 'lie dikwerf vau verre, zuiver, geloud „water naar de steden braohteu. Wy zjju iu dit „opzicht bjj de oude Romeinen ver ten achteren. „Eeuwen lang heeft men zich in onze steden bjj „gebrekkige afvoering der faeoaliëu, inet ongezond „wel- en graohtarater vergenoegd eu eerst iu den „jangaten tjjd, is men door veelvuldige cholera-epi- „demiën en de zeer groote sterfte iu verband hler- „mede, te laat opmerkzaam geworden op bet fëit, „dat het drinkwater daar de grootste schuld van „draagt. „Deauiettemin wordt de hoogst gewichtige water- „aanvoer-quaestie nog met weinig ijver en weinig door dicht behandeld. Hier is een punt waar de regeering „werkzaam kan optreden, niet enkel door de sterfte „te controleereo, maar ook, door de oorzaak van „overmatige sterfte weg te nemen. Zonder te herhalen, wat al soo menigmaal in het publiek èn in den Gemeenteraad is gezegd, welke invloed allóón zuiver bezoukrn IJsselwater, ten tjjde toen de cholera alhier heersebte, had, zoo haal ik hier nog een merkwaardig voorbeeld daarvan aan, van eene andere stad, hetgeen in de Nienwe Rotteri. Courant van Januari 187 5 is medegedeeld Volgens eene opgave van Dr. Reuzij atierven aan ohdlera sedert 1849 te Bombay 1849, 2128 personen 1862, 3170 personen 1850, 2997 1863, 2209 ii 1851, 5485 1864, 4847 ii 1852, 1520 1865, 2887 4| 1858, 1148 u 1866, 332 1864, 3507 O 1867, 111» 18(5, 1645 II 1868, 227 ff 1856, 1846 II 1869, 754 U 1857. 2181 H 1870, 386 H 1868, 115 H 1871, 294 II 1859, 1985 1872, 191 II 1860, 1961 H 1873, 95 II 1881,. 641 II Januari, Februari en Maart 1874, 4 ff" „Het sros in 1875 dat voor hst eerst maafrege- „len werden'geoomen om het water der rivier Vehar „door middel van ijzeren pijpen door de stad Bom- bay te leideu en tevens de grondwetten te sluiten. „In terband met Onze eigen ondervinding van geen -zichtbare vermindering van cholera-aterifle na „eene gelijksoortige verbetering vau den Watertoe voer gelooven wij dat deze gegevens inderdaad zeer „sterk spreken (Naar de Calcutta Englismun 30 „Deb. 1874.) v er Hoe men te Leiden er over docht leest men in het leidtch Dogblad van 11 Octobér 1875 waarvan het voornaamste hier volgt „In de belangrijke gemeenteraadszitting van den SOsten September 11. is met 16 tegen 3 stemmen de voordrecht von B. en W. aangenomen, strekkende om hen te machtigen, zw mogelijk met bevoegde personen of een maatschappij iu ouderhandeling te treden over het verleeneu van een coucessie tot het aanleggen eener duinwaterleiding op voorwaarden, die het Gemeentebestuur ten meesteu nutte der inge zetenen zal raeenen te zyn. Wat meer is, reeds is van particuliere zijd* een aanvraag om voorloopige concessie ingekomen. Men is echter van meeuiug, dat de begrooting volgens liet ook in ons blad beschreven nraut-projet van den gemeente-architect, den heer J. W. Schaap, uitbreiding behoeft, om tevens reeds onmiddelijk bij het begio der exploitatie de geheele stad van duin water te voorzien, en wij moeten volmoudig toe geven, dat, wil men aan het doel der onderuemiag, verbetering van den algeinecnen gezondheidstoestand, beantwoorden, ook een zoo algemeen mogelijke ver strekking vau duinwater de grondslag dient te zijn waai van men uitgaat. Nog oulaiigs, in de meergemelde gemeenteraads zitting, werd er op gewezen, dat er na Augustus 1874 tot Juli 1875 slechts 109,558 emmers water kosteloos werden verstrekt tegenover 300,000 emmers h 1 cent. Indien men nu het verkrygen van het duiuwater der eveutuëele leiding teu gevolge der groote afstanden, door het léggen vau s'cchls vier hoofdhuizen zoo bezwaarlijk maakt, zal men dan mogen spreken van een onderneming ten algemeeucu nutte? Meu moet hier ook vooral bot oog houden op den njjveren mindergegoede, maar daarom niet geheel onvermogende, die gaarne iets overheeft voor eeu frissclieu dronk waters, maar wicus middelen te beperkt ziju om er veel voor uit te geven, nis het verkrygen van het water hem uiet gemakkelijk wordt gemaakt. Reeds ia ons nummer van 23 September 11. gaven wjj als onze meeuiug te kennen, dat men spoedig zou moeten o,vergaan tot bet aanleggen van zijbuizen door alle straten eu grachten. Is het wonder dat wij, waar zulke sprekende argumenten in onzen Ge meenteraad worden te b-rde gebracht, ons scharen aan de zijde van hen, die voor onmiddellijken aanleg van een volledig buizennet zijn? Bovendien zal deze uit den aard der zaak betrekkelijk miuder kosten dan een latere uitbreiding van het buizennet bjj ge deelten. Wij hebben hier dus te doen met een voorloopige concessie-aanvrage op een dergeljjken grondslag. Het Spreekt echter vanzelf, dit de aanleg volgens dien ruimeren, maar ook, wel bezien, alleen aan het doel beantwoordenden maatstaf, ook meerdere kosten zou eisehen, wellicht 600.000,. wat vooral geen over dreven cijfer tAl blijkea to- Zyn, wanneer men in aanmerking neemt dat onze stad ten gevolge xaa de ruime schaal waarop zjj is gebouwd, geeij^gunstig terrein oplevert voor den aanleg van een volledig buizennet. In buitcnlandschè steden, b. v. Berlijn, ontvangt men op hetzelfde aantal meters lengte eener hoofdhuis de contributiegelileu van somtijds 40 in ééu gebouw wonende gezinuen, waar meu in onze stad met hare afzonderlijke woningen nauwelijks op 2 a 3 water verbruikende huishoudens zou kunnen rekenen. Die meerdere kosten vau aanleg zuilen echter moeten worden gevoaden door. nlgeineeuc toe treding vau consumenten, zoodat aau rentabiliteit der ouderneming na verloop van eenigeu tjjd juist by het bezit van een volledig buizennet uiet valt te twjjfelea, te meer daar de grootcre lengte der gezamenlijke buizen slechts een uitgaaf voor eenmaal vordert eu de exploitatie niet 'kostbaarder maakt, doch integen deel op een later tijdstip een grooter opbrengst ver zekert. Dez te eer zal men dit toestemmen, wanneer men iu aanmerking neemt dat heel wnt kleiner steden in het buitenland, b. v. in Engeland, plaatsen met 15000 inwoners zich in het bezit eener waterleiding verheugen. Een eerste vereisehte ter uitvoering van een der gelijk meer 'uitgebreid plan is natuurlijk het bezit van een nauwkeurig door een deskundige uitgewerkt ontwerp van het avaut-pryjet vau B. eu W., met eu benevens een gedetailleerde begrooting. Thana, nu tvij reeds weder een kleine schrede verder zyn; nu het bljjkt, dat er mannen in ons midden werden gevonden, wien de bloei van de stad hunner inwoning genoeg ter harte gaat om de hand aan het werk te slaan thans is 't zeker ook meer dan tijd dal onze mede-ingezetenen hun stem doen hooren om te toonen dat zy prijs stellen op bet bezit «ener goede, vooral eener algemeene waterleiding en bet bewijs te leveren, dat bet bij de exploitatie niet aan consumenten zal ontbreken. Da middelen om van die meeuiug te doen blijken behoeveu in oyze dagen zeker niet te worden aangewezen. De meerdere of mindere steun, dien de taak zal onder vinden vau bet Dagel jksch Bestuur en den Gemeente raad zoowel als vau de ingezetenen in bet algemeen, zal moeten uitmaken of Leiden ul dan niet van de behoefte aan eene goede waterleiding overtuigd is». Al zeer kort daarop was de conoessie verleend en wel voor 51) jaren, met 5'/0 rente garantie door het Gemeente Bestuur 11 Lu nat heeft de Hieuwt Ratterd. Courant uiet alreeds herhaaldelijk omtrent de zorg voor het aan wezig zyn van zuiver drinkwater gezegdAldaar heeft men de bewijzen van den invloed van goed bezonken cn gefiltreerd Maaswater, in ruimer mate. Sedert dat de waterleidiug ia werking iz, hekben de apothekers die de ziekenbussen bedienen, dus zij die vooral aan miuvermogeuden leveren, de opmer king gemaakt, dat, sedert de waterleiding er is, ze niet de helft der reeepten krijgen van vroeger. Het maximum van bet gebruik van dat Maas water dat men eerst na tien jaren daoht te berei ken, heeft inen nu reeds Onder den tjtel van: Hoe wordt in Nederland voor de Polkigezoudheid gezorgd'!" achryft de N. R. Courant van November 1875 omtrent „de zorg voor zuiver drinkwater" o. a. „Het iz ook met die zorg gegaan als met de aorg voor de volksgezondheid in bet algemeen. On» stad en 's-Graveuhage hebben het voorbeeld van Amsterdam gerolgd en eeue drinkwaterleiding laten makente Groningen heeft men bij de behandeling der gemeentcbegrooting voor 1874 en ook tater het plan overwogen, om uit Drente of uit de duinen goed drinkwater aau te voeren te Utn-eht beukt meu sedert een paar jaren op het slaperige Gemeente bestuur, in de hoop, in een helder oogenblik doog, dat college de rente van het kapitaal, benoodigd voor het aanleggen eener waterleiding, te zien waar borgen in enkele kleinere gemeenten zyn groote openbare regenwaterbakken gemaakt by de kerken of bij andere openbare gebouwenbier en daar vindt men ook filtreertonnen van Gemeentewege geplaatst, of wordt door eeae particuliere Vereeni- ging goed drinkwater tot lagen prys verkooht. Maar het ia er nog ver van af, dat «llerwege voor het veraohaffen of verkrijgbaar zijn vau goed drink water gezorgd is, en het is mede zeer de vraag, of de wijze, waarop hier eu daar „gezorgd" is, werkelijk goedkeuring verdient. Te 's-Gravenhage bijv. heeft men enkele buizen der leiding midden door de riolen gelegd en, eeue onvergeeflijke fout, heeft meu verzuimd het inrichten van waterclosets te verbieden, totdat de verzameling van afvoer der faecale stoffen ook door dien tragen en roor de volksgezondheid alles behalve gloeiendeu Gemeenteraad behoorlijk geregeld zal zijn. Het is dns meer dau tjd,*ook hier eene wettelijke regeling te hulp te roepen, om de onvtrsehilligen, onkundigen of onwilligeu te handelen en wel tot goed bnudelen te dringen. De Rijks-commissie tot Onderzoek vau drinkwater (zie haar rapport aan den Koning, 1862, biadz. 100 en 411) heeft de wenschelykheid van wettelijk toezicht op het drinkwater iu Nederlaud krachtig betoogd en eeu lid van die Commissie heeft daarby de sohets geleverd van een ontwerp van wet, waarbij het toezicht over de hoedanigheden van liet drinkwater der ingezetenen tot eeu onderwerp van Staatszorg verklaard wordt en waarbij de regelen worden voorgesteld, waarnaar het afkeuren van slecht water en het gelasten van maatregelen, tot voorziening zou kunneu geschieden. De weg 48' dus gebaand en de- voorbereidende arbeid is volbracht. Maar de Regeeriiig houdt ook voor dit volksbelang het oo» gestolen totdat een nieuwe inval van de vreesriyke cholera in onze alluviale en veeiistrekea opnieuw duizenden inge zetenen komt wegmaaien! Eene moedwillige ver- waarloozing derhalve!! Als de vijand voor de poorten staat, gaan we ijlings aan 't leggen van riolen, of verkwisten schatten aan dure ontsmettingsmiddelen. Maar uaqjv is 't gevaar tydelyk geweken, of de oude zprgelooze icrstokt- heid komt weer boven, en geen stuiver kan het lyden voor verbeteringen, die ons voorgoed legen verdere aauvallen beveiligen zouden. Deze wyze van doen is oubtsohrijfeljjk d w aas belachelijk dwaas Zou ze moeten heeten, indien ze uiet zjoveel lyden en dood kostte. Wij verzekeren ouk: lichamen tegen spoorwegongelukken,, onze huizen tegen brand, onze glasruiten tegen projectielendoch ons aller gezondheid te verxekeren tegen de premie van cede ietwat verhoogde belasting daarna* mag uiet ge dacht worden Zéé leven (of sterven) we dan voort onder de tirnnuie van vuilnis. Zorgvuldig leggen we het zoo aau, dat onze excrementen zich mengen iu ons drinkwater; dat zjj den bodem bezoedelen, waarop we wonen, de lucht verpesten, die we inade men. We weten Wat ons te doen plaat, honderden malen, schier tot vervelens toe, hebben ervaring en wetenschap 't ons voorgezegd allen orgauisohei afval, vooral ohm eigene taeoale stoffen, hebben wa te verwydcreu, onschadelijk te maken, althans buiUn aanraking te atellen met de elementen, die allereerst tot ons leven onmisbaar zijn. Dit kunnen we doen, voor eeu weinig geld. Toch doen we 't niet, en houden ons geld iu den aak en laten jaar op jaar de akeligste ziekten onder «na rota!woedentt En hiermede tal ik vooreerst besluip. Mocht de (yd er zyn, vóór dat onzen Gemeenteraaddie, hoop ik, deze wenken in rype overweging éal nemen een besluit neemt, dan stel ik tny voor, zoo de Redactie dezer Courant, de belsefdbkid wil hebbou,

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2