mimmmim BINNENLAND- SCHILDEESENECHTS ZONDAG a, s. Laatste Berichten. AD VERTENTIÊN INGEZONDEN. H P. MUL, -£P j- EENIGE JO.Hs. VOS. weer 7 PORTRETTEN A ƒ1.- L. H. SERRE. belangen ran het rjjk.^ De fondsen zijn gerezen op dit bericht, dat ooi reel voldoening gewekt heeft in Rusland. Er is wel geen enkel bewys, geen offioiede verklaring dat graaf Schoewaloff deze op dracht gekregeu heeft, doch op grond van hetgeen de Standard en Time* hebbeu medegedeeld, gelooft uieu dat het waar is, en de reden, waarom men er verheugd over is, ligt voor de hand. Niets maakte het oorlogsgevaar zoo groot als het stugge zwijgen van de Kngelsche regeering. Zij wilde g( en eongres, zij keurde het traotaat af, zij wapeude zich ten oorlog, maar zij wilde niet zeggen, welke ge deelten van het congres zy veranderen wilde en hoe ze de Turksche erfenis wilde regelen. Iedereen werd hierdoor misleid. Terwijl de eene minister aan de Grieken zegt, dat hunne belangen behartigd zullen worden, overreedt de heer Lnyard de Turken dat lordt Beuconslield hqD beste vriend is en ver klaren dat 150,000 Turken onder Eugelsche vlag de Russen zullen bevechten. Dit verontrustte de geheele wereld, want de Engelsobe regeering mis leidde of de Turken of de Grieken, ,daar hunne belangen volkomen tegenstrijdig zijn. Zoo aan deze misleiding een einde gemaakt wordt, doordien ten laatste bekend wordt wat Engeland tot bescherming van zijn belangen eischt, kan de toestand een weinig minder gevaarlijk worden. In Engeland blijft de partij, die ten gunste van den vrede een verzoenende houding en deelneming aan het congre^ verlangt, ijverig aan het werk. Ken 1200 geestelijken der Episcopale staatskerk hebben het protest mede on^ertcekend, waarin een oorlog :net Rusland als dpellops en verkeerd veroordeeld wordt. Darwin, Froude, de schilder Barne-Jones, de dichter Morris, Caryle, lord Shaftesbury eu Spurgeou zijn de eerste onderteekenaars. De Oo8tenrijkscl)e bladen bevatteu eenige toelich tingen op de voorgenomen fiiianci«ele mobilisatie, die op ait oogenblik zooveel verrassing heeft teweeg gebrachtzij klinken niet onwaarschijnlijk, in de eerste plaats is het opstellen van een legercorps aan de Hongaarsch-Rumcuische grenzen noodzakelijk met het oog op de voortdureud gespannen verhou ding tusschen Rumenië eu Rusland de nieuwe .militaire overeenkomst, door Rusland voorgesteld, wordt door Rumenië onaannemelijk gevonden, en men is van Rusland gewoon, dat het spoedig gereed is knoopen door te hakkenkomt het nu tot een botsing, dan zullen de Rumenische troepeu deOosten- ryksohe grenzen overtrekken, ten einde niet door de Russen ontwapeud te vrordeu. Wanneer dat geschiedt eu men behoort het te rekenen onder de mogelijkheden dan dienen Gostenrijksche sol daten gereed te zijn om de Rumenische broeders te ontwapenen eu te interneereu. De Commissie voor het Ausgleich, in de Oosten- rijk8che Kamhr, heeft met spoed het wets-ontwerp, tot regeling der schuld van 80 millioen, behandeld, eu de beide artikelen, waaruit het bestaat, zonder eenige wijziging aangenomen. Tot delging der ge noemde schuld, wordt in art.. 1 bepaald, dat daarvoor zal worden aangewend het bedrag, dat de Oosten- rijk8che Staat jaarlijks van de zuivere opbrengst der gepriviligeerde Oostenrijksch-IIongaarsche bank te vorderen 'heeft, terwijl m art. 2, het bedrag voor ieder der Rijksiauden in de schuld te dragen, is bepaald, voor Oostenrijk op 50 en voor Hongarije op 30 percent. De telegraaf kwam dezer dagen met het bericht, dat de gezondheidstoestand van Bismarck weder min der gunstig isde neuralgische pijnen zyn heviger, zoodat er weiuig waarschijnlijkheid bestaat, dat hij in deze zitting van den Rijksdag zal Verschijnen. Woensdag werd in het Duitsche Parlement de be handeling van de Gewerbeordnung" voortgezet, en wel over de regeling van de verhouding der leer lingen en van den kinderarbeidwanneer de behan deling vnn dit gewiohtige ontwerp is afgeloopen, hopen w|j een overzicht te geven van het resultaat het aantal ingediende amendementen blijft voortdu rend groot en de discussie daardoor taai. Het wetsontwerp betreffende de tabaksenquête zal niet, zooals algemeen verwacht werd, door den nieuwen minister van financiën, Hobrecht, worden verdedigd, maar door den president der Rijkskanselarij Hofmanu en den geheimraad Huber. Wil de Regeeriug eenige wijzigingeu in het ontwerp toestaan, zoodat het on derzoek ten opziohte van de tabaksfabrikanten min der streng wordt, dan zal het ontwerp niet naar een commissie worden verzonden. //Hnvas* deelt het bericht mede, dat de commisqaris- geueraal van de Parijsohe tentoonstelling, Krantz, zou worden benoemd tot civiel-gouverneur van Algerië. De algemeene beraadslagingen in den Franschen Senaat over het aankoopen van kleine spoorweglynen zijn Woensdag gesloten, terwijl Donderdag art. 1, na ▼eZwerping van een amendement van Caillaux met 156 tegen 144 stemmen, werd aangenomen met 177 tegen 43 stemmen. De argumenten die de Minister tot verdediging van het ontwerp aan voerde, waren dezelfde, als die, welke vroeger in de Kamer haddén dienst gedaan, maar het voor naamste wapen tegen Buffet-Caillaux o. a. was dat Freyciuet duidelijk aantoonde, dat het ontwerp in kwestie in hoofdzaak van Caillaux zelf afkomstig was, dat het tegenwoordige Kabinet niet aanspra kelijk kon worden gesteld voor de verwarring, die zijn voorgangers hadden achtergelaten. De quaestie van welke taal de burgerlijke autori teiten in de Vlaamsche provincies van België zich voortaan zullen moeten bedienen, heeft aanleiding gegeven tot een stormachtige discussie. De Antwerp- sohe afgevaardigde Delaet hief een waren oorlogskreet voor de Vlamingen aan en beweerde, dat zij zelfs onder Willem I niet zoo waren verdrukt als sedert 1830. Het had zelfs al den schijn, dat hij geneigd zou wezen tot een nieuwe revolutie mede te werken; althans op hefiigen toon riep hij uit, dat de Vla-' mingeu het moede zijn zich langer den tegenwoor- digen staat van zaken te laten welgevallen Gelukkig hebben de Vlamingen sommige eigen schappen met kleine honden gemeen; zij maken wel een groot misbaar; maar bijten niet. Intusschen achtte de heer Dumortier het wensohelijk den heer Delaet op te merken, dat hij te ver ging, waarna de Minister van financiën, de heer Malou, in een korte rede de verzoeningsgezind^ strekking van het wetsontwerp verdedigde, waarvan hij de aanneming verzocht, in het belang der eenheid, en scherp voor zeker, maar welverdiend was het zijdelingsche verwijt aan den heer Delaet door dtu heer Dumortier ge geven: „Vlamingen en Waleu zijn slechts voornamen, Belgie is onze geslachtsnaam''. Geen wonder, dat de heer Delaet in zyn schulp kroop, en ten slotte het ontwerp met algemeene stemmen werd aangenomen. GOUDA, 11 Mei 1878. Voor de nktq in de Fransohe taai werden Don derdag te 's Hage geëxamineerd 6 candidoten, 2 werden afgewezen en 4 toegelaten, waaronder de heer O. W. van der Beek uit Bodegraven. Voor de akte als hoofdonderwijzer werden van de 13 eandidaten 8 afgewezen en 5 toegelaten, waar onder de heerenL. Mulder uit Boskoop, en J. Tilma uit Alphen o/d Rijn. Blijkens mededeeling van het Hoofdbestuur van de Ned. Maatschappij tot bexordering van Nyver heid is in dc vacature van het voorzitterschap door den dood van prof. v. d. Willigen tijdelijk voorzien door de opdracht van die functie aan den oudsten directeur, den heer v. Iterson alhier, die op zich genomen heeft in die hoedanigheid de aanstaande Algemeene Vergadering te leiden. Het vice—presidium werd opgedragen aan prof. E. S. van Baumhauer te Haarlem. Met den toestand van den minister de Roo van Alderwerelt schijnt het, naar men met leedwe zen verneemt, achteruit te gaan. In de laatste dagen heeft de patiënt, die, gelijk men weet, tot dusverre, ofschoon zeer veel smarten lijdende, den ganschen dag zich met de behandeling en het nazien van alle zaken bezig hield, weiuig kunnen verrich ten. In dezen toestand is den patient door zyne artsen ten sterkste aanbevolen voor een paar maanden rust te nemen en zich naar het buitenland te bege ven. Men wil weten, dat de minister dien tijd te Nizza zal doorbrengen. Staten-Generaal. Tweede Kameh. Zittingen van 9 en 10 Mei 1878. In de zitting van Donderdag zijn de beraadslagingen aangevangen over het wets-ontwerp tot verhooging der Indische begrooting (aanleg van spoorwegen op Java, invoering van nieuwe belastingen, verhooging der kosten van bezetting in Atchin). Onderscheidene sprekers opperden ernstige financicele bezwaren tegen den aanleg van groote werken met het oog op den toestand der schatkist. Het ontwerp werd door enkele verdedigd, in verband met de belangen en de be hoeften van Java. In de zitting van gisteren zijn de nlgemeene beraad slagingen over het ontwerp tot verhoofclng der Indische begrooting voortgezet en geëindigd. De minister van kolomen verdedigde da voordracht op grond van de noodwendigheid der Indische spoorwegen, die niet afhankelijk moeten zijn van den minder goeden financieelen toestand. Zijn streven was overigens de versterking der Indische middelen. De nederzetting door een Bngelsehe oompagnie op Borneo behoefde geen ongerustheid te baren. De zaak bleef de aan dacht der regeering bezighouden. De minister was het eens met den heer Brassen van de Putte, dat geen aggressieve politiek iu Atchin moest worden gevolgd. Maandag voortzetting der beraadslagingen over art. 1, aanleg van twee spoorlijnen op Java. Iu de Donderdag gehouden vergadering van het departement 's Gravenhage der Nederlandsche Maat', schappij tot bevordering van Mijverheid werd een van het Hoofdbestuur ingekomen antwoord voorgelezen op het rapport van het departement betreffende de bemoeiingen van de indertijd benoemde commissie uit zijn midden voor den te Gouda te houden wed strijd op kunst-nijverheidsgebied. Uit deze missive blijkt, dat andere departementen wel deelneming san den wedstrijd gevonden hebben, zoodat het Hoofd bestuur met meent te moeten gevolg geven aan den wensoh van het Haagsohe departement, om den wed strijd tot het vplgend jaar uit te stellen, met het oog op den te korten tyd van voorbereiding en meer an dere belemmerende omstandigheden, die het welslagen er van dit jaar dreigen in gevaar te brengen. Ook wordt in de missive herinnerd, dat deze eerste wed strijd slechts een proef is op kleine schaal, in vol- gende jaren voor verbetering vatbaar. Aan de uit- noodiging van directeuren tot alle departementen ge- richt ora plaatsruimte aan te vragen, daar te Gouda reed» looalen voor den wedstrijd beschikbaar zijn ge- stcld, zal 's Gravenhage dus geen gehoor kunnen geven, om de meergemelde reden, dat de bemoeiin gen van de Haagsohe sub-oommissie om tot deelne ming op te wekken vruchteloos bleken te zijn. Uit Den Ilnag wordt aan de Arnh. Ct. o. a. het volgende gemeld Het wets-ontwerp totden aanleg en verbetering van eenige werken ten behoeve van de binnenlond- sohe scheepvaart is in de afdeelingen san de Tweede Kamer der Staten-Generaal over het algemeen met welwillendheid ontvangen. Men ontveinsde zich even wel niet, flat door deze werken, ds kosten van on derwijs, Jen aanleg van Staats-spoorwegen, de hooge opdrijving voor Oorlog, den oorlog van Aljeh, den annieg van de haven te Batavia en van eeuige spoor wegen op Java, enz., de finanoiëele toestnud van Nederland zeer slecht is en matiging noodig maakt. Het gevolg van bovengenoemde zaken is, dat de voorgestelde leening van 43 millioen niet voldoende zal wezen, en men niet slechts nog meer zal moeten leenen in de volgende jaren, maar ook de belastingen zeer zullen moeten verhoogd worden, om de reulrii en aflossingen dier leeniiigen Ie dekken. Het hoofildebat liep vooral over de vaart van Amsterdam naar den Kiju en de Waal, daar men de overige werken meer beschouwde als hulpmiddelen, om dit groote werk te doen aannemen. Het nieuwe kanaal door de Geidersohe Vallei vreesden velen, dat niet in staat zou zijn, o1n den verloopen handel tusschen Amsterdam en Keulen te doen herleven. Hoewel het op de kaart de kortste afstand vormt, zoo zou het, om te bevaren, veel lijd en geld kosten immers dit kanaal is zeer bochtig, heeft veel sluizeu en is slechts 20 meter breed. De schepen, die liet bevaren, zullen zich dus allen moeten laten sleepende sleepbootjes zullen niet tpeer dan een paar aken te gelijk kun nen sleepen, en langzaam moeten varen, omdat de aken anders gevaar loopen inet de boorden vail het kanaal in aanraking te komen. De voorstnuders vnn het plan-Waldorp wezen er op, dat door de groote breedte van dit kanaal, na melijk van 30 meter, en door de reehtc richting, het veel sneller kan worden bevaren, wellicht dikwijls van zeilen gebruik zal kunnen gemaakt worden, en de sleepbootcn vijf, zes aken te gelijk zullen kunnen sleepen. Het Algemeen Handelsblad zet de voordeden van de voorgestelde successie-belasting uiteen. Op drie punten vestigt zij de aandacht. In de eerste plaats brengt die belasting geen stoornis in het handels-verkeer, geen be lemmering in de nyverheidzij komt slechts zelden te rug en laat de mensohen alleen betalen op 't oogenblik, dat zy rijker worden, zonder hen daarna weer herhaalde lijk met den fiscus in aanraking te brengen. In de 2e plaats past zij in het kader onzer belastingen, daar zij naast de menigte verterings-belastingen, die wij hebben, het vermogen belast en als zoodanig een niet te verwerpen surrogaat is voor de meest wqnscheljjke belasting, die op het inkomeD,die echter by oils nog geen bijval zou kunnen vinden. In de derde plaats heeft zjj dit groote voordeel, dat zy, terwijl de opbrengst van vele andere belastingen stalionnair blijft gelijken tred houdt met de vermeerdering van het maatschap pelijk vermoge^ zoodat by de steeds stijgende uit gaven door deze belastingen, ook de inkomsten steeds znllen toenemen en dat wel zonder dat de belasting schuldigen zwaarder worden gedrukt. Het blad vraagt ten slotte, welke belasting zoovele en zoo groote voordeelen in zich vereenigt. De leden der Kamer, die zich de trouwens zeer gemakkelijke taak hebben gesteld de schaduwzijden te doen uitkomen, zouden zloh verdienstelijker hebben gemaakt, zoo zij een voorbeeld hadden gegeven van een belasting, dia meer lichtzijden heeft. Al» een bewijs van buitengewone groeizaamheid wordt uit Zoeterwoude gemeld, dat sedert den ln overvloedig gras gemaaid wordt als groen voeder voor gestald vee, en men op sommige stukkeu land vddr Juni met den hooibouw denkt te beginnen, het geen wel onder de groote zeldzaamheden zou mogen gerekend worden. De dader van den gepleegden moord te Groningen, G. H. C. B., is reeds Woensdag ochtend gevangen genomen en heeft bekend. Hy was pas uit de bedelaarskolonie ontslagen en was vroeger in Oost- Indië (gedegradeerd) korporaal geweest. Hij had het geld, dat hij nu uit de kolonie had mede gekregen grootendeel» daar verteerd met de nu door hem ge worgde vrouw. Hy was, toosls het schijnt, tot de misdaad gedreven door jaloezie, omdat bedoelde vrouw dien nacht met een andasan man was uitgegaan. De verdachte is reeds herhaaldelijk veroordeeld, eens tot 5 jaar. Naar de Oron. Ct. verneemt, de vermoorde geworgd met oeu zakdoek en heeft zij geruimen tijd met B. moeten worstelen. De moordenaar, begaf zioh, na zijn misdaad, ter ruste alsof er niets gebeurd ware. Het lijk is vreesselyk misvormd. Dezer dagen is aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal het adres ingediend van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Sohoolonderwijs. Na een betoog te hebben geleverd van de grieven, die tegen het ontwerp beslaan, maar (lie werden doodgezwegen, wordt ten slotte in dit adres gezegd „De oudergeteekenden weigeren te gelooven, dat Uwe Hooge Vergadering niet zal willen beproeven het bestaande onreoht weg te nemen; dat zij, in plaats san op het nationaal belang, enkel op den wil der kiezers letten. „Iu elk geval meenen zy te moeten opkomen tegen de door sommigen aangevoerde bewering, dat door aanneming van het aanhangig wetsontwerp de school-quaestie zon zyu opgelost. Dit te beweren is volksmisleiding. Neen, dit ontwerp, wet geworden, zal niet anders zijn dan eene poging om nationalen tegenstand te fuuiken; niets dan de bestendiging van onrechtvaardige, ongrondwettige toestandenniets dan eene van den Staat uitgaande, doch vermomde onderdrukking dergenen, die volkszedelijkheid zonder geloof in den Christus naar de Schriften, een ydel droombeeld achten do ir hen, die het tegendeel gelooven. Daarom zat de bestaande bitterheid, de ergernis over het plegen van onrecht niet af- maar toenemen „Hopende dat Uwe Vergadering bereid zal gevonden worden, om door wegneming der grieven van een achtenswaardig deel der natie, vrede en eensgezind heid in het land te doen terugkeeren: „Vertrouwende op hun goed recht, maar bovenal op Hem, die tot dasver, ook onder groote verdrukking, kracht tot volharding verleende, veroorlooven de ondergetekenden zich aan Uwe Vergadering te ver- goeken „elke regeling van het Volksonderwijs te verwerpen, waarbij de oprichting van vrije schalen wordt belet of belemmerd, door uit de publieke kas geldelijke voordeelen aan de bezoekers der openbare scholen doe te kennen.* Werd in Engeland onlangs een proces gevoerd, waardoor de waarde van het echtelyk geluk werd getaxeerd, te Parys heeft dezer dagen de rechter de schoonheid eener vrouw moeten waardeeren. Een zeventienjarige jonge dame werd, in een omuibus zittende, aan het gelaat gekwetst door het schichtig worden Tan een der paarden, die een lantaren ver- brijzelde, waarvan de scherven haar troffen. De eisch tot schadevergoeding werd door haar vader ingesteld, omdat door het gedeeltelijk verlies van schoonheid de toekomst van het meisje benadeeld werd. I)e rechter in eersten aanleg stelde die schade op dui zend francs; de hoogere rechter op 5000 francs. AEen ongeschonden meisje is das hOOO francs meer (kaard dan een waarvan de neus beschadigd is. Althans in FrankrykA De vader kan nu den bruid schat met 5000 franciftf verhoogen en alles is weer in or4e. In het gebouw der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen te Am/terdam werd Donderdag de 54e algemeene vergadering gehouden van het hoofdbe stuur roet afgevaardigden van verschillende afdee lingen in Nederland van het Genootschap tot zede lijke verbetering van gevangenen. De voorzitter van het hoofdbestuur, mr. N. II. Teding van Berkhout, hield een openingsrede, waarbij hy de geschiedenis van het genootschap, de verbe tering van het lot der gevangenen, den arbeid en de voeding in herinnering bracht, en ten slotte op de noodzakelijkheid wees om het stelsel van oeïstraf algemeen te doen toepassen, waartoe allereerst wijzi ging van den Code Pónal vereischt wordt. De algemeene secretaris, de heer Laurillard, bracht hierna verslag uit over de verrichtingen van bet hoofdbestuur in het afgeloopen jaar. Het had een onderzoek ingesteld nanr de klacht, dat de doelma tig ingerichte cellulaire gevangenis te Middelburg bijna ongebruikt wordt gelaten, doeh die bewering onjuist bevonden. Het genootschap telt thans 40 afdeelingen, met 2752 leden of 88 minder als het vorige jaar. Hij deelde voorts mede, dat uit ver schillende gerechtelijke statistieken gebleken was, dat de toepassing van celstraf in de laatste 20 jaren verviervoudigd was. Ook dit jaar was weder aan vele gevangenen hulp verleend bij de uittreding van de gevangenis, en aan velen van hun betrek- kiugen bezorgd. Dc penningmeester deelde mede dat de ongunstige stand van zaken over 1876 in 1^77 hersteld was en er nn een klein batig saldo in kas was. De rekening bedroeg in ontvangsten uitgaaf 19,129.7272 w£lke na onderzoek eener commissie goedgekeurd werd. Tot leden vau het hoofdbestuur werden gekozen in plaats van de heeren W. 'Mulder, overleden, en jhr. J. C. Smissaert, die bedankt had, de heeren mr. J. Jager, griffier bij het kantongerecht en jhr. tnr. B. de Bosch Kemper, rechter plaatsvervanger, beiden aldaar. Op een missive van den minister van justitie, met verzoek om de zorg vau het Genootschap uit te breiden tot de ontslagen bedelaars uit de gestich ten Ommerschaus en Veeuhuizen, werd besloten te antwoordeu, dat het Genootschap van oordeel is, dat de zorg voor deze categorie van veroordeelden niet op zijn weg ligt, dan alleen in buitengewone gevallen. Een breedvoerig debat werd gevoerd over eene verklaring der afdeeling Utrecht, die bespeurd had j dut er bij ontslagenen uit de cellulaire gevangenis een lichamelijke verweeking en verslapping was ont staan, waardoor hij geruimen tijd na zijn ontslag ongeschikt was voor dén arbeid. De afdeeling wenscht dat de aaudacht van den minister van justitie op j deze zaak worde gevestigd. Het resultaat wasi geconstateerd werd dat veel aan de voeding gele- geu ligt, doch dat andere afdeelingen niet tot de ontdekking waren gekomen van de oorzaak waarom I vele gevangeuen zoo verzwakken. Besloten werd aan al de afdeelingen een nauwkeurig onderzoek omtrent i deze zaak aan te bevelen, en de resultaten daarvan I op de volgende vergadering te willen kenbaar maken. Hierna werdt de berechtiging van gevangenen bene- i den de 16 jaren besproken en daarna de vergadering gesloten. Uit een particulier schrijven uit de Transvaal verneemt de Kamper Ct., dat de heer W. J. Van Gorkoin met zijue familie in de eerste dagen van Juui iu Nederland terug zal zyu. De spoorwegdieven zijn nog muzikaal ook. Tus schen Lier en Eindhoven is van eene bezending l muziekinstrumenten een klarinet ontvreemd. Men I heeft den muziekliefhebber, tevens remmer op een 1 trein, spoedig gevat. Hoe langer hoe ineer ondervindt men, zoowel buitenlands als hier te lande, dat het rivierwater (waartegen men altijd bezwaren had) mits behoorlijk gefiltreerd, uilmuntend voor drinkwater geschikt is. Slechts één voorbeeld o. a. in onze nabijheid, is zeker goed onder de aandacht van het publick te brengen. j Het aantal verbruikers van de Waterleiding te 1 Botterdam was: In het jaar 1874981 18752068 1876... 2900 Hit waterverbruik was iu het jaar: 1876 1,550,121 cub. M. of 4246 c M. per dag. 1877 2.241.4S7 n 6141 1878. Over de maanden: Januari j Februari! 560,661 n n 6229 h Maart i Bij het in 1869 door Burgemeester en V\ ethouders aan den Raad ingediend finantiëel plan, was eerst in het 6e jaar op dezp uitkomst (5000 cub. M. per dag) gerekend en toch vond deze veronderstelling toen nog bestrijding. Hieruit mag dus wel worden afgeleid, dat de algemeene deelname door de Rotterdamsche Burgerij, boven verwachting groot is en dat zy de Drinkwaterleiding als een weldaad voor de Gemeente erkent en op prys stelt. Het officiëele Verslag daarover zegt verder: „De kwaliteit van het water bleef uitmuntend vol- „doen. De scheikundige samenstelling wordt door „de heeren Schalkwijk en Peunink geregeld bepaald, „ten einde de directie in staat te stellen zich van de „werking der filters rekenschap te geven." Daarentegen verminderde sterk het verbruik uit de publieke standpijpen, hetgevn aan het toenemeude aantal huisleidingen mag worden toegeschreven cn dus uiet betreurd behoeft te worden; volgens de be richten is dat vooral ook daaraan toe te schrijven, dat de mingegoede hoc janger hoe meer, tegen 10 ets. per week een kraan in huis hebben genomen. Berlijn, 10 Mei. Schouwaloff is van Friedricbs- rnhe heden namiddag hier aangekomen. Ilij zal een bezoek afleggen bij Von Bülw, en reist heden avond door naar St. Petersburg. St- Petersburg, 10 Mei. De Agence Russe zegt dat de iu omloop zijnde lezingen omtrent de voor stellen, welke graaf Schouwaloff overbrengt niets zijn dan vermoedens; evenzeer zijn natuurlijk de commen taren in de dagbladen over die verschillende lezingen van zuiver hypothetischen aard. De Russische regeering zelve draagt nog geen kennis van de voorstellen, welke graaf Schouwaloff aan hare beoordeeling zal onder werpen. Had graaf Schouwaloff die per telegraaf of op eenige andere wijze naar St. Petersburg over gezonden, dan zou zijne reis doelloos geweest zyn. Dit geeft echüfr in geinen deele aanleiding om minder hoop op eene vreedzame oplossing te koesteren. W00nen, 10 Mei. Uit St.-Petersburg wordt aan de Politieche Corresponded gemeld, dat de luit.- igeneraal prins Galyzin, ter vervanging van generaal Trepoff, tot chef der politie te 8t.-I?etersburg be noemd werd. Parijs, 10 Mei. In de zitting van den Senaat stelde Buffet eene motie voor, om het wetsontwerp betreffende den aankoop van spoorweglijnen naar de commissie te renvoieeren. De minister Freycinet verklaarde, dat de regeering zich niet met deze motie kon vereenigeu, waarna zij door deu Senaat ver worpen werd. Parijs, 10 Mei. De Senaat nam het wets ontwerp betreffende den aankoop van spoorwegen aan. Burgerlijke Stand. Gouda GEBOREN1: 8 Mei. Lamberts Johsnnt, ouders C. Tin der Klein en C. Compier. 9. Jacob, ouders S. Hofinio en A. A. Boef. OVERLEDEN: 10 Mei. A A. Luijendyk, 1 m. ONDERTROUWD: 10 Mei. A ven der Spelt, 22j en 4. Matse, 18 j. - W. e de Keizer, 23 j. en E. Edelman, 25 j. GEHUWD: 9 Mei. H. W. Schalkwijk en A. E. H Roest van Limburg. Waddinxveon: GEBOREN: Johanna Bartin», onder» L Kilteatein en J Janinnat. Willem Adriaiiu», ouder» J. N. Both en A. H. Wink. Apoluoia, ouder» A. Verweij en A. tan Es. Johannes, onder» J. Slootje» eo H. der Maat.'— Ario, onder» J. de R»iter en T. Verkerk. OVERLEDEN: A. Hofman, 40 j. geh. met P den Blaak. J. van Klaveren, 5 ra. ONDERTROUWD: R Loraraerie en J. Overe». «I *t* Ondertrouwd K. SCHOUTEN. SK Geene Receptie. ||i H Zaandam, 10 Mei 1878. *t* Voor de vele Bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen ge liefden Vader en Beliuwdvader, den WelEdeleu Heer J. C. ECK, betuigen wij onzen harte- lijken dank. J. A. HOEST van LIMBURG. C. M. ROEST van LIMBURG—Eer. Gouda, 11 Mei 1878. CRABETHSTHAAT, Q. 183, beveelt zich tot het geven van PIANO- of ZANGONDERRICHT beleefdelijk aan. gevraagd. Adrea Korte Tieudeweg, D. vy

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2