Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ■ff TF71 !TE\ Hen, recept, ran imisten. ’EBT, is: 1878. N? 2145. BUITENLAND. BINNENLAND^ Zondag 26 Mel. >terij. nng. VJLCCIZSTE. Buitenlanilsch Overzicht. EERSTE .ANDAG ANN, ronds te 7 aren. )ame en hunne en Toegang, deren 25 Cents &Co., m. GOUDSCHE COURANT de Burgerschool voor KMAN. AFOTHIKKN leker. t Hssa INDING van i, met 6 jaas geheels Kijk. eerste lid ran taan Kinderen 'i alsmede aan 1. 3ESTUUR. door ons in e doezen te rrngbaar ge- Hoogstraat, gebruik van t in omloop rdrijvend. Dit ligheden der 3 is zeer aanwe en aanbevolen ten, ziekelijke bloedarmoede men stellig meent te weten, zal Z. E. de van T Regiment r letten K. D. -Bureau van lam. werkzaam te Gouda, en toe- sn. Alleen zij voorzien zyn Voor het gerechtshof te ’s Hage stond Donderdag terecht, J. V. die in Januari jl. uit de kolonie Om-merschans, waar hij verpleegd werd, een brief had geschreven aan den landbouwer van V. te Captlle a/d. IJsel. Daarin vroeg hij hem 25, bij niet voldoening van dit verzoek dreigende bij v. V. den boel des nachts te komen in brand steken. De beschuldigde bekende dit feit gepleegd te hebben, als eenigen grond daartoe opgevende zijn verlangen om uit de kolonie ontslagen en naar de gevangenis overgebracht te worden. Het openb. min. requireerde deswege één jaar gevangenisstraf. Als verdediger trad op de heer mr. D. S. van Emden. De uit spraak is bepaald op Dinsdag aanat. Met eene der booten van de Nederlandsche Stoom- bootreederij passeerden te Lobith gisteren de eerste kersen uit Duitschland (230 mandjes) bestemd voor Engeland. Sedert een paar dagen heerseht er eene buiten gewone drukte aan de Binnenvestgracht te Leiden tegenover het academisch ziekenhuis, alwaar de wo ningen van zekeren zich noemenden directeur der Sicuritas, genaamd E. en zekeren S. door leveran ciers bestormd worden, welke laatsten, goederen a comptant, geleverd hebbende, echter gceue betalingen zouden kunnen erlangen, zoodat zelfs een der inge zetenen met veel moeite zyne goederen uit de woning van eerstbedoelde had teruggekregen. Ook verneemt men dat die woningen van Donderdagavond af onder toezicht van de politie staan, hetgeen aanleiding geeft te veronderstellen, dat meergenoemde personen, die eerst sedert 3 weken in deze gemeente woon achtig zyn, met het voortdurend aankoopen van goederen minder goede bedoelingen op het oog hebben. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter algemeene kennis, dat ge regeld eiken Vrjjdag des voormiddags ten 81/, nur in het Gasthuis gelegenheid zal bestaan om zich kosteloos te doen inenten en herinenten. Gouda, den 25n Md 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. Hoewel omtrent de resultaten der reis van graaf Schoewaloff nog niets naders bekend is, en hij zich te Berlyn in zeer terughoudende termen heeft uitge laten, neemt de vredelievende taal in de Russische organen, in overeenstemming met de gevoelens der Regeeriug te St.-Petersburg, steeds toe. De Russische consul te Parijs, de Coumany, is naar St.-Petersburg ontboden, naar men onderstelt, met het doel, om hem aan prins Gortschakoff toe te voegen, ter bij woning van het congres, of wel als tweede gevol machtigde daarheen te zenden. Het Engelsche ministerie is bekend met den uit slag van de zending van Schoewalotf; de Engelsche officieuse bladen laten zich over’t geheel gunstig uit, zonder evenwel bijzonderheden mee te deelen. Het Engelsche ministerie behaalde eergisteren in het Lagerhuis bij de stemming over de motie Har tington, welke de strekking had om het gebruik van Indische troepen af te keuren, natuurlijk de overwinning; de verhouding was 347 tegen 226. Aan eene poging van een dertigtal vluchtelingen te Konstantinopel, om I' wLeve de Sultan 1" in den tuin van het paleis, door den ex-Sultan Moerad bewoond, door te dringen, wordt als een poging beschouwd, om den tegen woord igen Sultan Abdoel Hamid weder door zijn broeder te vervangen. Hoewel men in Konstantinopel ieder oogenblik aan dergelyke feiten blootstaat, wordt toch dikwijls te veel waarde gehecht aan een onbeduidende zaak. De orde werd door tusschenkomst van troepen hersteldde vluchtelingen, die gewapend waren, doodden een schildwacht, terwijl hun eigen aanvoerder Ali Suavi door de soldaten werd neergeschoten. De gearresteerde personen verklaren onbekend te zijn ge weest met het doel van hun aanvoerder, terwijl de ex-Sultan Moerad aan zijn broeder de verzekering heeft doen geven, dat hij geheel onbekend waa met het complot. De ultramontaausche dagbladen in Frankryk zyn natuurlijk niets tevreden over den afloop der Vol- taire-interpellatie, al kunnen ze ook kwalyk zeggen, wat daarvan onder de tegenwoordige omstandighe den beter was te verwachten. Het schynt, dat mgr. Dupanloup zyne rede gereed had eer men van het besluit van den heer Marcère wist. Daardoor ver viel eigenlyk de aanleiding tot de interpellatie en daar de bisschop toch spreken wilde, moest hy het zwaartepunt zoeken in de bekende bloemlezing uit Voltaire’s geschriften. Maar hiervan viel niet veel tegen de Regeeriug te zeggen, nu het recht tot col portage niet was gevraagd. Dit alles was natuur lijk niet in het voordeel van den spreker en zyne rede kon niet den indruk maken, dien ze onder andere omstandigheden zou hebben gehad. Het eenige wat nu rest is de clericalen op te zweepen tot eene tegenmanifestatie en daartoe doet men zijn best. Maar tegenover het particulier karakter der geheele plechtigheid kan dit geene groote gevolgen hebben. Voor het overige kan men niet zeggen, dat de uiterste linkerzijde der republikeinen zich voorzich tig gedraagt. In stede van Frankrijk zooveel moge lijk rust fe gunnen is zij door eene plotselinge feestwoede bevangen. Thans wil men weer het feest van de imieming der Bastille vieren, waaraan wel eene beteekénis kan worden gegeven, maar dat in vele opzichten toch alles behalve tot de aangenaamste herinneringen van de omwenteling behoort. Het agentschap der stoomvaartmaatschappij Neder land" deelt nog aan het Vaderland mede, dat het stoom schip// Voorwaart*”, kapitein F. J. Aukes, nabij Penang door de Engelsche mailboot "Khedive" is ingeloopen en tot de waterlijn doorsneden. Het schip is daarna op het strand gezet, terwijl de passagiers alsmede de mail gered zijn. Het schip is waarschijnlijk verloren. Naar minister van oorlog zich binnen weinige dagen tot herstel van gezondheid naar de badplaats Spa zal begeven. Staten-Generaal. Tweede Kameb. Zittingen van 23 en 24 Mei 1878. In de zitting van Donderdag, bij de voortzetting van de beraadslagingen over de successie-belasting in de rechte lijn, hebben verschillende sprekers nog het woord gevoerd, en heeft de minister het ontwerp nog uitvoerig verdedigd. De algemeene discussiën zijn toen afgeloopen. De hh. van der Kaay, de Bruyn Kops en de Jong hebben een amendement op de successiewet voorgesteld, strekkende toe afschaffing van het recht op overbedeelingen, beperkt evenwel tot scheidingen van huwelijksgemeenschappen en nalatenschappen. Het recht op de overbedevlingen bij scheidingen van maat- of vennootschappen en eiken anderen gemeen- schappelijken eigendom blijft gehandhaafd. De heer de Bruyn Kops heeft afzonderlijk een amendement voorgesteld, strekkende om aan de be zwaren voor kleine boedels eenigszins meer tegemoet te komen en om verschil in den toestand tusschen erfdeelen onder en die boven de 1000 minder sterk te maken. In de zitting van gisteren is het ontwerp betref fende eene successie-belasting in de rechte lijn aan genomen met 48 tegen 32 stemmen. Bij de dis- cussiën werden verschillende wijzigingen aangebracht. Art. 2. bepalende dat als erfenis beschouwd wordt inbreng volgens het burg, wetboek, is verworpen Na discussie over den eed is art. 5 den bestaanden eed handhavende, aangenomen met 58 tegen 17 stem men. Daarna zijn de contracten met de Indische spoorwegmaatschappij omtrent den aanleg van spoor wegen op Java met algemeene stemmen verworpen. Maandag zijn verschillende ontwerpen aan de orde. Een besluit ten opzichte van het ingediend ontslag van den Pruisischen minister Falk is nog niet geno men. Algemeen houdt men zich overtuigd, dat, indien de genoemde minister uit het kabinet treedt, dat voor beeld door andere ambtgenooten zal worden gevolgd. Als de zoodanigen noemt men de ministers Frieden thal, Leonhardt en Hobrecht. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan verliest het kabinet alle leden, die meer of minder de liberale partij zijn toegedaan, zegt de Berlijnsche berichtgever der IVeter-Zeilung. Het debat over het ontwerp van wet tegen de socialisten is in den Duitschen Rijksdag begonnen. Zooals kon worden ondersteld vindt het denkbeeld veel tegenkanting. In den loop van het debat is door de regeering verklaard, dat zij den heer Falk als minister hoopt te behouden. Hoedel zal Waarschijnlijk niet worden berecht door het staatsgerechtshof, maar verwezen naar de gewone rechtbank, de Berlijnsche jury. Het niet ontdekken van medeplichtigen heeft tot deze overweging geleid. De discussie over het wetsontwerp, tot den aankoop van verschillende spoorwegen, voor rekening van den Belgischen Staat gaf aan den heer Frère Orban ge legenheid zijne grieven te ontwikkelen tegen de admi nistratie der Regeering. De Minister van Financiën had veel beloofd maar weinig gedaanhij zou de comptabiliteit en de tarieven der spoorwegen ver beteren, een wetsontwerp aanbieden, betreffende de transporten, een overzicht, over den toestand der spo irwegen aanbieden, en wat heeft hij gedaan? Niets 1 zeide de hter Frère Orban. Het waren slechts ver kiezingsbeloften geweest, doch een goed administrateur moest zich met geen politiek bemoeien. Hierop volgde een heftige bestrydiug van het wetsontwerp, omdat hij de aankoop der bedoelde lijnen in strijd achtte met bet belang van bet land, wat de Minister van Openbare Werken echter vrij afdoende bestreed, waarna de Minister van Financiën een overzicht over den i--l®’” toestand der geldmiddelen gaf, en zich tegen de Maandag, onder den kreet aaüvaReu vau den heer Frère verdedigde. Door de Zweedsche Kamer van Afgevaardigden is een wetsontwerp aangenomen, om aan de Regeering een krediet van twee millioen kronen te verleenen, ter verdediging der neutraliteit van het land. In antwoord op eene vraag van den heer Bedien, ver klaarde de Minister van Buitenlandsche Zaken, dat de geruchten, betreffende onderhandelingen, tot sluiting der Baltische zee voor oorlogsschepen van andere mogendheden, onjuist was. Naar aanleiding van verschillende klachten over drukkende rechten, heeft de Spaansche Minister van Financiën, aan eene commissie van scheepsreeders beloofd, vermindering van rechten op katoen, cacao, koper en indigo, als die waren met Spaansche schepen worden ingevoerd, op suiker uit de koloniën, be nevens van nog eenige andere rechten toegezegd. De berichten van Cuba luiden*niet gunstig voor de Spaansche Regeering; Martinez Campos heeft geen geld meer om de muiters af te koopen en houdt nu ook op met het zenden vau gunstige berichten. GOUDA, 25 Mei 1878. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Dinsdag den 28n Mei 1878 des namiddags ten 1 ure, ten einde voort te cetten de behandeling der voorwaarden betrekkelijk de aanvraag om con cessie tot aanleg en exploitatie eener waterleiding. Te benoemen Een Ilulponderwijier aan jongens. Een Directeur der Bad- en Zweminrichting. Men sohryft uit ’s-Iiage aan de Jrnh. Cl., dat door Frausche kapitalisten concessie ia gevraagd voor den aanleg van een spoorweg vau Rotterdam over Schoonhoven naar Utrecht, aansluitende aldaar aan den Oosterspoorweg en den Centraalspoorweg. Reuter seint uit Penang«De Hollandsche mail boot f'oorKaarti" en de stoomboot „KMive" «ijn bij Kaap Muka tegen elkander gevaren; de «Pbor- vaartt" stranddede passagiert aijn aan wal geut.’’

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 1