BINNENLAND- Staten-Qeneraal. Tweede Kam es. Zittingen van 21 en 22 Mei 1878. Vergadering van den Gemeenteraad. P" ill w amingthn in KaiUnd en Oostenrijk, die tot de omwentelingen van 1830 en 1848 hebben geleid en in Frankrijk, waar zij de Commune ten gevolge hebben gehad. Men gelooft in Pruisen dan ook nog niet aan aanneming der wet. De liberale meerderheid in. den ryksdag zij, die door de sociaal-democratie met den naam //reaotionaire troep" bestempeld wordt, zal waarschijnlijk tegenstemmen. Gebeurt dit, dan hebben we de ontbinding van den rijksdag te wachten en kan het Duitsche volk zelf beslissen, welke plaats het, wat politieke ontwikkeling betreft, in de rij der volken wil innemen. Men beweert, dat ook de ministers Friedenthal en Hobrecht niet willen blijven, als Falk gaat en ook prins von Bismarck moet hebben verklaard, dat hij zijn post zou nederleggen, tenzij Falk voor het ministerie wordt behouden. //Dit strookt (zegt de Nmt. Zeil.) met hetgeen men weet aangaande de inzichten van den Bgkakanselier, maar het maakt de zaak niet beter, inzoover algemeen bekend is, dat niet maar onbeduidend verschil van gevoelen aanleiding heeft gegeven tot het verzoek; van den minister van eeredienst." Wat eohter de wezenlijke aanleiding is wordt, als gewoonlijk, niet gemeld. De commissie van rapporteurs uit de Fransche Kamer voor het wetsontwerp, betreffende het hau- delstractaat met Italië, is thans met haar taak gereed en concludeert tot verdaging der beslissing tot na de vaststelling van het algemeen douanentarief. Om zoo spoedig mogelijk aan de daaruit volgende ou- zekerheid voor Italië een einde te maken, zal deze conclusie waarschijulijk eerstdaags iu de Kamer aan de orde worden gesteld. De Fransche regeering heeft zich vrg goed gered uit de moeilijkheid, waarin ze was gebracht door de ontwerpers van het Voltaire-feest. Dat dit plan den Katholieken ergeren moest spreekt vauzelf en het krachtigste argument tegen het geheele feest is wel dit, dat die ergernis sohijut te zgn bedoeld. Intusschen zou men weder veel te ver zgn gegaan door hst -te verbieden. De regeering kiest nu een middenweg. In antwoord op een brief van den prefect van de Seine betoogt de heer Marcère op min of meer goede gronden, dat de gemeenteraad zijne bevoegdheid te buiten ging, door te beslissen: 1. over de plaats, waar het standbeeld zal worden opgerioht, 2. dat het Chatean d'Eau zal worden opge ruimd en door twee andere fonteinen vervangen, 3. dat de gemeenteraad als zoodanig de feestviering zal bijwonen, 4. dat op 80 Mei zal worden gevlagd en geïllumineerd. «Ik heb mij niet uit te laten (zegt de heer Marcère) •Vtr de gevoelens, welke particulieren kunneu bewegen het eeuwfeest van Voltaire te vieren. En als leden van den Gemeenteraad daaraan willen deelnemen als oartiouHeren, dan heb ik daartegen niets te zeggen. Maar nationale feesten kunnen alleen door de Begee ring worden uitgeschreven en aan onze gemeentelijke instellingen zou het niet bevordelijk wezeu, indien zij poogden op dit uitsluitend recht inbreuk te maken." Deze brief heeft het gevolg gehad, da{ het debat over de interpellatie van mgr. Dupanloud gisteren geen buitengewonen omvang verkreeg. De tegenstan ders echter zullen er wel niet door de verklaring, dat zij zich geheel ouzijdig wenscht te houden, zoo langde openbare orde niet gestoord wordt. De voor standen van het plan zullen, hopen wij, veretandig genoeg wezen, om dit ook in te zieu. Ik elk geval is er reeds onder hen eenige verdeeld heid. De 8ocièté des gens de lettres heeft besloten Voltaire afzonderlijk te herdenken door eene rede van Victor Hugo, in eene der grootste zalen van Parijs. Gaandeweg verkrijgt alzoo het geheele feest een par- tioulier karakter. Het internationale post-oongres, in de zalen van het Paleis Bourbon te Parijs vergaderd, vordert goed met zijns werkzaamheden. Men is genaderd tot het 12e artikel van het tractaat. De voornaamste tot heden aangenomen bepalingen zijnhet internatio naal port van 25 centimes per 15 gram; brief kaarten i 10 centimesmonsters, dagbladen en druk werk 5 oentimes per 50 grameen maximum voor unteekeningsreoht van gedrukte stukken in een pakket van 2 kilogram. In de Italiaansohe Kamer van afgevaardigden heeft de Minister van openbare werken een wetsontwerp ingediend tot de exploitatie van spoorwegen, voor rekening van den Staat, in Boven-Italie, van 1 Juli 1878 tot 31 Deoember 1879. De quaestie omtrent het beginsel van ataats-exploitatie zal aan het onder zoek eener speciale oommissie worden onderworpen. Aan een wetsontwerp tot den aanleg van supplementaire spoorweglijnen is de urgentie toegekend. De "Hougaarsoh'e Kamer heeft het wetsontwerp tot tijdelijke verlenging van het met Oostenrijk be staande Jusgleickaangenomen. In het If eerenhuis herhaalde de heer Tiaza korteljjk de verklaringen, door hem ia de Kamer van afge vaardigden, betreffende de politiek der Begeering afgelegd, waarna het wetsontwerp,betreffende het orediet van 60 millioen florijnen, onveranderd werd aangenomen. GOUDA, 23 Mei 1878. Gisterenavond werd alhier de gewone jaarlijlcsche vergadering gehouden vau leden en begunstigers der Kerkinrichting tot vering der bedelnrij. De rekening over het jaar, loopende van 1 April 187731 Maart jl. werd, overeenkomstig het Rap- port der Commissie uitgebracht door den heer Rerny, onder dankzegging aan hh. Bestuurders goedgekeurd. De heer Remy wees er de vergadering op, dat onder de outvaugaten voorkwam een gift vau een onbekende, ten bedrage van f 1000.Hij bracht, ouder instemming der vergadering aan dezen beschei den weldoener zijn hulde en drukte de hoop uit dat de belangstelling in deze voor Gouda zoo nut tige inrichting ook door deze kouiuklijke gift zon worden verlevendigd. Uit de rekening bleek o. a. dat de eontributien f100.minder opbrachten dan in het vorige jaar. Als Bestuurders werdeu herkozen de hh. K. Jonker en T. Goedewaagen, gekozen, in plaats van wijlen den heer P. de Graaf, de heer A. H. van Dillen. Als Commissarissen werden herkozen de hh. J. A. Remg, mr. J. Fortuijn Droogleever, W. Post Drost en C. van Dillen, en gekozen, in plaats van wijlen den heer J. Droogleever Por tug n, de heer A. Schoue- veld van der Cloet, en in plaats van den heer T. P. Virulg, de heer G. J. do Jong Sr. Naar wg vernemen zullen vanwege het muziekcorps der dd. Schutterij gedurende Hen zomer eenige muziek uitvoeringen op de Markt worden gehouden in de aau de gemeente toebehoorende muziektent. Door den herigen wind zgn bier Zondag ver scheidene boomen omgewaaid en is een met graan beladen vaartuig in de Gouwe bij de spoorwegbrug met zooveel geweld tegen den kaut gestooten, dat het dadelgk ia gezonkeu. De aan boord zgnde per sonen hebben zich kunnen redden. In de zitting der Arrondiraements Rechtbank te Rotterdam werden Dinsdag B. S. en J. S., alhier, beschuldigd van laster, vrijgesproken. De leden van de Rente Kamer zgn ter vergadering bgeengeroepen tegen Maandag 27 Mei e. k. des avonds ten acht ure. Vóór de openbare zitting ia een drietal wetsontwer pen in de afdeelingen onderzocht. In de apenbare zitting werd de discussie over de successiebelasting in de rechte lijn voortgezet. De hh. de Bieberstein, Schageu van Leeuwen, Brouwen, Arnoldts en Lambrechts bestreden het ontwerp op verschillende gronden. De hh. de Jong, Mees, Idsinga en de Megier verdedigden het. De heer van der Hoeven zou voor het ontwerp c.emmeu, mits de be paling omtrent den eed daaruit werd weggenomen. In de zitting van gisteren ia ingekomen een wets ontwerp tot regeling van het onderzoek naar de oorzaken van zeerampen. Het debat over de susceasie- belasting in de rechte lgn is voortgezet. De minister van financiën heeft het ontwerp uitvoerig verdedigd. De belastingverhooging waa noodig en andere middelen ter versterking der schatkist waren voor het oogeublik niet mogelijk. De nadeelen dezer belasting waren Zeer overdrevende voordeelen daarentegen waren groot. De Ifoftandsche eerlijkheid was een waarborg tegen meineed. Mst^kalm gemoed zou de minister de beslissing afwachten over dit ontwerp, dat hg uit plichtsbesef had voorgedragen. De heer Basterl sprak voor bet ontwerp. De heer van Nispen verklaarde zich tegen het ontwerp. De heer Roëll verwacht nog inlichtingen. De heer Wintgens heeft breedvoerig gerepliceerd. Heden voortzetting. Bg de Tweede Kamer is ingekomen een wetsont werp tot verhoogiug van de begrooting voor de lands- drukxarg, dienst 1877. Het voorstel strekt om die begrootmg te verhoogen met 4000, Het ia een gevolg van het vele drukwerk, iu 1877 besteld en afgeleverd. Op vobrdraoht van tjjne feestoommissie heeft de algemeene kerkeraad der Ned. herv. gem. te Amster dam besloten de predikanten dier gemeeute uit te noodigen om in hunne toespraken op 26 Mei e. k. gedachtig te zijn san de gewichtige omwenteling, die 'vóór 300 jaren op dien datum in Amsterdam tot stand kwam, en de atiohting van de hervormde gemeente aldaar. Voort» werd bepaald dat pok op 19a Mei, den berinneriagsdag der eerste hervormde godsdienstoefening in de Oude kerk, 2 avoudbeurten zullen gehouden worden, ééne in de Oude, óóne in de Nieuwe kerk. In die zamenkomsten zal door onderscheidene predikanten het woord gevoerd worden. Op voorstel der commissie werden daartoe uitge- noodigd de heeren Koopman, Brummelkamp en Hoedemaker, voor de Oude, de heeren de Graaff, ten Kate en Vos voor de nieuwe kerk. Met uit zondering van den heer de Graaft', namen allen die taak op zioh. De beurt in de nieuwe kerk zal opgeluisterd worden door koorgezang van de weezen en de oudste leerlingen der diaconiescholen. Aan den morgen van denzelfdeu dag zal er ook een vroegbeurt wordera gehouden in de N, Z. Kapel, onder leiding van den heer van Konkel. Eindelijk werd besloten, dat op 26 Mei aan het einde van alle godsdienstoefeningen en op 29 Mei, in plaats van de gewone inzameling, collecten zullen geschieden voor den bouw eener kerk !n het nieuwe gedeelte der stad. Volgens een bericht van bestuurderen ran het Tollensfonds zgn overeenkomstig het doel der in stelling, ondersteuning van hulpbehoevende betrek kingen van overleden prozaschrijvers en dichters, voor dit jaar weder twee gratificatiën uitgereikt. Voor bijdragen tot dit fonds houdt het bestuur zich bij voortduring aanbevelen. De pogingen, door eenige ingezetenen van Kralingen in 'het werk gesteld om aau de Maaa eene zwem en badinrichting te stichten, is mislukt. Er waa slecht» voor 6800 ingeaohreren, terwijl 10,000 noodig was. Omtrent den brand te Zaandam deelt het Uil. o. a. nog het volgende medeI)e brand ontstond in den nacht van Zaturdag op Zondag te ruim 2 uren, op een scheepstimmerwerf, misschien teu ge volge van onvoorzichtig breeuwen daags t« Voren. Aangewakkerd door een flinke bries uit het westen deelden de vlammen zich mede aan de kotienwoaing van de hervormde kerk, welke met die kerk apoedig iu vlam etond, een lot dat de toren deelde. In Zaaudijk en de omliggende gemeenten was natuurlijk de geheele bevolking, kort na het uitbreken van deu brand, die een zeer oulieilspelend aanzien bod, op de been. Een twaalftal spuiteu, waaronder twet van de plaats zelve, rukte snel aan en werd in werking gebracht, maar wat baatte het betrekkelijk geringe bluschvennogeu dezer spuiten tegen de kolos sale vlammen, die door den wind krachtig voort- woedden. Gelijktijdig met de kerk, die ongeveer 10 meter van de werf stond, vlogen eenige hout- loodsen iu brand, gelegen aan de overkant van de sloot, die langs de werf loopt, op een terrein waarop tevens onderscheidene woningen, een fabriek van gereedschappen voor oliemolens ent. stonden, die allen een prooi werden van bet vernieleud element, waardoor te zameu met het reeds genoemde 81 kadastrale peroeelen zgn vernield, waarvan aleehta enkele bewoonde huizen. Toen de brand een ernstig karakter had aangenomen seinde de baigemeester van Zaandijk om hulp naar Amsterdam, welke ua- genoeg tegen half vijf iu den morgen ter kennis werd gebracht van de brandweer, met last uit te rukken. Anderhalf uur later kwam de Jan ma der Hegden, bemand met een twintigtal offioieren en mauschappen en onder persoonlijk bevel van den commandant der brandweer ter plaats aan. Op dat oogenblik was het werk der vernieling, zooals dat nu door de ruïne te zien is, reeds geschied, maar groot gevaar bestond voor een aantal bewoonde ge bouwen, die in de onmiddelgke nabijheid lagen, en onder den wind, van een in volle vlam t taanden hooiberg. De brandweer liet het nathouden der puinhoopen aanvankelijk aan de Zaandache collega's over en richtte twee straalpijpen op den hooibüig, concentreerde daar bet vuur en bleef tot óón uur iu den namiddag onafgebroken bezig om het hooi uit elkander tc werken en alle verdere gevaar te voorkomen. Het bedrag der schade, vooral door het verbranden van de kerk en den toren, eene groote hoeveelheid beukenhout cn maohineriën, is nog niet met eenige zekerheid te bepalen; men spreekt van 2 ton. Ts Utrecht bad Zondag 11. in do Jaeobi-kerk, onder leiding van ds. Verhoeff, eene treffende plechtigheid plaais. De doop werd bediend aan een Noefooraoh meisje van den stam der Papoea'e dat door den heer J. L. van Hasselt, zendeling van Nieuw-Gnlnea, was medegebracht. Dit kind waa vroeger uit de handen van roovers vrijgekocht door den Duitseben zendeling, den heer Frans Mosehe, eersten eohtgenoot van os tegenwoordige eehtgenoote van den heer van Hasselt, en werd naderhand als lid Van zijn gezin door den heer van Hasselt overgenomen. In den avond van Zater dag was dit meisje, nu omstreeks 17 of 18 jaar oud; ten bniïe van da. Verhoeff in tegenwoordigheid va* den zendingsdireetear da. Loojjeo en den heer van Weede en van Dijkveld, ouderlingen, als lidmaat aan genomen en daarna bevestigd. Omdat zij zich in de Hollandsche taal niet voldoende koude uitdrukken, werden de vragen en antwoorden gedaan iu het Ma- leisch, en door den heer van Hasselt voor de drie genoemde heeren vertolkt. liet ongeluk, dat te Aruhem plaats had bij het exerceeren van reeraten, heeft zich, naar thans gemeld wordt, volgenderwijze toegedragen: Ouder de exercitie- patronen, die aan de recruteu waren uitgedeeld, was een losse patroon geraakt. Deze losse patroon uu werd toevallig door een recruut gebezigd, toen de sergeant, die instructie gaf, hem afzonderlijk liet laden en aanleggen. Terwijl het laatste geschiedde, ging het schot reeds af en trof de ontvlamde prop den jas van den sergeant, die in lie onmiddelgke nabijheid •tond. Een brandwonde aau den arm was het gevolg er van. Het stoomsohip Printee Marie heeft Vrijdagmorgen, bg aankomst iu de buiteuhaven te Vlissiugen, belang rijke aehade toegebracht, door aanvaring, aau den ponton. De voorsteven drong, met doorsnijding vau de ijzeren platen, iu de zuidelijke drijfkist; een der zware kettingen, waarmede de ponton aan den wal verbonden was, en een der uithouwen braken onder de groote spanning, die daardoor ontstond, ten ge volge waarvan de toegangsbrug zoó schrankte, dat ook een barer hoofdliggers doorbrak. Volgent de Miid, Ct. wordt de schade aan den ponton op f 100.000 begroot, dooh heeft de stoomboot geen noemenswaardige schade geleden. De correspondent van de Nieuwe Rolt. Ct. schrijft het volgende betreffende de inzending van het departe ment van oorlog op de Parjjsche tentoonstelling Zij bestaat uit een brouzeu kanon van 12 centimeter op ijzeren affuit een muiiitiecaisson mor kanon van 8 centimeter, een ijzeren reserve-affuit van 8 centi meter, een infanteriecaiison, een cavaleriezadel en een granaat voor kanon van 8 oentimeter met kulasladiug. Deze geheele inzending, vervaardigd in deu oonstrue- tiewinkel te Delft, maakt zeer veel effect, en schijnt om meer dan óón reden de aandaoht van de mau- ncu van het vak te verdienen. Ook heeft de Delftsche geweerwinkel eenige wapens ingezonden. De heer J. P. Lissoue, te Amsterdam, zal op den Sisten dezer een bodeudienst naar en van Louden ondernemen. Hjj belast zich namelijk, tegen eene matige provisie, met de uitvoering van alle mogelijke commisêiëa, zooals het over- en terugbrengen van diverse pakketten, antieke en kostbare voorwerpen, pakketten van waarde, specie, monsters enz. Voorts zal worden zorg gedragen voor declaratie van de aan in- en uitgaande rechten onderworpen artikelen, het over brengen van klein gedierte, nisvogels, honden, enz. het bezorgen van schilderijen, enz., welke men te Londen in publieke verkooping wenscht te zenden het toezicht bonden en begeleiden tot hnnnc bestem mingsplaats van alleeu reizende kinderen naar koet- scholen; hst nemen van informatiëu, enz. Volgen» den Haagsohen oorrcapondent der Zutph. Ct. moeten er op dit oogenblik bij den Raad van State weder zeer belangrijke ontwerpen aanhangig lijn, o. n. een ontwerp om de geneeskundige wet in vrrband te brengen met dn nieuwe wet op 't hooger onderwijs. Sedert het begin van dit jaar zijn te Weeneu 48 melkvcrkoopers wegens het verkoopeu van vervalsehte melk met boeten v»n 6 tot 50 gestraft. Een der schuldige verontschuldigde zich met deze woorden Ja, ziet u, ik verkoop mijne melk ook goedkooper dan de anderen, en het verlies, dat ik daardoor lgd, moet ik vergoeden door toevoeging van water." De reohter nam die verontschuldiging echter niet aan, en veroordeelde hem tot de hoogste boete. Ds hese L. H. Krelage zegt, nnsr aanleiding van de „Hyaanpen te Geut," het volgende: .Het yr een groote dwaling den toestand van het bloembolfenvak te bsoordeelen naar hetgeen men daar van op tentoonstellingen ziet. Een aantal zeer gerenom meerde Haarlemsohe firma's, die zich in een zeer ge- wenaehte positie verhengen, exposeeren nooit, anderen zeldzaamzg, die met onverfiaowden ijver aan ten toonstellingen deelnemen, stellen hun pertoonlgk en finnnoieel belang in den regel achter bg den wensch in het algemeen nuttig te zijn. Bij eenigszins scherpe ooncurrentie is het exposeeren van byaeinthen zeer kostbaar. Er zgn gevallen bekend, dat het behalen van (en enkelen prgs of van eenige prijzen uitgaven van 2000 tot het dubbele dier som heeft veroor- haakt het gemis der beate kraohten eener bloemisterij gedurende gernimen tijd niet eens medegerekeud," Overigens gelooft de heer Krelage,'dat voor Haarlem oog sttijd alle kant bestaat de zege te behalen op Gent. Een door de gemeente Utrecht betwist recht vin eigendom schgnt tot een proces tUSaohen twee ingezetenen aanleiding te zullen geven. De tegenwoordige eigenaar van het logement „De liggende Ot", op het Vreeburg, beweert niet alleen dat logement, maar ook de daarachter tegen de oude stadswallen gelegen stallen in rollen en vrijen eigeu- dom van zijnen voorganger te hebben overgenomen. De Gemeente beweert daartegenover echter, dat de grond, waarop die gehouwen staan, voor eenige eeu wen sleclus tot wederopzeggens toe was afgestaan. Een jaarlijksch recht, dat, naar 't schijnt, voor dien afstand aau de stad werd betaald, doch hetwelk, zooals men beweert, niet voldoende in de overgangsakten is omschreven, heeft de tegenwoordige eigenaar dezer dagen geweigerd te voldoen, om zoo eene gerechte lijke vervolging van de Gemeente uit te lokken en den vorigen eigenaar in vrijwaring te kunnen oproepen. Men meldt uit Vlissingen van 20 Mei Heden ochtend bij het aanbreken van den dag werd van het havenhoofd een stoomschip ontwaard, zittende op de droogste plaats van de zaudbauk: Ce Elleboog. Daar het hard waaide en de lucht zeer dreigend stond, liet het zich aanzien dat tegen het hoog water de bemanning in levensgevaar zou komen en werd spoe dig de reddingboot bcmaud inet deu kwartier meester van het Nederlandsehe loodswezen E. van Hoepen, 4 Nederlandsehe en 4 Belgische roeiers te water gebracht, en de Belgische sleepboot Otcar naar de plaats des onheils gebracht. Na onbeschrij felijke krachtsinspanning bereikte de reddingboot het stoomschip en bracht de bemanning'over op de Oscar, met uitsondering van den kapitein, deu stuurman en den kok, die het schip toen nog niet wilden verlateu. Met het stijgen van den vloed werden echter ook zij spoedig beducht voor hun leven, en gaven door nood- teekens het verlangen te kennen, om van het schip af gehaald te wordende reddingboot poogde alstoen andermaal het schip te bereiken, doch de zee brak er zoo geweldig aan heide zjjden overheen, dat het niet genaderd kon worden en men alle pogingen hiertoe moest opgeven. Men verwachtte nu ieder oogenblik het sohip uit elkander te zieu slaau, toen het na eenige hevige itooten, en dank zij de bijgezette breefok, plotseling; vlot schootalsuu werd het door de sleepbooteu, die zioh in de nabijheid bevonden, vastgeuoracn en naar Autwerpen gebracht. Het stoomschip (de Northumberland, van Middelsbro naar Antwerpen bestemd) was dicht gebleven en tegen alle verwachting, als door een wonder, behouden. De activiteit, door het personeel der beide loods wezens bij deze gelegenheid aan den dag gelegd, verdient eervolle vermelding. Het bleek, dat de plaatsing van de reddingboot weinig doelmatig is, daar er veel werkkracht noodig is om haar naar den waterkant te vervoeren, en men bij lagen waterstand groot gevaar loopt de boot op het oogeublik, dat zg gebruikt inoet worden, belangrijk te beschadigen. Nieuwe ontploffiogsmiddelpir'fiêbbèn natuurlijk te genwoordig een groote «aarde. Hoe gemakkelijker eu goedkooper men dood en verderf kan verspreiden, des te beter voor hen, die nog van plan zijn oorlog te voe ren. Geen wonder daarom, dat de Russische regee- riug voornemens is het voorbeeld der Oosteurijksche te volgen, om een naauwkeurig onderzoek te doen instellen naar de eigenschappen van de onlangs uit gevonden hóracline, die nog krachtiger moet werken dan het dynamiet. In een artikel over de schade, die hagelbuien op het platteland in Frankrijk aanrichten, eu waarvan men zich in dr steden geen denkbeeld kan makeu, wordt onder de merkwaardige feiten, die deugdelgk gekoustateerd zijn, het volgende vermeld: Dinsdag, 80 April 11., «oedde te Aire-sur 1' Adour een zoo geweldige hagelbui, dat pannen-en leiendaken eens klaps vergruizeld en verbrijzeld werden. De stations chef aldaar heeft etn hagelsteen, die vlak bij hem uederviel, opgeraapt eu onmiddelgk op de schaal gelegd. Het gewicht waa 400 gram, dus bijna eeu hale kilo. Het gemiddeld cijfer der schade, door den hagel in Frankrijk aan gebouwde eigendommen, veldgewas enz. toegebraoht, is 35 franos per jaar. Duitachland is bg uitnemendheid het land der „maatregelen." Thans vindt men weder vermeld, dat de rector der universiteit te Tübingen aan de studenten verboden heeft honden te houden. Zg vragen nu honden vau kleiner afmeting; sommigen vergenoegen zioh met eenig ander dier. Maar als aan de hoogescholen de jongelieden aan zulke „maat regelen" norden onderworpen, is het geen wonder, dat zg, in de maatschappij optredende, op hunne beurt willekeurige bevelen geven aan hunne ondergeschikten. Alleen met het oog op de studie zou het verbod te verdedigen zgn, maar bet ia niet duidelijk waarom groote honden de studie meer belemmeren zonden dan kleine; ware het niet te banaal, n(j souden opmerkeu, dat in Nederland de studenten wel beeren houden. (-óre. Ct.) Da Mahomedanen bepalen hunne tijdrekening naar de maan, en hun jaar heeft das slechts 354 dagen of afwisselend een maand van 29 eu een van 30 dagen. Het is dus voor de Moslems vau groot belaug, waar nemingen op de Maan te doen; van niet minder ge wicht is het eohter voor hen de sterren gade te slaan daar van dezen het uur van hun avondgebed en het begin en 't einde van hunne vasten afhangen. Deela om die reden, deela ook uit liefde voor de weten schap, heeft aaltan Abdoel Hamid iu zijn zomerwo ning ïildix Kiosk een klein observatorium laten bouwen, en hg verwaarloost menigmaal de sterren van zijn harem, om die van den hemel te bestudeeren. Den 6. dezer heeft de khalif zelfs den doorgang van Merknrius langs de zon waargenomen. DINSDAG 21 MEI. Tegenwoordig zijn al de leden. De notiiled der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Dn vojrzitter deelt mede dat door Gedeputeerde Staten dezer provincie is goedgekeurd bet raadsbesluit van 30 April II. tot beschikbaar steilcu van gelden voor ophooging van het Jaagpad. Aaogtnomen voor kennisgeving. Da voorzitter deelt verder mede dat de heer T. C-mnrgieter de betrekking van Stads-Apotheker niet kan aanvaarden vóór 1 Juli; dat de heer Tbim niet genegen is die betrekking langer dan tot 15 Mei wur le nemen, waaro.n ti. en W. den heer P. H. Weger daartoe bebbeu nitgenoodigd, die dat heaft aan genomen. Aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen zijn Een voordracht voor hulponderwijzer aan de Burgerschool, voor Jongens, waarop geplaatst is M. G Eraeis te Reeuwijk, zijnde B. en W. niet in de mogelijkheid een voordracht van 3 personen in te dienen, bij gebrek aan geschikte sollicitanteu Ter visie en benoeming in de volgende vergadering, een missive van J. Kleijnendorst, verzoekende eervol ontslag tegen 1 Juli e. k. als hulpondeiwijzer; Wordt eervol verleend, een missive van librijemeesters, een voordracht inzendende voor de bestaande vacature, daar de heer mr. W. J. Fortuijn Droogleever jr. de benoeming niet heeft aangenomen. Daarop zgn geplaatst de heeren dr. F. H. 6, tin lterson en dr. H. lJssel de Schepper Ter visie en benoeming in de volgende vergadering, een missive van D. J Veenendaal, intrekkende zgn vroeger gedaan verzoek om gerioleerde grond. B. en W. trekken dientengevolge hon in een vorige var» gadering gedaan voorstel in, zullende later met tea nieuw voorstel betreffende dien grond bij den raad komen missives van U. IJ. Jongeuerl en I. M. Groenendaal, beide alhier en J. T. Wiesman te Utrecht, verzoekende benoemd te worden tot Zwemmeester. De kerr bnel vraagt of er een examen zal worden afgenomen aan de aollieitantcn, wat volgeua den voorzitter veel moeilijk heden zon inhebben daar b v. met zulk weêr ala thans heersebt, de sollicitanten daaraan geen deel zouden willen nemen, doch dat men door middel van attesten en verklaringen voldoende op de hoogte kan komen van hanne capaciteiten Deze miasivea worden ter visie grlegd, terwijl de benoemiag ia eca volgende vergadering zal plaats hebben. De voorzitter vraagt daarop machtiging tot ,den koop van 30000 blauwe IJselstraatklinkers, daar de oude uit de op- breking van andere straten disponibel geworden sternen, die mea had denken te gebruiken voor den Kattcnaingel, daar voor in te slechten toestand verkeerden. De gevraagde machtiging wordt verleend, nadat eerst ds heeren Oudijk, Straver en Sainsoin achteraenvolgens hadden medegedeeld dat door hen geïnformeerd waa naar de reden, waarom bg de aanbesteding van blaawe IJselstraatklinkers niet ingeschreven was, dat blijkens hunne berichten te wgten was aan 't feit dat naar IJselstraatklinkers van Aóutófvorm ge vraagd was, die slechts door een paar steenbakkers gemaakt werden, waarop de «ooizitter mededeelde dat aan dat soort door den architect de voorkeur werd gegeven. Aan de orde waren daarop: De rekening 1877 van het Museum van Oudheden; Wordt zonder hoofdelijks stemming goedgekeurd. De rekening 1877 der Librije; Wordt eveneens zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Eeu voorstel tot verhooging der bezoldiging van dea be-' diende ter Stads-A pot heek; Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De voorzitter herinuert daarop dat bg de behandeling der begrooting van dit jaar besloten was een brag te maken over de IJaelhaven-slnis, waarop B. en W. later terug gekomen waren en den Raad hadden voorgesteld uithoofde van over wegende bezwaren die daartegen bestonden dat besluit in ta trekken, waarna somtnige raadsleden de wenschelgkheid van een kraanbrug hadden betoogd. Oak dit aoort van brag was echter volgens den architect niet aan ta raden, en oa de raads leden te overtuigen dat een dergelgke brag niet wenschelijk was, hadden B en W. een model laten vervaardigen,- thana-opt 't Stadhnia aanwezig, wasrhy de architect alle inlichtingen con kannen geven, die men verlaagde, waartoe de vergadering echter eenige oogenblikken werd geschorst. Na heropening werd het voorstel van B. en W. ofiTWt. vroeger genomen besluit tot 't maken vau een brug over de Ust lhaven-sluis in te trekken in stemming gebracht, nadat eerst de hr. Oudijk had verklaard wel daarvoor ta zullen zijn mat 't oog op de groote kosten in verhouding tot het doel, dat da raad voor oogeo had gehad, alhoewel hem de onmogelijkheid van «en daar te maken brug niet gebleken was. Het voorstel werd aangenomen met 10 tegen 1 stem, dis van den heer Sam som. Daarop wordt tot hnlpmiderwycer benoemd de haar W. F. Keizer tc Leerdam, met algemeen* stemman. Aan da ords was daarop d* aapvrsag om Coooeseie tot malsg en etplohatia eener waterleidiug. Da voorzitter deelt mede dat B. ea W. Mar aanleiding, va§ da ia d« vorigf vergadering ingekomen haisMvc dar geseadftetyt- commissi* eeöige wfrffetaen hebben gebrpfcht in de foor W* voorgestelde voorwaarden ter «erleenuig der concessie, daar zg de gronden door geaaemde ceocesaie aangevoerd, voor eeu groot deel moeten beamen. Dez* wijzigingen betreffen de artt. t 9 en 10/ die ia dco geatt vin het deer da gerrodheiAi-OMnmiasia aangevoerde veranderd rija.

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2