1 fcS'. 'gi BUITENLAND. BINNENLAND- Ituitenlandscli Overzicht. 4 In Weide gevallen bepaalde du brand zich tot de perceelen waarin hij was ontstaan. L)e derde brand ontstond den 13n October in de pottenbakkerij van den Heer H. Jager, gelegen op den hoek van de Lange Willerasteeg en de Keizerstraat, wjjk K. n°. 134. Door het tijdig werken der brandspuiten werd het vuur spoedig bedwongen. Nog is te vermelden een begin van brand in het in aanbouw zjjnde perceel, wjjk Q. n". 184 aan de Crabethstraat, toebehoorende aan den Heer Ph. Verbruggen te Waddinxveen, waarvan de verdere uitbreiding voorkomen werd door eenige personen van de brandweer, zonder dat de hulp van brandspuiten noodig is geweest. De verlichting van den openbaren weg ge schiedt door gas van de Maatschappij van nieuwe geoctroijeerde gasbereiding." Er zijn 286 gaslantarens. Bij den aanvang der gasverlichting in 1853 bedroeg dit getal 210. De prijs, door particulieren voor het gas betaald, is met 1 cent per kubieke meter verminderd, zoodat deze thans 14 cents per M3 bedraagt. De gemeente betaalt voor de verlichting harer gebouwen 10 cent per kubieke meter. Nationale Militie. Het aandeel der gemeente in de lichting van 1877 bedroeg 51 man. Het getal ingeschrevenen, waarnaar het aan deel is berekend, was 154. Daarvan werden 87 om verschillende redenen vrijgesteld en 67 voor den dienst geschikt verklaard. Lotelingen 40 Nummerverwisselaars 1 Plaatsvervangers 10 Lotelingen bij de zeemilitie Te zamen 51 Vjjftipn lotelingen werden na de inlijving af gekeurd, zoodat voor heu vijftien boogere num mers moesten worden in dienst gesteld. Schutterij. De dienstdoende Schutterij bestaat uit drie Kompagniën. De werkelijke sterkte was 503 manschappen, waarvan: actief 287, reserve 216. De 'ojj de wet gevorderde actieve sterkte der Schutterij is 296. De eerste ban bestond uit: Officieren 3 Onderofficieren 7 Korporaals 11 Tamboers Te zamen 242 man. Onder leiding van den Kapitein D. Lulins van Goor hielden de Officieren, gedurende de winter maanden, hunne theorie-vergaderingen, terwpl zjj zich in vereeniging met het kader eenige malen theoretisch en practisch oefenden. De gewone exercitiën en oefeningen hebben, voor zoo ver de ongunstige weersgesteldheid zulks niet verhinderde, geregeld plaats gehad. De daarbjj gebleken orde en bedrevenheid worden door den Kommandant der Schutterij gunstig vermeld. De vrijwillige winteroefeningen der man schappen van de nieuwe lichting, in het gebouw der stedelijke Gymnastiekschool werden geleid door den ln Luitenant-Adjudant A. van Reedt Dortland. Zij leverden gunstige resultaten op. De Scherpschntters-vereeniging Willem Prins van Oranje" onder kommando van den Kapitein A. Nortier, blijft zich voortdurend oefenen in het schieten naar de schjjf. Door de manschappen van de le en 2e kompagnie der Schutterij zjjn mede schietoefeningen gehouden. Tengevolge van de ongunstige weersgesteldheid in de maan den Augustus en September konden de man schappen der 3e kompagnie aan deze oefeningen niet deel nemen. De Weerbaarheids-vereeniging Burgerplicht" bestond san het einde van het jaar 1877 uit 34 werkende leden, 1 begunstigd lid en 19 begun- stigers tegen 29 werkende leden, 1 begunstigd lid, 23 begunstigers in het vorig jaar. De oefeningen in het behandelen van het geweer en het schieten naar de schjjf met Flobert- patronen worden des winters geregeld op eiken Vrijdagavond gehouden in een lokaal dat van gemeentewege is aangewezen en ook voor reke ning der Gnaeente wordt verlicht en verwarmd. Wordt vervolgd). De tijdingen omtrent de bijeenkomst van het congres blijven gunstig luiden, maar tot hedea rijn omtrent de onderhandelingen van graaf Schoewaloff geene bijzonderheden uitgelekt. Verscheidene bladen -noemen reeds 11 Juni als den datum voor het bijeen komen van het congres. De Cjmmissie uit de Fransche kamer van afge vaardigden, belast met onderzoek van het handels- tractaat met Italië, heeft toegegeven aan den drang der Italiaansche regeering. Haar rapport zal thans aau de kamer voorstellen om de regeering uit te noodigen met de Italiaansche regeering in overleg te treden over eenige verandering, die het tractaat voor de kamer aan nemelijk zouden maken. Men herinnert zich, dat de com missie de behandeling vau het tractaat wilde uitstellen, totdat de nieuwe tariefwet was aangenomen, die nog in bewerking is en eerst in November aan de orde kan komen. Slechts uoode gaf de ooinmissie toe aan den aandrang van den minister van buitenlandsche zaken, die haar de dringende vraag van Italië om eene spoedige behandeling overbracht. Slechts om een ondubbelzinnig blijk van welwillendheid aan Italië te geven is zij van haar aanvankelijk systeem afgeweken. VVeder zijn eenige verkiezingen door de kamer vernietigd. Onder anderen vielen de bekende heeren de St. Paul en Baragnon als slachtoffers der offi- cieele candidatuur. De tentoonstelliugsfeesten duren te Parqs voort; de Kamer stond Zaterdag weder een half millioen toe voor nieuwe feesten. De zittingen der Kamers zullen 5 of 6 Jnui worden gesloten. Het socialisten-ontwerp is door den Duitschrn Rijks dag met eene zeer groote meerderheid verworpen. Aan ontbinding van dit lichaam wordt, naar het schijnt, door de regeering niet gedacht. Zij zal vermoedelijk zeggen: ftik heb het mijne gedaan, de verantwoorde lijkheid kome nu verder voor den Rijksdag.In middels zal zij wel aan de bestaande wetten beter de hand houden dan tot dusver, gelijk haar door den heer Bennigsen werd aangeraden. De Keizer zou, naar thans bericht wordt, het verzoek om ontslag van Falck hebben geweigerd en Kogel als candidnat voor den opperkerkeraad hebben laten vallen. Toch zou Falck zijn positie nog oltqd twijfel achtig noemen, daar de reactionaire wind in de Evan gelische kerk bestendig voortblaast. Het verzoek om ontslag van dr. Falk heeft de kerkelijke quaestie in Duitschland opnieuw aan de orde gebracht. Belangrijk is het op te merken, hoe eindelijk ook daar de overtuiging veld wint, dat vol komen scheiding van Staat en Kerk de eenige oplos sing is voor een duurzaam goede verhouding. Naar aanleiding van de geruchten, dat de heer Falk mis schien nog aan het bewind zal blijven, merkt het Berliner Tageblalt op, cfct in ieder geval de bodem, waarop de Minister staat, hol is, tengevolge van de houding der orthodoxen, zoudat het misschien in zijn eigen belang zou wezen, niet langer op den onder mijnden grondslag der kerkelijke verhoudingen zijn krachten te wqden aan een hopeloos werk. Hij is zegt het blad niet meer in staat den vloed van het orthodoxisme, die tegen zqne bedoeling, uit de Synodal Verfassuny, onophoudelijk het land over stroomt, te keeren. Het streven der Staatskerk om onat hankelijk van den Minister van Eeredienst, zich zelve te besturen en te regeeren, wint meer en meer veld en de aanstaande versterkingen van het hoogste kerkelijke ooilege met elementen, die volkomen in strjjd zijn met de beginselen van dr. Falck, is een symptoom te meer roor de onmogelijkheid, om eioh nog langer staande te houden. Het blad betreurt dit niet zeer, want na de vele teleurstellingen, door de kerkelijke vrijzinnigen, in den laatsten tijd, ondervonden, kunnen de kerkelijke verhoudingen niet anders dan pessimistisch worden beschouwd. De orthodoxie moge beproeven hare heerschappij te herstellen, het zal haar niet gelnkken, want de geest des tijds laat zich niet door leerstel lingen en formulieren aan banden leggen. Indien de lnndskerk biunen haar dogmatisohe perken geen plaatsje voor den geest des tijds overheeft, zal deze zich buiten de landskerk een nieuwe kerk stichten. Zooals als men, ziet heerscht in Duitschland op kerkelijk gebied dezelfde strijd, die men bijna overal waarneemt. Hoewel de Doitsche Regeering door het voorstel tot het honden der tabaks-enquête heeft bewezen, dat zij behoefte had aan nauwkeurige inlichtingen omtrent de tabaksbelasting, heeft zij bij de budget-commissie van den Rijksdag opnienw aangedroagen, tot be handeling van het wetsontwerp tot verhooging der tabaksbelasting. De commissie besloot echter hel ontwerp niet meer in behandeling te nemen. De Pinkstervncantie van het Engelsobe Parlement zal van korten duur zijn; het Lagerhuis vertrekt 7 Juni en keert reeds den 14en weder. De werkstakers in Lancashire hebben een vergade ring gehouden, waarop besloten is het werk niet te hervatten. Een ongeluk komt zelden alleen, kan de Porte wel zeggen. Terwijl bijna geheel Turkije in de macht van den vijand is en in Konstantinopel allerlei ellende heerscht, brandt het paleis van de Verheven Porte voor een gedeelte af. Zij die aan voorteekens geloovsn zullen hierin wellicht een bewijs zien, dat het met de heerschappij van den divan in Europa gedaan is en de beheerscher der geloovigen asnraden, om maar rast zijn biezen te pakken en den Bosporus orer te trekken. De brand wordt toegeschreven asn een ongelukin de afgebrande gedeelten waren bureaux van het viziraat en het departement van buiten landsche zaken gevestigdde archieven werden gered. De aanlegger van het reeds vermelde oproer te Kon stantinopel was zekere Ali Suavi, een politieke dweper of gelukzoeker. Wat van beiden hij was, is ons nit de bijzonderheden, die wjj omtrent hem lezen, nog niet recht helder. De man is in den strijd geblevenbij de poging om zich van het paleis meester te maken werd hij doodgeschoten. Bij de huiszoeking, bij hem ingesteld, bleek uit gevonden papieren, dat ook bjj enkele hooge ambtenaren verraad schuilde. Er hebben eenige arrestaties plaats gehad. De Zweedsche Rijksdag is Zaterdag zonder troonrede of eenige bijzondere meedeeling gesloten; de begrooting slnit met een evenwicht tussohen ontvangsten en uitgavende Rijksdag besloot tot een nieuwe leening van 18'/, millioen kronen. Bij de beraadslaging in de Belgische kamer vsn afgevaardigden over den aankoop van eenige spoor- weglijueu werden door den heer Beernaert, minister van Openbare werken eenige inlichtingen gegeven betreffende den stand der onderhandelingen over het kanaal van Gent naar Ter Neuzen, Ze kwamen echter alleen hierop neêr dat de Nederlaudsche regeering, na afspringen der vorige conventie, daarmede den aankoop van den spoorweg Antwerpen—Rotterdam io verband heeft willeu brengen. Hierover is men het niet eens kunnen worden en wordt, volgens den minister, een proces met de spoorwegmaatschappij gevoerd, waarin bij uitspraak van 14 April jl. een ouderzoek door deskundigen bevolen is. De minister van buitenlandsche zaken voegde hier nog bij, dat de Nederlaudsche regeering niet verklaard heeft de ver worpen conventie als grondslag voor de nieuwe onder handelingen te willen behouden. Volgens berichten uit Madrid zou de republikeinsche beweging in Catalonië van ernstiger aard zjjn dan officieel wordt medegedeeld, en zetfs vrees bestaan voor een poging tot opstand in Barcelona en eenige steden vnn hel zuiden. De Paus ontving Woensdag eenige Duitsehe bede vaartgangers, die hem een adres voorlazen; de Paus betoogde zijn tevredenheid, dat de Daitscbe Katho lieken zoo tronw aan hun geloof vasthielden, maar liet zich over de geschillen met de Duitsehe Regee ring niet uit. V GOUDA, 28 Mei 1878. Het was te verwachten dat de voorgestelde ver betering van den waterweg van Amsterdam naar Rotterdam tot veel geschrijf aanleiding zon geven. We hebben 't onnoodig geoordeeld van het meeste wat tot nn toe in druk verscheen melding te maken, omdat jnist datgene, wat voor onze lezers Van 't grootste gewicht is, nl. de Gondaohe belangen, schro- rneijjk werd miskend. Dezer dagen eohter verscheen een brochure van den heer E. H. Stieltjes, aiviel-ingenienr, die daarop een gunstige uitzondering maakt. In deze brochure wordt, voor zooveel ona bekend is, voor 't eerst (natnurljjk met uitzondering van de nit deze ge meente verzonden adressen) op ernstige wjjze over onze belangen gehandeld. Het is waar, ook de heer Stieltjes komt tot het resultaat dat het volgen van den Tnrfslngel als éénige vaart bjj de tegenwoordige groote afmetingen der schepen, zoo niet onmogelijk, dan toch ondoenlijk is, maar hij stelt zich met dit resultaat niet te vreden, doch onderzoekt verder wat roor Gouda kan worden gedaan. In de eerste plaats wordt dnideljjk aan getoond, dat, zoo al niet volgens streng reoht, dan toeh volgens de biltjjkheid, het verlies dat de gemeente zon ljjden van staatswege eenigerinste mbet ver goed, vooral ook omdat de eiachen der landsver dediging in de eerste plaats oorzaak sjjn dat de oude vaart niet kan worden behouden. Daarna behandelt de sdhrjjrer de belangen van ona fabriekwezen. „De voorgestelde afsnijding zoo schrjjft hij maakt de ligging van Gouda ongunstig, en alleen de volstrekte onmogelijkheid, om iets voor die bloeiende stad ts doen, zonder het algemeen belang der scheepvaart te benadeelen, zou haar kunnen rechtvaardigen." Deze overtuiging bracht den Heer S. tot een nieuw onderzoek, waar- van het resultaat door hem wordt medegedeeld en opgehelderd door eeu kaart. De richting door hem voorgesteld komt hoofdzakelijk hierop neer. De sluis blijft geprojecteerd bq de «Galg", doch iu plaats van het kanaal bqna recht door den Moor- drechtschen polder te trekken naar de spoorweg brug over de Gouwe, laat hij het kanaal een booht beschrijven, zoodat het achter de Korte Akkeren naar de Gouwe loopt. TusBchen de Mallegatswei en de Kromme Gouwe is dan gelegenheid voor den aanleg van een Haven voor Gouda. Daarenboven eou eene coupure door den Bloemen- daalschen polder van het Rabat tot aau het eind van den ontworpen Haven, deze en 't verdere kanaal in gemakkelijke verbinding brengen met de Turf- singel-gracht. Langs de haven zouden gemakkelijk zeer gunstig gelegen bouwterreinen voor fabrieken enz. kunnen aangelegd worden. Kwam dit plan tot stand, dan zouden zeer zeker groote veranderingen in de iurichtiug van onze ge meente aanstaande zijn en gedachtig aan de vele op offeringen die daardoor zouden worden gevergd, kunnen we den wensch niet terughouden, zonder onze erkentelijkheid aan den heer Stieltjes te ver minderen, dat de bezwaren tegen eene verbetering van de oude vaart nog door een deskundige mogen worden uit den weg geruimd. Het was ons een waar genoegen uit het naschrift door den schrijver aan zijne brochure toegevoegd, kennis te maken met #eene oplossing, die alleszius de aandacht verdient" en die ontworpen werd door onzen gemeente-architekt, den heer L. Burgersdijk. In ons volgeud nr. zullen we dat plan mededeelen. Eeuigen tijd geleden is reeds door ons medege deeld dat het Bestuur der Afd. Gouda en Omstreken van Volksonderwijs in dezen zomer wederofn een uitstapje wil maken met leerlingen, die door getrouw schoolbezoek hebben ^uitgemunt. Werd twee jaren geleden dit feest bereid aan de leerlingen van de Tusschenschool, thans zijn die der beide Armenscholen weder aan de beurt, doch evenala vroeger zullen ook leerlingen der R. K. school worden uitgenoodigd. Het vootnemea bestaat om wederom eeu bezoek te brengen aan den Haag en Scbeveningen. In 1876 is het feest zoo uitstekend geslaagd, dat deze keuze ook nu ongetwijfeld veler sympathie zal verwerven. Die sympathie dient zich ook nu weder te uiten door de giften onzer stadgenooteu, want 't ligt voor de hand dat de kas der afdeeling niet bij machte is eene dergelijke uitgave te bestrijden. Daarom zullen de leden van het Bestuur zich weldra bij hunne stadgeoooten aanmelden om geldelijke ondersteuning. Moge het lofwaardig voornemen van dat Bestuur bekroond worden door een ruime ontvangst, dan zal het in staat gesteld worden om aan vele kinderen die zoo weinig doelmatige uitspanning genieten, een heerlijken dag te bezorgen en 't getrouw schoolbe zoek zal er ook voor 't.vervolg zeer zeker door worden Levorderd. Door de vereeniging van burgemeesters en secre tarissen in de omstrekeu van Gouda is besloten de pogingen van het hooidcomité te Amsterdam te on dersteunen en bevorderlijk te zijn, ten opzichte van een nationaal huldeblijk, aan te bieden aan Z. K. H. prins Hendrik bij H. D. aanstaand huwelijk. Z. M. heeft benoemd tot hoogheemraden van den Krimpenerwaard, de heeren B. Hofland en D. Oskam. De Eerste Kamar der Staten-Generaal heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. De laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen werden naar de afdeelingen verzonden. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië van 26 dezer, is de expeditie tegen de Battaks van Toba beëindigd en ziju de troepen teruggekeerd met achterlating van eene voor- loopigc bezetting in 8ilindocpg. Staten-Generaal. Tweede Kameh. Zitting van 27 Mei 1878. In de zitting van gitteren zqn aangenomen ver schillende ontwerpen, waaronder dat tot vaststel ling van nadere bepalingen omtrent den ijk en het gebruik van weegwerktuigen en dat tot onteigening van perceelen van den spoorweg ZaandamHoorn. B|j de behandeling van het laatste ontwerp verklaarde de mipiMter dat het ontwerp HoornEnif buizen afhing tan den nitslag van het onderzoek of Enkhuizen als eindpunt kon Worden aangenomen. Het ontwerp SneekLeeuwarden kon niet ingediend worden dan na den afloop eener opname van hei nieuwe tracé over Bolsward. Voorts interpelleerde de heer de Jonge over den aanbonw van het museum te Amsterdam. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde dat de geraamde kosten van een millioen met 100 peroent zullen worden overschreden, ten gevolge van ds uitbreiding van het oorspronkelijk ontwerp, welke wijzigingen doorzijn voorganger op advies der com missie van rijksadviseurs waren goedgekeurd. In 1883 rekent men dat het museum gereed zal zijn. Na protesten van de hh. de Jonge eu de Jong, over deze aanzienlijke overschrijding, is de interpellatie gesloten. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeeue keunis gebracht, dat aan de rijkskweek scholen voor onderwijzers, met het begin van den cursus 1878/79, aanvang nemende op 1 September 1878, gelegenheid zal zijn tot plaatsing in het eerste studiejaar van 21 kweekelingen te 's Hertogenboscb 20 te Haarlem, 20 te Middelburg, 20 te Deventer en 21 te Groningen, ten einde daar op kosten van het rijk opleiding tot hulponderwijzer te ont- vaugen. Tot het examen ter plaatsing aan de kweekschool worden toegelaten z|j, die tusschen 1. Januari 1862 en 15 April 1864 geboren zijn. De gevorderde stukkeu moeten vóór 15 Juni 1878 vrachtvrij worden toegezonden aan den directeur der kweekschool, bij welke meu geplaatst weuscht te worden. Verdere aanwijzing vindt men iu de Siaatscourant. Naar w|j vernemen, bestaat bq den Minister van oorlog het voornemen om het algemeen depot van discipline (de zoogenaamde strafdivisie van het leger) op te heffen, De Minister vau oorlog heeft ter gedeeltelijke uit voering »an het koninklijk besluit tot regeling der krijgsschool o. a. het volgende bepaald Het toelatingsexamen tot de tweede afdeeling der krijgsschool de cursus voor algemeene krijgskundige studiën zal iu de maand September van eik jaar te 's Graveuhage worden afgenomen. Het bij art.'15 der regeling bedoeld examen zal in de tweede helft der maand Juni van elk jaar te 's-Hage worden afgenomen. De officieren, ihans aau de krijgsscholeu gedetacheerd, kunnen desver- kiezende, evenals de officieren die de lessen der inrichting niet bijgewoond of alleen het onderwqs in enkele vakkeu gevolgd hebben, dat examen in September e. k. te Breda afleggen. In verband daarmede, zullen de officieren van het derde cursusjaar der krqgsschool, dio het eindexameu verlangen af te leggen, tot ua afloop van het examen aan die inrichting verblijven. Ook de officieren, die tot den generalen staf be hoorende, die de lessen van de vroegere stafschool hebben gevolgd, kunnen aan een examen deelnemen ter verkrqging van het brevet. De voorschriften en bepalèugen tot verdere uitvoe ring der organisatie zullen later worden medegedeeld. Iu de Zaterdag avond ten stadhuize te Amsterdam gehouden vergadering van de Hoofdcommissie voor het natiouaal huldeblijk aau Z. K. H. prins Hsndrik is besloten, het comité van uitvoering uit te breiden, en nu Rotterdam zich aangesloten heeft bq het Am- sterdamsche denkbeeld, de leden der Rotterdamsche Commissie mede te verzoeken van dit Hoofdcomité deel te willen uitmaken. Tevens zullen alle subcoromissiën in de hoofdsteden vau de provinciën, die tot bet denkbeeld toegetreden zijn, uitgenoodigd worden één lid uit haar midden te willen afvaardigen om deel uit te maken van bet Hoofdcomité. De Algemeene Synodale Commissie beeft bare werkzaamheden voortgezet en ten eiude gebracht. Betreffende de toelagen uit het fonds ter verbe tering van de schraalste predikantstractemeuten, uit dat voor de noodlijdende kerken tot subsidie voor kerk- o£ pastoriebouw, alsmede uit het fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften van gemeenten, waar eigen middelen ontbreken, zqu, in verband roet de beschikbare gelden, rapprten uitgebraoht, en voordrachten vastgesteld, welke aan de Synode zullen worden aangeboden. Vooral wat het tweede fonds betreft, bleken de aanvragen zoo aanzieulqk, dat haar geznmenlqk geldelqk bedrag dat der be schikbare middelen overtreft. Over de zaak van eene regeling van het toezioht op de provinciale en classicale wed uwen beurzen, als mede voor de regeling der opleiding van aanstaande godsdienstonderwijzers zqu adviezen opgemaakt ter voorbereiding van de daaromtrent door de aanstaande synodale vergadering te nemen besluiten. De aanstelling van eenen bouwkundige, aan wien het toezicht zou werden ongedragen op de bestekken de begrootingen en den bouw of bet herstel van kerken en pastoriën, waarvoor uit het fonds voor noodlqdende kerken of subsidie zal worden gegeven, of, tot verkrijging van eene rqksbqdrage aanbeveling zal geschieden, was het onderwerp van langdurige bereadsiaging. Het resultaat daarvan zal aan het oordeel der synode worden onderworpen. Met Z. Exc. den Minister van Dionenlandsche zaken had een nader overleg plaats ter zake van het rijkssubsidie ten. bate van het ran weg* de kerk te geven hocger tndèrw|Js. Ter tafel kwam de afgedrukte catalogus van het oud synodaal archief cn der daarbij gevoegde indices der oude provinciale archieven: Deze zal eerstdaags algemeen verkrijgbaar worden gesteld. Voorts kwamen in behandeling twee verzoeken, door dr. F. L. Rutgers en jhr. mr. A. F. De Savor- nin Lohman, beide te 's Hertogpnbosch, ingediend, waarbij cassatie gevraagd werd van twee uitspraken van het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant met Limburg ter zake van de verkiezing van laatstgenoemden tot ouderling der Ned. Herv. ge meente te '8 Hertogenbosch. De gevraagde cassaticu werden uitgesprokende eerste op grond van schennis van art. 8 van het reglement voor de kerkeraden, de tweede, na verwerping van het eerste middel van beweerde schending van art. 3 al. 2 regl. kerkeradeu, op grond van schennis van art. 8 al. 3 van het algemeen reglement. Beide zaken werden door de commissie tot defiuitieve beslissing verzonden a&a het provinciaal kerkbsstuur van Zeeland. Tot ledeü van de commissie voor de behandeling van spoed vorderende zaken, alsmede tot gecommit teerden voor het toezicht op dé administratie van den Quaestor-generaal werden benoemd de bh. dr. J. K. Kooli en mr. J. J. Teding van Berkhout, tot hunne secundi in laatstgenoemde betrekking de hh. dr. F. J. J. A. Junius en mr. H. G. Feitb. C.) In het tqdpcrk van vier weken, 21 April tot 18 Mei 1873, z|jn, blqkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aangetast: in Noord-Brabant1 rund. V Zuid-Holland76 runderen. u Friesland7 n Totaal 84 rundereu. In het vorige tijdperk van vier weken waren 88 runderen door die ziekte aangetast. Staatscourant van Mei 1878, «°^102). Het monument, door de Hollandsche Maatschappij van landbouw opgericht ter vereering vau de nage dachtenis van wijlen jhr. mr. D. R. Gevera Deynoot, mede-oprichter eu gedurende eene reeks van jaren secretaris-peuniugineester dier Maatschappij, werd Ziterdag ten 2 ure te Loosduineu op plechtige wqze onthuld. De heer vau Oudermeulen, voorzitter der Maat schappij, sprak b|j die gelegenheid, waarbij behalve vele leden van het Hoofdbestuur een aantal vereer ders van dsn ontslapene tegenwoordig waren, eene toepasselijke rede uit, waarin hq in korte trekken schetste wat Gever» Deynoot voor de Landbouw- maatschappq was geweest, welk nut zqu werkzaam leven roor den landbouw iu vollen omvang had ge sticht en met welk een onbezweken Ijver hq tot schier in den avond z|ju9 levens in dat belang werkzaam was, terwql de spreker daarb|j tevens hulde bracht aau deu heer Audré van deu Brink, den ont werper van dit schoon gedeukteeken, welks uitvoe ring niets te wenschen overliet en hem in allen deele tot eere strekte. Daarna nam de heer P. F. Waldeck, de tegenwoordige seeretaris-peuuingmeéster het woord, die op gevoelvolle wqze wuaruiterkenning van verdiensten en dankbaarheid voor leiding en voorbeeld sprak, Gevers Deynoot herdacht en gaarne betuigde de taak te willen aanvaarden om voor het ongeschonden behoud vau dat gedenkteezen zorg te dragen. Ten slotte nam een der broeders van deu over ledene, bet lid der Tweede Kamer, die met diens anderen broeder, den Burgemeester van 's-Hage, en andere familieden aan dezs plechtigheid deelnam, het woord om zoowel aan de Maatschappij als aan de overige tegeuwoordig zijnde vereerders van den ont slapene innig dank te zeggen voor de treffende hulde aan de nagedachtenis van zqn dierbaren broeder bewezen. Het monument-zelf, dat na de toespraak van den heeren v. d. Oudermeulen van het omhulsel werd ont bloot, is vervaardigd uit Bollendorfer zandsteen en bestaat nit eene naald, rustende op een vierkanten Toet met treden van arduinsteen, en ia in 'tgeheel 7 ,/9 meter hoog, omgeven door een sierlijk ijzeren hek van zeer fraaie teekening, prijkende met de sym bolen van den landbouw. Op hei bo?engedeeltc van( het monument is het familiewapen aangebracht e» op het voetstuk is op wit marineren platen de aanleiding en de beteekenis van' het monument namM 1b den renaiseanofr-st|j! als obelisk o# piramide ontwerpen, maakt bet geheel, aan den Loowhiiasoben otmtowg dicht bq1 het dorp opgericht om treffend effect ca is eene waardige aanschouwelijke herinnering ter ver eering van een man, aan wien de Nederhmdscha land bouw, die rqke bron van on« volkswelvaart, groote verplichtingen heeft. Men meldt uit Wageuiugen: De meikevers, die zich voor eenigen tijd iu Zulk een verbazend groot aautal in deze omstreken vertoonden, zqn bijna geheet verdwenen. De aanhoudende regen en hevige wind der laatste dogen heeft daartoe gunstig medegewerkt; niettegenstaande treft men te aan ds Grebbe nog ia

Goudsche Courant | 1878 | | pagina 2