BINNENLAND- kantongerecht te Gouda. op de regeering gedaan door de liberale oppositie. Lord Hartiugtou heeft iu het lagerhuis eene motie voorgesteld tot afkeuring «au deu maatregel om m vredestijd Indische troepen naar Europa over te voeren. Evenals met de vorige motten heeft air Stattord Northcote de discussie daarover uitgesteld tot na de mededeelingen, die hg van plan is te doen bg het aanvragen van een supplementair crediet voor krggs- toerustingen. De debatten hierover gouden den 22 d.zer kunnen plaats hebben. Met een enkel woord eeide de minister nog, dat de maatregel volkomen constitutioneel was en herinnerde, dat daartoe beslo ten was den 27 Maart door de meerderheid van het ministerie, waarop den 28sten lord Derby zijn ontslag had ingediend. Het was geen oorlogszuch tige maatregel, doch eenvoudig een maatregel van voorzorg, waarbg de oontrole der kamers met was uitgesloten, daar in geval van oorlog toch eene groote orediet-aanvrage aan haar oordeel moet onderworpen In het Hoogerhuis kondigde inmiddels lord Gran ville tegen heden eene interpellatie aan over de wet tigheid der troepenïendingeu uit Indië. Een belangrijke verkiezing heeft in de bureaux der Pransohe Kamer van Afgevaardigden plaats ge had, ld. die der commissie van het budget voor 1879 dat in ontvangst ruim 2714 millioeu franken - en in uitgaaf ruim 2713 miljoen franken bedraagt. De 33 leden, waarvan 22 deel der vorige commissie uitmaakten en 11 nieuw gekozen zijn, behooren allen tot de partij der republikeinen. President (Ier com missie is Léon Gambetta, die ook in de vorige commissie met bet voorzitterschap was belast. Met een korte, maar warme rede, die levendig werd toegejuicht, herdacht de Voorzitter der Kamer, ïu de zitting van Maandag, de verdiensten van het overleden lid, kolonel Denfert, de bekwame en moedige verdediger van Belfort, in den oorlog van 1870/71. Ann feen wets-ontwerp van den Minister van Binneulandsche Zaken, tot reorganisatie van het fonds voor de buurtwegen, dat hij gaarne nog ïu deze zittinga-periode behandeld zag, werd de urgentie toegekeud, waarna het onderzoek in zake de verkie zingen werd voortgezet. Bii de. opening der Duitsche kunstafdeeling (de eenige ^Üuitsche inzending) op de Parijsche tentoon stelling heeft eene offioieele wisseling vau pljcht- plcgingen plaats gehad tusschen den minister leis- serenc de Bort en den Duitsehen gezant, prins ÜQhealQbe.-^-l^ktea zÊMfcUvM&a M&rSi M toonstelling „niet te wijten was aan een gevoel van vijandschap of ijverzucht, maar alleen aan rede nen van economiseheu aard." De eerste helft van deze woorden is zeer hoffelijk en vermeerdert de blyken van toenadering weer met eenin het tweede deel echter ligt een officieel getuigenis van Duitsch- lands zwakte in economiseheu zin, dat wellicht uit zulle een mond beter niet uitgesproken ware. De Oostenrijksche commissie voor den Ausgleich heeft zich vereenigd met de voorstellen der commissie voor de verdeeling der bedragen door iederen Staat te dragen; de reserve evenwel dat, ingeval van ver meerdering der bestaande rechten, een nieuwe schik king zou moeten worden getroffen, is verworpen. Een voorstel van den heer Beers, om de verhouding van 70 en 30 percent te handhaven, is aangenomen. Met de Spaausche financiën gaat het allengs beter. De ondersecretaris van Staat, by het departement van financiën, heeft Zaterdag in het congres mede gedeeld, dat de aflossing der geconsolideerde staats schuld regelmatig zal plaats hebben en dat in de schatkist de noodige fondsen aanwezig zijn om de rente te betalen. Al spoedig na de optreding van Paus Leo XIII ontstond er sprake vau pogingen tot toenadering tnssëhen het Vaticaan en Duitschland. Zooals men zich tal herinneren, werd door den Paus besloten een onderzoek in te stellen naar de Pruisische Mei- wetten, ten einde te kunnen beoordeelen welke maat regelen ter verzoening zouden kunnen worden ge nomen. De congregatie der kardinalen heeft daarop aan de Duitsche bisschoppen een circulaire gericht, waarin bun, op straffe van schorsing werd bevolen, de toelagen die hun van staatswege worden verstrekt te weigeren. Thaus wordt ui,t Rome gemeld, dat naar aanleiding daarvan, alle onderhandelingen van bet Vaticaan, niet alleen met Pruisen, maar ook met alle andere mogendheden zijn afgebroken. dr. H. IJssel de Schepper en mr. J. Fortuijn Droogleever. Het Departement Gouda der Maatschappij van Nijverheid heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres van adhaesie aan het vroeger door ons medegedeelde adres van de Kamer van Koop handel over den ontworpen waterweg van Amsterdam naar Botterdam. niet genoteerde publieke werken, nister aan het woord. Heden is de mi- In de zitting der Botterdamsche arr.-rechtbank van Diusdag stonden o. a. terecht: B. S. en J. S.werklieden, wonende te Gouda, beschuldigd van laster. Eisch 2 maanden gevang, eeuz. en 25 boete of 1 dag gev. cenz. voor ieder der bekl. In bovenst, zaken over 8 dagen uitspraak. Volgens het officieuse hoofdorgaan te Berlijn, de Provincial-Correspotidenz zul het huwelijk van prins Hendrik der Nederlanden met prinses Maria ver moedelijk in Augustus worden voltrokken. Eergisteren werden le 's-IIage geëxamineerdVoor de acte in bet teekeuen 5 candidaten, l werd afge wezen en 4 toegelaten, waaronder de heer C. C. Begt, uit Waddinxveen. Bij de op gisteren plaats gehad hebbende stemming voor ecu lid van het Bestuur van den polder Steiu, is door Ingelanden gekozen de heer Lambertus Leeu wenhoek, met 244 van de 314 uitgebrachte geldige stemmen, en zulks in de plaats vau den heer O. Dogterom, die als zoodanig op den lu Juni 1878 moet aftreden. Benoemd tot hulponderwijzer te 's-Gravezande de heer A. Donker te Berkenwoude. Dinsdagmiddag omstreeks 3 ure is in de Lek vóór Schoouhoven gezonken het schip Suzanna, schipper Eekman, uit Axel, komende met een lading onge- bluschte kalk uit Gent, bestemd naar Utrecht. De opvarenden, zijnde man, vrouw en zeven kinderen waarvan «le jongste nog geen 6 weken oud is, zijn door den bakenmeester Schermers en anderen gered en worden bij den heer H. A. Boeck verpleegd. Schip en lading waren niet verzekerd. Het schip ligt gelijks water" en is uit elkander gezwollen. Dc vorige week is bij D. Boer te Oudewater af gemaakt eene koe, lijdende aan besmettelijke longziekte en gisteren zijn van denzoden als lijdende of verdacht Arie Oskam, verdacht vanebraudstichting te Niew- veen bij Alphen, op 21 Jan. 11. is door de arroud.- reebtbauk te 's Graveuhage verwezen naar den pro cureur-generaal bij het gerechtshof aldaar; de als medeplichtig verdacht geweest zijnde Ph. A. Charisius en zijue huisvrouw J. Oskam, zijn buiten vervolging en in vrijheid gesteld. De hoofdcommissie voor het nationaal huldeblijk, aan Z. K. H. Prins Hendrik aan te bieden, heeft thans eene oproeping gericht aan alle landgenooten. Elke afzonderlijke inschrijving kan van ten minste vijf-en-twintig cent tot tien gulden bedragen. Hoo- ger som van één persoon wordt niet aangenomen. De namen en woonplaatsen der gevers zullen allen, zonder vermelding der bijdrage, in een album verza meld, aan het vorstelijk echtpaar worden aangeboden. De inzameling geschiedt door het geheele land. In de hoofdcommissie hebben zitting ingezetenen uit Amsterdam, Den Haag en Leiden. GOUDA, 16 Mei 1878. Ook te dqgef stede heeft tioh een sub-comité ge vestigd tot stichting ran een monument ter herinnering aan de .Unie' van Utrecht. Het bestaat uit de beerenMr. J. H. van Mierop, voorzitter, J. M. Noothoven van Goor, penningmeester, mr. N. D, Brouwer, secretaris, 1. N. Scheltema, Men schrijft aan de Zutph. Cl. uit den Haag: Men zegt, dat binnen enkele weken bij den Baad van State het nieuwe strafwetboek zal inkomen. En „men" kon ditmaal wel eens goed ingelicht zijn. Uit zeer goede bron toch vernam ik dezer dagen, dat de minister van justitie reeds bezig is om aan dit kolossale werk de laatste hand te leggen. Staten-Generaal. Tweede Kameb. Zittingen van 14 en 15 Mei 1878. In de zitting van Dinsdag is, na uitvoerige be raadslaging, de post „Voorbereiding van de invoering op 1 Januari 1879 in Indië eener personeele belasting van Europeanen, met dezen gelijk gestelden en vreemde Oosterlingen, alsmede van een patentrecht van Euro peanen en met dezen gelijkgesteldeu" aangenomen met 60 tegen 17 stemmen; voorts is het geheele wetsontwerp tot verhooging der begrooting van Ned. Indië aangenomen met 55 tegen 23 stemmen. In de zitting van gisteren zijn de algemeene be raadslagingen aangevangen over de leoningswet. De hh. Gevers en Meiuess verklaarden zich onbepaald voorstanders dier wet. De heer van Nispen vroeg inlichtingen. De heer Haffmans bestreed het voor stel, omdat de leemng dient om tekorten te dekken. De hh. Corver Hooft, van Delden, Blussé, van Naamen en Mees hadden bezwaar tegen het bedrag der leening, waaronder 10 raillioen was voor nog Het Hoofdbestuur der „Hollandsohe Maatschappij van Landbouw" bericht, dat het gedenkteeken voor wijlen deu ouilAeretaris der Maatschappij, jhr. mri D. K. GeveSBBmoot, geplaatst op de hofstede Kusthoek, laugsnSn straatweg, onder de gemeente Loosduiuen, voor het publiek ter bezichtiging zal worden gesteld op Zaterdag den 25n. Mei a. s. des namiddags te 2 uren. Dinsdag werd te Scheveningen andermaal een proef genomen met de hoorbare en zichtbare reddingboei. De uilkomsten waren bevredigend, dank zij de vol hardende pogingen van den heer Lefèbre om haar hoe langer hoe meer te volmaken. De Amsterdamsche Kerkeraad zal bij gelegenheid van het a. s. 300-jarig bestaan der gemeente een collecte doen houden voor de stichting van een nieuw kerkgebouw. Tevens zal die herinncringsdag 26 Mei op godsdienstige wijze worden herdacht. Op verlangen van den minister van binnenlandsche zaken zijn de gemeentebesturen door den commissaris des konings in deze provincie herinnerd aan de inzen- ding van de in het Prov. blad no. 1 van 1878 voorgeschrevene volledige opgaven binnen 24 uren na de afmaking van rundvee, wegens longziekte of verdenking daarvan, eu de gemeentebesturen tot stipte naleving van dat voorschrift uitgenoodigd. Tc Amsterdam heeft zich dezer dagen bet geval voorgedaan, dat een flinke, gezonde 26-jarige kerel bij de politie kwam met het verzoek als landlooper opgenomen te worden. Toen een politie-ambtenaar dien luiaard opmerkte, dat in dezen tijd vo»r een paar gezonde armen altijd brood te verdienen is, antwoordde dit wezen, dat hij niet van werken hield, en dat als men hein niet opnam als landlooper, hij zou gaan stelenwant dieven worden wel geholpen, zeide de luiaard. Brusselsehe veehandelaars hebben Dinsdag op de Purmerender weekmarkt al de vette kalveren tot booge prijzen opgekocht ten beboevw der restauratiën te Parijs. Men denkt, dat dit gedurende de tentoon stelling wekelijks zoo gaan zal, zoodat de slagers, die gewoon zijn zich op de marki van vette kalveren te voorzien, óf te huis kunnen blyveu, óf diep ïu den zak zullen moeten tasten. De heer A. W. S(jthoff, boekdrukker en uitgever te Leiden, heeft in een adres aan den minister van financiën het volgende te kennen gegeven: dat hij heeft ingediend een rekest dato 27 Decem ber 1877; dat hij daarop geen antwoord heeft mogen ont vangen, doch nlsnu geroepen is bij den controleur, die hem te kennen beeft gegeven, dat op dat adres eeue ministerieel» beschikking ia gevallen, welke even wel aan adressant niet schriftelijk, maar mondeling moest worden medegedeeld dat de controleur hem toen een groote resolutie heeft voorgelezen, waaruit hij teu slotte heeft ont houden, dat de Minister ook niet het denkbeeld was toegedaan om hëm als „molenaar" te „belasten", maar dat nu de zaak gebracht is op nog onrecht vaardiger terrein; want terwijl de wet duidelijk spreekt, dat een boekdrukker moet aangeslagen wor den naar het getal zijner werklieden, plaatst de Mi nister hem nu in dc ongeloofelijke positie van aan geslagen te worden voor werklieden, die hij niet heeft; Adressant verzoek derhalve beleefdelijk schriftelijke mededeeling van 's Min. dispositie omtrent zijn adres en verhindering dat hg ambtshalve worde aan geslagen of bekeurd voor een aanslag, welke, volgens de wet, onverdedigbaar is. De vereeniging Diamant-nijverheid te Antwerpen is voornemens op 20 Juni a. s. den 400-jarigen geboortedag te herdenken van den Bruggenaaf Lode- wijk van Bergen, die de kunst uitvond om diamanten met poeder van andere diamapten te slijpen. Of de noodige waarborg voor de echtheid van het geboorte jaar bestaat, zou haast te betwijfelen zijn, daar anderen het jaar 1458 opgeven als de verraoedelyke tyd waarop van Bergen de diamantslijperskunst uitvond. Men schrijft uil Maastricht van 14 Mëi: Heden nacht brak et brand uit in de pakkamer van de magazijnen, behoorende aan den heer De Beaumond zoon, handelaars in ijzerwaren, hout en bouwmaterialen. Het gebouw, waarin de brand ontstond, bestaande uit de bureaux, pakkamers en ijzermagazijnen, bevattende 30,000 kilogrammen yzer- waren, brandde geheel uit. Dc brandkast en de boeken werden gered. Door spoedige goed aange brachte hulp bleven de aangrenzende magazijueu niet een grooten voorraad hout en bouwmaterialen ge spaard. Ook de omliggende gebouwen leden geene aanmerkelijke schade. De oorzaak van den brand is onbekend. De scLade wordt op 100.000 begroot. Alles „es verzekerd. Teil einde aAn de vreemde bezoekers der wereld tentoonstelling gelegenheid te geven om in het centrum parijs lokalen te bezoeken, waar zij zich als volkomen tehuis kunnen beschouwen, heeft de Cerele ie l' Opéra zijne prachtige salons, Place dc 1' Opéra en Bue de la Paix, daartoe opengesteld. Iedere vreem deling die in de plaats zijner inwoning lid is van een voorname club of soeieteit, kan op aanbeveling hetzij van den ambassadeur zijner natie, betzij van den president zijner club, als lid van den Parijschen Cerele als fondateur worden aangenomen, mits zich aanmeldende vóór 10 Juni; na dien dag wordt een vreemdeling alleen toegelaten, wanneer hij door twee leden wordt voorgesteld. De kontributie cedraagt fr. 50 voor een maand en fr. 200 voor een jaar. Zij die echter nog vóór 1 Juni worden aangenomen, betalen voor één jaar slechts fr. 160. In de salons van den Cerele liggen de voornaamste dagbladen uit alle landen ter lezing en iedere vreemdeling kan j erati» over een tolk beschikken. Diplomaten, voor zitters van buitenlandsche elubs en hoofdredacteuren van buitenlandsche bladen kunnen zich als eereleden vso den Cerele laten intrpduceeren. In de ScUnUJlc American komt een stukje voor over een nieuw soort van kleurenblindheid. Volgens den schrijver zijn er personen, die op korten afstand niet lijdende zijn aan Daltouisme, doch op groote afstan den geen kleur kunnen zien, maar voor wie alles blauw wordt. Als gevolgtrekking wijst hij op de noodzakelijkheid om spoorwegbeambten niet alléén op Daltouisme op korte afstanden te onderzoeken, maar ook op deze kleurenblindheid op een afstand. Voor het eind-examen der Hoogere Burgerscholen ia Zuid-Holland hebben zich dit-jaar met. minder dan 66 adspiranten aangemeld. Omtrent de torpedo-fabriek van Whithead en Comp. te Tinme (een klein plaatsje in Engeland), deelt men de volgende belangwekkende bijzonder heden mede. In de fabriek werken tegenwoordig 300man; twee stoommachines leveren de «rbeid-kracht voor 70 nerktuigen en niettegenstaande dit, ia de fabriek nauwelijks in staat alle bestellingen te kunnen uit voeren. In de laatste maanden heeft men zich uit sluitend bezig gehouden met de fabricatie van kleine met twee schroeven voorziene torpedo's, welke voor Engeland zijn bestemd. Van October tot December 1877 werden 99 stuks te Malta afgeleverd, terwgl de rest der bestelling, 101 stuks, ia Februari van dit jaar werden voltooid. Van alle zeemogendheden is Engeland daardoor het beste van Whitgead tor pedo? voorzien. In December van het vorige jaal is men begonnen aan de door Portugal, Dnitschlanl en Husland bestelde torpedo's. Alle torpedo s zg voorzien van twee schroeven, zg worden gemaakt in drie verschillende afmetingen, en wel van 14, 19 en 22 voet lengte; de snelheid die zg kunnen bereiken bedraagt respectievelijk 21, 23 en 26 kndopen. Uitwendig gelijkt de torpedo op een glimmend ge polijste stalen sigaar, welks einden in acherpe punten uitloopen. De oppervlakte is geheel glad; aan het eene uileinde zijn de twee op een aa geplaatste schroeven zichtbaar en hierachter de vertikale en horizontale roeren aangebracht, die veel gelyken op de vinnen van een viseh. Het inwendige van de torpedo wordt ingenomen door een reservoir voor samengeperste lucht en een aantal zeer vernuftig bedachte meoanismen, van welde een elk een a&on- derlgke bestemming heeft. De een bewerkt de beweging tan de torpedo tot op eene bepaalde diepte, de andere «bewerAt de be weging in zekere richting en belet dat de torpedo hiervan afwijkt, door dc derde doet men de torpedo ontploffen, nadat bij het torpedo-vaartuig heeft ver laten en een sekere afstand heeft afgelegd; een vierde bewerkt bet ontploffen der lading bg bet stooten tegen een hard voorwerpde vijfde stopt de machine als de torpedo een zekeren afstand heeft afgelegd; de zesde veroorzaakt, dat ais de machine stilstaat, de torpedo weder aan de oppervlakte komt of zinkt, als men verhinderen wil dat hg in handen van den vijand valt, als hg zijn doel gemist lieeft en niet ontploft ie. Om de Whitbead-torpedo aan te wenden, heeft men toestellen noodig waarmede men hem de gewenschte richting kan geven, en uit welke bg voortgeslingerd wordt. De voornaamste dezer inrichtingen zijn; de bovenwatertoestellen, die den vorm van een kanon hebben, waaruit de torpedo s door middel van zamengeperste lucht voortgeschoten worden en die den naam dragen van torpedokanonnen. Engeland heeft twee van deze kanonnen doen ver vaardigen. De onderwatertoestelleu, die bestaan uit een lange buis onder water en waaruit de torpedo ook door middel van luchtdruk wordt voortgeschoten, het derde toestel eindelijk ziet er nit als een gieter- vormige buis, die op een bouten affuit rust; de torpedo wordt bier niet uitgeschoten, maar verlaat de buis door middel van zijn eigen voortstuiver. De buis dient alleen om de torpedo de gewenschto richting te geven, op de rede van Batum werden deze torpedo's in den tegenwoordigen oorlog voor hel eerst gebruikt, waarbij men zich van de derde soort toestellen bediende. Onze Amsterdamsche correspondent schrijft ons, dd. 10 Mei: „Niettegenstaande de fluctuatie in enkele fondsen, beteekent de handel aan de beurs in den laatsten tijd luttel, eu dikwijls hoorde ik jongelieden, aan voor name effectenkantoren geplaatst, klagen over den ge ringen omzet, zoo zelfs dat aan velen door hun patroon de raad was gegeven, naar een andere be trekking uit te zien, daar zij voor liet talrjjk per soneel geen werk meer hebben. De advertentiën van jongelieden, in de dagbladen, om op een ot andere wijze een fatsoenlijke betrekking te verkrijgen, beslaan dan ook in den laatsten tijd een niet geringe ruimte, eu op een enkele aanvraag voor een bediende komt gewoonlijk een legio brieven, waarin hemelhoog van de verdiensten van den sollicitant wordt opgegeven, het geringst mogelijk salaris wordt bedongen, en allen natuurlijk verklaren van de beste getuig- schriften voorzien te zijn. „En dat er tegenwoordig zoo weinig omgaat, is niet alleen op kantoren van den 2n en 3n rang het geval, maar zelfs op de eerste van onze stad. De tegenwoordige politieke verwikkelingen werken daartoe wel mede, doch zijn daarvan niet alleen do oorzaak. Het kwaad zit dieper en is allereerst te I zoeken in het algemeen wantrouwen in fondsen van allerlei aard. De ongelukkige Amerikaausche spoor weg-actiën, waardoor zoovele in Nederland, van welgestelde burgerlieden, verblind door de voorge- spie'gelde booge dividenden, tot den bedelstraf zijn gebracht, hebben het eerst het vertrouwen geschokt, dat langzamerhand door de gebeurtenissen in Spanje, Griekenland, Turkije en Peru, om van geen andere landen te spreken, geheel is verloren gegaan. Van daar de vele aanbiedingen van ïabtlachtige kapitalen nis hypotheek op vaste goederen enz. „Een nieuw bewijs voor bovengenoemde bewering dat er zoo weinig in den effectenhandel omgaat, is het verzoek door honderd, zegge 100 lede» van de vereeniging voor den effecten-handel aan het be stuur gedaan, om de zaal in de soeieteit dier ver eeniging, waar des avonds de „affairra worden gedaan, wegens den nietsbeteekeude handel te sluiten; aan welk verzoek zal worden voldaan, zoo zich niet vóór 15 Mei e. k. minstens een geljjk getal daar tegen verzet. Van goed onderrichtte zijde werd mg verzekerd, dat geen 10 stemmen tegen het petition nement zullen opgaan. Een en ander is voorz-ker fcn treurig verschijnsel, maar niettemin een teelten des tn'ds, wel waard om door economen van wat naderbij in oogensohonw te worden genomen. „Onder al dat leed hebben drie koningen van een bankiershuis alhier dezer dagen een met onaardige en zeker niet onwelkoramie onderscheiding ontvangen. De heeren LÏ'ppmann, Bosenthal en May, chefs van het bekende huis Lippman-Roscnthal, zgn door den Keizer van Busland benoemd tot ridders van de St. Anna-orde 2e kl. van Busland, voor hun bemoeiin gen bij plaatsing van opvolgende Busstsche leemn- gcn."9 Terecht is voor eenige dagen de attentie van het Holl. publiek gevestigd op de voordeehge offerte, die gedaan werd door het Magazijn du Pont-Neuf te Parijs. Verschillende brieven werden ontvangen met daukbetuiging voor de aanwijzing, waardoor zg zoo voordeelig hadden kunnen koopen. Deze brieven kunnen allezins terecht aan den Directenr van bet Huis du Pont-Neuf te Parijs gericht worden, daar het door zijn manier van handelen het vertrouwen van het Holl. publiek heeft weten te winnen Wilt gij U overtuigen, door welk sgsteem dit huis er in geslaagd is om zop goedkoop en tevens zoo goed te leveren? Welnu, de Direotenr zal u dit volkomen uitleggen, door u te wijzen op het groote hedrgfs- kapitaal, op den omzet van 40 millioeu francs per jaar, den verkoop zonder risico enz. enz., *<J"door hij, met een kleine verdienste het publiek aanbtedt, b v. de voorjaars oveijas (demi-saison) de Elboeuf- kompleet lakenschpak - 14,50. de Surprenant - kompleet pak, fransob-dril - de Petit Pashionabel,kinderpak,fantaisielaken - 2,90. Eerste Commuuiepak, zwart laken - 6,4". Om alle inlichtingen te bekomen behoeft men slechts den catalogus met de modeplaten voor 't zomerseizoen aan te vragen, die franco wordt toegezonden, mst aanwijzing om zelf de maat te nemen. Iedere bestel ling, van 12,50 af, wordt franco vracht en reohten aan'het adres verzonden, hetzg tegen rembours, hetzg na ontvangst van een postwissel. Voor ieder kleedtng- stuk, dat bij ontvangst niet mocht bevallen, wordt het geld onmiddelijk per postwissel teruggezonden. Alle bestellingen te richten aan den Direoteur de la maison BP Pont-Nïüf PAKLJ8 Terechtzitting van Woensdag 15 Mei 1878. KantonrechterMr. J. H. van MIEBOP. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Mr. W. C. A. SCHOLTEN te Botterdam. VEEOOBDEtjLD tot eene boete van één gulden of gevangenisstraf van één dag wegens wateren op den openbaren weg te Gouda, buiten een der daarvoor bestemde waterbakken, en wel a. op de Markt tegen de Stadswaag op marktdag (Donderdag): T. L., landbouwer, wonende te Kamerik C. V.. winkelier, wonende te Boskoop A. v. d. B., bouwman, wonende te Kralingen; J. v. V., arbeider, wonende te Zwammerdam J. P., arbeider, wonende te Eeeuwijk C. 8., landbouwer, wonende te Woerden; C. V., koopman, wonende te Boskoop. b. Tegen particuliere woningen op Marktdag (Donderdag). L. A. W., koopman, wonende te Gouda, tegen eene woning in de Stoofsteeg J. Z., koopman, wonende te Botterdam, tegen eene woning in de Stoofsteeg J. B., koopman, wonende te Waddinxveen, tegen eene woning op den Kleiweg; T. L., besteller, aan het station van den Rijnspoor weg te Gouda, tegen eene woning in de Speldenma- kerasteeg C. W. B., boomkweeker, wonende te bosxoop, tegen eene woning iu de Vrouwesteeg J. H., koopman, wonende te Botterdam, tegen eene woning in de Kerksteeg A. M., koopman, wonende te Botterdam, tegen eene woning in de Kerksteeg. c. Tegen particuliere woningen, boomen enz., niet op Marktdag. O. van M., koopmam, wonende te Gouda, tegen eeue woning in de Kuiperateeg L. B-, touwspinner, wonende te Gouda, tegen eene woning in de Aaltjebaksteeg L. K.. koopman, wonende te Gouda, tegen eene woning in d» Groenendaal H. v. d. M., visscber, wonende te Gouda, tegen eene woning in de Korte Noodgodsteeg L. den B., rentenier, wonende t» Gouda, tegen de borstwering van de biunenslnie nabij de aan legplaats der stoombooten L. K., veerman, wonende te Zwammerdam, tegen een boom in het Plantsoen C. J. N., kleederbteeker, wonende te Gouda, tegen een boom op de Havén. VEIJGESPBOKEN S. G., rietdekker, wonende te Aarlanderveen, van de aanklacht op de Markt te Goud» tegen de Stadswaag op Marktdag te hebbeu gewaterd buiten een waterbak 1 C. van V., arbeider, wonende te Moordrecht, van de aanklacht op de Markt te Gouda tegen de Stads waag op Marktdag te hebben gewaterd buiten een waterbak. MA R K TBERICHTEN. GOUda, 16 Mei. 1878. Bg kleinen omzet was de stemming flauw. Poldertarwe puike II.af 13.Mindere 10.— a 11.—. Rogge, puike 7.60 i 8.—. Mindere 7.— i 7.40. Voer 6 95 a f 6 60. Gerst, puike 7.— a 8.2Q. Minder» 6.25 a 6 75. Haver, zware 5.a 6.Ligte, 3.76 8 4.50. De veemarkt met gewonen aanvoer hoewel de prijzen hoog waren, was echter den handel traag schapen en lammeren alamede varkena en biggen vlug verkocht. Aangevoerd 94 parigen kaa», prijue» von/ïff.— k 26.—. Goeboter, 1.20 4 1.30. B urgerlijke Sta ud. Gouda GEBOREN: lï Uti. Johsnses \Vilh«j»M, ooderl J. C. Koot en C. Heinemsn. - 1*. Joseph "j"»' 0kr"^^ ouders J. F Indenierket en A. M. «et. 16. Dirk, ouders G. Vlotter» en M. Pwter. OVERLEDEN: 13 Mej. L. Wetter, 14). 14. H. «n ^GWIUVVd":' 15 Mei. M. Jud. Gidt. es N. U BteW- ,m„Tsch^derao'" —"a.'Schouten "en j! X. sen de, KJ,»,. Burgerlijke Stand van onderstaande gemeente» van 9 tot 16 Mei 1878. Moordrecht; GEBOREN: Frederika, oudera C. Q»»*oo|j «n M;M. den Braber. Wille®, oodera O. Ten der Kay ei J. \Y. Neef.

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2